Pčelarstvo

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
b.boja
Posts: 2225
Joined: 04/06/2007 20:14

#351 Re: Pčelarstvo

Post by b.boja »

pozdrav za sve pcelare, najbolje ljude na svijetu :-D
danas prosla kroz sajam, nista nisam kupila , jer imam onaj svoj vlastorucni vrcani med :D
Image

Image
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#352 Re: Re:

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 22:21, edited 1 time in total.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#353 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

[quote="b.boja"]pozdrav za sve pcelare, najbolje ljude na svijetu :-D
danas prosla kroz sajam, nista nisam kupila , jer imam onaj svoj vlastorucni vrcani med :D


Hvala b. boja ako mogne kasnije još koja slika da vidim, ako ne dođem na sajam kakao je izgledalo.
:thumbup:
b.boja
Posts: 2225
Joined: 04/06/2007 20:14

#354 Re: Pčelarstvo

Post by b.boja »

pčelar wrote:
b.boja wrote:pozdrav za sve pcelare, najbolje ljude na svijetu :-D
danas prosla kroz sajam, nista nisam kupila , jer imam onaj svoj vlastorucni vrcani med :D


Hvala b. boja ako mogne kasnije još koja slika da vidim, ako ne dođem na sajam kakao je izgledalo.
:thumbup:
meni je sajam isti kao i zadnjih godina, nemam vise fotografija, i ove sam napravila samo zbog tebe, inace, citajuci sta vi ovdje pisete, postala sam skeptik, po pitanju meda sa sajma...a imala sam obicaj, da na ovom sajmu kupujem med od vrijeska.....
emir_du
Posts: 52
Joined: 17/08/2008 19:34

#355 Re: Pčelarstvo

Post by emir_du »

Pozdrav i tebi prijatelju.
Ja sam ti pcelar iz hobija koji ima veliki krug prijatelja i poznanika, tako da nemam problema plasirati med od svijih pcelica.Ova godina u dijelu drage nam Bosne gdje ja pcelarim bila je katastrofalno susna tako da nisam ni izvrcao neku znacajnu kolicinu i nisam mogao podmiriti ni trecinu potraznje. Iz tog razloga nisam ni bio na sajmu kao izlagac, ali svakako sam danas posjatio sajam.
Sta reci, sto kazu Krajisnici, na sajmu svasta ko na vasaru. Svaga ima od paprika i bjelog luka preko kojekakvih plasticnih zdjala do standa sa CD-ovima i knjigama (na hiljade naslova)od kojih 2 su na temu lijecenja medom. Tu svakako ima i vrlo kvalitetnih izlagaca meda i proizvoda na bazi meda kao sto je Tim-med i dobrih travara kao i proizvođaca pcelarske opreme.
Ipak ne mogu da se otmem utisku da veliki broj kvalitetnih izlagaca (kao napr. Ferid Velagic) koji su bili na proslom sajmu je bojkotovao organizatora ovog sajma i moje misljenje je da su u pravu iz gore navedenih razloga.Po meni sajam meda treba da je sajam meda a ne sajam paprika i bjelog luka.Valjda organizator pripremio visak stolova (koji kosta 475 km koliko ja znam) pa daj da se popuni sa bilo cim da ne zjape prazni.
Sajam treba da organizuju pcelari a ne kojekakve privatne firme ci je jedini interes licni profit. To je moje misljenje.
Ipak nadati se boljem. :-)
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#356 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 22:22, edited 1 time in total.
zafrigana
Posts: 65
Joined: 29/03/2008 19:56

#357 Re: Pčelarstvo

Post by zafrigana »

ima ovdje jako puno zainteresiranih za ovu temu.
Eee pčelaru ja bih tebe upitala koji medni recept za njegu lica..a znaš ti na što žene misle...
biće da je ogledalo he hee...hvala unaprijed :wink:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#358 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

