Kako doći do Skakavca?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#226 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Evo još malo "materijala"

Image

Vodopad zima

Image

Uževica- pogled zima



Image


Vodopad - video zima

fotografije i video od prošle i početka ove godine
Pozdrav!
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#227 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Protekli vikend, foto sa "štale"

Image
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#228 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by TouringBiker »

Krenuo danas prema Skakavcu autom, preko Nahoreva, sa dvoje starih roditelja (mama 75, tata 83 god) - to je jedini put koji znam, a prošle godine Klix je objavio vijest kako je "asfaltirano 300 m puta prema Skakavcu", i mislio sam da je time makadam likvidiran. Jes' malo morgen, kad se dođe do makadama u tako je lošem stanju da je neprolazno za normalan putnički auto sa 3 osobe - sem ako hoćeš da po povratku auto odmah predaš na otpad. :roll:

Čujem da ima drugi put preko Faletića, komplet asfalt, ali kako tamo (sem na groblju Faletići) nikad nisam bio - kuda se tačno vozi? Može li neko navesti rutu? Gledao sam na Google Maps i Openstreetmap.org, i nisam ništa pametniji :?
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#229 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

TouringBiker wrote:Krenuo danas prema Skakavcu autom, preko Nahoreva, sa dvoje starih roditelja (mama 75, tata 83 god) - to je jedini put koji znam, a prošle godine Klix je objavio vijest kako je "asfaltirano 300 m puta prema Skakavcu", i mislio sam da je time makadam likvidiran. Jes' malo morgen, kad se dođe do makadama u tako je lošem stanju da je neprolazno za normalan putnički auto sa 3 osobe - sem ako hoćeš da po povratku auto odmah predaš na otpad. :roll:

Čujem da ima drugi put preko Faletića, komplet asfalt, ali kako tamo (sem na groblju Faletići) nikad nisam bio - kuda se tačno vozi? Može li neko navesti rutu? Gledao sam na Google Maps i Openstreetmap.org, i nisam ništa pametniji :?
Dakle klix nije ništa "slagao" u vezi asfaltiranja puta prema Skakavcu, odnosno Uževici u dužini 300 metara. To je asfaltirano u dva navrata, prvi put dvije krivine prije pravca prema Uževici a kasnije dio od "Mikijeve štale" do pomenute krivine. Istina je da tim putem do rampe prema skakavcu imaš dva dijela makadama. Prvi u dužine manje od kilometar i pun je rupa- od vode, a drugi je od Uževice do rampe u dužini oko 3 kilometra.
Uz malo pažnje može se i sa malim autom doći do rampe prema Skakavcu nakon koje ima još kilometar pješačenja do vodopada.

Postoji i drugi put preko Faletića, Hreše pa do Crepoljskog. Dakle dođeš stotinjak metara prije bivšeg Energoinvestovog doma na Crepoljskom i desno nastavlja zemljani put, makadam prema Bukoviku. Tu je i granica između RS-a i Federacije. Tim putem možeš do Skakavca ali vrlo teško ili nikako sa malim vozilom.

I treći put je preko Sedrenika, Barica do doma na Čavljaku. Dalje je makadam koji se spaja sa prethodno navedenim putem poviše Crepoljskog ("Spomenkova kuća").

Od sva tri navedena puta prvi, kojim si išao, je "najlakši" za luksuzno vozilo.
NIsam siguran ali mislim da ovi putevi postoje "ucrtani" na google maps ili wikimapia zaboravio sam baš :-) Na openstreetu nećeš naći.
Pozdrav!
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#230 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by TouringBiker »

Hvala! Poznanik mi reče kako je prije mjesec dana prošao potpuno asfaltiranim putem do Skakavca, "preko Faletića, ulazi i u RS", ali mi nije tačno mogao objasniti kako, moguće da je i jedna od te druge dvije rute u međuvremenu dovedena u red? Ovim preko Nahoreva - bilo nas je troje u autu, a Citroen C3 baš i nije nizak - radije ne bih, jer koliko god pazio, osjetio sam nekoliko dobro jakih udara kamenja odozdo :roll:
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#231 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

TouringBiker wrote:Hvala! Poznanik mi reče kako je prije mjesec dana prošao potpuno asfaltiranim putem do Skakavca, "preko Faletića, ulazi i u RS", ali mi nije tačno mogao objasniti kako, moguće da je i jedna od te druge dvije rute u međuvremenu dovedena u red? Ovim preko Nahoreva - bilo nas je troje u autu, a Citroen C3 baš i nije nizak - radije ne bih, jer koliko god pazio, osjetio sam nekoliko dobro jakih udara kamenja odozdo :roll:
Ne POSTOJI asfalt do samog vodopada Skakavac niti sa jedne strane!

