Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1901 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

llull wrote: 30/12/2021 09:10 Pa ne znam, Alpina ima sasvim ok modela, i dobro su se pokazali. Cak i ja sebi mozgam da uzmem Alpina Nepal

Ja kupio Nepal nakon 4 godine nosanja Tibeta ( ljeti ih nosio, zimi ih nosio) Kilometara i kilometara se nahodao, trcao u njima. Nikad mi noge nisu mokre bile. Bukvalno novi djon staviti kod obucara i mogu jos.
Prvi utisci Tibet je Igracka za Nepal, mnogo kruce, toplije. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1902 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

kabal1337 wrote: 14/12/2022 16:54
llull wrote: 30/12/2021 09:10 Pa ne znam, Alpina ima sasvim ok modela, i dobro su se pokazali. Cak i ja sebi mozgam da uzmem Alpina Nepal

Ja kupio Nepal nakon 4 godine nosanja Tibeta ( ljeti ih nosio, zimi ih nosio) Kilometara i kilometara se nahodao, trcao u njima. Nikad mi noge nisu mokre bile. Bukvalno novi djon staviti kod obucara i mogu jos.
Prvi utisci Tibet je Igracka za Nepal, mnogo kruce, toplije. :thumbup:
Stoposto. Imam i ja Nepalke, vrh su. :thumbup:
Ali imam i Alpina Teton, e one su vrh vrhova! :igrac:

Samo ... Nepalka je oko 900 grama, a Tetonka 1400 grama ... :hmpf:

Ali kako dereze stoje na Tetonkama ... ne moze se porediti. Na Nepalke obicno stavim lance.

I Tibetka je predobra, moze se nositi i proljece jesen, ove druge dvije su ipak samo za debele zime i kamaru snijega i leda, a i laksa je.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1903 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Alpina je izbacila novi model, PEAK A kao zamjenu za Tetonku, cijena cak i niza od Tetonke, oko 185 KM. :thumbup:

Image
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1904 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by fortaleza »

Kako se obući za zimsko planinarenje po snijegu na oko 1200m nadmorske?

Do sad sam uglavnom išao suhe proljetne i ljetne ture. Imam obične planinarske cipele (ne gojzerice) terex goretex od adidasa i obične duboke cipele, ne planinarske koje su nepromočive? Šta je bolje za obuti?

I ima li smisla ići u ljetnim planinarskim hlačama + neka pododjeća + kišne hlače?

Ne da mi se kupovati dodatnu opremu jer ne planiram češće ići na ove zimske ture, ovo je izuzetak. Gamaše ću kupiti.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1905 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Slo Burner »

Ti ako ides sad na turu itekako ces ici kad vrijeme bude ljepse :D
Nabavi prave gojzerice, GTX+ vibram djon i rjesis to za narednih 4-5 godina
Ja isto ne volim po snijegu ali kako vikend dolazi sve me nekako nervoza i nemir hvataju :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1906 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

fortaleza wrote: 15/12/2022 15:05 Kako se obući za zimsko planinarenje po snijegu na oko 1200m nadmorske?

Do sad sam uglavnom išao suhe proljetne i ljetne ture. Imam obične planinarske cipele (ne gojzerice) terex goretex od adidasa i obične duboke cipele, ne planinarske koje su nepromočive? Šta je bolje za obuti?

I ima li smisla ići u ljetnim planinarskim hlačama + neka pododjeća + kišne hlače?

Ne da mi se kupovati dodatnu opremu jer ne planiram češće ići na ove zimske ture, ovo je izuzetak. Gamaše ću kupiti.
Duge gace, debele carape ... ali sa Terexicama mozes samo na kafu pored ceste i to ako ti je auto blizu.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1907 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by kabal1337 »

Mozes i u farmerkama, duge gace obavezno zbog hladnoce. Gore flis ili vuneni dzemper. Ne paumucnim carapama.
Ako ces se penjati po brdima gdje nema puno sume, ponesi neki sal ili nesto, jer kad vjetar puhne odnese.
Ali obuca ti je najbitnija, da ti noge ostanu suhe. Rukavice, kapa, barem cokoladicu ponesi i vode.
Gamase su pozeljne da ti se snijeg ne uvlaci ispod pantola do carapa i cizme ali moze i bez njih. Samo svako malo otresi snijeg.

