Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1926 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

SmokingMan wrote: 04/01/2023 23:51 Vidite drugovi, meni nije sada bitno da to bude neka vrhunska usluga, već jednostavno da mogu prespavati. Jesti mogu bilo šta, pa ako treba i splačine. :D
sjetih se još jedne loge....ima kontejner/kućica na vrhu Josipove staze, tj. odmah ispod Kotlova...pripada HPD Bjelašnici


druže većina ovoga što smo ti pobrojali je samo da imaš krov nad glavom i krevet....mislim da je zadnji od ovih domova koji je bio sa domarom Stanari...otišo Jasa i više neće niko gore
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1927 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

JoseMujica wrote: 05/01/2023 10:48
SmokingMan wrote: 04/01/2023 23:51 Vidite drugovi, meni nije sada bitno da to bude neka vrhunska usluga, već jednostavno da mogu prespavati. Jesti mogu bilo šta, pa ako treba i splačine. :D
sjetih se još jedne loge....ima kontejner/kućica na vrhu Josipove staze, tj. odmah ispod Kotlova...pripada HPD Bjelašnici


druže većina ovoga što smo ti pobrojali je samo da imaš krov nad glavom i krevet....mislim da je zadnji od ovih domova koji je bio sa domarom Stanari...otišo Jasa i više neće niko gore
Recimo Umoljani - Lukomir - Vosočića, ruta koju sam planirao u 2 dana obići, pa da je negdje na poLa puta dom, bilo bi baš potaman.
Ma naši su nesposobni da održavaju planinarski turizam tokom čitave godine, kada se sva promocija turizma svela na užio dio grada Sarajeva.
Majke mi dođe mi da o svom trošku uradim lijepe brošure o planinskim ljepotama okolice Sarajeva, makar da se tursti uponznaju sa onim što imamo.
Iako to ne bi imalo nekog većeg učinka, jer gradska vlast ne umije organizirati grupne ture u dogovoru sa turističkima agencijama.
U tom slučaju bi svi bili u Win-Win situaciji.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1928 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

SmokingMan wrote: 05/01/2023 12:14
Recimo Umoljani - Lukomir - Vosočića, ruta koju sam planirao u 2 dana obići, pa da je negdje na poLa puta dom, bilo bi baš potaman.
Ma naši su nesposobni da održavaju planinarski turizam tokom čitave godine, kada se sva promocija turizma svela na užio dio grada Sarajeva.
Majke mi dođe mi da o svom trošku uradim lijepe brošure o planinskim ljepotama okolice Sarajeva, makar da se tursti uponznaju sa onim što imamo.
Iako to ne bi imalo nekog većeg učinka, jer gradska vlast ne umije organizirati grupne ture u dogovoru sa turističkima agencijama.
U tom slučaju bi svi bili u Win-Win situaciji.
Mozda mogu i vlasti doprinijeti ali nit umiju nit zele. Ali nije samo do njih... ima ljudi koji dođu i žele negdje prohodati, pa ne znaju gdje se obratiti (realno evo da nama treba gdje bi pitao- sve su to licna poznanstva)....jedino planinarenje.ba

dalje.... rade turističke agencije i te planinske aranžmane, ali znaš kako ...uzmu 3-4 gosta po 50 -75Eur (Od 300 do 600KM) i onda uzmu telefon nađu nekog vodiča i kažu hoćeš li za 100KM da vodiš a tvoj prevoz? :) kokošari samo tako vjeruj

Mene tako zvali i ja samo spustim slušalicu :run:
User avatar
_Reds_
Posts: 9366
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1929 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

Imaš Pansion Umoljani, imaš Pansion Honey Walley, ima i nekih objekata koji se izdaju na Lukomiru.

