Novinarska (ne)pismenost

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#4451 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by programerAnel »

Da li je do mene ???

https://www.klix.ba/auto/tuning/brabuso ... /210723034

...S drugačije podešenim adaptivnim zračnim ovjesom podnica Brabusa 800 bliža je tlu dodatnih 25 milimetara, a karoseriju već poslovično krase mnogobrojne karbonske karoserijske komponente koje, pored ostalog, naglašavaju karakter automobila....
zigzag
Posts: 5564
Joined: 18/04/2014 11:26

#4452 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by zigzag »

Veliki požar u Doboju: U stambenom objektu vatrena bujica progutala jednu osobu
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/crn ... obu-676994


Gdje se ovo školovalo?
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#4453 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by heavyBrick »

zigzag wrote: 28/07/2021 09:22
Veliki požar u Doboju: U stambenom objektu vatrena bujica progutala jednu osobu
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/crn ... obu-676994


Gdje se ovo školovalo?
negdje kraj potoka? 😅
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#4454 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

"Naime, nekadašnji štoper Reala, a sada Porta, brutalno je startovao na Henrikha Mkhitaryana nasadivši ga na svog saigrača te ga je pritom udario rukom preko face."

:shock: :facepalm:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#4455 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Tempo »

L u c i f e r wrote: 29/07/2021 18:46 "Naime, nekadašnji štoper Reala, a sada Porta, brutalno je startovao na Henrikha Mkhitaryana nasadivši ga na svog saigrača te ga je pritom udario rukom preko face."

:shock: :facepalm:
tako da mu je iz surle potekla corba
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#4456 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

Tempo wrote: 29/07/2021 18:48
L u c i f e r wrote: 29/07/2021 18:46 "Naime, nekadašnji štoper Reala, a sada Porta, brutalno je startovao na Henrikha Mkhitaryana nasadivši ga na svog saigrača te ga je pritom udario rukom preko face."

:shock: :facepalm:
tako da mu je iz surle potekla corba
Ocam' 'arane
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#4457 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by kanguru »

"... brutalno je startovao na Henrikha Mkhitaryana nasadivši ga na svog saigrača te ga je pritom udario rukom preko face" :lol: :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 16919
Joined: 31/03/2019 14:56

#4458 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by vjeshalica »

Image
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#4459 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by erentedia »

I ja ću se požaliti na novinare Klixa, zato što pišu na srpskom jeziku:

"parlamentarka" - ne, već zastupnica u parlamentu

Državni parlamentarac SDP-a Saša Magaiznović je obrazložio zašto mu je zasmetalo to što je hrvatska europarlamentarka Željana Zovko (HDZ) BiH okarakterisala kao "osjetljivom" državom u kontekstu migrantske krize.

Šta je sljedeće "profesorka" pa "doktorka" pa ekavica?
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4460 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Truba »

na kliksu pisalo
PORTO umjesto Forto :D iskoci mi na fejsu nisam slikao jes smiješno 5 sati stoji :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4461 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by spreca »

Jednom dozom vakcinisano 70% stanovnistva SAD :shock: :lol:
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ostv ... /210803006
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4462 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

erentedia wrote: 30/07/2021 14:16 I ja ću se požaliti na novinare Klixa, zato što pišu na srpskom jeziku:

"parlamentarka" - ne, već zastupnica u parlamentu

Državni parlamentarac SDP-a Saša Magaiznović je obrazložio zašto mu je zasmetalo to što je hrvatska europarlamentarka Željana Zovko (HDZ) BiH okarakterisala kao "osjetljivom" državom u kontekstu migrantske krize.

Šta je sljedeće "profesorka" pa "doktorka" pa ekavica?
Izvini lingvisto, ali srpski jezik je službeni jezik u BiH, tu novinar ništa nije pogriješio, osim ako je u istom tekstu miješao Hrvatski, Srpski i Bosanski.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4463 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

Dozer wrote: 10/07/2021 13:00 :D :thumbup:
Ma danas je jezik, a pogotovo pravopis, toliko unakazen kojekakvim izmisljotinama kojima je jedini cilj razlikovanje od "komsijskog" jezika.
Besmisleno, suludo, nakaradno, i nadasve pogresno.

