Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1801 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

ofixaaal wrote: 03/08/2020 16:39
JoseMujica wrote: 28/07/2020 13:11
ofixaaal wrote: 28/07/2020 11:30 Htio bih ovih dana od vodenica na Umoljanima se spustiti prema kanjonu Rakitnice i doći sve do onog mosta koji vodi za Bobovicu.
Zanima me je li neko prolazio u skorije vrijeme i koliko bi trebalo od mosta prema Bobovici vremenski i tako krug da napravim vodenice Umoljani>>kanjon Rakitnice>>most>>Bobovica>>i nazad dole na onaj most koji se račva za Sinanoviće i Umoljane :bih:
evo ti track pa gledaj....za ovo je najbolje ići sa dva auta, pa jedno ostaviti u Bobovici a sa drugim na početnu tačku (nebitno jel od džamije jal preko Gradine)...ako ne ideš sa dva auta onda ti je kao početak najbolji most na Rakitnici (onaj na raskršću Umoljani-Sinanovići) i odmah popriječiš prema vodenicama i tu ulaziš na markiranu stazu koaj vodi na Studeni potok i dalje prema kanjonu, a iz Bobovice možeš livadama priječiti nizbrdo prema cesti (kako ne bi išao sve cestom)

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/u ... a-30624251
Evo danas išao ovim putem koji sam iscrtao nekako na slici. Markacije su vodile sve prema kanjonu i hajde reko može se tim putem sve do đurinog mosta jer nisam htio ići od vodenica pa onim gore putem. Sve je obiljezeno bilo i sajle su postavljene ali na jednom su nestale markacije jedno 2h sam već bio u kanjonu od početne tačke. Bio je neki utabani put ali izgleda da samo preko vode možeš što mi nije bio cilj ili sam ja fulio put pa nisam upratio. Uglavnom ovom dionicom sve obiljezeno i sigurno mada je dosta zaraslo i naravno drug poskok je bio neizostavan deltalj u ovoj ekspediciji. I naletio na nekog riba kaže on da je od mosta došao ali da je zaraslo i neprohodno tako da sam se okrenuo i vratio nazad. Do iduceg puta...Image[/img]
https://i.imgur.com/XvnIJVx.jpg
Image
zato sam ti i rekao da uzmeš nečiji track i pratiš, da se ne gubiš ko abdest

kad imaš track ture, lako je mimo njega landarati okolo, te da vidim ovo, te da vidim ono, da se popenjem negdje i tako to

kod nas je malo staza dobro markirano, a i ono što markiraju obično zaborave da marku treba i obnoviti pođahkada

dakle, i na Trebević kad ideš upali nečiji track i prati, ništa te ne košta, a ako padne magla život ti može spasiti...u pamet jer smo mi za prirodu obični mali crvići
User avatar
kabal1337
Posts: 7747
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1802 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

zamisli da mozas zimi pratiti neciji track, a napadalo pola metra snijega, otisaka nema, kad je lijepo vrijeme mila maca
ofixaaal
Posts: 82
Joined: 18/10/2012 11:49

#1803 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ofixaaal »

Koje aplikacije koristite i odakle skidate trekere koja je cijena il ima free varijanta za neke?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1804 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

kabal1337 wrote: 03/08/2020 19:21 zamisli da mozas zimi pratiti neciji track, a napadalo pola metra snijega, otisaka nema, kad je lijepo vrijeme mila maca
za praćenje tracka nije bitno jel snijeg ili nije....na nekim stazama ima i zimska markacija, a track ti dobro dođe na dijelovima staze gdje se gubi markacija ili/i ne vidi staza
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1805 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

ofixaaal wrote: 03/08/2020 20:24 Koje aplikacije koristite i odakle skidate trekere koja je cijena il ima free varijanta za neke?
imaš sada tonu aplikacija od orux mapsa, strave, wikiloca, soviet military maps itd. ima ih još sigurno al ovo je što mi prvo pada na pamet

pitajte raje šta koriste, probajte svaku i vidite koja najviše odgovara vašim potrebama i koja vam je, naravno najlakša za korištenje

ja preferiram wikiloc, ali sada da u njemu koristiš tuđi track moraš se pretplatiti

orux i strava su čini mi se free

iz iskustva mogu reći da je u svakom slučaju odlično snimati svoj track da vidiš kuda ideš, a to vam daje svaka aplikacija u free varijanti
_deCKarD
Posts: 411
Joined: 23/02/2016 08:33

