Maglic - bosanske Himalaje :)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#1 Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Koliko vas je znalo da je nas najvisi vrh u zemlji tek 17.514-ti na svijetu :)
Doduse, ukupna cifra planina na svijetu je 106.826 tako da to i nije tako losha pozicija :)

Dakle, Maglic sa svoja 2386 metra je najvisa planina u Bosni i Hercegovini. Sasvim blizu, na istoj planini, ali sa druge strane u Crnoj gori ima i drugi vrh - 2 metra visi od naseg, ali smo mi svoj vrh toliko nafurali da se najcesce uzima kao podatak ovaj nas za visinu Maglica. :)

Vise slika i podataka o Maglicu i Trnovackom jezeru na linku:

http://go2bosnia.com/discover-bosnia/it ... -tour.html

Image

Image
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#2 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by chengaba »

Valjda misliš na Prenj (naslov) :D
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#3 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Pa na Himalajama je najvisi vrh na svijetu - pa mi je to bila poveznica :)

A i Prenj je cool :)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#4 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by mrtva kokoš »

prelijepo :)
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#5 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Ma samo da se covjek nakani i da krene iz betona u kojem zivi - sve je prelijepo. Medjutim, satra nas vrijeme, obaveze, dinamika - odatle i stres. Na kraju doslo do toga da se ovako preko interneta mozemo rjesavati stresa :)
spely
Posts: 32
Joined: 13/07/2010 10:55

#6 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by spely »

Ma ne koci nas nista, samo treba imat volje i umjesto vecernjeg izlazka otic u prirodu, Bosna i Hercegovina je puna ljepota koje su dosta kvalitetnije od nasih kafica ;)
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#7 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Hmmm... Vecernji izlazak na Treskavicu :)
:run:
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#8 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by I naravno Dzej »

Maglic je prelijep. Ma sve su nase planine lijepe, BiH-a je lijepa.Bio sam kod tetka u njegovom rodnom kraju, u Foci.Odatle se vidi Maglic, i Zelengora, mozes pratiti ceste promjene vremena, u jednom trenutku sunce, pa magla, pa kisa... Nekako je ta priroda okrutno fascinirajuca. A tuda je negdje i Perućica , jedina prasuma u Evropi. Volio bih da sve to vidim, ali nikad da odem.Ne znam u stvari ni kako.
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#9 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

I naravno Dzej wrote:Maglic je prelijep. Ma sve su nase planine lijepe, BiH-a je lijepa.Bio sam kod tetka u njegovom rodnom kraju, u Foci.Odatle se vidi Maglic, i Zelengora, mozes pratiti ceste promjene vremena, u jednom trenutku sunce, pa magla, pa kisa... Nekako je ta priroda okrutno fascinirajuca. A tuda je negdje i Perućica , jedina prasuma u Evropi. Volio bih da sve to vidim, ali nikad da odem.Ne znam u stvari ni kako.

Pa raspitaj se :)
Imas gomilu planinarskih drustava po internetu, ljudi cesto pozivaju na ture, pa se mozes prikljuciti nekoj od njih.

Trazi neku ekipu shodno svojoj kondiciji da te ne ostave u kakvoj sumi :)
Sala :)
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#10 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by I naravno Dzej »

Bosnian1980 wrote:
I naravno Dzej wrote:Maglic je prelijep. Ma sve su nase planine lijepe, BiH-a je lijepa.Bio sam kod tetka u njegovom rodnom kraju, u Foci.Odatle se vidi Maglic, i Zelengora, mozes pratiti ceste promjene vremena, u jednom trenutku sunce, pa magla, pa kisa... Nekako je ta priroda okrutno fascinirajuca. A tuda je negdje i Perućica , jedina prasuma u Evropi. Volio bih da sve to vidim, ali nikad da odem.Ne znam u stvari ni kako.

Pa raspitaj se :)
Imas gomilu planinarskih drustava po internetu, ljudi cesto pozivaju na ture, pa se mozes prikljuciti nekoj od njih.

