Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sones
Posts: 39
Joined: 26/01/2012 09:41

#676 Re: Bášča

Post by sones »

minjonja wrote:da vas pitam posto ja nemam pojma oko cvijeca: jel mi rano sad sadit nesto u saksije na balkonu ili da cekam sto postotnu potvrdu meteorologa da nece snijega biti vise? i imate li kakav savjet sta da zasadim na balkonu koji je citav od izlaska do zalaska sunca osvijetljen? meni je prije par godina divlje raslo neko lijepo cvijece. nesto kontam ako je divlje uspjelo, valjda bi opet uspjelo ako bi ga ja zasadila samo sto nemam pojma ni koje su ovo vrste bile. evo ako neko prepozna:
]
Sunčani balkon je super za većinu cvijeća. Ovo na posljednjoj slici je prkos, on baš voli puno sunca. Dakle idealan. Preporučujem pelargonije (muškatle), viseće muškatle tzv, petunije i surfinije (ovima ne smeta vjetar)... jer su lake za održavanje.
Još je rano za iznošenje cvijeća napolje. Može se posijati (posaditi) u kući, pa presaditi vani krajem marta -početkom aprila kad više nema opasnosti od mraza. Jedino možda se mogu petunije posijati - ovo govorim zato što se meni desi da same niknu od sjemena koje padne na zemlju tokom prethodne godine.
Sve biljke koje sam spomenula su jako česte i uobičajene (možda im je to mana, a možda i prednost) i vrlo lako se razmnožavaju reznicama (osim prkosa - on se sije, ima jako sitno sjeme koje se može kupiti u većini prodavnica).
Izbor cvijeća je veliki.
Ja sam imala i ruže u posudama - njih nisam unosila zimi (balkon je više bio lođa, pa se nisu smrzavale. Ako je skroz otvoren, onda je to malo teže izvesti, morale bi se posude umotavati i tako to.)
Sretno
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#677 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

pozdrav, sinoc sam prolazio preko stupa, i kad prodjes pijacu, s desne strane je radnja, gove se green garden, ili tako nesto, ispred radnje ima kao nankadno radjeno nesto tipa zatvorene baste?? jel to to?
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#678 Re: Bášča

Post by safran »

Danas mi se pčelice razletile - preživjele snijeg :-D
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#679 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

armin_jocker wrote:pozdrav, sinoc sam prolazio preko stupa, i kad prodjes pijacu, s desne strane je radnja, gove se green garden, ili tako nesto, ispred radnje ima kao nankadno radjeno nesto tipa zatvorene baste?? jel to to?
Vjerovatno jeste. Nisam upratio tu kao zatvorenu baštu. U tom dijelu grada/predgrađa nema druge trgovine za vrtlarstvo.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#681 Re: Bášča

Post by minjonja »

sones, hvala puno na savjetima! ovog ljeta moram imati lijep balkon, to sam sebi zadala kao zadatak. citala sam da ce pocetkom sljedece sedmice pasti snijeg i da ce to biti zadnji pa cim to prodje mislila sam otici do rasadnika po biljke. nesto mi je najljepsi bio ovaj rozi, valjda zato sto je roz :D :D
Image
nadam se da ce imati ovih biljaka u rasadniku, samo ne znam bil kupila vec gotove biljcice ili bi sadila sjemenke? kako se sade sjemenke? jel jednu po jednu stavljam u zemlju ili istresem onako od oka onu kesicu?
User avatar
Senad666
Posts: 114
Joined: 04/08/2011 14:41

#682 Re: Bášča

Post by Senad666 »

Pozz!
Dobio sam neko sjeme od prijatelja , kaze da je rijec o nekoj vrsti patuljaste dinje ili nesto slicno, a on je to vidio kod svojih rodjaka u Njemackoj, oni to sade u saksijama u stanu. Dakle, ne znam tacno o cemu je rijec pa molim sve one koji prepoznaju sa slika da kazu, da bih mogao nauciti nesto vise o biljci. Posadio sam sjeme 01.02.2012. i fino se razvija, ono sto je cudno je da je vrlo mala a vec su izbili pupovi, pocinje da cvjeta....
Hvala unaprijed

