Cernobil-20 godina poslije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18640
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#402 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by SmokingMan »

int21 wrote:Ma ipak nemojte spojlati. Jes da znamo sta ce biti ali je lijepo pogledati seriju.

Legasov jeste ispao heroj. I imao je muda vise nego onaj Boris S.
Boris Šerbina?
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#403 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by int21 »

Da, taj. Uvjek mu zaboravim prezime :)
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#404 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pici »

veceraske cetvrta u 21h... kokice i kola u ruke i polako pogledat... inace ja ovim i dan danas ne vjerujem, otvorili su turisticku atrakciju od zemlje koja nece biti pogodna za zivot ljudi stotinama godina i kao ljudi se vracaju u okolinu kao 8 miliona se vec vratilo i zivi i radi... ok zasto su onda stavljali novi omotac oko jezgre koji je bio u stanju da drzi radijaciju 30 godina i onda ucestvovalo 40 zemalja u pravljenju novog omotaca koji bi to mogao da drzi 100 godina... eto bezbjedno sve a omotaci drze radijaciju jedan odredjen period, znaci zariste jos postoji ili ne... ma nevjerujem im ni sekunde.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#405 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

Kad smo kod kupole, na drugom kraju svijeta...

SAD spremao nuklearni otpad u kupolu usred Tihog oceana. Sada se ona raspada

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sad ... 87694.aspx
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#406 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pici »

Tomahawk11 wrote:Kad smo kod kupole, na drugom kraju svijeta...

SAD spremao nuklearni otpad u kupolu usred Tihog oceana. Sada se ona raspada

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sad ... 87694.aspx

jaooo sta rade od planete... ovakav raj su sjebali... ma goni ih vise u kurac sviju, tolika indiferentnost ...
Naslovnica
Posts: 27890
Joined: 20/03/2013 15:38

#407 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Naslovnica »

Bile su slike i priča, ali meni je ovo jedan od fascinantnijih dijelova cjelokupne priče - The Elephant's Foot.
Ne znam kakva su zaštitna odijela imali ili šta već, ali ovo slikati i istraživati je trebalo biti ili dobro lud ili imati damu ko bik.
Lik na prvoj slici nema ništa na licu osim maske. :shock:


The Elephant's Foot had penetrated through at least 2m of concrete to get to its current location.
In 1996, the Elephant's Foot was visited by the Deputy Director of the New Confinement Project, Artur Kornayev.
The foot is still active. In '86 the foot would have been fatal after 30 seconds of exposure; even today, the radiation is fatal after 300 seconds

Image
The Elephants Foot of the Chernobyl disaster. Photo was taken later after the radiation weakened.



Image
When this photo was taken, 10 years after the disaster, the Elephant’s Foot was only emitting one-tenth of the radiation it once had. Still, merely 500 seconds of exposure would prove fatal.

https://rarehistoricalphotos.com/the-el ... ster-1986/

Image
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#408 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by int21 »

Clanak sa zadnjeg linka kaze:
The Chernobyl disaster happened at 1:23 a.m. on April 26, 1986, when extremely hot nuclear fuel rods were lowered into cooling water, an immense amount of steam was created, which — because of the reactors’ design flaws
Zbog ovakvih clanaka ne treba uzimati sve sto se nadje na internetu kao istinu. Mislim da oko ovog doganjaja kruze razne izmisljene i prenapuhane price. Treba biti obazriv sa informacijama.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#409 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

karanana wrote:otiso bi ja da vidim ovo.
mislim da mi posjeta od sat-dva u ovom trenutku nista ne bi naudila.
Imas tacan limit tj. Maksimum vremena koji mozes provesti unutar zatvorene zone - i nosis dozimetar sa sobom da na kraju budu sigurni da je sve ok..
Last edited by славянин on 28/05/2019 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#410 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Tomahawk11 wrote:
славянин wrote:Primjer sigurnosti je i Fukusima koju je pogodio cunami pa je kontaminacija bila minimalna po okolinu.
Baš je dobar primjer, što se onda narod evakuisao i čitava naselja ostala pusta?
Dobar primjer itekako - minimalna izlozenost ljudi radijaciji - a podrucije dekontaminirano ljudi se vracaju polako u uzu zonu - u drzavi kao sto je japan gusto naseljenoj nesto poput cernobila bi imalo 10x vece posljedice.Postrojenje tj. Reaktori su zadrzali veliku vecinu radijacije i nuklearno gorivo nije izletilo (njegov dio) kao u cernobilu i rasprsilo se po okolini.

