dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 mi

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#151

Post by mIRCerka »

kon-tiki wrote:
mIRCerka wrote:Ne bi on mene tuk'o 'voliko da me ne voli....

Sejtanko jedna! :) :-D :D :lol:
nisam sejtanka, to ti je recnica koju je nekoliko pretucenih zena izgovorilo...

super furka nema sta...odo pravit andjele u snijegu....
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#152

Post by felichi »

doktorica je 1976.godiste i sef odjela hirurgije
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#153

Post by surajaa »

Svi vi skeptici koji ste sumnjali u ono sto je dr. Jasminka Mujkanovic iznijela u intervju u emisiji "60 minuta", u vecerasnjom dnevniku ste se ponovo mogli uvjeriti u istinitost njenih tvrdnji. MUP Tuzlanskog kantona je vec dva puta zaprimio prijave protiv cuvenog doktora Mujkanovica i pogadjate??? Niko nije reagovao onako kako to zakon nalaze!!! Bas me cudi kako je to moguce????

Najtuznije sto smo i u ovoj prici izgleda opet pokazali ko smo i kakvi smo... Doktorici su punu i bezrezevnu podrsku pruzile nevladine organizacije iz susjedne nam Hrvatske i Srbije, dok nasi "mudro" sute. Jad i bijeda naseg drustva... :x :x :x
SteficaCvek
Posts: 43
Joined: 08/04/2006 01:08

#154

Post by SteficaCvek »

sta se desilo pa ljudi nemaju vise ni saosjecanja za druge koji pate? ok, svi smo do guse u svojim problemima, ali bar malo ljudskosti ...
nazalost, i ja sam gotovo sigurna da doktoru nece biti nista. al eto, zivi bili pa vidjeli.
A dr. Jasmini svaka cast! nadam se da ce svojim primjerom pomoci bar jednoj zlostavljanoj zeni da shvati da je ne tuce zato sto je voli i da bi ljubav trebala da bude nesto sasvim, sasvim drugo ...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#155

Post by Svemirski_Jebach »

pi*kice sve sute dok mecka ne zaigra pred njhovim vratima...e onda je kasno.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#156

Post by pape »

mIRCerka wrote:Ne bi on mene tuk'o 'voliko da me ne voli....
:D Oshine li Medo, ... dzahkad, .... po guzi? :oops:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#157

Post by pitt »

slabo moj pape......vidis je sto je fursata ufatila :D:D:D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#158

Post by pape »

pitt wrote:slabo moj pape......vidis je sto je fursata ufatila :D:D:D
:oops: Ma ja, .... nije pos`o degeneciti na vrijeme, ... :roll:
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#159

Post by seljak_cojek »

Ponekad mogu i razumjeti zbog čega žene trpe nasilje, u braku, ali zašto to trpe djevojke koje nisu ni ekonomski ovisne niti maju djecu zbog koje kao ne mogu napustiti siledžiju.
ili kako to reče @black
nikad mi nece biti jasno zasto npr. djevojka moze biti sa nekim nabildanim celavim kretenom koji je tuche,vara itd. i shto je vece djubre prema njoj ona vishe trci za njim...

Prekopirao sam neke citate forumaša sa druge teme. Kako pomoći ili razumjeti ili opravdati ove djevojke:
Jednom sam se umiješao dok je tip šamarao curu...

Poslije malo gurkanja ona zove policiju, a ja joj govorim da mu treba dati nogu i da joj je slaba korist od policije. Na to meni gospođica pojasni da zove policiju zbog mene, a ne zbog momka, i da sam ga ozlijedio. Onda mi je došlo da ja sa njom nastavim gdje je onaj kreten stao.

