Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1626 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
_Reds_ wrote:Ja nisam rekao da nije bila ratna zona, jeste. I ćaba i Đevigrad i nešto malo lijevo od Đevograda prema Baricama, dalje nije bilo linija.

Ali da mina u tom području ima, niko ih nikada nije našao, niti postoje bilo kakvi zapisi da istih ima. Granata, i ostatak od granata, gelera, ima.

Ratna zona je bila 2/3 BiH.

Dio koji se zove Surdupi za Treskavici, se sa velikom vjerovatnom pretpostavlja da je miniran.

NA ovom dijelu prema Baricama lično sreo bar puta na desetine ljudi koji beru brusnicu i borovnicu.

@Mujica, hvala na marki trakom, korisna je baš, nisam morao paliti track prošle godine nekad, na dijelu kada se skušta sa Barica do onih sempentina. Ja sam kontao ponijeti ove godine sprej, pa malo neke marke popravnim.
30.8.2018 MAC (FU CZ) uklonio sa staze koja se spominje
evo link ako radi vidi se caba u pozadini

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... uE&theater
ma to otišli da pokupe one suvenire s vrha koje je raja skupila na gomilu i malo se uslikaju i ćape dnevnicu za terenski rad...otiđite na Đevigrad i naći ćete, kod onog bunkera ispod vrha, rep Maljutke što viri iz trave....nismo ga smjeli dirati jer nam je, pošto žica stoji uredno namotana, djelovalo da je još uvijek neupotrebljena i ostavljena raketa
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1627 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

JoseMujica wrote: ma to otišli da pokupe one suvenire s vrha koje je raja skupila na gomilu i malo se uslikaju i ćape dnevnicu za terenski rad...otiđite na Đevigrad i naći ćete, kod onog bunkera ispod vrha, rep Maljutke što viri iz trave....nismo ga smjeli dirati jer nam je, pošto žica stoji uredno namotana, djelovalo da je još uvijek neupotrebljena i ostavljena raketa
imas sliku granate neeksplodirane pa ne valjaj budalastine.
Ako si nesto vidio posalji im koordinate i ucini dobro sebi i drugima
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1628 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:
JoseMujica wrote: ma to otišli da pokupe one suvenire s vrha koje je raja skupila na gomilu i malo se uslikaju i ćape dnevnicu za terenski rad...otiđite na Đevigrad i naći ćete, kod onog bunkera ispod vrha, rep Maljutke što viri iz trave....nismo ga smjeli dirati jer nam je, pošto žica stoji uredno namotana, djelovalo da je još uvijek neupotrebljena i ostavljena raketa
imas sliku granate neeksplodirane pa ne valjaj budalastine.
Ako si nesto vidio posalji im koordinate i ucini dobro sebi i drugima
kao što napisah stoji uz sami bunker ispod vrha....nekih 10 cm repa viri iz trave i vidi se uredno namotana žica pa otuda pretpostavljamo da je neupotrebljena i nit smo je dirali niti slikali

A nastaviću "valjati gluposti" jer sam išao gore dva puta nakon ove njihove photo session "akcije" sa BB :roll:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1629 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

Kako je ovo moguće?
Haris Holjan i Anes Dedović neugodno su se iznenadili jutros kada su šetajući izletištem Stojčevac naišli na minu koja se nalazila na šumskom putu udaljenom oko 500 metara od tamošnjeg spomen-obilježja.

Kako nam je rekao Holjan, minu su ugledali pukom srećom i odmah su kontaktirali Federalnu upravu civilne zaštite.

"Šetali smo jutros oko pola devet i sasvim slučajno sam ugledao minu ispred sebe na putu. Pripadnici FUCZ-a su brzo došli. Mina je postavljena za aktivaciju na putu. Nismo mogli vjerovati da je neko sposoban to uraditi", rekao je Holjan.

Prema riječima direktora FUCZ-a Fahrudina Solaka, mina je pronađena na površini koja nije "tretirana" jer nije riječ o minskom polju, kao što je to ranije bio slučaj s drugim lokacijama koje su očišćene.

