dr.Jasminka Mujkanovic o zlostavljanju u braku u "60 mi

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#51

Post by seljak_cojek »

Vingo wrote: Tipican zlostavljac nije pijanica isukanog trbuha. Dapace zna biti zgodan, divan, sarmantan (pogledaj slucajeve Curcic,Vojkovic i Magas u Hrvatskoj)...Kad nije nasilan zna biti najbolji muz na svijetu. I jako cesto...ta zena njega voli. Vjeruje da ce se promijeniti. Pa onda vjeruje da je u njoj problem (osobito kad fizicko prati i psihicko zlostavljanje)....pa onda (kao Jasminka) vjeruje da je on zapravo bolestan i da mu je potrebna pomoc.
Kako onda pomoći takvoj osobi. Pokušaj nešto reći protiv njenog "voljenog" pa će ti zdrobit sve na kamaru što je pokušavaš odvojiti od njene ljubavi. *ebiga ja to ne mogu razumjeti pa da me ubiješ. Meni je to kao nekakvo kalkulisanje tipa isplati li mi se trpiti batine jednom mjesečno ako će ostatak mjeseca biti k'o dobar ko hljeb.
Vingo wrote: Jasminka vec godinama prijavljuje slucajeve policiji......I niko nista. Evo i sad na ovom forumu se razapinje ona, a ne on....To najbolje govori o nasem folkloru.
Ne znam ko je od forumaša njega amnestirao, većina je samo izrazila sumnju u kompletnost priče.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#52

Post by Reina »

kon-tiki wrote:Hipoteticki gledano, obzirom da kod intelektualaca problem traje tako dugo, ovdje bi se moglo raditi i o jednoj bracnoj sad-mazo kombinaciji. Pa nastupila monotonija. Pa sad haj da malo ubacimo novog stofa.

Neka ovo ostane samo jedna Freud-ovska opcija. :lol:
hmmmm ma ima svega...
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#53

Post by debela »

nebojeplavo wrote:
nesvrstan wrote:
debela wrote: nesto mi ova recenica bode oci. zvuci mi kao navodjenje razloga zbog kojih ta zena zasluzuje takav odnos od muza :roll:
da ili ne? zamolicu autora za objasnjenje.
Boze mili koliko malo treba da se covjek pogresno protumaci.

Reko sam jasno sta mislim o tom siledjiji - ja bih ga bio spreman zadaviti vlastitim rukama, ako je ista od onoga istina.
Ali je zaista nesto ovdje sumnjivo i na njenoj strani.

Sumnjivo mi je, ako nista drugo, sto je od ovoga napravila medijski slucaj. Ocito joj je na pameti marketing.

Ako je samo problem sto ju je zlostavljao - spakuj kofere, sud, razvod, odsteta, dostojanstveno.

Ali jok - njoj je ovo marketing. Nakon reklame u Azri stigle fine ponude, pa sad su se stekli uvjeti da idemo do kraja.

Inace "jos bih ja trpila zarad karijere".
Hm, jel ti mozda palo na pamet da je time, sto je s tim izasla u javnost, nekom drugom pomogla, ili na kraju omogucila da svi o tome diskutujemo i ne zatvaramo oci pred svakodnevnim porodicnim nasiljem, u smislu: ma na Balkanu je to normalno, dobila sto je trazila, sigurno se kurvala, i sta ne vec.. :roll:
i to je to. predrasude su cudo. kao sto vingo rece, hajmo malo citati i obrazovati se te se nadati da ce biti manje uzvika cudjenja.
sofist
Posts: 1242
Joined: 24/11/2004 00:50

#54

Post by sofist »

seljak_cojek wrote:
Vingo wrote: Jasminka vec godinama prijavljuje slucajeve policiji......I niko nista. Evo i sad na ovom forumu se razapinje ona, a ne on....To najbolje govori o nasem folkloru.
Ne znam ko je od forumaša njega amnestirao, većina je samo izrazila sumnju u kompletnost priče.
Pusti bolan, vidis da lupa.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#55

Post by klif »

Član 222.
Nasilje u porodici
(1) Ko nasiljem, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava mir, tjelesnu cjelovitost ili psihičko zdravlje člana svoje porodice,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana učini prema članu porodice s kojim živi u zajedničkom kućanstvu,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
(3) Ako je pri učinjenju krivičnog djela iz st. 1. i 2. ovog člana upotrijebljeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo prikladno teško ozlijediti tijelo ili narušiti zdravlje,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.
(4) Ako je krivičnim djelom iz st. od 1. do 3. ovog člana član porodice teško tjelesno ozlijeđen ili mu je zdravlje teško narušeno, ili ako je krivično djelo iz st. od 1. do 3. ovog člana učinjeno prema djetetu ili maloljetniku,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina.
(5) Ako je krivičnim djelom iz st. od 1. do 4. ovog člana prouzrokovana smrt člana porodice,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od dvije do petnaest godina.
(6) Ko usmrti člana i kojeg je prethodno zlostavljao,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.


