Zasto je vecina Bosanaca i Hercegovaca prljava?

Očuvanje čovjekove okoline.
Pusur

Post by Pusur » 10/12/2007 10:20

Ja sve ovo pisem iskljucivo vezano za Sarajevo,za ostali dio Bosne ne znam a i ne zanima me puno.
U tome i jeste problem sto ti sam navodis da nemas pojma sta se desava van sarajeva i ocito da je BIH tebi sarajevo jer te ovo ostalo ne zanima. Ako odes npr u jedan BIhac (nisam iz BIhaca al navodim pozitivan primjer), skontat ces da nije isto, da nije prljavo, da u rijeci Uni nema sanse da vidis neki otpad ili da vidis da ga neko baca nesto jer bi ga raja razbila, mislim primjera imas dosta u BIH ali posto tebe ne zanima onda nije ni bitno.

Najbolji su ovo sto im je BIH od bascarsije do stupske petlje:)

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/12/2007 10:27

Pusur wrote:
Ja sve ovo pisem iskljucivo vezano za Sarajevo,za ostali dio Bosne ne znam a i ne zanima me puno.
U tome i jeste problem sto ti sam navodis da nemas pojma sta se desava van sarajeva i ocito da je BIH tebi sarajevo jer te ovo ostalo ne zanima. Ako odes npr u jedan BIhac (nisam iz BIhaca al navodim pozitivan primjer), skontat ces da nije isto, da nije prljavo, da u rijeci Uni nema sanse da vidis neki otpad ili da vidis da ga neko baca nesto jer bi ga raja razbila, mislim primjera imas dosta u BIH ali posto tebe ne zanima onda nije ni bitno.

Najbolji su ovo sto im je BIH od bascarsije do stupske petlje:)
:sleep: to su ovi.... kameni spavači...

Krajina je jedan od najsvjetlijih primjera u državi.....

Discball

Post by Discball » 10/12/2007 10:30

Vidim ovdje neki povezuju kulturu i čistoću sa materijalnim mogućnostima.....

a šta bi rekli na tako uobičajen primjer koji se redovno može vidjeti kod nas...

tip vozi auto od 100000 KM otvori prozor i baci veliku kesu od čipsa npr. ili nešto drugo!!!

mogu biti sigran da je i on čist (ne smrdi) a i da mu je u kući čisto i u dvorištu, ali kada je to negdje drugo baš ga briga što će nešto zaprljati, valjda smatra da ga se ne tiče....

što se tiče kupanja i neimaštine, pa i obična voda i sapun riješi mnogo toga i bez stikova, sprejeva itd....

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/12/2007 14:33

bahatost , a što je usko povezano sa kućnim odgojem... sredina i njeni uticaji... mikrosredina odnosno ljudi sa kojima se družimo... mediji... idoli.. il uzori koje smo imali il koje još uvijek imamo u glavi kao idealizirane ličnosti kakvi bi mi voljeli biti il postati....

Sad okrenimo se u jednom (bilo kojem) trenu oko sebe, bukvalno zastanimo i okrenimo se oko svoje ose.... ima li smeća... NARAVNO DA IMA:::

Bila je akcija u PC-u na nivou opština u skupljanju smeća pored magistralnih i ostalih puteva.... par puta sam išao za Goražde i Višegrad preko Rogatice, ali i preko Foče... i znao sam se uhvatiti sa mišlju da vozim svuda ali ne kroz BiH... jer fakat na pojedinim dionicama je bilo pravo čisto...
No ljudi koji su kupili otpad su radili Sizifov posao... oni kupe raja nabacuje..... što se tada Branković nije takmičio sa Miletom... čije će entitet biti čišći.... il što se mi kao ljudi nismo uključili u to i počeli od svoje avlije pa krenuli dalje.......

Ma nem pojma... i oni što im je u kući čisto i oni mirišu... za čas postanu nemani i počnu se u prirodi ponašati kao neljudi, počnu bacati otpad svuda i svakuda... pa kuš više.. kad kreneš na Podgradinu (planinarski dom na Bjelašnici)... na nekih 1369. metara nadmorske visine... naletiš na prazne flaše pive, sok neki i papire od sendviča.... ja bih fakat uzimao DNK uzorke i naplaćivao veoma visoke kazne... i uveo društveno koristan rad kao kategoriju kazne........

Jebo ti nas....

A znajte da oko 25. zemalja na svijetu nema il ima velike probleme sa pitkom vodom-...... a mi se poseremo na sve i svašta.....

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 10/12/2007 19:01

Citizen-X wrote:
Jaro samo da postavim pitanje:

Seres li ti ili si neki sveti lik pa ti nista ne prolazi kroz supak?

I onda jos pitanje:

Je l' dobro obrises supak kad se poseres ili ga pak dobro osafunas?

Jer, koliko si zasro sa naslovom, nema ni papira ni vode koji moze oprat kolicinu idiotluka i generalizacije kao i uvrede koju si izrek'o u nazivu teme.

Probaj za promjenu oprat' supak toplom vodom u suradnji sa safunom, manje ces zagadjivat sredinu papirnim otpadom, a mozda ces poceti i razmisljati progresivno - malo vise napredno, mozda ti se razbistri u glavi.

Pozdrav!
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

nakon kolutanja, glede teme :D

ne znam ja da li se suljo i mujo tusiraju i koliko, da li nermina koristi toalet papir, koliko cesto danijel pere kosu i zasto maja nosi poliester u sred ljeta u tramvaju. ja na to nemam nikakvog utjecaja.

ali je cinjenica, nepobitna, da su nam gradovi (sarajevo prvo):

1. prljavi (opusci, papiri, kese, povracotina, izmet, mokraca, ispljuvani plocnik)

2. neuredjeni (razrovane, izgazane povrsine koje se pretvore u blatne mocvare)

3. smrdljivi (na smog i ispusne gasove)

4. bez nekog arhitektonskog reda i svijesti o uredjenju prostora ( napucane zgrade kraj stracara, sjajne "vile" sa okucnicama iz horora, zgrada u kojoj imate neke ulaze u prodavnice ili haustore uredno i svjeze prefarbane, drugi jos imaju rupe od granata, grafite stare po 15 godina i KIRIMINALNU sivu boju)

5. retardirane natpise koji se sad mogu vidjeti cak i u centru i okolici - TELECA GLAVUSA, PILE ISPOD SACA, OBARENO OVCIJE OKO U SOSU OD JARECE TRBUHOVINE, itd, uz obavezne pravopisne greske, postavljen tako da padnes preko njega jer je nasred ceste ili velicine banera, postavljen kao baner.

6. hiperuzasne putokaze sa uzasnim debelim strelicama: ------> FOTOKOPIR COPY SUNSHINE, ------> KEBO EXP REGISTRACIJA VOZILA i sl.

grad cine ljudi. mi smo us*ali grad. oblije me znoj kad mi neko iz inostranstva (nije bitno je li stranac ili nas) dodje u goste i vidi na sta lici grad.

sto se mene tice, postavljac teme je u pravu. ne znam jesu li prljavi NEKI ili SVI ili ih ima u polovicnim stanjima, ali niko ko dodje u turisticki posjet nasim gradovima nece provjeravati da li gorespomenutom danijelu smrdi kosa nego ce sjesti u park u groblje opusaka koje niko nikad ne cisti.

bice_bice

Post by bice_bice » 10/12/2007 20:02

Hendrix wrote:Dosta je ljudi već reklo kazne su jedini način da se smeće prestane bacati ali ko u Njemačkoj gdje nema pardona ni za amidžića ni za dajdžu ni za sina ovoga onoga.
Pa ćete vidjeti kako babo odgaja dijete kad mu dođe kazna što mu je mali bacio kesu smeća s prozora.
Nisu ba ni švabe kulturni rođeni , mislite da ne bi i oni ko i mi lagano cigare na cestu bacali da nemaju usađen alarm za kazne u glavi.
A kad koverta dođe sa paprenom kaznicom onda će se dohvatiti pameti.
eh, ako ce BiH biti primjer njemacka, jadni li smo.. taj cilj mozemo postici za koji dan..

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 10/12/2007 20:22

sto se mene tice, postavljac teme je u pravu. ne znam jesu li prljavi NEKI ili SVI ili ih ima u polovicnim stanjima, ali niko ko dodje u turisticki posjet nasim gradovima nece provjeravati da li gorespomenutom danijelu smrdi kosa nego ce sjesti u park u groblje opusaka koje niko nikad ne cisti.
upravo je to moja teza. mi smo SVI prljavi u ocima drugih naroda. zasto? radi tih koji su neosvjesteni, a garantujem da ih je vecina i necu promijeniti naslov teme dok me neko argumentovano ne ubijedi u suprotno :)

a ovaj gore sto se upalio na safunjanje, ocigledno se nije nasafunjo dovoljno, eto ga sad u BANji pa nek se safunja :D
Last edited by The Nightwatchman on 10/12/2007 20:23, edited 1 time in total.

walkabout

Post by walkabout » 10/12/2007 20:22

bice_bice wrote:
Hendrix wrote:Dosta je ljudi već reklo kazne su jedini način da se smeće prestane bacati ali ko u Njemačkoj gdje nema pardona ni za amidžića ni za dajdžu ni za sina ovoga onoga.
Pa ćete vidjeti kako babo odgaja dijete kad mu dođe kazna što mu je mali bacio kesu smeća s prozora.
Nisu ba ni švabe kulturni rođeni , mislite da ne bi i oni ko i mi lagano cigare na cestu bacali da nemaju usađen alarm za kazne u glavi.
A kad koverta dođe sa paprenom kaznicom onda će se dohvatiti pameti.
eh, ako ce BiH biti primjer njemacka, jadni li smo.. taj cilj mozemo postici za koji dan..
"Put od hiljadu koraka pocinje sa prvim korakom."

"Nije grijeh ako se ne stigne do cilja - grijeh je ni ne krenuti."

newone

Post by newone » 11/12/2007 06:54

Discball wrote:Vidim ovdje neki povezuju kulturu i čistoću sa materijalnim mogućnostima.....

a šta bi rekli na tako uobičajen primjer koji se redovno može vidjeti kod nas...

tip vozi auto od 100000 KM otvori prozor i baci veliku kesu od čipsa npr. ili nešto drugo!!!

mogu biti sigran da je i on čist (ne smrdi) a i da mu je u kući čisto i u dvorištu, ali kada je to negdje drugo baš ga briga što će nešto zaprljati, valjda smatra da ga se ne tiče....

što se tiče kupanja i neimaštine, pa i obična voda i sapun riješi mnogo toga i bez stikova, sprejeva itd....
Da samo obicnu vodu treba zagrijati za kupanja, recimo u Decembru. A zagrijavanje vode treba platiti. Velika vecina i na ovome stedi jer nemaju dovoljno novca da sve zivotne troskove poplacaju.

nigdje.nikog

Post by nigdje.nikog » 11/12/2007 10:26

Jessie B wrote:Zanimljiva su mi BiH sela. Obišla sam značajan dio BiH i moja zapažanja su možda površna i možda subjektivna ali se svode na sljedeće:
- veliki broj sela u kojima je većinsko katoličko stanovništvo su primjer kulture življenja (kuće i okućnice blistaju od urednosti i sve je na svome mjestu, čak i svinjci djeluju uredno)
- značajan broj sela u kojima je pretežno muslimansko stanovništvo obiluje kućama koje se skoro ne vide od svih mogućih dodataka kojima su zatrpani (uz kuće su prislonjene grede, limovi, dijelovi svega i svačega, rijetko se polaže pažnja da se napravi neki lijep vrt i slično). Štale su uglavnom suviše blizu kuća za moj ukus a jednom sam vidjela da je prizemlje kuće iskorišteno kao štala.
- većina sela u kojima je većinsko pravoslavno stanovništvo, izuzev par sela oko Prnjavora mi djeluju stravično neuredno i osim ovih silnih komada svega i svačega oko kuća, štale su preblizu kuća i često nije jasno gdje počinje a gdje završava svinjac.
Hvala na ovom postu - to je na tragu mog razmisljanja.
Ja zaista mislim da, ma koliko da je stvar delikatna, moramo priznati ovu cinjenicu jer je ona, ponavljam - OKOM VIDLJIVA.
Potrebno je samo malo spremnosti da se ovo pitanje ne uvuče u kontekst nacionalnih vrijedjanja, na sto se izgleda svode sve ove diskusije.
Ovome treba pristupiti objektivno i faktografski - onako kako sam to otprilike ja pokušao - konkretna uloga vjerskih sistema u podizanju opće kulture življenja.
"Vjerski sistemi" su u nasem slucaju, izgleda jedini sistemi koji funkcionišu, onako kao što čine ključnu ulogu u "političkom usmjerenju" svojih "klijenata" - mogli bi, brate, kazati koju i o ekologiji jer ne vidim ništa što je tako univerzalno i tako božije kao što je to odnos prema okruženju i opća kultura življenja.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 11/12/2007 10:29

nigdje.nikog wrote:
Jessie B wrote:Zanimljiva su mi BiH sela. Obišla sam značajan dio BiH i moja zapažanja su možda površna i možda subjektivna ali se svode na sljedeće:
- veliki broj sela u kojima je većinsko katoličko stanovništvo su primjer kulture življenja (kuće i okućnice blistaju od urednosti i sve je na svome mjestu, čak i svinjci djeluju uredno)
- značajan broj sela u kojima je pretežno muslimansko stanovništvo obiluje kućama koje se skoro ne vide od svih mogućih dodataka kojima su zatrpani (uz kuće su prislonjene grede, limovi, dijelovi svega i svačega, rijetko se polaže pažnja da se napravi neki lijep vrt i slično). Štale su uglavnom suviše blizu kuća za moj ukus a jednom sam vidjela da je prizemlje kuće iskorišteno kao štala.
- većina sela u kojima je većinsko pravoslavno stanovništvo, izuzev par sela oko Prnjavora mi djeluju stravično neuredno i osim ovih silnih komada svega i svačega oko kuća, štale su preblizu kuća i često nije jasno gdje počinje a gdje završava svinjac.
Ja zaista mislim da, ma koliko da je stvar delikatna, moramo priznati ovu cinjenicu jer je ona, ponavljam - OKOM VIDLJIVA.
Potrebno je samo malo spremnosti da se ovo pitanje ne uvuče u kontekst nacionalnih vrijedjanja, na sto se izgleda svode sve ove diskusije.
Ovome treba pristupiti objektivno i faktografski - onako kako sam to otprilike ja pokušao - konkretna uloga vjerskih sistema u podizanju opće kulture življenja.
"Vjerski sistemi" su u nasem slucaju, izgleda jedini sistemi koji funkcionišu, onako kao što čine ključnu ulogu u "političkom usmjerenju" svojih "klijenata" - mogli bi, brate, kazati koju i o ekologiji jer ne vidim ništa što je tako univerzalno i tako božije kao što je to odnos prema okruženju i opća kultura življenja.
To jedino kad vjerske vođe skontaju da ima hajra od reciklaže.... :D

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 11/12/2007 10:56

problem nije u "prljavosti", nego na skroz drugom mjestu. to je ujedno i razlog zbog kojeg ne uspijevamo pronaci rjesenje.

ne postoje "cisti", ni "prljavi" narodi. ni druge nacije, gledano u globalu, nisu nista cistije, urednije, pedantnije od nas. cast izuzecima, of kors.

i nijemci, englezi, amerikanci, japanci ili skandinavci znaju bacati kese i cikove kroz prozor auta. nista neobicno. nagledao sam se vlastitim ocima.

radi se samo o materijalnim mogucnostima. u gorepomenutim DRZAVAMA ARMIJE CISTACA RINTAJU DANONOCNO i dovode to u red, zbog toga sve blista, ne zbog urednosti stanovnistva.

prava drzava se postavi ovako: prljaj, seri, radi sta hoces, ali ti zato zveknem porez da se onesvijestis, tim porezom dobro platim cistace, koji ce da pociste tvoje smece, pa bujrum.

kod nas to ne funkcionise. prvo zbog (ne)svijesti naroda koji samo gleda da drzavu zakine i sjebe gdje je god moguce, a drugo zbog korupcije, pa ni ono malo jada legalno uplacenog ne stigne gdje treba, izmedju ostalog do infrastrukture.

Dajdo

Post by Dajdo » 11/12/2007 12:47

nigdje.nikog wrote:
prvo, ovo je zaista put kojim ovakva tema ne bi trebala ici... ima toliko zaista bitnih stvari pomenutih na nekoliko stranica raspravljanja o ovome.

drugo, generalizacija je strasno opasna... iako ja donekle, moram priznati, i shvatam sta se hoce reci.
no, posto sam i sama malo vise putovala po zemlji zbog posla, nagledala sam se i drugacijih slika: ima sela koja su cak i povratnicka (isticem to jer znamo da je to populacija koja najlosije materijalno stoji, a najhrabriji su, cesto i najmoralniji ljudi, kojima se divim), u konkretnom slucaju o kome govorim rijec je bosnjackom selu - a opet su nekako uspjeli sve dovesti u red, srediti kuce (govorim o sretnicima kojima kuce nisu minirane ni spaljene naravno, to selo je malo bolje proslo), zasijati njive, obnoviti vocnjake, cak i posaditi cvijece!!! i to cvijece tako puno vise znaci od onog kog ja posadim na svom balkonu, kod mene je to samo cvijece a kod njih dokaz ljudskosti koja opstaje i nakon svega kroz sta su ljudi prosli....
'pravoslavna' (kad vec etiketiramo :sad: ) sela koja sam recimo vidjela oko prnjavora su za mene bila otkrovenje po svojoj urednosti - ustvari, tako nekako bi sela i trebala izgledati, to je pravo selo, ono koje se kod nas nikad nije guralo pa nije moglo ni opstati (i onda se ljudi bune zbog navale 'brdjana' u gradove... a pravi seljaci koje sam mogla upoznati su cesto puno, puno pristojniji ljudi od svega na sta se moze naici u gradovima... prostodusniji, iskreniji, i moralni ljudi. vrijedni ljudi.).
...i konacno, eto da dodam, u selima po zapadnoj hercegovini, danasnjim mini las vegasima hercegovine, prije gospe, prije rata i prije tajkuna u kucama su bili - zemljani podovi!!?! i to sam vidjela svojim ocima... :shock:

prema tome... toliko je faktora... vrlo cesto povezano i sa generalnim dobrostanjem (odnosno nepostojanjem istog) u odredjenom kraju...
pa bih zaista predlozila da se tu negdje stavi i tacka na diskusiju koja ide u ovom smjeru, umjesto nekog drugog, korisnijeg smijera.

Fiore

#89 we

Post by Fiore » 11/12/2007 13:35

Vole ljudi demokratiju... vole ne ogranicenu slobodu... prljaj unisti gdje stignes..

Mi smo pravi cigani za Evropu... taman im trebamo ovakvi.. najcrnji smo.. crnji smo i od crne rupe.. :x

uvjek dobar gost

#90 Re: we

Post by uvjek dobar gost » 11/12/2007 14:37

Fiore wrote:Vole ljudi demokratiju... vole ne ogranicenu slobodu... prljaj unisti gdje stignes..

Mi smo pravi cigani za Evropu... taman im trebamo ovakvi.. najcrnji smo.. crnji smo i od crne rupe.. :x
Upravo to, crnji smo nego sebi mislimo ikad priznati....

Gledam likove oko sebe.... namirisani, skockani, počešljani, na oko onako normala stroga... a sve što koriste (cigare, žvake, .....) nakon upotrebe fisnu onako na cestu....

Kod nas su pojedinci kao dio društva kriza, potom je i samo društvo kriza...
Oko Vareša recimo ima tako živopisnih sela koja čine one stare Bosanske kuće... stare sa bijelom fasadom... ali opet malo dalje u potoku zamrzivač onaj veliki ladičar.....

Sistemska rješenja su čudo, da vidite po Europi našeg svijeta koako se emancipovao.... kako ne baca iz auta smeće, ne trese pepeljaru na raskrsnici.. kako ne pere ćilime svuda i svakuda.....

Ih....

Obrazovanje u kombinaciji sa kućnim odgojem i kaznenom politikom....

I bili bi mi svi kao bele lale....

Dovoljno je otići 200. metara od izvora rijeke Bosne i utvrditi gdje mi živimo i .... kakvu civilizaciju simboliziramo.....

Meni se sve više oko mene sve gadi jer jednostavno i ono što smo imali sami uništavamo.... kao da sutra nema....

The Nightwatchman

#91 Re: we

Post by The Nightwatchman » 11/12/2007 18:35

uvjek dobar gost wrote:
Fiore wrote:Vole ljudi demokratiju... vole ne ogranicenu slobodu... prljaj unisti gdje stignes..

Upravo to, crnji smo nego sebi mislimo ikad priznati....

Gledam likove oko sebe.... namirisani, skockani, počešljani, na oko onako normala stroga... a sve što koriste (cigare, žvake, .....) nakon upotrebe fisnu onako na cestu....

Kod nas su pojedinci kao dio društva kriza, potom je i samo društvo kriza...
Oko Vareša recimo ima tako živopisnih sela koja čine one stare Bosanske kuće... stare sa bijelom fasadom... ali opet malo dalje u potoku zamrzivač onaj veliki ladičar.....

Sistemska rješenja su čudo, da vidite po Europi našeg svijeta koako se emancipovao.... kako ne baca iz auta smeće, ne trese pepeljaru na raskrsnici.. kako ne pere ćilime svuda i svakuda.....

Ih....

Obrazovanje u kombinaciji sa kućnim odgojem i kaznenom politikom....

I bili bi mi svi kao bele lale....

Dovoljno je otići 200. metara od izvora rijeke Bosne i utvrditi gdje mi živimo i .... kakvu civilizaciju simboliziramo.....

Meni se sve više oko mene sve gadi jer jednostavno i ono što smo imali sami uništavamo.... kao da sutra nema....
mislim da je ovo kljucna recenica rasprave. :)

treba nauciti ljude da je briga o prirodi zapravo briga o buducnosti.

al, jebi ga... nesto kontam... ko ce uhljupa naucit bilo cemu :roll:

stranac2

Post by stranac2 » 11/12/2007 19:00

Šta reci nego zaostajemo pravo za ostalimaaa ..... počevši prvo od lične higijene ( a Bosna puna vode :roll: )pa onda naravno i od čistoće gradova .... što prije postanemo ssvjesni te ideje to bolje za nas ....

dr.gog

Post by dr.gog » 11/12/2007 19:05

Pozdrav dragom policajcu tajnome,milog nam x-coma,uz potvrdu njegovih riječi i kratke enkavedeovske analize(vidi post NKVD na temu),također i veličanstvo Beatriks je zahvatila dobar dio mojeg vlastitog stava(zraknite post BEA-TRIX opet).
Što se tiče ostatka diskusije,opet tjerate sirotog Dr.goga na ranisane,petljajući putopisne utiske o Bošnjačkim&Katoličkim selima........izvinite ovo je zahtijevalo čak i sredstvo protiv povraćanja,uz opasku da je cijenjena autor-ica posta vjerojatno nesvjesna efekta svojih putopisnih bravura.Također,ne mogu reći da je slijepa,jer dovraga ,ako je vidjela prljavštinu onda ju je vidjela,jel?...Stražar Noćni je stavio bolnu temu i tumor našeg mentaliteta na dnevni red,pa je sasvim u redu da imenujemo sve te ulice,sela i same kuće gdje je za prolazak potrebna sanitarna zaštita.To bi bilo uljudnije i normalnije i x-comovskije nego nacionalno određivanje fekalija.(Usput,ova bizarna tradicija etiketiranja muslimanskih siromašnih sela i kuća,neprosvijećenih krajeva je veoma stara,posebice u Srednjoj Bosni recimo,i postala je dijelom hrvatskokatoličkog folklora prilikom odgoja djece i priča o susjedima muslimanima---te sumnjam da je sirota autorica posta dio ove tradicijske bolesti prilikom vlastitih posmatranja )

Elem,čisto profesionalno,fakat je da je nečistoća veoma jak faktor u narušavanju javnog zdravlja,i to znatno više nego što se misli.Ko može i ima priliku,nek čisti i skloni gdje može i kad može.Prijavite peksine inspekciji,svađajte se i javno ih ponizite,mlatnite pljusku ako ste korpulentniji
rondajte po lokalnim radio-stanicama...šta god samo da je čišće i ljepše,jer nam je domovina zbilja rijedak primjer prirodne ljepote i očuvanosti još uvijek.Smatram da je potrebno samo praviti više larme,a i ovaj novi zakon uvođenja izgrednika u CIPS(pa ne mogu izvadit dokumenta ako ne plate kaznu)je vrlo pametan i treba ga progurati na širi nivo od sadašnje tri opštine.

madona

Post by madona » 11/12/2007 19:27

Cini mi se da se u ratu vise vodilo racuna o higijeni nego sada. Sarajevo jeste strasno prljavo, i puno naroda smrdi. Ja mislim da sa tim ima veze i opste-narodna depresija, losa politicka situacija, nema reda nikakvoga. U skolama bi se trebao uvesti predmet kultura zivljenja da se djeca odmalena uce redu. Trebalo bi pisati ministarstvu za skolstvo da se to uvede. Neka neko lijepo pismo sastavi, svi ga potpisemo, makar da pocnemo. Stariji ce se tesko promijeniti bez novcane kazne. A kako uvesti novcane kazne za bacanje smeca u drzavi u kojoj se za puno jace stvari ne kaznjava, ne znam.
Na stranu zohari kojih je Sarajevo puno, i niko nista ne radi ni po tom pitanju. Svako kao "cisti" svoj stan od zohara, isto kao da zohari znaju - e nemoj tamo ulaziti, hajmo ovamo, ovi su prljavi....

Fox Mulder

#95 Re: Zasto je vecina Bosanaca i Hercegovaca prljava?

Post by Fox Mulder » 14/12/2007 08:07

The Nightwatchman wrote:hodam ulicama sarajeva i ne mogu cudom da se nacudim kako je moguce da neko istrese rucak sa svog sprata u urbanoj zoni. na semaforima gledam kako se istresaju pepeljare, nepojedena pita, celofan od cigareta, izvakane zvake, procitane novine, kore od banana itd.

kad zapuse vjetar najmilije mi je gledati sarenilo neba kojim idilicno lete raznobojne pvc kese. i ovo sve u uzem centru grada- predgradje necu ni da spominjem! svako istresa svoj otpad gdje mu se svidi i to ljudi rade tako nonsalantno kao da je to neka drustveno prihvacena norma. nisam puno putovao po svijetu, ali dovoljno sam vidio zemalja i gradova u kojima su takve stvari NEZAMISLIVE!

i interesantno je to da svaki put kad se vratim u sarajevo s nekog putovanja, automatski me u depresiju baci upravo ta prljavstina i jad koji ona stvara u atmosferi grada, a koje stanovnici zbog svoje ucahurenosti nisu ni svjesni. zasto je to tako? jesmo li zaista toliko urođeno primitivni ili jednostavno jos nismo usli u tu fazu drustvene evolucije u kojoj je ekoloska osvjestenost normalan i prihvatljiv dio ljudskog bica?

:? :? :?
Bosanci su najveci uhljupi i primitivci. U Sarajevu su sve muslimani, kult vode u Islamu, ciste im kuce, skidaju cipele u kucama i kazu da drugdje nije tako, sto je laz naravno- A FEKALIJE PLIVAJU PO ULICAMA[/b]

DUREX

Post by DUREX » 14/12/2007 08:44

Ja GLUPLJEG posta ne procitah odavno... Ali zaista ODAVNO...

A ova je najjaca : "Štale su uglavnom suviše blizu kuća za moj ukus a jednom sam vidjela da je prizemlje kuće iskorišteno kao štala."

Ijuuuuuuuuu, sram ih bilo!!! :)

Nego... posto sam prestao da se smijem ovom glupom postu... da se vratim temi.

Postoje SIROMASNA I BOGATA (ili eventualo BOGATIJA SELA uodnosu na neki prosjek... cesto jadan i nizak), ne postoje PRAVOSLAVNA, MUSLIMANSKA i KATOLICKA sela, osim na mapi koju si ti sebi u glavi iscrtala... ko ti je pomagao, libo me...

Bogami, svijeta sam se naputovao... i to dobro... i nailazio sam samo na siromasna, bogata (manje - vise) sela.... Kokuzima, fukari ni jedan prefix ili sufix nikada nije pomogao, a bogati su su, idemo logikom "ima se - moze se", prostirali daleko, daleko duze u svemu... Najnormalnija stvar...

Kultura zivljenja usko je povezana sa materijalnim statusom i, jednostavno, sa zakonima drzava... Toliko sam vremena, poslom, provodio u zapadnoj Evropi, i cesto bih pomislio da neurednijih i ljudi vise sklonih neukusu nema, u smislu njihove privatne higijene i ponasanja u vlastitom domu, ALI - zakon je zakon... Kurac ce neko bacati kese u sred grada kroz prozor auta... a da ne govorimo o zapisavanju i sranju po parkovima, poput kerova... ZAKON ne da... a ljudi k'o ljudi, kada im se popusti ili kada pocnu da osjecaju da sistem kojem pripadaju ne brine ni o sebi ni o njima, za tren oka se vrate precima...

Evo kao pokazatelj ovoga - Bosna.... Zemlja fukaraluka, naroda kojem se seru u usta od kako zna za sebe, naroda kojeg je sitem davno napustio (uz interni dogovor sa svakim od teladi, ponaosob - da izadje na izbore kad zatreba)... narod koji se sistemu oduzuje na taj nacin sto zemlju u kojoj zivi i ulice po kojima hoda - pljuje.... Jer, nekoga je morao da pljune.

Daleko smo mi od cistoce... ne zato sto smo prljavi, nego zato sto so fukara.

Fox Mulder

Post by Fox Mulder » 14/12/2007 08:49

DUREX wrote:
Ja GLUPLJEG posta ne procitah odavno... Ali zaista ODAVNO...

A ova je najjaca : "Štale su uglavnom suviše blizu kuća za moj ukus a jednom sam vidjela da je prizemlje kuće iskorišteno kao štala."

Ijuuuuuuuuu, sram ih bilo!!! :)

Nego... posto sam prestao da se smijem ovom glupom postu... da se vratim temi.

Postoje SIROMASNA I BOGATA (ili eventualo BOGATIJA SELA uodnosu na neki prosjek... cesto jadan i nizak), ne postoje PRAVOSLAVNA, MUSLIMANSKA i KATOLICKA sela, osim na mapi koju si ti sebi u glavi iscrtala... ko ti je pomagao, libo me...

Bogami, svijeta sam se naputovao... i to dobro... i nailazio sam samo na siromasna, bogata (manje - vise) sela.... Kokuzima, fukari ni jedan prefix ili sufix nikada nije pomogao, a bogati su su, idemo logikom "ima se - moze se", prostirali daleko, daleko duze u svemu... Najnormalnija stvar...

Kultura zivljenja usko je povezana sa materijalnim statusom i, jednostavno, sa zakonima drzava... Toliko sam vremena, poslom, provodio u zapadnoj Evropi, i cesto bih pomislio da neurednijih i ljudi vise sklonih neukusu nema, u smislu njihove privatne higijene i ponasanja u vlastitom domu, ALI - zakon je zakon... Kurac ce neko bacati kese u sred grada kroz prozor auta... a da ne govorimo o zapisavanju i sranju po parkovima, poput kerova... ZAKON ne da... a ljudi k'o ljudi, kada im se popusti ili kada pocnu da osjecaju da sistem kojem pripadaju ne brine ni o sebi ni o njima, za tren oka se vrate precima...

Evo kao pokazatelj ovoga - Bosna.... Zemlja fukaraluka, naroda kojem se seru u usta od kako zna za sebe, naroda kojeg je sitem davno napustio (uz interni dogovor sa svakim od teladi, ponaosob - da izadje na izbore kad zatreba)... narod koji se sistemu oduzuje na taj nacin sto zemlju u kojoj zivi i ulice po kojima hoda - pljuje.... Jer, nekoga je morao da pljune.

Daleko smo mi od cistoce... ne zato sto smo prljavi, nego zato sto so fukara.
Zenska je u pravu 100%. Jesu katolicka sela daleko uredjenija.

Fox Mulder

Post by Fox Mulder » 14/12/2007 09:04

Jessie B wrote:Ženska nema veze s životom. Nikad nije nigdje makla, čak je pomislila da je nakon rata bila u stotine BiH sela u kojima danas žive pretežno pripadnici jedne nacionalnosti. Majke mi, ženska je sanjala da je sve to vidjela a percepcija joj je tako jadna, površna, džaba joj i naočale... a ženska je valjda odrasla u porodici u kojoj su sve sami bogataši jer da smo bili siromašni zasigurno ne bismo imali kulturu življenja, ne bismo znali počistiti svoju avliju, gradili bismo štalu pred kućom a nikada nam ne bi palo na pamet da uredimo vrt jer to sebi mogu priuštiti samo oni koji imaju novca. I da, vjerovatno je ženska Katolkinja, i to iz regije Srednja Bosna gdje su je od malih nogu upućivali u sadržaj ovako debilnog, površnog i nadasve jadnog komentara. Ma sram je bilo!
:thumbup: :bih:

DUREX

Post by DUREX » 14/12/2007 09:40

Evo da ti se jos jednom nasmijem od srca.

Ajde opet.

teAMICA

Post by teAMICA » 14/12/2007 09:58

Tema je odlicna, ali je jako tesko naci rjesenje...
Moje misljenje je da svako od nas koji ne bacamo smece moze barem malo uticati na one koji to rade tako sto cemo ih opominjati (ali na fin nacin, da ne bi izvadili cakiju) - ono - osmjeh na lice i kulturno ciki ili teti reci da im je nesto ispalo. Licno sam skupila hrabrosti :D i par puta to uradila, vjerujte da pali, ljudi se zacrvene i pokupe ono sto su upravo bacili. Sto neko rece, TREBA REAGOVATI, a kad na fin nacin to uradite, sigurno ce biti efekta.

Drugo, pricate o selima - ili su uredna ili neuredna... Tu mislim da se opet radi o stidu... Imam kucu boli glava, oko nje smece i prljavstina, al sta me boli dupe.... Kad ono komsijina kuca beeezzze (nema ni mercedesa), al svaki put kad mi neko u goste dodje vice kako je u komsije fino cisto i kako puno cvijeca ima....
Dovoljno je da se u selu nadje neko fin ko ce srediti svoju avliju, pa da se svi drugi ugledaju na njega (postide se svoje)

Cesto idem u Zavod u Pazaricu i nerijetko zateknem sticenike Zavoda kako ciste i metu ulicu i zelene povrsine u okolini, prolaznici bacaju a oni kupe. U okviru zavoda posadjeno cvijece, nigdje opuska niti papirica, sve ko bombona... Onda se zapitam...
:?

Locked