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=43.92 ... 1&z=14&m=b

Možda je to neki drugi skakavac na kojem je poznanik bio. Uostalom zamoli ga da te odvede tim asfaltiranim putem kojim je išao ? ? ?
Sto se tice auta redovno, jednom u deset dana, prođem opisanim putem preko Nahoreva u puno nižem autu od tvog i samo kad ne pazim zakačim za neki kamen a i tada rijetko. Doduše većinom sam, rijetko natovaren.
Tako da sa C3 možeš komotno.
Stvar izbora.
Pozdrav
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#232 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by amir79 »

musan wrote:
TouringBiker wrote:Hvala! Poznanik mi reče kako je prije mjesec dana prošao potpuno asfaltiranim putem do Skakavca, "preko Faletića, ulazi i u RS", ali mi nije tačno mogao objasniti kako, moguće da je i jedna od te druge dvije rute u međuvremenu dovedena u red? Ovim preko Nahoreva - bilo nas je troje u autu, a Citroen C3 baš i nije nizak - radije ne bih, jer koliko god pazio, osjetio sam nekoliko dobro jakih udara kamenja odozdo :roll:
Ne POSTOJI asfalt do samog vodopada Skakavac niti sa jedne strane!

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=43.92 ... 1&z=14&m=b

Možda je to neki drugi skakavac na kojem je poznanik bio. Uostalom zamoli ga da te odvede tim asfaltiranim putem kojim je išao ? ? ?
Sto se tice auta redovno, jednom u deset dana, prođem opisanim putem preko Nahoreva u puno nižem autu od tvog i samo kad ne pazim zakačim za neki kamen a i tada rijetko. Doduše većinom sam, rijetko natovaren.
Tako da sa C3 možeš komotno.
Stvar izbora.
Pozdrav
preko Faletića, Hreše do Crepoljskog je asfalt. Dalje do doma Bukovik je mud/gravel podloga koje bi G2 mogao savladati. od doma Bukovik da skakavca vodopada ( do rampa) autom se ide preko vrha Bukovika, tu treba terensko vozilo. Ovo sam biciklom obišao, svojim ocima vidio :)
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#233 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

TouringBiker wrote:Hvala! Poznanik mi reče kako je prije mjesec dana prošao potpuno asfaltiranim putem do Skakavca, "preko Faletića, ulazi i u RS", ali mi nije tačno mogao objasniti kako, moguće da je i jedna od te druge dvije rute u međuvremenu dovedena u red? Ovim preko Nahoreva - bilo nas je troje u autu, a Citroen C3 baš i nije nizak - radije ne bih, jer koliko god pazio, osjetio sam nekoliko dobro jakih udara kamenja odozdo :roll:
https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0

https://www.google.ba/maps/dir/43.85819 ... m2!4m1!3e0

ova druga je vecinom asfalt, od zadnje tacke ide jos malo asfalt i onda makadam
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#234 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by amir79 »

shandrprcSA wrote:
https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0

https://www.google.ba/maps/dir/43.85819 ... m2!4m1!3e0

ova druga je vecinom asfalt, od zadnje tacke ide jos malo asfalt i onda makadam
Jesi li ti prošao ovom prvom rutom? https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#235 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

amir79 wrote:
shandrprcSA wrote:
https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0

https://www.google.ba/maps/dir/43.85819 ... m2!4m1!3e0

ova druga je vecinom asfalt, od zadnje tacke ide jos malo asfalt i onda makadam
Jesi li ti prošao ovom prvom rutom? https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0
nisam, to mi je izbacilo preko Faletica
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#236 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by amir79 »

shandrprcSA wrote:
amir79 wrote:
shandrprcSA wrote:
https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0

https://www.google.ba/maps/dir/43.85819 ... m2!4m1!3e0

ova druga je vecinom asfalt, od zadnje tacke ide jos malo asfalt i onda makadam
Jesi li ti prošao ovom prvom rutom? https://www.google.ba/maps/dir/43.85748 ... m2!4m1!3e0
nisam, to mi je izbacilo preko Faletica
ma nidje veze... ovo od gornjeg Bioskog do Crepoljskog nije ni makadam, nego zemljani put, to je magistrala za šumske životinje :)
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#237 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by chengaba »

Ljudi dragi, Skakakav je u smješten u Parku prirode usred šumetine, kakav crni asfalt. Kome je do asfalta, ima Vrelo Bosne, Kravice itd.
Kako god okreneš, treba hodati po makadamu/planinarskom putu minimalno pola sata (ako si "ljubitelj" prirode pa parkiraš auto na rampu).