Citirani clan Krivicnog zakona – bez upustanja u dublju analizu BH zakonodavstva u ovoj oblasti – pokazuje da BiH, barem od 2003. godine, posjeduje instrumente za kaznjavanje pocinilaca nasilja u porodici. Takodje, cini mi se da clan o silovanju ne iskljucuje mogucnost, kao sto je to cinio stari (preuzeti) KZ SFRJ, izvrsenja krivicnog djela silovanja u okviru bracne zajednice.

Da bi se, medjutim, zrtvama nasilja u porodici zbilja pomoglo na sustinski nacin, nije dovoljno samo kazniti pocionioca - od kojeg su zrtve (uglavnom zene i djeca) u najvecem broju slucajeva – ovisni materijalno ili na drugi nacin, nego je neophodna sira drustvena akcija, prije svega u oblasti socijalnog i pravosudnog rada, da bi se zrtvama pruzila odgovarajuca zastita (izricanje zabrane pristupa bracnom stanu nasilniku, nametanje obaveze privremenog izdrzavanja, pruzanje utocista zrtvama nasilja u za to specijaliziranim ustanovama,… kao privremenih mjera). Bilo kakav prigovor o nepostojanju ili manjku budzetskih sredstava za ove namjene je apsolutno neprihvatljiv.

Smatram da je potrebno raditi i na izmjeni svijesti, kako u egzekutivnim, pravosudnim i organima socijalne zastite, tako i u javnosti da je svaki oblik nasilja u porodici apsolutno neprihvatljiva forma drustvenog ponasanja, jer mislim da ta svijest u BiH jos nije prevladala.

Svaka forma nasilja u porodici je kriminal i kao takav mora biti percipiran.
outkast
Posts: 23
Joined: 06/09/2006 14:36
Location: Tuzla

#56

Post by outkast »

Nije kompletna prica, bla bla, upitnici, ona moze biti ovakva, onakva, cudna je, pravi grimase, sta joj se sve nije prigovorilo u ove tri stranice. A sta bi to mogla biti druga strana price pa da se njegovo ponasanje opravda? Hocu da kazem, sta god da je ta "druga strana" price ako ista uopste postoji, on je taj koji tuce, istjeruje, zlostavlja. On je taj koji je pocinio krivicno djelo i kojeg treba na sud. Ona je zrtva a on pocinilac, bez obzira na drugu, trecu, petu ili desetu stranu price. Inace, direktoru ovo nije prvi propali brak...
User avatar
giga
Posts: 429
Joined: 14/10/2002 00:00

#57

Post by giga »

Emisiju nisam gledao, ali su mi mnogi prepricali potresnu ispovijest doktorice Mujkanovic. Nadam se da ce komentari sa ovoga foruma nekada doci do nje i da ce procitati jos jedan tekst podrske i iznad svega tekst zahvalnosti na hrabrosti da javno kaze o vlastitom suocenju sa nasiljem u porodici/braku.

Nadam se da ce ovakva potresna javna svjedocenja probuditi nasu javnost, nase ljude da progovore i vlast da ozakoni mjere zastite i kaznavanja.
svila
Posts: 37
Joined: 25/08/2004 09:18

#58

Post by svila »