zafrigana wrote:ima ovdje jako puno zainteresiranih za ovu temu.
Eee pčelaru ja bih tebe upitala koji medni recept za njegu lica..a znaš ti na što žene misle...
biće da je ogledalo he hee...hvala unaprijed :wink:
Ma znam na šta žene misle :-) da "vladaju" ma šalim se evo nekih recepata :thumbup:
Maska za lice sa avokadom
2 kašike meda
2 kašike praha od masnog mlijeka
1/4 avokada srednje veličine u vidu kaše
Sve ovo iskombinovati i miješati dok ta masa ne postane mekahna. Ako nemate avokada možete koristiti pire od krastavaca po mogućnosti domaćih a ne kupovnih (1/4 šolje). Avokado je dobar za suhu kožu, dok je krastavac bolji za masniju kožu. Ovo je otprilike doza za jednu upotrebu.
Medno proteinska maska za lice
1 kašika meda
1/2 kafene kašičice limunovog soka i jabučnog sirćeta
1 kašika polenovog praha (polena)
Za početak toliko javite kako ide tretiranje :thumbup:
1/2 kafene kašičice ulja od pšeničnih klica ili glicerina
Sastaviti med, polen i sok od limuna. Sve to miješati dok med ne postane mekahan odnosno dok se ne umekša.
Dodati ostale sastojke i stavljati na lice. Ovo je također za jedno tretiranje.
Voskov premaz za usne
2 kašike pčelinjeg voska (po mogućnosti čistog pčelinjeg od mednih poklopaca a ne kupovnog)
1 kašika kokosovog ulja
Sve ovo otopiti tako što ovu smjesu držite u jednoj manjoj posudi koja se nalazi u drugoj većoj u kojoj voda kuha (tzv. vodeno kupatilo). Kad se otopi sasuti u manju posudu i dobije se oko 1/4 šolje proizvoda i kad se ohladi nanositi lagano kao labelo ili ruž za usne.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#359 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

pčelar wrote:
zafrigana wrote:ima ovdje jako puno zainteresiranih za ovu temu.
Eee pčelaru ja bih tebe upitala koji medni recept za njegu lica..a znaš ti na što žene misle...
biće da je ogledalo he hee...hvala unaprijed :wink:
Ma znam na šta žene misle :-) da "vladaju" ma šalim se evo nekih recepata :thumbup:
Maska za lice sa avokadom
2 kašike meda
2 kašike praha od masnog mlijeka
1/4 avokada srednje veličine u vidu kaše
Sve ovo iskombinovati i miješati dok ta masa ne postane mekahna. Ako nemate avokada možete koristiti pire od krastavaca po mogućnosti domaćih a ne kupovnih (1/4 šolje). Avokado je dobar za suhu kožu, dok je krastavac bolji za masniju kožu. Ovo je otprilike doza za jednu upotrebu.
Medno proteinska maska za lice
1 kašika meda
1/2 kafene kašičice limunovog soka i jabučnog sirćeta
1 kašika polenovog praha (polena)
Za početak toliko javite kako ide tretiranje :thumbup:
1/2 kafene kašičice ulja od pšeničnih klica ili glicerina
Sastaviti med, polen i sok od limuna. Sve to miješati dok med ne postane mekahan odnosno dok se ne umekša.
Dodati ostale sastojke i stavljati na lice. Ovo je također za jedno tretiranje.
Voskov premaz za usne
2 kašike pčelinjeg voska (po mogućnosti čistog pčelinjeg od mednih poklopaca a ne kupovnog)
1 kašika kokosovog ulja
Sve ovo otopiti tako što ovu smjesu držite u jednoj manjoj posudi koja se nalazi u drugoj većoj u kojoj voda kuha (tzv. vodeno kupatilo). Kad se otopi sasuti u manju posudu i dobije se oko 1/4 šolje proizvoda i kad se ohladi nanositi lagano kao labelo ili ruž za usne.
Pčelinji vosak
Čisti pčelinji vosak od davnina se koristi u raznim kozmetičkim preparatima. Koristi se iz razloga što je to sasvim prirodna tvar koja ne izaziva alergiju, a gotovom proizvodu daje čvrstoću i teksturu, ima jako ugodan miris, te omekšava i štiti kožu. Koristi se u raznim kremama za ruke, stopala i tijelo, ruževima za usne, sjenilima za oči, balzamima za usne i finim sapunima. Najveći dio krema lahko je napraviti u našim kuhinjama. Drugi sastojci pored voska kojeg možete nabaviti kod svakog pčelara mogu se nabaviti u trgovinama. Evo recepta za jednu veoma efikasnu kremu za ruke:
475ml maslinovog ulja (osnovno ulje)
60ml palminog ulja
175ml kokosovog ulja
175ml pčelinjeg voska
40-50 kapi etričnih ulja (po želji)
Pomiješati ulja u posudi od rostfraja ili nekoj drugoj od nehrđajućeg čelika (2l) i to sve staviti na srednje jaku vatru i to miješati dok se ulje (i maslac ako ih koristite) ne rastope. U tu posudu dodajete pčelinji vosak i miješajte dok se ne rastopi. Tvrdoću možete testirati tako što što nekoliko kapi stavite na list voštanog papira, pustite da se ohladi i provjeravate tvrdoću. Ako je krema previše tvrda, teže ćete je utrljati u svoju kožu, što znači da morate dodati još malo osnovnog ulja kako bi omekšala. U suprotnom ako je previše mekahna dodajete još malo voska da se stvrdne. Kad dobijete dobro željenu gustoću kreme ostavite posudu da se ohladi dok se krema ne počne stvrdnjavati uz rubove posude.Tad umiješajte dvije tablete vitamina E ili 6 kapi ulja vitamina E, čime će krema dobiti još bolja ljekovita svojstva. Ako želite da krema ima određeni miris dodajete bilo koju kombinaciju eteričnih ulja nakon što smaknete posudu sa vatre da se hladi. Možete dodavati npr. 15 kapi ulja lavande, 15 kapi ulja ruzmarina i 15 kapi ulja geranija ili nečeg drugog po svojoj želji i po vašem ukusu.
Kad je sve dobro pomiješano, kremu prelijete u malene posude ili spremnike i pustite da se ohladi preko noći, nepokriveno. Za početak radite manje doze i čuvajte na sobnim temperaturama a ne na suncu. :bih:
zafrigana
Posts: 65
Joined: 29/03/2008 19:56

