Novinarska (ne)pismenost

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2001 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by holowey »

mir5 wrote:
BHF_Manijak wrote:Stvar je akcenta, brate slatki. "Pas" kao zivotinja i "pas" kao struk, ista rijec/sinonim, razlicit akcenat. Imas jos takvih primjera, tako da to sto se i dijeta, kao nacin mrsanja, pise isto kao i potomak, ne znaci da jedno iskljucuje drugo.


to mozda u Njemackoj i ostalim dijasporama, ja tako na Bistriku nisam ucio prije rata u skoli
akcenat: dugi i kratki, uzlazni i silazni pa tako recenica "gore gore gore gore" ima potpunog smisla... da ti prevedem jer ocito to na bistriku niste ucili, memli je to strana :lol: "na visini planine su u plamenu na losiji nacin"
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2002 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Radio Sarajevo »

BHF_Manijak wrote:Samo je i RadioSarajevo fulio u gornjoj konstataciji. :mrgreen: S obzirom da je napisana skracenica od Sjedinjene Americke Drave, dakle SAD, ona se kao takva onda i deklinira kroz padeze. Dakle u pisanju ce biti npr. "predsjednik SAD-a", a ne "predsjednik SAD". Dakle u tom slucaju "SAD-e" je kao rijec "Es-A-Dea".
Isto tako npr. bice UEFA-e, FIFA-i, SIPA-u itd...
Ni u jednom padežu se ne može pisati "SAD-e".
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#2003 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Radio Sarajevo »

Radio Sarajevo wrote:
BHF_Manijak wrote:Samo je i RadioSarajevo fulio u gornjoj konstataciji. :mrgreen: S obzirom da je napisana skracenica od Sjedinjene Americke Drave, dakle SAD, ona se kao takva onda i deklinira kroz padeze. Dakle u pisanju ce biti npr. "predsjednik SAD-a", a ne "predsjednik SAD". Dakle u tom slucaju "SAD-e" je kao rijec "Es-A-Dea".
Isto tako npr. bice UEFA-e, FIFA-i, SIPA-u itd...
Ni u jednom padežu se ne može pisati "SAD-e".
Osim možda u vokativu :D :D :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2004 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Banksy »

mir5 wrote:
BHF_Manijak wrote:Stvar je akcenta, brate slatki. "Pas" kao zivotinja i "pas" kao struk, ista rijec/sinonim, razlicit akcenat. Imas jos takvih primjera, tako da to sto se i dijeta, kao nacin mrsanja, pise isto kao i potomak, ne znaci da jedno iskljucuje drugo.
to mozda u Njemackoj i ostalim dijasporama, ja tako na Bistriku nisam ucio prije rata u skoli
I na Bistriku se prije rata pisalo dijete, nego nisi ti učio, to je problem. :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2005 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Banksy »

mir5 wrote: meni je dijete, i dalje mnozina za dijetu :D ili ti ga nacin da smrsas :D
ilitiga, zajedno, ne ili ti ga ...
SVITOLINA
Posts: 94
Joined: 20/07/2015 20:43

#2006 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by SVITOLINA »

Ljudi nemojte džabe raspravljati. Piše se DIJETE. Nije bitno ko je gdje odrastao i u koju školu je išao. Svugdje je isto!
Last edited by SVITOLINA on 03/11/2015 08:55, edited 1 time in total.
SVITOLINA
Posts: 94
Joined: 20/07/2015 20:43

#2007 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by SVITOLINA »

Banksy wrote:
mir5 wrote:
BHF_Manijak wrote:Stvar je akcenta, brate slatki. "Pas" kao zivotinja i "pas" kao struk, ista rijec/sinonim, razlicit akcenat. Imas jos takvih primjera, tako da to sto se i dijeta, kao nacin mrsanja, pise isto kao i potomak, ne znaci da jedno iskljucuje drugo.
to mozda u Njemackoj i ostalim dijasporama, ja tako na Bistriku nisam ucio prije rata u skoli
I na Bistriku se prije rata pisalo dijete, nego nisi ti učio, to je problem. :mrgreen:
:lol:
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#2008 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

sta vi znate...shljegli u sarajevo nakon rata, pa covjeku, oridjidji memli bistrichaninu, solite pamet.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25770
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#2009 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by BHF_Manijak »

Radio Sarajevo wrote:
BHF_Manijak wrote:Samo je i RadioSarajevo fulio u gornjoj konstataciji. :mrgreen: S obzirom da je napisana skracenica od Sjedinjene Americke Drave, dakle SAD, ona se kao takva onda i deklinira kroz padeze. Dakle u pisanju ce biti npr. "predsjednik SAD-a", a ne "predsjednik SAD". Dakle u tom slucaju "SAD-e" je kao rijec "Es-A-Dea".
Isto tako npr. bice UEFA-e, FIFA-i, SIPA-u itd...
Ni u jednom padežu se ne može pisati "SAD-e".
Da, greska u kucanju, do mene je. :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#2010 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

a u vokativu?

esadeeeeee
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#2011 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Nero Histrion »

mir5 wrote:
julisiz es grant wrote:
mir5 wrote:zato je u BiH tolika nezaposlenost, svi pismeni, pametni, i strucni, a niko ništa ne radi , a i kad radi ne zna da zaradi :D




:lol:
Ne skreći sad, kad si se prosuo žestoko :D

meni je dijete, i dalje mnozina za dijetu :D ili ti ga nacin da smrsas :D

E dijete drago :nevjerujem: svasta, vala!
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#2012 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by beniciodeltoro »

Intervju Emir Hadžihafizbegović za Avaz. Ne kontam sad fatalna novinarska greška, da li je Avaz zaposlio nekog poČetnika koji je ovo namjerno napisao ili se Emir gubi. Uglavnom i na web stranici i u štampanom izdanju stoji isto :shock:
Sretan sam i zbog koalicije SDA i SBB-a, priželjkivao sam je i govorio da bi to bila prirodna stvar. Ne znam kome to smeta. Volio bih da se toj koaliciji pridruži i treći predsjednik 90 posto bošnjačke partije Nermin Nikšić.