outkast wrote:Nije kompletna prica, bla bla, upitnici, ona moze biti ovakva, onakva, cudna je, pravi grimase, sta joj se sve nije prigovorilo u ove tri stranice. A sta bi to mogla biti druga strana price pa da se njegovo ponasanje opravda? Hocu da kazem, sta god da je ta "druga strana" price ako ista uopste postoji, on je taj koji tuce, istjeruje, zlostavlja. On je taj koji je pocinio krivicno djelo i kojeg treba na sud. Ona je zrtva a on pocinilac, bez obzira na drugu, trecu, petu ili desetu stranu price. Inace, direktoru ovo nije prvi propali brak...
potpisujem!
Nista, ama bas nista, ne moze opravdati zlostavljanje, ma o kome da je rijec.
Samo sam se pitala zasto na tv sve to iznositi... Ali, ko zna, mozda je to vidjela kao jedini nacin da pokusa rijesiti svoj problem obzirom na njegovu poziciju u drustvu.. nasem bolesnom drustvu u kojem je sve normalno..a u normalnom svijetu hiljade ljudi se digne da zastiti npr.pse lutalice a kod nas se za zenu kaze bilo sta da joj se desi "trazila je" . Koliko samo slucajeva silovanja kod kojih je uvijek isti komentar "ona je kriva"... Uzas!
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#59

Post by bosina »

outkast wrote:Nije kompletna prica, bla bla, upitnici, ona moze biti ovakva, onakva, cudna je, pravi grimase, sta joj se sve nije prigovorilo u ove tri stranice. A sta bi to mogla biti druga strana price pa da se njegovo ponasanje opravda? Hocu da kazem, sta god da je ta "druga strana" price ako ista uopste postoji, on je taj koji tuce, istjeruje, zlostavlja. On je taj koji je pocinio krivicno djelo i kojeg treba na sud. Ona je zrtva a on pocinilac, bez obzira na drugu, trecu, petu ili desetu stranu price. Inace, direktoru ovo nije prvi propali brak...
Puni smo sterotipa i predrasuda.
Cemu druga strana price, da li to znaci da bi u određenim okolnostima zlostavljanje bilo opravdano, da onaj ko ti se ne svidja jednostavno treba biti izleman?

Dr Mujkanović je ovako mlatio i prvu zenu, svi mi u Tuzli to znamo, komsiluk je pun prica o hororu iza zidova cijenjenog doktora. E sada, ta prva zena nije bila ni ambiciozna, ni prepotentna, ni samouvjerena kao ova Jasminka, nego bas suprotno, skromna zenica kojoj je glavna ambicija mirna porodica i miran posao.
Znaci li to da u bosanskoj zbilji muskarci ne priznaju sposobne, pametne, ambiciozne i samouvjerene zene? I znaci li to da im to daje pravo na fizicko zlostavljanje?

Prva misao koja mi se sinoc javila dok sam gledala emisiju je bila zelja da odam priznanje hrabroj doktorici sto je napokon progovorila, jer snaga njenihg rijeci je jaca od rijeci neke isprebijana ženice iz komsiluka.
Znam nekoliko zena,vrlo pametnih, obrazovanih i uspjesnih u karijeri, koje trpe iste torture i sute? Zasto- ne znam, to je kompleksno pitanje za psihologe, sociologe, psihijatre i druge stručnjake. Covjek jednostavno trpi da ne prizna pred svima neuspjeh, jer nekako i on sam, na temelju ove tradicije o kojoj govorimo, traži vlastitu krivicu, umjesto da stane ispred zlostavljanja svim sredstvima.Nekad su tu djeca, pa strah od samoce, pa porodicca, familija, komsiluk, ekonomski razlozi....
Aferim, Jasminka, počelo je novo doba za zene u Bosni.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#60

Post by FFK as Lucy01 »

Nedret je konj, seljacina i supak, a to sto je nacelnik bolnice ne govori o njegovom karakteru nego o trulom Bosanskom sistemu...

On je dokaz da diploma ne mijenja mentalitet covjeka....pobjeg'o on iz primitivizma, al' primitivizam iz njega :roll:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#61

Post by uvjek dobar gost »

U zemljama seljaka na brdovitom BALKANU, tamo gdje žene o djevojke nisu ekonomski neovisne... svaka treća žena i djevojka je predmet zlostavljanja.
Pitanje je zašto su u takvim vezama, pitanje je zašto nisu napustile vezu il brak čim je prvi out došlo do zlostavljanja..... sad se vraćamo na ekonomsku ovisnost i nezavisnost..... svaka djevojka il žena koja radi i ima izvor primanja.... ima mogućnost da digne sidro... no zbog pritiska dekadentne i neuke sredine.. one ostaju zatočenicama takvih veza i brakova...a ove pak zavisne ekonomski su prinuđene da trpe dok mogu, kad ne mogu više.... one se vraćaju familiji... koja ih nerjetko osuđuje i stavlja joj pečat neke žene koja je polovna i nedorečena....