#360 Re: Pčelarstvo

Post by zafrigana »

Havala pčelaru, nakon ovih tvojih iscrpnih recepata koje ću ja rado iskušati ima da se ne prepoznam u onom istom ogledalcu he hee. Ma šta??? majka će misliti da sam joj opet ko bebica :shock: ..a frendice neka si grizu nokte..one plastične...aj reći ću i njima..malo kasnije :roll: ;-)
zafrigana
Posts: 65
Joined: 29/03/2008 19:56

#361 Re: Pčelarstvo

Post by zafrigana »

Pčelaru, reci kako ti gledaš na pojavu velikog pomora pčela koji se dogodio prošle godine u Americi, a ni Europa nije zaštićena. U V. Britaniji osjeti se već nedostatak određene proizvodnje povrća i voća. Želim naglasiti kako je med vidjliviji pčelinji proizvod ali moramo biti svjesni kako pčele oprašuju određene cvjetnice koje ne mogu biti oprašene bez njihove pomoći. Znaći nema pčela, nema ni klope...pa šta onda i kako to spriječiti. Imaš li ti koji pesticid za neodgovorne koji truju ove tvoje a i naše ljubimice? :shock:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#362 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

zafrigana wrote:Havala pčelaru, nakon ovih tvojih iscrpnih recepata koje ću ja rado iskušati ima da se ne prepoznam u onom istom ogledalcu he hee. Ma šta??? majka će misliti da sam joj opet ko bebica :shock: ..a frendice neka si grizu nokte..one plastične...aj reći ću i njima..malo kasnije :roll: ;-)
Hej susjeda ma ti mi se činiš "poznata" jesi ti ono ... ma nema veze :-) samo ti probaj te kreme i javi kao ide. :P
Ako imaš nedaj bože nekog sa problemima hemoroida javi ima krema i za to :thumbup:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#363 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

