Hocu na planinu

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#101 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

CHICAGO wrote:
kriticarka_nikova wrote:Molim da mi ovu informaciju kazu oni koji zive u Sarajevu ili oni koji znaju.

Imam u vidu da odem na planinu Prenj. Cula sam da ima bus svakog dana ispred Vijećnice u Sa za Bjelasnicu, ali ne znam jel' ima i za Prenj? Eto ne mora biti samo Prenj, ima li jos koja planina u ponudi na kojoj je lijepo?

Eh sad, zanima me cijena karte busa i zanima me cijena smjestaja?

Hvala unaprijed.

Pozdrav.... ja ne znam za Prenj ali znam za Bjelasnicu... sto se transporta tice znam da je Bus polazio kod muzeja a za smjestaj ti mogu ponuditi svoj apartman za 35 Eura po danu... apartman mozes pogledati na bjelasnica.9k.com


apartman prima 5 osoba...

za sve ostale informacije mozes me kontaktirati na PM ili na email [email protected]
Skupo brate. Ja u juznoj Africi nasla smjestaj za 4 eura u hotelu, a nisam ni neki sminkerski tip.
U svakom slucaju zahvaljujem, nekome ce dobro doci.:)
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#102 Re: Hocu na planinu

Post by CHICAGO »

kriticarka_nikova wrote:
CHICAGO wrote:
kriticarka_nikova wrote:Molim da mi ovu informaciju kazu oni koji zive u Sarajevu ili oni koji znaju.

Imam u vidu da odem na planinu Prenj. Cula sam da ima bus svakog dana ispred Vijećnice u Sa za Bjelasnicu, ali ne znam jel' ima i za Prenj? Eto ne mora biti samo Prenj, ima li jos koja planina u ponudi na kojoj je lijepo?

Eh sad, zanima me cijena karte busa i zanima me cijena smjestaja?

Hvala unaprijed.

Pozdrav.... ja ne znam za Prenj ali znam za Bjelasnicu... sto se transporta tice znam da je Bus polazio kod muzeja a za smjestaj ti mogu ponuditi svoj apartman za 35 Eura po danu... apartman mozes pogledati na bjelasnica.9k.com


apartman prima 5 osoba...

za sve ostale informacije mozes me kontaktirati na PM ili na email [email protected]
Skupo brate. Ja u juznoj Africi nasla smjestaj za 4 eura u hotelu, a nisam ni neki sminkerski tip.
U svakom slucaju zahvaljujem, nekome ce dobro doci.:)


jaranice moja ti nisi normalna... Ja inace rentam (i to non stop je izrentano) apartman za 60 eura po danu ali od 15 Marta je cijena 35 Eura po danu... ne znam u kakvim hotelima ti odsjedash ali to je onda vjerovatno nesto sa "vanjskim" wc-om...

za 4 Eura po danu na Bjelasnici mozes jedino spavati na parkingu u vreci za spavanje... i to ako te neko ne otjera sa parkinga... e moja moja ti.... u kojem ti svijetu zivis....
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#103 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

CHICAGO wrote:
jaranice moja ti nisi normalna... Ja inace rentam (i to non stop je izrentano) apartman za 60 eura po danu ali od 15 Marta je cijena 35 Eura po danu... ne znam u kakvim hotelima ti odsjedash ali to je onda vjerovatno nesto sa "vanjskim" wc-om...

za 4 Eura po danu na Bjelasnici mozes jedino spavati na parkingu u vreci za spavanje... i to ako te neko ne otjera sa parkinga... e moja moja ti.... u kojem ti svijetu zivis....


Izvini, nisam htjela odmah da se svadjamo. Ponudio si, ja odbila, kulturno zahvalila i čemu sad sve one dodatne riječi?
Nepotrebno je stvarno.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#104 Re: Hocu na planinu

Post by poplava »

Za 4 eura mozes spavati i na Bjelasnici, i to u planinarskom domu. Ovi su ti apartmani za skijase i sminkere :)

http://www.pdbjelasnica.ba/savnici.htm
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#105 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

poplava wrote:Za 4 eura mozes spavati i na Bjelasnici, i to u planinarskom domu. Ovi su ti apartmani za skijase i sminkere :)

http://www.pdbjelasnica.ba/savnici.htm
Sad ce i tebe napast :)
Nisi trebo :)
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#106 Re: Hocu na planinu

