Da li dijsapora ima alternativu???

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

djani s

#451 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by djani s »

Asta wrote:
djani s wrote:Rijetko gdje postoji zabijanje nosa u tudu privatnost, savjetodavstvo za sve i svasta ( i kad ih se ne pita ), osudivanja tudeg i pravdanja svog kao kod nas...itd. itd. :D .
Da li dijaspora ima alternativu? Neko misli da ima, neko misli da nema, sve je individualno.
Mislim da u svim stvarima u zivotu covjek moze prepoznati i pronaci pozitivu pa je iskoristiti bez obzira sta misli neka sitna dusa. :)
Slazem se, ne zivim u BIH od 1992 godine, ono od kada sam "etnicki ociscena" i NIKO I NIKAD mi ne moze oduzeti pravo na moju domovinu kao ni na patriotizam i svejedno mi je sta neko misli o tome.
Ponekad se pitam odakle tolika ogorcenost na dijasporu, pa zar dijaspora nista nije uradila za tu nam svima zajednicku domovinu.?
Pa odvajali smo od zalogaja i slali kako svojima tako i onima sto ih nikad u zivotu nismo culi ni vidjeli. To radimo i danas.
Nema niko pravo da ti oduzme nesto dok ti sama to ne oduzmes. :)
Ogorceni su oni koji su nezadovoljni sobom i u drugima traze krivca za sve svoje probleme, takve zaobilazis i gotovo. :)
Vjerovatno te niko ne pita za tvoje probleme jer nikoga i ne interesuje...zato :D :D :D i zivi svoj zivot. 8-)
Edin Wien

#452 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Edin Wien »

Ne razumijem ove dijasporce koji na manje ili više direktan način stalno pokušavaju
reći da je sa Bosnom situacija beznadežna da je sve ionako propalo i sl.

I još onda nama koji mislimo da aktivno učestvujemo u privrednom i političkom životu pripisuju
loše namjere.

Eto ja sam odlučio da od svoga nasljedstva otvorim bio-farmu pilića u jednom malom mjestu u tuzlanskom
kantonu. 50 koka je već na terenu a i dvoje mladih ljudi koji se o njima brinu (diplomirani sociolog i zubna tehničarka koji nemaju šanse da nađu posao u tuzlanskom kantonu). Ako krene imam još planova ako ne imaću
50-tak pernatih kućnih ljubimaca. :D
Emi_Nevermind

#453 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Emi_Nevermind »

Edin Wien wrote:Ne razumijem ove dijasporce koji na manje ili više direktan način stalno pokušavaju
reći da je sa Bosnom situacija beznadežna da je sve ionako propalo i sl.

I još onda nama koji mislimo da aktivno učestvujemo u privrednom i političkom životu pripisuju
loše namjere.

Eto ja sam odlučio da od svoga nasljedstva otvorim bio-farmu pilića u jednom malom mjestu u tuzlanskom
kantonu. 50 koka je već na terenu a i dvoje mladih ljudi koji se o njima brinu (diplomirani sociolog i zubna tehničarka koji nemaju šanse da nađu posao u tuzlanskom kantonu). Ako krene imam još planova ako ne imaću
50-tak pernatih kućnih ljubimaca. :D
Joj to super zvuci, ja sam definitivno buduci kupac!

Vidis ima dijaspora alternativu ako vjeruje da ima alternativu.. Oni koji misle da nemaju, i nemaju. Niko u zivotu nista postigao nije a da nije vjerovao u to, ko zeli, ko vjeruje da moze, kopat ce i rukama i nogama, uzivat ce u tome i moci ce. Ko ne vjeruje da moze, nece uloziti energiju u to, i nece ni moci. Poenta je da svako u BiH,kao i u SADu, ima potpuno jednako mnogo alternativa, bitno je ono u sta vjerujemo. ..