Imaš vikendica koje se izdaju. Samo teško šta ima za 10-15 KM, naravno.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1930 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

SmokingMan wrote: 05/01/2023 12:14
JoseMujica wrote: 05/01/2023 10:48

sjetih se još jedne loge....ima kontejner/kućica na vrhu Josipove staze, tj. odmah ispod Kotlova...pripada HPD Bjelašnici


druže većina ovoga što smo ti pobrojali je samo da imaš krov nad glavom i krevet....mislim da je zadnji od ovih domova koji je bio sa domarom Stanari...otišo Jasa i više neće niko gore
Recimo Umoljani - Lukomir - Vosočića, ruta koju sam planirao u 2 dana obići, pa da je negdje na poLa puta dom, bilo bi baš potaman.
Ma naši su nesposobni da održavaju planinarski turizam tokom čitave godine, kada se sva promocija turizma svela na užio dio grada Sarajeva.
Majke mi dođe mi da o svom trošku uradim lijepe brošure o planinskim ljepotama okolice Sarajeva, makar da se tursti uponznaju sa onim što imamo.
Iako to ne bi imalo nekog većeg učinka, jer gradska vlast ne umije organizirati grupne ture u dogovoru sa turističkima agencijama.
U tom slučaju bi svi bili u Win-Win situaciji.
Tušila su ti najbolja loga i tačka za to...sve odatle možeš...čak i preko Bobovice u kanjon rakitnice do umoljana i vratiš se cestom...za Lukomir autom do Umoljana pa iz njih do Lukomira...za onaj tamo dio Visočice ( Džamija i Ljeljeni) autom do stećaka u Bojadžinom dolu. Centralni greben Visočice možeš sav obići u danu iz Tušila
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1931 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ma nema ja tak luksuz da sebu priuštim auto, nisam doduše nikada ni želio polagti vozački. :D

Idem da se zabavljam i fotografišem, obično to može trajati satima, i tu se izgubi pola dana haman. Imam namjeru da dopunim google maps fotografijama pojedinih zanimljivih lokacija na rutama, vidim toga dostatno nedostaje. I ovi što to usput uz ztabave rade, uglavnom fotografišu ono što već ima tamo u bazi.

Jbg, nemam žene, djece, devojke, obaveza, osim posla, hobija, povremeni problema, druženja kada sam raspoložen za njih. Pajdu ne mogu sahvatati, osim u rijetkim situacijama. jbg, djeca, posao, ostale obaveze.
Onda sam odlučio da se ipak moram osloniti na sebe. Ostane koje poznajem su zainteresirani za sasvim nešto suprotno. Nema tog udurženja kod nas koji bi mi mogao ispuniti moje skromne dunjalučke rabote od opšteg dobra. :D

Krenut ću od Igmanskog ratnog puta, i to već ubrzo.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1932 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

_Reds_ wrote: 05/01/2023 15:48 Imaš Pansion Umoljani, imaš Pansion Honey Walley, ima i nekih objekata koji se izdaju na Lukomiru.

Imaš vikendica koje se izdaju. Samo teško šta ima za 10-15 KM, naravno.
Vala da ostajem 5 dana, pa hajde, opet da imaš nekoga ko je stalno sa tobom na ruti, šator bi bio idealan čai i isplativiji. Jeste da je rizik što se uvijek u toj okolici vrti divljač, krupna, sitna. Ali nekako bi se psihološki naviklo i na to. Doduše kada ideš zbog astrografije, sigurno je da ćeš gotov cijelu noć ostati budan, pa tek malo otkunjati sa izlaskom Sunca. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1933 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