Mislim da bih se ponovo umiješao samo ako bi nekome život visio o koncu, tabananje i trpnja istoga su stvar izbora
taj scenarij mi je jako poznat....jedan moj jako dobar prijatelj je naletio na slicnu scenu u sarajevu....samo sto lik nije samarao curu nego je bacio na pod, pod noge i sutao je nasred ulice a ljudi ih zaobilazili...on ih rastavio, lik krenuo na njega, i on ga sakom zavalio....i jos budala pokusavao da razgovara sa tom zenom, i dao joj svoju vizitku kao da ga nazove ako joj ikad bude trebalo, moze joj on pomoci da ode od njega, ima zastite za zene itd itd...kad par dana kasnije stize mu poziv od policije, ispitivanje itd itd....taj moron sto je degenecio zensku ga prijavio zato sto ga je udario....A GLAVNI SVIJEDOK MU JE BILA TA ZENSKA....
jedna od njih iz imucne poznate porodice, imala transplataciju srca jos od malena i njezin rezon je otprilike ovakav: 'pa znas, mene su citavog zivota zalili, sad sam nasla nekog kome je svejedno'.
Noć, 23h, pičim kući. U mračnom prolazu tip prislonio djevojku uz zid i drži joj glavu u rukama i udara u zid - uz riječi "Pa ja tebe volim.."

Stao sam i upitao djevojku ima li problema, treba li ti pomoć, šta se događa? Tip je bio agresivan i krenuo da mi fizički objašnjava da se nemam pravo miješati u njihovu vezu, a cura se je uz njega prilijepila i grlila ga.
Kad sam skontao koliko je sati, pomirljivo sam se izvukao. Mirnom razrješenju je pomoglo to što me je prepoznao kao komšiju



Uzgred, oboje su bili drogirani k'o štuke.
Ja sam jednom prisustvovala sceni kada momak tuce djevojku, to je bilo ovako. Ona je isla sa mnom u srednju skolu i jedne prilike se nadjem s njom na kafici, medjutim ne pojavi se ona nego njena mladja sestra.
Kaze ona meni sad ce Axxx doci otisla je sa drugom na kaficu. Medjutim ja znam da je ona tada bila u vezi sa jednim momkom negdje oko 7 mjeseci i njega covjek kada gleda onako na oko on je bubica, ma dusa od covjeka,...

Kad u neka doba zvoni njenoj sestri mob i ona se javlja, pocinje zamuckivati, evo je tu, eno je tamo, skontam jada je on na vezi, AXXXX momak i da je trazi, medjutim on je shvatio da mu ova mulja i laze i on je prekinuo vezu, nije proslo mnogo vremena pojavljuje se Axxx ali pojavljuje se i on.

Tada je i pocelo, jao, jao,... samo kada se sjetim, on je njoj poceo da govori:"Kurvo, s kim si bila, je li me to varas, je... ti mater, kurvo, droljo,...itd" Izvukao je za kosu iz kafica, odvukao je iza jedne zgrade u haustor, jao kada je on nju poceo udarati, samarati, koljenom u stomak, ma on se zanio kao da se tuce sa nekim fraerom, a ne prihvatio se zenska pa uhvatio glumiti fraera. Elem ja ga uhvatim za rame, odvojim ga od nje ne znam ni dan danas odakle mi ona snaga, iako nije on sada neki grmalj ali je musko, onda ja njemu pocnem psovati, kada poce ona, ej ljudi necete vjerovati, ovo su bile njene rijeci:"Ljubavi, nisam Boga mi, nisam te prevarila, to mi je drug, ljubavi ja te volim,...!" Ja stala ma frapirala se, kontam u sebi, ma j...o ti on mater, treba da te zgazi kada si do te mjere glupa! I rekla sam tada ma muskarac moze biti kreten i udariti ali ima i ovih cura tobejarabi, pa zasluzile su da ih covjek svaki dan tri puta dnevno gazi, jednom prije dorucka, pa prije rucka, pa prije vecere, a onda mozda i cetvrti pred spavanje, da ne zaboravi kako "braco marise".
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#160

Post by bosina »

