Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#426 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Nije to neka svemirska tehnologija. Korisno je procitati uputstvo za tehnike kosenja i polako, za koji dan se ustosiš i sve ok.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#427 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

nadžak wrote: 07/09/2020 22:53

Hvala druže.
Sad za vikend sam u toku dana uradio svo dvorište. Prvi put u životu kosim sa ovim trimerom pa se sad valja malo učit. Vidjećemo nakon par puta šta će biti.

:)
Kako misici?
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#428 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

Pa dobro je druze, osjetio sam malo. :D nije strasno jer su dobro bili podeseni kajsevi pa je trimer bio na vagi. Nije me vukao ni naprijed ni nazad pa me nije to slomilo. Jedino sto mi nisu one rucke bas ugodne i udobne , nekakva je jeftina i kruta plastika pa je tu malo neugodno. Za sad je dobro, ucim se radit. Imam betonskih staza, nekih kamenih zidica pa sam haman cijelu glavu silka potrosio za jedan dan. :D

Goriva potrosio skoro 2 litra.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#429 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by apsidejzi »

Ja sam kupio ovu: Image

nisam je jos testirao. U potpunosti rucna (nije na struju niti gorivo), sa pet nozeva koji se okrecu kako ti hodas. Gledao sam nekoliko YT videa gdje je ljudi koriste i ucinila mi se dobra. Javim se opet kad je probam.

HUSQVARNA NovoLette Silent 540
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#430 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

apsidejzi wrote: 08/09/2020 09:59 Ja sam kupio ovu: Image

nisam je jos testirao. U potpunosti rucna (nije na struju niti gorivo), sa pet nozeva koji se okrecu kako ti hodas. Gledao sam nekoliko YT videa gdje je ljudi koriste i ucinila mi se dobra. Javim se opet kad je probam.

HUSQVARNA NovoLette Silent 540
Ruke su najskuplje :D
Pice, jelo...

Javljaj kako radi stari izum.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#431 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

nadžak wrote: 08/09/2020 09:34 Pa dobro je druze, osjetio sam malo. :D nije strasno jer su dobro bili podeseni kajsevi pa je trimer bio na vagi. Nije me vukao ni naprijed ni nazad pa me nije to slomilo. Jedino sto mi nisu one rucke bas ugodne i udobne , nekakva je jeftina i kruta plastika pa je tu malo neugodno. Za sad je dobro, ucim se radit. Imam betonskih staza, nekih kamenih zidica pa sam haman cijelu glavu silka potrosio za jedan dan. :D

Goriva potrosio skoro 2 litra.
Jesu li ti otsti utrnuli? Koristis li rukavice?
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#432 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

Control panel wrote: 08/09/2020 10:06
nadžak wrote: 08/09/2020 09:34 Pa dobro je druze, osjetio sam malo. :D nije strasno jer su dobro bili podeseni kajsevi pa je trimer bio na vagi. Nije me vukao ni naprijed ni nazad pa me nije to slomilo. Jedino sto mi nisu one rucke bas ugodne i udobne , nekakva je jeftina i kruta plastika pa je tu malo neugodno. Za sad je dobro, ucim se radit. Imam betonskih staza, nekih kamenih zidica pa sam haman cijelu glavu silka potrosio za jedan dan. :D

Goriva potrosio skoro 2 litra.
Jesu li ti otsti utrnuli? Koristis li rukavice?
Nisu utrnuli stvarno. Jesam koristio rukavice vecinu vremena. Uz pauze sam radio cijeli dan, onako ugrubo.
lorente
Posts: 419
Joined: 20/07/2013 03:04

#433 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lorente »

