HS kablovska

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Locked
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19051 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
hrasno38 wrote: Ma jucer ili prekjucer sam dero 50 Mb na Wifi a danas mi dolazio covjek iz TM-a da vidi zasto se modem restartuje, prekuco frekvencu i LAN pici ali WiFi ko u BHT:) Znam ja sve to i laptop mi je noviji a wifi adapter "Realtek RTL8188CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC".Istestirao sam sve kanale i najveca brzina koju sam dobio je oko 48 Mb download a upload je uvijek skoro pa 4. Ovako sam podesio Radio settings...
Kartica ti je ok , nisam nesto upoznat sa tim Cisco modemima sa wifi posto ja imam Ubee , raspitaj se na Telemach temi u vezi tog modema ali moguce da je wifi u modemu takva da ne moze vise od 50Mb , tako da je 48Mb sasvim ok.
Pa zar nisi i ti dobio ovakav kad si presao na TM??
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19052 Re: HS kablovska

Post by Benq »

hrasno38 wrote: Pa zar nisi i ti dobio ovakav kad si presao na TM??
Ne , dobio sam Ubee EVW327N. Inace predstavljen je kao premium model http://www.pcaxe.com/hardver/mrezni-ure ... bee-evw327

Dok sam koristio KID22 paket , imao sam Cisco EPC3208.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19053 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
hrasno38 wrote: Pa zar nisi i ti dobio ovakav kad si presao na TM??
Ne , dobio sam Ubee EVW327N. Inace predstavljen je kao premium model http://www.pcaxe.com/hardver/mrezni-ure ... bee-evw327

Dok sam koristio KID22 paket , imao sam Cisco EPC3208.
Ne znam da li jos uvijek imaju te modeme morat cu se raspitati. I reci mi jos jednu stvar...ti si sad dobio 120Mb naravno garantovano na LAN-u....koliko mozes izvuci na WiFi-u maksimalno brzine od ovih 120. Evo ja sam od 80 ispio da dobijem priblizno 50 sto mislim da je malo.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19054 Re: HS kablovska

Post by Benq »

hrasno38 wrote: Ne znam da li jos uvijek imaju te modeme morat cu se raspitati. I reci mi jos jednu stvar...ti si sad dobio 120Mb naravno garantovano na LAN-u....koliko mozes izvuci na WiFi-u maksimalno brzine od ovih 120. Evo ja sam od 80 ispio da dobijem priblizno 50 sto mislim da je malo.
Kod mene ti je situacija sljedeca , moj racunar je direktno spojen kablom na modem jer igram online i jako mi je vazno koliki je ping, dok je sve ostalo spojeno preko wifi , znaci jedan laptop na kojem se nista posebno ne radi osim FB i youtube , i 5 mobitela tako da nisam nista podesavao vezano za wifi i radi po defaultu.

Sad sam mjerio preko svog mobitela koji nije bog zna sta (HTC One S) i brzina preko wifi na default postavkama modema je 40/5
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19055 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
hrasno38 wrote: Ne znam da li jos uvijek imaju te modeme morat cu se raspitati. I reci mi jos jednu stvar...ti si sad dobio 120Mb naravno garantovano na LAN-u....koliko mozes izvuci na WiFi-u maksimalno brzine od ovih 120. Evo ja sam od 80 ispio da dobijem priblizno 50 sto mislim da je malo.
Kod mene ti je situacija sljedeca , moj racunar je direktno spojen kablom na modem jer igram online i jako mi je vazno koliki je ping, dok je sve ostalo spojeno preko wifi , znaci jedan laptop na kojem se nista posebno ne radi osim FB i youtube , i 5 mobitela tako da nisam nista podesavao vezano za wifi i radi po defaultu.

