mape BiH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#1 mape BiH

Post by radijator »

ima li neko mape BiH, 1:50.000 ili 1:100.000
prvenstveno me zanimaju planinski predjeli, mada bi i kompletna mapa bih dobro došla

hvala unaprijed!!!! :bih: :bih:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: mape BiH

Post by cyprus »

Ti naravno znaš da kompletna mapa BiH u razmjeri 1: 50 000 (ako takva postoji) ne može stat na prosječan zid? :D
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#3 Re: mape BiH

Post by visocicaguy »

zato moze na neprosjecan.... :lol:
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#4 Re: mape BiH

Post by radijator »

cyprus wrote:Ti naravno znaš da kompletna mapa BiH u razmjeri 1: 50 000 (ako takva postoji) ne može stat na prosječan zid? :D
:) znam ali trebaju mi samo neki dijelovi mape
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#5 Re: mape BiH

Post by kekec »

cyprus wrote:Ti naravno znaš da kompletna mapa BiH u razmjeri 1: 50 000 (ako takva postoji) ne može stat na prosječan zid? :D
Postoji, kao sto postoji i mapa Evrope u razmjeri 1:50000. A druga je stvar dimenzija.
Cyprus, kao buduci strucnjak iz oblasti geografije, moras se preciznije izrazavati. :-)
A ako ti je prof bio Muriz Spahic, onda ti je oprosteno. :D
;-)
User avatar
New Left
Posts: 39
Joined: 22/02/2008 15:16

#6 Re: mape BiH

Post by New Left »

sve ste napisali osim ima li gdje mapa... :roll:
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#7 Re: mape BiH

Post by kekec »

New Left wrote:sve ste napisali osim ima li gdje mapa... :roll:
Pogledaj malo linkove na (Priroda-ekologija, tema: Topografske karte) :
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 32&t=41773
ja sam skinuo nekoliko specijalki sa nekih linkova nadjenih na datoj temi.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#8 Re: mape BiH

Post by cyprus »

kekec wrote:
cyprus wrote:Ti naravno znaš da kompletna mapa BiH u razmjeri 1: 50 000 (ako takva postoji) ne može stat na prosječan zid? :D
Postoji, kao sto postoji i mapa Evrope u razmjeri 1:50000. A druga je stvar dimenzija.
Cyprus, kao buduci strucnjak iz oblasti geografije, moras se preciznije izrazavati. :-)
A ako ti je prof bio Muriz Spahic, onda ti je oprosteno. :D
;-)
A kako misliš preciznije? :D

Ne kažem da ne postojim, ali kažem da ja takvu mapu još nisam vidio :D .

A što se tiče Muriza...ma predaje još... :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: mape BiH

Post by cyprus »

New Left wrote:sve ste napisali osim ima li gdje mapa... :roll:
A topografskih karti raznih dijelova BiH, pa i u tim razmjerama koje tražiš imaš na PMF-u, eh sad ne znam koliko su dostupne :) .
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#10 Re: mape BiH

Post by jeza u ledja »

radijator wrote:ima li neko mape BiH, 1:50.000 ili 1:100.000
prvenstveno me zanimaju planinski predjeli, mada bi i kompletna mapa bih dobro došla

hvala unaprijed!!!! :bih: :bih:
Jedna takva karta (50K) kosta stotinjak dolara, najmanje, i to u raster (digitalnom) formatu. Printane ne mozes naci za ispod $200. To prodaju Rusi, i to su najbolje karte koje postoje, mada su radjene prije 30 godina i vise. Ameri takodje prodaju neke topo jeftino (ispod $50), ali to ni na sta ne lici, bolje onda uzmes nase (od JNA).

VGI Beograd iz nekog razloga ne prodaje karte BiH, a ima Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru. :shock: I njihove su od $100 pa nadalje.

U BiH koliko znam niko ne stanca karte takve razmjere. Jedino sto mozes mozda naci/kupiti/maznuti :D su digitalne karte.

Najlakse jednostavno naci dobre digitalne fotke tih karata. :D
gavran40
Posts: 1
Joined: 25/02/2009 14:11

#11 Re: mape BiH

Post by gavran40 »

Molio bih neke mape 1:25 ijada ili 1:50 ijada iz BiH a posebno prostori Duvna, Livna, Rame/Prozora, Kupresa, G.vakufa/Uskoplja, Fojnice....
Bio bih mi jako zahvalan
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#12 Re: mape BiH

Post by mostarac »

jeza u ledja wrote:
radijator wrote:ima li neko mape BiH, 1:50.000 ili 1:100.000
prvenstveno me zanimaju planinski predjeli, mada bi i kompletna mapa bih dobro došla

hvala unaprijed!!!! :bih: :bih:
Jedna takva karta (50K) kosta stotinjak dolara, najmanje, i to u raster (digitalnom) formatu. Printane ne mozes naci za ispod $200. To prodaju Rusi, i to su najbolje karte koje postoje, mada su radjene prije 30 godina i vise. Ameri takodje prodaju neke topo jeftino (ispod $50), ali to ni na sta ne lici, bolje onda uzmes nase (od JNA).

VGI Beograd iz nekog razloga ne prodaje karte BiH, a ima Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru. :shock: I njihove su od $100 pa nadalje.

U BiH koliko znam niko ne stanca karte takve razmjere. Jedino sto mozes mozda naci/kupiti/maznuti :D su digitalne karte.

Najlakse jednostavno naci dobre digitalne fotke tih karata. :D
Najbolje karte nasih prostora koje se mogu naci kod nas su jos uvijek 1:50000 JNA izrada, a ako neko ima ludu srecu pa zbavi specijalku dvaj'speticu jos bolje :D. Znam ovo iz iskustva i SFOR je radio NATO karte nasih prostora al nisu ni priblizno kvalitetne kao JNA i apsurd jeste, al 45 godina stare karte su jos uvijek najbolje karte nasih prostora. Al opet s druge strane jedine su radjene pjeske i svaki azimut je rucno skidan i pecine i neke stvari koje se satelitom ne mogu bas viditi normalno da su kvalitetnije odradjene, a fala bogu radne snage olicene u regrutima nije nedostajalo :D
Eh da i ono sto na ovim prostorima kod onih koji se od prije bave kartama NATO kartama spusta cijenu je obrnut koordinatni sistem od naseg.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#13 Re: mape BiH

Post by osa »

mostarac wrote:
jeza u ledja wrote:
radijator wrote:ima li neko mape BiH, 1:50.000 ili 1:100.000
prvenstveno me zanimaju planinski predjeli, mada bi i kompletna mapa bih dobro došla

hvala unaprijed!!!! :bih: :bih:
Jedna takva karta (50K) kosta stotinjak dolara, najmanje, i to u raster (digitalnom) formatu. Printane ne mozes naci za ispod $200. To prodaju Rusi, i to su najbolje karte koje postoje, mada su radjene prije 30 godina i vise. Ameri takodje prodaju neke topo jeftino (ispod $50), ali to ni na sta ne lici, bolje onda uzmes nase (od JNA).

VGI Beograd iz nekog razloga ne prodaje karte BiH, a ima Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru. :shock: I njihove su od $100 pa nadalje.

U BiH koliko znam niko ne stanca karte takve razmjere. Jedino sto mozes mozda naci/kupiti/maznuti :D su digitalne karte.

