Obavezno pogledajte reprizu nedjeljom u dva veceras

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
wels

Post by wels » 18/12/2007 23:15

Image

Miki123

Post by Miki123 » 18/12/2007 23:47

wels wrote:Image
Ludilo :D

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 19/12/2007 00:51

a sto se Bakir prodade hrvatskoj javnosti :lol:

"bosnjacki nacionalisti" ga kako rece proganjaju, sa srpskim nacionalistima se svadja na TV, a sa hrvatskim nacionalistima se tuce na svadbama :-)

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 19/12/2007 01:20

@Ankice sine, kad poredis Dodika i Stankovica, potonji je bio svijetli biser kulture. Ne samo prema Dodiku nego prema svim nasim novinarima. Oprosti, ne mislim nista licno, ali me prosto nerviraju ljudi koji idu u detalje da umanje poentu osnove, a to je razvaljivanje jednog papka od jednog malo kulturnijeg decka. I to je poenta svega. Boli me neka stvar sta je po nacionalnosti Dodik, a sta Aleksandar (stidite se svi multikulturalci koji ste ovdje zvakali njegovo porijeklo). Za mene je Dodik papak, a Stankovic kulturan, Dodik kriminalac, a Stankovic pravi novinar i to je jedino bitno. Vecina vas sviju ovdje sve to gleda kroz politiku, te nase i njihove. Nema nasih (barem ne u vladajucoj nacionalistickoj oligarhiji), svi su isti i jednog dana kada to shvatite, svima ce biti jos teze, ali mozda, samo mozda to dovede do neke promjene.

@Bastice, sta vi u Kiseljaku mislite o vracanju Posavine Hrvatima, kao sto Stankovic fino rece, ili vas pak to ne zanima? J.bo sada Bakira, bilo je vaznijih tema u toj emisiji...

skojotovski

Post by skojotovski » 19/12/2007 09:09

Anka wrote:
skojotovski wrote:
test01 wrote:stankovic je ogolio dodika do kraja i prikazao ga u pravom svjetlu sto prije nije uspjelo ni jednom novinaru.
treba napomenuti: na kulturan nacin! do koske!
A.Stanković nije bio kulturan. Ne volim da gledam njegove emisije jer je narcisoidan,iskompleksiran.Po meni novinar koji u svojim emisijama sebe stavlja u prvi plan, konstantno prekida sagovornika, upada u reč, ...nevezano za ovu emisiju, lik mi je ljigav, i bitke bije na kvarno. Kraj emisije, uključenje Bakira,primitivna provokacija, pa momenat sa rukovanjem, po meni- prostački gest.
Ali, Dodik je ovo zaslužio. Osilio se, šta je tražio u toj emisiji, šta je očekivao, aplauze?! Izgubio je samokontrolu. tipičan slučaj osiljene osobe kojoj se neko suprotstavlja. Bio je primitivan i ono je bilo mučno za gledanje. Predsednik vlade sa onakvim rečnikom i onakvim ponašanjem?

Među predsednicima i ostalim visokim zvaničnicima u svetskoj politici kao da više nema pravih gospodina.Nedavna reakcija španskog kralja, francuskog predsednika, Buš sa 100 blamova (neobrazovan tip, deca ga zezaju), i naravno, čuvena Klintonova pušačka afera. kao da je sam ološ izbio na vrh i vodi svetsku politiku.
Meni lično veoma smeta kada političare vidim u emisijama zabavnog karaktera. Konkretno, kod nas se često neke političke figure pojavljuju u emisijama takvog tipa. Ne znam da li to pokušavaju da narod ubede da su isti kao i mi? Nisu isti. Onaj koji ima par hiljada evra platu ne može biti kao mi koji jedva sastavljamo kraj sa krajem i samo mi idu na nerve kada krenu da pevaju, sviraju i pričaju viceve. Neka vode državu, to im je posao. ustvari, izgleda da je svakoj novoj garnituri osnovni zadatak da materijalno obezbedi čukununuke....

Političari se previše eksponiraju, postali su poznatiji od pevača i glumaca. To je nenormalno. ne interesuje me šta vole da jedu, ne zanima me kakvu muziku slušaju, hoću veću platu, hoću bolji život, a da li neki guzonja voli da ždere makarone ili ćufte, zabole me.
Neko spomenu Tijanića. Taj je nedavno na pitanje jednog novinara rekao kolika mu je plata. Svima nam je knedla stala u grlu kada smo čuli cifru. On ima 3000 a mi 300 evra mesečno. očima ne mogu da ga vidim. Narodu je raspalio harač za tv pretplatu, to ni Milošević nije radio. Sve su to ista đubrad, sjaše Kurta da uzjaše Murta. A mi smo imbecili što se svađamo zbog tih gnjida.Oni su pokvarena govna, a mi obični "mali" ljudi, šta smo mi? Govna? Nismo ni to, mi smo proliv.
e, moja Anko... poenta i jeste u tome da gostu ne dozvoli da prica ono sto on hoce i koliko hoce. konkretno, dodik je na svim medijima, u kojim je gostovao, drzao bank, a urednici/voditelji/novinari koji su s njim razgovarali, uvlacili su mu se u vrh debelog crijeva!! aco mu to nije dozvolio i zato je Dodo popizdio.
aco, svaka ti dala!

atko

Post by atko » 19/12/2007 10:20

piskerernest wrote:
atko wrote:Bakir je urednik "60minuta"
Milorad je premijer 49% BiH

Za neprofesionalnost i drska prekoracenja ovog dvojca
Bakir moze biti suspendovan par sedmica
A Dodik pritvoren par decenija.