Sad sam mjerio preko svog mobitela koji nije bog zna sta (HTC One S) i brzina preko wifi na default postavkama modema je 40/5
Ma ja to je otprilike to i vrlo je los odnos izmedju LAN-a i WiFi. Ako je modem (router) postavljen u nekoj idealnoj varijanti LAN i WiFi bi morali biti skoro pa identicni mada je to vrlo tesko postici tako da su ove manje brzine uzrokovane mnogo cim i treba se malo igrati da bi se postigao idealan efekat.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19056 Re: HS kablovska

Post by Benq »

hrasno38 wrote: Ma ja to je otprilike to i vrlo je los odnos izmedju LAN-a i WiFi. Ako je modem (router) postavljen u nekoj idealnoj varijanti LAN i WiFi bi morali biti skoro pa identicni mada je to vrlo tesko postici tako da su ove manje brzine uzrokovane mnogo cim i treba se malo igrati da bi se postigao idealan efekat.
Vjerujem da bih izvukao dosta vecu brzinu preko wifi kad bih se posvetio tome, ali ne koristim ga ni za sta osim na telefonu. Najcesce brzina preko wifi zavisi od drugih mreza u okolini , pa treba naci pogodan kanal i sve lijepo podesiti i nakon svake promjene testirati brzinu. Ne vjerujem da bi i oni davali rutere koji ne mogu postici preko wifi kao na lanu.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#19057 Re: HS kablovska

Post by sabanss »

hrasno38 wrote: Ma ja to je otprilike to i vrlo je los odnos izmedju LAN-a i WiFi. Ako je modem (router) postavljen u nekoj idealnoj varijanti LAN i WiFi bi morali biti skoro pa identicni mada je to vrlo tesko postici tako da su ove manje brzine uzrokovane mnogo cim i treba se malo igrati da bi se postigao idealan efekat.
LAN i WiFi priblizno identicni? Tih 50 Mbps je maximum koji mozes izvuci bezicno u 95% slucajeva.

Volio bih vidjeti tih 120 Mbps koliko ima na LAN-u preko WiFi-ja pa makar i u laboratorijskim uslovima...
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19058 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
hrasno38 wrote: Ma ja to je otprilike to i vrlo je los odnos izmedju LAN-a i WiFi. Ako je modem (router) postavljen u nekoj idealnoj varijanti LAN i WiFi bi morali biti skoro pa identicni mada je to vrlo tesko postici tako da su ove manje brzine uzrokovane mnogo cim i treba se malo igrati da bi se postigao idealan efekat.
Vjerujem da bih izvukao dosta vecu brzinu preko wifi kad bih se posvetio tome, ali ne koristim ga ni za sta osim na telefonu. Najcesce brzina preko wifi zavisi od drugih mreza u okolini , pa treba naci pogodan kanal i sve lijepo podesiti i nakon svake promjene testirati brzinu. Ne vjerujem da bi i oni davali rutere koji ne mogu postici preko wifi kao na lanu.
Ja sam sinoc testirao sve kanale (sa extended kombinacijama) i na B/G/N i samo N i sve je to otprilike izmedju 30 i 40 Mb i upload onoliki koliki je i u ugovoru 4 Mb sto je 50% od brzine LAN-a ali evo danas sam nekako nagurao i do blizu 50. Ali evo poigrat cu se malo sljedecih dana kao prvo da ga podignem na neku visu poziciju pa onda jos neke zajebancije. I kod mene je pruzen LAN kabl direktno sa modema do laptopa i kad mi bas nesto treba zakacim i to frca ko blesavo.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19059 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

sabanss wrote:
hrasno38 wrote: Ma ja to je otprilike to i vrlo je los odnos izmedju LAN-a i WiFi. Ako je modem (router) postavljen u nekoj idealnoj varijanti LAN i WiFi bi morali biti skoro pa identicni mada je to vrlo tesko postici tako da su ove manje brzine uzrokovane mnogo cim i treba se malo igrati da bi se postigao idealan efekat.
LAN i WiFi priblizno identicni? Tih 50 Mbps je maximum koji mozes izvuci bezicno u 95% slucajeva.