#1806 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _deCKarD »

View Ranger i Gaia GPS, ovaj prvi par dolara za premium, odličan je.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1807 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Puf »

Gaia GPS aktivno koristim
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1808 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote: 03/08/2020 18:03
ofixaaal wrote: 03/08/2020 16:39
JoseMujica wrote: 28/07/2020 13:11

evo ti track pa gledaj....za ovo je najbolje ići sa dva auta, pa jedno ostaviti u Bobovici a sa drugim na početnu tačku (nebitno jel od džamije jal preko Gradine)...ako ne ideš sa dva auta onda ti je kao početak najbolji most na Rakitnici (onaj na raskršću Umoljani-Sinanovići) i odmah popriječiš prema vodenicama i tu ulaziš na markiranu stazu koaj vodi na Studeni potok i dalje prema kanjonu, a iz Bobovice možeš livadama priječiti nizbrdo prema cesti (kako ne bi išao sve cestom)

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/u ... a-30624251
Evo danas išao ovim putem koji sam iscrtao nekako na slici. Markacije su vodile sve prema kanjonu i hajde reko može se tim putem sve do đurinog mosta jer nisam htio ići od vodenica pa onim gore putem. Sve je obiljezeno bilo i sajle su postavljene ali na jednom su nestale markacije jedno 2h sam već bio u kanjonu od početne tačke. Bio je neki utabani put ali izgleda da samo preko vode možeš što mi nije bio cilj ili sam ja fulio put pa nisam upratio. Uglavnom ovom dionicom sve obiljezeno i sigurno mada je dosta zaraslo i naravno drug poskok je bio neizostavan deltalj u ovoj ekspediciji. I naletio na nekog riba kaže on da je od mosta došao ali da je zaraslo i neprohodno tako da sam se okrenuo i vratio nazad. Do iduceg puta...Image[/img]
https://i.imgur.com/XvnIJVx.jpg
Image
zato sam ti i rekao da uzmeš nečiji track i pratiš, da se ne gubiš ko abdest

kad imaš track ture, lako je mimo njega landarati okolo, te da vidim ovo, te da vidim ono, da se popenjem negdje i tako to

kod nas je malo staza dobro markirano, a i ono što markiraju obično zaborave da marku treba i obnoviti pođahkada

dakle, i na Trebević kad ideš upali nečiji track i prati, ništa te ne košta, a ako padne magla život ti može spasiti...u pamet jer smo mi za prirodu obični mali crvići

Vas dva ne pricate o istoj stazi.
Ova nova sa sajlama koju spominjes je neko nanovo markirao. i to nije ona ista kao sa treka wikiloc gore navedenog.
Ne znam da li su zavrsili, jaran moj ucestvovao u markiranju kad ga vidim pitacu ga.
Kako si spomenuo sajle sjetih se da mi je spominjao. Ja nisam tuda isao.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1809 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote: 05/08/2020 13:55
JoseMujica wrote: 03/08/2020 18:03
ofixaaal wrote: 03/08/2020 16:39
Evo danas išao ovim putem koji sam iscrtao nekako na slici. Markacije su vodile sve prema kanjonu i hajde reko može se tim putem sve do đurinog mosta jer nisam htio ići od vodenica pa onim gore putem. Sve je obiljezeno bilo i sajle su postavljene ali na jednom su nestale markacije jedno 2h sam već bio u kanjonu od početne tačke. Bio je neki utabani put ali izgleda da samo preko vode možeš što mi nije bio cilj ili sam ja fulio put pa nisam upratio. Uglavnom ovom dionicom sve obiljezeno i sigurno mada je dosta zaraslo i naravno drug poskok je bio neizostavan deltalj u ovoj ekspediciji. I naletio na nekog riba kaže on da je od mosta došao ali da je zaraslo i neprohodno tako da sam se okrenuo i vratio nazad. Do iduceg puta...Image[/img]
https://i.imgur.com/XvnIJVx.jpg
Image
zato sam ti i rekao da uzmeš nečiji track i pratiš, da se ne gubiš ko abdest