baja wrote: 05/01/2023 15:12
SmokingMan wrote: 05/01/2023 12:14
Recimo Umoljani - Lukomir - Vosočića, ruta koju sam planirao u 2 dana obići, pa da je negdje na poLa puta dom, bilo bi baš potaman.
Ma naši su nesposobni da održavaju planinarski turizam tokom čitave godine, kada se sva promocija turizma svela na užio dio grada Sarajeva.
Majke mi dođe mi da o svom trošku uradim lijepe brošure o planinskim ljepotama okolice Sarajeva, makar da se tursti uponznaju sa onim što imamo.
Iako to ne bi imalo nekog većeg učinka, jer gradska vlast ne umije organizirati grupne ture u dogovoru sa turističkima agencijama.
U tom slučaju bi svi bili u Win-Win situaciji.
Mozda mogu i vlasti doprinijeti ali nit umiju nit zele. Ali nije samo do njih... ima ljudi koji dođu i žele negdje prohodati, pa ne znaju gdje se obratiti (realno evo da nama treba gdje bi pitao- sve su to licna poznanstva)....jedino planinarenje.ba

dalje.... rade turističke agencije i te planinske aranžmane, ali znaš kako ...uzmu 3-4 gosta po 50 -75Eur (Od 300 do 600KM) i onda uzmu telefon nađu nekog vodiča i kažu hoćeš li za 100KM da vodiš a tvoj prevoz? :) kokošari samo tako vjeruj

Mene tako zvali i ja samo spustim slušalicu :run:
Jašta nedavno mi drugarica, dok smo se verali do vhra Trebevića to spomenu, da baš uzimaju šakom i kapom turiste. Kao da ih vode na Kilimandžaro, a ne Trebku. :mrgreen:

Planinarenje.ba je extra, pogotovo zbog onih ucrtanih putanja, ej, nema šanse da se izgubiš, osim ako si stvarno panj na kubik i ne znaš čitati mapu.


Da je položiti degree za planinarskog vodića, uložio bih nešto para u taj biznis i otvorio svoju malu agenciju, ponudio ljudima povoljnije ture. Bilo bi dobro zbog dodatne zarade, plus što ja fakat volim planinu, volim pričati sa strancima, posebno Japanese. Meni bi to dobbro došlo da još ispeglam verbalno engleski.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1934 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

baja wrote: 23/12/2022 15:10 teton su odlicne samo je bitno da ima snijega...makar 10cm. Tople i čvrste pravo...viđao sam raju da ih nosa i ljeti ali kad razgaza. ja ne bih

ja sam uzeo salewu (ljetnu) u intersport...one GTX...odlicne i lagane. rodio se za ljeta

Nepal dobre poderao sam vec 2 para
Evo i ja uzeo Salewa, nemam iskustva sa njima. Kako su ti se pokazale GTX?
Ja uzeo ove, za laganice kad nema snijega ...

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1935 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

SmokingMan wrote: 05/01/2023 22:40
baja wrote: 05/01/2023 15:12

Mozda mogu i vlasti doprinijeti ali nit umiju nit zele. Ali nije samo do njih... ima ljudi koji dođu i žele negdje prohodati, pa ne znaju gdje se obratiti (realno evo da nama treba gdje bi pitao- sve su to licna poznanstva)....jedino planinarenje.ba

dalje.... rade turističke agencije i te planinske aranžmane, ali znaš kako ...uzmu 3-4 gosta po 50 -75Eur (Od 300 do 600KM) i onda uzmu telefon nađu nekog vodiča i kažu hoćeš li za 100KM da vodiš a tvoj prevoz? :) kokošari samo tako vjeruj

Mene tako zvali i ja samo spustim slušalicu :run:
Jašta nedavno mi drugarica, dok smo se verali do vhra Trebevića to spomenu, da baš uzimaju šakom i kapom turiste. Kao da ih vode na Kilimandžaro, a ne Trebku. :mrgreen:

Planinarenje.ba je extra, pogotovo zbog onih ucrtanih putanja, ej, nema šanse da se izgubiš, osim ako si stvarno panj na kubik i ne znaš čitati mapu.


