BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#1 BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI
Za baštu je potrebno cca 25-30 m2 a može i manje ako koristite zidove ,jrdino je važno da tokom dana imaju makar 5-6h sunca. Iste možete formirati :- Ravni krovovi a ako napravite plastenik preko ventilacije možete imati baštu sa grijanjem če ubrzati prispijevanje roda.- Balkoni, trotoari ili ploče i td.
Bašta se formira tako što je potrebno imati saksije ili slično oko 3-4 litre sa podlogom za
vodu. Ja sam napravio od pocinčanog lima dim. 2,00x0,40 ili 2,00x0,20 gdje su rubovi visine
5cm, tako da u veče staje 20 saksija a manje 10 te za zaljevanje istih je potrbno 10 i 5l vode.
Saksije pripremam tako što 2/3 punim sa obićnom zemljom a ostali dio punim kada postavljam
rasadu pikiranu u stiroporu tj GRUND ZEMLJOM ZA RASADU debljine 5cm.NEMOJTE UZIMATI
FLORIOL ZEMLJU PUNA JE BILJNI UŠIJU; ISTO PAZITE KOJU RASADU UZMATE, isto vrlo je važno
obezbijediti sud za vodu jer se ne SMIJE DIREKTNO IZ VODOVODA ZALJEVATI NIŠTA PA I POVRČE
RADI HLORA najbolje kada odstoji voda 5-6h radi hlora i temperature.
Ja koristim plastično bure od 500l gdje u vodu ubacujem rastopljivo gnojivo a ima ga tri vrste zarasadu,rast i rod obično je u tri boje, a pošto su saksije u tz olucima trošim oko 5m3 vode.
. Iz isth imam od (15 maja- 15 decemra-plastenik paradajz- 9ruku,paprike5i patliđan 5)
po 20 saksija te na otvorenom paprike i patliđane te berem od 6-10mjeseca. Naveast ću vam
da paradajz naraste preko 2,5m, paprike i patliđani oko 1,20m.Napominjem da sa ovih 120 sa-
ksija za navedenim povrćem obezbijedim četvoročlanu porodicu tokom navedenih mjesci i +
zimnica. Sav se rad sastoji kada poredate saksije u zalijrvanju po potrbi 10-15min.i branju plodova. Pored navedenog povrča isto tako sadim jagode.
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by enes59 on 20/01/2013 22:36, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by bizet »

hocemo slike :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#3 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by kerima1 »

da bi prvo zapustena zemljista zasijati onda zainteresovanje za sijati na asfaltu.al hajd daj slike pratimo temu.
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#4 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

Image
ovo je sadasnje stanje
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by Mu'min »

Enes

šta je prednost ovog načina sijanja/sađenja osim u situaciji da nemaš zemlje pa moraš na parkingu sijati? :)
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#6 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

Mu'min wrote:Enes

šta je prednost ovog načina sijanja/sađenja osim u situaciji da nemaš zemlje pa moraš na parkingu sijati? :)
1. Daleko manja potršnja vode sa rastoljivim gnojivom tj. 10% od potrošnje zaljevanja na zamlji.
2. Lakša obrada, posadit možete na stolu i poslije nema okopavanja.
3. Može se lako zaštiti od jakog sunca ili leda.
4. Primjer: Moj paradajz u saksiji ima osam-devet ruku ako je jedna ruka cca 1 kg, na zemlji to je tri do pet ruku,
a na televiziji sam vidio da u Engleskoj beru od sedamnaest do dvadeset ruku.
5. Estetski ako mijanjate povrće sa cviječem ništa ne gubite (cherry paradajz, peršun-paprat protiv komaraca na
prozoru itd.) Nisam protivnik cviječa ali korisnije je bolje.
Ova je bašta preporučljiva za starjie osobe(penzionere)sa malo imaju puno i neka ako sada krenu sa pripremom u
martu mogu saditi, a početkom maja mogu več brati rod.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#7 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by Mu'min »

Sadnja u saksije ili posude ili konetenere kako neki drugi kažu ima svakako svoje velike prednosti.
Lično sadim ljute paprike jer je zbog bližine, češćeg zalijevanja itd. prinos i do 10x veći nego na njivi.