Image

Image

Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#683 Re: Bášča

Post by Toto »

safran wrote:Danas mi se pčelice razletile - preživjele snijeg :-D
:thumbup: :thumbup:
bogme u tebe mubarceli sa pcelicama

kamo puste srece da nasa svaka basca ima bar po jednu manju trnku; samo radi oprasivanja voca i povrca, pa taman da ne ukradu pcelicama ni grama meda korist bi bila pogolema.
Steta je sto u nas uloga pcela u oprasivanju nije ispravno valorizirana.
Prisustvo pcela je jako vazno kod industrijske proizvodnje sjemena, a komercijalni uzgoj badema je nezamisliv bez pcela kao oprasivaca..
Koliko je god vazno da medju vocem budu prisutne i vocke oprasivaci (dzanarika/zerdelija), tako je isto vazno prisustvo pcela/bumbara kao "hamala" oprasivaca.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#684 Re: Bášča

Post by Toto »

safran wrote:Danas mi se pčelice razletile - preživjele snijeg :-D
:thumbup: :thumbup:
bogme u tebe mubarceli sa pcelicama

kamo puste srece da nasa svaka basca ima bar po jednu manju trnku; samo radi oprasivanja voca i povrca, pa taman da ne ukradu pcelicama ni grama meda korist bi bila pogolema.
Steta je sto u nas uloga pcela u oprasivanju nije ispravno valorizirana.
Prisustvo pcela je jako vazno kod industrijske proizvodnje sjemena, a komercijalni uzgoj badema je nezamisliv bez pcela kao oprasivaca..
Koliko je god vazno da medju vocem budu prisutne i vocke oprasivaci (dzanarika/zerdelija), tako je isto vazno prisustvo pcela/bumbara kao "hamala" oprasivaca.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#685 Re: Bášča

Post by zagordark »

Pozdrav za sve na forumu!
Ja sam zasadio 25.02. sjeme paradajiza(koje sam sam osušio) misleći da će mu trebati ok 20 dana da iznikne međutim već nakon 7 dana već mi je se pojavile biljke.
Sjeme sam posadio u kućnim uslovima gdje je tem 23 C i u male saksije sa rupama a sa namjerom da to nekad presadim u vanjsku baštu, e sad imam par pitanja.
1. Da li je ovo sada rano izniklo ?
2. Da li biljke trebam premjestiti odmah na svjetlost dok su još male?
3. Kako zalijevati biljke, da li direkno ili u posude u kojima stoje saksije?
4. Kada biljku treba početi sa privikavanjem na vanjske uslove?
5.Pošto mi je balkon u sjeveru ima li smisla ostaviti poneki sturučak u malo većim saksijama na balkonu?
Hvala unaprijed na odgovorima i savjetima!
User avatar
sones
Posts: 39
Joined: 26/01/2012 09:41

#686 Re: Bášča

Post by sones »

minjonja wrote:sones, hvala puno na savjetima! ovog ljeta moram imati lijep balkon, to sam sebi zadala kao zadatak. citala sam da ce pocetkom sljedece sedmice pasti snijeg i da ce to biti zadnji pa cim to prodje mislila sam otici do rasadnika po biljke. nesto mi je najljepsi bio ovaj rozi, valjda zato sto je roz :D :D
Samo te upozoravam da se ovo može pretvoriti u pravu ovisnost! :-D :razz: :razz:
Ovaj rozi cvijet sa slike liči na daliju, ona ima tako igličaste cvjetove, i pojavljuje se u svim mogućim bojama, debljinama (broju latica) i veličinama. Jedino me buni što je dalija lukovica (ti kažeš da je niklo samo od sebe) mada se valjda može razmnožavati i sjemenom. Ne vidim list i nemam osjećaja za veličinu cvijeta pa ne mogu biti sigurna.

I meni je kćerka u zadnje vrijeme otvorila oči za ljepotu rozog cvijeća. Ima ga predivnog, a dosta vrsta traži samo malo pažnje.
Ima rozih i pelargonija, i petunija, i safrinija... sve zavisi od koncepta koji želiš ostvariti na balkonu. Kakav stil - romatnično rustikalni, moderni, koliki je balkon... Voliš li biljke koje padaju, puzavice, četinare... Balkon može postati pravi mali vrt.