Ti samo naprijed!
ljubav_aha

#454 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ljubav_aha »

HAVANA wrote:Puno mi vi to nesta udrobiste nekog patriotizma,te licemjeri,te vako,nako...svi isti ko biva... :twisted: :D
Posto uvijek pisem ono sto mislim i o stvarima koje sam licno dozivio...
Da se razumijemo,sto se patriotizma tice davno sam dao svoje zdravlje i najbolje godine , od tad ide rez u zivotu i ponovno stajanje na vlastite noge.Tog momenta sam rekao, od sada samo ja ,zena,djeca,porodica i pojedini prijatelji u prvi plan a za ostalo me zaboli qrac.Vratio sam se jer volim sarajevo,jer mi je tu moja porodica,zenina porodica,jer smo i ja i ona to zeljeli,jer sam dobro radio vani a bio sam siguran u sebe da mogu dobro raditi i u gradu u kojem sam odrastao i sve u zivotu naucio,i dobro, i lose...Prodao stan,cekao da dobijem pasos i kad sam ga dobio razgulio nazad...
Prvi put sam 92g ulozio sve sto sam imao u ovu zemlju a to je bilo zdravlje i mladost,drugi put sve sto sam imao, a to je bilo u finansijskom smislu...tako da me suplje price o patriotizmu ne zanimaju.Vratio sam se jer sam zelio,jer znam,jer mogu i nisam se pokajao.Alternativu imam,naravno...O tome i pricam,obezbijediti sebe i svoje najmilije da se njima ne desi ono sto se meni desilo.Ako je to nekom supacki i licemjerno...zaboli me cuna :D
A kad sebe obezbijedih vlastitim radom a ne drzavnim jaslama,politikom,dzamijom,crkvom i strankom...Kad uposlih par ljudi i napunih budzet svojim radom a odrekoh se svih invalidnina,povlastica,certifikata,qraca,palaca...i dalje se smatram velikim patriotom i mislim da mogu svijetla obraza mahati ovom zastavom :bih: Ja joj stvarno zelim sve najbolje ali vise ne mogu dati nego sto dadoh.Ja se sad malo vise bavim svojom guzicom i sta njoj prija :D
HAVANA :-D :thumbup: ma ti si super :-D

mene nikad nije interesirao patriotizam,i nisam jugonostalgicarka,jednostavno me svaka poitika ne interesira
Emi_Nevermind

#455 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Emi_Nevermind »

ahuseino wrote:
HAVANA wrote:Puno mi vi to nesta udrobiste nekog patriotizma,te licemjeri,te vako,nako...svi isti ko biva... :twisted: :D
Da se razumijemo,sto se patriotizma tice davno sam dao svoje zdravlje i najbolje godine , od tad ide rez u zivotu i ponovno stajanje na vlastite noge.Tog momenta sam rekao, od sada samo ja ,zena,djeca,porodica i pojedini prijatelji u prvi plan a za ostalo me zaboli qrac.Vratio sam se jer volim sarajevo,jer mi je tu moja porodica,zenina porodica,jer smo i ja i ona to zeljeli,jer sam dobro radio vani a bio sam siguran u sebe da mogu dobro raditi i u gradu u kojem sam odrastao i sve u zivotu naucio,i dobro, i lose...Prodao stan,cekao da dobijem pasos i kad sam ga dobio razgulio nazad...
Prvi put sam 92g ulozio sve sto sam imao u ovu zemlju a to je bilo zdravlje i mladost,drugi put sve sto sam imao, a to je bilo u finansijskom smislu...tako da me suplje price o patriotizmu ne zanimaju.Vratio sam se jer sam zelio,jer znam,jer mogu i nisam se pokajao.Alternativu imam,naravno...O tome i pricam,obezbijediti sebe i svoje najmilije da se njima ne desi ono sto se meni desilo.Ako je to nekom supacki i licemjerno...zaboli me cuna :D
A kad sebe obezbijedih vlastitim radom a ne drzavnim jaslama,politikom,dzamijom,crkvom i strankom...Kad uposlih par ljudi i napunih budzet svojim radom a odrekoh se svih invalidnina,povlastica,certifikata,qraca,palaca...i dalje se smatram velikim patriotom i mislim da mogu svijetla obraza mahati ovom zastavom :bih: Ja joj stvarno zelim sve najbolje ali vise ne mogu dati nego sto dadoh.Ja se sad malo vise bavim svojom guzicom i sta njoj prija :D
Pa ne znam kontraditorno mi pises. Ili jesi patriota ili nisi :P :wink: :bih: :bih: :wink:
Mada meni to nije patriotizam. Ja sam vidis izaso pred kraj '95, RAZOCARAN ne prepadnut '92, mada sam oprostio svim jaranima sto su 'na vrijeme otisli'.