Jel vi razumijete razliku u "tezini" pozicija na kojima se pomenuti nalaze?
za neprofesionalnost
da neko bude pritvoren,prvi put čujem.
za drsko prekoračenje,pitanje je šta je to i čega prekoračenje
Jedna od odlika naseg mentaliteta, da izuzmemo neku sitnicu i onda smatramo da je to bit svega, diskutujemo o njoj i pravimo se blentavi :-)

Ako nemas sta raditi ne radi to ovdje ;)

piskerernest

Post by piskerernest » 19/12/2007 12:07

bosanska rijec wrote:kazem dizete rep nazivajuci ga predsjednik a niti je predsjednik niti je ovaj genocitet drzava, valjda treba da bude predsjednik da predstavlja drzavu pa da ga mozes uopce uporedjivati sa presjednicima drzava. Ali upinjete se nastojeci ga predstaviti kako vi tako i on svojim ponasanjemi. Nisam jednom slusala srbijanske emisije gdje posebno predstavljaju rs a posebno govore Bosna kao da rs nije u sastavu BiH .
On je za mene obicni kriminalac koji podrzava ideje zlocinca karadzica i mozda ga jedino sa njim mozes porediti.
znači da vjeruješ onome što bakir dokazuje u 60 minuta,ok,i ja isto,ali je mile legalno izabran premijer RS,i branković koji je premijer FBiH je kriminalac,non stop u danima idu tekstovi o tome,i njegov prethodnik hadžipašić isto

piskerernest

Post by piskerernest » 19/12/2007 12:08

basta sljezove boje wrote:a sto se Bakir prodade hrvatskoj javnosti :lol:

"bosnjacki nacionalisti" ga kako rece proganjaju, sa srpskim nacionalistima se svadja na TV, a sa hrvatskim nacionalistima se tuce na svadbama :-)
ništa nije slagao,ili misliš da ga nacionalisti vole,mislim na sve nacionaliste

piskerernest

Post by piskerernest » 19/12/2007 12:11

atko wrote:
piskerernest wrote:
atko wrote:Bakir je urednik "60minuta"
Milorad je premijer 49% BiH

Za neprofesionalnost i drska prekoracenja ovog dvojca
Bakir moze biti suspendovan par sedmica
A Dodik pritvoren par decenija.

Jel vi razumijete razliku u "tezini" pozicija na kojima se pomenuti nalaze?
za neprofesionalnost
da neko bude pritvoren,prvi put čujem.
za drsko prekoračenje,pitanje je šta je to i čega prekoračenje
Jedna od odlika naseg mentaliteta, da izuzmemo neku sitnicu i onda smatramo da je to bit svega, diskutujemo o njoj i pravimo se blentavi :-)

Ako nemas sta raditi ne radi to ovdje ;)
ja se nemogu praviti blentav,jer sam pametan

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 19/12/2007 14:10

GandalfSivi wrote: @Bastice, sta vi u Kiseljaku mislite o vracanju Posavine Hrvatima, kao sto Stankovic fino rece, ili vas pak to ne zanima? J.bo sada Bakira, bilo je vaznijih tema u toj emisiji...
Kiseljak mi nije cak ni na stolu, previse je gaziran za moj ukus :lol:

emisija je bila odlicna, ali je pojavljivanje Bakira H. potpuno neprimjereno. Ispade Bakir H. bosanski Eliot Ness. Ko ga ne zna skupo bi ga platio.

A sto se tice Posavine, Dodika i ostalog, to je tema za forum politika :wink:

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 19/12/2007 20:48

piskerernest wrote:
bosanska rijec wrote:kazem dizete rep nazivajuci ga predsjednik a niti je predsjednik niti je ovaj genocitet drzava, valjda treba da bude predsjednik da predstavlja drzavu pa da ga mozes uopce uporedjivati sa presjednicima drzava. Ali upinjete se nastojeci ga predstaviti kako vi tako i on svojim ponasanjemi. Nisam jednom slusala srbijanske emisije gdje posebno predstavljaju rs a posebno govore Bosna kao da rs nije u sastavu BiH .
On je za mene obicni kriminalac koji podrzava ideje zlocinca karadzica i mozda ga jedino sa njim mozes porediti.
znači da vjeruješ onome što bakir dokazuje u 60 minuta,ok,i ja isto,ali je mile legalno izabran premijer RS,i branković koji je premijer FBiH je kriminalac,non stop u danima idu tekstovi o tome,i njegov prethodnik hadžipašić isto
Ne zanima mene je li kriminalac Nenad, Mujo ili Anto , postoje institucije gdje ce se vjerovatno dokazivati krivnja. Ovo govno od premijera je ocito kriminalac jer svaki dan covjek vice i ponasa se upravo onako ko kada je neko kriv. Svima pa i medjunarodnoj zajednici je puna usta price o hvatanju ratnih zlocinaca a ova bagra ako ne svaki dan ono svake sedmice nas casti ili ratnohuskackom retorikom ili ponavljanje price upravo kao najgori zlocinci koje kobajagi traze ili govno razvaljuje drzavu raznoraznim blokadama i ostalim hebavnjima u mozak. Imam osjecaj da medjunarodna zajednica u stvari uziva u ovoj sado mazo predstavi, jer da nije tako mogli su da su htjeli vec davno sve srediti. Nije potreban valjd Bakir ili ovaj izvrsni novinar pa da vam dokazuju ko je Dodik. Onako ugladjen, izbjeljenih zuba, finog odijela, nalickane frizure a pruzenih nogu ko kretena u onom studiju sve se samo kazalo i zaista me ne zanima sto je primitivan, covjek je seljak sa sela, zaista mogu svariti i seljakluk, i ne zelim da vjerujem ni u ciji kriminal dok se ne dokaze ali preci preko izjava slicinih karadzicu e to je za svaku osudu i strpala bih ga odmah u zatvor i to je nesto sto je dokazao i moze komotno u cuzu. Sta bi uradili Jevreji da su njima i to politicari iste drzave ovakve stvari priredjivali. Meni je ovog govneta cetnickog u svakom pogledu vise dosta a vala i medjunarodne zajednice koja ko biva hvata zlocince a ovaj iz sveg glasa im u lice vice da je isti. :oops:

klixober

Post by klixober » 20/12/2007 11:05

Predlazem da Hadzifejzovicu i Djakovicu dodamo i Denisa Kuljisa.
FUJ
Mesićevi i Lagumdžijini novinari napravili zasjedu za Dodika
Piše: Denis KULJIŠ

19.12.2007 17:16

Aca Tijanić neće biti zadovoljan - kralj beogradskih tabloida dobio je u Zagrebu nasljednika, ali taj ne piše, nema duha, ne ubija visprenom frazom, nije megdandžija. Ne ide na grizlija s tomahvakom, nego postavlja stupicu i čeka da divljač u nju padne pa polomi noge. Aca Stanković deset godina na zagrebačkoj televiziji vodi talk-show, a nitko se ne sjeća ni jedne jedine njegove rečenice.

U tom showu sav talk osiguravaju gosti. Aca samo zauzima poze - kao kombinacija Johnnyja Brava i manekena za dezodorans Axe, on tek figurira, mršti se, ili prekriži ruke na prsima da pokaže kako je nestrpljiv, da mu se ne sviđa ono što sugovornik kaže, pa ga zatim ošine non sequiturom. Bio je bokser, što se odražava na njegovu držanju i intelektualnom habitusu. Nikad nije izbacio štos koji će se prepričavati pa ući u legendu, nikad nije sugovorniku uputio kakvu upečatljivu invektivu, dosjetku, šalu, ne daj bože da je pokušao igru riječima, ili našao fascinantnu usporedbu, nije mu pala na um nikakva instantna originalna misao. Beligerentan i neartikuliran, pravi se da ima čvrste stavove, ali zapravo nema nikakvo mišljenje. Aca je tip novinara kakvog možeš naći u svakoj redakciji - stoji u kutu, drži se malo nabrušen, kao da vrti neki svoj film, a u stvari, rukovodstvu ne pravi nikakve problema, jer dok gradi pozu, striktno drži liniju.

Njegove emisije naprosto su mlaka voda, iako on uvijek demonstrira ratobornu pozu, ali ono što izgovori, kao da je prethodno redigirao sam oprezni Mirko Galić, koji je Stankovića izmislio, samo što se taj mudri direktor odavno povukao na rezervni položaj zaslužnog karizmatika hrvatske demokracije u pariskom Četrnaestom arondismanu. Ukratko, Aca Stanković nije Cyrano de Bergerac - neće te probosti na kraju balade, najčešće pušta da se jeftino izvučeš, ako ne pokuša da te uhvati u zamku i zatuče kijačom, zaključi li da je dobra prilika i da će mu to povećati rejting. Ako je pošao na tebe, znači da može, smije ili treba. Ponekad se Aca, naime, mora dokazati. Naprosto, ne bi bilo dobro da se pretvori u dio namještaja u zagrebačkom studiju koji pruža gostoprimstvo kakvim god gostima iz zemlje i regije - nedavno je bio čak i francuski pisac Frederic Beigbeder, pa su razgovarali uz pomoć bubica jer Aco, naravno, ne govori jezike. Možda je pročitao neko Beigbederovo djelo, ali ne bih rekao da puno čita knjige, valjda igra igrice i posuđuje DVD u videoteci, jer taj intervju, zaista, nije bio nikakav tour de force, vidjelo se da na književnike gleda kao na čudake i egzotične pojave. Daj ti njemu političare, njima se divi, pa razne domaće uglednike sitnijeg zuba, s kojima će u nedjelju brzo proći sat vremena popodnevnog sjedenja u fotelji. Emisija, uostalom, ima jako dobar rejting za taj tip televizijskog programa - dobar je termin, nedjeljom u dva, i za goste jako primamljiv format, dva u dva, razgovor jedan na jednoga, u kojemu ti postavlja jednostavna, samo gdjekad malo neprijazna pitanja, o najzanimljivijoj temi na svijetu - o tebi, a kako je domaćin najčešće inferioran ili krotak ako predvidi da bi mu mogao žestoko odvratiti, naškoditi mu, cinkati ga šefovima, dakle, uopće, ako si zaštićen općim poretkom koji Aca nikad ne dovodi u pitanje - provozat ćeš se kroz emisiju kao čarobnom kočijom bez konja kojom te vozaju kroz atrakcije u Disneylandu.