Volio bih vidjeti tih 120 Mbps koliko ima na LAN-u preko WiFi-ja pa makar i u laboratorijskim uslovima...
Procitaj malo po netu pa onda reaguj...u nekim optimalnim uslovima (polozaj modema, da nema nekih el.uredjaja u okolini, da nema metala u blizini i zidova sa armaturama itd) brzine bi trebalo da budu vrlo priblizne ali evo makar na 120 Mb LAN-a trebalo bi da bude 90-100 WiFi-a. Tamo gdje gubi WiFi je razlicita isporuka paketa koja je slozenija. Evo do neki dan sam imao brzinu 40 Mb i uspio sam WiFi natjerati da imam preko 30 pa cak poenakd i deklarisanu brzinu jer sam ubo dobar kanal. Medjutim citao sam da dosta korisnika sa povecanjem brzine su izgubli tu brzinu na WiFi-u ali i da Cisco modemi EPC3928S prave dosta zezancije su nestabilni sa brzinom preko wirelessa. Ovaj modem kojeg ima @benq je puno puno kvalitetniji.
Naravno govorimo o brzinama kada je na mrezi samo jedan uredjaj a ne vise njih.
Last edited by hrasno38 on 28/07/2016 18:55, edited 1 time in total.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19060 Re: HS kablovska

Post by Benq »

sabanss wrote: LAN i WiFi priblizno identicni? Tih 50 Mbps je maximum koji mozes izvuci bezicno u 95% slucajeva.

Volio bih vidjeti tih 120 Mbps koliko ima na LAN-u preko WiFi-ja pa makar i u laboratorijskim uslovima...
Moze , korisnik @The Realist je uspio namjestit svoj ruter i dobio je skoro identicnu brzinu kao na lanu.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19061 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
sabanss wrote: LAN i WiFi priblizno identicni? Tih 50 Mbps je maximum koji mozes izvuci bezicno u 95% slucajeva.

Volio bih vidjeti tih 120 Mbps koliko ima na LAN-u preko WiFi-ja pa makar i u laboratorijskim uslovima...
Moze , korisnik @The Realist je uspio namjestit svoj ruter i dobio je skoro identicnu brzinu kao na lanu.
Na samom modemu nemas ti sta posebno namjestati osim mijenjanja kanala i trazenja najmanje opterecenog. Takodje ako neko ima sporu bezicnu vezu moguce je da mu nije ukljucen WMM suport koji bi po defaultu trebao da bude ukljucen i naravno ono sto si ti napisao pitanje je koliko wireless adapteri na uredjajima mogu da daju brzine. Evo ima tema na ES forumu o ovim Cisco modemima...

http://www.elitesecurity.org/t480578-0- ... CS-modemom
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#19062 Re: HS kablovska

Post by sabanss »

Moze sa kvalitetnim Access pointom i kvalitetnom mreznom karticom, bez WiFi ometanja od strane drugih uredjaja (ne nuzno racunara) i opet imace priblizno 100 Mbps. Vise uredjaja na istom AP-u drasticno rusi brzinu. Ovo naravno sve teoretski, ja ovu brzinu nisam vidio bezicno zato sam i rekao da bih volio da je vidim.

U stvarnom zivotu i ovih 50 Mpbs je vise nego odlicno, ne treba ljudima davati nadu pa da se razocaraju. To je max.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19063 Re: HS kablovska

Post by Benq »

hrasno38 wrote: Na samom modemu nemas ti sta posebno namjestati osim mijenjanja kanala i trazenja najmanje opterecenog. Takodje ako neko ima sporu bezicnu vezu moguce je da mu nije ukljucen WMM suport koji bi po defaultu trebao da bude ukljucen i naravno ono sto si ti napisao pitanje je koliko wireless adapteri na uredjajima mogu da daju brzine. Evo ima tema na ES forumu o ovim Cisco modemima...

http://www.elitesecurity.org/t480578-0- ... CS-modemom
Ima se i na modemu podesavati , bar na ovom Ubee http://pokit.org/get/?92d3f5f8d0530b2d5 ... 39d87f.jpg

Control Channel , Bandwidth , Sideband.. Problem je sto vecina korisnika ima neke starije uredjaje sa G varijantom wifi-a i onda ocekuju da im bude brzina priblizna lanu, a da takvima objasnis da je ustvari problem do njihove opreme a ne do modema ili provajdera , to tesko :)
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19064 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

Benq wrote:
hrasno38 wrote: Na samom modemu nemas ti sta posebno namjestati osim mijenjanja kanala i trazenja najmanje opterecenog. Takodje ako neko ima sporu bezicnu vezu moguce je da mu nije ukljucen WMM suport koji bi po defaultu trebao da bude ukljucen i naravno ono sto si ti napisao pitanje je koliko wireless adapteri na uredjajima mogu da daju brzine. Evo ima tema na ES forumu o ovim Cisco modemima...