Post by CHICAGO »

kriticarka_nikova wrote:
poplava wrote:Za 4 eura mozes spavati i na Bjelasnici, i to u planinarskom domu. Ovi su ti apartmani za skijase i sminkere :)

http://www.pdbjelasnica.ba/savnici.htm
Sad ce i tebe napast :)
Nisi trebo :)


ma sto cu vas napadat'... cuj napadat.. vash personalni izbor... pomalo avanturistichki ali eto... ja vala vise volim komociju... mater mu njegovu radim da bi troshio... tako je to (barem kod mene)...

haj zivjeli!!!! :sax:
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#107 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

@kriticarka
Evo jedna tura koja se ne preporucuje ;)
Start-Babanovac
Silazak do zicare Ugar, pa preko Ugra do sela Catici.Ispod Krseva do vodopada na Ugricu. 15-ominutni odmor pa plankom ispod Ravne planine, sve do zavrstetka planke gdje su drvosjece odustale od sjece zbog mina.Polako uz minsko polje uz pomoc stapova za skijanje koji su posluzili kao pipalice do bivse linije fronta na Ravnoj planinu.Iza linije su livade i spustanje istim prema napustenom selu Gracani.15-ominutni odmor, malo mladog sira, kajmaka i pekmeza pa lagano nad kanjon Ugra.Sumskim putem nazad uz Ugar do starih vodenica i gaza na Ugru.Onako umorni kroz selo Sisavu do baze na Babanovcu.
Sve ukupno 6 i po sata hodanja.
Tura koja niji ni losa da nema mina zbog kojih je nikom ne preporucujem.

http://img134.imageshack.us/my.php?imag ... njeif8.jpg
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#108 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

Šteta :(
Joj stvarno šta covjek moze uradit :(
Hvala na preporuci gdje ne preporucujes :)
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#109 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

Evo i ture koju preporucujem i Paciklom i pjesoke

Jedna proslogodisnja biciklisticka tura.
Tura je nesto izmedju lake i srednja tezine tako da je preporucujem i za pocetnika kao sto sam i sam.
Image

Crvena linija je ustvari sumski put(makadam) uz Ugar koji se zavrsava kod lagera sumarije.Dalje plankom se dolazi do Tvrde ravni na kojoj ima malo jezero( vise barustina al eto ).Planke se drzati sve do izlaska na Kraljevo guvno odakle je prekrasan pogled na sjeverne padine Opaljenika, Police, Crni vrh...Preko Polica moze se livadama, koje su kao tepih sve do makadama ispod Crnog vrha.Moram napomenuti da se treba cuvati cobanskih cuka jer ih ljeti ima puno.Preporucujem zaobilazak stada u sto sirem luku.Za svaki slucaj treba imati bar planinarski stap za odbranu.
Kod Malog Šantica(poruseni planinarski dom) moze se dalje nastaviti makadamom do Galice ili se spustiti poprijeko do Markovca.Na ovom dijelu obavezno se treba drzati planke narocito kroz sumu koja vodu do Markovca(MINE).Od Markovca je lako...

p.s.Kroz sumu uz Ugar nemojte biti bas tihi, jer lako mozete iznenaditi medvjede kojih ima u tom rejonu.Od onog sto sam saznao od cobana tu obitavaju dva meda( jedan bez jedne sape, vjerovatno mina) i dvije mecke koje imaju mlade sto ih cini jako opasnim ako ih iznedadite ili pridjete blizu mecicima.
Nadam se da se ne plasis meDjeda nasih bosanskih :D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#110 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

tetakk wrote:Evo i ture koju preporucujem i Paciklom i pjesoke

Jedna proslogodisnja biciklisticka tura.
Tura je nesto izmedju lake i srednja tezine tako da je preporucujem i za pocetnika kao sto sam i sam.
Image

Crvena linija je ustvari sumski put(makadam) uz Ugar koji se zavrsava kod lagera sumarije.Dalje plankom se dolazi do Tvrde ravni na kojoj ima malo jezero( vise barustina al eto ).Planke se drzati sve do izlaska na Kraljevo guvno odakle je prekrasan pogled na sjeverne padine Opaljenika, Police, Crni vrh...Preko Polica moze se livadama, koje su kao tepih sve do makadama ispod Crnog vrha.Moram napomenuti da se treba cuvati cobanskih cuka jer ih ljeti ima puno.Preporucujem zaobilazak stada u sto sirem luku.Za svaki slucaj treba imati bar planinarski stap za odbranu.
Kod Malog Šantica(poruseni planinarski dom) moze se dalje nastaviti makadamom do Galice ili se spustiti poprijeko do Markovca.Na ovom dijelu obavezno se treba drzati planke narocito kroz sumu koja vodu do Markovca(MINE).Od Markovca je lako...