Što se tiče sijanja, sve zavisi od veličine sjemena. Ako je sitnije- baca se odoka, ako je krupnije, jedna po jedna. Preporučila bih u tvom (mogu na ti?) da kupiš gotove biljke, ima u rasadnicima, a nađe se i u hipermarketima.
Sve zavisi koliko truda i vremena želiš posvetiti. Može se čudo napraviti i na balkonu.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#687 5 pitanja, 5 odgovora

Post by Mu'min »

zagordark wrote:Pozdrav za sve na forumu!
Ja sam zasadio 25.02. sjeme paradajiza(koje sam sam osušio) misleći da će mu trebati ok 20 dana da iznikne međutim već nakon 7 dana već mi je se pojavile biljke.
Sjeme sam posadio u kućnim uslovima gdje je tem 23 C i u male saksije sa rupama a sa namjerom da to nekad presadim u vanjsku baštu, e sad imam par pitanja.
1. Da li je ovo sada rano izniklo ?
2. Da li biljke trebam premjestiti odmah na svjetlost dok su još male?
3. Kako zalijevati biljke, da li direkno ili u posude u kojima stoje saksije?
4. Kada biljku treba početi sa privikavanjem na vanjske uslove?
5.Pošto mi je balkon u sjeveru ima li smisla ostaviti poneki sturučak u malo većim saksijama na balkonu?
Hvala unaprijed na odgovorima i savjetima!
Velik pozdrave Zagore :)

Paradajz sa takvim idealnim uslovima nikne za 7 dana, ništa novo. Čili (ljute paprike) su delikatne, one trebaju i po 30 dana da niknu.
Evo ti moje mišljenje za tvoja pitanja:
1. Rano je samo u smislu da ćeš morati više dana se briniti prije iznošenja na njivu nego inače. Drugačije je OK.
2. Svjetlost je vrlo važna za biljke nakon nicanja. Kliju i u mraku ako je temperatura kao u tebe al poslije treba svjetlosti. Samo pazi da se ne istegnu previše (pogledaj komplet ovu temu i problem od Senad666).
3. Pravilo je da rasadu moreš prskati i po listovima al nakon pikiranja (svaka sadnica u svoju kuticu) nikako po listovim već samo po zemlji. Vol' ti odzgo, vol' ti nasuti vode u posude gdje su saksije. Sve u svem ne prećeruj, jer je to najčešća greška početnika, prekomjerno zalijevanje. :)
Obavezno ih pikiraj!
4. Dvije hefte prije iznošenja na njivu ih privikaješ tako da ih po dani kad je sunce nosiš vani saksije a po noći unutra.
5. Ako je balkonska verzija paradajza. Ja sam prošle godine probao 10 sadnica na balkonu i slabi rezulatati usporedbi sa naporima. Ja ću ako Bog da samo čilije.

Idem... :run: :mrgreen:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#688 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Senad666 wrote:Pozz!
Dobio sam neko sjeme od prijatelja , kaze da je rijec o nekoj vrsti patuljaste dinje ili nesto slicno...
Image
Svaka čast komšo, bi će zanimljivo pratiti ovo kod tebe.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#689 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Senad666 wrote:Pozz!
Dobio sam neko sjeme od prijatelja , kaze da je rijec o nekoj vrsti patuljaste dinje ili nesto slicno, a on je to vidio kod svojih rodjaka u Njemackoj, oni to sade u saksijama u stanu. Dakle, ne znam tacno o cemu je rijec pa molim sve one koji prepoznaju sa slika da kazu, da bih mogao nauciti nesto vise o biljci. Posadio sam sjeme 01.02.2012. i fino se razvija, ono sto je cudno je da je vrlo mala a vec su izbili pupovi, pocinje da cvjeta....
Hvala unaprijed

Image

Image

Image

Mislim da se radi kod tebe o momordica charantia ili na turskom kudrent nari ili na nasem gorka dinja.Biljka je porijeklom iz turske i izuzetno je ljekovita ali mislim da je trudnice ne smiju konzumirati pokusaj pod ovim imenima je naci na internetu i saznaj sve o njoj.