kad imaš track ture, lako je mimo njega landarati okolo, te da vidim ovo, te da vidim ono, da se popenjem negdje i tako to

kod nas je malo staza dobro markirano, a i ono što markiraju obično zaborave da marku treba i obnoviti pođahkada

dakle, i na Trebević kad ideš upali nečiji track i prati, ništa te ne košta, a ako padne magla život ti može spasiti...u pamet jer smo mi za prirodu obični mali crvići

Vas dva ne pricate o istoj stazi.
Ova nova sa sajlama koju spominjes je neko nanovo markirao. i to nije ona ista kao sa treka wikiloc gore navedenog.
Ne znam da li su zavrsili, jaran moj ucestvovao u markiranju kad ga vidim pitacu ga.
Kako si spomenuo sajle sjetih se da mi je spominjao. Ja nisam tuda isao.
ma jok o istoj pričamo...čovjek je htio da siđe na Đurin/Maslešin most
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1810 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote: 05/08/2020 16:34
baja wrote: 05/08/2020 13:55
JoseMujica wrote: 03/08/2020 18:03 zato sam ti i rekao da uzmeš nečiji track i pratiš, da se ne gubiš ko abdest

kad imaš track ture, lako je mimo njega landarati okolo, te da vidim ovo, te da vidim ono, da se popenjem negdje i tako to

kod nas je malo staza dobro markirano, a i ono što markiraju obično zaborave da marku treba i obnoviti pođahkada

dakle, i na Trebević kad ideš upali nečiji track i prati, ništa te ne košta, a ako padne magla život ti može spasiti...u pamet jer smo mi za prirodu obični mali crvići

Vas dva ne pricate o istoj stazi.
Ova nova sa sajlama koju spominjes je neko nanovo markirao. i to nije ona ista kao sa treka wikiloc gore navedenog.
Ne znam da li su zavrsili, jaran moj ucestvovao u markiranju kad ga vidim pitacu ga.
Kako si spomenuo sajle sjetih se da mi je spominjao. Ja nisam tuda isao.
ma jok o istoj pričamo...čovjek je htio da siđe na Đurin/Maslešin most
Da Ali skroz drugom stazom. Ne onom od raskrižja prije Lukomira
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1811 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote: 05/08/2020 18:38
JoseMujica wrote: 05/08/2020 16:34
baja wrote: 05/08/2020 13:55


Vas dva ne pricate o istoj stazi.
Ova nova sa sajlama koju spominjes je neko nanovo markirao. i to nije ona ista kao sa treka wikiloc gore navedenog.
Ne znam da li su zavrsili, jaran moj ucestvovao u markiranju kad ga vidim pitacu ga.
Kako si spomenuo sajle sjetih se da mi je spominjao. Ja nisam tuda isao.
ma jok o istoj pričamo...čovjek je htio da siđe na Đurin/Maslešin most
Da Ali skroz drugom stazom. Ne onom od raskrižja prije Lukomira
jebga ne znam za tu...sa bjelašničke strane jedna staza dolazi na Đurin most...bio sam prije 2-3 mjeseca zadnji put....da nema kakva sa Visočice?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1812 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

