TV pretplata

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_Alcatraz_
Posts: 526
Joined: 19/05/2010 23:07
Location: Na putu do ludila bb

#1 TV pretplata

Post by _Alcatraz_ »

Pozdrav,
Malo sam pretrazivao forum ali nisam uspio naci temu vezanu za TV pretplatu. Znam dosta ljudi koji su redovni pretplatnici javnih servisa i placaju redovno pretplatu za Javni servis, a njihova uređivačka politika (vidljivo po emisijama i trajanju programa) se u vecini slucajeva ne bazira na ispitivanju javnosti o tome sta bi gledali i sl.

Obzirom da su mnogi pretplatnici i nekog od kablovskih operatera interesuje me da li je obaveza i dalje placati tu pretplatu jer logicno bi bilo da se od pretplate kablovskih operatera (i MojaTV) odvaja procenat za Javni servis?
Ne vjerujem da kablovski operateri uzimaju kompletnu zaradu od pretplate sebi, a samim time nema logike da obican građanin placa pretplatu za kablovsku TV i pretplatu za Javni servis.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: TV pretplata

Post by holowey »

_Alcatraz_ wrote:Pozdrav,
Malo sam pretrazivao forum ali nisam uspio naci temu vezanu za TV pretplatu. Znam dosta ljudi koji su redovni pretplatnici javnih servisa i placaju redovno pretplatu za Javni servis, a njihova uređivačka politika (vidljivo po emisijama i trajanju programa) se u vecini slucajeva ne bazira na ispitivanju javnosti o tome sta bi gledali i sl.

Obzirom da su mnogi pretplatnici i nekog od kablovskih operatera interesuje me da li je obaveza i dalje placati tu pretplatu jer logicno bi bilo da se od pretplate kablovskih operatera (i MojaTV) odvaja procenat za Javni servis?
Ne vjerujem da kablovski operateri uzimaju kompletnu zaradu od pretplate sebi, a samim time nema logike da obican građanin placa pretplatu za kablovsku TV i pretplatu za Javni servis.
to sto se popularno naziva pretplata za javni servis je ustvari porez na posjedovanje rtv prijemnika...nekad se takva "pretplata" (koju trebamo razlikovati od pretplate kablovskim operaterima) placala i za autoradio... crveni tiket bio za kucu, a plavi za auto...

znaci, slobodno otkazi pretplatu za kablovsku, ali i dalje ces biti u obavezi da placas porez na posjedovanje rtv prijemnika...
User avatar
Latinka
Posts: 93
Joined: 22/10/2010 09:19

#3 Re: TV pretplata

Post by Latinka »

Meni to nikad nije islo u glavu: radis i zaradis pare da kupis tv (ili radio prije) i jos placas porez na to :?::cry:
User avatar
_Alcatraz_
Posts: 526
Joined: 19/05/2010 23:07
Location: Na putu do ludila bb

#4 Re: TV pretplata

Post by _Alcatraz_ »

holowey wrote:
to sto se popularno naziva pretplata za javni servis je ustvari porez na posjedovanje rtv prijemnika...nekad se takva "pretplata" (koju trebamo razlikovati od pretplate kablovskim operaterima) placala i za autoradio... crveni tiket bio za kucu, a plavi za auto...

znaci, slobodno otkazi pretplatu za kablovsku, ali i dalje ces biti u obavezi da placas porez na posjedovanje rtv prijemnika...
Jahhhh,
Kupis TV platis porez, koristis TV platis porez (za struju i koristenje svog TV-a). Porez na porez.

Znaci ko ima vise TV prijemnika bi trebao placati vise pretplata, jer ko ima digitalnu kablovsku i moju Tv on mora platiti dodatni resiver, pa je automatski time i placena ta taksa za TV.
E sad je pitanje da li i koliko njima RAK uzme od pretplate jer ako uzme znaci da dio novca za kablovsku opet ide za Javni servis.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#5 Re: TV pretplata

Post by recto-verso »

Da je srece da svi placaju.
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#6 Re: TV pretplata

Post by Kemal Malovčić »

Da je sreće da ta zgrada jednog dana jednostavno nestane.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: TV pretplata

Post by O'zone »

TV preplata je porez na TV prijemnik (televizor) tu je i plaća se od kako ja znam za sebe.

Nekad su prije rata ljudi znali odjaviti TV prijemnik tada su iz RTV dolazili da zapečate uređaj (koji si normalno kupio svojim parama) e onda bi im domaćin koji odjavljuje TV prijemnik podvalio neki stariji tip TV-a da ga "blombiraju" a kasnije koristio novi TV. Belaj je bio ako te uhvate a nekad su išli često u nenajavljene kontrole.

Elem sve mi to liči na -Pendžer vergiju- porez koji su turci uveli na posjedovanje prozora na kućama jer nije za svakoga da ima prozor.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#8 Re: TV pretplata

Post by salik79 »

O'zone wrote:TV preplata je porez na TV prijemnik (televizor) tu je i plaća se od kako ja znam za sebe.

Nekad su prije rata ljudi znali odjaviti TV prijemnik tada su iz RTV dolazili da zapečate uređaj (koji si normalno kupio svojim parama) e onda bi im domaćin koji odjavljuje TV prijemnik podvalio neki stariji tip TV-a da ga "blombiraju" a kasnije koristio novi TV. Belaj je bio ako te uhvate a nekad su išli često u nenajavljene kontrole.

