Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1 Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Iako sam se rodio u Sarajevu, prije par dana sam prvi put otishao na planinarenje na Bjelasnicu. Tacna relacija je bila Sabici (auto ostavili tu)-vodenice-pored vodenica shumom (oznacena staza) do grebena odakle se pruza fantastican pogled na kanjon Rakintice-dalje iznad studenog potoka sve po brdima do azdahe-onda idu Umoljani i nazad asfaltom do Sabica. Extra dobro mi je bilo i sada se naprosto stidim sto ranije nisam odlazio i divio se ovim prirodnim ljepotama prelijepe Bjelasnice.

Sada za vikend namjeravam se upustiti u avanturu Babin dol-Opservatorij, tj na 2067metara nadmorske visine. Posto prvi put idem zanima me jel bezbjedan put iznad zicare do opservatorija?? Jos me zanima ako mi neko od iskusnih planinara moze reci sta sve trebam imati u ruksaku, naravno osim hrane, pica, prve pomoci..... Imal nekih stvari koje se moraju nositi kada se ide na malo vece visine??

Svaka informacija mi je dobrodosla

P.S. Ko nikada nije bio na relaciji koju sam opisao u prvom dijelu posta, neka OBAVEZNO ODE!!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#2 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

dobrodosao u planine! vjerujem da ti pocinje bivati tesko razumjeti zapusene kafice i slicne "zabave". :)

sto se opservatorija tice, savjetujem ti josipovu stazu. u bilo kojem smjeru. mi smo se obicno penjali njome a silazili ski stazom ili okolo. josipova staza ide od doma policije, dobro je obiljezena, nije narocito teska, a, koliko se sjecam, ima i lijepih odmaralista usput. ski stazom ti se najlakse popeti ako je snijeg vec pao. josipova bi mogla biti pomalo opasna ako ima snijega.

dobre cipele, rukavice, kapa, vjetrovka i/ili kabanica. par sendvica, cokolada. 2 litra vode (ili jabuke - super su da ne zednis stalno). lampa za slucaj da vas uhvati noc. na opservatoriju obavezno pojesti grah :D. suha majica. ne zaboravi foto slikic :). cuvajte se vjetra.

razmisli i da idete za vikend. meni je ovo tura iz snova na bjelasnici:

josipova staza (3h), gore odmor i rucak. stanari (4h). do pazarica je jos samo 2 sata. a na stanarima se moze fino nociti, pa sutra na hranisavu, spustit se na savnike i preko poligona do pazarica. ali ne garantujem da ces moci ustat u ponedjeljak :D
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#3 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by duspi »

gdje ces covjeka odmah na hranisavu, fino ti rece da je tek poceo, imaj milosti hahaha :D
User avatar
alcho
Posts: 1465
Joined: 31/08/2006 09:08

#4 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

Najbolji savjet koji mozes dobiti od bilo kojeg planinara je da u ruksaku nosis stvari kao da ces nociti na planini. Kraci dan, magla se brzo spusti...nikad ne znas gdje mozes zaglaviti. Eto imas slucaj da je ekipa prije 10ak dana zaglavila nedaleko od doma na Stanarima. Uhvatila ih magla i ljudi se vec spremili da noce pod vedrim nebom...srecom, u zadnjem momentu im je prosao telefonski poziv...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#5 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

duspi wrote:gdje ces covjeka odmah na hranisavu, fino ti rece da je tek poceo, imaj milosti hahaha :D
ma odmah krstenje :D ali ko se gore izvere, ne prestaje planinariti. :)
Forsaken
Posts: 818
Joined: 11/02/2005 10:51

#6 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Forsaken »

Gdje ima kakva karta da se zbavi da ne zavrsim ko onaj u extreme survival da moram jest kukce i zabe? :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#7 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

Forsaken wrote:Gdje ima kakva karta da se zbavi da ne zavrsim ko onaj u extreme survival da moram jest kukce i zabe? :D
u p.d. bjelasnica kod poste na principovom
Forsaken
Posts: 818
Joined: 11/02/2005 10:51

