RTV taksa/pristojba?

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#51 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Tranquilizer »

Među neplatišama i zaposleni na BHRT-u


NATAŠA KRSMAN - 21.03.2011 18:57
SARAJEVO - Naplata RTV takse putem "BH Telecoma" i "HT Mostara" pala je za 17,2 odsto u prva dva mjeseca ove godine, dok je naplata putem "M:tela" porasla za 3,1 odsto.
U Odboru Javnog RTV sistema BiH ovakve podatke smatraju poražavajućim posebno što je naplata RTV takse za 2010. godinu zabilježila pad od 23 odsto.
Prije održavanja zadnje sjednice Odbora menadžment BHRT proveo je i svojevrsnu istragu među svojim zaposlenicima o plaćanju RTV takse. Kako smo saznali, rukovodstvo BH Radija 1 pozvalo je na odgovornost zaposlene za koje je njihova služba utvrdila da ne plaćaju redovno ovaj porez.
"Na sjednici UO Sistema od 2. marta 2011. godine vodila se rasprava o uposlenicima koji ne plaćaju ili neuredno izmiruju zakonsku obavezu plaćanja RTV takse. Odjel RTV takse je utužio određeni broj uposlenika za namirenje duga", piše u dopisu Senada Ćumurović, direktorica BH Radija 1, uz poziv zaposlenima da do 1. aprila izmire ove dugove.
Prema nezvaničnim informacijama, neki zaposlenici BH Radija 1 su negodovali zbog javnih prozivki zbog duga od dvadesetak maraka, uz napomenu da primaju plate 20 odsto niže zbog odluka menadžmenta o sistematizaciji.
Radmila Čokorilo, član Odbora Javnog RTV sistema BiH i predsjednica UO RT RS, kazala je da su odlučili da urade reviziju naplate RTV takse u 2010. godini kako bi utvrdili uzroke zbog kojih je naplata slabija.
"Opravdanje iz RTV FBiH je da su neefikasni sudovi u FBiH, ali po srijedi je nerad, nehtijenje i nemoć službi zaduženih za naplatu jer podaci koje imamo idu u prilog tome. Revizija naplate za 2010. godinu odgovoriće na mnoga pitanja i pokazati stvarne uzroke ovog stanja", dodala je Čokorilo.
Prema zakonu, RTV taksa naplaćuje se putem telekom operatora, a dijeli se tako što BHRT dobije 50 odsto, dok po 25 odsto prihoda od takse dobijaju RT RS i RTV FBiH.
"Poražavajuće je što se na zadnjoj sjednici posvećenoj naplati RTV takse i preduzimanju mjera da se ona unaprijedi u petak nisu pojavili ni generalni dirketor, ni šef Sektora za taksu RTV FBiH. Prisutvovala su samo dva člana UO RTV FBiH, a zakonom je za taksu nadležan Odbor Sistema i teško je donositi mjere kada svi nisu tu", kazala je Čokorilo.
Odbor Javnog RTV sistema najoštrije je osudio ponašanje generalnog direktora RTV FBiH Džemala Šabića i šefa Službe za RTV taksu Džemala Vatreša zbog nedolaska na tematsku sjednicu koja je trebalo da ponudi rješenja za bolju naplatu RTV takse u BiH.
Čokorilo kaže da nema zvaničnih informacija u vezi sa neplaćanjem RTV takse zaposlenih u javnim emiterima, ali da je čula za takve slučajeve u RTV domu u Sarajevu.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Me ... 83452.html
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#52 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by samo malo »

Cim Telemach uvede telefoniju, odjavljujem BH Telecom i automatski i prestajem placati pretplatu.

Sta ce im, sad su ispucali sve partizanske filmove, pa okrenuli 6-u rundu reprize Lud zbunjen normalan, a kad to zavrse, onda ce partizanske opet ispocetka. Za to im pare ne trebaju.

A za plate neka se obrate u centralu SDP-a.
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#53 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by mayab »

samo malo wrote:Cim Telemach uvede telefoniju, odjavljujem BH Telecom i automatski i prestajem placati pretplatu.

Sta ce im, sad su ispucali sve partizanske filmove, pa okrenuli 6-u rundu reprize Lud zbunjen normalan, a kad to zavrse, onda ce partizanske opet ispocetka. Za to im pare ne trebaju.

A za plate neka se obrate u centralu SDP-a.
Potpisujem, a zaboravio si i "nenadmasnu" NMK !Najgore ,sto se barem kod mene, FTV gleda onako , vise po nekoj navici, pa ih je nekako tesko ukloniti sa liste favorita na TV-u :x
User avatar
Hame_
Posts: 5548
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#54 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Hame_ »

Pravno lice.