Ono što je mene zbubio jeste tvoj naslov ove teme. Naime meni (ne znam za ostale) je kod riječi "betonska ploča" prva asocijacija ona bukvalna, ploča ispred kuće ili čak asfaltiranje dijela vrta da bi imao neke prednosti od te metode. :-D

Znači ovdje je ipak govora o SAKSIJA UZGOJU.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#8 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by bizet »

@enes59, izvjestavaj nas sta si novo posadio i kako napreduju biljke
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#9 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by staradis »

Pratim.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#10 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by staradis »

http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_agriculture

Postavit cu jos linkova ali nacin na koji razmisljamo o uzgoju hrane je totalno pogresan.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#11

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/03/2015 09:23, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#12

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:23, edited 2 times in total.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#13

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/04/2015 20:23, edited 2 times in total.
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#14 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

HVALA VEC IMAM IDEJE!
Pošto ja volim kuhati,ja gledam sve emisije kuhara.Kod njih sam vidio da u saksijama drže zacinsko bilje te mi
je dalo ideju pored zacinskog bilja uzgajam u saksijama i povrce.Nekada sam bio veliki obožavalac ruža,te osta-
log prateceg cvijeca, međutim u ratu sam to sve uništio te zemlju koristio za povrce. Povrce je vrlo teško sa-
cuvati od štetocina, leda te treba cesto zalivati.Sa ovim nacinom uzgoja ja dosta obaveza izbjegavam . Isto
tako estetski ništa ne gubim u dvorištu, cak i ljepše od cvijeca,jer imam cvat i zelenilo tokom citave godine,
cvijece je prolazno.Ovakav nacin uzgoja sam postavio na forum iz razloga da forumaši ako im ne treba, pre-
nesu penzionerima ili invalidnim licima.Ovaj nacin zahtijeva vrlo malo fizicke snage ,dobitak stalno svježe i
zdravo povrce , bereš samo ono koliko je potrebno.
PS ako ih uposlite bice više mira u kuci.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#15 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by bizet »

imamo temu permakultura, pod koju i urban moze proci, jer je ista stvar, samo na manjem prostoru
imali smo i temu urban farming, ako se ne varam, ali ona nije zazivjela, iz prostog razloga jer je to bio pokusaj sbbkbb, a ne konkretno kako to enes radi

ono sto bih ja voljela vidjeti je na koji nacin ti enese prilazis uzgajanju...koliko biljaka sadis...ima li biljaka koje ne mozes saditi, jer ipak zahtijevaju bastu
mada danas mene najvise zanima uzgoj zacinskog bilja kojeg si spomenuo da uzgajas...zasto?...pa kupih prosle sedmice nekoliko kesica zacinskog bilja i posijah u one duguljaste saksije, po 3 vrste u 1 saksiju, cisto eksperimentalno, da se upoznam sa biljkama i vidim kako rastu i sta im je potrebno za dobar rast
jos juce sam uocila prvu gresku...neke biljke rastu brze od drugih...pa mi se desilo da mi je u sve 3 saksije nikla po jedna vrsta...i to prvo nicu majcina dusica (koja se pravo primila), kamilica i bosiljak...sve je to izbilo jos juce, posadjene su u nedjelju (znaci niklo za 4 dana)...cini mi se da ce i mazuran proviriti iz zemlje

ono sto ne znam, a voljela bih znati, je koliko prostora treba biljkama da se razvijaju...trebam li ih rasadjivati i presadjivati?...kad se to radi?...kako da ih grupisem po jednakim ili slicnim potrebama tj. uslovima?
pored navedenih biljaka posijala sam i melisu, kim, kopar, kadulju i lavandu...naslisu se i feferoni ali u zasebnim
saksijama

hvala unaprijed na savjetima
Baltazar008
Posts: 17
Joined: 07/06/2012 09:12

#16 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by Baltazar008 »

Moram mamu nagovoriti da mi izbaci fikus iz sobe i da zasadim paradajz, glupo cvijece mi uzima cetvrtinu sobe a nema nikakve funkcije sem sto smeta i lafo je lijepo, lijep je i paradajz, jos i mozes ga pojest:)