p.s.Kroz sumu uz Ugar nemojte biti bas tihi, jer lako mozete iznenaditi medvjede kojih ima u tom rejonu.Od onog sto sam saznao od cobana tu obitavaju dva meda( jedan bez jedne sape, vjerovatno mina) i dvije mecke koje imaju mlade sto ih cini jako opasnim ako ih iznedadite ili pridjete blizu mecicima.
Nadam se da se ne plasis meDjeda nasih bosanskih :D
Ih sto bi se bojala medvjeda. On samo ubije, ne pojede te :D
Oduvijek mi je bila zelja da odem tamo gdje ima meda i vukova.
Zna li neko ima li kod nas predatora i gdje ako ima?
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#111 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

kriticarka_nikova wrote:Šteta :(
Joj stvarno šta covjek moze uradit :(
Hvala na preporuci gdje ne preporucujes :)
Zalosno, ali istinito je to da jedino jos mine sprecavaju sjecu sume na nekim mjestima.Sjecu koja je inace nekontrolisana.
Tu ima i ovakvih "stvari"
Image
Image
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#112 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

tetakk wrote:
kriticarka_nikova wrote:Šteta :(
Joj stvarno šta covjek moze uradit :(
Hvala na preporuci gdje ne preporucujes :)
Zalosno, ali istinito je to da jedino jos mine sprecavaju sjecu sume na nekim mjestima.Sjecu koja je inace nekontrolisana.
Tu ima i ovakvih "stvari"
Image
Image
A gdje je ovo? Jes super...
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#113 Re: Hocu na planinu

Post by poplava »

tetakk wrote:@kriticarka
Evo jedna tura koja se ne preporucuje ;)
Start-Babanovac
Silazak do zicare Ugar, pa preko Ugra do sela Catici.Ispod Krseva do vodopada na Ugricu. 15-ominutni odmor pa plankom ispod Ravne planine, sve do zavrstetka planke gdje su drvosjece odustale od sjece zbog mina.Polako uz minsko polje uz pomoc stapova za skijanje koji su posluzili kao pipalice do bivse linije fronta na Ravnoj planinu.Iza linije su livade i spustanje istim prema napustenom selu Gracani.15-ominutni odmor, malo mladog sira, kajmaka i pekmeza pa lagano nad kanjon Ugra.Sumskim putem nazad uz Ugar do starih vodenica i gaza na Ugru.Onako umorni kroz selo Sisavu do baze na Babanovcu.
Sve ukupno 6 i po sata hodanja.
Tura koja niji ni losa da nema mina zbog kojih je nikom ne preporucujem.

http://img134.imageshack.us/my.php?imag ... njeif8.jpg
Kolika je prolaznost u prosjeku? (zivih/mrtvih)
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#114 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

kriticarka_nikova wrote: Ih sto bi se bojala medvjeda. On samo ubije, ne pojede te :D
Oduvijek mi je bila zelja da odem tamo gdje ima meda i vukova.
Zna li neko ima li kod nas predatora i gdje ako ima?
Interesantno, ali to kaze vecina koja nikad nije cula kako vuk zavija ili zatekla medu kako bere kupine :D ;)
Nema kod nas nekih predatora, jedino sto se mora paziti jest da se ne nabasa(nanina rijec) na medu, tj. da se ne iznedadi i osjeti ugrozenim.ito vazi za mecku koja ima mlade.
Vuk nece covjeka napasti bez velike gladi.

Ovo sam vec postavljao na forum.
Image
http://img443.imageshack.us/img443/7904/img73391gk4.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/7907/img7307bs0.jpg
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#115 Re: Hocu na planinu

Post by poplava »

tetakk, dobra slika :thumbup:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#116 Re: Hocu na planinu

Post by kriticarka_nikova »

A đe je to?
I ne rece ako ima vukova u BiH-a đe ih ima?
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#117 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

poplava wrote:
Kolika je prolaznost u prosjeku? (zivih/mrtvih)
Lijepo sam rekao da turu nikom ne preporucujem.Citalj malo bolje, a meni to nije ni prvo, a ni drugo minsko polje koje sam gazio uz malo "primitivne opreme".
@kriticarka
Ono gore je jedan od Ugrica(pritoka Ugra), a ove zadnje su vodopad na Vrbanji do kojeg se sad moze lako doci pjesaka ili dzipom bez straha od mina jer tu nikad nije bilo linija fronta.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#118 Re: Hocu na planinu

Post by tetakk »

kriticarka_nikova wrote:A đe je to?
I ne rece ako ima vukova u BiH-a đe ih ima?
Vuka trenutno ima u svim vecim sumama u BiH .Pred rat ga nije bilo na Vlasicu sigurno osim na Galici.Izgleda da su ih borbe koje su vodjene po Grmecu razasule po cijeloj sjeverozapadnoj Bosni.
Sjecam se kad su se prvi put pojavili i poceli zavijati u zimu 95 na Vlasicu.Na momente kao da je rat stao i svi su pricali o vukovima.Jos kad je jedan sreo vuka na prtine, pa to je bio veci dogadjaj nego da je u to doba otisao u Banja Luku i nazad :D
Prosle godine je mom tetku koji je skroz na sjevernim padinama vlasica zaklao 4 ovce.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#119 Re: Hocu na planinu

Post by poplava »

Tetakk, nemoj se ljutiti, ali mislim da nikog ne interesuju ture u kojima pazljivo prolazis kroz minsko polje. Igrom slucaja, znam dosta o minama u BiH, o tome kako su mine postavljane, kako su pravljeni zapisnici, koliko ih je napravljeno i ne bih ti preporucio cak ni da prilazis obiljezenim minskim poljima, a kamoli da hodas kroz njih. Al' eto, do tebe je, sretno...
motika
Posts: 22
Joined: 27/09/2006 21:57

#120 Re: Hocu na planinu

Post by motika »

neko je spominjao Prenj...

http://motika.zone-2000.net/

prosarajte po ostalim blogovima na zone-2000 i naci cete pregrst zanimljivih informacija...vidim neko kaze nema objekata na Prenju? ima i to 4 trenutno ( lucine u odlicnom stanju, vrutak moze proci, kontejner na bijelim isto, a jezerce za prvu pomoc ) - ovo sve po planinarskim mjerilima a ne gradskim :-)

uglavnom za gore treba uvijek ici s nekim ko zna put a cesto se ide...u zadnje 3 godine traje akcija obnove doma na jezercu i uvijek nam dobro dodju dodatne ruke, a svaki put se popelo bar na neki vrh od 2000m/nv...

medjutim kao sto neki rekose, Prenj je zahtjevna planina i nije za ho-ruk sistem...

fino se provedite ma gdje isli i pozdrav
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#121 Re: Hocu na planinu

Post by coek »

Mislim da je Prenj by far too much za raju s ovog foruma ;)

Pogledaj samo kako pocinje ovaj thread i bice ti sve jasno ...
motika
Posts: 22
Joined: 27/09/2006 21:57

#122 Re: Hocu na planinu

Post by motika »

ne treba se bojati nicega, ali treba imati respekta prema planini opcenito... :wink:

drago mi je sto ima interesa za planinu medju gradskom rajom, tuzno je hodati danima po istoj a ne sresti nikoga...

uglavnom da ne tusim, nadam se da cemo se sresti negdje gore akd god i gdje god...
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#123 Re: Hocu na planinu

Post by coek »

..
Last edited by coek on 24/02/2014 07:37, edited 1 time in total.
User avatar
New Left
Posts: 39
Joined: 22/02/2008 15:16

#124 Re: Hocu na planinu

Post by New Left »

zna li neko može li se i kako preko bjelašnice, putem preko sinanovića, stići prema glavatičevu i boračkom jezeru?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#125 Re: Hocu na planinu

Post by d2 »

pa sto ova raja koja zna te ture ne organizuje jedan pohod gore...

ne treba nista previse, skontajte kad bi mogli ici objavite ovdje vrijeme i mjesto polaska i ko hoce neka se pridruzi
usput napisite par savjeta sta ponijeti, kako se obuci i par informacija kuda se ide, koliko otprilike treba da bi se doslo, kada se vraca i to je to
ko hoce da ide prikljucice se
Post Reply