Od kako imamo ADSL flat nemam potrebe imati radio prijemnik. Do sada sam plaćao uredno "Taksu iz Zakona JS BiH" iz razloga što imam radio u radnji (TV nema).
Obavezu plaćanja RTV takse nemaju ona fizička (domaćinstva) i pravna lica koja ne posjeduju ni radio ni televizijski prijemnik.
Sada sve mogu slušati on-line preko računara.

Imal' logike odjaviti plaćanje Takse? :-)
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#55 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Halcyon »

"Front" poziva na poništenje odluke o plaćanju RTV pretplate

Udruga "Front" poziva visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da poništi odluku svog prethodnika, kojom je građanima BiH nametnuto plaćanje RTV pretplate.

"Reguliranjem plaćanja pretplate na način da se ustvari plaća izmišljeni porez na TV prijamnik kojeg građani posjeduju, OHR je osim ugrožavanja osnovnih ljudskih prava na izbor, prekršio i zakone s obzirom da su građani pri kupovini TV aparata porez platili, a aparate nisu dobili na poklon od javnih emitera na čiji račun se uplaćuje nametnuti harač", navodi se u priopćenju iz Udruge "Front".
c/p: sarajevo-x.com

Pametno. Ovo je tačno izmišljeni porez i čista glupost.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#56 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by StupskaBitanga »

da razjasnimo nešto
Ovako ja sada ću uzeti BH telecom mojutv phone a stari telefon broj će mi biti odjavljen a broj zaleđen po autoomatizmu neću plaćati RTV taxu
Znam da oni solaze šta znam
interesuje me šta mi mogu ako im ne plaćam rtv taxu jer m ise fkt ne daju pare
hvala
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#57 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by neo7 »

Ti na racunu neces imati naznacenu RTV taksu za placanje vec ces biti obavezan da to radis uplatnicama.
Ukoliko se ne bude placalo i nakupi ti se recimo za godinu-dvije i kada ti se inkasant pojavi na vratima biti ces OBAVEZAN platiti zaostatak. Nisam siguran, ali mislim da sam cuo za slucaj gdje su imali nalog da mogu izvrsiti zapljenu u iznosu neplacene pretplate.

Ovaj primjer uzmi sa rezervom jer nisam siguran da li je rijec o RTV taksi ili o vodovodu XD

PS: kad tad ces je morati platiit :)

PS2: kada budes uvodio mojaTV phone aktiviraj si uslugu sekretarice koja ce na tvom starom broju obavjestavati da je broj promjenjen u taj i taj. Besplatna je :)
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#58 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by StupskaBitanga »

znači mra se posebno i dodatno plaćati? ne mogu se praviti lud da me nema u stanu?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#59 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Trebam te »

BarbaDue wrote:Interesuje me dali vi plaćate rtv taksu/pristojbu za državnu televiziju?

Ja sam do sada plaćao preko telefonskog računa ali kada sam prešao na moju tv inkasant mi je počeo dolaziti na vrata.
Preije nekoliko dana sam platio prvi put, međutim nisam obratio pažnju, na priznanici kao što vidite nema nikakvog potpisa niti pečata. Šta je u pitanju? Kakva su vaša iskustva?

Image
Image

Dobro jesi li dobio pismo ikakvo i kakav izvjestaj? Mislim ako ovako na golo salju priznanice onda zaista zivimo u 13 vijeku :run:
:-)
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#60 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Lucazode »

VELIKI PORAZ JAVNOG SERVISA BIH (BHRT, FTV I RTRS): OBN dobio prava za četiri naredne sezone Lige šampiona utorkom i srijedom
Veliki udarac za ugled ali i marketing interese javnih emitera u BiH, dok će takmice Barcelone, Reala, Milana, Bayerna, Chelsea, Manchester Cityija prenositi Adis Hadžić i Saša Vugdalić. U ostalim zemljama regiona prava zadržali javni emiteri.


Inače sam redovan platiša, i poslije ovakih događaja nemam namjeru nastaviti plaćanje takse.
Interesuje me sljedeće;
Kada prestanem sa plaćanjem koje su sankcije zbog neplaćanja?
Sistem odjave je lagan. Odem odjavim i to je to. No...
Vjerovatno imaju neku terensku inspekciju, koja vrši provjere da li i dalje imam tv u stanu i uređaj putem kojeg provjeravaju broj televizija bez da ulaze u isti, istina?
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#61 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by irac300 »

Lucazode wrote:VELIKI PORAZ JAVNOG SERVISA BIH (BHRT, FTV I RTRS): OBN dobio prava za četiri naredne sezone Lige šampiona utorkom i srijedom
Veliki udarac za ugled ali i marketing interese javnih emitera u BiH, dok će takmice Barcelone, Reala, Milana, Bayerna, Chelsea, Manchester Cityija prenositi Adis Hadžić i Saša Vugdalić. U ostalim zemljama regiona prava zadržali javni emiteri.