"Došle su i kolege iz BH MAC-a kako bi se utvrdilo o čemu je tačno riječ, odnosno da li je možda riječ o ostatku minskog polja za koje se nije znalo da postoji ili nečemu drugom. To je staza koja se često koristi. Dok smo bili tamo biciklisti su projurili tom lokacijom, srećom pored mina. Hvala Bogu niko nije povrijeđen i ta opasnost je otklonjena", kazao nam je Solak.

Riječ je o mini vrste PMA3. To je jugoslavenska vrsta protupješačke antimagnetne eksplozivne mine, također zvana i "klackalica", koja je aktivirana nagaznom silom.

Općina Ilidža, na čijem području se nalazi i Stojčevac, potpuno je očišćena od mina krajem prošle godine.
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1630 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Isli smo mi nedavno turu na Treski (challenge 2000+). Mala Ćaba - Đevigrad - Opaljeni Kuk - Kota - Barice. Od Ćabe pa sve do Barica ima markirana i utabana staza, treba samo pažljivo pratiti. Staza prolazi ispod Opaljenog kuka (ali se može preko stijena izaći na vrh - vrh ima zaboden štap u gomili kamenja), te pored Kote (postoji prosječena staza do vrha) te vodi skroz na Barice. Jedino što je malo nezgodno je silazak sa Barica na Poljice jer je teško ubosti stazu (pomogle su nam trake na drveću da pronađemo ulaz), te je silazak prilično strm, i staza zarasla :D

U prilogu track ako kome može pomoći :)

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/m ... a-37639106
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1631 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

hamush wrote:Isli smo mi nedavno turu na Treski (challenge 2000+). Mala Ćaba - Đevigrad - Opaljeni Kuk - Kota - Barice. Od Ćabe pa sve do Barica ima markirana i utabana staza, treba samo pažljivo pratiti. Staza prolazi ispod Opaljenog kuka (ali se može preko stijena izaći na vrh - vrh ima zaboden štap u gomili kamenja), te pored Kote (postoji prosječena staza do vrha) te vodi skroz na Barice. Jedino što je malo nezgodno je silazak sa Barica na Poljice jer je teško ubosti stazu (pomogle su nam trake na drveću da pronađemo ulaz), te je silazak prilično strm, i staza zarasla :D

U prilogu track ako kome može pomoći :)

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/m ... a-37639106
O toj turi sam govorio, vjerovatno najljepsa na Treskavici, osim tog silaza gdje treba biti max. oprezan, prema se moze spustiti sa Barica i u Dujmovice,ali kad bi te neko čekao sa prevozom :D

Planiras li kad na Klakovu Glavicu, ja nisam bio na tom vrhu još što se tiče Treskavice?
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1632 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Išao sam na Klekovu glavicu kada smo išli na Pašinu planinu. Idi markiranom stazom sve do Pašine planine, pa malo prije skreni i samo grebenom (preko stijena) do vrha.

Izvoli track:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/t ... a-30214357
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1633 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

Čim nabavim šator ovih dana,ima da obidjem komplet predio Bjelašnice Abd... :thumbup:
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1634 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Ne treba ti šator za to (ako ganjaš challenge 2000+). Osam vrhova možeš obići u jednom danu jer je manje više ravna šetnja po grebenu (Opservatorij, one kote, velika i mala vlahinja, žuti cvijet). Jedino se moraš vratiti posebno po Krvavac :)

U svakom slučaju, šta god odlučiš, Bjelašnica je prelijepa (čim se makneš iz Babinog dola) :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1635 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by _Reds_ »

hamush wrote:Išao sam na Klekovu glavicu kada smo išli na Pašinu planinu. Idi markiranom stazom sve do Pašine planine, pa malo prije skreni i samo grebenom (preko stijena) do vrha.

Izvoli track:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/t ... a-30214357
Nisu losi trackovi, samo da je na njima više nekih oznaka. Na Pašinu planinu sam išao,ali sa ove strane od Ćabe.
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1636 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

_Reds_ wrote:
hamush wrote:Išao sam na Klekovu glavicu kada smo išli na Pašinu planinu. Idi markiranom stazom sve do Pašine planine, pa malo prije skreni i samo grebenom (preko stijena) do vrha.