Poz raja, imam Trimer agm520 star godinu i po.. Danas dva paljenja normalna, rad po 10ak minuta, treci put upalim, ugasi se poslije minutu rada i ne može se upaliti.. Izvadim svjecicu obrisem, vratim upali normalno, ali sam primjetio bijeli dim puno više nego inace.. Pustim ga 5min da radi na leru i ugasim.. Poslije hoću da radim, normalno upali, dva tri puta dam gas ugasi se i neće da upali. Opet sam pokušao brisati svjecicu ali ništa, nisam više uspio upaliti.. Jos je pod garancijom, zanima me da li je do svjecice možda, ili neke sitnice da ga ne šaljem u servis djaba? Nikad prije nikakav problem nisam imao ni sa paljenjem ni u radu..?Hvala
sumirprimus
Posts: 80739
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#434 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Control panel wrote: 08/09/2020 10:06
nadžak wrote: 08/09/2020 09:34 Pa dobro je druze, osjetio sam malo. :D nije strasno jer su dobro bili podeseni kajsevi pa je trimer bio na vagi. Nije me vukao ni naprijed ni nazad pa me nije to slomilo. Jedino sto mi nisu one rucke bas ugodne i udobne , nekakva je jeftina i kruta plastika pa je tu malo neugodno. Za sad je dobro, ucim se radit. Imam betonskih staza, nekih kamenih zidica pa sam haman cijelu glavu silka potrosio za jedan dan. :D

Goriva potrosio skoro 2 litra.
Jesu li ti otsti utrnuli? Koristis li rukavice?
tresli su mu se i u snu a da i ne zna :lol: :P
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#435 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Je li imao neko iskustva sa motorkama.
Benzin ili elektricna.
Ako je elektricna na sta treba obratiti paznju. Nova neki villager i sl, ili polovan stihl, husqwarna, bosch, makita.

Ne volim motorke i nikad nisam sa njima radio. Ali baa mi treba oko vikendice, ne moze se vise sa rucnom i lisicijim repom, a ima i nekog drveca da oborim. Sve je u krugu 50 m oko vikendice tako da moze i elektricna. Ili je el. motorka sranje.

Sta mi savjetujete. Zaista nemam iskustva oko motorki.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#436 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by holowey »

imam al-ko elektricnu pilu i ok je... nista posebno... moze bez problema meko drvo, ali tvrdo drvo je patnja i za pilu i za mene... znaci bukva, grab ni pod razno... za to je motorna pila...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#437 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

holowey wrote: 16/09/2020 09:35 imam al-ko elektricnu pilu i ok je... nista posebno... moze bez problema meko drvo, ali tvrdo drvo je patnja i za pilu i za mene... znaci bukva, grab ni pod razno... za to je motorna pila...
Imam i graba nesto. Bukve nemam. Vrbe, stare sljive, divlje tresnje, bagrem... i koristio bi je za orezivanje.
Znaci ni jaca el. tesko protiv tvrdog drveta. Ono plus 2000 W?!
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#438 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by pemanapemani »

Control panel wrote: 16/09/2020 10:06
holowey wrote: 16/09/2020 09:35 imam al-ko elektricnu pilu i ok je... nista posebno... moze bez problema meko drvo, ali tvrdo drvo je patnja i za pilu i za mene... znaci bukva, grab ni pod razno... za to je motorna pila...
Imam i graba nesto. Bukve nemam. Vrbe, stare sljive, divlje tresnje, bagrem... i koristio bi je za orezivanje.
Znaci ni jaca el. tesko protiv tvrdog drveta. Ono plus 2000 W?!
Da li bi prodao nekoliko sadnica divlje trešnje?

Trebaju mi sadnice visine do 2 m, najpogodnije za kalemljenje na proljeće.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#439 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

pemanapemani wrote: 21/09/2020 15:38
Control panel wrote: 16/09/2020 10:06
holowey wrote: 16/09/2020 09:35 imam al-ko elektricnu pilu i ok je... nista posebno... moze bez problema meko drvo, ali tvrdo drvo je patnja i za pilu i za mene... znaci bukva, grab ni pod razno... za to je motorna pila...
Imam i graba nesto. Bukve nemam. Vrbe, stare sljive, divlje tresnje, bagrem... i koristio bi je za orezivanje.
Znaci ni jaca el. tesko protiv tvrdog drveta. Ono plus 2000 W?!
Da li bi prodao nekoliko sadnica divlje trešnje?