Zašto mi kao komšije okrećemo glavu od toga, zašto mi kao članovi familije okrećemo glavu od toga..... zašto tolerišemo kao društvo takve devijantne pojave....
Sad će mudraci u foteljama reći... pa toga ima i u Švedskoj il Americi..... ja kažem da toga ovoliko nema nigdje, da se radi o poštovanju i respektu ličnom... i o kućnom odgoju.... zamislite kako je djeci maloj il kako se ona osjećaju kad se zbog masnica po tijelu čupaju da ne rade fizičko....

Ljudi mi se svi moramo zauzeti za žrtve nasilničkog ponašanja, trebamo biti savjesne komšije, savjesni članovi familija i svako na svoj način mora pomoći žrtvama tih često veoma brutalnih zlostavljanja.....


Vrijeme je da se krene !!!!
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#62

Post by surajaa »

Ne mogu da vjerujem kakve nebuloze iznose pjedinci ovdje

Neko je pomenuo njene "grimase", koje je pravila tokom razgovora. Dobro, samo me zanima kako bi se osjecao neko od vas ili evo npr. ja, da se ne daj boze nadjem u takvoj situaciji i da o svom jadnom bracnom zivotu, jos jadnijem muzu pricam u kameru, jednu nezivu stvar, koja ce valjda prenijeti moj vapaj, jer oni kojima sam pricala o mom jadu su ostali gluhi i nijemi na moje suze, modrice, patnje, proglasavajuci me ludom.

Kako bi izgledale vase ili moje grimase, kako bih izgledala ja ili vi u jednoj takvoj situaciji??? Sta bih ja rekla u tu kameru, da li bih ja izgovarala nesuvisle recenice, da li bi moje rijeci imale smisla, znajuci da me u tom trenutku gleda moja mama, moj tata, moji prijatelji, moji saradnici, moje kolege, pa i svi oni ljudi koji ce kada me sretnu na ulici, u kinu, kaficu, reci, a to je ono neminovno i sklono nama Balkancima, "to je ona sto je muz tukao, ma glupaca, sto ga je trpila, ista je kao i on, garant mu je bila nevjerna, zasluzila je" i slicno.

Odjednom smo svi postali izvrsni psiholozi, analizatori, teoreticari zavjere, pravednici, a to nije ono sto se od nas trazi. Pokusajmo razumjeti....
paauk
Posts: 190
Joined: 16/04/2003 00:00

#63

Post by paauk »

nekad znate pretjerat neko rece "da zrtva treba da dobije simpatije gledalaca" pa se pitaju kako izgleda zrtva?! pitate se kako izgleda tipicna zrtva nasailja u porodici u BiH?! pa toga imate na svakom koraku pogotovu u ruralnim dijelovima, a kao sto vidimo i u urabnim iih ne nedostaje, nazalost i bez obzira na intelektulani nivo puno stvari se ne mijenja zrtva je zrtva i u ovom slucaju zrtve uglavnom pokusavaju oprvadat pocinitelja. neki ocito nisu svjesni da veliki broj zrtava ostane i citav zivot u braku zbog srama, djece, finasijske ne ovisnosti...ova gospodja je sebe lagala nekoliko godina i zahvaljujuci njenom statusu, intelektu konacno shvatila da je vrijeme da ode. i na kraju skupit hraborsti, pogazit ponos, javno progovorit na tv i srusiti sve fame oko idelanog braka zbog kojeg su vjerovatno mnogi bili ljubomorni na nju. svega je bila svijesna i konacno odlucila progovorit, a vjerujem da je morala ovako javno progovrit da bi se zastitla nasilnika koji previse uticajan u svim sferama zivota. ovako je zastilala svoju karijeru, sudski spor itd pametno svaka cast i ovo je svakako primjer i ohrabrenje za sve zrtva nasilaj ove vrste.
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#64

Post by bosina »

uvjek dobar gost wrote:

Ljudi mi se svi moramo zauzeti za žrtve nasilničkog ponašanja, trebamo biti savjesne komšije, savjesni članovi familija i svako na svoj način mora pomoći žrtvama tih često veoma brutalnih zlostavljanja.....


Vrijeme je da se krene !!!!
Ja se bojim da su danas na Klinici komentari takvi da osudjuju Jasminku, kao sta ima pricati, sto mu se udavala, nije red iznositi prljavi ves....A niuje lijepo pricati ni protiv direktora. Strah me je da ona i po drugi put ne postane zrtva.
E to je ono sto nas dijeli od ostatka naprednog svijeta, nemamo mogucnosti odvojiti se od tradicije ni onda kada je ona nakaradna, primitivna i necovječna.
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#65

Post by van Basten »

- Jasminki svaka čast za skupljenu hrabrost i priču pred kamerama. nakon ovoga nema više povratka, ne može više niko od njih (ni ona ni on niti iko treći) glumiti francusku sobaricu i praviti se da je tu sve idilično
- Bez obzira na drugu stranu priče, fizičko zlostavljanje zaslužuje adekvatnu zakonsku kaznu, a da ne kažem kako bi se automatski trebala desiti smjena u vrhu KC-a Tuzla
- u zavisnosti od rješenja ovog slučaja vidjećemo da li se otvara Pandorina kutija u državi. Jasna, brza, precizna sudska kazna za siledžiju bila bi nedvosmislena poruka svim zlostavljanim ženama da javno progovore o tome i da pobjegnu od tog terora. Sve drugo bi značilo guranje pod tepih i nastavak po starom
- uz sav rizik da me neko ovdje proglasi šovinistom da priupitam ipak nešto i dam svoje mišljenje o tome: zašto tolike godine šutnje u ovom konkrtnom slučaju? Mislim da je to zato što je i ona imala itekako koristi od muža na položaju... ipak je ona zadnjih godina postala itekako poznata u državi kao predsjednica donorske mreže BiH... fina funkcija zar ne?
bosina
Posts: 23
Joined: 29/11/2006 09:46

#66

Post by bosina »

van Basten, pa sve covjek radi iz neke koristi. I prikrivanje svoje sramote je korist. I briga za djecu je korist. E sada, covjek trpi dok moze ili dok korist postane mala u odnosu na stetu. Nismo mi takvo drustvo u kojem se brakovi talko lako lome, vecina nasih zena je potekla iz patrijarhalnih porodica u kojima su vaspitavane da sute, trpe i cuvaju obraz.
Nego, kazna tu treba biti bez ikakve kalkulacije.
Neki nasi u Americi su dobro osjetili americkih zatvora, jer nisu znali da se za ono sto mi smatramo normalnim, tamo ide u zatvor.
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#67

Post by nesvrstan »

Vingo wrote: Jasminka vec godinama prijavljuje slucajeve policiji......I niko nista.
Ako je ovo tacno - povlacim sve sto sam rekao.

Ali mi ovo nekako ne ide sa ovim slikanjem "idealne obitelji" u novinama!
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#68

Post by Pearl »

nesvrstan wrote:
Vingo wrote: Jasminka vec godinama prijavljuje slucajeve policiji......I niko nista.
Ako je ovo tacno - povlacim sve sto sam rekao.

Ali mi ovo nekako ne ide sa ovim slikanjem "idealne obitelji" u novinama!
pa nego sta ce... muz zove express da se slikaju ko happy family.. sta treba, da kaze: "necu, nismo sretni pa necu da lazem bh javnost (iako lazem sebe)" pa da navece dobije jos vece batine jer je pred novinarima "pokazala zube" ...
Last edited by Pearl on 19/12/2006 15:25, edited 1 time in total.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#69

Post by Latina »

Vingo wrote:Kad bi sve bilo tako jednostavno rjesivo - nasilja ne bi ni bilo. A to sta zenu drzi uz nasilnika vjerovatno je jedno od najkompleksnijih poglavlja sociopatologije....

Ovaj tekst je odlican, pa ga opet moram staviti na uvid...

Otvoreno pismo gospodji Magali Boers Cucic, Zeni Koja Je Pala Niz Stepenice
tekst Vedrane Rudan iz Nacionala