zafrigana wrote:Pčelaru, reci kako ti gledaš na pojavu velikog pomora pčela koji se dogodio prošle godine u Americi, a ni Europa nije zaštićena. U V. Britaniji osjeti se već nedostatak određene proizvodnje povrća i voća. Želim naglasiti kako je med vidjliviji pčelinji proizvod ali moramo biti svjesni kako pčele oprašuju određene cvjetnice koje ne mogu biti oprašene bez njihove pomoći. Znaći nema pčela, nema ni klope...pa šta onda i kako to spriječiti. Imaš li ti koji pesticid za neodgovorne koji truju ove tvoje a i naše ljubimice? :shock:
Insekti općenito imaju ogroman značaj u oprašivanju a na pčele spada oko 80% kao glavne oprašivače i njihova uloga je mnogo veća kao oprašivača nego proizvođača meda i ostalih pčelinjih proizvoda i zaista ljudi nisu ni svjesni da ukoliko dođe do uginuća pčela da nam prijeti sudnji dan (smak svijeta). Možda vama ovo izgleda kao strašno jer sam ja zaljubljenik ne samo u pčele već uopće u prirodu al nema nam druge nego da se "pripremamo". Na žalost globalno zagrijavanje, upotreba raznih ne dozvoljenih sredstava u poljoprivredi, kontaminacija zemljišta i voda i sveopća zagađenost zraka svakako da imaju odraza na zagađenje atmosfere i naravno osjeti se na pčelama i ostalim insektima.
Naravno pčele kao oprašivači velikog broja cvijetnica ako uginu ljudi će pokušati "proizvesti" hranu što već i rade jednim dijelom, ali ta hrana neće biti kvalitetna i opet nam se ne piše dobro. Običan čovjek je nemoćan ali ja bih sve veće vladare, careve, kraljeve, prinčeve koji su najodgovorniji za stanje na planeti Zemlji, sve njih na Goli Otok i onda instalirao ne pčele već milione stršljenova čija je žaoka mnogo veća od pčelinje da ih stršljenovi po Golom otoku tjeraju :-)
emir.memisevic
Posts: 6
Joined: 05/03/2008 09:26
Location: Sarajevo
Contact:

#364 Re: Re:

Post by emir.memisevic »

Cober wrote:
Pozdrav svim pčelarima, a posebno Pčelaru i Emiru.

Uredno pratim temu iako se ne javljam, ali ovaj put me interesuje da li ste vas dvojica sa svojim proizvodima prisutni na 6 međunarodnom sajamu pcelarstva u Sarajevu i na kojim štandovima?
Cober, izvinjavam se sto se tek sada javljam. Neki dan sam mislio odgovoriti, medjutim forum nesto nije radio.

Nazalost, ja imam jako lose misljenje o danasnjim sajmovima. Razlog je upravo ono sto je navedeno u prethodnim postovima, moze se kupiti svega i svacega, u ovom slucaju mislim od agde pa mozda neko i nadje kvalitetnog meda.

Kada sam upitao organizatore, zasto ne vrse kontrolu proizvoda koji se prodaju, rekli su mi da to nije nikome u interesu. Znaci svjesni su da se prodaje svasta. Svaka cast onome ko kaze da nije imao meda ove godine, ja bih svakome preporucio da od takvih kupuju med po duplo vecoj cijeni.

Moje misljenje je da bi trebalo organizovati sajam sa kontrolisanom robom, pa kada kupci dodju da su rahat. Mislim da bi tada i organizatori stekli puno veci ugled nego ovako. Medjutim ovo je jako tesko i skupo organizovati.

Drugi razlog zasto se nisam pojavio na ovom sajmu je sto je ovogodisnja "berba" rasprodata. Hvala Bogu, nama nije problem prodati, problem je proizvesti kolicinu koja bi podmirila godisnje potrebe.

Evo ujedno obavjestenje za sve zainteresovane, rezervacija maticne mlijeci za narednu sezonu je u toku. Rezervacije koje primimo do 1.1.2009. ce biti po ovogodisnjim cijenama, narudzbe koje primimo u 2009. godini ce biti po novim (malo skupljim) cijenama. Malo obrazlozenje. Iako je ove godine sve pokupilo za najmanje 30-100%, s obzirom da smo imali vec rezervisano dosta maticne mlijeci, odlucili smo da cijena bude ista kao i ranijih godina. Medjutim, sljedece godine smo prinudjeni izvrsiti malu promjenu cijena. Najteze nam je pala cijena goriva, jer mi isporucujemo robu na adresu kupca.

Rezervacije mozete napraviti putem formulara na http://www.mmm.ba
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#365 Re: Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

emir.memisevic wrote:
Cober wrote:
Pozdrav svim pčelarima, a posebno Pčelaru i Emiru.

Uredno pratim temu iako se ne javljam, ali ovaj put me interesuje da li ste vas dvojica sa svojim proizvodima prisutni na 6 međunarodnom sajamu pcelarstva u Sarajevu i na kojim štandovima?
Cober, izvinjavam se sto se tek sada javljam. Neki dan sam mislio odgovoriti, medjutim forum nesto nije radio.