@Ramzess Veliki Veliki
ma 100% Odlicna obuca pogotovo omjer cijene i kvalitete + sto su od koze, nisu neki vjestaci materijali.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1908 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Vunene čarape i to debele one one naše vune. navikneš se na bockanje. Nekad je bilo i onih vunenih merino vešova e to je top.

Gojzerice mogu preporučiti Nepal, sad bile 30% snižene. To ti je best buy all round cipela. Imam i Teton ali rijetko ih nosim.

@Ramzess Veliki ove Peak mi iste kao one prije. U čemu je razlika? Nisu mi nikad legle krute i tvrd đon.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1909 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by holowey »

baja wrote: 16/12/2022 09:41 Vunene čarape i to debele one one naše vune. navikneš se na bockanje. Nekad je bilo i onih vunenih merino vešova e to je top.

Gojzerice mogu preporučiti Nepal, sad bile 30% snižene. To ti je best buy all round cipela. Imam i Teton ali rijetko ih nosim.

@Ramzess Veliki ove Peak mi iste kao one prije. U čemu je razlika? Nisu mi nikad legle krute i tvrd đon.
biciklisticke drifit carape i vulgaris vunene preko, nema bockanja, a noge tople i suhe...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1910 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

baja wrote: 16/12/2022 09:41 @Ramzess Veliki ove Peak mi iste kao one prije. U čemu je razlika? Nisu mi nikad legle krute i tvrd đon.
Tetonke su iz jednog debelog komada koze pa su zato krute. Ove nove su kombinacija (koliko vidim) Nepalke sa dzonom od Tetonke.
Znaci trebale bi biti mekse i udobnije za nogu, a imaju krutost za dereze. I jasno moras imati bas jake noge za njih i zivotinjsku kondiciju ... i ledeni vrh na kojem ih mozes probati.
Jaran moj ih je nosio na Mont Blan, kaze da nikad bolju gojzu nije imao, ali ih je prije toga razgazivao po gradu, i na kafu sa njima isao.

To je ova klasa i uglavnom su od jednog komada koze:
Image
Image
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1911 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Ne daj Bože po suhom u Tetonkama. Jednom mi išli na Prenj, kontali ima snijega a gore kopno nas dočeka. Jao te patnje i muke :D

Žuljevi i rane ko u priči
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1912 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

baja wrote: 16/12/2022 14:56 Ne daj Bože po suhom u Tetonkama. Jednom mi išli na Prenj, kontali ima snijega a gore kopno nas dočeka. Jao te patnje i muke :D

Žuljevi i rane ko u priči
Jest' ... jos su gore po asfaltu, iste skijaske pancerice. Jaran po asfaltu a ja sastrane gazio kroz snijeg po bankini, da me ne ubiju. :lol:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1913 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote: 16/12/2022 14:56 Ne daj Bože po suhom u Tetonkama. Jednom mi išli na Prenj, kontali ima snijega a gore kopno nas dočeka. Jao te patnje i muke :D

Žuljevi i rane ko u priči
kaki ste vi trombloni :-)

đeš zimske visokogorke ljeti nosat :?

svaka teška gojza je za zime i svaka koja ima utore za dereze...samo da pogledate skontaćete :roll:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#1914 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

JoseMujica wrote: 16/12/2022 22:23
baja wrote: 16/12/2022 14:56 Ne daj Bože po suhom u Tetonkama. Jednom mi išli na Prenj, kontali ima snijega a gore kopno nas dočeka. Jao te patnje i muke :D

Žuljevi i rane ko u priči
kaki ste vi trombloni :-)

đeš zimske visokogorke ljeti nosat :?

svaka teška gojza je za zime i svaka koja ima utore za dereze...samo da pogledate skontaćete :roll:
Pa i oblacim ih samo ako moram dereze koristit'.
Za drugu situaciju imam Nepalke.

... a kako je zima krenula nista mi od toga nece trebati. :|
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1915 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote: 16/12/2022 22:23
baja wrote: 16/12/2022 14:56 Ne daj Bože po suhom u Tetonkama. Jednom mi išli na Prenj, kontali ima snijega a gore kopno nas dočeka. Jao te patnje i muke :D

Žuljevi i rane ko u priči
kaki ste vi trombloni :-)

đeš zimske visokogorke ljeti nosat :?

svaka teška gojza je za zime i svaka koja ima utore za dereze...samo da pogledate skontaćete :roll:
Pa kreno zimi paša (DEC mescini). Normalno je očekivat snijeg. Do bijelih voda sa ruista ni kapi snijega nije bilo...

