Novinarska (ne)pismenost

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1251 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

karanana wrote:hm, ne spominju internet reklamiranje.
nisam ni uzeo screen shot a nema reklame veceras jutros je bila.
Ne spominje se samo zato što je osnovni tekst zakona donesen prije 16 godina, ali je smisao te zakonske odredbe da se odnosi na sve medije... Vjerujem da će ti to i tržišna inspekcija ks potvrditi, reci im da ih je pozdravio čika luci... ;-)
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#1252 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

ako bude ponovo reklama uhvaticu screen shot i poslacu ga nekome. trzisnoj? rak-u?
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1253 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

karanana wrote:ako bude ponovo reklama uhvaticu screen shot i poslacu ga nekome. trzisnoj? rak-u?
Zašto ne oboje...? :izet:
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#1254 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by badalpur »

karanana wrote:ma ne smetaju mi reklame inace, ali bas bi volio da ih prijavim ako su prekrsili kakav zakon. nesto su mi se zgadili. osim sto su nepismeni, iz nekog razloga su me banovali tamo i cak i danas kad mi je kao istekao ban, otkucam komentar ali se ne ubaci ispod teksta.
Sujeta je pošast današnjeg društva :razz:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1255 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by uglavnomja »

L u c i f e r wrote:Ma nisu oni nepismeni, otkud ti to... :D

Klitorix:
Partnerovo hrkanje vam remeti san iz noći u noć? Rješenje postoji, samo ga je potrebno nagovoriti da svakog dana pjeva po najmanje 12 minuta. Ta će vježba značajno smanjiti snagu i učestalost njegovog hrkanja, tvrde britanski naučnici s Odjeljenja za otorinolaringologiju u Kraljevskoj bolnici u Devonu.

Njihova misija je bila da 30 pacijenata s veoma izraženim problemom hrkanja podvrgnu vrlo jednostavnom i pomalo neobičnom eksperimentu. Zamolili su ih da tri mjeseca ne piju alkohol, ne puše, da se zdravo hrane i da svakog dana pjevaju po najmanje 12 minuta.

Ma koliko se to mnogima činilo besmisleno, rezultati istraživanja iznenadili su čak i naučnike.

Svi su učesnici u eksperimentu primijetili da su se intenzitet i učestalost hrkanja značajno smanjili.

Zašto, onda, ne biste i svog partnera nagovorili da proba? Ne boli, ništa ne košta, vrlo je zabavno i, što je najvažnije, možda ćete napokon cijelu noć spavati kao janje.

Iznenađeni i naučnici

Ma koliko se to mnogima činilo besmisleno, rezultati istraživanja iznenadili su čak i naučnike
Baš me zanima da li su naučnici ovim bili iznenađeni...? :hm:
Ma to sto su ponovili 2 puta istu recenicu je manji problem. Gore je sto su u tekstu izvafili to glupo, nebitno pjevanje kao glavni razlog prestanka hrkanja. A ona 3 druga, stvarno vazna razloga (alkohol, cigare i nezdrava hrana koji su izbaceni ) su samo nako usput spmenuti.

I da mi je vidjeti te dobrovoljce koji su se samo tako pafff odrekli 3 poroka odjednom, na 3 mjeseca :D
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1256 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

Ma sadržaj njihovih vijesti je mene odavno prestao da čudi, kad samo kažeš da im je evo trenutno na početnoj stranici ovo:

http://www.klix.ba/magazin/showbiz/zano ... /140802067

Image
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1257 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Truba »

gledam neki dan
il jučer
u jednoj rečenici 2-3 ne mogu reći kardinalne
ali zasigurno velike greške ono vidi se da rade po šablonu i preko one stvari

onda ovo:

Preko 50.000 posjetitelja na Čevljanskoj koridi: Ovo je skup "kreme" i seljaka

nije preko nego VIŠE OD

Čevljanska korida... jel to službeno ime?