Vidim da je gomila rijeci koje su prije rata spadale u tzv. "seljacki govor", i koje su zapravo pravopisno bile pogresne, danas postale gramaticko pravilo.
Dusebriznici ce sve ovo podvesti pod to da je tada vladao srpsko-hrvatski jezik, a da bosanskog nije ni bilo. Naravno, ovo nije tacno jer ne odlucuje politika sta postoji, a sta ne u tom smislu.

Poenta je da je sve to, i b, i h, i s - jedan jezik.
A ovo danas u BiH, pogotovo po Halilovicu (mislim...lik izdaje cak 3 rjecnika u rasponu od 10-ak godina, i u svakom narednom sam sebe ispravlja i doradjuje, sto je samo po sebi pokazatelj da ni sam nema pojma sta ce i kako ce, ali mora nekako napraviti razlike od s i h), samo je pokazatelj ukupne nebuloze.
Ispada da je danas osnovno pravilo da nema pravila, tj. neka pise i prica ko kako hoce. A to tak9 bas i ne ide.....
Kolega, možda nisi znao, ali jezik je živa meterija i kao takav podložan je promjenama. Tako da halilović ne ispravlja sebe već unosi nove riječi koje su se rodile u slobodnom govoru stanovništva na određenom području. To što smo do rata bili indoktrinirani da Bosanski ne postoji te da je Bosanski u stvari seljački jezik kojeg treba zaboraviti je samo još jedan dokaz koliko se i prije rata radilo na suzbijanju Bosanske kulture i tradicije gdje se htjelo prikazati da je sve to u stvari srpsko i hrvatsko, otuda i srpskohrvatski kao jedini službeni jezik u BiH u onoj državi. Tako da me ne čudi ovo tvoje razmišljanje, samo što je pogrešno.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#4464 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by erentedia »

Project Ashe wrote: 03/08/2021 08:29
erentedia wrote: 30/07/2021 14:16 I ja ću se požaliti na novinare Klixa, zato što pišu na srpskom jeziku:

"parlamentarka" - ne, već zastupnica u parlamentu

Državni parlamentarac SDP-a Saša Magaiznović je obrazložio zašto mu je zasmetalo to što je hrvatska europarlamentarka Željana Zovko (HDZ) BiH okarakterisala kao "osjetljivom" državom u kontekstu migrantske krize.

Šta je sljedeće "profesorka" pa "doktorka" pa ekavica?
Izvini lingvisto, ali srpski jezik je službeni jezik u BiH, tu novinar ništa nije pogriješio, osim ako je u istom tekstu miješao Hrvatski, Srpski i Bosanski.
Otiđi van getoa pa to reci.
Halilović se piše velikim početnim slovom.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4465 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

erentedia wrote: 03/08/2021 10:54
Project Ashe wrote: 03/08/2021 08:29
Izvini lingvisto, ali srpski jezik je službeni jezik u BiH, tu novinar ništa nije pogriješio, osim ako je u istom tekstu miješao Hrvatski, Srpski i Bosanski.
Otiđi van getoa pa to reci.
Halilović se piše velikim početnim slovom.
Ma biži anam, a ja mislio malim. To što ste zatucana gomila molekula i ne znate ustav vlastite države vam ne daje za pravo da zatupljujete sve oko sebe.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#4466 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by erentedia »

Project Ashe wrote: 03/08/2021 12:14
erentedia wrote: 03/08/2021 10:54
Otiđi van getoa pa to reci.
Halilović se piše velikim početnim slovom.
Ma biži anam, a ja mislio malim. To što ste zatucana gomila molekula i ne znate ustav vlastite države vam ne daje za pravo da zatupljujete sve oko sebe.
Ti si zatucan jer Senahida Halilovića bez razloga osporavaš s malim slovom. Zatucan si jer ne znaš da ustav vrijedi samo u "Fildžan državici", "23%", "Republika Sarajevo" i brojni drugi ružni nazivi. Trolaš temu.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4467 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