Draga sestro. Svaka čast! Sve smo padale niz stepenice, svakih petnaest
minuta u Hrvatskoj niz stepenice pada jedna žena. Mi letimo, ali nam nikad
nije palo na pamet pozvati novinare i govoriti o tome. Naša letenja nisu
tajna, ali nisu ni vijest. Prebiti ženu u Hrvatskoj nije ni narušavanje
javnog reda i mira, iako krici hrvatskih žena svakih petnaest minuta paraju
hrvatski mir. I ja i sve moje prijateljice znamo što znači dobiti šaku u
glavu, kako izgleda nazvati policiju, što govore policajci kad dođu, što
govore muževi, kad policajci odu, kako plaču djeca kad nam muževi lupaju
glavom o zid i režu telefonske žice. Sve mi znamo kako to izgleda kad te
prebije, pa te onda pojebe, jer si ti to tražila. To nije silovanje, to je
ljubav, u braku nema silovanja. A onda, idući dan, odemo na posao i nitko
nas ne pita kako to da stalno padamo niz stepenice. Ne možemo nazvati mamu i
reći, mama, razbio me. Jer naši su tate prebijali naše mame, njegov je tata
prebijao njegovu mamu, sve smo mi prebijene kćeri, prebijene žene, prebijene
sestre, prebijene mame. Zato, nemoj zamjeriti njegovoj mami koja govori što
mora govoriti, gospođa se samo boji da ne zapne o otirač. Sestro, nisi
jedina. Mi, građanke Republike Hrvatske, iskusne smo letačice. Da ponovim,
svakih petnaest minuta niz hrvatske stepenice leti jedna žena. Naši muževi
nisu uvijek tako elegantni, tako obrazovani, tako obučeni, tako europski
skockani. Nisu magistri, iako ima i magistara, nisu novinari, iako ima i
novinara, nisu urednici, iako ima i urednika, i generala, i ministara, i
odvjetnika, i učitelja, i sportaša. Tvoj prosijedi, elegantni predavač na
međunarodnim konferencijama, sazivač konferencija za tisak, nuđač ostavke
koju nitko neće prihvatiti, cinični, ledeni kicoš, nije jedini skockani
bacač niz stepenice. Ima i drugih. Ti drugi koji nisu drugačiji mlate u
potkošuljama ili košuljama, bez kravate, goli do pojasa ili od pojasa, nekad
imaju na sebi samo hlače i otvoren rasporak. Sestro, sve ostalo je isto. Oni
su nervozni, oni su u pravu, mi griješimo, mi moramo plaćati naše greške,
mjesecima, godinama, desecima godina. Dok nas smrt ne rastavi, na dnu
stepenica. Mi smo te koje se moramo popraviti, mi moramo biti odmor, njih,
ratnika. Ratnika koji našom glavom ratuju sa zidovima naših domova. Što ti
želim reći, sestro? Ima nas, nisi sama, mlaćenje žena najomiljeniji je
hrvatski sport. Samo, i tu prestaje sličnost između tebe i nas, ti si imala
muda dignuti glas, pokazati svoje rane, ispričati što ti radi gospodin
Magistar kad si u krivu, a stalno si u krivu. Ali… Što će se dogoditi?
Naravno da će te Europejac demantirati, proglasit će te ludom, histeričnom,
anoreksičnom. Kao da je anoreksija hendikep u ratu s hrvatskim mužjacima?
Hendikep? Da nismo anoreksične, oni ne bi bili s nama. Njima puca film baš
zato jer smo anoreksične. Hrvatski muži imaju dobre živce kad im je s druge
strane netko od dva metra i sto pedeset kila. Hrvatski muži… Hrvatska?! Znaš
šta mi je palo napamet? Ti si hrabra samo zato jer ne znaš gdje živiš?! Da
znaš u kakvoj zemlji živiš, možda bi bila poput mene, poput nas? Reći ću ti
nešto o Hrvatskoj. To je zemlja u kojoj u Ustavnom sudu sjedi gospodin za
kojeg se tvrdi da je silovao po Bosni. Nikad se nitko zbog toga nije
zabrinuo! Naš je Predsjednik pred njim polagao zakletvu, doduše, nije mu
pružio ruku. Bravo za gospodina Predsjednika! Naš Sabor raspravlja o radu
nedjeljom, naše sabornice u novinama raspravljaju koja čime pokriva svoj
muf, ni oni ni one ne znaju da svakih petnaest minuta niz hrvatske stepenice
leti jedna žena. I savjetnik našeg Predsjednika puštao je žensku niz
stepenice. Njemu je Predsjednik pružio ruku. Jedan je naš ministar prebijao
svoje žene. Ni jedna nije pozvala novinare. Na Hrvatskoj televiziji je
najbolje plaćeni urednik prebio asistenticu. I? Što se dogodilo asistentici?
Sestro draga! Ovo je Hrvatska! U ovoj zemlji žene nose tamne naočale i danju
i noću, hodaju bez prednjih zuba, vuku prebijene noge, kuhaju slomljenom
rukom! Gmižu Hrvatskom u velikoj tišini, ne pričaju okolo priču svog života,
nema je tko čuti, ne bježe od muža jer od njega ne mogu pobjeći. Ovdje nema
suda, nema pravde, nema istine, nema zakona! Osim zakona šake u žensku
glavu. Sestro, svaka ti čast! Prva si koja je digla glas i učinila nešto za
svoje kćeri, za sebe i nas! Tko zna, možda će sutra vrisnuti druga, pa
treća, pa peta, dok ne zaurla stotine tisuća hrvatskih prebijenih žena.
Živim za taj dan, sestro! Neke od nas će padati niz stepenice, mnoge će
ostati na dnu stepenica zauvijek, ali, da bi se dobio rat, treba krenuti u
rat! Prva si, pokazala si nam put! Jasno nam je da jedna jedina Autonomna
kuća u Hrvatskoj ne može udomiti nekoliko stotina tisuća žena, ali nekoliko
stotina tisuća žena možda bi moglo promijeniti ovu malu, mračnu, bijednu,
gadnu, ženomrzačku zemlju. Što čekamo? Dokle ćemo mi, građanke Republike
Hrvatske, šutjeti u zemlji u kojoj se herojima diže samo kad siluju, kad
mlate i siluju?!
Pozdrav

