Ima li neko iz Norveske?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#51 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by malsal »

Tu sam ali zubato je ovo sunce, moze samo tamo gdje dekice daju :)
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#52 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

:ginisovac:
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#53 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by malsal »

Interesantno tu smo samo tokom radnog vremena :-D
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#54 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Evo moze i sad :igrac:
ludimilojko
Posts: 98
Joined: 24/07/2011 22:17

#55 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ludimilojko »

hallo, jedno pitanje ;-)) moze?
koliko dodje mjesecna stanarina negdje u okolino (predgradju osla)jednosobnog stana(sobbzirom da cu biti sam). otprilike ?naravno ako ste upoznati, nemojte lupati samo neke astronomske cjene. al znam da bi trebalo biti mnogo.
:shock: :shock: pozzz
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#56 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

ludimilojko wrote:hallo, jedno pitanje ;-)) moze?
koliko dodje mjesecna stanarina negdje u okolino (predgradju osla)jednosobnog stana(sobbzirom da cu biti sam). otprilike ?naravno ako ste upoznati, nemojte lupati samo neke astronomske cjene. al znam da bi trebalo biti mnogo.
:shock: :shock: pozzz

to je sirok pojam, recimo najjeftinije ti je podrumski stancic, garsonjera, tj. jedna prostorija, cca 1.500 km, nesto nalik na pristojan prostor ispod 2-2.500 km ne racunaj.

evo pogledaj ovdje

http://www.finn.no/finn/realestate/lett ... eaId=20061

ovo je za citavo oslo, ubaci u gugl, skontaces za 10 min glavne rijeci. pored svakog oglasa ima karta osla, da vidis gdje je.

i pazi, bofellesskap znaci kolektivni smjestaj, ono tvoja soba, a kuhinja i wc zajednicki.



i jos, ako je sredjen stan, renoviran, namjesten (pa cak i ako nije) traze uglavnom 3 kirije depozita, plus stalan posao ili skolovanje.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#57 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Zviz »

Ma nisu toliko ni skupi prema standardu.

http://www.finn.no/finn/realestate/lett ... e=44058176

Nesto poput ovog bi u KBH platio 12.000dkr sigurno a standard je ioak nizi. Neko sa 35.000nok mjeseno netto moze komotno sebi priustiti ovaj stancic, i ima fin pogled :D
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#58 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Zviz wrote:Ma nisu toliko ni skupi prema standardu.

http://www.finn.no/finn/realestate/lett ... e=44058176

Nesto poput ovog bi u KBH platio 12.000dkr sigurno a standard je ioak nizi. Neko sa 35.000nok mjeseno netto moze komotno sebi priustiti ovaj stancic, i ima fin pogled :D

Ma jok , bas su jefitni :D . Vidi ima i tu stvari na koje covjek mora da pripazi, udaljenost ovo je nekih pola sta sto znaci da moras imati mjesecnu kartu koja sada kosta oko 630,00 NOK za zonu 1 ili auto. Onda u ovom stanu sam placas struju koja bas i nije jeftina pogovoto zimi jer se grijes na nju , fali ti net jos i da takode moras platiti 30,000,00 NOK kao depozit.
:licka:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#59 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Zviz »

In_side wrote:
Zviz wrote:Ma nisu toliko ni skupi prema standardu.

http://www.finn.no/finn/realestate/lett ... e=44058176

Nesto poput ovog bi u KBH platio 12.000dkr sigurno a standard je ioak nizi. Neko sa 35.000nok mjeseno netto moze komotno sebi priustiti ovaj stancic, i ima fin pogled :D

Ma jok , bas su jefitni :D . Vidi ima i tu stvari na koje covjek mora da pripazi, udaljenost ovo je nekih pola sta sto znaci da moras imati mjesecnu kartu koja sada kosta oko 630,00 NOK za zonu 1 ili auto. Onda u ovom stanu sam placas struju koja bas i nije jeftina pogovoto zimi jer se grijes na nju , fali ti net jos i da takode moras platiti 30,000,00 NOK kao depozit.
:licka:
Drug ja u Danskoj ako zelim bilo sta da valja cemu moram platiti depozit u iznosu od tri mjesecne kirije, tri mjesecne kirije unaprijed i plu prvu mjesecnu kiriju ... u nekim slucajevima se da naci gdje je depozit samo dvije + dvije kirije unaprijed + prva krija ali to su izuzetci i ko naleti na to je sretan kao da je na lotu zabio 7 tacnih :D Pa racunaj stan od 6.000dkr sa strujom, vodom i grijanjem x 7 42.000dkr ti treba da se uselis ili ako si sretnik 30.000dkr - naravno ti mozes i jeftinije proc ako hoces kakv krs, ili da zivis u socialnom getu mada je to sad i zakonski zabranjeno, pa su u tim getoima poceli da sistemacki mjesaju i izbacivaju ljude preko noci :meza1: - U centru Kopenhagenu naci stan od cca. 70m2 za 6.000kr je naucna fantastika zadnjih 25 godina, u Aarhusu (400+ hiljada ljudi - opcina) sa debelom srecom, u Aalborgu (200+ hiljada opcina a grad sam bez sjevernog djela cca. 125 hiljada) i Odense (cca. sam grad 180 hiljada) se da (jos uvijek ali do kada je upitljivo), a u Esbjergu (120 hiljada opcina) se jos da bez vecih problema.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#60 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by i_ja_na_forumu »

Ima li neko iz norveske da mi kaze nesto ? :D

Hocu rodici u norveskoj da posaljem paket iz BiH..
Jel trebam negdje da naznacim da je to poklon ?? da oni tamo ne placaju carinu ili nesto drugo ??
sta da radim ?? ona ne zna da cu to poslati, tako da je i ne mogu pitati :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#61 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

sta je u paketu????
kolika je vrijednost stvari?
jesu li nove stvari?