erentedia wrote: 03/08/2021 12:20
Project Ashe wrote: 03/08/2021 12:14

Ma biži anam, a ja mislio malim. To što ste zatucana gomila molekula i ne znate ustav vlastite države vam ne daje za pravo da zatupljujete sve oko sebe.
Ti si zatucan jer Senahida Halilovića bez razloga osporavaš s malim slovom. Zatucan si jer ne znaš da ustav vrijedi samo u "Fildžan državici", "23%", "Republika Sarajevo" i brojni drugi ružni nazivi. Trolaš temu.
Onaj koji trola temu je upravo onaj koji ustav bih ograničava na nekakvih imaginarnih 23% teritorije. Ima vas još nisi ti jedina. imam osjećaj da si žensko, a danas su ti izgleda crveni dani. Smiri malo hormone neće svijet propasti što ustav bih važi na 100% teritorije bih. :kiss:
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#4468 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by erentedia »

Project Ashe wrote: 03/08/2021 12:28
erentedia wrote: 03/08/2021 12:20
Ti si zatucan jer Senahida Halilovića bez razloga osporavaš s malim slovom. Zatucan si jer ne znaš da ustav vrijedi samo u "Fildžan državici", "23%", "Republika Sarajevo" i brojni drugi ružni nazivi. Trolaš temu.
Onaj koji trola temu je upravo onaj koji ustav bih ograničava na nekakvih imaginarnih 23% teritorije. Ima vas još nisi ti jedina. imam osjećaj da si žensko, a danas su ti izgleda crveni dani. Smiri malo hormone neće svijet propasti što ustav bih važi na 100% teritorije bih. :kiss:
Ja sam cura s jajima, ne ograničavam ja BiH na Republiku Sarajevo već neko drugi. Dalje Srbi ne pričaju ekavicu u BiH tako da ništa nisam pogriješio. Niti govore doktorka i šta već.
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4469 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

erentedia wrote: 03/08/2021 12:32
Project Ashe wrote: 03/08/2021 12:28

Onaj koji trola temu je upravo onaj koji ustav bih ograničava na nekakvih imaginarnih 23% teritorije. Ima vas još nisi ti jedina. imam osjećaj da si žensko, a danas su ti izgleda crveni dani. Smiri malo hormone neće svijet propasti što ustav bih važi na 100% teritorije bih. :kiss:
Ja sam cura s jajima, ne ograničavam ja BiH na Republiku Sarajevo već neko drugi. Dalje Srbi ne pričaju ekavicu u BiH tako da ništa nisam pogriješio. Niti govore doktorka i šta već.
To šta ti misliš apsolutno nema nikakve veze sa onim što govori ustav bih. Tako da ne zatupljuj ostali svijet svojim nekim glupavim floskulama.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4470 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Dozer »

Project Ashe wrote: 03/08/2021 08:37
Dozer wrote: 10/07/2021 13:00 :D :thumbup:
Ma danas je jezik, a pogotovo pravopis, toliko unakazen kojekakvim izmisljotinama kojima je jedini cilj razlikovanje od "komsijskog" jezika.
Besmisleno, suludo, nakaradno, i nadasve pogresno.

Vidim da je gomila rijeci koje su prije rata spadale u tzv. "seljacki govor", i koje su zapravo pravopisno bile pogresne, danas postale gramaticko pravilo.
Dusebriznici ce sve ovo podvesti pod to da je tada vladao srpsko-hrvatski jezik, a da bosanskog nije ni bilo. Naravno, ovo nije tacno jer ne odlucuje politika sta postoji, a sta ne u tom smislu.

Poenta je da je sve to, i b, i h, i s - jedan jezik.
A ovo danas u BiH, pogotovo po Halilovicu (mislim...lik izdaje cak 3 rjecnika u rasponu od 10-ak godina, i u svakom narednom sam sebe ispravlja i doradjuje, sto je samo po sebi pokazatelj da ni sam nema pojma sta ce i kako ce, ali mora nekako napraviti razlike od s i h), samo je pokazatelj ukupne nebuloze.
Ispada da je danas osnovno pravilo da nema pravila, tj. neka pise i prica ko kako hoce. A to tak9 bas i ne ide.....
Kolega, možda nisi znao, ali jezik je živa meterija i kao takav podložan je promjenama. Tako da halilović ne ispravlja sebe već unosi nove riječi koje su se rodile u slobodnom govoru stanovništva na određenom području. To što smo do rata bili indoktrinirani da Bosanski ne postoji te da je Bosanski u stvari seljački jezik kojeg treba zaboraviti je samo još jedan dokaz koliko se i prije rata radilo na suzbijanju Bosanske kulture i tradicije gdje se htjelo prikazati da je sve to u stvari srpsko i hrvatsko, otuda i srpskohrvatski kao jedini službeni jezik u BiH u onoj državi. Tako da me ne čudi ovo tvoje razmišljanje, samo što je pogrešno.
Sve ok, jezik je ziva materija, naravno. Ali lik ispravlja sam sebe, i to sve u rasponu od 10-15 godina. Jezik nije bas toliko ziv.
Usput, bilo bi super da nam objasni gramaticka pravila po kojima su "naljeto", "ujesen" , "uredu", "hlopta"(u zadnjoj verziji iscezlo), itd. pravopis.... Jos bi ljepse bilo da nam pojasni kako se rijeci koje se pisu kao jedna izgovaraju kao dvije...
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4471 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

Dozer wrote: 03/08/2021 14:54
Project Ashe wrote: 03/08/2021 08:37
Kolega, možda nisi znao, ali jezik je živa meterija i kao takav podložan je promjenama. Tako da halilović ne ispravlja sebe već unosi nove riječi koje su se rodile u slobodnom govoru stanovništva na određenom području. To što smo do rata bili indoktrinirani da Bosanski ne postoji te da je Bosanski u stvari seljački jezik kojeg treba zaboraviti je samo još jedan dokaz koliko se i prije rata radilo na suzbijanju Bosanske kulture i tradicije gdje se htjelo prikazati da je sve to u stvari srpsko i hrvatsko, otuda i srpskohrvatski kao jedini službeni jezik u BiH u onoj državi. Tako da me ne čudi ovo tvoje razmišljanje, samo što je pogrešno.
Sve ok, jezik je ziva materija, naravno. Ali lik ispravlja sam sebe, i to sve u rasponu od 10-15 godina. Jezik nije bas toliko ziv.
Usput, bilo bi super da nam objasni gramaticka pravila po kojima su "naljeto", "ujesen" , "uredu", "hlopta"(u zadnjoj verziji iscezlo), itd. pravopis.... Jos bi ljepse bilo da nam pojasni kako se rijeci koje se pisu kao jedna izgovaraju kao dvije...
Izvini ali jezik jeste toliko živ, a to je još više ojačano upotrebom ovih modernih uređaja komunikacije gdje se jezik izmjeni za dvije tri godine, mislim na jezik koji se govori a ne književni koji je standardan i izmjene istog traju duže.
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4472 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Dozer »

Ok. Kako se "uredu" ili "naljeto" ili "nacrno" izgovara?
Kao jedna ili kao dvije rijeci?

A to sto se kolokvijalni jezik mijenja, ne znaci da je to automatski i knjizevno i pravopisno ispravno, a pogotovo ne da se odmah treba naci u rjecniku.
Npr. "ba" postoji vec 5-6 decenija, ali tu postapalicu ne vidim i rjecniku, a 100% ne spada ni u pravopis
User avatar
Project Ashe
Posts: 637
Joined: 26/03/2021 14:15

#4473 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Project Ashe »

Dozer wrote: 03/08/2021 20:58 Ok. Kako se "uredu" ili "naljeto" ili "nacrno" izgovara?
Kao jedna ili kao dvije rijeci?

A to sto se kolokvijalni jezik mijenja, ne znaci da je to automatski i knjizevno i pravopisno ispravno, a pogotovo ne da se odmah treba naci u rjecniku.
Npr. "ba" postoji vec 5-6 decenija, ali tu postapalicu ne vidim i rjecniku, a 100% ne spada ni u pravopis
Ma da slažem se, ali smatram da bi poštapalica "ba" trebala biti u riječniku jer se definitivno koristi samo u Bosni, nešto kao "bre" u Srbiji.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4474 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by spreca »

...
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4475 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by escobar__ »

Jel ovo neko novo normalno? Pasionirana jahačica? :lol: :lol:

Image
Post Reply