#8 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Forsaken »

encian wrote:
Forsaken wrote:Gdje ima kakva karta da se zbavi da ne zavrsim ko onaj u extreme survival da moram jest kukce i zabe? :D
u p.d. bjelasnica kod poste na principovom
Jel to ona od prije rata?(mislim starija je karta malo tako mi rekose dole, bio sam poodavno dodushe :) )
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#9 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

encian wrote:dobrodosao u planine! vjerujem da ti pocinje bivati tesko razumjeti zapusene kafice i slicne "zabave". :)

sto se opservatorija tice, savjetujem ti josipovu stazu. u bilo kojem smjeru. mi smo se obicno penjali njome a silazili ski stazom ili okolo. josipova staza ide od doma policije, dobro je obiljezena, nije narocito teska, a, koliko se sjecam, ima i lijepih odmaralista usput. ski stazom ti se najlakse popeti ako je snijeg vec pao. josipova bi mogla biti pomalo opasna ako ima snijega.

dobre cipele, rukavice, kapa, vjetrovka i/ili kabanica. par sendvica, cokolada. 2 litra vode (ili jabuke - super su da ne zednis stalno). lampa za slucaj da vas uhvati noc. na opservatoriju obavezno pojesti grah :D. suha majica. ne zaboravi foto slikic :). cuvajte se vjetra.

razmisli i da idete za vikend. meni je ovo tura iz snova na bjelasnici:

josipova staza (3h), gore odmor i rucak. stanari (4h). do pazarica je jos samo 2 sata. a na stanarima se moze fino nociti, pa sutra na hranisavu, spustit se na savnike i preko poligona do pazarica. ali ne garantujem da ces moci ustat u ponedjeljak :D

Hvala ti puno

Mozes mi jos samo objasniti ako ti nije tesko bar priblizno gdje je ta Josipova staza kod doma policije??
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#10 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by valter.ba »

Super da si otvorio ovu temu,uzivam u planinarenju ali sam do sada uglavnom pichio ova okolna brda (Crepoljsko<Cavljak isl.). Vec dugo razmisljam da se uclanim u planinarsko drustvo jer smatram da je to najbolja varijanta. Oni organizuju ture,imas vodica,zna ti reci gdje si, kako se to zove da znas gdje si bio i tako to. Mislim i da je GPS varijanta dobra i jeftina,barem se znas vratiti na pocetnu tacku:))) Pisite raja pa mozda i organizujemo neku forumasku turu, egzibicionisti ne dolaze u obzir :lol: :lol: :lol:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#11 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

Admir_1984 wrote:
encian wrote:dobrodosao u planine! vjerujem da ti pocinje bivati tesko razumjeti zapusene kafice i slicne "zabave". :)

sto se opservatorija tice, savjetujem ti josipovu stazu. u bilo kojem smjeru. mi smo se obicno penjali njome a silazili ski stazom ili okolo. josipova staza ide od doma policije, dobro je obiljezena, nije narocito teska, a, koliko se sjecam, ima i lijepih odmaralista usput. ski stazom ti se najlakse popeti ako je snijeg vec pao. josipova bi mogla biti pomalo opasna ako ima snijega.

dobre cipele, rukavice, kapa, vjetrovka i/ili kabanica. par sendvica, cokolada. 2 litra vode (ili jabuke - super su da ne zednis stalno). lampa za slucaj da vas uhvati noc. na opservatoriju obavezno pojesti grah :D. suha majica. ne zaboravi foto slikic :). cuvajte se vjetra.

razmisli i da idete za vikend. meni je ovo tura iz snova na bjelasnici:

josipova staza (3h), gore odmor i rucak. stanari (4h). do pazarica je jos samo 2 sata. a na stanarima se moze fino nociti, pa sutra na hranisavu, spustit se na savnike i preko poligona do pazarica. ali ne garantujem da ces moci ustat u ponedjeljak :D

Hvala ti puno

Mozes mi jos samo objasniti ako ti nije tesko bar priblizno gdje je ta Josipova staza kod doma policije??
trenutno mi je pravo tesko prizvati sliku u sjecanje ali mislim da josipova staza pocinje kao makadam cesta. prvih par metara je strma, poslije je ravnija. naravno ides prema vrhu pa je trazi sa te strane. a nekad je bio i znak.

izvini, sad ti bas nisam pomogla, ali mislim da ces je vidjeti.

mislim da stazu odrzava hrvatsko planinarsko drustvo bjelasnica. ako ne oni onda p.d. bjelasnica. nazovi pa pitaj u kakvom je stanju, je li neko najavio turu i sl. uglavnom se pametno uvijek javiti kad krenes.

