Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
il dottore
Posts: 1443
Joined: 12/04/2014 20:35

#1876 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by il dottore »

stubrijez wrote: 23/12/2021 09:43
Giancarlo wrote: 17/12/2021 22:26
Ne znam jeli kasno, nisam na vrijeme vidio post ali neka svejedno ostane za ubuduce, mozda nekome pomogne. To sto si ti opisao, najvise bi ti mozda odgovaro Alpinin model Tibet. Mnoooogo ljudi sa ovih prostora uzme njih kao neke hajmo reci, prve gojze kad krenu planinariti. Mozes i sam procitati po netu iskustva razna, uglavnom vecinom ljudi budu jako zadovoljni sa tim modelom. Posto si i sam vec gledao Alpinu, cudi me da si njih fulio, jedino da ih tad nije bilo. Cesto su na snizenju pa se ne mora platiti puna cijena.
Eno ih u alpini na snizenju 125 KM. Vrh gojzerice... ja sam napredan planinar mogu slobodno rec moje su na izdisaju i to ne funkcionalno vec estetski. Za cetiri godine koliko ih nosim (nemam druge) zgazile su preko 2000 Km savrsene ostale djon se tak malo naceo. Eksploatacija u ekstremnim uslovima fakat ne znam kome trebaju bolje. Extra!
Jesi li siguran da je Tibet model u pitanju, za tu cijenu od 125?
Da nije mozda Tundra u pitanju?
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#1877 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

il dottore wrote: 23/12/2021 11:14
stubrijez wrote: 23/12/2021 09:43

Eno ih u alpini na snizenju 125 KM. Vrh gojzerice... ja sam napredan planinar mogu slobodno rec moje su na izdisaju i to ne funkcionalno vec estetski. Za cetiri godine koliko ih nosim (nemam druge) zgazile su preko 2000 Km savrsene ostale djon se tak malo naceo. Eksploatacija u ekstremnim uslovima fakat ne znam kome trebaju bolje. Extra!
Jesi li siguran da je Tibet model u pitanju, za tu cijenu od 125?
Da nije mozda Tundra u pitanju?
https://www.alpinashop.ba/p53-537-31035 ... et-v-69382
il dottore
Posts: 1443
Joined: 12/04/2014 20:35

#1878 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by il dottore »

Giancarlo wrote: 23/12/2021 19:23
il dottore wrote: 23/12/2021 11:14

Jesi li siguran da je Tibet model u pitanju, za tu cijenu od 125?
Da nije mozda Tundra u pitanju?
https://www.alpinashop.ba/p53-537-31035 ... et-v-69382
Jedno su tibet gojzerice a drugo je cijena 125 KM.
Ove s linka kostaju 231 s popustom
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#1879 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

il dottore wrote: 23/12/2021 23:13
Jedno su tibet gojzerice a drugo je cijena 125 KM.
Ove s linka kostaju 231 s popustom
Znam ja, sigurno je zamijenio model Tibet sa nekim drugim. Sumnjam da je u nekoj radnji Tibet bio na snizenju od npr. 70% :-D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1880 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by stubrijez »

te te haman jesu tundra o tim govorim... najjeftinije planinarske od Alpine.
Ja ih tada platio 145
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#1881 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by sale07 »

il dottore wrote: 23/12/2021 23:13
Jedno su tibet gojzerice a drugo je cijena 125 KM.
Ove s linka kostaju 231 s popustom
Kakva su ove cipele, izgledaju mi pristojno za nositi svaki dan.
Inace imam problem sa zimskom obucom, il su klizave ili hladne nikako ubosti, a spreman sam dati i 5 stoja, samo da ne moram svake godine razmisljati o tome.

Zadnjih 5 godina, ecco neke odlicne sve super, al kad se vani namokre od snijega, noga ledenica.
Sad nosim neke columbia, isto solidne, tople al brate klizave kao ljetne patike.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1882 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

sale07 wrote: 27/12/2021 11:48
il dottore wrote: 23/12/2021 23:13

Jedno su tibet gojzerice a drugo je cijena 125 KM.
Ove s linka kostaju 231 s popustom
Kakva su ove cipele, izgledaju mi pristojno za nositi svaki dan.
Inace imam problem sa zimskom obucom, il su klizave ili hladne nikako ubosti, a spreman sam dati i 5 stoja, samo da ne moram svake godine razmisljati o tome.