I napisano je po suhom....a ne ljeti. Ovo tromblom cu protumacit kao salu, pa OK
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1916 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Ramzess Veliki wrote: 17/12/2022 09:01
Pa i oblacim ih samo ako moram dereze koristit'.
Za drugu situaciju imam Nepalke.

... a kako je zima krenula nista mi od toga nece trebati. :|
teton su odlicne samo je bitno da ima snijega...makar 10cm. Tople i čvrste pravo...viđao sam raju da ih nosa i ljeti ali kad razgaza. ja ne bih

ja sam uzeo salewu (ljetnu) u intersport...one GTX...odlicne i lagane. rodio se za ljeta

Nepal dobre poderao sam vec 2 para
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1917 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Može li neko, shodno vlastitom iskustvu, napraviti listu povoljnih prenočista na Bjelašnici?!
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1918 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

SmokingMan wrote: 02/01/2023 13:51 Može li neko, shodno vlastitom iskustvu, napraviti listu povoljnih prenočista na Bjelašnici?!
Domovi u planini ili uz cestu?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1919 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

baja wrote: 04/01/2023 09:33
SmokingMan wrote: 02/01/2023 13:51 Može li neko, shodno vlastitom iskustvu, napraviti listu povoljnih prenočista na Bjelašnici?!
Domovi u planini ili uz cestu?
U planini.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1920 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

SmokingMan wrote: 04/01/2023 11:28
baja wrote: 04/01/2023 09:33

Domovi u planini ili uz cestu?
U planini.
U planini ti ne radi nista osim stanara a to trebas dogovriti sa jaskom, kontaktiraj pd bjelasnica ili grupu PD stanari (jasmin je domar).
Hranisava, sitnik, podgradina ti je zatvoreno a mislimd a je i hrasnicki stan isto (to je Igman). Noćenja su na stanarima 10km bila ali sto je hladno u domu to je posebna prica.

Uz cestu - Ako želiš više dana hodati u Umoljanima mislim da nije loše biti baziran. Imaš blizu Krvavac, Obalj uitd. Pansion Umoljani na vrhu je bio prilicno cist i usluzan ali i cijene su vise bar 3x. Hrana je dobra

Visocica - imas dom vrela uz cestu ili Bivak na Hrljevoj bari

nema ljudi da noce sve su danas dnevni planinari i zato lose rade domovi.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1921 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote: 04/01/2023 13:32
SmokingMan wrote: 04/01/2023 11:28
U planini.
U planini ti ne radi nista osim stanara a to trebas dogovriti sa jaskom, kontaktiraj pd bjelasnica ili grupu PD stanari (jasmin je domar).
Hranisava, sitnik, podgradina ti je zatvoreno a mislimd a je i hrasnicki stan isto (to je Igman). Noćenja su na stanarima 10km bila ali sto je hladno u domu to je posebna prica.

Uz cestu - Ako želiš više dana hodati u Umoljanima mislim da nije loše biti baziran. Imaš blizu Krvavac, Obalj uitd. Pansion Umoljani na vrhu je bio prilicno cist i usluzan ali i cijene su vise bar 3x. Hrana je dobra

Visocica - imas dom vrela uz cestu ili Bivak na Hrljevoj bari

nema ljudi da noce sve su danas dnevni planinari i zato lose rade domovi.
Nije više Jasa domar na Stanarima...preuzeo je Šavnik.

Podgradina, Stanari, Sitnik i dom na Hrasničkom (Igman) su vlasništvo PD Bjelašnica Sarajevo, tako da je najbolje pitati u društvu jel ima neki domar ili trebaš uzeti ključ od doma direktno kod njih. Na tom potezu još ima Javornik (Igman, gore iznad velikog polja prema Karamustafinim čairima), mislim isto PD Bjelašnici pripada.

Dom Bijele vode (ispod Šiljka) je vlasništvo PD Željezničar (isto pitati u društvu).

Ima jedan dom u Šabićima al ne znam u čijem je vlasništvu. Umoljani i Lukomir nemaju domove ali ima dosta privatnih U.G. ili domaćinstava u kojima imaš mogućnost prenoćiti.

