Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 Pelješki most! Zahuktala se izgradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »

ImageImage
Image



KINEZI POJAČALI TEMPO: Zahuktala se gradnja Pelješkog mosta, završeno 7 od 12 stubova, najavljen završetak radova... (FOTO)

Pandemija koronavirusa nije zaustavila gradnju Pelješkog mosta.


Ekonomija

Prije 8h Prije 8h

Image

Osim toga, iz preduzeća "Hrvatske ceste" istaknuli su da su u toku bušenje i iskop tla iz pilota, ugradnja armaturnih koševa i betoniranje pilota, armiranje i betoniranje naglavnica pilota, postavljanje armature i betoniranje segmenata skupova, piše "Večernji list".

U februaru ove godine, iz Kine je na gradilište Pelješkog mosta stiglo 29 segmenata čelične rasponske konstrukcije. Očekuje se da će se uskoro desiti i druga pošiljka od 28 segmenata.

Image

Kada će se to desiti, zavisi o tome kada će hrvatski nadzorni inžinjeri otići u Kinu da bi provjerili kvalitet njihove proizvodnje. Zbog pandemije koronavirusa, to se nije moglo desiti. Izgledno je da je pronađeno rješenje i za ovaj problem.

Iz "Hrvatskih cesta" su ukazali da kineski izvođači radova traže način kako da u što kraćem roku dovedu potreban broj specijaliziranih varilaca. Za sada je plan da oni posebnim avionom stignu iz Kine 27. jula. Onda bi povratnim letom u Kinu otišli hrvatski nadzorni inžinjeri.

Ako se ne ostvari plan dolaska kineskih varilaca, postoji mogućnost saradnje sa stručnom radnom snagom iz hrvatskih brodogradilišta, s kojima je već upostavljen kontakt.

Riječ je o variocima "Brodosplita". Prvobitni plan bio je da se gradnja mosta završi krajem jula sljedeće godine, ali to se neće desiti zbog pandemije. Zato je rok gradnje prolongiran za kraj 2021.

Image

Predsjednik Uprave "Hrvatskih cesta" Josip Škorić izjavio je da pandemija nije zaustavila radove nego da su se oni odvijali pod mjerama zaštite od koronavirusa. Trenutno je na gradilištu angažovano 619 radnika. Podsjećamo, gradnja Pelješkog mosta je pogoršala međususjedske odnose Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Pojedini političari i stručnjaci u Bosni i Hercegovini ocijenili su da se gradnjom mosta ugrožava pravo zemlje na izlazak na otvoreno more. Iako su nadležni u Bosni i Hercegovini obećavali da će onemogućiti početak gradnje mosta dok se ne riješi to pitanje, to se nije desilo.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/16 ... _foto.html
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 14:58, edited 3 times in total.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#2 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

bice to divan most.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#3 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by amko761 »

Sad će to naš ljiljan po prstima :wink:
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#4 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by emirolini »

Cestitke Hrvatskim cestama, Hrvatska ima odlicnu putnu komunikaciju i prelijepe saobracajnice, uzitak za voziti.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by karanana »

svaka cast! divan most, divan poduhvat, za unapredjenje putne komunikacije republike hrvatske.
i umjesto da budemo sretni sto cemo lakse ulaziti u neum bez guzvi na granici, mi smo ljubomorni jer nismo u stanju napraviti 3 kilometra magistralne ceste godisnje dok ljudi grade cudesa u nebesa.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#6 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

karanana wrote: 13/07/2020 22:02 svaka cast! divan most, divan poduhvat, za unapredjenje putne komunikacije republike hrvatske.
i umjesto da budemo sretni sto cemo lakse ulaziti u neum bez guzvi na granici, mi smo ljubomorni jer nismo u stanju napraviti 3 kilometra magistralne ceste godisnje dok ljudi grade cudesa u nebesa.
Decembra 1999. godine BiH dala je saglasnost za ratifikaciju Sporazuma o slobodnom tranzitu preko teritorije Republike Hrvatske u i iz Luke Ploče i preko teritorije Bosne i Hercegovine u Neumu.