Zadnjih 5 godina, ecco neke odlicne sve super, al kad se vani namokre od snijega, noga ledenica.
Sad nosim neke columbia, isto solidne, tople al brate klizave kao ljetne patike.
teško ćeš naći planinarske zimske gojze a da nisu klizave jer se namjenski prave da nosiš dereze na njima pa im zbog toga đon mora biti tvrd i težak...inače su sve zimske teške ko tuč
User avatar
helpdesk1
Posts: 516
Joined: 04/08/2011 14:14

#1883 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by helpdesk1 »

Nemoj žaliti novca za dobre cipele/gojzerice. Bilo je mnogo slučajeva gdje me je dobra cipela spasila hladnoće i mokrine (doduše imao sam i gamaše i upala mi noga do koljena u vodu na brvnu ispod Skakavca i ostala suha čarapa), povrede zgloba (nekoliko puta mi se stopalo zaglavilo u stijeni)...Prati akcije, ja sam uzeo Dolomiti kožnu cipelu na nekoj akciji i nije bila mnogo skupa. Redovno ih mažem , uloške poslije svakog planinarenja operem. Nema ništa gore nego kad te na planini izda obuća. I da dodam, a vezano je za obuću. Obavezno nositi u ruksaku plastične vezice (one što raja veže ratkape). Vezica mi je nekad davno čuvala đon kada se odlijepio na Treskavici sa starih cipela, a ujedno ti vezica može poslužiti za imobilizaciju noge u slučaju loma (pričvrstiti granu uz nogu...).
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#1884 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

helpdesk1 wrote: 28/12/2021 09:04 Nemoj žaliti novca za dobre cipele/gojzerice. Bilo je mnogo slučajeva gdje me je dobra cipela spasila hladnoće i mokrine (doduše imao sam i gamaše i upala mi noga do koljena u vodu na brvnu ispod Skakavca i ostala suha čarapa), povrede zgloba (nekoliko puta mi se stopalo zaglavilo u stijeni)...Prati akcije, ja sam uzeo Dolomiti kožnu cipelu na nekoj akciji i nije bila mnogo skupa. Redovno ih mažem , uloške poslije svakog planinarenja operem. Nema ništa gore nego kad te na planini izda obuća. I da dodam, a vezano je za obuću. Obavezno nositi u ruksaku plastične vezice (one što raja veže ratkape). Vezica mi je nekad davno čuvala đon kada se odlijepio na Treskavici sa starih cipela, a ujedno ti vezica može poslužiti za imobilizaciju noge u slučaju loma (pričvrstiti granu uz nogu...).
ja recimo uvijek nosim duct tape za đonove i te stvari, a za imobilizaciju imam ovo:
https://www.ebay.com/itm/273116190815?_ ... BMjqK5ksBf

i uvijek su srolani zajedno u ruksaku
User avatar
helpdesk1
Posts: 516
Joined: 04/08/2011 14:14

#1885 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by helpdesk1 »

perfect_guy wrote: 28/12/2021 14:08
helpdesk1 wrote: 28/12/2021 09:04 ...I da dodam, a vezano je za obuću. Obavezno nositi u ruksaku plastične vezice (one što raja veže ratkape). Vezica mi je nekad davno čuvala đon kada se odlijepio na Treskavici sa starih cipela, a ujedno ti vezica može poslužiti za imobilizaciju noge u slučaju loma (pričvrstiti granu uz nogu...).
ja recimo uvijek nosim duct tape za đonove i te stvari, a za imobilizaciju imam ovo:
https://www.ebay.com/itm/273116190815?_ ... BMjqK5ksBf

i uvijek su srolani zajedno u ruksaku
Svejedno šta god, ja sam staromodan :-D , bitno je da služi svrsi. Ovo je više bilo namjenjeno povremenim planinarima da počnu misliti i na ovakve stvari. Nije samo dovoljna nepropusna jakna, fotosenzitivne naočale, itd...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1886 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

izolirband me spasio jednom na Magliću...čizma pukla...kad jaran izvuče izolirku i namotam i siđem bez problema...otad je ne vadim iz ranca
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#1887 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

Hoda li iko po planinama ove zime, kakva je situacija? Pisite malo :D
Giancarlo
Posts: 482
Joined: 26/12/2008 21:22

#1888 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

sale07 wrote: 27/12/2021 11:48Inace imam problem sa zimskom obucom, il su klizave ili hladne nikako ubosti, a spreman sam dati i 5 stoja, samo da ne moram svake godine razmisljati o tome.