Dom u Tušilima (Visočica) je vlasništvo PD Treskavica ali trenutno njim upravlja Green Vision...po meni bolja opcija i za klopati i za noćiti je kod onog čovjeka preko puta.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1922 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote: 04/01/2023 15:00
baja wrote: 04/01/2023 13:32

U planini ti ne radi nista osim stanara a to trebas dogovriti sa jaskom, kontaktiraj pd bjelasnica ili grupu PD stanari (jasmin je domar).
Hranisava, sitnik, podgradina ti je zatvoreno a mislimd a je i hrasnicki stan isto (to je Igman). Noćenja su na stanarima 10km bila ali sto je hladno u domu to je posebna prica.

Uz cestu - Ako želiš više dana hodati u Umoljanima mislim da nije loše biti baziran. Imaš blizu Krvavac, Obalj uitd. Pansion Umoljani na vrhu je bio prilicno cist i usluzan ali i cijene su vise bar 3x. Hrana je dobra

Visocica - imas dom vrela uz cestu ili Bivak na Hrljevoj bari

nema ljudi da noce sve su danas dnevni planinari i zato lose rade domovi.
Nije više Jasa domar na Stanarima...preuzeo je Šavnik.

Podgradina, Stanari, Sitnik i dom na Hrasničkom (Igman) su vlasništvo PD Bjelašnica Sarajevo, tako da je najbolje pitati u društvu jel ima neki domar ili trebaš uzeti ključ od doma direktno kod njih. Na tom potezu još ima Javornik (Igman, gore iznad velikog polja prema Karamustafinim čairima), mislim isto PD Bjelašnici pripada.

Dom Bijele vode (ispod Šiljka) je vlasništvo PD Željezničar (isto pitati u društvu).

Ima jedan dom u Šabićima al ne znam u čijem je vlasništvu. Umoljani i Lukomir nemaju domove ali ima dosta privatnih U.G. ili domaćinstava u kojima imaš mogućnost prenoćiti.

Dom u Tušilima (Visočica) je vlasništvo PD Treskavica ali trenutno njim upravlja Green Vision...po meni bolja opcija i za klopati i za noćiti je kod onog čovjeka preko puta.
:thumbup:
nisam znao za jasu i šavnike. Vidio sam vrti se i gore ali izgleda odustao.
Glede prekoputa Tušila ni POD RAZNO (po meni) :)
U Vrelima sam noćio i OK je.
Dobro si se sjetio Javornika to isto ne radi, prošao sam više puta.

Svakako trebaš istražiti i raspitati se jer ispade u planini ništa ne radi. Opcija uz cestu ne gine ako stanari ne rade.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1923 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

ma u Tušilima se ne puši, a ja gotivim one naše izvorne peksinluke :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1924 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

baja wrote: 04/01/2023 13:32
SmokingMan wrote: 04/01/2023 11:28
U planini.
U planini ti ne radi nista osim stanara a to trebas dogovriti sa jaskom, kontaktiraj pd bjelasnica ili grupu PD stanari (jasmin je domar).
Hranisava, sitnik, podgradina ti je zatvoreno a mislimd a je i hrasnicki stan isto (to je Igman). Noćenja su na stanarima 10km bila ali sto je hladno u domu to je posebna prica.

Uz cestu - Ako želiš više dana hodati u Umoljanima mislim da nije loše biti baziran. Imaš blizu Krvavac, Obalj uitd. Pansion Umoljani na vrhu je bio prilicno cist i usluzan ali i cijene su vise bar 3x. Hrana je dobra

Visocica - imas dom vrela uz cestu ili Bivak na Hrljevoj bari

nema ljudi da noce sve su danas dnevni planinari i zato lose rade domovi.
Hvala na preporukama, ako ne budemo moglo uzeti ključ od ovoga jednog poznanika, jer ima vikendicu umoljanima, onda bi one kolobice bile extra.
Kontao sam 2 dana ostati, alo to je planirano kada vrijeme bude povoljije za astrografiju. Sada je to već stvar kockanja sa vemenom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1925 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Vidite drugovi, meni nije sada bitno da to bude neka vrhunska usluga, već jednostavno da mogu prespavati. Jesti mogu bilo šta, pa ako treba i splačine. :D
Post Reply