S vremena na vrijeme, da se emisija ne pretvori u puko televizijsko ugostiteljstvo, Aca uznastoji nadvladati gosta, pa koristi silu, jer se ne može osloniti na rječitost, inteligenciju, znanje, stav ili intelektualnu superiornost. Okomit će se na žrtvu kao pravi poluteškaš - pognute glava, serijom kratkih udaraca, samo da suparniku poremeti ravnotežu, pa da dođe do naguravanja u kutu, gdje možeš i laktom, mangupski, kao u uličnoj šori, pa poslije primaš čestitke u birtiji: "E, jesi ga, majstore, bravo..." To novinarstvo, zaista, kao da je okrenuto stručnoj publici iz nekog kafića na Trešnjevci ili u Dubravi. Nema veze s malograđanskim duhom HTV-a, u koji se Aca Stanković ionako nikad nije uklopio, pošto nema ni ono malo građanskog štiha koji je za to potreban.

Najveći uspjeh stoga mu donosi televizijski spektakl, tabloidno novinarstvo intervju iz zasjede, kad nije važno o čemu se govori i što je rečeno, nego cipelarenje oborene žrtve. Kako dolazi do žrtve na koju će nasrnuti iz zasjede, odnosno put narudžbe, nije sasvim jasan. Zna se da Aca ima oslonac kod predsjednika Mesića, koji selektivno štiti neke prominentne kadrove na HTV-u. Ranije je također slušao Galića, ali je imao i svoje kalkulacije - kad je mene bio davno pozvao u emisiju, htio se istodobno okoristiti tiražnim potencijalom kontroverznog gosta, a istodobno, htio me naguziti iz zasjede da se dodvori mojim neprijateljima iz "Nacionala", hrvatskog mafijaškog tjednika, s kojima je bio u dosluhu. Ispalo je polovično - dosta me prostački napao, a ja sam se dosta bezobrazno branio. Lako se zezneš kad te pozovu - misliš, evo, napokon su se sjetili da dođem pa da malo prođemo kroz sve one moje neprolazne zasluge... Opustiš se, a on te zaskoči. Nije baš pametan, ali je krvoločan kao mungos, što znači da ga ne smiješ potcijeniti čak ni ako si kobra duga četri metra. Aca Tijanić ga je satro - Stanković je baš proračunao da će mu se lako napiti krvi - šta, pa bili ste Miloševićev ministar, pa Mira Marković s kojom ste pili kavu, pa napisali ste ovo, pa ono, a Tijanić se uspravio na stražnje noge kao tyrannosaurus rex s frizurom Arnolda Scwartzeneggera i udri - šta, Stankoviću, bogati, zar se ti kao Srbin iz Sremske Mitrovice moraš ovako nedostojno ulagivati i dokazivati da sačuvaš posao na Hrvatskoj televiziji?

Stanković ima staklenu bradu. Sa dva dobro upravljena udarca sastaviš ga sa zemljom - no on reagira jedino na čistu agresivnost, a takva bespoštedna borba isplati se samo profesionalnim kečerima. Ako moraš štititi neki svoj ugled ili poziciju, nastradao si. Kad je mene isprovocirao, bacio sam mu u lice da su se svi novinari HRT-a koji su poput njega preživjeli Vrdoljaka, ulizivali Tuđmanu, pa sad nešto seru protiv žute štampe i tabloida, zapravo tadašnjeg nezavisnog, antirežimskog novinstva, ne bi li dokazali kako smo svi bili isti. E, nismo! podviknuo sam mu, mi smo se borili, a vi ste kolaborirali... Odmah je podvio rep, ali ako ne drekneš, nego staneš objašnjavati, gotov si - on te i ne sluša ako je naumio da te satre, nego stalno prekida, a pritom se odvratno, podrugljivo i pobjednički ceri.

U svemu, Aca Tijanić neće biti zadovoljan nasljednikom. Kralj beogradskih tabloida koji je u međuvremenu postao ozbiljna politička šarža, pripadnik kuhinjskog kabineta premijera Koštunice i jedan od četvorice ljudi koji kontroliraju srpske elektronske medije, ima oponašatelja koji u okrilju Hrvatske televizije što je ranije špilala finoću, ali sad, u općoj konfuziji zbog pada rejtinga i gubitka orijentacije, počinje eksperimentirati, pokušava zasnovati svoj tabloidni obrt, ali bez autorske karizme, kao kukavičku rabotu s nekoliko anonimnih tipova koji će te razmontirati po narudžbama koje ne možeš ni razabrati, u sklopu drugorazrednih intriga previše dosadnih da se čovjek puno trudi da ih pronikne...