čitava konstrukcija je odron
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#1259 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by homega »

badalpur wrote:
karanana wrote:ma ne smetaju mi reklame inace, ali bas bi volio da ih prijavim ako su prekrsili kakav zakon. nesto su mi se zgadili. osim sto su nepismeni, iz nekog razloga su me banovali tamo i cak i danas kad mi je kao istekao ban, otkucam komentar ali se ne ubaci ispod teksta.
Sujeta je pošast današnjeg društva :razz:

Ti si novinarka KLIX-a, jedna od onih "pismenih" koje ismijavaju svakodnevno na forumu, jel' da?
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#1260 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by alenthekiller »

http://youtu.be/6rUQmj8-RMw?t=44m13s
Eto jest da je davno bilo... Ali ova sto prevodi simultano je show zivi, kad hocu da se nasmijem samo nju pustim :lol: :lol: :lol: I ko sve dodje na tv majko draga hahahahah :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1261 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by _BataZiv_0809 »

Nepismenost se toliko ustalila kada je u pitanju ime Edin Dzeko, da to vise niko ni ne primjecuje.

Naime svi redom pisu i govore "Edina Džeke" umjesto "Edina Džeka" ili "Džekin gol" umjesto "Džekov gol".

Džeko je (po svim parametrima valjda :D ) muškarac, a ima prezime u srednjem rodu. Dakle ne moze nikako biti "Džeke" jer nije žensko, već "Džeka".

Isti slučaj je sa Titom. Muškarac sa nadimkom u srednjem rodu i pravilno je "Josipa Broza Tita", a ne "Josipa Broza Tite" ili "Titova ulica" za razliku od "Titina ulica".
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1262 Re: Odg: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

_BataZiv_0809 wrote:Nepismenost se toliko ustalila kada je u pitanju ime Edin Dzeko, da to vise niko ni ne primjecuje.

Naime svi redom pisu i govore "Edina Džeke" umjesto "Edina Džeka" ili "Džekin gol" umjesto "Džekov gol".

Džeko je (po svim parametrima valjda :D ) muškarac, a ima prezime u srednjem rodu. Dakle ne moze nikako biti "Džeke" jer nije žensko, već "Džeka".

Isti slučaj je sa Titom. Muškarac sa nadimkom u srednjem rodu i pravilno je "Josipa Broza Tita", a ne "Josipa Broza Tite" ili "Titova ulica" za razliku od "Titina ulica".
Kod nas u Sa je pravilno Dzeke.
Imas npr prezime Kapo i u genitivu bice Kape, a ne Kapa.
Analogno Terzo, Dzuho itd.

U Gorazdu npr se govori eno Muja, Husa, Meha itd, dok je to kod nas šega...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#1263 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Raigor Stonehoof »

_BataZiv_0809 wrote:Nepismenost se toliko ustalila kada je u pitanju ime Edin Dzeko, da to vise niko ni ne primjecuje.

Naime svi redom pisu i govore "Edina Džeke" umjesto "Edina Džeka" ili "Džekin gol" umjesto "Džekov gol".

Džeko je (po svim parametrima valjda :D ) muškarac, a ima prezime u srednjem rodu. Dakle ne moze nikako biti "Džeke" jer nije žensko, već "Džeka".

Isti slučaj je sa Titom. Muškarac sa nadimkom u srednjem rodu i pravilno je "Josipa Broza Tita", a ne "Josipa Broza Tite" ili "Titova ulica" za razliku od "Titina ulica".
sta ima u sandzaku :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Da je Edin Džek bilo bi Edina Džeka.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1264 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

Slicno: npr u Beogradu Bregovica u vokativu zovu Brego dok je kod nas Brega.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1265 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Truba »

peri periću bujica napravila štetu između 250 i 300
ne nego
peri periću bujica napravila štetu između farme i ceste

a

peri periću bujica napravila štetu više od 250 a manje od 300 ili približno 275 :D
:D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1266 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by uglavnomja »

_BataZiv_0809 wrote:Nepismenost se toliko ustalila kada je u pitanju ime Edin Dzeko, da to vise niko ni ne primjecuje.

Naime svi redom pisu i govore "Edina Džeke" umjesto "Edina Džeka" ili "Džekin gol" umjesto "Džekov gol".

Džeko je (po svim parametrima valjda :D ) muškarac, a ima prezime u srednjem rodu. Dakle ne moze nikako biti "Džeke" jer nije žensko, već "Džeka".

Isti slučaj je sa Titom. Muškarac sa nadimkom u srednjem rodu i pravilno je "Josipa Broza Tita", a ne "Josipa Broza Tite" ili "Titova ulica" za razliku od "Titina ulica".
Edin dzeko, edina dzeke .... Normala u rajvosa. Tamo istocno ne znsm.