Naravno da si mogao dati vise nego jesi, APSOLUTNO. Ljudi su davali ZIVOT, neki ranjavani za nesto u sto vjeruju, a i ja nisam bio protivan platiti tu cijenu u prve dvije godine (poslije su mi neke stvari postale jasne)... i mogao bih dodati vjerovali smo u iste stvari u koje ti ili vjerujes ili ne vjerujes, nije mi sad jasno iz tvog posta. Poenta je da si MOGAO dati vise nego sto si, ali nisi bio voljan. To nas vraca na to licemjerstvo danas. I nisu svi isti, ovi sto ne prodaju patriotske ublehe su OK. :bih:

Ja i ti smo izgleda potpuno razliciti. Ti bi se vracao i odlazio kako ti prioriteti nalazu, bez praznovjerja, ja sam praznovjerio dok nisam skontao, a onda sam raskrstio i danas sam turista.

Jedno sto kazes je velika istina, a to je da je domovina = familija, i to je SVE u sto treba vjerovati i prema cemu gajiti patriotizam.

:lol: :lol: :lol: aaa oplakah..

vidis kako je to sve jednostavno- havana je MOGAO dati VISE nego sto JESTE za svoju drzavu. MOGAO je i POGINUTI, ali nije bio VOLJAN :lol: :lol: :lol: :lol: DA je dao VISE za svoju drzavu, to jest da je POGINUO, on ne bi bio LICEMJER. Sada JESTE licemjer, jer nije POGINUO.

Ok, sumiram: da ne bi bio LICEMJER - moras POGINUTI.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Joj hajmo sada svi kolektivni harakiri za SVOJU drzavu, da ne bi neki mislili kako smo licemjeri :lol: :lol: :lol: :lol:
ahuseino

#456 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ahuseino »

AmirEmira wrote:
ahuseino wrote:
Pa ne znam kontraditorno mi pises. Ili jesi patriota ili nisi :P :wink: :bih: :bih: :wink:
Mada meni to nije patriotizam. Ja sam vidis izaso pred kraj '95, RAZOCARAN ne prepadnut '92, mada sam oprostio svim jaranima sto su 'na vrijeme otisli'.

Naravno da si mogao dati vise nego jesi, APSOLUTNO. Ljudi su davali ZIVOT, neki ranjavani za nesto u sto vjeruju, a i ja nisam bio protivan platiti tu cijenu u prve dvije godine (poslije su mi neke stvari postale jasne)... i mogao bih dodati vjerovali smo u iste stvari u koje ti ili vjerujes ili ne vjerujes, nije mi sad jasno iz tvog posta. Poenta je da si MOGAO dati vise nego sto si, ali nisi bio voljan. To nas vraca na to licemjerstvo danas. I nisu svi isti, ovi sto ne prodaju patriotske ublehe su OK. :bih:

Ja i ti smo izgleda potpuno razliciti. Ti bi se vracao i odlazio kako ti prioriteti nalazu, bez praznovjerja, ja sam praznovjerio dok nisam skontao, a onda sam raskrstio i danas sam turista.

Jedno sto kazes je velika istina, a to je da je domovina = familija, i to je SVE u sto treba vjerovati i prema cemu gajiti patriotizam.

:lol: :lol: :lol: aaa oplakah..

vidis kako je to sve jednostavno- havana je MOGAO dati VISE nego sto JESTE za svoju drzavu. MOGAO je i POGINUTI, ali nije bio VOLJAN :lol: :lol: :lol: :lol: DA je dao VISE za svoju drzavu, to jest da je POGINUO, on ne bi bio LICEMJER. Sada JESTE licemjer, jer nije POGINUO.