Ovim Sporazumom ugovoren je slobodan tranzit ljudi, prtljaga, robe i prevoznih sredstava u i iz Bosne i Hercegovine preko teritorije Hrvatske u svrhu korišćenja Luke Ploče i u i iz Hrvatske preko teritorije Bosne i Hercegovine u svrhu korišćenja neumskog koridora, i da se, pri tome, nikakve carine, carinske dažbine, porezi i ostale naknade s tim u vezi neće naplaćivati na saobraćaj u tranzitu, itd.

Ovaj Sporazum, npr. omogućava nekom ko iz Brčkog krene preko mosta na Savi u Gunju, i s pravom provoza, odveze se preko Zagreba, Splita, sve do luke Ploče, ili nekom ko se iz Trebinja spusti preko Ivanjice u Dubrovnik, i s pravom provoza odveze u luku Ploče, s zadržavanjem u Neumu, na kafi :D

Hrvatska je nerado pristala na ovaj Sporazum. Sve vrijeme, čak i danas, mnogi iza kuloara prigovaraju tadašnjoj Vladi Mate Granića i predsjedniku Franji Tuđmanu na ovom Sporazumu, ali bili su primorani, jer je BiH teritorija fizički odvajala teritoriju južne Hrvatske od ostatka države, odnosno Dubrovnik i skoro cijelu tu županiju, od vlasti u Zagrebu.

Bosni i Hercegovini takođe jako odgovara ovaj Sporazum, jer njeni vozači kamiona slobodno i nekomercijalno koriste koridor do luke Ploče, željeznica takođe, bilo u putničkom saobraćaju, ili teretnom, kao i ostali putnici u svojim privatnim vozilima. I svi bez plaćanja ikakvih naknada u tranzitu.

Onog trenutka kada Pelješki most bude izgrađen, kada bude pušten u saobraćaj, kada prestane zavisnost stanovništva i privrede Hrvatske i dubrovačke županije od neumskog koridora, hrvatska Vlada započet će aktivnosti na prestanku ovog Sporazuma, bez obzira na njegov ugovoreni rok trajanja od 30 godina. Tada će i prestati pravo na neometan provoz i tranzit vozila BiH prema luci Ploče, mogu biti uvedene takse, mogu biti uvedene drugačije zabrane i raznorazne opstrukcije Hrvatske spram luke Ploče i prava BiH na 99 godina luke Ploče, koju je, usput, i izgradila privreda BiH upravo za svoje kapacitete i interese.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#7 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Nekako s proljeća »

Republika Hrvatska ima pravo da komunikacijski poveže svoju kopnenu teritoriju i to je sasvim u redu. Način na koji to ima namjeru da uradi je sporan ukoliko će time prekršiti međunarodno pravo, tj ako će na taj način biti ugroženo pravo Bosne i Hercegovine da zadrži status pomorske zemlje tj nesmetan izlaz na otvoreno more. Tunel ili most, ta dilema je riješena i Hrvatska koliko vidimo se opredijelila na most. Visina mosta bi morala biti tolika da obje države mogu da ostavare svoja prava i interese. U suprotnom će projekat završiti na arbitraži.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by PM72 »

Ja sam spreman da lično namirim svu štetu koja će nastati ako ijedan brod "zapne" o most. :lol: Hrvatska kad završi most napraviće od Neuma slijepo crijevo a vidimo kako će se odnositi prema Bošnjacima čim ga završe.Hrvati iz Bosne će prolaziti i uzimati nam harač po Neumu,Srba dole ionako nema...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

