Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1751 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Nisam nikada do sada, mada i ne znači kako prvo iskusto neće biti neugodno. :D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1752 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Otkad i koliko često planinariš, da vidim šta znači to tvoje "nikad? :lol:
Ja se sve bojim da bi mi prvi susret mogao biti i zadnje planinarenje. :cry: :lol:
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1753 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

cendlerbing wrote: 25/05/2020 21:37 Koliko često naletite na zmije tokom planinarenja? :lol:
Ja jednom na Studenom potoku, i dva onako kroz setnju kroz sumu na okolnim brdima. Dva put poskok bio a treci koliko sam vidio neka druga. Mozda je bilo jos naleta al' ne mogu se sjetit', a ova tri se bas sjecam. Ovaj zadnji susret je bio sad nedavno negdje pocetkom aprila dok nije jos vegetacija narasla pa bilo suhog lisca po tlu, tako da sam je bas izdaleka cuo kako gmize, sa nekih 7-10 metara se cula i odma sam znao sta je, kako sam joj prisao na 3 metra onda se usutila i cekala da vidi sta cu :lol:
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1754 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Oj, ja dok čitam da si ti viđao, nije mi dobro :-) :lol:
Bila sam ja kod Studenog Potoka prije par sedmica i nisam vidjela nikakvih.
Prenj je nekad u bliskoj budućnosti u planu a kako postaje sve toplije, nešto baš imam predosjećaj da će tu negdje iskočiti.
:cry: :cry:
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1755 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

Generalno gledaju da pobjegnu od ljudi, posebno ako vas je vise pa pravite vibracije/buku... Ja sam ih prilicno brzo spazio jer poskoci se mogu lahko vidjet zbog svoje boje i šara, ali opet zavisi od podloge gdje se nalaze, vole ovako miks kamenjovitog i trave, ja sam ih oko manje stijene/kamena vidio pa treba pripaziti kada se hoda između kamenja ispod kojeg ima supljina i hlada jer se tu vole skrivati da odmaraju.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1756 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

cendlerbing wrote: 25/05/2020 21:45 Otkad i koliko često planinariš, da vidim šta znači to tvoje "nikad? :lol:
Ja se sve bojim da bi mi prvi susret mogao biti i zadnje planinarenje. :cry: :lol:
Gore oko Umoljana, miks reljef, trava, kamenje,vjerovatno da im ima na tom područija. Bgm znamo zagaziti u malo dublju tavu, idemo fotografisati pa i ne razmišljamo narčito o tome gdje stajemo i gdje se odmaramo. Mada ću morati defo više obraćati pažnju gdje gazim. Malo me ponese i ta euforija ljepote kadrova, pa me ne bi čudilo da padnem negdje sa litice. Da se tuspasim kako spadam u red extrema. :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#1757 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Russki »

Zadnja 4 vikenda, 4 poskoka.

Al' neka ih, dobri su oni momci.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1758 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Omg :unesvijest:
Hajde, malo vedrije pitanje: jeste li ikad sreli međeda(i ostali živi)? :lol:

Koju rutu na Prenju preporučujete, da je u jednom pravcu 6-7 km dužine?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1759 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Nisam niakda šuravo sa divljim životinjama, tu i tamo im vidim samo trag u snijegu.
Sonac
Posts: 243
Joined: 06/06/2013 10:58

#1760 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Sonac »

cendlerbing wrote: 26/05/2020 11:38 Omg :unesvijest:
Hajde, malo vedrije pitanje: jeste li ikad sreli međeda(i ostali živi)? :lol:

Koju rutu na Prenju preporučujete, da je u jednom pravcu 6-7 km dužine?
Nemoj mi se ljutiti ali meni zvučiš kao neko ko ne bi trebao sam, odnosno bez iskusnije pratnje na Prenj.
Bez terenca ti treba više od 6-7km da bi uopšte izašla na Prenj + što se u jako kratkom roku savladava
velika visinska razlika, rijetki izvori, dobrim dijelom nema prijema i ne srećeš baš često planinare
koji bi eventualno mogli pomoći sa savjetom ili u slučaju veće nužde.
GSS najozbiljnije pozive dobija upravo sa Prenja.
Sa Rujišta bi se moglo prošetati par kilometara ali ako ćeš dublje u planinu opet važi ovo sa iskusnom pratnjom...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1761 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

cendlerbing wrote: 26/05/2020 11:38 Omg :unesvijest:
Hajde, malo vedrije pitanje: jeste li ikad sreli međeda(i ostali živi)? :lol:

Koju rutu na Prenju preporučujete, da je u jednom pravcu 6-7 km dužine?
teško ćeš tako šta na Prenju naći :lol: :lol: :lol: :lol:

al najlakše za početnike je sa Crnog polja do kuće Jezerce (ccca 2,5h u jednom pravcu) jer nema velikih uspona, poprilično ravno, a lijepo

a ako ti se šta penje odeš na Taraš, onaj špic iznad Jezerceta sa desne strane

opcija 2 ti je sa Ruišta do doma Bijele vode...isto nekih 2 sata u jednom smjeru

ps

jel možda ćuke vodiš?
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1762 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Prenj definitivno nije za početnike, niti za šetnje sa cukama.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1763 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Ne vodim cuke, ne idem sama niti bih, nisam iskusan planinar ali sam prilično oprezna i uvijek unaprijed istražim rutu kojom ću ići i pratim markirani put do cilja. Samo bih jako voljela da nikad ne sretnem zmiju jer me mnogo strah njih. :lol:
JoseMujica wrote: 26/05/2020 12:55
al najlakše za početnike je sa Crnog polja do kuće Jezerce (ccca 2,5h u jednom pravcu) jer nema velikih uspona, poprilično ravno, a lijepo

a ako ti se šta penje odeš na Taraš, onaj špic iznad Jezerceta sa desne strane

opcija 2 ti je sa Ruišta do doma Bijele vode...isto nekih 2 sata u jednom smjeru
Pogledaću te dvije opcije, hvala :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1764 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Guadalajara »

cendlerbing wrote: 26/05/2020 15:54 Ne vodim cuke, ne idem sama niti bih, nisam iskusan planinar ali sam prilično oprezna i uvijek unaprijed istražim rutu kojom ću ići i pratim markirani put do cilja. Samo bih jako voljela da nikad ne sretnem zmiju jer me mnogo strah njih. :lol:
JoseMujica wrote: 26/05/2020 12:55
al najlakše za početnike je sa Crnog polja do kuće Jezerce (ccca 2,5h u jednom pravcu) jer nema velikih uspona, poprilično ravno, a lijepo

a ako ti se šta penje odeš na Taraš, onaj špic iznad Jezerceta sa desne strane

opcija 2 ti je sa Ruišta do doma Bijele vode...isto nekih 2 sata u jednom smjeru
Pogledaću te dvije opcije, hvala :thumbup:
Vidi je...boji se zmijuge :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1765 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

cendlerbing wrote: 26/05/2020 15:54 Ne vodim cuke, ne idem sama niti bih, nisam iskusan planinar ali sam prilično oprezna i uvijek unaprijed istražim rutu kojom ću ići i pratim markirani put do cilja. Samo bih jako voljela da nikad ne sretnem zmiju jer me mnogo strah njih. :lol:
JoseMujica wrote: 26/05/2020 12:55
al najlakše za početnike je sa Crnog polja do kuće Jezerce (ccca 2,5h u jednom pravcu) jer nema velikih uspona, poprilično ravno, a lijepo

a ako ti se šta penje odeš na Taraš, onaj špic iznad Jezerceta sa desne strane

opcija 2 ti je sa Ruišta do doma Bijele vode...isto nekih 2 sata u jednom smjeru
Pogledaću te dvije opcije, hvala :thumbup:
otiđi na planinarenje.ba, staze i bogaze ili wikiloc i nađi nečije gps trackove...ubaciš ih u mobitel i imaš barem 10 aplikacija pomoću kojih ih možeš pratiti...to ti je sigurica jer staze kod nas su markirane kako ti grah padne...nekad izgori šuma, nekad šumari posijeku i da ne pričam dalje muke po vukojebinama

pri tome ti je wikiloc dobra aplikacija jer ti da opciju da te pomoću google mapsa dovede na početnu poziciju tj. ulaza u stazu
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1766 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

Kad smo vec kod Prenja i ja ga odavno nisanim, pa me zanima kakva je ruta da dodjem do Idbara autom i onda sto je dalje tamo moguce uci poslije one dzamije , tu auto ostaviti i dalje pjese nastaviti prema Tisovici... Za pocetak svakako bi samo do Tisovice do koje ima 8-10km iz ovog pravca ako se ide bas od dzamije. Kasnije bi mozda ganjao neke vrhove sa iskusnijim planinarima.. Nasao sam par wikilock gps mapa upravo ove rute i jedna je malo bolje opisana ali svakako bi volio cuti i iskustvo nekog ko je bio. Cini mi se da ima samo jedan izvor, i napomenuto je da se pazi mina i da ne treba bas lutati izvan staza...
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1767 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

JoseMujica wrote: 26/05/2020 16:17

otiđi na planinarenje.ba, staze i bogaze ili wikiloc i nađi nečije gps trackove...ubaciš ih u mobitel i imaš barem 10 aplikacija pomoću kojih ih možeš pratiti...to ti je sigurica jer staze kod nas su markirane kako ti grah padne...nekad izgori šuma, nekad šumari posijeku i da ne pričam dalje muke po vukojebinama

pri tome ti je wikiloc dobra aplikacija jer ti da opciju da te pomoću google mapsa dovede na početnu poziciju tj. ulaza u stazu
Zasad se svaka markirana staza pokazala dobrom, ali probaću i tako.
Koliko znam Prenj je priča za sebe i djeluje divlje na neki tako lijep način da se prosto mora posjetiti.
Zasad mi je Čvrsnica ostala u sjećanju kao najraznolikija planina po kojoj sam hodala. :)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1768 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

maliq53 wrote: 26/05/2020 16:48 Kad smo vec kod Prenja i ja ga odavno nisanim, pa me zanima kakva je ruta da dodjem do Idbara autom i onda sto je dalje tamo moguce uci poslije one dzamije , tu auto ostaviti i dalje pjese nastaviti prema Tisovici... Za pocetak svakako bi samo do Tisovice do koje ima 8-10km iz ovog pravca ako se ide bas od dzamije. Kasnije bi mozda ganjao neke vrhove sa iskusnijim planinarima.. Nasao sam par wikilock gps mapa upravo ove rute i jedna je malo bolje opisana ali svakako bi volio cuti i iskustvo nekog ko je bio. Cini mi se da ima samo jedan izvor, i napomenuto je da se pazi mina i da ne treba bas lutati izvan staza...
lijep đir...Tisovica je jedna od najljepših dolina na bh planinama.....koliko se sjećam ima jedan izvor blizu kućice Vrutak...odatle se najlakše popeti na Krunu i Veliku kapu
Giancarlo
Posts: 481
Joined: 26/12/2008 21:22

#1769 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

Ja sam dva vikenda u ovom mjesecu isao na Trebevic i vidio sam 5 zmija. Jednom 4, a drugi put jednu. Bile su svih boja, dezena i velicina :D Bojim ih se i ja, ali boje se i one nas, kad osjete vibracije, bjeze odmah. Treba se desiti bas neki scenarij u kojem mi njih ne bi vidjeli, a one da ne osjete vibracije, pa da dode do bliskog susreta. Ne kazem da nema toga, ali mislim puno rjede nego sto bi covjek pomislio.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#1770 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by maliq53 »

JoseMujica wrote: 26/05/2020 17:22

lijep đir...Tisovica je jedna od najljepših dolina na bh planinama.....koliko se sjećam ima jedan izvor blizu kućice Vrutak...odatle se najlakše popeti na Krunu i Veliku kapu
Definitivno, zato mi i stoji u sobi slika Tisovice, smekam je svaki dan :lol: tako da mora pasti ova ruta sto prije :bih:
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1771 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

JoseMujica wrote: 26/05/2020 17:22
maliq53 wrote: 26/05/2020 16:48 Kad smo vec kod Prenja i ja ga odavno nisanim, pa me zanima kakva je ruta da dodjem do Idbara autom i onda sto je dalje tamo moguce uci poslije one dzamije , tu auto ostaviti i dalje pjese nastaviti prema Tisovici... Za pocetak svakako bi samo do Tisovice do koje ima 8-10km iz ovog pravca ako se ide bas od dzamije. Kasnije bi mozda ganjao neke vrhove sa iskusnijim planinarima.. Nasao sam par wikilock gps mapa upravo ove rute i jedna je malo bolje opisana ali svakako bi volio cuti i iskustvo nekog ko je bio. Cini mi se da ima samo jedan izvor, i napomenuto je da se pazi mina i da ne treba bas lutati izvan staza...
lijep đir...Tisovica je jedna od najljepših dolina na bh planinama.....koliko se sjećam ima jedan izvor blizu kućice Vrutak...odatle se najlakše popeti na Krunu i Veliku kapu
Na PK Vrutak nema izvora, vodu uzimaju od kisnice.

A taj izvor ja nisam nikad uspio naci, mada pise ne nekim mjestima voda, kao putokaz, pratio ali nisma uspio naci... Mozda ga ima samo u proljeće ?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1772 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

_Reds_ wrote: 26/05/2020 23:21
JoseMujica wrote: 26/05/2020 17:22
maliq53 wrote: 26/05/2020 16:48 Kad smo vec kod Prenja i ja ga odavno nisanim, pa me zanima kakva je ruta da dodjem do Idbara autom i onda sto je dalje tamo moguce uci poslije one dzamije , tu auto ostaviti i dalje pjese nastaviti prema Tisovici... Za pocetak svakako bi samo do Tisovice do koje ima 8-10km iz ovog pravca ako se ide bas od dzamije. Kasnije bi mozda ganjao neke vrhove sa iskusnijim planinarima.. Nasao sam par wikilock gps mapa upravo ove rute i jedna je malo bolje opisana ali svakako bi volio cuti i iskustvo nekog ko je bio. Cini mi se da ima samo jedan izvor, i napomenuto je da se pazi mina i da ne treba bas lutati izvan staza...
lijep đir...Tisovica je jedna od najljepših dolina na bh planinama.....koliko se sjećam ima jedan izvor blizu kućice Vrutak...odatle se najlakše popeti na Krunu i Veliku kapu
Na PK Vrutak nema izvora, vodu uzimaju od kisnice.

A taj izvor ja nisam nikad uspio naci, mada pise ne nekim mjestima voda, kao putokaz, pratio ali nisma uspio naci... Mozda ga ima samo u proljeće ?
nisam odavno bio, al koliko se sjećam lijevo se skrene negdje dosta prije kuće Vrutak

evo pogledaj na ovom tracku:
https://www.wikiloc.com/hiking-trails/p ... e-25407798
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#1773 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

Pa kako ces na planinu, ako te strah zmija? Onda planina za tebe nije.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1774 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by cendlerbing »

Strah me je i visina, pa šta. Kad bi čovjek bježao od svakog svog straha... :eh:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1775 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

ma hajte molim vas

vidite da cura traži kakog dečka da je voda i tu svi strahovi padaju u vodu :lol: :lol: :lol: :lol:

pušti ti njiha i sretan lov mlada!
Post Reply