Ok, sumiram: da ne bi bio LICEMJER - moras POGINUTI.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Joj hajmo sada svi kolektivni harakiri za SVOJU drzavu, da ne bi neki mislili kako smo licemjeri :lol: :lol: :lol: :lol:
Jos ti trebas dosta kokica pojest da mene mozes razumiti, a pogodovo sumirati.
... a ako se osjecas prozvana, bujrum. :wink:
ahuseino

#457 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ahuseino »

HAVANA wrote:
A jebo ga ti,da sam dao vise sad bi se ti dopisivo s nailovom materom a ne s havanom.Iz moje perspektive dao sam sve sto sam mogao a to sto me dobro izranjavalo a nije ubilo,blago meni :oops:Odnjelo me bolesnog 95-te i to je bilo to...Od mene dosta. Dao sve,skontao i popusio foru(vjerovatno kao i ti) jer to nije ono za sta sam se borio ali to ne znaci da ne volim ove ljude,zemlju,grad,ulice...Jednostavno nas izbor je bio da se vratimo i to smo i ostvarili,uspjesno.Svako ima svoj izbor i ne osudjujem nikoga ali mi je pun kurac ...Skoro 10 godina slusam jedne da sam lud sto idem nazad,druge da sam lud sto sam se vratio,trece da je meni lako,jedni kuju u zvijezde sve drugo a neprestano laju na ovo ovde,nista ne valja,samo je njihov izbor pravi,drugi su ludi,oni su pametni... :-) Svako ima svoje i sa srecom mu...Al dajte malo sredine...ne moze samo jedna strana.Sve ima svoje pluseve i minuse.Ja sam svoje pluseve poslagao kako sam ja zelio. :-DNeko je to uradio na drugi nacin.Ko sam ja da mu sudim i pametujem kako je njegov izbor los izbor,a moj ispravan?
Ne moras se nista pravdat, ja nemam nista protiv nikoga, svaka odluka je individualna rezultat svih plsueva i minusa. Ogalasio si se na moj komentar o licemjerstvu, jel sto si se naso prozvan ili sto se ne slazes da ga ima. U prvom slucaju - ne trebas jer nisi, u drugom ne bi bio u pravu.

Meni jeste licemjerstvo da privatnik biznismen ide u politiku. I te kako. U tom bajnom zapadu, koji je i sam prepun korupcije, preCjednik MORA prodati sve individualne akcije u stok marketu zbog sukoba interesa. Kod nas nema sukoba interesa, sve je jedan te isti. Dodatni mi je nivo licemjerstva imati dvojno drzavljanstvo i biti u politici, bez obzira na dobre namjere, i bilo Dje na dunjaluku (ne samo kod nas). Ovo bi trebalo zabraniti zakonom, a vjerujem da drugdje u svijetu i nije legalno.

To je samo to... a ti se Beclija imas pravo uvrijediti, ali to je moj licni stav. Ne mislim ti nista lose niti da te vrijedjam, i da bog da imo svu srecu u zivotu i biznisu, ali ti ne bih pozelio veliko glasacko tijelo jer sigurno nisi visi od konflikta interesa (ni jedan covjek nije).
HAVANA

#458 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

Iz mojih dosadasnjih postova si mogao vidjeti da se jezim na sav biznis povezan sa politikom , to me apsolutno ne zanima i pored mogucnosti ogromnog profita.Samo sam reagovao na dio o pasosu druge zemlje...to je vec druga prica.Ako mogu-zasto ne?Olaksava mi posao,putovanja... ;-)
HAVANA

#459 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

Asta wrote:
djani s wrote:Rijetko gdje postoji zabijanje nosa u tudu privatnost, savjetodavstvo za sve i svasta ( i kad ih se ne pita ), osudivanja tudeg i pravdanja svog kao kod nas...itd. itd. :D .
Da li dijaspora ima alternativu? Neko misli da ima, neko misli da nema, sve je individualno.
Mislim da u svim stvarima u zivotu covjek moze prepoznati i pronaci pozitivu pa je iskoristiti bez obzira sta misli neka sitna dusa. :)
Slazem se, ne zivim u BIH od 1992 godine, ono od kada sam "etnicki ociscena" i NIKO I NIKAD mi ne moze oduzeti pravo na moju domovinu kao ni na patriotizam i svejedno mi je sta neko misli o tome.
Ponekad se pitam odakle tolika ogorcenost na dijasporu, pa zar dijaspora nista nije uradila za tu nam svima zajednicku domovinu.?
Pa odvajali smo od zalogaja i slali kako svojima tako i onima sto ih nikad u zivotu nismo culi ni vidjeli. To radimo i danas.