A ne brkaj titovo i titino ....
Tu su nadimak i nadimak nadimka :D
Prvi je tito, titu, titova
Drugi je tiiiiito, tiiiti, tiiitina
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1267 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by StupskaBitanga »

Dzeka zvuci šašavo
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1268 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by L u c i f e r »

StupskaBitanga wrote:Dzeka zvuci šašavo
Onda bi i za čovjeka koji se zove Miro, trebalo reći nuto Mira... :D


Ja kontam da se za Tita kaže A na kraju zbog onog kratkog I, dok je nakon dugog samoglasnika normalno A, nisam lingvista al meščini.... :)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1269 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by Pooll »

alenthekiller wrote:http://youtu.be/6rUQmj8-RMw?t=44m13s
Eto jest da je davno bilo... Ali ova sto prevodi simultano je show zivi, kad hocu da se nasmijem samo nju pustim :lol: :lol: :lol: I ko sve dodje na tv majko draga hahahahah :-)
:lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1270 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by _BataZiv_0809 »

Sve je meni jasno, ali "sarajevski" govor kako rekoste, nije sluzbena gramatika. Ako je nesto ustaljeno u Sarajevu, ne mora znaciti da je pravilno. Naravno, ne samo u Sarajevu, nego bilo gdje. Ha ya. Zamislite kada bi krajiski mediji pisali "popravito", "ne možeš ni makan't". "on je o'šo u Bihać" itd... Ili ne daj boze oni iz hrvatske Zagore. :izet:

Dakle ako je nesto ustaljeno, ne znaci da je pravilno. :D Hrvatsku repku zovu ponekad "kockasti" iako su na dresovima kvadrati :D itd... itd...

Elem da se ne bakcemo previse time, evo c/p cu mail koji sam po tom pitanju dobio od svoje kolegice, profesorice maternjeg jezika u gimnaziji :)

"Mijenja se po padežima prezime Džeko, kao i svaka imenica srednjeg roda koja se završava na -o (na primjer, okno, sukno, truplo...) - sve se mijenja po istom principu što se tiče nastavaka. Akcenti nisu isti, pa je DžEko s dugouzlaznim akcentom na prvom slogu.
Što se tiče Tita, kad se pravi prisvojni pridjev od te imenice, naravno da nije Titin (jer nije TitA, nego je TitO) već Titov, pa je tako i Džekov, samo što je kod Titov kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, a kod Džekov dugouzlazni na prvom slogu.
To je pravilo".

Eto dragi moji :D
Last edited by _BataZiv_0809 on 08/08/2014 09:27, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#1271 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

i ja mislim da je po padezima pravilno dzeka. e sad ja ne znam da li se u novije doba sta mijenjalo po pitanju padeza.

komentatori na sportklubu stalno govore dzeka i mislim da bi im neko ukazao na to da govore nepravilno. dakle, po srpskom jeziku "kopta je kod dzeka" je pravilno. ne znam kako je sa bosanskim.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1272 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by uglavnomja »

A to je neko kod fahrA ucio gramatiku :-)

Bolan, bato ziv, caka je u AKCENTIMA, sama profa ti je napisala :D kratki i dugi

Tiiiito
Dzeeeeko
Faaaahro

Znaci tiite, dzeeeke, faaahre ...

A kratki akcemt
Tito
Ranko

Je tita, ranka, zarka ....


Bolan, sam napises i ne skontas sta si napisao :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1273 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by uglavnomja »

A i oni na sportklubu ne kazu dzeeekA
Nego kratko dzekA
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1274 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by _BataZiv_0809 »

Haj da boldiram najvazniji dio:

"...naravno da nije Titin (jer nije TitA, nego je TitO) već Titov, pa je tako i Džekov, samo što je kod Titov kratkouzlazni akcenat na prvom slogu, a kod Džekov dugouzlazni na prvom slogu. Dakle drukcije se izgovara obzirom na akcent, ali ostaju ista slova :D

P.S. Nema potrebe za potcjenjivacki ton, ni vrijedjanje :bih:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#1275 Re: Novinarska (ne)pismenost

Post by karanana »

uglavnomja wrote:A i oni na sportklubu ne kazu dzeeekA
Nego kratko dzekA
ok, moze biti to, sad ne mogu da simuliram gdje stavljaju akcenat. ali poenta je da koriste dzeka a ne dzeke.
Post Reply