evo link ovdje na forumu o toj biljci pokusah naci na internetu nesto vise o njoj kad se ukaza tema na ovom forumu.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=90636
Last edited by vrtlar on 04/03/2012 10:48, edited 2 times in total.
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#690 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Oticon wrote:Uhh..što napravih pometnju a ja sam samo "hobi baštovan". Ma probaću sad posaditi pa ako ne bude dobro kupiću rasad i od sada ću sve zapisivati kako reče Mumin pa ću onda znati. ;-)

Zapisi ti ovo od sijanja paradajza pa do presada u bastu treba proci od 55 do 75 dana.A rod ce biti od dana sijanja pa do prvog ploda od 110 do 140 dana.Treba se uzeti u obzir sortu paradajza jer imaju rane i kasne i gdje je mjesto sadnje nadmorska visina itd.I u okviru ovih podataka sijes paradajz kad ti odgovara.Nema rano ili kasno paradajz mozes staviti u maju pa ces imati plodove u septembru ako je rana sorta a zavisi od vremenskih uslova moze i obicna sorta
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#691 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote:mozes staviti u maju pa ces imati plodove u septembru ako je rana sorta a zavisi od vremenskih uslova moze i obicna sorta
Kakav je to paradajz što tek u SEPT daje prve plodove. :)
Ostavimo rane sorte gdje sam 21.juna već brao al brate SEPT zaboravim da sam ga sijao u februaru. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#692 Imam ideju

Post by Mu'min »

Imam 1 ideju koju bi predložio da realizujem nakon što se malo bolje uzpoznamo i vidimo ko ima interesa a to je formiranje grupe, koja bi se postepeno širila.
Grupa (ime bi još fomirali a može i legendarna FSR :D ) bi imala par smjernica na kojem bi radila.
Te smernice bi predstavio u nekom od drugih poruka al cilj bi bio međusobno podmaganje i promoviranje prozivodnje za lične potrebe i konzumiranje eko hrane.

Šta velite na ideju o obliku u kojem sam je za sada predstavio.

ms
Mu'min

P.S. Ne želim nešto na veliko razglabati ako ne bude interesovanja. U tom slučaju može opstati i ovako kako jeste. ;)
User avatar
vrtlar
Posts: 618
Joined: 02/11/2011 17:51

#693 Re: Bášča

Post by vrtlar »

Mu'min wrote:
vrtlar wrote:mozes staviti u maju pa ces imati plodove u septembru ako je rana sorta a zavisi od vremenskih uslova moze i obicna sorta
Kakav je to paradajz što tek u SEPT daje prve plodove. :)
Ostavimo rane sorte gdje sam 21.juna već brao al brate SEPT zaboravim da sam ga sijao u februaru. :)

Ma jos si ti mlad bastovan ali naucices ima vremena. ;-) :D :sax: Vidi na paradajzu se ostavi jedan ili dva zaperka i kad naraste 20 cm onda ga lomis i presadis na neko mjesto a tamo gdje je bio zaperak taj dio namazes voskom da ne dodje do bolesti.Vosak sto se upotrebljava za kalemljenje vocaka.I ovako su nase nane i dede dobijali paradajz za tursiju. A bogami su ga i motali u novine pa ga imali i do nove godine i poslije zavisi gdje se cuvao.Ako paradajzu treba od sijanja pa do sazrijevanja 110 do 140 dana onda racunaj koliko ima od pocetka maja do sredine septembra. :mrgreen: ;-)
Last edited by vrtlar on 04/03/2012 13:41, edited 1 time in total.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#694 Re: Bášča

Post by flag »

vrtlar wrote:
Senad666 wrote:Pozz!
Dobio sam neko sjeme od prijatelja , kaze da je rijec o nekoj vrsti patuljaste dinje ili nesto slicno, a on je to vidio kod svojih rodjaka u Njemackoj, oni to sade u saksijama u stanu. Dakle, ne znam tacno o cemu je rijec pa molim sve one koji prepoznaju sa slika da kazu, da bih mogao nauciti nesto vise o biljci. Posadio sam sjeme 01.02.2012. i fino se razvija, ono sto je cudno je da je vrlo mala a vec su izbili pupovi, pocinje da cvjeta....
Hvala unaprijed


