Peticija protiv HE

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#26

Post by kekec »

Mozda ipak ima drugo, povoljnije rjesenje:
Image

Ako mogu Englezi, zasto ne bi mogli Bosanci:
Velika "farma" vjetrenjača gradit će se na Hebridskim otocima, na sjeveru Velike Britanije. Moći će proizvesti energije koliko i jedna nuklearna centrala.
250 vjetrogeneratora bit će postavljeno na otoku Lewis, koji se nalazi u arhipelagu hebridskog otočja u Atlantskom oceanu, zapadno od obala Škotske.
Investitor će biti britanska elektroprivreda (British Energy), a farmu vjetrenjača gradit će američka tvrtka Amec.
Ministar energetike Velike Britanije nedavno je objavio dovršenje studije izvedivosti postavljanja podvodnih kablova koji će se protezati od zapadnih otoka do jugozapada Engleske i koji će prenositi električnu energiju proizvedenu na Hebridima do nacionalne britanske elektroenergetske mreže.
Prijedlog je već pozdravila ekološka udruga Prijatelji Zemlje, a voditelj tog projekta u Škotskoj Kevin Dunion izjavio je za medije da je velika farma vjetrogeneratora na otoku Lewis tek prvi korak u iskorištavanju izuzetne snage učestalih vjetrova na sjeveru Velike Britanije.
http://www.klik.hr/naslovnica/znanost/2 ... 02007.html
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#27

Post by Goran_35 »

Promjene klime su vec dramaticne.Za pedesetak godina je moguce ocekivati katastrofalne polave u primorskim gradovima.Moguce je da Holandija nestane pod vodom?Jos veca susa u Africi i Aziji ?Kinezi ce sve vise da voze aute,a ispust gasova ce biti sve veci... Zato moguce je u skorijoj buducnosti ocekivati velike kazne za ispust gasova.A BiH se dosta oslanja na termoelektrane.Zato je veoma bitno da se sto prije izgradi sto vise hidrocentrala i iskoristi ogromni energetski potencijal rijeka.Jer u protivnom moze se ostati bez ebergije koje i onako vec fali.

Sto prije to bolje-graditi hidrocentrale i "vjetrenjace" !!!
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#28

Post by zena21 »

Koliko se potpisa skupilo? Je li potpisivanje zavrseno?
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#29

Post by Guento »

ja sam skupio 35 :D gdje da predam papire? jel se placa taksa? :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#30

Post by _BosanaC »

Goran_35 wrote:Promjene klime su vec dramaticne.Za pedesetak godina je moguce ocekivati katastrofalne polave u primorskim gradovima.Moguce je da Holandija nestane pod vodom?Jos veca susa u Africi i Aziji ?Kinezi ce sve vise da voze aute,a ispust gasova ce biti sve veci... Zato moguce je u skorijoj buducnosti ocekivati velike kazne za ispust gasova.A BiH se dosta oslanja na termoelektrane.Zato je veoma bitno da se sto prije izgradi sto vise hidrocentrala i iskoristi ogromni energetski potencijal rijeka.Jer u protivnom moze se ostati bez ebergije koje i onako vec fali.

Sto prije to bolje-graditi hidrocentrale i "vjetrenjace" !!!
Jel ti to fakat ozbiljno? :x
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#31

Post by mrak »

Izgradnja HE u nasoj maloj zemlji je totalna glupost, na bilo kojoj rijeci.

Ja bih radije da buducnost nase zemlje nije izvoz elektricne energije nego eko turizam, a ekonomski gledano potencijal neretve u turistickom smislu je puno veci nego u energetskom. Radje cemo uvoziti elektricnu energiju nego unistavati rijeke.

Dobro, to nam je svima jasno, sad na peticiju.

Prvo, interesuje me da li postoji neka zakonska podloga za peticije. Npr u Austriji nakon odredjenog broja potpisa imate pravo pokrenuti Volksabstimmung (nesto kao referendum), a cije su odluke obavezujuce za parlament. Ima li nesto slicno kod nas?

Bojim se da ova peticija, kao i stotine drugih peticija, nece imati odjeka. Broj potpisa nasim politicarima i "energeticarima" nista ne znaci, mozda treba potraziti neke druge metode - jel usao iko od ovih malih stranaka u parlament (LDS npr.), moze li neko tamo pokrenuti ovo pitanje? Sta rade zavodi za turizam, kulturu?

Moze li neko postati telefon ili mail zaduzenog ministra, zvat cemo ga svaki dan deset puta i pitati sta je ucinio po ovom pitanju.

No pasaran!
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#32

Post by Goran_35 »

Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!!U BiH vec nedostaje energije a energetski potencijal rijeka je neiskoristen.Novac od turizma koji bi se eventualno mogao zaraditi na tim rijekama je mizeran!?Turizam svako da,na planinanma a i na rijekama!Ali i gradnja hidroelektrana!!Najveca prijetnja okolini i prirodi su TERMOELEKTRANE kojih nije malo u BiH.Protiv toga treba pisati peticiju a ne protiv HE!!! Pogledajte sta se desava na globalnom nivou sa citavom planetom??Pitanje je dana kada ce se,takodjer na globalnom nivou, donjeti zakoni za kaznjavanje svakog ko pusta toliku kolicinu gasova u atmosferu!!!A kada se to desi,onda ostadosmo bez energije a energetski potencijal rijeka nismo iskoristili a mogli smo?

Svaki zeleni i svaki prijatelj covjekove okoline bi prvo pisao peticiju za gasenje termoelektrana koje zagadjuju atmosferu!!!
Hidroelektrane su najbolje rjesenje pogotovo u BiH -zemlji sa nevjerovatnim hidroenergetskim potencijalom!Moze se graditi i drukciji tip manjih hidroelejtrana,postoje nevjerovatne mogucnosti,koje sto prije treba iskoristiti!To je osnova za napredak i razvoj svake zemlje!Prije svega obezbjediti energiju i saobracajnice,a onda dolazi turizam i sve ostalo...
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#33

Post by nesvrstan »

A STA FALI NUKLEARKAMA !
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#34

Post by nesvrstan »

mrak wrote: Moze li neko postati telefon ili mail zaduzenog ministra, zvat cemo ga svaki dan deset puta i pitati sta je ucinio po ovom pitanju.
No pasaran!
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/mi ... ergije.htm
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#35

Post by _BosanaC »

Goran_35 wrote:Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!!U BiH vec nedostaje energije a energetski potencijal rijeka je neiskoristen.Novac od turizma koji bi se eventualno mogao zaraditi na tim rijekama je mizeran!?Turizam svako da,na planinanma a i na rijekama!Ali i gradnja hidroelektrana!!Najveca prijetnja okolini i prirodi su TERMOELEKTRANE kojih nije malo u BiH.Protiv toga treba pisati peticiju a ne protiv HE!!! Pogledajte sta se desava na globalnom nivou sa citavom planetom??Pitanje je dana kada ce se,takodjer na globalnom nivou, donjeti zakoni za kaznjavanje svakog ko pusta toliku kolicinu gasova u atmosferu!!!A kada se to desi,onda ostadosmo bez energije a energetski potencijal rijeka nismo iskoristili a mogli smo?

Svaki zeleni i svaki prijatelj covjekove okoline bi prvo pisao peticiju za gasenje termoelektrana koje zagadjuju atmosferu!!!
Hidroelektrane su najbolje rjesenje pogotovo u BiH -zemlji sa nevjerovatnim hidroenergetskim potencijalom!Moze se graditi i drukciji tip manjih hidroelejtrana,postoje nevjerovatne mogucnosti,koje sto prije treba iskoristiti!To je osnova za napredak i razvoj svake zemlje!Prije svega obezbjediti energiju i saobracajnice,a onda dolazi turizam i sve ostalo...
Ili ne mislis ozbiljno ili ni ti ni djeca ti ne zive negdje gdje bi mogli osjetiti posljedice politike koju zagovaras.

Koji bolan nedostatak energije? BiH izvozi skoro pola energije koju proizvede i ti pricas o nekakvom nedostatku? Mozda bolje da isti taj Heco i ti koji ga podrzavas razmislite zasto je izvezena energija jeftinija od one koju placamo ja i ostali gradjani ove drzave.
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#36

Post by mrak »

Goran_35 wrote:Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!...
Izvini, jel imas neku studiju koja pokazuje da nama fali energije? Sta je sa postojecim HE, da li je moguce nadograditi iste da imaju bolji stepen iskoristenja (tehnologija u nasim HE je jako stara)?

Jesi li ikada gledao neki dokumentarac ili citao nesto o utjecaju HE na okolinu, sta ce se desiti sa rijekom, uzvodno i nizvodno od brane? To sto HE ne proizvodi plinove koji odlaze u atmosferu je ne cini bas ekoloskom.

U evropi je trend zelena energija, i sada kada svi grade vjetrenjace i solarna polja, mi cemo graditi hidroelektranu?

Druga stvar, obezbjedjivanje energije je strateski jako bitno, ali ne za nasu malu drzavu. To je mozda bitno za USA, EU u globalu ili Rusiju, ali vjeruj mi da imamo drugih problema. Na kraju krajeva Irak i male ruske drzavice su pune nafte/energije, pa im to nije nikakav garant. Stavise, veca je sansa da ce ih neka velika drzava uzeti pod svoje.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#37

Post by Goran_35 »

_BosanaC wrote:
Ili ne mislis ozbiljno ili ni ti ni djeca ti ne zive negdje gdje bi mogli osjetiti posljedice politike koju zagovaras.

Koji bolan nedostatak energije? BiH izvozi skoro pola energije koju proizvede i ti pricas o nekakvom nedostatku? Mozda bolje da isti taj Heco i ti koji ga podrzavas razmislite zasto je izvezena energija jeftinija od one koju placamo ja i ostali gradjani ove drzave.
Ko ti je Heco? :shock: Kakva politika??? :?
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#38

Post by nesvrstan »

Moram se ukljucit u ovo imamo li ili nemamo energije.

MI IMAMO RESURSE, to stoji.

Ali pitanje je cija ce sutra biti energija kiz ovih resursa ?!

Ovo kako ova uvezana mafija-vlada radi, nije nista drugo nehgo jeftino prodavanje nasih resursa, kako bi smo sutra mozda kupovali energiju iz nasih resursa.

TO je po meni najveci problem.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#39

Post by Bobi »

_BosanaC wrote:
Goran_35 wrote:Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!!U BiH vec nedostaje energije a energetski potencijal rijeka je neiskoristen.Novac od turizma koji bi se eventualno mogao zaraditi na tim rijekama je mizeran!?Turizam svako da,na planinanma a i na rijekama!Ali i gradnja hidroelektrana!!Najveca prijetnja okolini i prirodi su TERMOELEKTRANE kojih nije malo u BiH.Protiv toga treba pisati peticiju a ne protiv HE!!! Pogledajte sta se desava na globalnom nivou sa citavom planetom??Pitanje je dana kada ce se,takodjer na globalnom nivou, donjeti zakoni za kaznjavanje svakog ko pusta toliku kolicinu gasova u atmosferu!!!A kada se to desi,onda ostadosmo bez energije a energetski potencijal rijeka nismo iskoristili a mogli smo?

Svaki zeleni i svaki prijatelj covjekove okoline bi prvo pisao peticiju za gasenje termoelektrana koje zagadjuju atmosferu!!!
Hidroelektrane su najbolje rjesenje pogotovo u BiH -zemlji sa nevjerovatnim hidroenergetskim potencijalom!Moze se graditi i drukciji tip manjih hidroelejtrana,postoje nevjerovatne mogucnosti,koje sto prije treba iskoristiti!To je osnova za napredak i razvoj svake zemlje!Prije svega obezbjediti energiju i saobracajnice,a onda dolazi turizam i sve ostalo...
Ili ne mislis ozbiljno ili ni ti ni djeca ti ne zive negdje gdje bi mogli osjetiti posljedice politike koju zagovaras.

Koji bolan nedostatak energije? BiH izvozi skoro pola energije koju proizvede i ti pricas o nekakvom nedostatku? Mozda bolje da isti taj Heco i ti koji ga podrzavas razmislite zasto je izvezena energija jeftinija od one koju placamo ja i ostali gradjani ove drzave.
Nije bas pola al eto nek ti bude(proguglaj :D) a zasto je izvozimo..zato sto nam je privreda oshla u mp3.Mittal Steel ne mozhe pokrenuti integralnu proizvodnju zato shto ne mozhe dobiti struje koliko mu treba :oops: ...paradoks.Neko gore reche,"eto uvozit cemo struju"...a kojim klincom cemo je platiti...od turizma :-) ili od ovih doznaka iz dijaspore :D .
Jel ima gdje peticija ZA HE.... :D ?
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#40

Post by Goran_35 »

mrak wrote:
Goran_35 wrote:Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!...
Izvini, jel imas neku studiju koja pokazuje da nama fali energije? Sta je sa postojecim HE, da li je moguce nadograditi iste da imaju bolji stepen iskoristenja (tehnologija u nasim HE je jako stara)?

Jesi li ikada gledao neki dokumentarac ili citao nesto o utjecaju HE na okolinu, sta ce se desiti sa rijekom, uzvodno i nizvodno od brane? To sto HE ne proizvodi plinove koji odlaze u atmosferu je ne cini bas ekoloskom.

U evropi je trend zelena energija, i sada kada svi grade vjetrenjace i solarna polja, mi cemo graditi hidroelektranu?

Druga stvar, obezbjedjivanje energije je strateski jako bitno, ali ne za nasu malu drzavu. To je mozda bitno za USA, EU u globalu ili Rusiju, ali vjeruj mi da imamo drugih problema. Na kraju krajeva Irak i male ruske drzavice su pune nafte/energije, pa im to nije nikakav garant. Stavise, veca je sansa da ce ih neka velika drzava uzeti pod svoje.
U ovom momentu mozda ne fali energije!Ali ako zelis razvoj drzave onda ce sigurno faliti.HE svakako prekida tok rijeke i nije recimo dobra za ribu.Ali u poredjenju sa termoelektranom daleko je cistija.Naravno treba graditi i vjetrenjace,ali ovakav hidroenergetski potencijal samo lud covjek nebi iskoristio...

I kao uvjek vidim da sve vezete za politiku? Ja sa tim nemam veze,a vi nastavite dalje sa svojim politikama i politikicama.Ne mislim konkretno na tebe vec na Bosanca i slicne,kojima je izgleda samo politika i partijska pripadnost (clan partije- mafije) u glavi...

Pozdrav i toliko od mene
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#41

Post by Nosferatu »

Dajte ljudi gradite te hidroelektrane, nebi li bogdom Svabo nas opet uzeo pod svoje, il' sto Srbi kazu "okupiro".
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#42

Post by neupucena »

Goran_35 wrote:
mrak wrote:
Goran_35 wrote:Osnova za razvoj svake drzave je prije svega obezbjedjivanje energije!...
Izvini, jel imas neku studiju koja pokazuje da nama fali energije? Sta je sa postojecim HE, da li je moguce nadograditi iste da imaju bolji stepen iskoristenja (tehnologija u nasim HE je jako stara)?

Jesi li ikada gledao neki dokumentarac ili citao nesto o utjecaju HE na okolinu, sta ce se desiti sa rijekom, uzvodno i nizvodno od brane? To sto HE ne proizvodi plinove koji odlaze u atmosferu je ne cini bas ekoloskom.

U evropi je trend zelena energija, i sada kada svi grade vjetrenjace i solarna polja, mi cemo graditi hidroelektranu?

Druga stvar, obezbjedjivanje energije je strateski jako bitno, ali ne za nasu malu drzavu. To je mozda bitno za USA, EU u globalu ili Rusiju, ali vjeruj mi da imamo drugih problema. Na kraju krajeva Irak i male ruske drzavice su pune nafte/energije, pa im to nije nikakav garant. Stavise, veca je sansa da ce ih neka velika drzava uzeti pod svoje.
U ovom momentu mozda ne fali energije!Ali ako zelis razvoj drzave onda ce sigurno faliti.HE svakako prekida tok rijeke i nije recimo dobra za ribu.Ali u poredjenju sa termoelektranom daleko je cistija.Naravno treba graditi i vjetrenjace,ali ovakav hidroenergetski potencijal samo lud covjek nebi iskoristio...

I kao uvjek vidim da sve vezete za politiku? Ja sa tim nemam veze,a vi nastavite dalje sa svojim politikama i politikicama.Ne mislim konkretno na tebe vec na Bosanca i slicne,kojima je izgleda samo politika i partijska pripadnost (clan partije- mafije) u glavi...

Pozdrav i toliko od mene
A ja sam mislila da sam neupucena :roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#43

Post by _BosanaC »

Goran_35 wrote:U ovom momentu mozda ne fali energije!Ali ako zelis razvoj drzave onda ce sigurno faliti.HE svakako prekida tok rijeke i nije recimo dobra za ribu.Ali u poredjenju sa termoelektranom daleko je cistija.Naravno treba graditi i vjetrenjace,ali ovakav hidroenergetski potencijal samo lud covjek nebi iskoristio...
Toliko o tvom poimanju i shvatanju HE...
rockinfreakapotamus
Posts: 133
Joined: 19/08/2006 13:25
Location: rajvosa

#44

Post by rockinfreakapotamus »

ja luđaka Bože dragi.... pa da se isplati gradnja HE slovenci bi je izgradili na Soči.... ali ne, oni če doč i na neretvi da grade...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#45

Post by Bobi »

Ovi Austrijanci su bas glup narod...unishtishe turizam s ovolikim branama :-) .
http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi

59 % proizvodjne el. energije dolazi iz hidrocentrala a turizam cvjeta :D.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#46

Post by _BosanaC »

Bobi wrote:Ovi Austrijanci su bas glup narod...unishtishe turizam s ovolikim branama :-) .
http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi

59 % proizvodjne el. energije dolazi iz hidrocentrala a turizam cvjeta :D.
A koliko nase energije dolazi iz HE a koliko iz TE?

Uostalom, jebo Vranduk, i onako ti vise nije pod nosom :oops:
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#47

Post by debela »

Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#48

Post by Bobi »

_BosanaC wrote:
Bobi wrote:Ovi Austrijanci su bas glup narod...unishtishe turizam s ovolikim branama :-) .
http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi

59 % proizvodjne el. energije dolazi iz hidrocentrala a turizam cvjeta :D.
A koliko nase energije dolazi iz HE a koliko iz TE?

Uostalom, jebo Vranduk, i onako ti vise nije pod nosom :oops:
7 %...(Izvor:www.mef.unsa.ba/)
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#49

Post by Goran_35 »

_BosanaC wrote:
Goran_35 wrote:U ovom momentu mozda ne fali energije!Ali ako zelis razvoj drzave onda ce sigurno faliti.HE svakako prekida tok rijeke i nije recimo dobra za ribu.Ali u poredjenju sa termoelektranom daleko je cistija.Naravno treba graditi i vjetrenjace,ali ovakav hidroenergetski potencijal samo lud covjek nebi iskoristio...
Toliko o tvom poimanju i shvatanju HE...
'ajde? :roll: - mislio sam da se ne javljam vise ali na ovo svakako ne mogu da ne odgovorim...

A de mi ti reci sta je to tvoje "shvatanje" HE?

Hidroelektrane spadaju u red "cistijih" oblika dobivanja energije.U Svedskoj recimo postoji oko 1800 HE od kojih oko 200 po definiciji spadaju u red "velikih". HE obezbjedjuju oko 50% potreba za el. energijom u Svedskoj.Ostatak dobijaju od jedne nuklearke koja je pri kraju i od uvoza ponajvise iz Poljske.Oni bi gradili jos HE ali hidroenergetski potencijal je iskoristen do kraja!

Sto se tice "shvatanja" :D HE ,osim sto remeti kretanje ribe,HE u zimskom periodu u blizini brane moze da "isusuje" zemljiste tako da rastinje uz obalu,blizu brane moze da strada.Postoji i "uticaj" magnetnog polja ciji efekat na prirodu je za sada jos uvjek nepoznat?Sto se tice kretanja ribe i za to postoji rjesenje.Kopaju se "bajpasi"- kanali kojima riba moze da se krece.Postoji studija po kojoj je testirano kretanje pastrmke duz rijeke izmedju dvije brane.Po toj studiji,vise od 50% pastrmke je proslo bajpasom, 16% je stradalo u turbinama a ostatak je ostao,nije prolazio...

Elektricna energija se ne moze skladistiti. Ali voda u akumulaciji HE moze!I to je jako bitno!
Obezbjedjenjem elektricne energije,na ovaj nacin,moze se krenuti u dalji razvoj bez ugrozavanja okoline."Vjetrenjace" su takodjer dobre ali njihov potencijal nije tako veliki ali ih ipak treba graditi gdje god je to moguce.

Za razliku od tebe,mene politika ne interesuje.Ja pisem onako kako mislim i drzim se svojih ubjedjenja potpuno politicki neopterecen.Ako je nesto dobro -onda je dobro bez obzira sta politika i politike o tome mislile!!

Sto se tice zelenih,mislim da je mnogo bitnije da se bore za smanjenje dizel vozila koji se u ogromnoj kolicini koriste u BiH bez katalizatora,a o partikel filteru da ne pricam.Bitno je jeftino se vozikati,bitno je da izbijanjem katalizatora motor dobije jos desetak konja a nebitno je sto se atmosfera unistava,sto djeca udisu kancerogene partikle,sto cemo buducim generacijama ostaviti ekolosku katastrofu u nasljedje!!!!Termoelektrane su stvar kojima bi se zeleni u BiH trebali pozabaviti i dizel vozila!!! Hidroelektrane-totalna stramputica.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#50

Post by mIRCerka »

Bobi wrote:Ovi Austrijanci su bas glup narod...unishtishe turizam s ovolikim branama :-) .
http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi

59 % proizvodjne el. energije dolazi iz hidrocentrala a turizam cvjeta :D.
Thaya Valley National Park

The river Thaya has created a unique landscape along the border with the Czech Republic: the Thaya Valley. In the shadow of the “Iron Curtain” this valley has remained almost untouched over decades. Today the Thaya Valley National Park in Austria and the Podyjí National Park in the Czech Republic protect this diverse and valuable environment.
The river Thaya has dug a valley of up to 150 m in depth into the crystalline rocks of the Bohemian Massive. The jewel of the area is the Umlaufberg mountain that covers 60 ha and rises to an altitude of 378 m. The river Thaya flows almost all around this mountain. At the borderline between the harsh climate of the Waldviertel region and the dry climate of the Weinviertel region influenced by the Pannonian climate, an especially high number of plants accumulates in a relatively small space. Almost half of Austria’s plant species can be found in this valley. On the barren and steep slopes of the Thaya the dry grasslands are full of botanical rarities despite the adverse living conditions.

Eurasian otter, black stork and green lizard live here, and with a little bit of luck you can see them on your walk. The river Thaya represents 25 km of the international border between the Czech Republic and Austria. On the Czech side, remnants of the “Iron Curtain” are witnesses of the turbulent recent history. And the wild and romantic ruins and castles of the Thaya Valley recall a past that has not always been peaceful. The Thaya Valley National Park and the Národní Park Podyjí cooperate across the borders to keep this natural gem for future generations.

Link: >> http://www.np-thayatal.at
grcevita se borba vodi, dvije zemlje saradjuju s ciljem ocuvanja prirode...
Post Reply