Da je položiti degree za planinarskog vodića, uložio bih nešto para u taj biznis i otvorio svoju malu agenciju, ponudio ljudima povoljnije ture. Bilo bi dobro zbog dodatne zarade, plus što ja fakat volim planinu, volim pričati sa strancima, posebno Japanese. Meni bi to dobbro došlo da još ispeglam verbalno engleski.
To je odlicna stvar. Ja sam isao u takvom aranzmanu, nazoves i pitas gdje se ide, cova ima kombi, pokupi raju i pod planinu, jednodnevno planinarenje, sve isplanirano - taman za nekoga kao ja koji vise nema raje za neke exibicije kao nekad nego daj sta das da ne peglam pozadinu u dnevnoj sobi cijeli vikend. :mastakazes:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1936 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ima se može se. Ramke nikada nije išao ispod niova :D :bih: :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1937 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

SmokingMan wrote: 10/01/2023 12:38 Ima se može se. Ramke nikada nije išao ispod niova :D :bih: :thumbup:
Ih isao sam, kako nisam ... :sad:

Samo sam naucio da te najjeftinije dodje kad nesto skupo platis.
Platis jednom skupo i kvalitetno i nema vise naknadnih troskova i da kupujes opet isto za par mjeseci ...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1938 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 13:13
SmokingMan wrote: 10/01/2023 12:38 Ima se može se. Ramke nikada nije išao ispod niova :D :bih: :thumbup:
Ih isao sam, kako nisam ... :sad:

Samo sam naucio da te najjeftinije dodje kad nesto skupo platis.
Platis jednom skupo i kvalitetno i nema vise naknadnih troskova i da kupujes opet isto za par mjeseci ...
Vazda, bilo, ja doduše tu i tamo imam sreće sa nešto jeftinijim ojzdericama. Mislim da tek na kraju ove godine planiram nakon skoro 4 godine nosanja, izeti još jedne. Vjerovatno ću gkedati nešto bliže toj cijeni, da se osiguram za narednih barem 5 godina. Često mijenjam obću na planini, tako da joj produžujem životni vrijek trajanja. Znam recimo ići i u patika,a pa ako je teren sa više goleti i krša, onda obućem pliće gojzde.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18694
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1939 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 12:38
SmokingMan wrote: 05/01/2023 22:40

Jašta nedavno mi drugarica, dok smo se verali do vhra Trebevića to spomenu, da baš uzimaju šakom i kapom turiste. Kao da ih vode na Kilimandžaro, a ne Trebku. :mrgreen:

Planinarenje.ba je extra, pogotovo zbog onih ucrtanih putanja, ej, nema šanse da se izgubiš, osim ako si stvarno panj na kubik i ne znaš čitati mapu.


Da je položiti degree za planinarskog vodića, uložio bih nešto para u taj biznis i otvorio svoju malu agenciju, ponudio ljudima povoljnije ture. Bilo bi dobro zbog dodatne zarade, plus što ja fakat volim planinu, volim pričati sa strancima, posebno Japanese. Meni bi to dobbro došlo da još ispeglam verbalno engleski.
To je odlicna stvar. Ja sam isao u takvom aranzmanu, nazoves i pitas gdje se ide, cova ima kombi, pokupi raju i pod planinu, jednodnevno planinarenje, sve isplanirano - taman za nekoga kao ja koji vise nema raje za neke exibicije kao nekad nego daj sta das da ne peglam pozadinu u dnevnoj sobi cijeli vikend. :mastakazes:
Ma da, koliko god bi se para uzelo uhar. VIdim uskoro, prošla je nedavno obuka za vodiće, vjerovatno će još koji put tokom godine biti organizovano.
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#1940 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by PM72 »

Moj jaran redovno uzima po 100 eura kao vodič po Bjelašnici,Visočici i Rakitnici.Nazovu ga,dogovori turu,uračuna benzin i džaba ruča u jednom od domova gdje dogovori klopu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1941 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

PM72 wrote: 10/01/2023 13:25 Moj jaran redovno uzima po 100 eura kao vodič po Bjelašnici,Visočici i Rakitnici.Nazovu ga,dogovori turu,uračuna benzin i džaba ruča u jednom od domova gdje dogovori klopu.
Pos'o dobar a para laka ... :thumbup:

Ove jednodnevne su bile 40 KM, samo kombi, desetak osoba 400 KM, nikakvih drugih troskova. :thumbup:
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#1942 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by PM72 »

Meni je šega kako papci po bjelašničkim selima uzimaju još veće papke...kajmak i sir,uštipci,pura,krompiruša ili burek ispod sača a "gosti" padaju u trans a sve došlo sa sela,odraslo na kljukuši i puri al sad imaju Kolmar jakne... :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1943 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

SmokingMan wrote: 10/01/2023 13:18
Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 13:13

Ih isao sam, kako nisam ... :sad:

Samo sam naucio da te najjeftinije dodje kad nesto skupo platis.
Platis jednom skupo i kvalitetno i nema vise naknadnih troskova i da kupujes opet isto za par mjeseci ...
Vazda, bilo, ja doduše tu i tamo imam sreće sa nešto jeftinijim ojzdericama. Mislim da tek na kraju ove godine planiram nakon skoro 4 godine nosanja, izeti još jedne. Vjerovatno ću gkedati nešto bliže toj cijeni, da se osiguram za narednih barem 5 godina. Često mijenjam obću na planini, tako da joj produžujem životni vrijek trajanja. Znam recimo ići i u patika,a pa ako je teren sa više goleti i krša, onda obućem pliće gojzde.
Moze se naci za male pare dobrih stvari. Nasao sam za 20 KM polovne njemacke vojne alpinisticke cizme do po' lista visoke, Gore-tex, ludilo. :thumbup: Ne mozes ih obuci ako nije -20. Ili Alpinine Tetonke, bile 200 KM stari model, sad imaju novi model 180 KM, predobre za dereze. Takve Salewa su 550 KM. Stajaznam, meni je i dalje Alpina broj 1 za odnos cijene i sta dobijes.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1944 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

PM72 wrote: 10/01/2023 14:20 Meni je šega kako papci po bjelašničkim selima uzimaju još veće papke...kajmak i sir,uštipci,pura,krompiruša ili burek ispod sača a "gosti" padaju u trans a sve došlo sa sela,odraslo na kljukuši i puri al sad imaju Kolmar jakne... :lol:
Jes' ... :lol:

Mi jednom na Prokosko i ostali bez hljeba, odem ja u katun reko hanuma kol'ko para jedan domaci hljeb, kaze 40 KM, reko neka hvala ja visocanin mogu mesa i bez hljeba. :lol:
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#1945 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by PM72 »

Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 14:24
PM72 wrote: 10/01/2023 14:20 Meni je šega kako papci po bjelašničkim selima uzimaju još veće papke...kajmak i sir,uštipci,pura,krompiruša ili burek ispod sača a "gosti" padaju u trans a sve došlo sa sela,odraslo na kljukuši i puri al sad imaju Kolmar jakne... :lol:
Jes' ... :lol:

Mi jednom na Prokosko i ostali bez hljeba, odem ja u katun reko hanuma kol'ko para jedan domaci hljeb, kaze 40 KM, reko neka hvala ja visocanin mogu mesa i bez hljeba. :lol:
:thumbup:
Meni su na Prokoškom prije 20 godina tražili 30 KM za tepsiju krompiruše...reko mlada...kila krompira 20 feninga a u tepsiju ide par kila...jel mi prodaješ i pitu i tepsiju i fijaker...more mrš u 3 pm i ti i pita...
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1946 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by zforumas »

Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 12:30
baja wrote: 23/12/2022 15:10 teton su odlicne samo je bitno da ima snijega...makar 10cm. Tople i čvrste pravo...viđao sam raju da ih nosa i ljeti ali kad razgaza. ja ne bih

ja sam uzeo salewu (ljetnu) u intersport...one GTX...odlicne i lagane. rodio se za ljeta

Nepal dobre poderao sam vec 2 para
Evo i ja uzeo Salewa, nemam iskustva sa njima. Kako su ti se pokazale GTX?
Ja uzeo ove, za laganice kad nema snijega ...