sredi prevoz prije nego krenes. ako ostavis auto kod doma policije, onda ti valja pjehaka cestom od marshala dotle. ako vas neko doveze i ostavi, nemoj zaboraviti da provjeris kad tuda prolazi kombi i gdje mu je stanica. nazovi i marshal, nekad smo se trpali u njihov bus.
Last edited by encian on 06/11/2008 05:33, edited 1 time in total.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#12 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

Forsaken wrote:
encian wrote:
Forsaken wrote:Gdje ima kakva karta da se zbavi da ne zavrsim ko onaj u extreme survival da moram jest kukce i zabe? :D
u p.d. bjelasnica kod poste na principovom
Jel to ona od prije rata?(mislim starija je karta malo tako mi rekose dole, bio sam poodavno dodushe :) )
karta je stara koliko i bjelasnica, rezolucija je losa, ali upotrebljiva je. :)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#13 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

valter.ba wrote:Super da si otvorio ovu temu,uzivam u planinarenju ali sam do sada uglavnom pichio ova okolna brda (Crepoljsko<Cavljak isl.). Vec dugo razmisljam da se uclanim u planinarsko drustvo jer smatram da je to najbolja varijanta. Oni organizuju ture,imas vodica,zna ti reci gdje si, kako se to zove da znas gdje si bio i tako to. Mislim i da je GPS varijanta dobra i jeftina,barem se znas vratiti na pocetnu tacku:))) Pisite raja pa mozda i organizujemo neku forumasku turu, egzibicionisti ne dolaze u obzir :lol: :lol: :lol:

ja sam dugo bila clan p.d. bjelasnice. dobro je jer ti daju 50% popusta za spavanje u svojim domovima. oni su poprilicno lijeni sa turama. ponekad organizuju druzenja sa planinarima iz okolnih zemalja, ali ne ocekuj nista posebno. medjutim pravo su dobri oni iz p.d. treskavice. oni su organizovali i planinarenje na prokletije, pa i na olimp. imali su godisnji raspored kojeg su se drzali i koji se mogao dobiti u njihovim prostorijama. a pridruzit su se mogli i neclanovi s tim da clanovi imaju prednost.
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#14 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Cober »

valter.ba wrote:Super da si otvorio ovu temu,uzivam u planinarenju ali sam do sada uglavnom pichio ova okolna brda (Crepoljsko<Cavljak isl.). Vec dugo razmisljam da se uclanim u planinarsko drustvo jer smatram da je to najbolja varijanta. Oni organizuju ture,imas vodica,zna ti reci gdje si, kako se to zove da znas gdje si bio i tako to. Mislim i da je GPS varijanta dobra i jeftina,barem se znas vratiti na pocetnu tacku:))) Pisite raja pa mozda i organizujemo neku forumasku turu, egzibicionisti ne dolaze u obzir :lol: :lol: :lol:
Pridružio bih se i ja :-) počeo sam praktikovati lagane ture tipa Crepoljskog i Bukovika, neki dan me uhvatila noć u povratku pa odjednom ono poznato izgleda potpuno drugačije. Jel imaš neke određene informacije koji GPS i da li uopće postoje kvalitetne mape za naše planine, to je osnovno, bez toga GPS skoro i ne vrijedi,pogotovo za mikrolokacije? Pošto nema kvalitetnih mapa ni za naše ceste i manje gradove, nešto ne vjerujem da ih ima sa ucrtanom topografijom ili možda ima?

Pozdrav, Cober.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#15 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Malo sam googlao sto se tice te Josipove staze i evo sta sam nashao
Meteorological Observatory 2067 m, (built in 1894, as the first in B-H), offers marvellous views on surrounding mountains. During the 14* Olympic Games it was a starting point for ski competitions (downhill) with a cable car. After the war, in 1995, the building was reconstructed and hikers can find refuge there. From the top there is a path to "Sitnik (2 hours), to Babin Do or down the "Josipova Staza" to the Police Station at Veliko Polje (both 2 hours). Near the top there is a monument to 7 young mountaineers who lost their lives in December 1962.
Povjerenstvo je ostvarilo i akcije čišćenja i markiranja Josipove staze, odrţavanje i priprema bivka za zimu. HPD Bjelasnica 1923
Za nedjelju je planiran uspon na Bjelašnicu na 2067 metara nadmorske visine. Do vrha Bjelašnice planinari bi trebali ići Josipovom stazom, koja dvije trećine prolazi kroz šumski pojas (do bivka), dok je posljednja trećina puta osigurana sajlama, a vodi kroz zahtjevnu visokogorsku golet. Nakon posjeta Bjelašnici planiran je povratak u Sinj.
Kakve crne sajle :(

Image

Ovo je garant znak odakle pocinje Josipova staza?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#16 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

e jeste. ima predjela koji su strmi a staza vodi ukoso preko njih. ti dijelovi su osigurani sajlom. ma nista specijalno tesko i opasno. mada uvijek moras razmisliti koga vodis i gdje da ljudima ne prisjedne. i naravno: moras biti svjestan i svojih granica.

ne treba vam gps. prvo dobre cipele, pa onda dobar ruksak i vjetrovka. onda ceona lampa, dobar nozic i gleznjaci, vreca za spavanje za duze ture. ja sam uvijek htjela da se pocastim visinomjerom, ali eh... :)

uh, mogu ja ovako pametovat o planarenju unedogled :D .
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#17 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

encian wrote:e jeste. ima predjela koji su strmi a staza vodi ukoso preko njih. ti dijelovi su osigurani sajlom. ma nista specijalno tesko i opasno. mada uvijek moras razmisliti koga vodis i gdje da ljudima ne prisjedne. i naravno: moras biti svjestan i svojih granica.

ne treba vam gps. prvo dobre cipele, pa onda dobar ruksak i vjetrovka. onda ceona lampa, dobar nozic i gleznjaci, vreca za spavanje za duze ture. ja sam uvijek htjela da se pocastim visinomjerom, ali eh... :)

uh, mogu ja ovako pametovat o planarenju unedogled :D .
Za koliko sati normalnog hoda se moze stici do opservatorija?
Meri_
Posts: 144
Joined: 17/08/2008 19:37

#18 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Meri_ »

Ja sam nekad ova brda obilazio pjesice, a sada brdskim biciklom, no stvar je prilicno slicna (jedino sto bicikl omogucava veci radijus kretanja a i lakse je nizbrdo, http://www.mtb.ba). U oba slucaja zajednicko je uzivanje u prirodi i onaj extra osjecaj kad legnes uvece a obrazi ti gore.

Prije kretanja na ovakav izlet dobro je znati vremensku prognozu. Evo ti stranica koju ja pratim, u zadnje dvije godine fulali su tek tri-cetiri vikenda: http://vreme.yubc.net/prognoza3dana.php ... 1&idf=7695

Drugo, i planinarenje poput ostalih sportova trazi postepeno podizanje forme. Jesi li siguran da je mudro odmah - na vrh. Uzgred, Bjelasnica je hirovita planina, novembar je i zacas se navuce magla, dan je kratak... Tada nije prijatno tragati za markacijom. Razmisli i o kracim turama o kojima informacije mozes dobiti u bilo kojem planinarskom drustvu.

Na kraju, da li ides s nekim iskusnijim ili samostalno. U drugom slucaju imaj na umu zaostale mine i svakako se raspitaj o podrucju u koje planiras ici.

Sto se tice Josipove staze (izgradjena 1934 g. a ime dobila po planinaru Josipu Sigmundu) ona ti krece od Policije na raskrsnici puteva za Igman i Bjelasnicu, neposredno prije Velikog polja (iz pravca Krupca). Krece kao makadamska cesta paralelno sa asfaltnom cestom za Bjelasnicu, tu imas i oznaku da u toj regiji postoji prasuma (jasno, nije rijec o dzungli s lijanama i tigrovima vec naprosto o regiji gdje je zabranjena sjeca sume pa djeluje prirodno). Josipova staza je jasno oznacena a evo odakle krece:

Image

Sretno i uzivaj!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#19 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Idem sa 2-3 ljudi koji isto nikada nisu isli tom stazom, pa se zato ovoliko raspitujem :-D Svi smo zeljni dobre avanture, a raspitivao sam se bash puno ovih dana i svi su mi rekli da nije toliki rizik ici tom stazom do opservatorija, tj da iako smo pocetnici mozemo se bez problema popeti na vrh. Vrijeme detaljno gledam svaki dan i po svim zivim prognozama u subotu bi trebalo biti fino, tj bez padavina, dok je nedjelja vec rizicnija.

Hvala vam puno na pomoci, a ja cu svakako postaviti slike sa ove avanture.

