Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1 Bášča

Post by Toto »

Ako ste namjerili devrit stogod "horikulturalno" :D u basci, balkonu, a bogami i u avliji: vakat je da se oko rasada pobrinete.
Evo nekoliko prakticnih a jeftinih ideja za plastenike i visece vrtove paradajza, tikve, krastavaca itd
Cim snjegovi okopne trebalo bi otici u duboku sumu pa ukopat humusnog zemljista za rasada. Dobrog i sazrezlog humusa se moze naci i u gradovima gdje ima kakva velika aleja kao sto je Vilsonovo setaliste. Zna u kanalima za odvod vode ispod proslogodinjeg lisca biti dobra humusa od struhlog opalog lisca.

Humus treba sterilizirati od raznoraznih hajvancica tako sto ga treba pofurit vrelom vodom. Ako se ima sumnja da stogod prezivjelo pofurit zemlju jos jedared.

Image

Image

Image
Image

Image
Upute za rad

Image


Image
http://www.instructables.com/id/Eggshell_Seed_Starters/

Image
http://www.instructables.com/id/Slow-so ... e-planter/

Image
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#2 Re: Bášča

Post by minjonja »

jao jes ovo dobro. cim malo ugrije pravim ovo.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: Bášča

Post by zelenashica »

Toto wrote:Ako ste namjerili devrit stogod "horikulturalno" :D u basci, balkonu, a bogami i u avliji: vakat je da se oko rasada pobrinete.
Evo nekoliko prakticnih a jeftinih ideja za plastenike i visece vrtove paradajza, tikve, krastavaca itd
Cim snjegovi okopne trebalo bi otici u duboku sumu pa ukopat humusnog zemljista za rasada. Dobrog i sazrezlog humusa se moze naci i u gradovima gdje ima kakva velika aleja kao sto je Vilsonovo setaliste. Zna u kanalima za odvod vode ispod proslogodinjeg lisca biti dobra humusa od struhlog opalog lisca.

Humus treba sterilizirati od raznoraznih hajvancica tako sto ga treba pofurit vrelom vodom. Ako se ima sumnja da stogod prezivjelo pofurit zemlju jos jedared.


Image
Eh mene samo zanima jedno,nako nešto kontam ova posuda je na gornjoj strani otvorena,...a voda,a isparavanje :? zar na jakoj toplini zraka(suca)na ovaj otvor gore voda ne bi trebala da se "isparava".....možda je bolje cijelu flašu staviti :?

ps. i humus umjesto pofurivanja vrelom vodom može i "pečenje"istog uz stalno miješanje,na nekoj plati u dvorištu..... ;-) bar tako ja radim :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#4 Re: Bášča

Post by Toto »

zelenashica wrote: Eh mene samo zanima jedno,nako nešto kontam ova posuda je na gornjoj strani otvorena,...a voda,a isparavanje :? zar na jakoj toplini zraka(suca)na ovaj otvor gore voda ne bi trebala da se "isparava".....možda je bolje cijelu flašu staviti :?

ps. i humus umjesto pofurivanja vrelom vodom može i "pečenje"istog uz stalno miješanje,na nekoj plati u dvorištu..... ;-) bar tako ja radim :D
Moze i cijela flasa, ali ako ih ima 100 u basci postavlja se pitanje koliko ti vreman treba da u njnih naspes vode. Treba svaku bocu izvadit iz zemlje odserafit pokloac, nasuti vode kroz lijevak, zaserafiti pa opet zabosti.
Ovako je ta operacija zalijevanja produktivnija. Naidjes sa kantom poljevacom u prolazu naspes u flasu i idemo dalje.
Brzina oticanja vode je mnogo vece od brzine isparavanja pa su gubitici, koji postoje, u zanemarivi.
Isparavanej moze smanjiti tako sto ces od druge boce iste velicine napraviti lijevak koji ecs samo postaviti kao poklopac i lijevak. Povrsinu isparavanja ces amnjiti desteak puta a mozec i puniti vodu.
izged vidis na donjoj slici na poljednjoj flasi

Nego de mi revi akko si ti zaliljila ovaj hepek na boci koji zabodes uz zemlju i kako si ga zalijepila za cep.

Image
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#5 Re: Bášča

Post by iz dna duše »

@toto
:thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6 Re: Bášča

Post by Toto »

majdonos/persun/ak
Moze i ovako da raste na balkonu a bogami i na pendzeru pored ljubicica. Kad majdonos naraste moze i u kyhinji da bude dok se ne potrosi.

Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: Bášča

Post by Toto »

User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#8 Re: Bášča

Post by chengaba »

Ovo sa jajima je odlična ideja. Moram opet početi gudru sadit. :D :thumbup:
sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#9 Re: Bášča

Post by sarajce »

može li neki savjet u vezi održavanja jagoda i ribizli u vrtu. početnik sam pa nemam baš neka iskustva u vezi sa tim. hvala
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#10 Re: Bášča

Post by Toto »

Dobra idja za avlijsku kolekciju svjezeg zacinskog bilja, presun, nana, bosiljak .....
Image
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11 Re: Bášča

Post by pustopoljina »

Toto wrote:Dobra idja za avlijsku kolekciju svjezeg zacinskog bilja, presun, nana, bosiljak .....
Image

ni za balkon nimalo losija ideja...nevjerovatno kako ljudi mogu biti kreativni :shock: 13.april...bojim se da je malo kasno za ovI eksperimenAt??? jedno mjesec dana prekasno?
User avatar
B34R
Posts: 270
Joined: 17/03/2010 12:01

#12 Re: Bášča

Post by B34R »

chengaba wrote:Ovo sa jajima je odlična ideja. Moram opet početi gudru sadit. :D :thumbup:
HAHAHAH
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#13 Re: Bášča

Post by Toto »

pustopoljina wrote:
Toto wrote:Dobra idja za avlijsku kolekciju svjezeg zacinskog bilja, presun, nana, bosiljak .....
Image

ni za balkon nimalo losija ideja...nevjerovatno kako ljudi mogu biti kreativni :shock: 13.april...bojim se da je malo kasno za ovI eksperimenAt??? jedno mjesec dana prekasno?
ima li presaditi ono sto je ugusto posadjeno
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#14 Re: Bášča

Post by Toto »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#15 Re: Bášča

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto,
Nisam znao za ovu temu jer sam se zadovoljavao pčelarstvom na tri foruma, ali ovo ti je odlično. Od sada, kad god budem slobodan, virnuću jesi li štogod novo ubacio. Znaš šta ja hoću? Hoću da na pčelinjaku imam ljekobilje, voće, povrće i sl., a to bi bila milina, kako sam zamislio, jer oko pčela radiš i gledaš ih i slušaš, oko bilja čeprkaš i u akšam sve to zadovoljno posmatraš. Imam prilično, ali hoću još. Imam: nanu (paprena), kadulju, lavandu, ruzmarin, gavez, sljez, matičnjak, kantarion, bijeli i crveni vrijesak..., a sve to će biti na pčelinjaku kao kakvi samostalni žbunovi ili žbunčići (kadulja, lavanda i matičnjak i oba vrijeska to već jesu). Pored toga imam raznih malina, kupina, jagoda, brusnice, borovnice, ogrozda, ribizle, raznog voća, tu je i magnolija, lipa, kesten, orah, madžarski bagrem itd. Dakle, želim oazu za dušu i već sam joj nadomak. Prije 3-4 godine, iako sam znao da to kod mene ne može, kupio sam po jednu narandžu, mandarinu i limun i, naravno, zima ih je sredila, no ostala je trnovita podloga na kojoj je sve to kalemljeno i neću da je uništim. Znaš li koja je podloga u pitanju? Ima veliko trnje izrazito zelene boje.
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#16 Re: Bášča

Post by Toto »

Za prtokale /narandze/ ti nista ne znam, ali ti obecajem da cu se raspitat kod lokalnih vocara.
Ovaj koncept tvoje oaze mi se dopada. Ako ces razvijati stacionarno pcelarstvo onda ces imati interese da oplemenis ne samo najblizu vec i dalju okolinu, da bi pcele imale sto bolju pasu.
Moj deda je bio pcelar i cijenjen kalemar. On je postao poznat u siroj okolici po tome sto je na okolnom eraru i na kilometar od kuce sadio veliki broje divljih zerdelija i bagrema. Seoska djeca su voljela dedu jer ih nikad nije tjerao kad bi dolazili u berbu/kradju zerdelija preko puta kuce. Pustao ih je da beru uz uslov da mu ne krce grane. Taj dogovor je trajao desetljecima. Kad su djeca poodrasla deda im je objasnio da je on zerdelije sadio radi pcela i polena a vocke su bile namjenjene putniku namjerniku. To je bio ament jednog naseg rodjaka koji je ucio dedu kalemit. Meni se to ko djetetu svidjelo pa sam i ja imao- jos za djetinjstva- mali rasadnik za divlje voce, pa sadio po eraru oko naseg vocnjaka i kuce, pa na tim vockama vjezabao i eksperimentisao. Na malenom rasadniku od par kvadrata se moze dosta toga uraditi a efekti su izvanredni - pogotovo dugorocno.
Bagrem brzo i obilno raste pa samo ga koristili i kao izvor drevata - posebno za koce, jer pravilno raste.
Dzanarike/zerdelije su su isle za rakije, parni sokovnik, za kalema.
U mrginju sam u gustom sklopu sadio drenjine. Ja sam lud za dzemom od drenjaka. Nije mi bas islo sa drenjkom ali sam bio uporan.