Imas eksplozije fabrika itd i havarije na hemijskim postrojenjima koje su odnijele vise zivota nego cernobil.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#411 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Tomahawk11 »

славянин wrote:
Tomahawk11 wrote:
славянин wrote:Primjer sigurnosti je i Fukusima koju je pogodio cunami pa je kontaminacija bila minimalna po okolinu.
Baš je dobar primjer, što se onda narod evakuisao i čitava naselja ostala pusta?
Dobar primjer itekako - minimalna izlozenost ljudi radijaciji - a podrucije dekontaminirano ljudi se vracaju polako u uzu zonu - u drzavi kao sto je japan gusto naseljenoj nesto poput cernobila bi imalo 10x vece posljedice.

Imas eksplozije fabrika itd i havarije na hemijskim postrojenjima koje su odnijele vise zivota nego cernobil.
Pa sigurno je da je bilo havarija koje su momentalno odnijele više života, međutim ovo je nešto što traje stotinama godina.

Sad minimalna izloženost radijaciji...nemoj misliti da Japanci nisu sakrili svašta nešto i sve što je dostupno javnosti, pomnoži sa 10.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#412 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »

Jeste ali ta radijacija se mjeri i ocito da dovoljno niski nivoi omogucavaju normalan zivot.Izvora radijacije imas na sve strane cak i sama zemlja,stijene itd mogu da budu prirodno radioaktivni. Tesko je sakriti nesto poput kontaminacije jer svako sa gajgerovim brojacem moze da proseta oko zone i izmjeri ...

Procitaj u indiji “bhopal factory disaster” i preko 100 000 mrtvih od eksplozija i ostecenja na fabrici hemikalija ...

Edit evo citam za bhopal da tvrde da je umrlo izmedju 8 i 16 k ljudi ali da je gas uticao na 500 000 e sada koliko su im pouzdani info ne znam - ali 500 000 otrovanih ...
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#413 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by tandmand »

pici wrote:veceraske cetvrta u 21h... kokice i kola u ruke i polako pogledat... inace ja ovim i dan danas ne vjerujem, otvorili su turisticku atrakciju od zemlje koja nece biti pogodna za zivot ljudi stotinama godina i kao ljudi se vracaju u okolinu kao 8 miliona se vec vratilo i zivi i radi... ok zasto su onda stavljali novi omotac oko jezgre koji je bio u stanju da drzi radijaciju 30 godina i onda ucestvovalo 40 zemalja u pravljenju novog omotaca koji bi to mogao da drzi 100 godina... eto bezbjedno sve a omotaci drze radijaciju jedan odredjen period, znaci zariste jos postoji ili ne... ma nevjerujem im ni sekunde.
Držao bi on radijaciju, no prolem su kiše, mikropukotine u betonu i prodor vode.
Naslovnica
Posts: 27890
Joined: 20/03/2013 15:38

#414 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Naslovnica »

Poslije ove serije, mislim da će se HBO baČiti da ekranizuje i Fukushimu. :)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#415 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pici »

upravo odgleda 4 epizodu... strasna epizoda... serija je vrh :thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#416 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pirmin »

Naslovnica wrote:Image
Jeziv gif.
Svi mi rodjeni prije i 5-10 godina poslije smo morali primiti dobru dozu radioaktivnih tvari.
Samo su se Iberi izvukli.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#417 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by tandmand »

Černobilskog cezija-137 u HR najviše ima u Gorskom Kotaru, na Pelješcu, Mljetu i Lastovu.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#418 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by pici »

pirmin wrote:
Naslovnica wrote:Image
Jeziv gif.
Svi mi rodjeni prije i 5-10 godina poslije smo morali primiti dobru dozu radioaktivnih tvari.
Samo su se Iberi izvukli.