Image

Mislim da se radi kod tebe o momordica charantia ili na turskom kudrent nari ili na nasem gorka dinja.Biljka je porijeklom iz turske i izuzetno je ljekovita ali mislim da je trudnice ne smiju konzumirati pokusaj pod ovim imenima je naci na internetu i saznaj sve o njoj.

evo link ovdje na forumu o toj biljci pokusah naci na internetu nesto vise o njoj kad se ukaza tema na ovom forumu.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=90636

Mislim da si u pravu vrtlar, imao sam i ovo prosle godine, upravo dobih rezil od zene sto nisam kupio sjeme ove godine. Odoh kupovati, danas je dan D - sadimo.
Mu'min wrote:Imam 1 ideju koju bi predložio da realizujem nakon što se malo bolje uzpoznamo i vidimo ko ima interesa a to je formiranje grupe, koja bi se postepeno širila.
Grupa (ime bi još fomirali a može i legendarna FSR :D ) bi imala par smjernica na kojem bi radila.
Te smernice bi predstavio u nekom od drugih poruka al cilj bi bio međusobno podmaganje i promoviranje prozivodnje za lične potrebe i konzumiranje eko hrane.

Šta velite na ideju o obliku u kojem sam je za sada predstavio.

ms
Mu'min

P.S. Ne želim nešto na veliko razglabati ako ne bude interesovanja. U tom slučaju može opstati i ovako kako jeste. ;)
Nije losa ideja Mu'mine.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#695 Re: Bášča

Post by Oticon »

Mu'min wrote:Imam 1 ideju koju bi predložio da realizujem nakon što se malo bolje uzpoznamo i vidimo ko ima interesa a to je formiranje grupe, koja bi se postepeno širila.
Grupa (ime bi još fomirali a može i legendarna FSR :D ) bi imala par smjernica na kojem bi radila.
Te smernice bi predstavio u nekom od drugih poruka al cilj bi bio međusobno podmaganje i promoviranje prozivodnje za lične potrebe i konzumiranje eko hrane.

Šta velite na ideju o obliku u kojem sam je za sada predstavio.

ms
Mu'min

P.S. Ne želim nešto na veliko razglabati ako ne bude interesovanja. U tom slučaju može opstati i ovako kako jeste. ;)
I ja se slažem sa idejom!
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#696 Re: Bášča

Post by Mu'min »

vrtlar wrote:Ma jos si ti mlad bastovan ali naucices ima vremena. ;-) :D
A mlad sam baštovan što imam prvi paradajz krajem juna i gonim sezonu do oktobra i novembra?? :D
User avatar
Senad666
Posts: 114
Joined: 04/08/2011 14:41

#697 Re: Bášča

Post by Senad666 »

Mislim da se radi kod tebe o momordica charantia ili na turskom kudrent nari ili na nasem gorka dinja.Biljka je porijeklom iz turske i izuzetno je ljekovita ali mislim da je trudnice ne smiju konzumirati pokusaj pod ovim imenima je naci na internetu i saznaj sve o njoj.


evo link ovdje na forumu o toj biljci pokusah naci na internetu nesto vise o njoj kad se ukaza tema na ovom forumu.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=90636
Moglo bi biti to, ali ono sto mi je cudno sto je biljka dosta mala a vec bi da cvate a i list mi ne izgleda kao kod ove momordica charantia, jedino mozda se razvije tako...u svakom slucaju velika hvala, vrijeme ce ipak najbolje pokazati...
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#698 Re: Bášča

Post by safran »

Senade nije to - Momordica spada u tikve a ovo tvoje mi ne liči na puzavicu. Osim toga, čini mi se da ova tvoja biljka ima terminalne cvjetove što je također diskvalifikuje iz porodice tikava. Nego, kad se cvjetovi otvore fino zumiraj i slikaj pa ćemo probati determinisati.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#699 Re: Bášča

Post by safran »