SteficaCvek wrote:A dr. Jasmini svaka cast! nadam se da ce svojim primjerom pomoci bar jednoj zlostavljanoj zeni da shvati da je ne tuce zato sto je voli i da bi ljubav trebala da bude nesto sasvim, sasvim drugo ...
Nazalost, predugo je cekala Jasminka, vjerovatno iz razloga koje smo bar dotakli ovdje, i njena hrabrost dolazi iz nemogucnosti da vise trpi, onda kada je bio ugrozen njen zivot. Naime, muz nju nije samo "uobicajeno" istukao, nego je toliko izlemao, da je nakon toga, skoro u komi istu odvezao u Banja Luku na kliniku, valjda da se ovdje ne sazna, ili da mu ne puknu prijavu. Tek nakon dugog oporavka doktorica se vratila u Tuzlu i progovorila. Ovo je odgovor onima kojima se ista ucinila malo cudna, faca joj je iskrivljena, pravi grimase. Kako li je osjecatio se nakon onoga sta joj je on uradio.
Ovo je opomena zenama NE CEKAJTE predugo, nema malih i velikih zlostavljaca, nema privremenih i stalnih zlostavljaca. Ko jednom digne ruku na drugog dignuce opet. I nema batina iz ljubavi.
E sad kad je vidio da je vrag odnio shalu Nedret se vadi na PTPS, kao rat ga upropasti. Bogme, doktori kazu da taj sindrom ne ceka 10 godina da proradi, da se pojavljuje brze. A on kao doktor je morao biti svjestan mogucih posljedica toga, pa se na vrijeme lijeciti.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#161

Post by Reina »

pa naravno da je moguc i PTSP kao sto vjerujem njegovoj zeni tako vjerujem i u mogucnost PTSP, covjek je bio ratni ljekar u Srebrenici, radio amputacije bez anestezije... :( bez icega , cak ni alkohola, ni rakije ... :(
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#162

Post by Vingo »

Vidim Reina, tebe njegov PTSP koji tek treba dokazati rastuzi vise nego cijela prica....sudeci po broju tuznih malih plavih....
Ako je Nedret stvarno bolestan, hitnno ga treba maknuti sa svih drustveno odgovornih funkcija i poslati na dugo lijecenje u ustanovu zatvorenog tipa. PTSP-asi mogu biti jako opasni za okolinu ukoliko ih se pravilno ne tretira.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#163

Post by Vingo »

surajaa wrote:Svi vi skeptici koji ste sumnjali u ono sto je dr. Jasminka Mujkanovic iznijela u intervju u emisiji "60 minuta", u vecerasnjom dnevniku ste se ponovo mogli uvjeriti u istinitost njenih tvrdnji. MUP Tuzlanskog kantona je vec dva puta zaprimio prijave protiv cuvenog doktora Mujkanovica i pogadjate??? Niko nije reagovao onako kako to zakon nalaze!!! Bas me cudi kako je to moguce????

Najtuznije sto smo i u ovoj prici izgleda opet pokazali ko smo i kakvi smo... Doktorici su punu i bezrezevnu podrsku pruzile nevladine organizacije iz susjedne nam Hrvatske i Srbije, dok nasi "mudro" sute. Jad i bijeda naseg drustva... :x :x :x

Gdje su nam CURE? Ili se jos bave Hankom Paldum i Bebom Selimovic - bosanskim heroinama...?
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#164

Post by Reina »

Vingo wrote:Vidim Reina, tebe njegov PTSP koji tek treba dokazati rastuzi vise nego cijela prica....sudeci po broju tuznih malih plavih....
Ako je Nedret stvarno bolestan, hitnno ga treba maknuti sa svih drustveno odgovornih funkcija i poslati na dugo lijecenje u ustanovu zatvorenog tipa. PTSP-asi mogu biti jako opasni za okolinu ukoliko ih se pravilno ne tretira.