Ne postoji trenutno frustriraniji narod u Evropi od Bošnjaka. Od Dejtona je 108 povratnika ubijeno. Time se niko plaho nije bavio. Murata Badića su ubili na otvaranju džamije, ne daju nam u RS bošnjački jezik. Da je kod nas neka civilizirana situacija, kad su ona djeca sa 16 godina uzela Prvenstvo u košarci, na aerodrom bi došli roditelji, familija, možda dva novinara. Ovako je 50.000 ljudi izašlo da dočeka djecu. Ne umanjujem njihov uspjeh, nego govorim o frustracijI ljudi koji su pozdravili taj spoj Srba, Hrvata i Bošnjaka.
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/203913/emir-h ... YEP23.dpuf
User avatar
jasko_ja
Posts: 444
Joined: 10/07/2005 21:14

#2013 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by jasko_ja »

NAŠLI LEŠ MRTVOG MUŠKARCA NA KREVETU
:kiss:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2014 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by insomnia78 »

Image
kakonako
Posts: 601
Joined: 20/05/2013 16:26

#2015 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by kakonako »

Ja da nisam otisao u dijasporu ne bih ni znao da se od Kalesije,okoline Tuzle i sve do Brckog kaze DIJET,recimo"Posao mi dijet u skolu." Ja neke s kojima pijem pivu "ispred zadruge" ubjedjiv `o da to nije ispravno,ali jok...a ima medju njima bivsih knjigovodja,medicinskih radnika,policajaca...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2016 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by insomnia78 »

http://m.avaz.ba/clanak/204701/komentar ... uznoj-zeni
Nije nepismenost al' mene sramota umjesto debila koji je pis'o ovo
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2017 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Raigor Stonehoof »

insomnia78 wrote:http://m.avaz.ba/clanak/204701/komentar ... uznoj-zeni
Nije nepismenost al' mene sramota umjesto debila koji je pis'o ovo

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Image
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2018 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by JoseMujica »

Preduzeća iz oblasti industrije u FBiH u 2014. zabilježila gubitak od 77 miliona KM
naslov na Klix-u :roll:
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#2019 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by calculator »

Naslov na KLIX-u:

Čitluk: Voz Hrvatskih željeznica udario putničko vozilo, jedna osoba teže povrijeđena

http://www.klix.ba/vijesti/bih/citluk-v ... /151112031
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#2020 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

ne vidim sta je stvar sa ovim vozom?
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#2021 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by calculator »

karanana wrote:ne vidim sta je stvar sa ovim vozom?
U BiH ne saobraća voz hrvatskih željeznica u smislu u kojem je Klix-ov novinarčić prikazao, lokomotiva je federalna i može biti samo voz. Osim toga, iz naslova se zaključuje da je u Čitluku voz, a nije...
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2022 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by holowey »

calculator wrote:
karanana wrote:ne vidim sta je stvar sa ovim vozom?
U BiH ne saobraća voz hrvatskih željeznica u smislu u kojem je Klix-ov novinarčić prikazao, lokomotiva je federalna i može biti samo voz. Osim toga, iz naslova se zaključuje da je u Čitluku voz, a nije...
to da, ali ovo je neki servisni voz, "mjerni voz", mozda nase zeljeznice nemaju takav voz pa iznajmljuju od hz?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#2023 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by JoseMujica »

Imao velike sume novca

Kako nam je ispričao vlasnik lokalnog autoservisa, koji, naravno, nije htio da mu se otkrije identitet, Omeragić je često dolazio kod njega na servis svog automobila Golfa i uvijek je kod sebe imao značajne iznose novca.
by hAvaz

:lol: :lol: :lol: ko da u Sokolju ima 300 autoservisa
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2024 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by supercali »

http://sportsport.ba/ino_fudbal/ronaldi ... nju/174795
Nekada najbolji fudbaler svijeta je u svojoj karijeri nastupao za Gremio, PSG, Barcelonu, Milan, Flamengo, Atletico Madrid, Queretaro i Fluminense.

jbt i najmanje dijete zna da nikad nije igrao u atletico madridu nego atletico mineiro
User avatar
Logovan
Posts: 94338
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#2025 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Logovan »

supercali wrote:http://sportsport.ba/ino_fudbal/ronaldi ... nju/174795
Nekada najbolji fudbaler svijeta je u svojoj karijeri nastupao za Gremio, PSG, Barcelonu, Milan, Flamengo, Atletico Madrid, Queretaro i Fluminense.

jbt i najmanje dijete zna da nikad nije igrao u atletico madridu nego atletico mineiro
Ako klix kaže da je Atletico Madrid, onda je Atletico Madrid. :mrgreen:
Post Reply