PM72 wrote: 14/07/2020 09:42 Ja sam spreman da lično namirim svu štetu koja će nastati ako ijedan brod "zapne" o most. :lol: Hrvatska kad završi most napraviće od Neuma slijepo crijevo a vidimo kako će se odnositi prema Bošnjacima čim ga završe.Hrvati iz Bosne će prolaziti i uzimati nam harač po Neumu,Srba dole ionako nema...
Najmanja je šteta što će od Neuma napraviti slijepo crijevo, veća će biti šteta kad prestane provoditi Sporazum o slobodnom kretanju ka luci Ploče, kad bude naplaćivala tranzit ili opstruirala ulaz i korištenje luke Ploče, a ima instrumente i način kako to postići na zakonit način.
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#10 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by PM72 »

Što se mene lično tiče-u Neumu su gore ustaše nego u Širokom brijegu nego trpe Bošnje jer im ostavljaju pare.Znači,yebe mi se i kad bi Hrvatska napravila branu pa isušila neumski zaljev.

Hrvatska ima način i instrumente kako da guli Bošnje,stara je to škola još iz rata.Uzimali su nam oružje i opremu presudnu za odbranu a sad će nam izmišljati namete i harač za ono par kilometara pruge i korištenje luke ploče.
Trebalo je davno prekrižiti luku Ploče i prebaciti se na luku Bar.

da je bilo pameti...još 1990 bi našli zajednički jezik i interes sa Srbima...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

PM72 wrote: 14/07/2020 10:00 Što se mene lično tiče-u Neumu su gore ustaše nego u Širokom brijegu nego trpe Bošnje jer im ostavljaju pare.Znači,yebe mi se i kad bi Hrvatska napravila branu pa isušila neumski zaljev.

Hrvatska ima način i instrumente kako da guli Bošnje,stara je to škola još iz rata.Uzimali su nam oružje i opremu presudnu za odbranu a sad će nam izmišljati namete i harač za ono par kilometara pruge i korištenje luke ploče.
Trebalo je davno prekrižiti luku Ploče i prebaciti se na luku Bar.

da je bilo pameti...još 1990 bi našli zajednički jezik i interes sa Srbima...
Predaleko je luka Bar, i preskup bi to bio projekat, jer treba izgraditi kompletan koridor, što znači i cestovnu i željezničku infrastrukturu.
Luku Bar je izgradio Beograd, i danas je skoro nikako ne koristi. Uzeli Crnogorci.

Luku Ploče izgradila je privreda BiH. I danas je vrlo malo koristi. Ne da su luku Ploče uzeli Hrvati, luku Ploče Hrvatima su predali BiH političari, što nesposobni, što korumpirani, što načinom upravljanja "pete kolone" kroz trećinu BiH. Jer, na osnovu Washingtonskog sporazuma, kojim je formirana Federacija BiH i planirana konfederacija FBiH sa R. Hrvatskom, Federaciji BiH trebala je pripasti luka Ploče na 99 godina korištenja, kroz koncesioni ugovor. Intervencijom političara Hrvatske, lokalne vlasti grada Ploče i popuštanjem bosanske strane, ugovor o koncesiji je isključen iz daljih pregovora i ugovora, pa je time grad Ploče besplatno dobio kompletnu lučku infrastrukturu, uključujući i željezničku. Džaba....

Npr. godinama već, Željeznice FBiH ne odobravaju plaćanje takse za provoz putnika preko teritorije Hrvatske od Metkovića do Ploča, i time ne saobraća željeznički putnički saobraćaj u Ploče, sužava se kretanje ljudi kroz Ploče i time perfidno Ploče i njena "bosanska" luka pada u zaborav i nikome više ne pada na pamet vlasništvo objekata i infrastrukture luke Ploče.