Prepad koji je prošle nedjelje Aca Stanković izvršio na Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS, egzemplarni je primjer takve njegove ofanzivne taktike. Kad je visoki, samozadovoljni srpski političar, najkrupnija politička figura vaskolike BiH, srpski pezzonovante, maegashira s političke scene tamnog vilajeta, došao u zagrebački studio, nije imao pojma što mu se sprema - a trebalo je da zna... Da ima dobar advance-tim, znači ured s fenomenalnim profesionalcima kakve drži srbijanski predsjednik Boris Tadić, ili dobro ustrojenu mrežu kakvu ima Milo Đukanović, ne bi mu se to dogodilo. Ali, mislio je, valjda, da mu se ništa ne može prigovoriti, te da se ničega na mora stidjeti, a ako dođe do kakve raspre, iako nije naročito rječit, spreman se sa svakim pofajtati. On jako razložno govori kad monologizira, jer mu je sve jasno posloženo u glavi, zna što radi i kako - vrlo je sposoban - a kad se svađa, svađa se onako narodski, prostački, jer nije neki fin, ucifran tip, nego rmpajlija iz Laktaša, rodom zapravo iz jednog velikog sela pored tog malog mjesta blizu Banjaluke, gdje njegov otac, krupni zemljoposjednik, farmer koji uzgaja krumpire, inače nepopravljivi Jugoslaven, ima kuću, a ima je ondje i Mile, jer nije nikad otišao u grad pa uselio u stan, kuću ili rezidenciju. A i zašto bi? U selu koje ga je čuvalo kad je u doba Karadžićeve vladavine to bilo i te kako važno, kao nekadašnji gradonačelnik Laktaša sagradio je sportsku dvoranu, gdje igra njegov košarkaški klub Igokea - i sam je bio košarkaš, a nogomet ga baš ne zanima. Trista metara od njegove kuće počinje pista međunarodnog aerodroma u Mahovljanima na koji nitko ne leti, ali on ondje drži Vladin džet, s kojim može za pola sata skočiti u Beograd ili Dubrovnik. Uostalom, uvijek je bio vezan za zemlju i dok je studirao pravo, pobijedio je na jugoslavenskom prvenstvu u oranju traktorom. Otac i on natovarili bi kola s krumpirima, pa u Zagreb, na plac, odakle bi se vraćali s punim džepovima para. Laktaši su bili poduzetnički kraj - multietnički, uostalom, sve do granice kuće su na četiri vode, džamije s munarama i barem jedan veliki katolički samostan, gdje se također bave nekim biznisom...

Upravo u Laktašima mogla se prvo otvoriti privatna firma u socijalizmu, prije nego u Brežicama, pa se Mišo Kovač prijavio kod Dodikova oca da je može registrirati. Sam Mile Dodik napravio je tada tvornicu namještaja u Dugom Selu, s jednim partnerom Hrvatom, s kojim se na lijepe rastao kad je zagustilo uoči rata. Na prve izbore izašao je kao Markovićev reformist, poštena komunjara, nadasve Jugoslaven, koji je teško ulazio u okvir BiH, kad se raspala bivša država. Ušao je u parlament, koji se rasturio poslije referenduma o samostalnosti, pa su se srpski zastupnici vratili u Banjaluku i ondje zasnovali svoju skupštinu, koja i sad funkcionira. U to doba rata, puno je vremena provodio po Beogradu, gdje je započeo trgovački posao, a u doba embarga, nije se radilo samo s vrijednosnicama američke robne burze. U Banjaluci za vrijeme rata četiri godine nije bilo struje... Kad je poslije Daytonskog sporazuma došao UNPROFOR, a Biljana Plavšić izvršila državni udar protiv Karadžića, Dodika je, kao nepomirljivog protivnika nacionalističkog SDS-a, postavila za premijera. U Sarajevu je bio također jak SDP Zlatka Lagumdžije. No, kad je došao međunarodni guverner Paddy Ashdown, on je dekretom likvidirao sve te socijaldemokrate, vratio na vlast nacionaliste koji su vodili rat, a Lagumdžiji montirao optužbu da priprema državni udar! To je bilo kao da si optužio Račana da namjerava napasti Rusiju i osvojiti svijet.

Kad je taj stravični engleski muljator napokon otišao, a s njim i gnusni poslovni ljudi koji su dobivali nevjerojatne ugovore za eksploataciju izvora energije, kakvi nisu postojali ni u Južnoj Rodeziji, na novim izborima Dodikova stranka osvojila je vlast u Republici Srpskoj. On je odmah pokrenuo silnu poslovnu aktivnost, prodao "Telekom" za neusporedivo veći iznos od svote koju je Hrvatska dobila za svoj, a zatim Rusima uvalio brodsku Rafineriju, što će zaista promijeniti ekonomske odnose na Balkanu, gdje se, prikriveno, vodi veliki rat za energetske mreže. Politički nemiri na površini samo su odraz tog strateškog sukoba koji podsjeća na doba uoči balkanskih ratova, ili na stvaranje željezne zavjese, koja se i sada spušta, ali, kako je primijetio jedan analitičar, sad je prozračna, pa osmotski propušta novac, naime ruski kapital, iako su političke linije, kao, čvrsto utvrđene. To je tema koja se uopće ne obrađuje u hrvatskim medijima, jer bi značilo postaviti pitanje porijekla imovine najvećih domaćih konglomerata, i to onih nespornih, za koje znaš da nisu nastali s parama što su ih pokrali tuđmanovci pa odnijeli u Austriju, Švicarsku, Luksemburg i Lichenstein. U općoj konfuziji i natezanju, Dodik je dobro pozicionirao i učvrstio vlast, s milijardu eura na državnom računu u banjalučkim komercijalnim bankama. To je, naravno, izazvalo strahovito neraspoloženje u Sarajevu, gdje se ljudi ponovo osjećaju kao gubitnici. Ondje je, osim toga, opozicija na izborima totalno propala. Dodik je u Sarajevu vodio rat s Harisom Silajdžićem, a kad ih je obojicu pritisnula međunarodna zajednica, s njim se stao dogovarati, pa su Lagumdžijini esdepeovci potpuno marginalizirani, što ih je navelo da zakuhaju napade na Dodika preko medija koje kontroliraju, žešće i od onih koje je trpio od islamskih nacionalista. Taj nesretni Lagumdžija neviđeni je svađalica bez jasnoga smjera djelovanja, koji nema koncepciju, a postavlja se kao da je njegov lik najveća vrijednost bosanskoga SDP-a. Okružen sikofantima koji s njim ponavljaju da su svi ostali govna, malo podsjeća na Budišu, iako je sasvim drukčijeg idejnog predznaka... Sačuvaj nas bože političara sposobnih negativaca, ali i nesposobni pozitivci pretežak su teret za ovako kratak život i ono malo prilika što ih pruže povijesni ciklusi.