Inače sam redovan platiša, i poslije ovakih događaja nemam namjeru nastaviti plaćanje takse.
Interesuje me sljedeće;
Kada prestanem sa plaćanjem koje su sankcije zbog neplaćanja?
Sistem odjave je lagan. Odem odjavim i to je to. No...
Vjerovatno imaju neku terensku inspekciju, koja vrši provjere da li i dalje imam tv u stanu i uređaj putem kojeg provjeravaju broj televizija bez da ulaze u isti, istina?
Posakrivaj sve televizijske i radio prijemnike, onda ti ne mogu ništa. :-D
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#62 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by donBeton »

samo malo wrote:
slobodni armirach wrote: Da li direktor ARD pjeva jvno 'Deutschland Deutschland uber alles...'' ?
A sta ako i pjeva?

To je sluzbena himna Njemacke.
:lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: Prejako.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#63 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by TDK-90 »

samo malo wrote:Cim Telemach uvede telefoniju, odjavljujem BH Telecom i automatski i prestajem placati pretplatu.

Sta ce im, sad su ispucali sve partizanske filmove, pa okrenuli 6-u rundu reprize Lud zbunjen normalan, a kad to zavrse, onda ce partizanske opet ispocetka. Za to im pare ne trebaju.

A za plate neka se obrate u centralu SDP-a.
aaaaaaaaaaaaaaa Viza za budućnost :-) Ja već zaboravio kako izgleda ona zgrada koju favoriziraju :D

Pretplata se valjda mora plaćat jer kao oni (javni mediji) "održavaju" postojanje slike i tona u eteru :? Drugim riječima, bez njih ne bi bilo ni privatnih tv :-?
btw.
Meni je najgori onaj izdvojeni PDV, koja je to logika i kakva je to MAGIJA? :?
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#64 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Lucazode »

irac300 wrote:
Lucazode wrote:VELIKI PORAZ JAVNOG SERVISA BIH (BHRT, FTV I RTRS): OBN dobio prava za četiri naredne sezone Lige šampiona utorkom i srijedom
Veliki udarac za ugled ali i marketing interese javnih emitera u BiH, dok će takmice Barcelone, Reala, Milana, Bayerna, Chelsea, Manchester Cityija prenositi Adis Hadžić i Saša Vugdalić. U ostalim zemljama regiona prava zadržali javni emiteri.


Inače sam redovan platiša, i poslije ovakih događaja nemam namjeru nastaviti plaćanje takse.
Interesuje me sljedeće;
Kada prestanem sa plaćanjem koje su sankcije zbog neplaćanja?
Sistem odjave je lagan. Odem odjavim i to je to. No...
Vjerovatno imaju neku terensku inspekciju, koja vrši provjere da li i dalje imam tv u stanu i uređaj putem kojeg provjeravaju broj televizija bez da ulaze u isti, istina?
Posakrivaj sve televizijske i radio prijemnike, onda ti ne mogu ništa. :-D

Iko upoznat :roll:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#65 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by BHF_Manijak »

donBeton wrote:
samo malo wrote:
slobodni armirach wrote: Da li direktor ARD pjeva jvno 'Deutschland Deutschland uber alles...'' ?
A sta ako i pjeva?

To je sluzbena himna Njemacke.
:lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: Prejako.
Nije prejako vec se frajer provalio, jer to nije sluzbena himna Njemacke, bar ne sa tim dijelom "Deutschland Deutschland uber alles", taj dio je izbacen i nije dio himne...GAf je nedavno bio na nekom takmicenju u MAdjarskoj kada su levati MAdjari pustili "staru" himnu Njemacke upravo ovu sa tim dijelom "uber alles". :roll:
Stalker
Posts: 122
Joined: 08/02/2012 10:41

#66 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Stalker »

U Hrvatskoj je tv pretplata oko 25 KM...i stepen naplate je 90 postotni...i zato imaju onakvu državnu TV.Ljudi hoće da imaju državu i naravno da hoće da imaju državnu tv.Što ovdje nije slučaj,92 godine se većina na referendumu izjasnila za BiH kao samostalnu državu ali eto sada ti isti građani nece da plaćaju rtv taksu,neće državnu rtv a hoće državu.Pa gdje to ima ...rtv taksa je način finansiranja državnih medija jer mediji ne mogu biti na budžetu.Nema nigdje glupljeg naroda kao u Bosni i nije ni čudo šta nam rade kada smo ovako glup i zatucan narod..OVO NEMA NIGDJE
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#67 Re: RTV taksa/pristojba?

Post by Halcyon »

Države su i prije sasvim fino funkcionisale bez državne TV. Po vašoj priči ispade da je državna TV ključna za jednu državu i da, ako ne postoji državna TV, ne postoji ni država. Nemoj molim te te priče...

Na kraju krajeva, nek se finansira reklamama, kao i svaka druga TV.
Post Reply