Image
Samo se nemoj zaletiti pa na duzu turu u njima prije nego ih "zanosas" i gledaj da obuces kvalitetne carape, nazad na peti su potvrde (a mozda je i do mene, mene pete handre, tu sam bas tezak na obuci). Za neke ture bez snijega i eventualno malo vlage su OK. Ne klizu tako lako, ne znoji se noga nesto pretjerano ali isto tako i nije bas da ne propustaju vlagu. Nisu im losi oni ulosci dodatni sto dodju uz njih.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1947 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

zforumas wrote: 10/01/2023 14:40 Samo se nemoj zaletiti pa na duzu turu u njima prije nego ih "zanosas" i gledaj da obuces kvalitetne carape, nazad na peti su potvrde (a mozda je i do mene, mene pete handre, tu sam bas tezak na obuci). Za neke ture bez snijega i eventualno malo vlage su OK. Ne klizu tako lako, ne znoji se noga nesto pretjerano ali isto tako i nije bas da ne propustaju vlagu. Nisu im losi oni ulosci dodatni sto dodju uz njih.
Nesto sam i kontao da sam se zezn'o i da sam trebao uzeti duboke Terexsice. :mastakazes:

Imam plitke ... uzeo ih u aziji, klizave gluho bilo pa me je to odbilo, sve zazirem od njih ali mozda su ove kod nas bolje. :|
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1948 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

PM72 wrote: 10/01/2023 14:35
Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 14:24

Jes' ... :lol:

Mi jednom na Prokosko i ostali bez hljeba, odem ja u katun reko hanuma kol'ko para jedan domaci hljeb, kaze 40 KM, reko neka hvala ja visocanin mogu mesa i bez hljeba. :lol:
:thumbup:
Meni su na Prokoškom prije 20 godina tražili 30 KM za tepsiju krompiruše...reko mlada...kila krompira 20 feninga a u tepsiju ide par kila...jel mi prodaješ i pitu i tepsiju i fijaker...more mrš u 3 pm i ti i pita...
Tad je gore jagnje bilo 300 KM, a na pijaci u Fojnici to isto 200. Kaze jaro moj domacinu haj' ga odvezi na pijacu da ga kupim.
Jesu zaguljeni ...
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1949 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Ramzess Veliki wrote: 10/01/2023 12:30
baja wrote: 23/12/2022 15:10 teton su odlicne samo je bitno da ima snijega...makar 10cm. Tople i čvrste pravo...viđao sam raju da ih nosa i ljeti ali kad razgaza. ja ne bih

ja sam uzeo salewu (ljetnu) u intersport...one GTX...odlicne i lagane. rodio se za ljeta

Nepal dobre poderao sam vec 2 para
Evo i ja uzeo Salewa, nemam iskustva sa njima. Kako su ti se pokazale GTX?
Ja uzeo ove, za laganice kad nema snijega ...

Image

Odlicne ljetne, sad ih nosao do nove godine. lagane udobne sve za 10...u mene su neke slicne nisu iste ko tvoje ali tu je to neđe. jedina zamjerka je na peti kao da s malo podignute (ko štikla :P ) čudan osjećaj. Ali navikneš se.

Alpina Nepal trenutno derem...meni dobre.

A glede ove turistike, pa vidjeli lokalci /seljaci da se uzima lova pa što ne bi i oni :D
Kad nije ništa organizovano svak čopa koliko more. Od agencije, vodiča, lokalca a i turisti dobro :bih:
PM72
Posts: 17777
Joined: 30/04/2012 16:54

#1950 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by PM72 »

Pravi planinar i ljubitelj prirode ne svraća na kljukuše i pure nego ponese svu logistiku i uživa.
Primus,posuđe,hljeb,voda,klopa...sve je u ruksaku i lagano.
Post Reply