Definitivno sam odlucio uclaniti se u pd, pa da vishe ne ovisim o dobroj volji prijatelja, kolega, kolegica. Imate li neki prijedlog koje je "najbolje" pd? Na netu sam nashao pd Bjelasnica i djeluju mi pravo ozbiljno, na netu vec imaju raspored izleta za naredna 2 mjeseca,a poslao sam mail da vidim uslove clanstva.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#20 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

:thumbup:

u svakom slucaju krenite rano i ostavite dovoljno vremena za povratak. ukoliko vidite da ce pasti mrak prije nego vi zavrsite cijelu stazu, vratite se istim putem. cilj je planinariti pametno, ne popeti se na vrh.
meri je dobro rekao. bjelasnica je strasno hirovita. bilo je kriticnih situacija sa najiskusnijim planinarima, pa svaki oprez nije previse.

mi smo se penjali za 3 sata otprilike. vi uracunajte 5 gore i 3 dole. ako se ne popnete za 5 krenite nazad istom stazom. naravno od trenutka kad krenete, imajte u vidu da imete 8 sati dnevnog svjetla.

u p.d. bjelasnica da se uclanis treba ti samo licna, ili index ako si student. obavezno otidji do treskavice, raspitaj se za njihove izlete.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#21 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Vratih se ja sa ove avanture :thumbup: Trebalo nam je otprilike 3 sata da se popnemo na vrh. Naravno isli smo Josipovom stazom i ovim putem bi zelio pohvaliti ljude koji su je markirali :thumbup: Fakat extra odradjeno i nema sanse da se izgubis ili zalutas negdje. Jedino kada se krene od Bivka imaju i lijevo i desno markaze, pa u prvi mah nismo znali kuda ici. Ali jedno 20 metara na desnoj strani je bila tabla sa natpisom JS pa smo se tako odlucili ici desno od Bivka. Gore u opservatoriju popili caj i upisali se u knjigu gostiju. Ciko koji nas je ugostio ljubazno nam je objasnio kako i sta rade i rekao nam jos masu korisnih informacija. Vratili smo se niz spust stazu, i tek sam tada vidio koliko je prostora neiskoristeno za skijanje jer lift ne ide na vrh :x Steta sto je bila mala magla na vrhu pa pogled bash i nije bio najbolji na lijepu nashu BiH.

Sad moram skontati sljedecu destinaciju :D

Kasnije cu staviti i par slika
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#22 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Skontao sam sljedecu relaciju

Hrasnica-Hrasnicki stan-Veliko Polje-Pecina Klokovaca. Zanima me znal neko gdje se tacno nalazi ova pecina, tj put od Velikog Polja do pecine????
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#23 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by encian »

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

svaka cast!! :-D :-D :-D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#24 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Par slika koje sam rekao postaviti

Image

Image

Image

Image
bauhaus
Posts: 109
Joined: 11/04/2007 15:17
Location: sarajevo

#25 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by bauhaus »

vrlo lijep izlet.podsjetilo me na moj prvi veci poduhvat davne 1979, maj.legendarni sasa antanasijevic i ja,sami navece od vrela bosne na brezovacu gdje smo prenocili.ujutro na veliko polje i odatle preko javornika,sjecam se ,sale je spominjao josipovu stazu, ali smo poprilicno lutali i probijali se kroz sumu i isli nemarkiranim stazama dok se nismo domakli one kleke ispod opservatorija pored "kotla".sjecam se da sam u "sangajkama" gazio po snijegu, koje su bile skroz mokre kas smo dosli u sumrak na opservatoriju.za mene (tad 15 god.) je to bio dozivljaj koji se pamti.domacini, meteorolozi u ospervatoriji su bili vise nego iznenadjeni i prijateljski su nas primili ali i drugarski iskritikovali sto smo se tako neporemljeni i na ho-ruk sistem krenuli.josipovu stazu smo fulali ali smo se snasli,zahvaljujuci dobrom vremenu.sjecam se sasinih rijeci kad su meteorolozi otvorili zaprepasceno vrata na opservatoriju, mi onako iscrpljeni na izmaku snaga,sasa veli : "predpostavljam da cete nas primiti!" uvijek je imao smisla za ironican humor.

prespavali smo na observatoriju a sljedeci dan u suncu smo se spustali divnim padinama bjelasnice,polja predivno modrog encijana, preko sitnika,stanara ,sve do pazarica.
Post Reply