Trazi neku ekipu shodno svojoj kondiciji da te ne ostave u kakvoj sumi :)
Sala :)
Upravu si, penzionere neke ufatiti , pa sa njima lagano :lol:

A jesi ti penjao , koliko otprilike treba do vrha ?
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#11 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Jok ja na nogama :)

Ja licno preferiram brdski biciklizam i planine blize Sarajevu. Bezze mi se voziti 3 sata do planine, onda crknuti penjuci se uz nju, te onda jos tri sata u drugom smjeru autom :)

Ali volim prirodu i one koji vole prirodu :D :bih:
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#12 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by I naravno Dzej »

Bosnian1980 wrote:Jok ja na nogama :)

Ja licno preferiram brdski biciklizam i planine blize Sarajevu. Bezze mi se voziti 3 sata do planine, onda crknuti penjuci se uz nju, te onda jos tri sata u drugom smjeru autom :)

Ali volim prirodu i one koji vole prirodu :D :bih:
Preferiro bi i ja da je kakvo dobro biciklo :D . Ono dok sam studiro , ne mozes feninga skupiti.Sad se nadam ovom pripravnickom . Vidio sam u onoj radnji na Cengic vili, mozes uzeti biciko na rate 12 mjeseci.Pa sam gledao onaj njihov katalog, al ne znam sta bih uzeo. Imaju neka Fuji bicikla, valjali to ista? Ja bi neko biciklo od 1000 km. Tako da se mogu po planinama vozati, ne bi downhill sad vozio. Moze li se takvo nesto naci, koja je marka najbolja, je li GT, Specialized.Kad citam o nekom biciklu, tamo milion nakih karakteristika, nista ne kontam. Je li malo 1000km, moze li se ista dobro i kupiti za te pare
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#13 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

I naravno Dzej wrote:
Bosnian1980 wrote:Jok ja na nogama :)

Ja licno preferiram brdski biciklizam i planine blize Sarajevu. Bezze mi se voziti 3 sata do planine, onda crknuti penjuci se uz nju, te onda jos tri sata u drugom smjeru autom :)

Ali volim prirodu i one koji vole prirodu :D :bih:
Preferiro bi i ja da je kakvo dobro biciklo :D . Ono dok sam studiro , ne mozes feninga skupiti.Sad se nadam ovom pripravnickom . Vidio sam u onoj radnji na Cengic vili, mozes uzeti biciko na rate 12 mjeseci.Pa sam gledao onaj njihov katalog, al ne znam sta bih uzeo. Imaju neka Fuji bicikla, valjali to ista? Ja bi neko biciklo od 1000 km. Tako da se mogu po planinama vozati, ne bi downhill sad vozio. Moze li se takvo nesto naci, koja je marka najbolja, je li GT, Specialized.Kad citam o nekom biciklu, tamo milion nakih karakteristika, nista ne kontam. Je li malo 1000km, moze li se ista dobro i kupiti za te pare

Za te pare mozes kupiti i vise nego dobro biciklo koje ce te nositi uzbrdo, a isto tako sigurno spustiti niz kamenjare i sumske puteve.
Svako biciklo ima svoje karakteristike i nije marka presudna da li je neko bolje ili losije. Treba gledati komponente i uporedjivati kvalitetu.
Isto da imas dva golfa - neki je benzinac, neki TD, neki ima klimu i sta ti ja znam. Dakle, po tome se razlikuju.

Ovo nam nije tema na kojoj bismo mogli razglabati o tim detaljima, a mozes na temi Biciklizam malo vise o tome, dobiti savjet, preporuku.

Uglavnom, 1000 je solidna svota z solidno MTB biciklo :)
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#14 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by PeshtA »

Sta ce na vrh Maglica zastava smrdskog entiteta ? :shock: :shock: :shock:

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#15 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Bosnian1980 »

Kod nas svako obiljezava ono sto je "njegovo". Posto nemamo kako treba drzavnih institucija ispade da su nam entitetske i kantonalne jace od drzavih. :cry:
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#16 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by polara »

Bila sam vrhu Maglica pre vise od 20 godina, prelepo je bilo......
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#17 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by ljuspica »

PeshtA wrote:Sta ce na vrh Maglica zastava smrdskog entiteta ? :shock: :shock: :shock:

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Nema smisla na ovako divnoj temi provocirati. Nije bitno cija je zastava gore na vrhu, ....kad se ispenjes na vrh preko te zastave postavi svoju i cica-mica gotova prica. Bila sam na krovu BiH prije pola godine. Bilo je fantasticno....
User avatar
Visoki napon
Posts: 225
Joined: 02/06/2011 08:37
Location: I tamo i ovamo

#18 Re: Maglic - bosanske Himalaje :)

Post by Visoki napon »

Meni je Maglic kao neki drugi svijet,druga planeta.Izmisljen...Obavezno otici :thumbup:
Post Reply