Izvoli track:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/t ... a-30214357
Nisu losi trackovi, samo da je na njima više nekih oznaka. Na Pašinu planinu sam išao,ali sa ove strane od Ćabe.

Da, trebao bih oznake uvoditi i napomene sa slikama :mrgreen:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1637 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hamush wrote:Išao sam na Klekovu glavicu kada smo išli na Pašinu planinu. Idi markiranom stazom sve do Pašine planine, pa malo prije skreni i samo grebenom (preko stijena) do vrha.

Izvoli track:

https://www.wikiloc.com/hiking-trails/t ... a-30214357
:thumbup:

samo bi valjalo da markiraš kote, izvore, skloništa i ostale važnije toponime na tracku radi orjentacije
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#1638 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Dva deminera stradala na Kupresu pod planinom Malovan. Jedan smrtno čini mi se.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1639 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

baja wrote:Dva deminera stradala na Kupresu pod planinom Malovan. Jedan smrtno čini mi se.
na Malovanu!?

bote mi se po mecavi na Veliki malovan pentrali ...ko sasa matic hodali
User avatar
ala7
Posts: 1348
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#1640 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ala7 »

Pitanje jedno šta znači veličina 195L i veličina 195R vreće za spavanje?

Kupio sam vreću 195R, visok 187cm? Sad ne znam koja je razlika R i L.
McKinley Trekker 5 0.93kg
Giancarlo
Posts: 483
Joined: 26/12/2008 21:22

#1641 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Giancarlo »

195 bi trebala biti maximalna visina osobe koja moze stati u vrecu, a ta slova R i L ti oznacavaju na kojoj strani se vreca otvara, Right ili Left. Vjerovatno je "nebitno" za vecinu ljudi, za nekoga i nije, pa se moze birati prilikom kupovine.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#1642 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by anchor85 »

Ramzess Veliki wrote:Pocinjem kondicione za Mount Kinabalu … 4.095 metara nadmorske visine. :D

Dozvoljena kvota je 180 penjaca dnevno, penje se dva dana. :D
Aaaaa, prelijepo :D Inače me ne privlače te visine neke, ali ovdje bih rado išla :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1643 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by MarlboroGold »

Ramo :thumbup: :thumbup: To brate baš zahtijeva žestoku pripremu.

Mi smo jedne godine organizovano išli na Musalu u Bugarskoj, a to je najviši vrh balkana... nekih 3000 metara nadmorske visine. Crkli :mrgreen:
Preporučujem da nekad tokom života odete... to traje oko 3-4 dana onako kad je organizovano sa noćenjem u domovima i ski centrima, ali se može i za 2 dana doći do vrha i sići.
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#1644 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

Image

Prenj, u daljini Visocica i Bjelasnica
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#1645 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

Image

Prenj, lijevo Zelena glava i Otis, desno Osobac
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#1646 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by triton »

Image

Prenj, kontejner, slikano sa izvora
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1647 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

Ovu subotu smo posjetili vrh Ovča na Prenju. 6h uspona i skoro 2000m visinske razlike :D . Sva moguća godišnja doba su se izmijenila, od sunca, vjetra, kiše do snijega na vrhu :D

Image

Image
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1648 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hamush wrote:Ovu subotu smo posjetili vrh Ovča na Prenju. 6h uspona i skoro 2000m visinske razlike :D . Sva moguća godišnja doba su se izmijenila, od sunca, vjetra, kiše do snijega na vrhu :D

Image

Image
bravo Adi :thumbup:
hamush
Posts: 31
Joined: 24/01/2019 11:13

#1649 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hamush »

JoseMujica wrote:
hamush wrote:Ovu subotu smo posjetili vrh Ovča na Prenju. 6h uspona i skoro 2000m visinske razlike :D . Sva moguća godišnja doba su se izmijenila, od sunca, vjetra, kiše do snijega na vrhu :D

Image

Image
bravo Adi :thumbup:
Ne mogu još skontati ko si, ali hvala :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1650 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

eeeeeeeeee :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply