Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1426 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Chloe wrote: 21/09/2021 11:22 ne znam ni ja kako nazvati al' znam da mi se extra dopada, oduševljena sam okusom ovogodišnjeg meda koji bi trebao biti kestenov.
Oduševljen sam i ja. Dobar je jer ima svega. Kod nas ponajviše je ove godine dala lipa. Kestne sam tek pretprošle zime zasadio.
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1427 Re: Pčelarstvo

Post by konektovan »

-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 09:50 Ja sam ove godine jedva nabavio oko 25 kg
Od dvojice pčelara kupovao.
Šta će ti toliko meda?? :mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#1428 Re: Pčelarstvo

Post by -Chesterfield- »

konektovan wrote: 21/09/2021 11:33
-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 09:50 Ja sam ove godine jedva nabavio oko 25 kg
Od dvojice pčelara kupovao.
Šta će ti toliko meda?? :mrgreen:
Imam neku šolju od pola litre.
Mislim da sam tri puta zasladio tu šolju i 1/3 tegle prazna.

Image
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1429 Re: Pčelarstvo

Post by konektovan »

-Chesterfield- wrote: 21/09/2021 11:51
konektovan wrote: 21/09/2021 11:33

Šta će ti toliko meda?? :mrgreen:
Imam neku šolju od pola litre.
Mislim da sam tri puta zasladio tu šolju i 1/3 tegle prazna.

Image
Ne treba tebi šolja,..samo kašika i udri. :mrgreen:
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1430 Re: Pčelarstvo

Post by erentedia »

Čime čistite ulišta? Ono kada želite dodati novo društvo u ulište koje je već korišteno.
zanovetalo
Posts: 39
Joined: 17/01/2022 17:06

#1431 Re: Pčelarstvo

Post by zanovetalo »

ljep pozdrav svima novi sam ovdje , nadam se da cu naci par zanimljivh iformacija i dobit par odgvoara ...da li je kod vas bilo meda ove godine..
uspput da vidite moj pcelijnjak . sa ocem zajedno radim ...ucime me


https://www.youtube.com/watch?v=K_5FdCFLKVY
User avatar
Toto
Posts: 8097
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#1432 Re: Pčelarstvo

Post by Toto »

User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1433 Re: Pčelarstvo

Post by _Reds_ »

erentedia wrote: 21/09/2021 19:18 Čime čistite ulišta? Ono kada želite dodati novo društvo u ulište koje je već korišteno.
Očistiš vosak ručno i onda brenerom predjes.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1434 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Ljudi, da li je neko od vas sam pravio pogače za pčele?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1435 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Chloe wrote: 09/05/2022 22:04 Ljudi, da li je neko od vas sam pravio pogače za pčele?
Ja sam pravio. Šta te interesuje?

Sa druge strane, mene interesuje da li je neko koristio Apiloger vage za košnice i ako jeste kako su se pokazale?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1436 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

dacha bosanac wrote: 17/05/2022 18:45
Chloe wrote: 09/05/2022 22:04 Ljudi, da li je neko od vas sam pravio pogače za pčele?
Ja sam pravio. Šta te interesuje?

Sa druge strane, mene interesuje da li je neko koristio Apiloger vage za košnice i ako jeste kako su se pokazale?
Sudeći po boji, duplirala sam dozu sojinog lecitina, nesvjesno, pošto nije bilo odgovara ovdje na temi, ipak sam završila s tom smjesom i spakovala.
Medjudim, ne usudim se davati te pogače pčelama, stoje uskladištene. :?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1437 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Chloe wrote: 17/05/2022 21:24
dacha bosanac wrote: 17/05/2022 18:45

Ja sam pravio. Šta te interesuje?

Sa druge strane, mene interesuje da li je neko koristio Apiloger vage za košnice i ako jeste kako su se pokazale?
Sudeći po boji, duplirala sam dozu sojinog lecitina, nesvjesno, pošto nije bilo odgovara ovdje na temi, ipak sam završila s tom smjesom i spakovala.
Medjudim, ne usudim se davati te pogače pčelama, stoje uskladištene. :?
Ja nisam dodavao taj sojin lecatin,
MOj recept je_ 15 kg mljevenog šećera, 1-2 kg meda,300-500 gr mljevenog polena, 800 ml čaja od lavande, 3-4 češnja gnječenog bijelog luka,, limun, malo germe, 100-200 gr sojinog brašna.
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1438 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Da se malo pohvalim :)
Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1439 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

dacha bosanac wrote: 19/05/2022 21:56 Da se malo pohvalim :)
Image
:thumbup: extra, ljepotaaa ... skoro 100 % zatvoreno. :-D

Meni je ovogodišnji bagremov med fantastičan,
ili sam se poželjela obzirom da ga nije bilo skoro pa nikako 2-3 godine.

Kako ide formiranje cijene u tvom kraju?
Samostalno određujete ili preko udruženja idete sa jedinstvenom cijenom?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1440 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »



Moram potražiti fotke okvira, nadam se da nisam obrisala. :-)
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1441 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Chloe wrote: 15/06/2022 13:26
:thumbup: extra, ljepotaaa ... skoro 100 % zatvoreno. :-D

Meni je ovogodišnji bagremov med fantastičan,
ili sam se poželjela obzirom da ga nije bilo skoro pa nikako 2-3 godine.

Kako ide formiranje cijene u tvom kraju?
Samostalno određujete ili preko udruženja idete sa jedinstvenom cijenom?
Ja prodajem med po 25 KM. Ako cijene repromaterijala i ostalih stvari nastave da rastu, podićiću i cijenu meda. Godina jeste odlična, ali ulaganja su ogromna. Posebno u prošlim godinama kada je meda bilo na kašikicu.
Lijepo je vidjeti i tvoj snimak. Samo neka ide kako treba, najviše zbog pčela.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1442 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

dacha bosanac wrote: 20/06/2022 21:13
Chloe wrote: 15/06/2022 13:26
:thumbup: extra, ljepotaaa ... skoro 100 % zatvoreno. :-D

Meni je ovogodišnji bagremov med fantastičan,
ili sam se poželjela obzirom da ga nije bilo skoro pa nikako 2-3 godine.

Kako ide formiranje cijene u tvom kraju?
Samostalno određujete ili preko udruženja idete sa jedinstvenom cijenom?
Ja prodajem med po 25 KM. Ako cijene repromaterijala i ostalih stvari nastave da rastu, podićiću i cijenu meda. Godina jeste odlična, ali ulaganja su ogromna. Posebno u prošlim godinama kada je meda bilo na kašikicu.
Lijepo je vidjeti i tvoj snimak. Samo neka ide kako treba, najviše zbog pčela.
Mi još nismo utvrdili cijenu, tj. udruženje, jedni su da ostaje cijena od lani, 20 KM bagrem, 25 KM kesten a drugi da se formiraju nove cijene.

Ulaganja su velika, reporomaterijal je sve skuplji. :-) U poređenju sa lani, katasrofa je al' godina je "rodna" , tako da ipak trebamo biti zadovoljni. :-D

Ove godine sam prvi put sama pravila pogače i nije zamenariv iznos koji sam "ušparala" s tim da nisam svoj rad i trud računala,
obzirom da sam išla na velike količine, kako inflacija raste "ušparani" iznos raste.

Zanima me imaš li ti med od lavande ili kadulje, ako ne, znaš li nekog ko ima?

I da, ako nije tajna, kako se kreću kod vas cijene etiketa za tegle?
User avatar
dacha bosanac
Posts: 654
Joined: 14/11/2013 10:09

#1443 Re: Pčelarstvo

Post by dacha bosanac »

Chloe wrote: 21/06/2022 10:06
Mi još nismo utvrdili cijenu, tj. udruženje, jedni su da ostaje cijena od lani, 20 KM bagrem, 25 KM kesten a drugi da se formiraju nove cijene.

Ulaganja su velika, reporomaterijal je sve skuplji. :-) U poređenju sa lani, katasrofa je al' godina je "rodna" , tako da ipak trebamo biti zadovoljni. :-D

Ove godine sam prvi put sama pravila pogače i nije zamenariv iznos koji sam "ušparala" s tim da nisam svoj rad i trud računala,
obzirom da sam išla na velike količine, kako inflacija raste "ušparani" iznos raste.

Zanima me imaš li ti med od lavande ili kadulje, ako ne, znaš li nekog ko ima?

I da, ako nije tajna, kako se kreću kod vas cijene etiketa za tegle?
Najiskrenije, ne može sve da skače (mislim bukvalno na sve proizvode), a da med ostane isti. Nema to veze sa količinom, već sa, kao što rekoh, uloženim sredstvima, radom, cijenama svega što prati pčelarstvo. Rodio je i suncokret, ali je cijena ulja otišla skoro 5 puta više.
Mi smo zasadili lavandu i kadulju, ali još nisu dale svoje cvjetove i rod, pa ne vjerujem da ćemo imati tog meda do sljedeće godine, a mislim da jedino to treba tražiti po Hercegovini, ali ne znam gdje.
Naljepnice još nisam štampao, ali ću uskoro pa ti javim cijenu štampe, ali tu neće biti uračunat dizajn jer mi to radi kolega besplatno.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1444 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

dacha bosanac wrote: 21/06/2022 15:44
Chloe wrote: 21/06/2022 10:06
Mi još nismo utvrdili cijenu, tj. udruženje, jedni su da ostaje cijena od lani, 20 KM bagrem, 25 KM kesten a drugi da se formiraju nove cijene.

Ulaganja su velika, reporomaterijal je sve skuplji. :-) U poređenju sa lani, katasrofa je al' godina je "rodna" , tako da ipak trebamo biti zadovoljni. :-D

Ove godine sam prvi put sama pravila pogače i nije zamenariv iznos koji sam "ušparala" s tim da nisam svoj rad i trud računala,
obzirom da sam išla na velike količine, kako inflacija raste "ušparani" iznos raste.

Zanima me imaš li ti med od lavande ili kadulje, ako ne, znaš li nekog ko ima?

I da, ako nije tajna, kako se kreću kod vas cijene etiketa za tegle?
Najiskrenije, ne može sve da skače (mislim bukvalno na sve proizvode), a da med ostane isti. Nema to veze sa količinom, već sa, kao što rekoh, uloženim sredstvima, radom, cijenama svega što prati pčelarstvo. Rodio je i suncokret, ali je cijena ulja otišla skoro 5 puta više.
Mi smo zasadili lavandu i kadulju, ali još nisu dale svoje cvjetove i rod, pa ne vjerujem da ćemo imati tog meda do sljedeće godine, a mislim da jedino to treba tražiti po Hercegovini, ali ne znam gdje.
Naljepnice još nisam štampao, ali ću uskoro pa ti javim cijenu štampe, ali tu neće biti uračunat dizajn jer mi to radi kolega besplatno.
Ovo me zanima, ne med. Išla bih sa lavandom i kaduljom. Ne znam kako to u našim krajevima ide.
Kadulja mi je cvjetala u periodu kad i bagrem, lavanda je trenutno u najačem cvatu kad i kesten.
Kako izbjeći da se miješaju, je li dovoljno plantažu lavande dići gdje nema kestene, a kadulju gdje nema bagrema?

Ja sebi sama radim dizajn, tj. Planiram danas s tim početi, da iskočim iz standardnih etiketa udruženja.
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1445 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Chloe wrote: 21/06/2022 15:58
dacha bosanac wrote: 21/06/2022 15:44

Najiskrenije, ne može sve da skače (mislim bukvalno na sve proizvode), a da med ostane isti. Nema to veze sa količinom, već sa, kao što rekoh, uloženim sredstvima, radom, cijenama svega što prati pčelarstvo. Rodio je i suncokret, ali je cijena ulja otišla skoro 5 puta više.
Mi smo zasadili lavandu i kadulju, ali još nisu dale svoje cvjetove i rod, pa ne vjerujem da ćemo imati tog meda do sljedeće godine, a mislim da jedino to treba tražiti po Hercegovini, ali ne znam gdje.
Naljepnice još nisam štampao, ali ću uskoro pa ti javim cijenu štampe, ali tu neće biti uračunat dizajn jer mi to radi kolega besplatno.
Ovo me zanima, ne med. Išla bih sa lavandom i kaduljom. Ne znam kako to u našim krajevima ide.
Kadulja mi je cvjetala u periodu kad i bagrem, lavanda je trenutno u najačem cvatu kad i kesten.
Kako izbjeći da se miješaju, je li dovoljno plantažu lavande dići gdje nema kestene, a kadulju gdje nema bagrema?

Ja sebi sama radim dizajn, tj. Planiram danas s tim početi, da iskočim iz standardnih etiketa udruženja.
Par pitanja za vas :
Kako radite kontrolu higijensko zdravstvene ispravnosti meda? Imate li s nekim određenim subjektom uspostavljenu saradnju?
Da li radite kontrole kemijskog sastava meda?
Da li vršite kontrolu društava na američku gnjiloću obzirom da je zakonom obavezno ?
Aplicirate li za kantonalne ili federalne ili entitetske poticaje i kakva su iskustva?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1446 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

splinter wrote: 22/06/2022 13:31
Chloe wrote: 21/06/2022 15:58

Ovo me zanima, ne med. Išla bih sa lavandom i kaduljom. Ne znam kako to u našim krajevima ide.
Kadulja mi je cvjetala u periodu kad i bagrem, lavanda je trenutno u najačem cvatu kad i kesten.
Kako izbjeći da se miješaju, je li dovoljno plantažu lavande dići gdje nema kestene, a kadulju gdje nema bagrema?

Ja sebi sama radim dizajn, tj. Planiram danas s tim početi, da iskočim iz standardnih etiketa udruženja.
Par pitanja za vas :
Kako radite kontrolu higijensko zdravstvene ispravnosti meda? Imate li s nekim određenim subjektom uspostavljenu saradnju?
Da li radite kontrole kemijskog sastava meda?
Da li vršite kontrolu društava na američku gnjiloću obzirom da je zakonom obavezno ?
Aplicirate li za kantonalne ili federalne ili entitetske poticaje i kakva su iskustva?
Ima Pravilnik o pčelarstvu, kojeg se Udruženja pčelara moraju držati a s tim i svi članovi, a to podrazumjeva potvrdan odgovor na tvoja pitanja, bar sa moje strane. :)

Da, apliciramo za poticaje ( registrovani pčelari sa minimalno 20 društava ), a jedan od uslova je kontrola društava na američku gnjiloću, bez te potvrde nema apliciranja.
Iskustva, kad ima para bude i poticaja, mi smo na općinskom i kantonalnom imali do sad najredovnije, jednom je bio ( lani ) sa federalnog nivoa,
iznose daju po društvima, i variraju, ovisno od budžeta.
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#1447 Re: Pčelarstvo

Post by splinter »

Chloe wrote: 22/06/2022 14:06
splinter wrote: 22/06/2022 13:31

Par pitanja za vas :
Kako radite kontrolu higijensko zdravstvene ispravnosti meda? Imate li s nekim određenim subjektom uspostavljenu saradnju?
Da li radite kontrole kemijskog sastava meda?
Da li vršite kontrolu društava na američku gnjiloću obzirom da je zakonom obavezno ?
Aplicirate li za kantonalne ili federalne ili entitetske poticaje i kakva su iskustva?
Ima Pravilnik o pčelarstvu, kojeg se Udruženja pčelara moraju držati a s tim i svi članovi, a to podrazumjeva potvrdan odgovor na tvoja pitanja, bar sa moje strane. :)

Da, apliciramo za poticaje ( registrovani pčelari ), a jedan od uslova je kontrola društava na američku gnjiloću, bez te potvrde nema apliciranja.
Iskustva, kad ima para bude i poticaja, mi smo na općinskom i kantonalnom imali do sad najredovnije, jednom je bio ( lani ) sa federalnog nivoa,
iznose daju po društvima, i variraju, ovisno od budžeta.
Ok. Puno sreće u daljem pčelaranju.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1448 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

splinter wrote: 22/06/2022 14:16
Chloe wrote: 22/06/2022 14:06

Ima Pravilnik o pčelarstvu, kojeg se Udruženja pčelara moraju držati a s tim i svi članovi, a to podrazumjeva potvrdan odgovor na tvoja pitanja, bar sa moje strane. :)

Da, apliciramo za poticaje ( registrovani pčelari ), a jedan od uslova je kontrola društava na američku gnjiloću, bez te potvrde nema apliciranja.
Iskustva, kad ima para bude i poticaja, mi smo na općinskom i kantonalnom imali do sad najredovnije, jednom je bio ( lani ) sa federalnog nivoa,
iznose daju po društvima, i variraju, ovisno od budžeta.
Ok. Puno sreće u daljem pčelaranju.
Hvala. Ako popratiš nekad takmičenja pčelara, zapazit ćeš da pčelari Krajine odnose zlatne medalje, ne samo u BiH nego i šire ... :oops:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 70823
Joined: 03/10/2011 20:11

#1449 Re: Pčelarstvo

Post by Chloe »

Dok sam na ovoj temi, da pitam, da li je neko sijao faceliju? Iskustva?
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1450 Re: Pčelarstvo

Post by _Reds_ »

Kad kažete med od kadulje recimo, to je ustvari većinom kadulja ? Kako se to uopće utvrđuje?

Pčele lete na svašta.
Post Reply