BH Dani- Bijedno novinarstvo prostrujalo BiH!

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

bob the rock
Posts: 28
Joined: 27/11/2006 16:33

#76

Post by bob the rock »

Ja ne znam sta onda drugo da citam odvamo, preko sedam gora i mora, Pa nije sve bas tako lose, ali su izgubili pragmaticnost i onu ljudsku liniju u sebi.
Sto se tice reportaza o kriminalu u Sa, ja vjerujem da je to bilo glorifikovanje istog za povecanje svjesti nas sami. Visoka svijest ne poznaje i samim tim raskrinkava kriminal takve vrste?
Ispavite me ako grijesim..
Sto se tice samih kriminalaca, njihova pojava i rijecnik su u potpunosti govorili o njima samima.
Da li su Dani bili novina koja je trebala da se sa tim bavi, ne znam, da li su to iskoristili da bombasticnim naslovima pokusaju prodato koji broj vise, jesu valjda.
maq
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#77

Post by Edin H. »

Za neupucene to se zove istrazivacko novinarstvo :oops:

Ono je uveliko doprinjelo slomu Mafije u Italiji
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#78

Post by SherlockHolmes »

stochar wrote:
ali se ne sjecam da su Dani ikada uvelicavali lik i djelo nekog od kriminalaca
procitaj intervju s Gasijem koji je i izazvao ovu temu i pogledaj fotke uz isti. helem, nebitno, kao sto rece maltese, dani imaju pravo da pisu sta zele, a mi imamo pravo da ih citamo ili ne citamo kao i svaki drugi magazin ili dnevnu novinu. to sto su s ovim potezom usrali i sefa i stanicu zaista ne mora znaciti da su losa novina, da imaju lose novinare i da su im namjere lose. mi smo zemlja koja pati od silogizama i to je nas najveci problem. uvijek se ljudi stavljaju na ovu ili onu stranu i tu objektivnost ode u mp3....
meni se zaista ne svidja taj fazon velicanja kriminalaca jer se time remeti ionako poremecen sistem vrijednosti i ovaj potez sa gasijem je fuj, ali, ponavljam, ne treba sve sto cini dane odmah proglasavati fujem.

idemo dalje!
:thumbup: posebno za ovo podebljano
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#79

Post by sojka »

Sve manje novinari mogu obavljati svoj posao. Vecina stvari je cenzurisana, nazalost. Nas problem nije silogizam, nego apologija.
Ne mislim da se kriminal uvelicava, nego pa mu se naprotiv posvecuje
premalo paznje.
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#80

Post by SherlockHolmes »

na koju vrstu cenzure mislis? samocenzuru, pritiske ili sta?
Hamo.
Posts: 33
Joined: 25/04/2006 02:38

#81

Post by Hamo. »

sojka wrote:Ne mislim da se kriminal uvelicava, nego pa mu se naprotiv posvecuje premalo paznje.
Prvo, procitaj interview sa Gasijem iz ovog broja. Tu se nema apsolutno nista relevantno saznati! Stoga sami gest nekriticnog interviewisanja jednog mahalskog kriminalca jeste gest njegovog velicanja. Od ambicioznih ali sustinski lokalnih/sarajevskih mafijasa novinari Dana prave zvijezde. Da ne govorim o fotkama i naslovnoj stranici, tek to je fakat velicanje ovih gangestera.

Drugo, poenta je u tome da nacin na koji Dani (i ostali mediji) "posvecuju paznju" kriminalu je senzacionalisticki i neprimjeren magazinu koji tvrdi da se bavi "istrazivackim novinarstvom". Kriminal jeste ogroman problem u BiH, ali je takodjer problem objavljivati "lazne vijesti" na naslovnicima ili tvrditi da su Dani tom bijednom gestom "posvetili paznju" jednoj ozbiljnoj temi. Jednostavno nisu! Upravo zbog dugog niza takvih srozavanja, kvalitet novine je totalno propao.
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#82