Sajle su postavljali Nomadi i staza ide od Bobovca i odmah se siđe na Đurin Most (ima taj jedan "zeznuti" dio gdje su sajle, ne što je litica već što je strmo).
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1813 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

e jeste nomadi!

staza ide s one livade ispod vodenica kod Umoljanske džamije odma se siđe u kanjon. tako mi ovaj moj nekako objasnio.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1814 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Ima i treca staza - ide se od Umoljana, pređe Studeni potok, pa jos par stotina metara i obori lijevo, drito na most. Doduše, sad je tamo čudo vegetacije i ne bih išao prije oktobra. Jbg, ipak su ovdje poskoci na domaćem terenu :skoljka:

Inace ima track Nihada Cike na wikiloc
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1815 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ma bolje je preko crvenog klanca, išao sam sa koleginicom kroz onu vegetaciju sa strepnjom da me ne zaskoči kakav piton. :D
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1816 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

Ma ima put od Bobovca.
Dođe se u Bobovac, ide asfaltnim putem nekih dvjesto metara i onda skrene lijevo na jednu livadu. Ide se livadom i na kraju livade idu put, strm na nekim dijelovima, do mosta samog.
Nije baš za penzionere.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1817 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

Max Bunker wrote: 07/08/2020 20:33 Ma ima put od Bobovca.
Dođe se u Bobovac, ide asfaltnim putem nekih dvjesto metara i onda skrene lijevo na jednu livadu. Ide se livadom i na kraju livade idu put, strm na nekim dijelovima, do mosta samog.
Nije baš za penzionere.
Misliš, Bobovice? :D
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#1818 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Max Bunker »

coek wrote: 07/08/2020 21:39
Max Bunker wrote: 07/08/2020 20:33 Ma ima put od Bobovca.
Dođe se u Bobovac, ide asfaltnim putem nekih dvjesto metara i onda skrene lijevo na jednu livadu. Ide se livadom i na kraju livade idu put, strm na nekim dijelovima, do mosta samog.
Nije baš za penzionere.
Misliš, Bobovice? :D
Ne mogu se piti pive i kucati :D
Bobovice, da :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1819 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Koj ije najjeftiniji dom za penoćiti u Umoljanima?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1820 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

e 2-3 put sam išao što od Bobovice što od Umoljana, al sad kad se vi izredaste, jebte me ako znam đe sam bio :roll:
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1821 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by coek »

JoseMujica wrote: 11/08/2020 20:36 e 2-3 put sam išao što od Bobovice što od Umoljana, al sad kad se vi izredaste, jebte me ako znam đe sam bio :roll:
:D :D :D
User avatar
ala7
Posts: 1344
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#1822 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ala7 »

Treba mi pomoć!

Potrebne su mi cipele planinarske, uglavnom srednje teške ture, ulazak u šumu, trail, gustiš, spust, kamenjar.

Jel dobar izbor Alpina Nepal model ili Salomon X Ultra 3 MID GTX?


Hvala unaprijed 👍🏻
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1823 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

ala7 wrote: 30/08/2020 23:39 Treba mi pomoć!

Potrebne su mi cipele planinarske, uglavnom srednje teške ture, ulazak u šumu, trail, gustiš, spust, kamenjar.

Jel dobar izbor Alpina Nepal model ili Salomon X Ultra 3 MID GTX?


Hvala unaprijed 👍🏻
Alpina
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#1824 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by van Basten »

Kad sa stranice planinarenje.ba skinem track na mobitel, nece da mi ga otvori. Pise da neprepoznaje fajl. Fajl je u .gpx ekstenziji. Jeli to do stranice ili do mog mobitela (Samsung)? Trebam li sta dodatno instalirati da bi prepoznavao fajl? Promijeniti ekstenziju fajla u neku drugu?
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1825 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Naravno da trebas neku aplikaciju koja cita taj gpx.
Post Reply