Zadnjih 5 godina, ecco neke odlicne sve super, al kad se vani namokre od snijega, noga ledenica.
Sad nosim neke columbia, isto solidne, tople al brate klizave kao ljetne patike.
Vjerovatno je kod nas takvu cizmu kakva tebi treba malo teze naci, naprosto nemamo pristup u BiH svim boljim proizvodacima takve obuce. Ali evo npr. pogledaj online ili licno u onoj prodavnici GMS. Znam da oni imaju Dolomite obucu, neko je vec gore spomenuo, pa sta znas, mozda naletis na nesto sto ti odgovara :thumbup:
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#1889 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by llull »

Pa ne znam, Alpina ima sasvim ok modela, i dobro su se pokazali. Cak i ja sebi mozgam da uzmem Alpina Nepal
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1890 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

stubrijez wrote: 17/12/2021 12:43 Dame i gospodo iz Sarajva...
jedno pitanje da ne otvaram temu dzaba treba mi savjet lokalnog pjesaka/planinara.
Oko nove godine sam u seheru pa bih opuco turu na vrh Trebevica a startna tacka bi bila Kovacici, OHR preko jevrejskok i Debelog brda... nije problem trasa imam stare mape i ove nove skalamerije samo dobar savjet mozda ima nekih nesigurnih dijelova ili necija basca, ograda isl. Hvala...
Iskreno nikad nisam tuda isao niti sam cuo da ko ide, mozda lokalci. Znam da ima spust sa Coline kape preko Kazana na Sirokacu ali nisam nikad isao tuda. Probaj ubosti sa Jevrejskog na Bostariće/Boguševac, pa Kazani. Velika Čolina kapa ti je orjentir. Od nje (lokacija Šućura kuće) imaš makadam do bob staze, dalje je lako.

Iskreno mislim da nema tuda mina, ali bih se drzao kakvih puteva. A ima taj makadam Bogusevac_kazani_Čolina kapa

Sretno :D
User avatar
alcho
Posts: 1467
Joined: 31/08/2006 09:08

#1891 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

baja wrote: 30/12/2021 14:00
stubrijez wrote: 17/12/2021 12:43 Dame i gospodo iz Sarajva...
jedno pitanje da ne otvaram temu dzaba treba mi savjet lokalnog pjesaka/planinara.
Oko nove godine sam u seheru pa bih opuco turu na vrh Trebevica a startna tacka bi bila Kovacici, OHR preko jevrejskok i Debelog brda... nije problem trasa imam stare mape i ove nove skalamerije samo dobar savjet mozda ima nekih nesigurnih dijelova ili necija basca, ograda isl. Hvala...
Iskreno nikad nisam tuda isao niti sam cuo da ko ide, mozda lokalci. Znam da ima spust sa Coline kape preko Kazana na Sirokacu ali nisam nikad isao tuda. Probaj ubosti sa Jevrejskog na Bostariće/Boguševac, pa Kazani. Velika Čolina kapa ti je orjentir. Od nje (lokacija Šućura kuće) imaš makadam do bob staze, dalje je lako.

Iskreno mislim da nema tuda mina, ali bih se drzao kakvih puteva. A ima taj makadam Bogusevac_kazani_Čolina kapa

Sretno :D
Niti znam kuda se ide, niti sam cuo da neko ide, niti znam ima li mina....al eto da nesto napisem :-)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1892 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

alcho wrote: 30/12/2021 14:12
baja wrote: 30/12/2021 14:00

Iskreno nikad nisam tuda isao niti sam cuo da ko ide, mozda lokalci. Znam da ima spust sa Coline kape preko Kazana na Sirokacu ali nisam nikad isao tuda. Probaj ubosti sa Jevrejskog na Bostariće/Boguševac, pa Kazani. Velika Čolina kapa ti je orjentir. Od nje (lokacija Šućura kuće) imaš makadam do bob staze, dalje je lako.

Iskreno mislim da nema tuda mina, ali bih se drzao kakvih puteva. A ima taj makadam Bogusevac_kazani_Čolina kapa