Samo budala moze biti ogorcena na dijasporu i ljude koji su mnogim u ovoj zemlji pomogli da prezive najgore trenutke a i danas pomazu.Ogorcen sam i nervira me ono kod pojedinaca...U vas je vako,u nas je vako,vi ste vaki,mi smo naki,kod vas je sve seljacko i primitivno,u nas je sve ko u bajci...Jes,al u qrcu...Juce mi je jedan vazio o svemu...pa cak i kako su u njih cikita banane a kod nas neke druge... :-) Nemoj me bolan peglat, idi skijaj dje su staze kilometarske,dnevna 40 eura,zasladi sve bananom cikita i pazi da ne uflekas bogner jaknicu kakvu niko u bosni nema :-) Odo ja s hamom na pivu,pa malu odvest nani,veliku kod drugarice a zenu na koncert.Sutra mi valja na pijacu,kajmaka,sira...pa na groblje,godisnjica jednom od najmilijih.Popodne imam lufta pa sa zenom i djecom u grad malo prosetati a onda u ponedeljak opet na posao...valja zaradit ovim uhljupima na vlasti...
A na bogner ti se popisam,kad ga ne znas nosit.Nije zvaka za seljaka.
atko

#460 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by atko »

HAVANA je na ovoj temi zakon ... ma ustav u stvari ... i kako on kaze tako je :thumbup: :D

ja se ovom i slicnom temama bakcem do mjere do koje mi prija ... cim vidim da podje prica ... "nama je tesko al smo tu kad je najteze" ... kad se pocnu djeliti i oduzmati licence bosanstva ... dobijam rijetku spoln bolest :D i odem pista vicOve :wink: :D
muha_sa

#461 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by muha_sa »

HAVANA wrote:
Asta wrote:

Samo budala moze biti ogorcena na dijasporu i ljude koji su mnogim u ovoj zemlji pomogli da prezive najgore trenutke a i danas pomazu.Ogorcen sam i nervira me ono kod pojedinaca...U vas je vako,u nas je vako,vi ste vaki,mi smo naki,kod vas je sve seljacko i primitivno,u nas je sve ko u bajci...Jes,al u qrcu...Juce mi je jedan vazio o svemu...pa cak i kako su u njih cikita banane a kod nas neke druge... :-) Nemoj me bolan peglat, idi skijaj dje su staze kilometarske,dnevna 40 eura,zasladi sve bananom cikita i pazi da ne uflekas bogner jaknicu kakvu niko u bosni nema :-) Odo ja s hamom na pivu,pa malu odvest nani,veliku kod drugarice a zenu na koncert.Sutra mi valja na pijacu,kajmaka,sira...pa na groblje,godisnjica jednom od najmilijih.Popodne imam lufta pa sa zenom i djecom u grad malo prosetati a onda u ponedeljak opet na posao...valja zaradit ovim uhljupima na vlasti...
kad kreneš na pijacu zvrci da po jednu jutarnju drmnemo :D kaHvu :D
HAVANA

#462 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

E jebaji ga,vec se vratio.Ljustrim kajmak i kifle.
djani s

#463 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by djani s »

atko wrote:HAVANA je na ovoj temi zakon ... ma ustav u stvari ... i kako on kaze tako je :thumbup: :D

ja se ovom i slicnom temama bakcem do mjere do koje mi prija ... cim vidim da podje prica ... "nama je tesko al smo tu kad je najteze" ... kad se pocnu djeliti i oduzmati licence bosanstva ... dobijam rijetku spoln bolest :D i odem pista vicOve :wink: :D
Haj to i nekako ali kada ti krenu objasnjavati kako je tebi samom hahahahahaha i sta sve propustas u zivotu jer ne radis kako oni misle da bi trebalo :D :D :D :D :D
ljubav_aha

#464 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ljubav_aha »