Ne postoji država u svijetu u kojoj nije počinjena veća pljačka državne imovine i prenos te imovine i svih vrijednosti u privatne tokove, pojedinaca i grupa i interesnih grupica, kao što je to učinjeno u BiH od kraja rata i narednih dvije decenije. I niko nije odgovarao, niti će odgovarati :(
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#12 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by PM72 »

Svaka ti je na mjestu...
I nikad ne treba imati samo jednu opciju.Za bilo šta.Ne treba imati ni zajednički put do kuće jer će te nekad neko uzeti handriti.Hrvatska je za svaki dinar što nam je "poklonila" zaradila bar tri.U svemu.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#13 Re: Pelješki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Novi_Nick »


high_volume wrote: 14/07/2020 09:52
PM72 wrote: 14/07/2020 09:42 Ja sam spreman da lično namirim svu štetu koja će nastati ako ijedan brod "zapne" o most. :lol: Hrvatska kad završi most napraviće od Neuma slijepo crijevo a vidimo kako će se odnositi prema Bošnjacima čim ga završe.Hrvati iz Bosne će prolaziti i uzimati nam harač po Neumu,Srba dole ionako nema...
Najmanja je šteta što će od Neuma napraviti slijepo crijevo, veća će biti šteta kad prestane provoditi Sporazum o slobodnom kretanju ka luci Ploče, kad bude naplaćivala tranzit ili opstruirala ulaz i korištenje luke Ploče, a ima instrumente i način kako to postići na zakonit način.
Bosna i Hercegovina treba da izgradi luku u Neumu i napravi zamjenu za luku Ploce. BiH nesmije biti niciji taoc!
Last edited by Novi_Nick on 28/07/2020 14:59, edited 3 times in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Novi_Nick wrote: 15/07/2020 16:14
high_volume wrote: 14/07/2020 09:52
PM72 wrote: 14/07/2020 09:42 Ja sam spreman da lično namirim svu štetu koja će nastati ako ijedan brod "zapne" o most. :lol: Hrvatska kad završi most napraviće od Neuma slijepo crijevo a vidimo kako će se odnositi prema Bošnjacima čim ga završe.Hrvati iz Bosne će prolaziti i uzimati nam harač po Neumu,Srba dole ionako nema...
Najmanja je šteta što će od Neuma napraviti slijepo crijevo, veća će biti šteta kad prestane provoditi Sporazum o slobodnom kretanju ka luci Ploče, kad bude naplaćivala tranzit ili opstruirala ulaz i korištenje luke Ploče, a ima instrumente i način kako to postići na zakonit način.
Bosna i Hercegovina treba da izgradi luku u Neumu i napravi zamjenu za luku Ploce. BiH nesmije biti niciji taoc!
Divna ideja. Reci nam još gdje bi bila izgrađena tvoja luka?
RtrnOfSalisbury
Posts: 3563
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#15 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by RtrnOfSalisbury »

leleee sto ce bit rusenja bespravne gradnje :-D kako rvati misle legalizovat bespravnu gradnju jer sad kad him bejundha rokne tuzbu zvace kineze da to (s)ruse :run: :skoljka:
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#16 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by elk »

Hocel komsic sam srusiti most ili ce i bibu zvati? Jel to prije ili poslije nego sto udjemo u nato? Da mogu tankeri energopetrola, teretni brodovi energionvesta i vranice(sic!) ili nosac aviona kralj tvrtko uci u grandioznu neumsku luku...

Znaci cepikuce i kupovina luka(dobar!) kod srba u ljubinju zdrao....moremo od 2022 mostom na peljesac. Ljepota.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3563
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#17 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by RtrnOfSalisbury »

dal bejundha ima pravo kopati obalu i tako prosiriti more, znaci kopat prema unutrasnjosti i napravit nesto ko zaljev, dragu, uvalu .... mozda bi se rvati prepanuli a eu him zabranila da prave most :skoljka:
Zijo77
Posts: 416
Joined: 20/12/2019 16:07

#18 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Zijo77 »

Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#19 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by high_volume »

Zijo77 wrote: 15/07/2020 21:27 Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
:thumbup: Bravo!
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#20 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by Tempo »

jasno je da smo se zajebali. nesreca je sto istrajavamo u zabludama.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#21 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by BHCluster »

