Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#601 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

BISCANIN2 wrote:Kruška Wiliams, izgubila list, zelene mase na njoj skoro i nema, ima plodova, nije gnjila?
Ne znam šta bi moglo biti?
mozda susa
zalijevas li je i je li mladja sadnica ili starija ?
ja imam 6 mladih stabala viljamovke...cim je susa pocne se susiti list i opadati...potrebno ih zalijevati na ovim temperaturama
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#602 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

nema dovoljno ni hrane ni vode
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#603 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Image
Image
Image
Image
Image
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#604 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

auu ove kruske su odlicne...bile prije u kone preko puta moje kuce,pa sam ih jeo svakodnevno
ekstra socna i ukusna kruska...koja je to sorta ?

a da te pitam nesto oko kalemljenja,sigurno se razumijes
ja imam par sorti kruske (kajzerice) i stabla su bila davno za sjecenje ,pa kontam da ih sacuvam kalemljenjem,jer nema se tih finih sorti nigdje kupiti
pa me zanima,ako kupim sadnicu kruske i posadim je na jesen,mogu li u proljece okalemiti ili se mora kalemiti u jesen
znam da se sadnica mora prvo primiti pa onda ide kalemljenje

takodjer nisam nikada ja svojerucno nista kalemio,pa je i tu velika sansa da se kalemi ne prime
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#605 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

To je bila Košija, sad berem Butiru.
A što se tiče kalemljenja, u praksi je bolje kalemit tek na jesen iduće godine da se podloga fino primi i ojača, ali to ne znači da neće uspjeti ako budeš na proljeće. Tada se mora poklopiti više stvari, dobra zima, da je dobra podloga, fino se primi. Jbg pokusas nemaš sta izgubit.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#606 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

kory_galaktikos wrote:To je bila Košija, sad berem Butiru.
A što se tiče kalemljenja, u praksi je bolje kalemit tek na jesen iduće godine da se podloga fino primi i ojača, ali to ne znači da neće uspjeti ako budeš na proljeće. Tada se mora poklopiti više stvari, dobra zima, da je dobra podloga, fino se primi. Jbg pokusas nemaš sta izgubit.
mozda i probam u jesen

ove godine mi se prvi put desilo da mi se dvije sadnice osuse,iako sam sve pripremio kao i inace sto radim kada sadim
rijec je o dvije jabuke a kupljene su kod istog covjeka u razmaku od 7-14 dana i posadjene
sumnjam da nesto nije bilo uredu sa sadnicama,iako su na izgled imale razvijen korijen i sve uredno
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#607 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Nesto sam gledao da ljudi (pogotovo u Americi) otvore vocnjake za vrijeme sezone i "pozivaju" kupce da se pridruze u branju voca koliko hoce da kupe. Dobiju jeftinije (za onoliko koliko bi vlasnik platio beraca) i jos se uzive i cak kupe vise nego sto su htjeli. Bas bih volio da ovo zazivi kod nas, volio bih u vasim vocnjacima ubrati jedno 5 kila voca :lol: .

Podrazumijeva se da bih trazio i listu upotrebe gnjojiva i preparata da vidim, onako iz radoznalosti :izet: .
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#608 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

triconja wrote: Podrazumijeva se da bih trazio i listu upotrebe gnjojiva i preparata da vidim, onako iz radoznalosti :izet: .
ne koristimo mi to,samo organska proizvodnja :P
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#609 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

triconja wrote:Nesto sam gledao da ljudi (pogotovo u Americi) otvore vocnjake za vrijeme sezone i "pozivaju" kupce da se pridruze u branju voca koliko hoce da kupe. Dobiju jeftinije (za onoliko koliko bi vlasnik platio beraca) i jos se uzive i cak kupe vise nego sto su htjeli. Bas bih volio da ovo zazivi kod nas, volio bih u vasim vocnjacima ubrati jedno 5 kila voca :lol: .

Podrazumijeva se da bih trazio i listu upotrebe gnjojiva i preparata da vidim, onako iz radoznalosti :izet: .
Dok sam studirao u Sarajevu, slušao sam reklame da se to radi u Hadzicima čini mi se sa jagodama. Baš sam pričao dobra fora pravo. Znači ima i kod nas.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#610 Re: Voćnjak

Post by Toto »

Svo voće u rakiju!