HAVANA wrote:
dobar jutar,dobri den HAVANA :-D ma fazon je stona foumu ima jako puno osoba koje su "ogorecene na dijasporu" :D nisu nikad ni bili van BiH,a pljuju po samerici i drugim drzavama svijeta,a osobe koje su bile n aodmoru kod dijaspore,takodjer znaju pretejerati sa negativnim komentarima,a postivini komentari se ne zele napisati :D a dijaspora , ima defitivno previse soba,koje vole kukati,ali to se u prinicpu,oni hvale :D :lol: meni je komedija komentar: jao morao sma platiti kartu ili morao sam uzeti novi auto" ma sve moraju , kukaju, tako se hvale,jao laergicna sam na takve osobe :lol:
ljubav_aha

#465 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ljubav_aha »

HAVANA wrote:Iz mojih dosadasnjih postova si mogao vidjeti da se jezim na sav biznis povezan sa politikom , to me apsolutno ne zanima i pored mogucnosti ogromnog profita.Samo sam reagovao na dio o pasosu druge zemlje...to je vec druga prica.Ako mogu-zasto ne?Olaksava mi posao,putovanja... ;-)
osobe koje su se vratile u BiH ,imaju ( vecina) pasose durgih drzava ; ja sma spomenula koristenje pasosa osobe koja zeli biti aktivna u politici BiH,nakonn mog koemntara, forumash napsiao da planira dvojno drzavljasntvo, a na drugoj temi je takodjer napisao da planira raditi nekoliko godina u SAD :)
no hard personal feeling za all of you na temi :-D
Edin Wien

#466 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Edin Wien »

ljubav_aha wrote:
HAVANA wrote:Iz mojih dosadasnjih postova si mogao vidjeti da se jezim na sav biznis povezan sa politikom , to me apsolutno ne zanima i pored mogucnosti ogromnog profita.Samo sam reagovao na dio o pasosu druge zemlje...to je vec druga prica.Ako mogu-zasto ne?Olaksava mi posao,putovanja... ;-)
osobe koje su se vratile u BiH ,imaju ( vecina) pasose durgih drzava ; ja sma spomenula koristenje pasosa osobe koja zeli biti aktivna u politici BiH,nakonn mog koemntara, forumash napsiao da planira dvojno drzavljasntvo, a na drugoj temi je takodjer napisao da planira raditi nekoliko godina u SAD :)
no hard personal feeling za all of you na temi :-D
Sevdo draga :D sve ti je tako ko sta sam napisao, samo treba ispravno poredati. A jos sam negdje napisao da sada u Becu radim u personalnom jedne firme i kod te firme cu biti i par godina i u USA i to od septembra ove godine. :)
Edin Wien

#467 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Edin Wien »

Za Sarajevo ne znam, ali na regionalnom nivou je prakticno nemoguce ista ostvariti bez uvezivanja sa politikom.
I to nije nikakav specifikum Bosne. Jucer sam bio u posjeti kod jednog prijatelja u malom gradu pokraj Beca
gdje prakticno dva brata imas na dvije funkcije jedna je opstinska i upravna a drugi zaposljava vecinu radne snage
u okolici. I svi sretni i zadovoljni. Pitanje je samo postenog i odgovornog odnosa prema ljudima. Inace ja vidim buducnost Bosne u sistematskoj politickoj i privrednoj regionalizaciji.
sensij

#468 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by sensij »

:lol: :lol: :lol: : :lol:
Ja_Ja wrote:Mozda si u pravu ali ovo je forum. SVI izvale nesto prije ili kasnije. :)
ahuseino

#469 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ahuseino »

HAVANA wrote:Iz mojih dosadasnjih postova si mogao vidjeti da se jezim na sav biznis povezan sa politikom , to me apsolutno ne zanima i pored mogucnosti ogromnog profita.Samo sam reagovao na dio o pasosu druge zemlje...to je vec druga prica.Ako mogu-zasto ne? Olaksava mi posao,putovanja... ;-)

Tebi da... a politicaru????? :shock: :shock: :?
Mislim, to... drugi pasos... drugo drzavljanstvo???
Kemo BA