Ti stvarno sebi dajes svasta za pravo, vidim tamo na onoj tvojoj temi ljude ocjenujes i znas kakvi su ko ljudi ...ljudi daju svoje misljenje a onda im ti onako elegantno prilijepis etiketu "neodgojenih" , aferim.....
procitaj moje postove ponovo pa ces vidjeti moj stav, a ovo sto me je rastuzilo je upravo tragedija ne samo jedne porodice, vjerovatno je takvih porodica u BiH puno, jer vrlo dobro znam jednu porodicu koja je patila iz istih razloga a uzroci su bili u PTSP.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#165

Post by Vingo »

Reina...u BiH je zene tuklo i prije ratnih trauma....samo je to tada bila tabu tema.
Ne mozemo svaku pizdariju koju sebi dozvolimo pravdati ratnim traumama....
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#166

Post by bosina »

Ostavicemo pravosudju da utvrdjuje cinjenice. Nas ovdje interesuje nasilje nad zenama, i u porodici kao cesta pojava u drustvu. I vidimo kakvo smo kao pojedinci i kao drustvo u cjelini. Optereceni predrasudama, tardicionalno uvjetovanim misljenjima, korupcijom i oslanjanjem na moc koju nam daju pozicije...stiti me stranka, prijatelj , kolega, pozicija na kojoj sam.
U konkretnom slucaju gospodja je, kao i ona prije nje, godinama zlostavljanja, i svi su to znali, ali niko nije imao zelje, hrabrosti, potrebe da o tome prica. On bi se pojavljivao i svi bi ga gledali kao velikog direktora, mocnog ministra, stranackog kolegu a ne kao zlostavljaca. Svi bi i sada voljeli da se ovo nije obznanilo, jer valja se odrediti spram toga. A to nam nije javca strana.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#167

Post by Reina »

Vingo wrote:Reina...u BiH je zene tuklo i prije ratnih trauma....samo je to tada bila tabu tema.
Ne mozemo svaku pizdariju koju sebi dozvolimo pravdati ratnim traumama....
pa ja sam samo rekla da postoji i ta mogucnost, a sto rece bosina
neka sud utvrdjuje cinjenice i donosi zakljucke.
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#168

Post by nebojeplavo »

TUZLA - Nakon televizijskog istupa Jasminke Mujkanović, predsjednika Donorske mreže BiH, da je suprug Nedret, inače generalni direktor UKC Tuzla, zlostavlja, Županijsko tužiteljstvo Tuzla jučer je otvorilo spis i MUP-u TK su naložili provjeru istinitost njenih navoda.

"U daljoj proceduri, županijski tužitelj kojem je predmet dodijeljen će pozvati Jasminku Mujkanović da da službenu izjavu o tome", obrazložila je Jasna Subotić, glasnogovornik tužiteljstva.

Mujkanovićeva je navela da je suprug ne samo fizički već i psihički zlostavlja, da bi u nju, kada grah ne bi bio dovoljno slan, znao uperiti pištolj.

No, o torturama u kući Mujkanović već duže vremena kruže kuloarske priče. Prije dva mjeseca je Mujkanovićeva, zbog batina koje joj je muž nanio, provela noć u UKC Tuzla, ali je, kako saznaju Nezavisne novine, njen suprug zabranio osoblju da išta objelodane. Službena dijagnoza je bila da se radilo o intenzivnom nadzoru liječnika zbog iscrpljenosti.

Iako u izjavi Jasminka Mujkanović optužuje policiju da prikriva njihov slučaj i da štiti Nedreta, koji je stranački kolega ministru policije Seadu Omerbegoviću, u MUP-u TK navode da su zaprimili samo dvije prijave o zlostavljanju. Jednu 2003. godine, a drugu 5. studenog ove godine.

U međuvremenu, supružnicima Mujkanović je savjetovano da posjete Centar za socijalni rad Tuzla ili Udruženje "Vive žene" koji imaju licencu za posredovanje u pomirenju bračnih drugova.

Iako je policiji navela da je suprug tuče, a da su incidenti često izazvani nakon što ga pita gdje je bio, zašto se nije javljao na telefon i slično, Jasminka Mujkanović nije htjela da potpiše takvu izjavu. Tražila je da policija intervenira da muž promijeni ponašanje prema njoj, ali nije htjela da muža krivično godini. Policija je sačinila zapisnike o tome, koji su juče proslijeđeni i Županijskom tužiteljstvu Tuzla. No, s obzirom na teške optužbe, Tužiteljstvo će Jasminki Mujkanović uputiti poziv na informativni razgovor.