Trebaju mi sadnice visine do 2 m, najpogodnije za kalemljenje na proljeće.
Nemam sadnica. Ovo su veca formirana stabla. Dugo je to bilo zapustano. Mene cekalo izgleda da se patim.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#440 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by RagibUzoriti »

Control panel wrote: 16/09/2020 08:42 Je li imao neko iskustva sa motorkama.
Benzin ili elektricna.
Ako je elektricna na sta treba obratiti paznju. Nova neki villager i sl, ili polovan stihl, husqwarna, bosch, makita.

Ne volim motorke i nikad nisam sa njima radio. Ali baa mi treba oko vikendice, ne moze se vise sa rucnom i lisicijim repom, a ima i nekog drveca da oborim. Sve je u krugu 50 m oko vikendice tako da moze i elektricna. Ili je el. motorka sranje.

Sta mi savjetujete. Zaista nemam iskustva oko motorki.
Samo motorna.

U zadnjih godinu -dvije sam prestao da koristim elektricnu.Dzaba nov lanac ,dzaba meko drvo,jednostavno nije to to.
Kabal zapinje,smeta oko nogu.

Patnja
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#441 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

RagibUzoriti wrote: 22/09/2020 08:51
Control panel wrote: 16/09/2020 08:42 Je li imao neko iskustva sa motorkama.
Benzin ili elektricna.
Ako je elektricna na sta treba obratiti paznju. Nova neki villager i sl, ili polovan stihl, husqwarna, bosch, makita.

Ne volim motorke i nikad nisam sa njima radio. Ali baa mi treba oko vikendice, ne moze se vise sa rucnom i lisicijim repom, a ima i nekog drveca da oborim. Sve je u krugu 50 m oko vikendice tako da moze i elektricna. Ili je el. motorka sranje.

Sta mi savjetujete. Zaista nemam iskustva oko motorki.
Samo motorna.

U zadnjih godinu -dvije sam prestao da koristim elektricnu.Dzaba nov lanac ,dzaba meko drvo,jednostavno nije to to.
Kabal zapinje,smeta oko nogu.

Patnja
Pala je odluka. Kad legne plata Stihl MS 180. Sad je na akciji 432 KM, jeftiniji je 90 KM plus daju rezervni lanac.
Mislim da ce mi biti vise nego dovoljna za povremenu upotrebu.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#442 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by RagibUzoriti »

Control panel wrote: 22/09/2020 09:38
RagibUzoriti wrote: 22/09/2020 08:51
Control panel wrote: 16/09/2020 08:42 Je li imao neko iskustva sa motorkama.
Benzin ili elektricna.
Ako je elektricna na sta treba obratiti paznju. Nova neki villager i sl, ili polovan stihl, husqwarna, bosch, makita.

Ne volim motorke i nikad nisam sa njima radio. Ali baa mi treba oko vikendice, ne moze se vise sa rucnom i lisicijim repom, a ima i nekog drveca da oborim. Sve je u krugu 50 m oko vikendice tako da moze i elektricna. Ili je el. motorka sranje.

Sta mi savjetujete. Zaista nemam iskustva oko motorki.
Samo motorna.

U zadnjih godinu -dvije sam prestao da koristim elektricnu.Dzaba nov lanac ,dzaba meko drvo,jednostavno nije to to.
Kabal zapinje,smeta oko nogu.

Patnja
Pala je odluka. Kad legne plata Stihl MS 180. Sad je na akciji 432 KM, jeftiniji je 90 KM plus daju rezervni lanac.
Mislim da ce mi biti vise nego dovoljna za povremenu upotrebu.
Dobar izbor za hobi upotrebu

Posto zivim u Skandinaviji evo upravo sam gledao cijenu slicnog modela Stihl MS 181C-BE. Ovdje je trenutno na snizenju sa nekih 900 na 700 KM.

Samo se pazi da ne uzmes dobro upakovanog kineza dupljaka.

Nadam se da kupujes kod ozbiljne firme.

Sretno i pazi se :)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#443 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

RagibUzoriti wrote: 22/09/2020 10:02
Control panel wrote: 22/09/2020 09:38
RagibUzoriti wrote: 22/09/2020 08:51

Samo motorna.

U zadnjih godinu -dvije sam prestao da koristim elektricnu.Dzaba nov lanac ,dzaba meko drvo,jednostavno nije to to.
Kabal zapinje,smeta oko nogu.