Sretno :D
Niti znam kuda se ide, niti sam cuo da neko ide, niti znam ima li mina....al eto da nesto napisem :-)
Nisi dobro procitao, znam kud se ide samo ja nisam isao. Dao sam mu jasne upute i ulicu Bogusevac, odatle je 500m do Šućura kuća. A vidi se putić na gugl mapi... kad kazem za mine, mislim da se ne silazi s puta (to sam bio nedorecen)...put se koristi vjerovatno jer se nema kud doci do kazana. eto i spomenik izgrađen
ja obicno silazim apelovom cestom na pogledine.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1893 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by stubrijez »

baja wrote: 30/12/2021 14:00
stubrijez wrote: 17/12/2021 12:43 Dame i gospodo iz Sarajva...
jedno pitanje da ne otvaram temu dzaba treba mi savjet lokalnog pjesaka/planinara.
Oko nove godine sam u seheru pa bih opuco turu na vrh Trebevica a startna tacka bi bila Kovacici, OHR preko jevrejskok i Debelog brda... nije problem trasa imam stare mape i ove nove skalamerije samo dobar savjet mozda ima nekih nesigurnih dijelova ili necija basca, ograda isl. Hvala...
Iskreno nikad nisam tuda isao niti sam cuo da ko ide, mozda lokalci. Znam da ima spust sa Coline kape preko Kazana na Sirokacu ali nisam nikad isao tuda. Probaj ubosti sa Jevrejskog na Bostariće/Boguševac, pa Kazani. Velika Čolina kapa ti je orjentir. Od nje (lokacija Šućura kuće) imaš makadam do bob staze, dalje je lako.

Iskreno mislim da nema tuda mina, ali bih se drzao kakvih puteva. A ima taj makadam Bogusevac_kazani_Čolina kapa

Sretno :D
Tako sam nesto i zamislio gledajuci mapu... mine nisu problem, svakako ne idem tamo dje ih nema :-)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1894 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

stubrijez wrote: 30/12/2021 14:49
baja wrote: 30/12/2021 14:00

Iskreno nikad nisam tuda isao niti sam cuo da ko ide, mozda lokalci. Znam da ima spust sa Coline kape preko Kazana na Sirokacu ali nisam nikad isao tuda. Probaj ubosti sa Jevrejskog na Bostariće/Boguševac, pa Kazani. Velika Čolina kapa ti je orjentir. Od nje (lokacija Šućura kuće) imaš makadam do bob staze, dalje je lako.

Iskreno mislim da nema tuda mina, ali bih se drzao kakvih puteva. A ima taj makadam Bogusevac_kazani_Čolina kapa

Sretno :D
Tako sam nesto i zamislio gledajuci mapu... mine nisu problem, svakako ne idem tamo dje ih nema :-)
e onda ti nema pomoci, ko ni meni :D
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#1895 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ST11 »

Na Triglavu poginuo momak iz BiH. Moje saucesce porodici.

"28-letni fant iz Bosne in Hercegovine je sestopal, nato pa le nekaj metrov pred nama zdrsnil v dolino. Zgodilo se je na prečnici pod Malim Triglavom. Razmere so bile zelo spremenljive. Na vsakih 20 do 30 metrov so se spreminjale – od ledenega do mehkega snega, tudi odjužnega. Po mojem mnenju moraš biti za take razmere dobro tehnično podkovan. Z enim alpinistom sva večkrat pregledala posnetek in videti je bilo, da planinec ni vedel, kaj početi v prečnici. Neka gospa se je pogovarjala s ponesrečenim in njegovimi prijatelji pred nesrečo v koči na Kredarici. Po njenih besedah so bili neizkušeni. Povedali so ji, da so prvič na Triglavu oziroma v gorah pozimi nasploh," je opisal, kaj se je včeraj dogajalo pod Triglavom."

https://www.24ur.com/novice/slovenija/g ... usenj.html
zanovetalo
Posts: 39
Joined: 17/01/2022 17:06

#1896 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by zanovetalo »

Prvi put sam pkaninario ...bilo je predivno

[youtube]https://youtu.be/EEluHqkhhG4[/youtube]
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#1897 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by madesa »

ima li gdje uzeti neke patike za planinarenje da nisu po 150-200 km.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5301
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1898 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Slo Burner »

madesa wrote: 10/10/2022 08:21 ima li gdje uzeti neke patike za planinarenje da nisu po 150-200 km.
Imaju u Bingu neke Salomon, nisu nesto ali ako ne planiras bas cesto mogu posluziti.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#1899 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by madesa »

Slo Burner wrote: 10/10/2022 09:48
madesa wrote: 10/10/2022 08:21 ima li gdje uzeti neke patike za planinarenje da nisu po 150-200 km.
Imaju u Bingu neke Salomon, nisu nesto ali ako ne planiras bas cesto mogu posluziti.
1x mjesecno :D hvala puno :thumbup:
User avatar
Slo Burner
Posts: 5301
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1900 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Slo Burner »

Ima li ko iskustva sa Aigle altavio gtx, mogao bih ih povoljno dobiti
Post Reply