Drž' se, sestro
Rasplakala sam se.

Drz'te se sestre.
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#70

Post by medda »

Nisam gledala emisiju al citajuci ove komentare imam kakvu takvu sliku desavanja.
Po meni niko ne bi smio suditi kako se zrtva treba ponasati jer ni jedna osoba ne prozivljava istu situaciju na isti nacin.
Isto tako ne vidim zasto jedna ugledna doktorica treba da glumi zrtvu zbog nekog marketinga. Mislim da bi to radila na neki drugi nacin da je marketing u pitanju. Ipak je zlostavljanje "velika sramota" jedne porodice zbog koje mnoge zene sute.
I onda je neko potegnuo pitanje kako to da jedna tako pametna osoba to dura duze vrijeme. Ja mislim da zlostavljanje emocionalno i fizicki nema veze sa necijim skolovanjem, statusom, itd... To je stvar odgoja, samopouzdanja, emocionalne stabilnosti itd... Ja mogu biti doktor i magistar i profesor al ako sam citav zivot gledala tatu kako tuce mamu veoma su velike sanse da cu dopustiti da i mene neko marise. Ja mogu biti najljepsa, najpametnija i najskolovanija ali ako ja sama ne vjerujem u to naravno da cu misliti da me niko nece htjeti ni voljeti i da u neku ruku zasluzujem da me neko "baca niz stepenice".
Primjer: kako to da neka super uspjesna, bogata, sexy zvijezda bude dugo zlostavljana od nekog krkana dok je svaki muskarac prizeljkiva a ona ne zna da ode????
Mislim da su ovakve sumnje u zrtvu veoma prilicne za nase prostore. Jer "morala je ona nesto skriviti dok je dobila batine". Po meni niko ne zasluzuje batine ma sta on uradio. I svaka cast ovoj doktorki za hrabrost da takvo sto iznese u javnost i otvori vrata za druge zrtve pa makar i ona lagala.
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#71

Post by van Basten »

bosina wrote:van Basten, pa sve covjek radi iz neke koristi. I prikrivanje svoje sramote je korist. I briga za djecu je korist. E sada, covjek trpi dok moze ili dok korist postane mala u odnosu na stetu. Nismo mi takvo drustvo u kojem se brakovi talko lako lome, vecina nasih zena je potekla iz patrijarhalnih porodica u kojima su vaspitavane da sute, trpe i cuvaju obraz.
Nego, kazna tu treba biti bez ikakve kalkulacije.
Neki nasi u Americi su dobro osjetili americkih zatvora, jer nisu znali da se za ono sto mi smatramo normalnim, tamo ide u zatvor.
e upravo je to ono što ja htjedoh reći... žena je imala fine koristi od njihovog braka i onda je trpila godinama. Mislim da je to "ono nešto" što je zasmetalo mnogima u njenoj ispovijedi. Opet naglašavam, to nijednog trenutka ne opravdava kabadahiju, niti ga oslobađa kazne za počinjena djela, nego samo objašnjava što joj je trebalo toliko godina da progovori o tome. I što je uopšte ulazila u brak s njim iako je vjerovatno znala kakav je ( neko ranije spomenu da Tuzla zna za njegovo slično ponašanje i prema prvoj ženi)
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#72