mislim da smo svi dobili tada gas maske :roll: bilo je sprdnje po mahali ko sta ce nam ovo vi hamo ti glOve kolkackaje itd... nismo bili svjesni opasnosti, bilo je upozorenja o ne izlasku po kisi, paziti koju hranu koristiti itd
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#419 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Guadalajara »

pici wrote:
pirmin wrote:
Naslovnica wrote:Image
Jeziv gif.
Svi mi rodjeni prije i 5-10 godina poslije smo morali primiti dobru dozu radioaktivnih tvari.
Samo su se Iberi izvukli.

mislim da smo svi dobili tada gas maske :roll: bilo je sprdnje po mahali ko sta ce nam ovo vi hamo ti glOve kolkackaje itd... nismo bili svjesni opasnosti, bilo je upozorenja o ne izlasku po kisi, paziti koju hranu koristiti itd
Drži pici ne daj se. :mrgreen:

Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#420 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by славянин »


Eto im za sequel ideja :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#421 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Guadalajara »

Hajde polako da postavimo malo preciznija pitanja. Kakav se materijal upotrebljava za jezgro ? Kakve su mehaničke, termičke i hemijske karakteristike materijala ? U kakvim atmosferskim uslovima se nalazi jezgro ? Kolika je normalna/dozvoljena operativna temperatura aktivnog jezgra ?

Neko je spomenu da su koristili nekakve grafitne šipke u rekatoru ? Kakve su to šipke ? Znam da se u elektrolučnim pečima u željezarama koriste grafitne elektrode(proizvedene od kamenog ulja, koksa u prahu) za topljenje željeza ili za proizvodnju ferolegura.

https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_arc_furnace

Pomoću grafitnih elektroda u elektrolučnim pečima visokog napona postiže se trenutna temperatura od 3000 stepeni C.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#422 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Kinaski »

Neces eksplozijom nista zaustaviti, radioaktivnost ce se i dalje emitovati. U235 ti ima poluvrijeme raspada od 700 miliona godina dok se ne transformise u Olovo koje je stabilna, sva stanja do olova su nestabilna sto ih ustvari i cini radioaktivnim
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#423 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by O'zone »

Tempo wrote:
SanskiBiser wrote:
Tempo wrote:nije se to desilo u cernobilu. u cernobilu je eksplozija sjebala opremu, grafitne sipke i mehanizme za njihovo uvlacenje, sta li vec, i onemugucila gasenje reaktora. ostalo je aktivno nuklearno gorivo bez kontrole.
To nije tacno reaktor je unisten u eksploziji ti pricas ovdje o onome sto je dovelo DO EKSPLOZIJE.

:lol:
ne pricam, pricam kakvu je stetu pricinila eksplozija. mislim... da ti sad ovdje ne spominjem rodbinu. procitaj sta sam napisao, pa se drzi toga.

eksplozija je sjebala reaktor i doslo je do topljenja jezgra, a to jezgro koje se topi je problem,a na to se i odnosilo moje pitanje. sta bi se desilo kad bi se jezgro koje se topi raznijelo konvencionalnim eksplozivom, da li bi se fragmenti jezgra ohladili sami od sebe?
neko je ovdje napisao da se dosta razumijes u problematiku i zato sam ti postavio to pitanje, ali sad mi je zao, posto si supalj ko crkveno zvono. dosta si bezobrazan i imas najodvratniju forumasku karakteristiku da sam sebi stavljas smajlije na ko fol duhovitost.
Banned user for reason “Kršenje pravila foruma”
» Tempo

15 dana
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#424 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Guadalajara »

Nastavljamo diskusiju...

Osobine Uranijuma
https://en.wikipedia.org/wiki/Uranium

Osobine Tungstena najtvrđe konvencionalne fero-legure
https://en.wikipedia.org/wiki/Tungsten

Ove metode i tehnologije kako se obogaćuju metali u elektrolučnim pečima sa potopljenim dnom su najsličniji obogaćivanju uranijuma. "Obogaćivanje" znači da se u ukupnoj masi metala poveća kompozicija nekog elementa.
Last edited by Guadalajara on 28/05/2019 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#425 Re: Cernobil-20 godina poslije

Post by Kinaski »

A i da odvoji svaki atom urana ta eksplozija, kako ces biti siguran da neutroni (pri velikoj brzini) nece pogoditi novo jezgro urana, i onda opet pokrenuti citav niz reakcija.
Image
Post Reply