Najlakse jednostavno naci dobre digitalne fotke tih karata. :D
Najbolje karte nasih prostora koje se mogu naci kod nas su jos uvijek 1:50000 JNA izrada, a ako neko ima ludu srecu pa zbavi specijalku dvaj'speticu jos bolje :D. Znam ovo iz iskustva i SFOR je radio NATO karte nasih prostora al nisu ni priblizno kvalitetne kao JNA i apsurd jeste, al 45 godina stare karte su jos uvijek najbolje karte nasih prostora. Al opet s druge strane jedine su radjene pjeske i svaki azimut je rucno skidan i pecine i neke stvari koje se satelitom ne mogu bas viditi normalno da su kvalitetnije odradjene, a fala bogu radne snage olicene u regrutima nije nedostajalo :D
Eh da i ono sto na ovim prostorima kod onih koji se od prije bave kartama NATO kartama spusta cijenu je obrnut koordinatni sistem od naseg.
ina karte su dosta stare i nemaju ucrtane mnoge stvari, pogotovo specijalke.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#14 Re: mape BiH

Post by mostarac »

osa wrote:
mostarac wrote:
jeza u ledja wrote: Jedna takva karta (50K) kosta stotinjak dolara, najmanje, i to u raster (digitalnom) formatu. Printane ne mozes naci za ispod $200. To prodaju Rusi, i to su najbolje karte koje postoje, mada su radjene prije 30 godina i vise. Ameri takodje prodaju neke topo jeftino (ispod $50), ali to ni na sta ne lici, bolje onda uzmes nase (od JNA).

VGI Beograd iz nekog razloga ne prodaje karte BiH, a ima Srbiju, Hrvatsku, Sloveniju, Crnu Goru. :shock: I njihove su od $100 pa nadalje.

U BiH koliko znam niko ne stanca karte takve razmjere. Jedino sto mozes mozda naci/kupiti/maznuti :D su digitalne karte.

Najlakse jednostavno naci dobre digitalne fotke tih karata. :D
Najbolje karte nasih prostora koje se mogu naci kod nas su jos uvijek 1:50000 JNA izrada, a ako neko ima ludu srecu pa zbavi specijalku dvaj'speticu jos bolje :D. Znam ovo iz iskustva i SFOR je radio NATO karte nasih prostora al nisu ni priblizno kvalitetne kao JNA i apsurd jeste, al 45 godina stare karte su jos uvijek najbolje karte nasih prostora. Al opet s druge strane jedine su radjene pjeske i svaki azimut je rucno skidan i pecine i neke stvari koje se satelitom ne mogu bas viditi normalno da su kvalitetnije odradjene, a fala bogu radne snage olicene u regrutima nije nedostajalo :D
Eh da i ono sto na ovim prostorima kod onih koji se od prije bave kartama NATO kartama spusta cijenu je obrnut koordinatni sistem od naseg.
ina karte su dosta stare i nemaju ucrtane mnoge stvari, pogotovo specijalke.
pa ja sam rekao da je apsurd da su najbolje karte nasih prostora i danas JNA karte stare 45 godina i naravno da neke stvari nedostaju, al isto tako cinjenica je da ce kartu slabo ko koristiti u gradovima. Topografske karte u vanvojnoj upotrebi uglavnom koriste izvidjaci i planinari a oni jos uvijek rade po JNA kartama, a ne po NATO kartama. Profil terena je na JNA kartama uradjen savrseno i daleko je ispred NATO karata, isto tako izvori i prirodne pojave tog tipa su na JNA kartama mnogo kvalitetnije odradjeni sto je ljudi moji i logicno jer su radjene na licu mjesta. S druge strane JNA kartama nedostaju novi dominantni objekti tipa sakralnih objekata i groblja koji su vazni za orjentaciju u prirodi, al generalno i danas je za onog ko krene u prirodu i kretat ce se po karti JNA karta bolji izbor nego NATO karta. Iskustveno i na terenu dokazano veliki broj puta.
Uz sve to do JNA karti je lakse doci cak i besplatno.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#15 Re: mape BiH

Post by coek »

Slazem se sa prethodnim govornikom :) Za planinare su JNA 25-ice bez premca. Sve, i najmanje staze su ucrtane. Mogu samo zamisliti koji je to bio trud.
I jos kada te digitalizovane karte "spustis" na GoogleEarth kao ImageOverlay onda imas najbolje iz oba svijeta - SFRJ i Google-a :)
Post Reply