Post by zmijaIzmaj »

zena je imala koristi od braka isto koliko je i muskarac imo koristi ...ona bi bila uspjesna i bez njega...i ako je znala kako se odnosio prema bivskoj zeni, vjerovatno je mislila da ce se drugacije ponasati prema njoj, jer je vjerovala da su njih dvoje "nesto posebno" onako kako svako misli za svoju vezu...i nakon prvih udaraca mislila je da ce se promjeniti, jer poslije prvih batina, muskarci postanu ona druga krajnost, brizljivi i "nikad bolji" muzevi...i cijela prica ide u krug, batine pa pokajanja pa onda opet isto...uzas...
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#73

Post by nebojeplavo »

Stvarno ne znam zasto pojedini ovdje isticu da ga nije htjela napustiti, jer je eto to bilo dobro za njenu karijeru, i slicno. Jel ona to negdje rekla, pa je meni promaklo?!
Pa stvarno, vjerovatno je jako puno razloga zasto zena ne napusti nasilnika, a mnogi od njih nemaju ekonomsku prirodu. Na kraju, koliko nas zapravo zna o pameti, sposobnosti, obrazovanju dr. Jasminke, pa da sad smatramo da et ona nije mogla napraviti karijeru bez muza. Mozda je upravo suprotno, mozda je dovoljno pametna i sposobna da je istu sama napravila, a razlozi zbog kojih je ostala s njim su puno drugacijeg karaktera.
U svakom slucaju, ima moju podrsku.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#74

Post by mamica papucarka »

A wrote:
van Basten wrote:
bosina wrote:van Basten, pa sve covjek radi iz neke koristi. I prikrivanje svoje sramote je korist. I briga za djecu je korist. E sada, covjek trpi dok moze ili dok korist postane mala u odnosu na stetu. Nismo mi takvo drustvo u kojem se brakovi talko lako lome, vecina nasih zena je potekla iz patrijarhalnih porodica u kojima su vaspitavane da sute, trpe i cuvaju obraz.
Nego, kazna tu treba biti bez ikakve kalkulacije.
Neki nasi u Americi su dobro osjetili americkih zatvora, jer nisu znali da se za ono sto mi smatramo normalnim, tamo ide u zatvor.
e upravo je to ono što ja htjedoh reći... žena je imala fine koristi od njihovog braka i onda je trpila godinama. Mislim da je to "ono nešto" što je zasmetalo mnogima u njenoj ispovijedi. Opet naglašavam, to nijednog trenutka ne opravdava kabadahiju, niti ga oslobađa kazne za počinjena djela, nego samo objašnjava što joj je trebalo toliko godina da progovori o tome. I što je uopšte ulazila u brak s njim iako je vjerovatno znala kakav je ( neko ranije spomenu da Tuzla zna za njegovo slično ponašanje i prema prvoj ženi)
Ona imala koristi... Ama to jednostavno nema veze sa tim sto joj se desavalo. Nema veze ni da li je dobra supruga, da li je simpaticna, da li je draga, fina, lijepa...

Pobogu, hiljade zena "imaju koristi" od muzeva koji bolje zaradjuju, jer zene jednostavno ne mogu, ni u nasem a ni u "boljim" drustvima zaradjivati kao muskarci, i mlacene su, bas kao i zene bijednika, kokuza, pijanica, socijalnih slucajeva i klosara.

Zbog cega ostaju? Pa mozda dijelom i zbog ovakvih komentara, zbog nevjerice, zbog toga sto SEBE izlazu sudu sredine, ruznim komentarima i nevjerici.
Meni je Andja Tito :thumbup:
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#75

Post by daduli_sa »

Vingo,
nisam nigdje rekao da je ona trebala da roni krokodilske suze i da narice sve u 16, samo me ne mozes ubijediti da je ono bilo neko uobicajeno svjedocenje zrtve porodicnog nasilja, ne kazem nista vise , nista manje.
Da, njen muz treba po meni vec veceras da prespava u istraznom sudu (vodim se logikom neduzan dok se ne dokaze suprotno), ali ne mislim da treba odmah drvlje i kamenje. Pri tome svaka pomisao muskog nasilja u porodici mi je ogavna i za osudu.
Ono sto me, ponavljam, najvise iznenadilo kod njenog svjedocenja je ta neka doza filozofije i mudrovanja, nacin na koji je ona pricala o onome sto joj se desilo. Prosto je djelovala kao neki sufiiski mislilac, ne kao neko ko prepricava ono sto je dozivio.
Post Reply