Post by revolutia »

pa ima li neko taj "senzacionalni" intervije sa naslovce u elektronskom izdanju da nam ga nalijepi, da procitamo to smece, i da znamo konkretno o cemu pricamo? :-) :-) :-)
SherlockHolmes
Posts: 1259
Joined: 27/02/2005 23:58

#83

Post by SherlockHolmes »

nevjerovatno, stvarno. najbolja je "Ja, kao Albanac i Bošnjak, volim Ameriku." :lol: :lol: :lol:
jos jedared, nevjerovatno, emejzing inter-ju :shock: :shock:
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#84

Post by foucault »

korto_malteze wrote:novinu novinom cine novinari, ali prije svih urednici. ako se malo potrudite, sjeticete se da je sumrak dana poceo kada je vildana preuzela urednikovanje tokom senadovog fellowship-a na harvardu. tada 'spektakularno zanimljivi i relevantni' sarajevski kriminalci postaju dio redovnog sadrzaja magazina, tretirani kao 'celebrities' a ne rak rana ovog drustva, sto ustvari jesu. medjutim, tada smo u uredjivackom kolegiju 'dana' jos uvijek imali protivtezu u perima poput imamovica, suljagica, kebe i drugih, pa nije moglo doci do katastrofa poput ove sa gasijem i inih drugih. jednostavno, imao je ko reagovati. potom se senad vraca iz amerike, postavlja imamovica za glodura, novina malo zuti (sjetite se naslovnice 'probao sam viagru!':) ali ipak zadrzava profesionalizam kao glavni noseci stub. i onda krah, dolazi gracija, tamo odlaze imamovic i seksan, vildana ponovo preuzima 'dane' i nema vise nikoga da zaustavi atrofiju. ljudi, pa pogledajte malo pazljivije: dzenana karup je clan uredjivackog kolegija! ta zena ne zna ama bas nista o novinarstvu, njene jedine kvalifikacije su veze sa ljudima u podzemlju i policijskom aparatu. zamislite kakav je to krah, kataklizma, kada imate jednog ivana lovrenovica i jednu dzenanu k. kao ravnopravne kreatore politike jednog medija.

eto, zada se ja pravo, ko pravi naivac, da analiziram i udaram nekakvu hronologiju. a ustvari svi mi ovdje dobro znamo da je za sadrzaj 'dana' (dakle i za postavljenje vildane za glodura i dzenane za clana u.k.) zasluzan, odgovoran, kriv, senad. ima covjek puno pravo na to - njegova novina. nase je da placemo.
sve to stoji i svaka cast za ovu analizu. ali nemoj zaboraviti da se i senad poslije harvarda promijenio nagore.

i nije dz. karup glavna veza s podzemljem. ko se sjeca jos '96-e smo mogli citati o tome kako je "na celinom ogromnom glavicu bilo mjesta za dvoja usta", a u "ekskluzivnom intervjuu" negdje tamo '98 mogli smo citati o njegovom gubitku nevinosti u 14. godini zivota i drugim zivotnim nedacama. pa nam se ispovijedao kako je on u ratu "bio unprofor" bez da ga cestiti, pravdoljubivi Senad priupita sto je upadao u stanove ljudi s pogresnim prezimenom.

Ali onda kad se Celo "malo nasalio" onako kako se zestoki momci s asfalta na koje se poludebilnim novinarima (Pukanic, Pecanin, Kalajic) nenormalno dize sale, onda su Dani okrenuli plocu. Poceli Salema Misu kovat u zvijezde, a za Aleksandru Martinovic je odjednom bio problem sto je u ratu bila u Beogradu. Boze, kako je ta gradjanska orijentacija relativna stvar. :x
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#85

Post by Vingo »

U novom broju i Belma Becirbasic (poznatija po terminu kolabolirala, koji je nekako promakako urednicima, a koji takodjer mozete procitati u novom broju u tekstu o livanjskoj bolnici) je promovisana u filmsku kriticarku....
Stvarno, sta im je?????
8)
Post Reply