Kod tebe je drugi klimat i vjerojatno imas nesto drugaciji izbor vocki i medonosne sume.
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#17 Re: Bášča

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto,
Ima svega, ali nema leđa. Danas smo porodično, svo četvero do maloprije radili na pčelinjaku i čim ugasim kompjuter - opružiću sve četiri ispod sebe. Ma, ne mogu da pomaknem s mjesta. Znaš, kod mene pčelinjak opsuje zanimljiva ograda: razne vrste malina, kupina, ribizli, ogrozda..., između njih ljekobilje, a onda nastupaju voćke. Ali, kad sve to treba dovesti ured: oplijeviti, okopati, povezati, postaviti folije..., e onda si nadrljao, a to je bilo danas i nismo završili. Vidim da često spominješ zerdaliju (džanariku). Nevjerovatna voćka u pozitivnom smislu: dobar rast, zdrava, dobar korijen, nije izbirljiva što se tiče tla i mislim da je malo voćki koje joj mogu parirati. Imam u bašti veliko stablo, ali sam na žutu nakalemio i crvenu pa je prava milina vidjeti ih kad se obliju, baš obliju rodom. Ako ne zaboravim, uslikaću i poslati kad rode. Ima toga još i mogli bismo danima o tome, ali polahko.
Pozdrav! Jesi li našao makaze "Omega" na beogradskoj "Hidroponici"? Kupio sam jedne, sad su na redu druge. A što se tiče tvog dede, i kod mene od kad znam za sebe, važi pravilo: "Voćka kraj puta je namijenjena putniku namjerniku!" Ja isto mislim i želim tako raditi, ali uvijek ima onih papaza koji ti namjerno polome kaleme pa me to izluđuje.
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#18 Re: Bášča

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto-ooo...!
Šta je, bolan ne bio, šta si se ušutio? Da nije neki belaj, ne dao Bog?
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#19 Re: Bášča

Post by Toto »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Toto-ooo...!
Šta je, bolan ne bio, šta si se ušutio? Da nije neki belaj, ne dao Bog?
Pozdrav!
Bolan ne bio: okopavam, plijevim, prskam, zalivam. Od virtuelne besce samo hemeroidi rastu. :D
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#20 Re: Bášča

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto wrote:
TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Toto-ooo...!
Šta je, bolan ne bio, šta si se ušutio? Da nije neki belaj, ne dao Bog?
Pozdrav!
Bolan ne bio: okopavam, plijevim, prskam, zalivam. Od virtuelne besce samo hemeroidi rastu. :D
Ama, zuhar je da dobiješ bilo šta na ovim kokuznim vremenima. Mene pčelinjak slomi.
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#21 Re: Bášča

Post by Toto »

Visocka lubenica.

Image
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#22 Re: Bášča

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Svaka čast, Toto!
Neprevaziđen si. Baš sam se od srca nasmijao.
Svako ti dobro!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#23 Re: Bášča

Post by Toto »

Proljepotalo se.Sjedi se u bascama pa se moze i svjeca zapalit

Image
Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#24 Re: Bášča

Post by Toto »

Imal' džanarika. hocel' bit sljivopite??



Image
Image

Image
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#25 Re: Bášča

Post by Mx »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Svaka čast, Toto!
Neprevaziđen si. Baš sam se od srca nasmijao.
Svako ti dobro!
@ Toto, evo da se i ja pridruzim cestitkama. Hvala ti i svaka cast kolko si ulozio truda, vremena i stavio dobrih ideja sa slikama i objasnjenjima na jednom mjestu. Napravio si pravi rasadnik ili radionicu/fabriku ideja koje se mogu odmah pretvarati u novac. :-D
Post Reply