Kad je došao u zagrebački studio, Dodik se, dakle, osjećao kao čovjek kojemu tu nemaju što zamjeriti - nije nacionalist, nije ratni zločinac ili ratni huškač, politički je i osobno naklonjen Hrvatskoj, u Zagreb dolazi češće nego što odlazi u Beograd, iako ga ovdje baš ne primaju, jer je Mesić slizan s Harisom preko zajedničkog prijatelja Petrača, dok ga je Sanader izbjegavao uoči izbora, iako će poslije lako uspostaviti kontakt preko hercegovačkog HDZ-a i Katoličke crkve, a Zoki Milanović možda donekle tendira ljevljem sarajevskom SDP-u. No, to su male stvari, koje se lako riješe, a što se tiče drugih optužbi na koje političar uvijek mora biti spreman, Dodik se sigurno uzdao u to što ga još nitko nije nadgovorio - nikome nije ostao dužan, čak i onda kad je bilo bolje da možda nešto i prešuti. No, definitivno nije bio spreman na atak televizijskog zamčara, koji je unaprijed iskopao veliku rupu u eteru. Emisija je počela prilogom o Dodiku, pa je rečeno kako je on švercer poznat pod nadimkom Mile Ronhill, te da je sad bog zna otkud namakao silan novac i izgradio sjedište Vlade u državi koju nitko ne priznaje. Zatim da u Banjaluci obožavaju kult Putina, te namjeravaju spriječiti secesiju Kosova organiziranjem nemira. Ukratko, da je on jedan balkanski lupež i smutljivac, s kakvima Aco razgovara samo zato jer mu je to obaveza pred javnošću. Inače, priču o Ronhillu plasirao je pripadnik "zemunskog klana", koji je za šverc duhana optužio Đinđića i Dodika, na svom suđenju za ubojstvo.

Kad se Dodik, šokiran, bijesan kao puma - a on je od ljudi koji srdžbu ne znaju skrivati, ako je i kontroliraju - stao braniti, Aco ga je potcjenjivački sjekao, pa otvoreno vrijeđao i nipodaštavao, čak mu u jednom trenutku dobacio da je sudjelovao u ubojstvu ili prikrivao ubojstvo muslimana u demonstracijama koje su u Banjaluci pokrenute kad se prvi put pokušalo početi obnavljanje u ratu spaljena prekrasne srednjovjekovne džamija Ferhadija. Da ti tako nešto dobaci - to je baš svinjarija, za koju bi u svakom društvu fasovao zaušnicu. Mile je lagano poludio, jedva se suzdržavao, glas mu je gotovo zamukao od bijesa, ali je i dalje govorio i odgovarao, jer iako je on silovite ćudi, pravi bosanski Krajišnik poput Nikoletine Bursaća, zapravo je umjeren u stavovima, i kad je poslije na hrvatskim portalima objavljeno što je pritom rekao, vidiš da ima glavu i rep, i da nije nimalo ekstremistički, jer se nije dao isprovocirati politički, nego su ga samo naveli na krive geste.

No to je bio tek početak. Onda ga je Aca stao šarafiti - da zašto ne voli svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu, uobičajeni glupi argument koji moraš stalno slušati po Sarajevu, jer ti je neugodno reći - čuj, Bosna i Hercegovina isto je što i Jugoslavija: sad je vidiš, sad je ne vidiš, to je konstrukt koji postoji samo na temelju Daytonskog sporazuma, pa da u njemu piše da ne postoji, nitko ne bio smio tome prigovarati, kao što sad nitko nema prava prigovarati što postoji, ali nije ona nikakva bogomdana domovina, pa što bi netko trebao biti zaljubljen u Dejtoniju?

Još je desetak tako kompleksnih tema pokrenuo Aca svojim floskulama, pa Dodiku uopće nije dao da odgovara, bezobrazno ga je prekidao, potcjenjivački mu se cerio, a zatim, kao vrhunac, pustio u studio vezu preko unilaterala sa sarajevskim TV studijem, gdje je sjedio jedan bošnjački novinar, Lagumdžijin pristaša, s kojim se Dodik sudi zbog klevete, i kad je Mile vidio da mu ovoga namještaju, totalno je podivljao, valjda bi se bio digao i otišao, ali nije, i dobro da nije, jer je to uvijek krajnji poraz - novine jave da si se digao i otišao, ispadne da su te nadjačali, a svaka druga stvar prije se zaboravi nego datum - "ono kad se Dodik digao, i izašao iz studija..."