Da ne laprdam puno, evo jedna fotka sad dok su oni minusi bili ;)

Image
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#238 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by TouringBiker »

JA mogu hodati. Ali šta je sa starim, 84 godine, i starom, 76? A volio bih da njih dvoje nekako DOVEZEM do tamo, a da usput ne razvalim karter, lafetu i šta sve još ne :roll:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#239 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by dobar osjecaj »

TouringBiker wrote:JA mogu hodati. Ali šta je sa starim, 84 godine, i starom, 76? A volio bih da njih dvoje nekako DOVEZEM do tamo, a da usput ne razvalim karter, lafetu i šta sve još ne :roll:
Ako se vec radi o starijim ljudima slabije pokretljivosti, ja ih ne bi izlagala ni voznji do tog dijela da se tresu i muce. Radije bih preskocila varijantu obilaska Skakavca i nasla neku alternativu. To pisem kao neko ko je isao pjeske iz Nahoreva do Skakavca i nazad koristeci vise razlicitih puteljaka. Ne pada mi na pamet nijedna ugodna varijanta pristupa dijelu ispod vodopada koji bi bio ugodan i siguran za starije ljude slabije pokretljivosti jer se za moj pojam mora imati snage i cvrsto stajati na vlastitim nogama da bi se penjao, silazio i prelazio preko klizavih dijelova kad zelis pristupiti onom dijelu odakle se najljepse vidi vodopad.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#240 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by TouringBiker »

dobar osjecaj wrote:
TouringBiker wrote:JA mogu hodati. Ali šta je sa starim, 84 godine, i starom, 76? A volio bih da njih dvoje nekako DOVEZEM do tamo, a da usput ne razvalim karter, lafetu i šta sve još ne :roll:
Ako se vec radi o starijim ljudima slabije pokretljivosti, ja ih ne bi izlagala ni voznji do tog dijela da se tresu i muce. Radije bih preskocila varijantu obilaska Skakavca i nasla neku alternativu. To pisem kao neko ko je isao pjeske iz Nahoreva do Skakavca i nazad koristeci vise razlicitih puteljaka. Ne pada mi na pamet nijedna ugodna varijanta pristupa dijelu ispod vodopada koji bi bio ugodan i siguran za starije ljude slabije pokretljivosti jer se za moj pojam mora imati snage i cvrsto stajati na vlastitim nogama da bi se penjao, silazio i prelazio preko klizavih dijelova kad zelis pristupiti onom dijelu odakle se najljepse vidi vodopad.
Ma volio bih ih dovesti, jer je spektakularan pogled čak i odozgo, a može se fino sjesti i oćejfiti i na onoj poljani. Da je silaz težak, znam, jer onda kad sam ja oba puta bio, bilo je pomalo blatnjavo i klizalo se. Više sam silazio na turu, nego nogama :D
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#241 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by zunazu »

User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#243 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Arslan_11 »

Kada se ide preko nahoreva, koliko ima pjeske od ulaza u park do vodopada?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#244 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by perfect_guy »

Arslan_11 wrote:Kada se ide preko nahoreva, koliko ima pjeske od ulaza u park do vodopada?
oko 4 kilometra do Draganove kafane i odvajanja šumske staze, a odatle još 2,5-3 kilometra cestom do bivšeg doma
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#245 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Arslan_11 »

To je tih 7km od nahoreva. Zar ne moze dalje sa aitom?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#246 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by perfect_guy »

Arslan_11 wrote:To je tih 7km od nahoreva. Zar ne moze dalje sa aitom?
možda kilometar, možda malo manje (ne znam tačno) prije starog doma ima rampa i može se dotle autom
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#247 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by baja »

Vazda sam dolazio autom do dragana, nikad nije bilo toliko izvaljeno da se ne moze.
Obicno (ko ne zna) je onih prvih 10m makadama najlosije, a dalje je ok do onih asfaltiranih krivina. Taxi cak sam vidjo da ide do gore. Tako da ti je to opcija za roditelje. Mada i od rampe (ako te neko dovuce)imas hhodat skoro po sata sporijim tempom (sa starijim svijetom).
Sretno!
weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#248 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by weltschmertz »

Narode :) planiram u subotu na Skakavac. Ima li neko da mi iskreno kaže dokle se može autom i kakav je taj makadam?
Hvala :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#249 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by TouringBiker »

weltschmertz wrote:Narode :) planiram u subotu na Skakavac. Ima li neko da mi iskreno kaže dokle se može autom i kakav je taj makadam?
Hvala :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Šta god da ti odgovore izgleda treba ponijeti rezervni karter za ulje :-)
weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#250 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by weltschmertz »

Izgleda, a toga me i strah. Samo da mi auto ne ode totalno:) Kol'ko se ima pješačiti?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Post Reply