Patnja
Pala je odluka. Kad legne plata Stihl MS 180. Sad je na akciji 432 KM, jeftiniji je 90 KM plus daju rezervni lanac.
Mislim da ce mi biti vise nego dovoljna za povremenu upotrebu.
Dobar izbor za hobi upotrebu

Posto zivim u Skandinaviji evo upravo sam gledao cijenu slicnog modela Stihl MS 181C-BE. Ovdje je trenutno na snizenju sa nekih 900 na 700 KM.

Samo se pazi da ne uzmes dobro upakovanog kineza dupljaka.

Nadam se da kupujes kod ozbiljne firme.

Sretno i pazi se :)
kupujem kod ovlastenog dilera, firma. Taj model koji si naveo joskod nas nije dosao.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#444 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by apsidejzi »

Control panel wrote: 08/09/2020 10:05
apsidejzi wrote: 08/09/2020 09:59 Ja sam kupio ovu: Image

nisam je jos testirao. U potpunosti rucna (nije na struju niti gorivo), sa pet nozeva koji se okrecu kako ti hodas. Gledao sam nekoliko YT videa gdje je ljudi koriste i ucinila mi se dobra. Javim se opet kad je probam.

HUSQVARNA NovoLette Silent 540
Ruke su najskuplje :D
Pice, jelo...

Javljaj kako radi stari izum.
Evo da javim nakon sto sam je probao :D

Treba hodat, to je bez daljnjeg i meni licno to nije problem jer mi dodje kao odlican razlog za kretanje vikendom. Naime, tokom sedmice idem biciklom na posao i tu trosim kalorije ali vikend mi je kritican. Ovo me bas natjera da se krecem sto je dobro. Dakle, ko ne voli hodat nek otpise ovo.

Za one koji vole hodat, slusat muziku usput da napisem da sam zadovoljan kosilicom. Ne moze bas najnizu stepenicu (12 mm) jer tad pocne rovit zemlju i praviti brazde u travi ali veci nivo (22mm) je sasvim OK. Ima pet nozeva koji se vrte mada bih volio da su stavili 7 ili cak 10. Mnogo bi bolje hvatala. Nije problem kad jednom pokosis ali prvi put kad prelazis i ako je trava malo veca onda moras vise puta preci isto podrucje posto ima premalo nozeva. Ne stigne uhvatiti svaku travku iz prve.

Sijece ravno kad je ustimas. To zahtjeva da malo stimas sarafe jer mozes posebno stimati desnu i lijevu stranu. Idealno je kada ubacis A4 format medju noz, da ga on presijece. Ne smije biti lufta ni na jednoj strani. Malo mi je trebalo vremena da je ustelujem al kad sam jednom uspio, ja sam pravo zadovoljan.

Kosilica nije glasna tako da te svako ne cuje kad kosis :D

Sve u svemu, od mene ima prolaznu ocjenu i preporucujem je ljudima koji zele ekstra aktivitet i trening te koji mogu odvojiti potrebno vrijeme jednom sedmicno. Ako zapostavis travu iduci put ce biti teze jer moras vise puta preci istu povrsinu, al jednom kad pokosis, veoma je lagano odrzavati sa ovom kosilicom.

Et :)

PS: Ja sam kupio model Husqvarna 54. Postoje jos dva modela Husqvarne koje nisam testirao.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#445 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

apsidejzi wrote: 22/09/2020 15:58
Control panel wrote: 08/09/2020 10:05
apsidejzi wrote: 08/09/2020 09:59 Ja sam kupio ovu: Image

nisam je jos testirao. U potpunosti rucna (nije na struju niti gorivo), sa pet nozeva koji se okrecu kako ti hodas. Gledao sam nekoliko YT videa gdje je ljudi koriste i ucinila mi se dobra. Javim se opet kad je probam.

HUSQVARNA NovoLette Silent 540
Ruke su najskuplje :D
Pice, jelo...