Elem sve mi to liči na -Pendžer vergiju- porez koji su turci uveli na posjedovanje prozora na kućama jer nije za svakoga da ima prozor.
Sto se kontrole tice - u kucu mi mogu uci jedino uz sudski nalog. A dobit ce ga nikad, a mozda ni tad. :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9 Re: TV pretplata

Post by Drinski »

salik79 wrote:
O'zone wrote:TV preplata je porez na TV prijemnik (televizor) tu je i plaća se od kako ja znam za sebe.

Nekad su prije rata ljudi znali odjaviti TV prijemnik tada su iz RTV dolazili da zapečate uređaj (koji si normalno kupio svojim parama) e onda bi im domaćin koji odjavljuje TV prijemnik podvalio neki stariji tip TV-a da ga "blombiraju" a kasnije koristio novi TV. Belaj je bio ako te uhvate a nekad su išli često u nenajavljene kontrole.

Elem sve mi to liči na -Pendžer vergiju- porez koji su turci uveli na posjedovanje prozora na kućama jer nije za svakoga da ima prozor.
Sto se kontrole tice - u kucu mi mogu uci jedino uz sudski nalog. A dobit ce ga nikad, a mozda ni tad. :D
A sta trebaju da kontrolisu?

Pa RTV servisi polaze od zakonske pretpostavke da posjedujes RTV prijemnik, ta se pretpostavka moze osporiti samo izjavom + kontrolom. Na izjavi se nalazi saglansost da se sprovede kontrola, znaci daje se dobrovoljni pristanak, ne treba ti naredba suda, kada stranka pristaje nema potrebe za aktivnostima drzavnih organa, a ako se odbije kontrole - ostaje na snazi pretpostavka o posjedovanju.
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#10 Re: TV pretplata

Post by UltrasNaBaterije »

_Alcatraz_ wrote:Pozdrav,
Malo sam pretrazivao forum ali nisam uspio naci temu vezanu za TV pretplatu. Znam dosta ljudi koji su redovni pretplatnici javnih servisa i placaju redovno pretplatu za Javni servis, a njihova uređivačka politika (vidljivo po emisijama i trajanju programa) se u vecini slucajeva ne bazira na ispitivanju javnosti o tome sta bi gledali i sl.

Obzirom da su mnogi pretplatnici i nekog od kablovskih operatera interesuje me da li je obaveza i dalje placati tu pretplatu jer logicno bi bilo da se od pretplate kablovskih operatera (i MojaTV) odvaja procenat za Javni servis?
Ne vjerujem da kablovski operateri uzimaju kompletnu zaradu od pretplate sebi, a samim time nema logike da obican građanin placa pretplatu za kablovsku TV i pretplatu za Javni servis.
Pa BH Telecom placa javnom ervisu za BHT i FTV, naravno, po korisniku?

u čemu je problem?
User avatar
_Alcatraz_
Posts: 526
Joined: 19/05/2010 23:07
Location: Na putu do ludila bb

#11 Re: TV pretplata

Post by _Alcatraz_ »

UltrasNaBaterije wrote:
Pa BH Telecom placa javnom ervisu za BHT i FTV, naravno, po korisniku?

u čemu je problem?
Placa ono sto nama ispostave kao RTV taksu uz telefonski racun, ali pitanje je da li se JOŠ odvaja (RAKu ili kome vec) od mjesecne pretplate za MojaTV?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#12 Re: TV pretplata

Post by holowey »

_Alcatraz_ wrote:
holowey wrote:
to sto se popularno naziva pretplata za javni servis je ustvari porez na posjedovanje rtv prijemnika...nekad se takva "pretplata" (koju trebamo razlikovati od pretplate kablovskim operaterima) placala i za autoradio... crveni tiket bio za kucu, a plavi za auto...

znaci, slobodno otkazi pretplatu za kablovsku, ali i dalje ces biti u obavezi da placas porez na posjedovanje rtv prijemnika...
Jahhhh,
Kupis TV platis porez, koristis TV platis porez (za struju i koristenje svog TV-a). Porez na porez.

Znaci ko ima vise TV prijemnika bi trebao placati vise pretplata, jer ko ima digitalnu kablovsku i moju Tv on mora platiti dodatni resiver, pa je automatski time i placena ta taksa za TV.
E sad je pitanje da li i koliko njima RAK uzme od pretplate jer ako uzme znaci da dio novca za kablovsku opet ide za Javni servis.
kupis auto platis porez, koristis auto platis porez (prilikom registracije i prilikom tocenja goriva), porez na porez...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#13 Re: TV pretplata

Post by dezurni_ucenik »

recto-verso wrote:Da je srece da svi placaju.
A sta treba da placam?Da gledam Vizu Za Buducnost,Nasu Malu Kliniku,da slusam iritantne komentatore?
miki1985
Posts: 3
Joined: 02/06/2014 18:13

#14 Re: TV pretplata

Post by miki1985 »

Pozdrav ljudi!!!Nbavio sam sebi neki dan "CS" preko pika,znali iko od vas kakve su kazne za klijente,jer nalazim se u italiji,dali postoji uopste sansa da me uhvate kao klijenta...pozdrav
Post Reply