#470 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Kemo BA »

ahuseino wrote:
HAVANA wrote:Iz mojih dosadasnjih postova si mogao vidjeti da se jezim na sav biznis povezan sa politikom , to me apsolutno ne zanima i pored mogucnosti ogromnog profita.Samo sam reagovao na dio o pasosu druge zemlje...to je vec druga prica.Ako mogu-zasto ne? Olaksava mi posao,putovanja... ;-)

Drugi pasoš je stvar odluke pojedinca. Neki ga uzimaju iz ovih drugi opet iz nekih drugih razloga.Imao sam priliku uzeti i drugi pasoš ali neki jaki osjecaji pripadnosti su me sprjecavali. Demokratija je i svako od nas ima pravo razmišljati i samostalno donositi odluke .Mnogi nemaju izbora i ja to poštujem.Mislim da su žrtve onih koji im nisu omogucili povratak i uslove za pocetak normalanog života iako se i ja ne mogu pohvaliti isto kao i velika vecina BH građana da živim normalan život, miljama daleko od toga, ali sam ipak tu. Pojedincima tamo je upala kašika u med isto kao i pojedincima ovdje a oni nisu nikakvo mjerilo za donošenje pravih zakljucaka.
HAVANA

#471 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

HAVANA wrote:Ako je to nekom supacki i licemjerno...zaboli me cuna :D

:D
Imam dva,imaL dje jos kakve sare da se klepi? :lol:
Kemo BA

#472 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Kemo BA »

HAVANA wrote:
HAVANA wrote:Ako je to nekom supacki i licemjerno...zaboli me cuna :D

:D
Imam dva,imaL dje jos kakve sare da se klepi? :lol:
Ima Srbski :lol:
Emi_Nevermind

#473 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by Emi_Nevermind »

ahuseino wrote:

Moram se sloziti s tobom, bar kad je u pitanju drzavna politika. Ne bih mogla zamisliti da neko ko je recimo predsjednik stranke u BiH ima i neko drugo drzavljanstvo. Cak stavise mislim da je to i nezakonito, osim kad su u pitanju stranka za dijasporu i slicno.. ALI, zaboravljas da je rekao da ce se baviti politikom na regionalnom nivou. Te odluke ne uticu toliko na cjelokupnu politiku i ekonomiju zemlje, i mislim da je to ok. Cak stavise, u RS-u postoje gradovi koi su skoro potpuno etnicki cisti, ai postoje bosjaci ili Hrvati koji zele da ucestvuju u donosenju odluka, a protjerani su i dobili jos jedan pasos. RS im nije primarno mjesto boravka, ali iz principa zele da jos ucestvuju kako ne bi bili potpuno izbrisani iz istorije teregije. Mislim da ima i jevreja koji imaju drzavljanstvo Izraela, ali jos zive u BiH i ukljuceni su u politiku na opstinskom nivou.

Sto se tice toga da se ne mozes baviti politikom ako si vlasnik firme, tu se ne slazem, jer svaki politicar na svijetu ima svoj privatni biznis. Ako nema biznis, ima dionice. Pa nije valjda da mislis da politicari, predsjednici sjede, vrte palcevima i ne ulazu svoje pare ni u sta? Voljela bih i ja da su potpuno nezavisni, ali je naivno uopste misliti da je to moguce- ljudi na celima drzava odredjuju sta cemo jesti, voziti, od cega cemo bolovati pa nadalje, a da ne ganja svoj politicki interes.. Svako od njih ima finansijskog interesa u svojoj politici. Ovako je svugdje na svijetu- SAD, Svedska, Njemacka.. Smatrati da se kod nas politicari moraju udaljiti od privatnog trzista prije nego sto to ostatak svijeta uradi je suludo, mora se politicki moral prvo popraviti na daleko vaznijim poljima, mogu ti obecati da po ovom pitanju sigurno necemo biti pioniri. To jeste tuzno, ali je tako..Nas mili Carl Bildt je recimo unatoc "neutralnoj" ulozi bio savjetnik East Capital-u koji je ulagao u brojne firme koje su imale veze sa ratnim zlocincima. Kao savjetnik je uticao na ove odluke. Takodjer je imao i dionice vrijedne 300 000KM vrijednost u Telecomu srpske. Kada je zapoceo mandat ministra vanjskih polova Svedske, sishao je sa te funkcije, ali se ispostavilo da ima skoro 400 000 KM ulozenih u ruski finansijski sektor. Da li je potrebno reci da nije smijenjen? Da, to je uzasno, i da i svedska politika je korumpirana. Da, nije moralno. Ali, nazalost ilegalno nije. Jos se radi o drzavnom nivou.