Nazalost, ja imam jako lose misljenje o danasnjim sajmovima. Razlog je upravo ono sto je navedeno u prethodnim postovima, moze se kupiti svega i svacega, u ovom slucaju mislim od agde pa mozda neko i nadje kvalitetnog meda.

Kada sam upitao organizatore, zasto ne vrse kontrolu proizvoda koji se prodaju, rekli su mi da to nije nikome u interesu. Znaci svjesni su da se prodaje svasta. Svaka cast onome ko kaze da nije imao meda ove godine, ja bih svakome preporucio da od takvih kupuju med po duplo vecoj cijeni.

Moje misljenje je da bi trebalo organizovati sajam sa kontrolisanom robom, pa kada kupci dodju da su rahat. Mislim da bi tada i organizatori stekli puno veci ugled nego ovako. Medjutim ovo je jako tesko i skupo organizovati.

Drugi razlog zasto se nisam pojavio na ovom sajmu je sto je ovogodisnja "berba" rasprodata. Hvala Bogu, nama nije problem prodati, problem je proizvesti kolicinu koja bi podmirila godisnje potrebe.

Evo ujedno obavjestenje za sve zainteresovane, rezervacija maticne mlijeci za narednu sezonu je u toku. Rezervacije koje primimo do 1.1.2009. ce biti po ovogodisnjim cijenama, narudzbe koje primimo u 2009. godini ce biti po novim (malo skupljim) cijenama. Malo obrazlozenje. Iako je ove godine sve pokupilo za najmanje 30-100%, s obzirom da smo imali vec rezervisano dosta maticne mlijeci, odlucili smo da cijena bude ista kao i ranijih godina. Medjutim, sljedece godine smo prinudjeni izvrsiti malu promjenu cijena. Najteze nam je pala cijena goriva, jer mi isporucujemo robu na adresu kupca.

Rezervacije mozete napraviti putem formulara na http://www.mmm.ba
Emire samo da te pozdravim i podržim u razmišljanjima. Pouzdano znam da se u Sarajevu radilo svega i svačega. Mi smo ove godine u Bihać na Prvi sajam pčelarstva doveli tri stručnjaka iz Slovenije, jednog iz Zagreba, iz Sarajeva i Bihaća koji su nas dobro "koštali" al cijena uspjeha je visoka. Htjeli smo da oni kao glavni organoleptičari pored hemijske analize daju ocjene za pojedine medove i smatramo koliko toliko da su rezultati bili prema pravilima. Ja bih se zalagao za to da svako ko planira da vrca med najavi to veterinarskoj inspekciji koja bi trebala da izađe na lice mjesta i tokom vrcanja uzme uzorke za analizu i da zapečate burad dok se ne vrate rezultati sa analize. Ako zadovoljava kriterije neka ide u promet, ako ne oduzeti med i kazniti dotičnog pčelara. Volio bih od vas koji ste van BiH da se raspitate kako je u EU, SAD i drugim zemljama. Emire samo naprijed :thumbup: :bih:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#366 Re: Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

:bih:
Last edited by pčelar on 02/03/2012 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#367 Re: Pčelarstvo

Post by neprilagodjena »

pčelar wrote:Pčelarstvo je jedno plemenito zanimanje koje se bavi raznim aktivnostima oko pčela danas možda najplemenitijeg stvorenja koje je svoje mjesto našlo i u Kur!anu časnom u suri El-Nahl. Ne znam za početak šta bih vam pisao jer ne znam ima li još pčelara na forumu pa za početak samo da kažem da je mnogostruko veća korist pčela kao oprašivača raznih vrsta biljaka cvjetnica nego sami pčelinji proizvodi koji su također dragocjeni (med, vosak, propolis, matična mliječ, pčelinji otrov). Volio bih ukoliko nekog nešto zanima da pita pa ako ja ne budem znao tražićemo nekog ko zna. Vaš pčelar. :sleep:
Ja znam jednog pcelara ali je on na drugom forumu.
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#368 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