Javljaj kako radi stari izum.
Evo da javim nakon sto sam je probao :D

Treba hodat, to je bez daljnjeg i meni licno to nije problem jer mi dodje kao odlican razlog za kretanje vikendom. Naime, tokom sedmice idem biciklom na posao i tu trosim kalorije ali vikend mi je kritican. Ovo me bas natjera da se krecem sto je dobro. Dakle, ko ne voli hodat nek otpise ovo.

Za one koji vole hodat, slusat muziku usput da napisem da sam zadovoljan kosilicom. Ne moze bas najnizu stepenicu (12 mm) jer tad pocne rovit zemlju i praviti brazde u travi ali veci nivo (22mm) je sasvim OK. Ima pet nozeva koji se vrte mada bih volio da su stavili 7 ili cak 10. Mnogo bi bolje hvatala. Nije problem kad jednom pokosis ali prvi put kad prelazis i ako je trava malo veca onda moras vise puta preci isto podrucje posto ima premalo nozeva. Ne stigne uhvatiti svaku travku iz prve.

Sijece ravno kad je ustimas. To zahtjeva da malo stimas sarafe jer mozes posebno stimati desnu i lijevu stranu. Idealno je kada ubacis A4 format medju noz, da ga on presijece. Ne smije biti lufta ni na jednoj strani. Malo mi je trebalo vremena da je ustelujem al kad sam jednom uspio, ja sam pravo zadovoljan.

Kosilica nije glasna tako da te svako ne cuje kad kosis :D

Sve u svemu, od mene ima prolaznu ocjenu i preporucujem je ljudima koji zele ekstra aktivitet i trening te koji mogu odvojiti potrebno vrijeme jednom sedmicno. Ako zapostavis travu iduci put ce biti teze jer moras vise puta preci istu povrsinu, al jednom kad pokosis, veoma je lagano odrzavati sa ovom kosilicom.

Et :)

PS: Ja sam kupio model Husqvarna 54. Postoje jos dva modela Husqvarne koje nisam testirao.
Mora biti ravniji teren?
User avatar
scenesport
Posts: 20
Joined: 13/10/2010 21:58

#446 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by scenesport »

U dvojbi da li kupiti polovan Stihl, Husqvarnu ili kineza sa pika odlučio sam se na kupovinu ovoga novoga trimera za povremeno košenje oko vikendice. Uz trimer je došla sva oprema sa slike + mrežasti vizir. Sad me zanima jesam li obavio dobru kupovinu i kako ga treba pravilno održavati, na što sve obratiti pažnju i koje ulje kupovati i omjer mješavine za njega jer se uopće ne razumijem u trimere i rad sa njima? :) :D

Image
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#447 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by putnik2107 »

Ima li neko ovaj trimer, može li reći nešto više - valja/ne valja?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#448 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

putnik2107 wrote: 11/11/2020 08:23 Ima li neko ovaj trimer, može li reći nešto više - valja/ne valja?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246
Zaobidji ti to.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#449 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by putnik2107 »

Control panel wrote: 11/11/2020 10:07
putnik2107 wrote: 11/11/2020 08:23 Ima li neko ovaj trimer, može li reći nešto više - valja/ne valja?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246
Zaobidji ti to.
Pisao sam privatnu poruku forumašu koji je ovo kupio, ali mi nije odgovorio... on bi iz prve ruke mogao reći iskustva..

Mada, proizvođač nije loš, jedini nedostatak je što je jedino rad sa silkom, znači za "fino košenje" :D
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#450 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

putnik2107 wrote: 11/11/2020 10:25
Control panel wrote: 11/11/2020 10:07
putnik2107 wrote: 11/11/2020 08:23 Ima li neko ovaj trimer, može li reći nešto više - valja/ne valja?

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246
Zaobidji ti to.
Pisao sam privatnu poruku forumašu koji je ovo kupio, ali mi nije odgovorio... on bi iz prve ruke mogao reći iskustva..

Mada, proizvođač nije loš, jedini nedostatak je što je jedino rad sa silkom, znači za "fino košenje" :D
Bolje uzmi onda kosilicu. Ovo nije prakticno. Trimer je mnogo ptakticniji. Kinez.
Last edited by Control panel on 11/11/2020 11:05, edited 1 time in total.
Post Reply