Zašto ga je Stanković napao baš po tim temama? Nema Aca pojma o bosanskoj političkoj situaciji - ne zna on ništa ni o hrvatskoj - pa bi činjenica što se ovaj lagumdžijski pionir s Federalne televizije volšebno ukazao u hrvatskom eteru i to u emisiji koja baš nikad ne uključuje uključenja, navodi na zaključak kako je cijela stvar bila zakuhana iz dva pravca - možda je ohrabrenje došlo i od Stipe i Stipinih, tijesno povezanih s raznim Harisovim ljudima i interesima, što sigurno nije bilo presudno, jer je očito iz aviona da su se Dodik i Silajdžić načelno sporazumjeli... Ali, zatim, i valjda glavno - tu je taj nezadovoljni, isključeni Lagumdžija, uvijek spreman na neki autodestruktivan potez. Nije li mu, naime, upravo Dodik, uz umjereniji bošnjačko-muslimanski SDA jedini prirodan partner ako misli doći na vlast, ili to uopće ne namjerava, nego naprosto čeka lokalne izbore početkom sljedeće godine, svjestan da će pretrpjeti još jedan poraz, a onda više zbilja neće biti kadar da odolijeva prigušenim zahtjevima u svojoj stranci da se makne, pa prepusti mjesto drugima, možda manje karizmatičnim, ali konstruktivnijim ljudima... Do tada više neće imati ni podršku kapitalnih krugova u Sarajevu koji ga sad podržavaju, jer će oni svoje medijske interese prodati multinacionalnoj kompaniji koja neće imati razloga da opstruira Mileta, a podržava Zlatka.

Kad se sarajevski novinar pojavio na ekranu u zagrebačkom studiju, Dodik je pukao, stao se baš žestoko svađati, protestirati, derati se kao na pijaci, sve je otišlo dođavola, nadasve njegovo premijersko dostojanstvo koje tu više nitko nije čuvao - a Aca se samo kezio, vidjelo se kako trijumfira... Namamio ga je u zamku, jer nije očekivao napad ćelavog, uglavnom bezazlenog trapera. Sad se tu moraš sjetiti Mile Đukanovića koji je također gostovao kod Stankovića. Apartni dugonja u prugastom odijelu, stari Miloševićev drugar koji je za nj pokrenuo "balvan revoluciju", rezerviste koji su gađali Dubrovnik i šverc cigaretama na kojima je srpski režim opstao, naposlijetku se odmetnuo od Slobe, te zametnuo razne svoje priče, pa ga traži italijnski sud zbog krijumčarenja i zbog pogibje krunskog svjedoka kojega su u Stockholmu, u sačekuši, izrešetali iz Kalašnjikova. Prije nego je došao u emisiju, Milo se sigurno javio Stipi, koji je dolazio na Kraljičinu plažu u Miločer, koja se pruža ispred nekadašnjeg ljetnikovca Karađorđevića, gdje i Primakov, ključni Putinov oligarh, bivši šef KGB-a ima vilu, a džipovi sa specijalcima rutinski zatvore pristup kad god se "presjednik kupa". Budo Lončar također drži tu vezu, a zna se da je on po gradu lobirao za Vanju Sutlića kad je trebao postati direktor HRT-a. Možda je i neki ljubazni momak iz advance-teama unaprijed navratio da se detaljno dogovori oko formata i pitanja, pa nisu ni morala dolaziti dva đetića iz pratnje, u prugastim odijelima, da se Aci zagledaju duboko u oči i kažu "Aco, prijatelju, sve će biti kako smo se dogovorili, zar ne?" To uopće nije potrebno s tipovima poput Stankovića. Možda ga je nazvao Bulajić pa rekao da je zadovoljan da Milo gostuje, i pozvao na svoju premijeru, i tako... U svemu, Milo je dobio genijalni tretman, kao da je švedski ministar vanjskih poslova. Prebacivao je nogu preko noge, dugo je razvijao svoje misli, a Aca ga nikad nije prekidao, najviše što je sebi dopuštao bilo je da se malo promeškolji, pa pokaže kako nije odumro nego, evo, novinarski funkcionira. Nije se, naravno, podrugljivo, cinično smijao kao kad je Dodika satjerao u tjesnac - a baš to bio je najružniji prizor u tom tvornom napadu, ujedno slika koja ga dobro definira. Dođe ti da mu ponoviš sve ono što mu je rekao Aca Tijanić, ali bi to bilo ružno, i ne stoji, nema to veze - to kakav je Aca Stanković, samo je njegov problem, što je već iste večeri u Dnevniku demonstrirao fenomenalni Zoran Šprajc, zaštitno lice Hrvatske televizije...
Last edited by klixober on 20/12/2007 21:48, edited 1 time in total.

Miki123

Post by Miki123 » 20/12/2007 11:33

Denis Kuljiš, kolumnista Nezavisnih. Počeo Dodikov protunapad. Fuj, fuj. Ni jedne riječi o gradu bez džamija, nokautima. E, moj Denise.. Pao mi je u očima.

skojotovski

Post by skojotovski » 20/12/2007 14:06

Denise, namazi nam .enise! FUJ; FUJ; FUJ!!!

Guento

Post by Guento » 20/12/2007 16:36

Za ovakav srednjovjekovni panegirik PDenis je zasluzio da mu mecena MD Ronhill prepise komforan stan sa dva WC-a usred BL. Pa nek se tamo olaksava a ne u novinama.