E sad ozbiljno, koje biljke bi mogle da uspijevaju u dnevnom boravku kraj prozora u saksiji te neke osnovne potrebe odnosno zahtjevi.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#17 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by staradis »

Moze li ovo pokriti dosta hrane tj da li je jeftinije nego recimo pijaca


Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#18 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

Baltazar008 wrote:Moram mamu nagovoriti da mi izbaci fikus iz sobe i da zasadim paradajz, glupo cvijece mi uzima cetvrtinu sobe a nema nikakve funkcije sem sto smeta i lafo je lijepo, lijep je i paradajz, jos i mozes ga pojest:)

E sad ozbiljno, koje biljke bi mogle da uspijevaju u dnevnom boravku kraj prozora u saksiji te neke osnovne potrebe odnosno zahtjevi.
Umjesto fikusa daleko ljepše posaditi limun ili mandarinu,imate kalemljene u cvjecarama 10-15 KM,povrce i zacinsko
bilje na balkon ili terasu.
enes59
Posts: 51
Joined: 15/01/2013 15:30

#19 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by enes59 »

staradis wrote:Moze li ovo pokriti dosta hrane tj da li je jeftinije nego recimo pijaca


Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
Uzmite samo koliko se pokvari povrca prilkom nabavki do kvaliteta, sa 100 saksija=20m2 možete obezbijediti
svo osnovno povrce tokom godine.
Ne žurite sa sjemenima,pozadi na kesicama imaju termini sijanja,isto tako imate rasadu na pijaci nije skupa,
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#20 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by Mu'min »

staradis wrote:Moze li ovo pokriti dosta hrane tj da li je jeftinije nego recimo pijaca
Vrlo zanimljivo pitanje.
Količinski je ovisno koliko članova imaš u porodici i koliko su veliki.
Te navike: koliko konzumirate zdravu hranu ili ste ljubitelji "junk-food".

Kod ličnog uzgoja količina je samo jedan faktor dok je daleko važniji kvalitet i zdravlje koje dobivamo sa domaćim.

Ako ništa za početak možeš imati bar 20:80, znači 20% svoga, ostalo kupovno i onda povećavati taj broj.
Drugi način da smanjiš onih 80% kupovnih da kupuješ kod drugih vrltara, seljaka, poljoprvrednika koji imaju viška ili čak mijenjate.
Ja recimo nemam kokoši ali odnijeti par kila pardajza za par pakovanja domaćih jaja je za mene vrlo zanimljiva ponuda.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#21 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by staradis »

Da da dvadeset posto zvuci odlicno hranimo se zdravo troje nas je kuci ali zato nam na hranu ode 50% primanja.

Sent from my GT-S5830 using Tapatalk 2
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#22 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by Mu'min »

staradis wrote:Da da dvadeset posto zvuci odlicno hranimo se zdravo troje nas je kuci ali zato nam na hranu ode 50% primanja.
Na žalost danas ode pola plate za hranu. Pitanje je, da li toliko male plate imamo pa to brzo postignemo, da li uopće ništa ne sadimo ili kupujemo gluposti.
Vjerovatno sve 3.
Al eto treba negdje početi. :)
Ako ništa začinsko bilje, ljute paprike, po koji niski paradjz itd se može maltene u stanu uzgajati.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#23 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by bizet »

@enese59, ja ocekivala da ces mi odgovoriti oko zacinskog bilja sto se napisah u prethodnom postu

za one koji nisu sigurni da li probaju sijati na balkonu ili imate strucnjaka koji to radi (enesa) i koji fino rece kolike koristi bi mogli imati...mogli ali ne mora znaciti da cete biti odusevljeni...kolika je usteda u kucanstvu ne znam, ali znam da je okus paradajza prirodno uzgojenog,pa makar na balkonu, daleko bolji nego bilo koji kupljeni na pijaci....meni je ovo mjerilo
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#24 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by valter.ba »

Pratim:grin:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#25 Re: BAŠTA NA BETONSKOJ PLOČI

Post by eluna »

ozirom da imam dvije velike terase, mislim da ću dogodine nabaviti mnogo saksija :)

enese - savjeta će trebati, pa se spremi :)
Post Reply