http://www.elitesecurity.org/t480578-0- ... CS-modemom
Ima se i na modemu podesavati , bar na ovom Ubee http://pokit.org/get/?92d3f5f8d0530b2d5 ... 39d87f.jpg

Control Channel , Bandwidth , Sideband.. Problem je sto vecina korisnika ima neke starije uredjaje sa G varijantom wifi-a i onda ocekuju da im bude brzina priblizna lanu, a da takvima objasnis da je ustvari problem do njihove opreme a ne do modema ili provajdera , to tesko :)
Kod ovog mog modema je problem sto nema cisiti bandwith od 40 nego auto 20-40 i nema ni 5G tako da se sa ovim tvojim zaista ima sta raditi i podesavati
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19065 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

sabanss wrote:Moze sa kvalitetnim Access pointom i kvalitetnom mreznom karticom, bez WiFi ometanja od strane drugih uredjaja (ne nuzno racunara) i opet imace priblizno 100 Mbps. Vise uredjaja na istom AP-u drasticno rusi brzinu. Ovo naravno sve teoretski, ja ovu brzinu nisam vidio bezicno zato sam i rekao da bih volio da je vidim.

U stvarnom zivotu i ovih 50 Mpbs je vise nego odlicno, ne treba ljudima davati nadu pa da se razocaraju. To je max.
Drug ne moze nikako biti OK ako ti bezicna mreza isporucuje samo 50% deklarisane brzine...tu mora jednostavno biti neki razlog jer to nije normalno
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19066 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

The 2.4GHz frequency is crowded. Not just with neighbors using the same frequency, but also baby monitors, cordless phones, microwave ovens and more. Modern 802.11n routers offer "dualband", which means they're sending two network signals: One at 2.4GHz, and one at 5GHz, which is far less crowded and offers more channels. So why not make the jump to 5GHz and enjoy a less crowded Wi-Fi frequency at higher speeds? Well, unfortunately, many device makers thought it was a good idea to save some pennies on the Wi-Fi chip and go only with the 2.4 GHz receiver. This includes all portable gaming consoles and also a slew of Android phones, all Apple iOS devices and Windows Phone. Here's my advice: Activate both networks and connect the mobile devices to the 2.4 GHz network. Just enable the 5GHz network for your laptops and desktops.

Bi ja ali nemam :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#19067 Re: HS kablovska

Post by O'zone »

Meni na mobitelu WI-Fi brzina sa AP 14 do 15 Mb a na laptopu 5 do 6.... jbga ima i do uređaja odnosno hardwera
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19068 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

O'zone wrote:Meni na mobitelu WI-Fi brzina sa AP 14 do 15 Mb a na laptopu 5 do 6.... jbga ima i do uređaja odnosno hardwera
Naravno ali ovdje bar ja govorim o brzini do 100 Mb a ne preko tako da svi noviji urtedjaji bi to trebali da podrze bez problema. Pazi ja ne kukam jer dosta mi je i 30 na bezicnoj ali jednostavno se ne smijemo zadovoljiti necim "sto nam radi" a trebalo bi puno bolje da radi.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#19069 Re: HS kablovska

Post by sabanss »

hrasno38 wrote: Drug ne moze nikako biti OK ako ti bezicna mreza isporucuje samo 50% deklarisane brzine...tu mora jednostavno biti neki razlog jer to nije normalno
Sve ono sto su switchevi nekad elegantno rijesili kao sto su kolizije i razni nacini rjesavanja kolizija u mrezama, wirelles je na velika vrata vratio.

Dovoljno je da imas dva-tri uredjaja na AP-u i imaces samo 20-tak % njegove deklarisane brzine. Vidim da se slazemo da je ipak napredak imati 20% ili cak 50% od deklarisanih 120 Mbps (sto je ogromna brzina).