70 miliona evra za evropske voćare

Datum: 03.07.2017. Izvor: Agrosmart

EU nastavlja da štiti svoje proizvođače koji trpe štetu zbog zabrane izvoza u Rusiju.

EU će nastaviti da pomaže proiyvođačima voća na svojoj teritoriji koji trpe posledice zbog nemogućnosti izvoza u Rusiju. Šema pomoći nastaviće da se primenjuje do kraja juna 2018. godine i planirano je da u ove svrhe EU izdvoji 70 miliona evra. Pomoć je namenjena farmerima koji su ranije izvozili voće na tržište Rusije i nisu uspeli da nađu novog kupca za ssvoje proizvode. Ovi voćari su svoje proizvode usmerili kao donacije školama i dobrotvornim organizacijama ili ih koriste u ishrani životinja, prerđuju ih , kompostiraju i slično.

-Na ovaj način šaljemo poruku da ćemo nastaviti da dajemo snažnu podršku našim poljoprivrednicima. Ove mere pomoći usko su povezana sa našim radom na modernizaciji i pojednostavljenju Zajedničke agrarne politike, izjavio je Fil Hogan, evropski komesar za poljoprivredu i ruralni razvoj.

Dosadašnje mere pomoći imale su, kako navodi Evropska komisija, pozitivne efekte i pobiljšale su situaciju na tržištu pogotovo kad je u pitanju povrće i jednogodišnji usevi. Kada je u pitanju voćarska proizvodnja prilagođavanje je teže i zato su nove mere pomoći usmerene uglavnom u ovaj sektor.

Mere podrške namenjene su za 12 zemalja EU, odnosno za Belgiju, Nemačku, Grčku, Španiju, Italiju, Hrvatsku, Francusku, Kipar, Holandiju, Austriju, Poljsku i Portugaliju. Novčanu pomoć dobiće proizvođači jabuka, breskvi, šljiva, citrusa, kajsija i nektrarina.

S.K.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#611 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

susa,opade sve sa stabala
kod mene jabuke zute kao da je oktobar a ne juli :D
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#612 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

evo nam prijeko potrebne kise Bogu hvala

Image
cacanka rodna, nisam je orezao prosle godine jbg preskocio nije se imalo vremena

Image
Image
Image
kruska Santa Marija
User avatar
Truba
Posts: 81590
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#613 Re: Voćnjak

Post by Truba »

kontam presaditi dva mala hrasta
žao mi ih pravim od njih afrofrizuru da ne smetaju voćnjaku
pa da ih ne siječem

kontam ih prebaciti na dio gdje nema ništa :D

kad bi najbolje bilo da to radim

http://homestilzivota15.blogspot.ba/201 ... rasta.html

čitao sam nešto ali eto...
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#614 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

Black swan wrote:kontam presaditi dva mala hrasta
žao mi ih pravim od njih afrofrizuru da ne smetaju voćnjaku
pa da ih ne siječem

kontam ih prebaciti na dio gdje nema ništa :D

kad bi najbolje bilo da to radim

http://homestilzivota15.blogspot.ba/201 ... rasta.html

čitao sam nešto ali eto...
ma klasicno,kao i svaku sadnicu
nigdje nisi napisao o kolikom se hrastu radi ali ako je mali,hasom iskruzi okolo i izvadi ga sa zemljom a na drugom mjestu iskopaj rupu ise velicine i samo ubaci taj hrast sa zemljom u rupu
tako se nece morati prilagodjavati,jer ce vec imati zemlju na sebi i 100% ce se primiti
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#615 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Image
Image
Image

Kruska Citronka, odlicna ove godine :D
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#616 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

auu jesu rodile,svaka cast
i kod mene sa 2 stabla kruske,evo cijelo ljeto berem i jedem...kod mene su neke slicne viljamovki ali nije viljamovka :D
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#617 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

ovo je Citronka, 8 godina stara, gusti sklop sadnje i dala je prosjecno preko 35 kg
User avatar
Truba
Posts: 81590
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#618 Re: Voćnjak