Toto wrote:
safran wrote:Danas mi se pčelice razletile - preživjele snijeg :-D
:thumbup: :thumbup:
bogme u tebe mubarceli sa pcelicama

kamo puste srece da nasa svaka basca ima bar po jednu manju trnku; samo radi oprasivanja voca i povrca, pa taman da ne ukradu pcelicama ni grama meda korist bi bila pogolema.
Steta je sto u nas uloga pcela u oprasivanju nije ispravno valorizirana.
Prisustvo pcela je jako vazno kod industrijske proizvodnje sjemena, a komercijalni uzgoj badema je nezamisliv bez pcela kao oprasivaca..
Koliko je god vazno da medju vocem budu prisutne i vocke oprasivaci (dzanarika/zerdelija), tako je isto vazno prisustvo pcela/bumbara kao "hamala" oprasivaca.
Ma ne smijem ništa reći da ne ureknem ali čini mi se da prošlogodišnji urod paprike i paradajza mogu uveliko da zahvalim pčelicama. Kasno smo ih uzeli prošle godine da bi stigle pomoći voću ali ove godine se nadam da će i tu pripomoći. Naročito se radujem jednoj jjabuci koju smo prije dvije godine orezali do neprepoznavanja, ove godine bi trebale biti rodne grane :-D
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#700 Re: 5 pitanja, 5 odgovora

Post by zagordark »

Mu'min wrote:
zagordark wrote:Pozdrav za sve na forumu!
Ja sam zasadio 25.02. sjeme paradajiza(koje sam sam osušio) misleći da će mu trebati ok 20 dana da iznikne međutim već nakon 7 dana već mi je se pojavile biljke.
Sjeme sam posadio u kućnim uslovima gdje je tem 23 C i u male saksije sa rupama a sa namjerom da to nekad presadim u vanjsku baštu, e sad imam par pitanja.
1. Da li je ovo sada rano izniklo ?
2. Da li biljke trebam premjestiti odmah na svjetlost dok su još male?
3. Kako zalijevati biljke, da li direkno ili u posude u kojima stoje saksije?
4. Kada biljku treba početi sa privikavanjem na vanjske uslove?
5.Pošto mi je balkon u sjeveru ima li smisla ostaviti poneki sturučak u malo većim saksijama na balkonu?
Hvala unaprijed na odgovorima i savjetima!
Velik pozdrave Zagore :)

Paradajz sa takvim idealnim uslovima nikne za 7 dana, ništa novo. Čili (ljute paprike) su delikatne, one trebaju i po 30 dana da niknu.
Evo ti moje mišljenje za tvoja pitanja:
1. Rano je samo u smislu da ćeš morati više dana se briniti prije iznošenja na njivu nego inače. Drugačije je OK.
2. Svjetlost je vrlo važna za biljke nakon nicanja. Kliju i u mraku ako je temperatura kao u tebe al poslije treba svjetlosti. Samo pazi da se ne istegnu previše (pogledaj komplet ovu temu i problem od Senad666).
3. Pravilo je da rasadu moreš prskati i po listovima al nakon pikiranja (svaka sadnica u svoju kuticu) nikako po listovim već samo po zemlji. Vol' ti odzgo, vol' ti nasuti vode u posude gdje su saksije. Sve u svem ne prećeruj, jer je to najčešća greška početnika, prekomjerno zalijevanje. :)
Obavezno ih pikiraj!
4. Dvije hefte prije iznošenja na njivu ih privikaješ tako da ih po dani kad je sunce nosiš vani saksije a po noći unutra.
5. Ako je balkonska verzija paradajza. Ja sam prošle godine probao 10 sadnica na balkonu i slabi rezulatati usporedbi sa naporima. Ja ću ako Bog da samo čilije.

Idem... :run: :mrgreen:[/quote
Prije svega hvala na savjetima a onda i par podpitanja.
Koliko sedmično puta da ih zalijevam da stabiljka nebi podivljala i kada da ih pikiram?
Da li bi možda treba da ih sklonim u malo hladniju prostoriju s obzirom da ima još dosta do sadnje u baštu ili je bolje da ih stavim na svjetlost da ojača stabiljka?
Je li istina da se pikiraju kad izađe četiri do šest listova ili se uzima neko drugo mjerilo?
Prvi mi je put da sadim svoje sjeme u kućnim uslovima pa me sve interesuje.
Hvala i pozdrav!
Post Reply