21.20.2006.
Pincom.info
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#169

Post by zlatiborka »

bosina wrote:
SteficaCvek wrote:A dr. Jasmini svaka cast! nadam se da ce svojim primjerom pomoci bar jednoj zlostavljanoj zeni da shvati da je ne tuce zato sto je voli i da bi ljubav trebala da bude nesto sasvim, sasvim drugo ...
Nazalost, predugo je cekala Jasminka, vjerovatno iz razloga koje smo bar dotakli ovdje, i njena hrabrost dolazi iz nemogucnosti da vise trpi, onda kada je bio ugrozen njen zivot. Naime, muz nju nije samo "uobicajeno" istukao, nego je toliko izlemao, da je nakon toga, skoro u komi istu odvezao u Banja Luku na kliniku, valjda da se ovdje ne sazna, ili da mu ne puknu prijavu. Tek nakon dugog oporavka doktorica se vratila u Tuzlu i progovorila. Ovo je odgovor onima kojima se ista ucinila malo cudna, faca joj je iskrivljena, pravi grimase. Kako li je osjecatio se nakon onoga sta joj je on uradio.
Ovo je opomena zenama NE CEKAJTE predugo, nema malih i velikih zlostavljaca, nema privremenih i stalnih zlostavljaca. Ko jednom digne ruku na drugog dignuce opet. I nema batina iz ljubavi.
E sad kad je vidio da je vrag odnio shalu Nedret se vadi na PTPS, kao rat ga upropasti. Bogme, doktori kazu da taj sindrom ne ceka 10 godina da proradi, da se pojavljuje brze. A on kao doktor je morao biti svjestan mogucih posljedica toga, pa se na vrijeme lijeciti.
Ako je ovo tacno, a bice da jest, to je strasno, monstruozno! Pa sta misli taj doktor da se moze ponasati ovako? Ima li iko da ga zaustavi, ili ga stiti njegova stranka. Da, stranka govnara, kojih nije stid da stite i opravdavaju ovakve postupke! Sram bilo i doktora i STRANKU! Smjesta ga treba smjeniti, dati mu otkaz i poslati na lijecenje u ustanovu zatvorenog tipa. Kad se izlijeci (ako se izlijeci jer mozda i nije bolestan nego se vadi na ratne traume koje je prezivio, pa daje sebi za pravo da bije svoju zenu), onda neka ga polako integrisu u normalno drustvo i da pritom pomno prate njegovo ponasanje.

Ne znam ima li nade za njega, jer su bosanski muskarci uvijek u pravu i mogu da degenece svoje zene i djevojke kad god im se cefne. Za doktoricu se nadam da ce se izvuci, ucinila je prvi korak. Hrabro je progovorila i to javno, koliko god se nekima to cinilo neprimjerenim u nasem drustvu i mahalskoj sredini. Gledala sam taj intervju u 60 minuta i meni se ucinilo da sa njom nije nesto u redu (mislim na njene nepovezane recenice i tikove). Ali kad sam procitala ovo za strasne batine i lijecenje u Banja Luci, sve mi je postalo jasno.

Traume, operacije bez anestezije u Srebrenici i jos kojekakvi razlozi ne mogu biti opravdanje za ovo sto taj doktor-direktor radi. Svi smo dozivjeli razne traume, neki vise neki manje a mnogo njih one najgore sto se covjeku moze desiti. Pa hajde da se svi ponasamo k'o ludjaci i divljaci da istresamo svoje frustracije na drugima, najbolje na slabijim najblizima! Hajde da svi postanemo ludjaci, pa dozivjeli smo traume, imamo opravdanje! Strasno, po cemu se onda covjek razlikuje od zivotinje? Po cemu, kad ne umije da gospodari nad sobom, kad se povodi za najnizim instiktima i trenutnim raspolozenjem? A drustvo ne reauguje, cak traze krivicu u zlostavljanoj zeni!