Nazalost, zaguglaj kolike su realne WiFi brzine pa ces vidjeti da ocekujete nemoguce.
User avatar
hrasno38
Posts: 31493
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#19070 Re: HS kablovska

Post by hrasno38 »

sabanss wrote:
hrasno38 wrote: Drug ne moze nikako biti OK ako ti bezicna mreza isporucuje samo 50% deklarisane brzine...tu mora jednostavno biti neki razlog jer to nije normalno
Sve ono sto su switchevi nekad elegantno rijesili kao sto su kolizije i razni nacini rjesavanja kolizija u mrezama, wirelles je na velika vrata vratio.

Dovoljno je da imas dva-tri uredjaja na AP-u i imaces samo 20-tak % njegove deklarisane brzine. Vidim da se slazemo da je ipak napredak imati 20% ili cak 50% od deklarisanih 120 Mbps (sto je ogromna brzina).

Nazalost, zaguglaj kolike su realne WiFi brzine pa ces vidjeti da ocekujete nemoguce.
Vidi samo jednu stvar u prici izgleda si previdio a to je da sam radio 1:1 samo laptop i modem bez ikakvih drugih uredjaja sto bi dakle znacilo 100% da bi wifi morao davati jedno 70-80% deklarisane brzine pa mozda cak i vise ako bi se eksperimentisalo sa kanalima. Ovaj modem koji ja i vecim korisnika TM ima je nekakva light verzija ovoga sto iam @benq. Ja ti kazem da se prije povecanja brzine nedavno uspio da nastimam da su mi LAN i wifi skoro pa bare bare i to je radilo tako do neki dan. Ja inace ta testiranja radim da pustim samo 1-2 adrese na mrezu i nemam drugih opterecenja. O ovom modemu se lako moze isurfati da su mu wifi perfomanse lose.
User avatar
Sarajbeg
Posts: 272
Joined: 11/07/2015 12:26

#19071 Re: HS kablovska

Post by Sarajbeg »

raja sta vi mislite u vezi kanala nako 1.8 do kad traje ova promotivna ackcija.Pitanje se odnosi na korisnike kid paketa sta kako dalje ako nam finih kanal uukinu i ostave nam tipa kanale tipa zenica, ,mostar i ostala sranja acujem da ce od 1.8 pretplata za sve poskupiti .E nemere tako vi iz telemaha opasno se igrate sa vatrom .


Radite sta hocete ali ako nas zakinete ostat cete bez velikog broja korisnika ;-) to vam garantujem ;-)
old_spice
Posts: 339
Joined: 06/09/2013 19:15

#19072 Re: HS kablovska

Post by old_spice »

Ma nemas ti tu brate puno opcija, bice ili predji na njihove pakete po cijenama telemacha ili da ti ostane samo kablovska i net
User avatar
kemox
Posts: 658
Joined: 02/02/2013 12:43

#19073 Re: HS kablovska

Post by kemox »

Sarajbeg wrote:raja sta vi mislite u vezi kanala nako 1.8 do kad traje ova promotivna ackcija.Pitanje se odnosi na korisnike kid paketa sta kako dalje ako nam finih kanal uukinu i ostave nam tipa kanale tipa zenica, ,mostar i ostala sranja acujem da ce od 1.8 pretplata za sve poskupiti .E nemere tako vi iz telemaha opasno se igrate sa vatrom .


Radite sta hocete ali ako nas zakinete ostat cete bez velikog broja korisnika ;-) to vam garantujem ;-)
Isključiti govna i to je to. Samo je problem onima koji nemaju alternativu
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#19074 Re: HS kablovska

Post by Benq »

kemox wrote: Isključiti govna i to je to. Samo je problem onima koji nemaju alternativu
Ziv bio ti opra ljude ovdje vec par mjeseci sa pricom da ces ih iskljuciti :)
Valjda su svi do sad svjesni da neke kvalitetne alternative nema, ko imalo prati desavanja kod drugih operatera i generalno njihovih usluga.

P.S. Sutra je 01.08. bas i mene zanima sta ce ostati na HS-u sto se tice digitalne..
User avatar
Steph
Posts: 3204
Joined: 02/05/2013 19:37
Location: A cornered fox is more dangerous than a jackal!

#19075 Re: HS kablovska

Post by Steph »

sabanss wrote:
LAN i WiFi priblizno identicni? Tih 50 Mbps je maximum koji mozes izvuci bezicno u 95% slucajeva.
Image
Locked