Da EU nije dala 85% novca za ta most on nikada ne bi bio napravljen. Taj most je izraz ekonomske moci EU.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#22 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by BHCluster »

Zijo77 wrote: 15/07/2020 21:27 Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
Ovo komotno moze pod rubriku "univerzalne sveznalice i konkretne neznalice". :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by mayab »

Problem je u do srži pokvarenim ljudima koji su se lijepo skupili po ovim kleronacionalističkim "desnim" strankama, i suvereno vladaju , evo već koliko...
Stožernu tzv.hrvatsku stranku boli patka za BiH , važnija im je Hrvatska, i njihove želje i planovi....glavnu tzv.srpsku stranku isto tako, gledaju samo kako da uvale klip državi koja im je toliko mrska, ali rado je pljačkaju, na raznorazne načine.....i na kraju, ni najdržavotvornija tzv.bošnjačka stranka nije ništa bolja spram svog odnosa prema državi i njenim građanima, iako na sva zvona govore suprotno, a zapravo su ogrezli u pljačku, uništavanje države, čak i raspad im ne bi previše teško pao... :cry:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#24 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by amko761 »

Zijo77 wrote: 15/07/2020 21:27 Niko nikada od bošnjačke političke tzv. elite neće priznati ili možda hoće nekad u budućnosti. Mi nismo imali uslove i nismo trebali postati nezavisna država u onom trenutku. Nismo imali jedinstvo, nismo imali suverenitet nad teritorijom, nismo imali vojsku i nismo imali podršku SAD kakvu su imali Albanci na Kosovu. Najveći neprijatelj BiH je rat. BiH nije mogla preživjeti rat iako se čini da je preživjela. Ustvari je na aparatima, u komi. Mi smo trebali ostati u skraćenoj Jugoslaviji ili tzv. Velikoj Srbiji. BiH bi ostala Republika, a Bošnjaci bi bili drugi narod po brojnosti. Ipak bi to bila multietnička država. Srbi u BiH bi se vjerovatno sasvim drugačije ponašali nego danas. Oni koji odmah počnu priču kako bi morali ratovati za Srbiju u Hrvatskoj, trebaju se zapitati da li bi se uopšte i vodio taj rat nakon ostanka BiH u skraćenoj Jugoslaviji. Nezadovoljni bi bili Hrvati u BiH, ali znamo kakve su poteze vukli odmah nakon proglašenja nezavisnosti BiH. Mi smo trebali gledati sebe i svoj interes, a ne sanjati utopiju da će tri naroda živjeti u ljubavi i slozi predvođeni nacionalnim strankama.
Možda će neko pitati kakve ovo ima veze sa Pelješkim mostom. Eto, palo mije na pamet koliko smo nemoćni i jadni ne samo u slučaju Pelješkog mosta nego i u stotinu drugih stvari. Šta mislite da li bi Hrvatska pravila taj most da je Neum danas u tzv. skraćenoj Jugoslaviji? Mislim, da li bi ga pravila prije nego bi napismeno dala garanciju da neće ometati tzv. skraćenu Jugoslaviju u pristupu otvorenom moru? Pitanje je da li bi ga uopšte pravila.
Ovo je najvažnije po mom mišljenju. Bošnjaci bi bili svi u jednoj državi i bili bi veliki politički faktor. Ovako smo podijeljeni u 3 države i ništa se ne pitamo ni u jednoj.
NediM17
Posts: 21482
Joined: 05/11/2009 11:49

#25 Re: Pelješacki most! Zahuktala se gradnja! BiH i HR!

Post by NediM17 »

Kaze moj komsija kad je poceo belaj sa Hrvatima, "e da smo se bogd'o udruzili sa Srbima, sad bih ja u Splitu vik'o, Mare daj kilo beloga i sifon sode". :lol:
Post Reply