Ovo je, po meni, samo jedan ekstremni primjer divljackog muskog ponasanja. Postoji i ono prefinjenije i podmuklije verbalno i emotivno zlostavljanje zena od strane njihovih muskih partnera. Nema saketanja i udaraca, ali ima ponizavanja i vrijedjanja i to neprestano. Mnoge to ne smiju ni samoj sebi da priznaju, trpe godinama to ubijanje u pojam i omalovazavanje. Ti divljaci, vukovi u janjecoj kozi su najveci manipulatori. Uspiju ubijediti zenu ili djevojku da je ona beskorisno i bezvrijedno bice i na kraju ona to i pocinje da misli o sebi. Kad se to desi, a desi se prilicno brzo, onda takvoj zeni ne preostaje nista drugo nego da klepne usima, suti i trpi ili da se pobuni i izadje iz tih govana! Ovo drugo je jako tesko, skoro nemoguce u nasem mahalskom okruzenju. (Sta ce reci rodbina, raja, kako ce je gledati i sta ce misliti o njoj?)

Sta da se radi, kako pomoci maltretiranim zenama, savjetom ili nekom konkretnom pomoci? Ima li neko konstruktivan i upotrebljiv prijedlog kako rijesiti ove velike probleme? Ne zaboravimo, moze sutra-prekosutra i nama mecka zaigrati pred vratima!
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#170

Post by bosina »

zlatiborka wrote: Sta da se radi, kako pomoci maltretiranim zenama, savjetom ili nekom konkretnom pomoci? Ima li neko konstruktivan i upotrebljiv prijedlog kako rijesiti ove velike probleme? Ne zaboravimo, moze sutra-prekosutra i nama mecka zaigrati pred vratima!
Prvi korak je poceti govoriti o tome i stvoriti atmosferu u kojoj se nece smatrati sramotom dobiti batine, nego batinati. Prvi korak je edukacija, otvaranje tabu tema i pruzanja utocista, moralnog, materijalnog i pravnog onima koji su zlostavljani. Kada jednom stvar udje u sistem lakse ce je biti kontrolirati.Moram reci da su se nase NO pokazale nedoraslima, odnosno samo dijelom ove sredine, i ghaman im je sav poso bio da dodju do lakih para od medjunarodnih organizacija. Gdje su njihove akcije, gdje su edukacije, gdje su novinari koji ce javno iznositi i kritikovat....ma svi smo zakazali, i problem ostavljamo zrtvama.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#171

Post by zlatiborka »

bosina wrote:
zlatiborka wrote: Sta da se radi, kako pomoci maltretiranim zenama, savjetom ili nekom konkretnom pomoci? Ima li neko konstruktivan i upotrebljiv prijedlog kako rijesiti ove velike probleme? Ne zaboravimo, moze sutra-prekosutra i nama mecka zaigrati pred vratima!
Prvi korak je poceti govoriti o tome i stvoriti atmosferu u kojoj se nece smatrati sramotom dobiti batine, nego batinati. Prvi korak je edukacija, otvaranje tabu tema i pruzanja utocista, moralnog, materijalnog i pravnog onima koji su zlostavljani. Kada jednom stvar udje u sistem lakse ce je biti kontrolirati.Moram reci da su se nase NO pokazale nedoraslima, odnosno samo dijelom ove sredine, i ghaman im je sav poso bio da dodju do lakih para od medjunarodnih organizacija. Gdje su njihove akcije, gdje su edukacije, gdje su novinari koji ce javno iznositi i kritikovat....ma svi smo zakazali, i problem ostavljamo zrtvama.
Slazem se potpuno. Ima u Sarajevu "SIGURNA KUCA", mislim da se tako zove ali ne znam tacno gdje je i ko je vodi. Cula sam nesto o njoj da se tu sklanjaju maltretirane zene sa svojom djecom. Detalje ne znam, ali ako neko zna za ovu kucu neka kaze. Mozda neki idiot u nasem komsiluku upravo gazi svoju zenu, a ona nema gdje da se skloni! Da je ljeto i toplo, mozda bi i poluobucena pobjegla van, ali gdje ce sada kad pada snijeg i ima dosta minusa.

Ovo sto si bosina rekla za NO (nevladine organizacije) je vise nego istina! Nigdje ih, niti njih niti novinara da nesto ucine! Dobre pare dobijaju od MZ, landovane i nista ne rade. Jos si rekla "...ma svi smo zakazali i problem ostavljamo zrtvama". Nemojmo da to bude i ostane tako, ucinimo nesto makar mi forumasi!. Naceli smo tabu temu, treba nastaviti beskopromisno pricati o tome. Ako neko od forumasa zna kakvog novinara iz stampe ili sa TV-a, a da je voljan kriticki pisati ili praviti edukativne emisije o ovom strasnom problemu, neka se angazuje, neka pomogne najvise sto moze.

Ljudi, nece drzava i vlast ni prstom maknuti da se ovo rijesi! Nece sigurno! Imaju oni "svojih velikih problema" - kako povecati svoje plate, kako sto duze ostati na vlasti i usput dosta i hapnuti.

Forumasi, dragi moji, pokrenimo se, organizujmo se nekako i pomozimo onima kojima je najpotrebnije! Dajte svoje konkretne prijedloge kako da se suprostavimo zlostavljanju u porodici. Sta da uradimo da makar ublazimo ovu grozotu i sramotu naseg drustva!

Bosina je sve kratko i jasno rekla, skroz je u pravu, moramo od necega poceti, zato iznesite svoje prijedloge i vase vidjenje konkretnih akcija!
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#172

Post by bosina »

"Član 6.

Pojam nasilja u porodice

Nasilje u porodici je bilo koje djelo koje nanosi fizičku, psihičku, seksualnu ili ekonomsku štetu ili patnju, kao i prijetnje takvim djelima, ili propuštanje dužnog činjenja i pažnje koje ozbiljno sputavaju članove porodice da uživaju u svojim pravima i slobodama na principu ravnopravnosti u javnoj ili privatnoj sferi života.
Radnje nasilja u porodici, u smislu st. 1. ovog člana su:
svaka primjena fizičke sile ili psihičke prinude na fizički ili psihički integritet člana porodice,
svako postupanje jednog člana porodice koje može prouzrokovati fizičku ili psihičku bol ili ekonomsku štetu,
prouzrokovanje straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva člana porodice ucjenom ili drugom prinudom,
fizički napad člana porodice na drugog člana porodice, bez obzira da li je nastupila fizička povreda ili nije,
verbalni napad, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima, te na drugi način grubog uznemiravanja člana porodice od drugog člana porodice,
seksualno uznemiravanje i uznemiravanje drugu člana porodice u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH («Službeni glasnik BiH», br. 16/03),
uhođenje i svi drugi slični oblici uznemiravanja drugu člana porodice,
oštećenje ili uništenje zajedničke imovine ili imovine u posjedu ili pokušaj da se to učini,
propuštanje dužne pažnje, nadzora prema drugom članu porodice ili nepružanje pomoći i zaštite tom članu porodice iako za to postoji obaveza prema zakonu i moralu što može imati za posljedicu stanje ili osjećaj fizičke, psihičke ili ekonomsko-socijalne ugroženosti tog člana porodice. "

Znamo li svi da sva ova djela po zakonu predstavljaju zlostavljanje?
Znaci treba ovo javno prezentirati.

"Član 7.

Prijavljivanje nasilja u porodici

Zdravstveni i socijalni radnici, nastavnici, vaspitači, medicinske, obrazovne i druge ustanove i organi, kao i nevladine organizacije, koji u obavljanju svoje dužnosti saznaju da je učinjeno nasilje u porodici, dužni su odmah po saznanju prijaviti učinjeno nasilje u porodici nadležnoj policijskoj upravi.
Prijavu iz st. 1. ovog člana dužni su dostaviti i članovi porodice, kao i svaki građanin koji sazna za učinjeno nasilje u porodici, a posebno ako je žrtva maloljetna osoba.
Osobe iz st. 1. i 2. ovog člana su ovlašteni podnosioci zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Osoba koja ne izvrši obavezu prijavljivanja nasilja u porodici čini prekršaj. "



Znamo li mi da smo i mi prekrsajno odgovorni? Ne citaju svi zakone niti se bave porodicnim pravom. Neko ovo mora reci narodu.

Član 9.

Vrste zaštitnih mjera

Učiniocima nasilja u porodici mogu se izreći sljedeće zaštitne mjere:
udaljenje iz stana, kuće ili drugog stambenog prostora i zabrana vraćanja u stan, kuću ili neki drugi stambeni prostor,
zabrana približavanja žrtvi nasilja,
osiguranje zaštite osobe izložene nasilju,
zabrana uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju,
obaveza psihosocijalnog tretmana,
obavezno liječenje od ovisnosti.


Od ovakvih mjera bi se mnbogi prepali, samo stvar prvo mora doci na sud. A to zavisi od nas i jos nekih u sistemu.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#173

Post by zlatiborka »

Bosina, svaka cast,

znam da postoji porodicno pravo ali sam prvi put procitala ovako precizno o nasilju u porodici gledajuci sa pravne strane. Hvala ti, narocito na tvojim neboldiranim kratkim komentarima. Treba da se svi upoznamo sa ovim odredbama da znamo sta nam je ciniti, kad se osvjedocimo da negdje u nasoj blizini ima porodicnog nasilja. Da postupimo kako to ovi clanovi zakona kazu i ne prepadnemo se da djelujemo. Hrabro otici na POLICIJU i prijaviti nasilje bez ikakve rezerve. Ako treba u POLICIJI pozvati se na recene clanove. Pa neka Sud odradjuje dalje...
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#174

Post by bosina »

Kad zabijes glavu u pijesak uvijek postoji mogucnost da te neko odozgo "kresne" :)
Zato, glavu gore, kako su neke druge drustvene grupe uspjele iznijeti svoje pitanje u javnost i dostici nivo slobode ili pravne zastite koji sada imaju.
Vjerujem da ce mnoge zlostavljane zene likovati slusajuci o hrabrosti Jasminkinoj, cestitace joj i zeljeti da stvar krene, a da same nista nece uciniti, i dalje ce kriti sramotu. Ali neka 1% zena napravi akciju znaci da je pocelo i da se stvar moze kretati.
Moraju postojati organizovani oblici i instituconalana tijela koje ce zenama prezentirati pravnu situaciju i pruzati im svu mogucu zastitu. Kada se zene budu osjecale dovoljno sigurne i manje osramocene krenuce to.
tayra
Posts: 17
Joined: 11/10/2006 08:21

#175

Post by tayra »

Svaka cast Jasminka i fakat pravi si heroj jer i na forumu mozemo da primjetimo u kakvoj bolesnoj zemlji zivimo pa cak ne mozemo ni osobu koja je prezivila sve ovo sto jeste da postedimo nesuvislih komentara.Neko ovdje spomenu da je taj monstrum obolio od PTSP-a u Srebrenici (s postovanjem na svaki njegov dan proveden tamo), a ja se pitam kakve bi majke Srebrinice trebale biti i sta bi one trebale raditi nakon trauma koje su one prezivile? I sad ce se opet neki pametnjakovic naci da mi objasni kako je sve to individualno i kako je covjek zapravo bolestan. E pa sto taj bolesnik ne uradi nesto nazao sebi? Ili kad je vec toliko dobar doktor da je zasluzio mjesto direktora klinike kako nije do sada sebi pomogao jer PTSP i medicinska struka koliko ja znam ne idu skupa, jer raditi taj posao i imati svakodnevne halucinacije je nevjerovatno. E moji sunarodnjaci gdje mi zivimo! Imala bi mnogo toga jos reci sta mislim o ovome ali to nije bitno, bitno je da zapravo zelim poruciti Jasminki ( ako ikada bude ovo citala ) ne daj se, ti si jako lijepa, pametna i prijatna djevojka bar ovako na TV-u, to se moglo desiti svakoj od nas, razlozi zbog kojih si sutala su tvoji i nikada ali nikada nemoj kriviti sebe. Nikada nije kasno, ti si i jako mlada tako da ce rane zacjeliti.Bice to sve OK! :)
Post Reply