inace, ispod 250 KM na poklon se ne placa.

hranu ne salji ni pod razno :oops:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#62 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

evo ti stranica, uzmi gugl :D i prevedi i racunaj ako je preko 250 km ili 1000 kr.

http://www.toll.no/templates_TAD/Import ... chorResult


pdv je 25%, a carina od 5% .djecija odjeca napr.- pa navise, zavisno sta je u paketu

edit imas gore engleski pa klik :)
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#63 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by i_ja_na_forumu »

pa kontala sam nekakav suvenir koji nisu stigli kupiti ljetos.. neki od bakra.. cini mi se da je oko 30 maraka.. i jos nesto malo odjece za djecu i to je to.. odjeca sva mislim da ne vrijedi ni 60 KM..
i da... kako ce oni znati koliko to vrijedi?? pa necu im jos i racune poslati u paketu ?? :D :D :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#64 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

na stranici pise ispod 1000 kr se ne placa, a kako oni dolaze do te cijene ne znam :shock:

mislim da se na posiljci mora napisati koliko vrijedi.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#65 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by i_ja_na_forumu »

hvala ti.. :) oticu i do poste da pitam
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#66 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

Najbolje ti je da napises da je gift i stavi cijenu koja nece preci 900,00 NOK. :D
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#67 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by cehaja »

Image

Neki drugi svijet: Norveška ograničava trošenje bogatstva da bi izbjegla preveliki ekonomski rast

Norveška ostvaruje ogroman prihod u naftnom sektoru, ali već godinama ne troši sve prihode iz straha od pregrijavanja domaće ekonomije.

Norveška vlada će smanjiti korištenje svog naftnog bogatstva kako bi izbjegla preveliki ekonomski rast koji dovodi do jačanja nacionalne valute.

Naime, rast valute pogađa norveške izvoznike. Ministarstvo financija te zemlje je najavilo da će korištenje prihoda od nafte biti smanjeno za šest milijardi kruna, odnosno milijardu dolara.

Prema prognozi ministarstva, norveška ekonomija ove će godine ojačati 2,75 posto, a u u 2013. godini tri posto.

Norveška ostvaruje ogroman prihod u naftnom sektoru, ali već godinama ne troši sve prihode iz straha od pregrijavanja domaće ekonomije.

Očekuje se da će nezaposlenost u Norveškoj ove godine ostati na nivou od 3,25 posto, što je znatno niži nivo od stope od 10,2 posto, registrirane u ožujku u Europskoj uniji, piše FT.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#68 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

jaro, norveska je dobila novu vladu, ekstremnu bogatu gradjansku desnicu ... bumo vidjeli sta ce biti


i ta prica o nezaposlenosti, mogu je okaciti macku o rep.

mozda je toliko nezaposlenih rodjenih norvezana, i to treca generacija najmanje.


sve je kao ta slika, super izvana, ali kad zagrebes ispod :-) puse vjetar, hladno, kosti se lede ...
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#69 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by cehaja »

uglavnomja wrote:jaro, norveska je dobila novu vladu, ekstremnu bogatu gradjansku desnicu ... bumo vidjeli sta ce biti


i ta prica o nezaposlenosti, mogu je okaciti macku o rep.

mozda je toliko nezaposlenih rodjenih norvezana, i to treca generacija najmanje.


sve je kao ta slika, super izvana, ali kad zagrebes ispod :-) puse vjetar, hladno, kosti se lede ...
pa vjerovatno su mislili na Norvezane, a ne "ostale".
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#70 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

cehaja wrote:
uglavnomja wrote:jaro, norveska je dobila novu vladu, ekstremnu bogatu gradjansku desnicu ... bumo vidjeli sta ce biti


i ta prica o nezaposlenosti, mogu je okaciti macku o rep.

mozda je toliko nezaposlenih rodjenih norvezana, i to treca generacija najmanje.


sve je kao ta slika, super izvana, ali kad zagrebes ispod :-) puse vjetar, hladno, kosti se lede ...
pa vjerovatno su mislili na Norvezane, a ne "ostale".

Nisam ja ostali , ja sam Bosnjak :D :D :D :D
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#71 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Svi bi u Norvešku,a ja evo iz Norveške i rukama i nogama kopam da mi je u Bosnu :) Milju kera da mi je mjesečno obezbjediti ali 100% redovno i doživotno,iste sekunde bi se vratio i to sve nogama se u guzicu udar'o...
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#72 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Šveđanin »

Što? :shock:
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#73 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ElDzidziIbnDzo »

A što ne? Pa rođeni skandinavci vidiš da čim obezbjede nešto u životu kupuju nekretnine po toplijim-tropskim dijelovima zemaljske kugle i sele,koliko je skandinavija sumorna,a kamoli ja koji sam bošnjo :D
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#74 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

ElDzidziIbnDzo wrote:Svi bi u Norvešku,a ja evo iz Norveške i rukama i nogama kopam da mi je u Bosnu :) Milju kera da mi je mjesečno obezbjediti ali 100% redovno i doživotno,iste sekunde bi se vratio i to sve nogama se u guzicu udar'o...
Pa trampi se sa nekim iz Bosne :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#75 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by stakasa »

In_side wrote:
ElDzidziIbnDzo wrote:Svi bi u Norvešku,a ja evo iz Norveške i rukama i nogama kopam da mi je u Bosnu :) Milju kera da mi je mjesečno obezbjediti ali 100% redovno i doživotno,iste sekunde bi se vratio i to sve nogama se u guzicu udar'o...
Pa trampi se sa nekim iz Bosne :D
Najbolje. Glava za glavu. Vazda ces nac nekoga iz kakva ministarstva
Post Reply