Post by Truba »

zippoo87 wrote:
Black swan wrote:kontam presaditi dva mala hrasta
žao mi ih pravim od njih afrofrizuru da ne smetaju voćnjaku
pa da ih ne siječem

kontam ih prebaciti na dio gdje nema ništa :D

kad bi najbolje bilo da to radim

http://homestilzivota15.blogspot.ba/201 ... rasta.html

čitao sam nešto ali eto...
ma klasicno,kao i svaku sadnicu
nigdje nisi napisao o kolikom se hrastu radi ali ako je mali,hasom iskruzi okolo i izvadi ga sa zemljom a na drugom mjestu iskopaj rupu ise velicine i samo ubaci taj hrast sa zemljom u rupu
tako se nece morati prilagodjavati,jer ce vec imati zemlju na sebi i 100% ce se primiti
visina... oko 1.5 metara
tri sam presadio

pogubio sam živce čitajući što treba
pa sam krampom oko 45 centima od stabljike kopao kopao i presadio ih
za sada se dobro drže...ima gomila malog korijenja... ali sam prrezao debeli i najveći korijen

osim hrasta presađena je i
i kruška x2-3
i trešnja x2-3
i višnja x2
i orah


sve je to divlje izraslo gdje ne treba, dojadilo mi ih sijeći pa sam pustio da narastu i presadio sad u zimu

trešnja i orah su normalne sadnice ali zbog položaja i sjene nisu mogli napredovati pa sam ih presadiio u poljanu
u orah sam ubacio i pepela dole kad sam iskoipao :D

vidjet ćemo..za sada se dobro drže... sadnice su od pola metra do dva metra :D

slijedi kalemljenje kad se stabiliziraju :D
User avatar
Truba
Posts: 81590
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#619 Re: Voćnjak

Post by Truba »

okrečio prošli tjedan voćnjak
uvijek zaboravim jel mi treba tri ili 4 kila kreča
dobro je sve bitne sam okrečio osim 3 stare 25+ godina trešnje


ranije presađeni hrastovi su se primili izgleda

brdo je zapaljeno

sad samo čekamo bujanje prirode
User avatar
Truba
Posts: 81590
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#620 Re: Voćnjak

Post by Truba »

sve se primilo sem hrastova

:D
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#621 Re: Voćnjak

Post by mighty_duck »

Kalemio sam tresnju proljetos,no ne znam sad dal sam na divlju tresnju ili visnju,pa kako se moze razaznati,po kori,ili cemu vec?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#622 Re: Voćnjak

Post by Banksy »

mighty_duck wrote:Kalemio sam tresnju proljetos,no ne znam sad dal sam na divlju tresnju ili visnju,pa kako se moze razaznati,po kori,ili cemu vec?
kod višnje je kora tamnija, stablo manje i nježnije, kod trešnje kora svjetlija, stablo jače i veće, vjerovatno si na divlju višnju, njih ima oko sarajeva puno, ako si u sa.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#623 Re: Voćnjak

Post by Drosera capensis »

mighty_duck wrote:Kalemio sam tresnju proljetos,no ne znam sad dal sam na divlju tresnju ili visnju,pa kako se moze razaznati,po kori,ili cemu vec?
Imam veliku trešnju pa ako možeš uporedit evo

Image

Image

Image

Sad izgleda ovako, morat ću je skratit i to dobro, previše je otišla uvis

Image
mighty_duck
Posts: 56
Joined: 01/10/2009 17:33

#624 Re: Voćnjak

Post by mighty_duck »

Kalemio sam na engleski spoj kada je podloga bila debljine olovke....a jeste kora sivkaste boje...da okolina sarajeva
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#625 Re: Voćnjak

Post by walk_M-A-N »

Na stanici 20 se pominju kajsije/marelice.
Ja sam imao jednu mladu i razgranatu ali se u toku nekoliko dana osušili listovi pa stablo.
Ne znam je li bolest ili korijen, monilija ili apopleksija ili šta već.
Ali vidim da ima prijedlog rješenja:
Ljudi mi se često žale da im nakon par godina jednostavno počnu grane odumirati i da nemaju sreće sa uzgojem marelica, ( bolest se zove apopleksija ). Ja pokušavam problem riješavati na način da plemke uzimam sa jako starih stabala i cijepim ih na sjemenjak - divljak, divlje šljive i to poprilično visoko što mi se pokazalo jako dobro.
http://www.stare-hrvatske-vocke.com/marelica.html
Sad je pitanje, gdje u Sarajevu naći staro stablo za plemku.

Usput, koga zanima kalemljenje, na yt ima misoo83, nevjerovatan lik sa puno videa.
Post Reply