neprilagodjena wrote:
pčelar wrote:Pčelarstvo je jedno plemenito zanimanje koje se bavi raznim aktivnostima oko pčela danas možda najplemenitijeg stvorenja koje je svoje mjesto našlo i u Kur!anu časnom u suri El-Nahl. Ne znam za početak šta bih vam pisao jer ne znam ima li još pčelara na forumu pa za početak samo da kažem da je mnogostruko veća korist pčela kao oprašivača raznih vrsta biljaka cvjetnica nego sami pčelinji proizvodi koji su također dragocjeni (med, vosak, propolis, matična mliječ, pčelinji otrov). Volio bih ukoliko nekog nešto zanima da pita pa ako ja ne budem znao tražićemo nekog ko zna. Vaš pčelar. :sleep:
Ja znam jednog pcelara ali je on na drugom forumu.
Možda ga i ja znam a možda i tebe pokušat ću skontati :-)
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#369 Re: Pčelarstvo

Post by neprilagodjena »

Ja ga znam pod imenom Adi62 :-D
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#370 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

neprilagodjena wrote:Ja ga znam pod imenom Adi62 :-D
:?: na žalost ja ga ne poznajem al de nek se javi ovdje ili na još jednom susjednom forumu pa nek napiše nešto o pčelarsvu da obogatimo i vaše i naše znanje. Gdje on pčelari koji dio BiH. Da malo piše o svom iskustvu. :bih:
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#371 Re: Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

z
Last edited by pčelar on 02/03/2012 22:23, edited 1 time in total.
amel ledina
Posts: 53
Joined: 03/10/2008 19:47

#372 Re: Pčelarstvo

Post by amel ledina »

Osim tih divni pcelica koje tako divno rade. U eko sistemu ima jos puno marljivih sicusnih zivotinjica koje doprinose
ekologiji i ljudima dobrobit. :-D :cry:
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#373 Re: Pčelarstvo

Post by WizzardFromBOZ »

samo ako to zele, ljudi mogu vise nauciti od pcela nego od ljudi...
pčelar
Posts: 429
Joined: 10/11/2007 00:20

#374 Re: Pčelarstvo

Post by pčelar »

amel ledina wrote:Osim tih divni pcelica koje tako divno rade. U eko sistemu ima jos puno marljivih sicusnih zivotinjica koje doprinose
ekologiji i ljudima dobrobit. :-D :cry:
Svako dobro Amele.
Na planeti Zemlji postoji oko 2 miliona životinjskih vrsta i najveći broj je od koristi ljudima i veoma mali broj je neprijatelj čovjeku ali na žalost čovjek je danas najvećem dijelu životinjskih vrsta i na kraju sam sebi najveći neprijatelj. Naravno da postoji mnoštvo sićušnih organizama koji su marljivi i doprinose prirodi ali ja sam pčelar i pišem o pčelama pa eto bujrum neka neko piše o mravima koji su također veoma interesantni sa svojim načinom života, ili o bilo kojoj vrsti životinja rado ću se uključiti i doprinosti temi. Neka vam je medeno i slatko.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#375 Re: Pčelarstvo

Post by ljubav_aha »

Med uspješno i brzo liječi opekotine

Image

Liječenje opekotina s medom iz vlastite kuhinje moglo bi omogućiti brže zacjeljivanje u odnosu na otopine koje se u takvim slučajevima koriste u zdravstvenim ustanovama, zaključila je skupina naučnika sa Novog Zelanda.
Istraživači sa Univerziteta u Aucklandu proučavali su podatke iz 19 studija u kojima je sudjelovalo više od 2.500 pacijenata sa različitim ranama.

Oni su, naime, otkrili da je zahvaljujući korištenju meda skraćeno vrijeme oporavka za pacijente s blagim povredama, u poređenju s korištenjem popularnih gaza i konvencionalnih krema.

"Dobivene rezultate svakako uzimamo s rezervom, ali čini se da med zaista može ubrzati proces zacjeljivanja pojedinih opekotina", objasnio je vođa studije, doktor Andrew Jull.

Još uvijek je nejasno na koji način med djeluje na rane, ali prema mišljenju naučnika med se izgleda uspješno bori s infekcijama i pomaže tijelu da ukloni mrtvo tkivo.

Antički Grci i Egipćani su često koristili med kao ljekovito sredstvo protiv opekotina i upala.


( --- NO LINKS ---/Sarajevo-x.com )
Post Reply