Kazes " Meni jeste licemjerstvo da privatnik biznismen ide u politiku. I te kako. U tom bajnom zapadu, koji je i sam prepun korupcije, preCjednik MORA prodati sve individualne akcije u stok marketu zbog sukoba interesa." Poenta je da se radio samo o predsjednik.Drugo- i on zna u sta ce ulagati nakon sto sidje sa funkcije. Trece ima predsjednik i brata i sina i cacu. Zavaravas se ako mislis da je iko ikad bio potpuno objektivan.

Kod ovog beckog "tajkuna" se radi o regionalnoj ili opstinskoj politici. Ako si recimo u SDP-u u opstini Fojnica, ti ne mozes zivjeti od politike. Svaki od tih "politicara" ima i normalan posao ili ti ga day-job..Bilo bi cudno da ne radi nista, vec da je samo politicar u Fojnici ;-) I gdje god da radi, osim ako je u pitanju drzavna firma (a i tu ima interesa..), on ce naginjati na jednu stranu. Cak i ako je prosjak, uticat ce da prosjaci dobiju vise prava.. Mozda da ukinemo regionalnu politiku?

Pa ebem mu, lik dodje sa finom, unosnom idejom, koja bi u tim siromasnijim krajevima mogla donijeti zaradu, ljudima pruziti posao, a ostatku drzave zdravu hranu, i sad je :evil: i licemjer sto zeli braniti te svoje interese na regionalnom nivou, a da dvojno drzavljanstvo i ne spominjemo. Pa dobro, ti ne zelis biti tu, ok, ali pusti druge koji zele da ulazu u nasu lijepu zemlju da to i cine. Obeshrabljivanje ljudi i jeste dovelo do ove nezdrave finansijske klime. Ne mora se na svaku odgovoriti kontre radi :!:
ahuseino

#474 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by ahuseino »

AmirEmira wrote:

Pa ebem mu, lik dodje sa finom, unosnom idejom, koja bi u tim siromasnijim krajevima mogla donijeti zaradu, ljudima pruziti posao, a ostatku drzave zdravu hranu, i sad je :evil: i licemjer sto zeli braniti te svoje interese na regionalnom nivou, a da dvojno drzavljanstvo i ne spominjemo. Pa dobro, ti ne zelis biti tu, ok, ali pusti druge koji zele da ulazu u nasu lijepu zemlju da to i cine. Obeshrabljivanje ljudi i jeste dovelo do ove nezdrave finansijske klime. Ne mora se na svaku odgovoriti kontre radi :!:

Samo... nije drzava kompanija. I to je suma sumare.

Dodje covjek lijepo i kulturno :-) donese lovu, uspjesan, svu mu srecu bogdo, zaposli ljude, popravi ekonomiju lokalnu, cak i osnuje lobi (svoje grane privrede) da gura "svoje". Ko tajkun - ima kapital, ko imigrant - ima soshku, ali korak je dva - dalje, uloziti na lokalnom, regionalnom nivou, i "otici u politiku". Kazem dva, jedan zbog konflikta interesa, dva zbog soshke.

Znate onu vuk ovce cuva, :P (vazda su na broju, jel de?) :wink:

Nego @Havana pasha, ne rece ti meni, bi li bilo OuKej da ti, haj recimo - Komsic ima Njemacko drzavljanstvo?

Ne moras odgovarati, cini mi se da bi.

Do mene je. Ja sam manje nagodan.
HAVANA

#475 Re: Da li dijsapora ima alternativu???

Post by HAVANA »

Ne bi,jer bi se u njemackoj morao odreci bosanskog :D

Uostalom,napisah ti gore...
HAVANA wrote: Posto uvijek pisem ono sto mislim i o stvarima koje sam licno dozivio...
Post Reply