Neelix

Post by Neelix » 20/12/2007 21:07

:lol: ofiraza, bas i mene zanima koliko je love dobio :roll:

Cryptoman

Post by Cryptoman » 20/12/2007 21:17

fakat, je li ovo isti onaj Denis K. koji je donedavno bio veeeeelika novinarska faca???

piskerernest

Post by piskerernest » 20/12/2007 21:19

denis kuljiš je čovjek koji je 91. i 92. u globusu objavljivao tekstove pune mržnje i prozivao par dama iz hrvatske koje nisu bile na srani tuđmanovog režima,bukvalno ih popljuvao.
te dame su v. pusić,s.drakulić,j. lovrić,d.ugrešić,drugim riječima žene koje su znale kakvu politiku vodi tuđman,dok se kuljiš okretao kao je vjetar puhao

Cryptoman

Post by Cryptoman » 20/12/2007 21:36

piskerernest wrote:denis kuljiš je čovjek koji je 91. i 92. u globusu objavljivao tekstove pune mržnje i prozivao par dama iz hrvatske koje nisu bile na srani tuđmanovog režima,bukvalno ih popljuvao.
te dame su v. pusić,s.drakulić,j. lovrić,d.ugrešić,drugim riječima žene koje su znale kakvu politiku vodi tuđman,dok se kuljiš okretao kao je vjetar puhao
ovo mi nije poznato...

DonDavudes

Post by DonDavudes » 21/12/2007 00:13

Cryptoman wrote:fakat, je li ovo isti onaj Denis K. koji je donedavno bio veeeeelika novinarska faca???
i meni je pao u ocima pravo
pa ovaj tekst moze samo placenik napisati

piskerernest

Post by piskerernest » 21/12/2007 14:32

on i jeste ,plaćenik,kada je trebalo deminizirati gore spomenute dame radio je to,poslije tuđmanove smrti prikazuje sebe kao nekog ko je imao problema za vrijeme živog tuđmana,kao da je radio u feralu,klasični tabloidni novinar,pa pogledajte naslove u globusu prije desetak godina,pola stranice zauzme naslov a rečenicu iz naslova iz naslova nigdjene možš pronaći u tekstu

newone

Post by newone » 21/12/2007 14:59

Anka wrote:bosanska rijec
to samo beogradski mentori mogu ovako dizat rep ovom kriminalcu jednog genociteta i uporedjivati ga sa predsjednicima normalnih drzava.

Izjaviti ovako nešto nakon Iraka ?!
Pogledaj malo šta se dešava zbog politike normalnih država i njihovih normalnih predsednika.
http://www.xs4all.nl/~stgvisie/VISIE/ex ... ities.html
Pusti ti sta tamo neko pise. Javljam ti se iz Amerike u kojoj zivim i radim. Imam posao i platu od koje mogu i te kako dobro da zivim i da ustedim i da kupim sve sto me je volja.
Jeli ti to mozes u Republici Srpskoj? Ili u Federaciji?
Poenta mog posta je bila da me zaboli sta Bush radi po svijetu sve dok je meni ovdje u Americi dobro.
Zvuci egoisticno zaista, ali to je pragmaticno razmisljanje.
Znaci umjesto da blatis svjetske politicare ovdje na forumu i spustas ih na nivo jednog seljacine, zapitaj se sta to ti imas od Milorada Dodika i njemu slicnih sirom Bosne i Hercegovine. Pa onda kada skontas da zapravo nemas nista, potrudi se da sagledas koje su ti ostale opcije u zivotu jer ti zivot prolazi i svakog si dana blize smrti nego rodjenju.

newone

Post by newone » 21/12/2007 15:13

e ako spanskom kralju dajes prednost nad komunistom (nemam pojma koji je slucaj, al pretpostavljam da je ovaj lajao na Castra ili Chaveza) onda svaka cast. Fina je to kuca i cestita sa lijepom istorijom i fini su to ljudi tradicionalno bili iako nisu uvijek dolazili na prijestolje po principu rodbinskih veza. Bas onako jedna lijepa porodica sa prijateljima, a sve u duhu demokratije, ljudskih prava, prava ovakvih ili onakvih :D
Poznati borci za ljudska prava i slobode - spanski kraljevi, al u svakom slucaju evropskom kapitalu je mnogo bliza krv na njihovim rukama, nego bilo sta komunisticko jer krv na rukama spanskog kralja je mnogo vise demokratska, nego bilo sta komunisticko.[/quote]

I sa krvlju na rukama, Spanski kralj je visoki kulturni i svaki drugi nivo u odnosu na Dodika. A kako su Chavezove ideje o socijalizaciji Venecuele i uvodjenju "komunizma" prosle vidio si iz narodnog plebiscita. A kakvu su demokratiju na Balkanu gajili bivsi nam komunisti dovoljno je samo da pogledas oko sebe i sve ce ti biti jasno.

DonDavudes

Post by DonDavudes » 21/12/2007 18:48

moze li neko postirati intervju Ace Stankovica koji je dao Danima

da i mi obicni smrtnici (koji nismo preplaceni na alektronsko izdanje Dana) vidimo kako je cika Aca razvalio dodika :D

unaprijed zahvaljujem

Cryptoman

Post by Cryptoman » 22/12/2007 01:18

DonDavudes wrote:moze li neko postirati intervju Ace Stankovica koji je dao Danima

da i mi obicni smrtnici (koji nismo preplaceni na alektronsko izdanje Dana) vidimo kako je cika Aca razvalio dodika :D

unaprijed zahvaljujem
potrazi malo na forumu, neko je vec postavio tu temu i u njoj intervju...

Post Reply