Ima li neko iz Norveske?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
favourite
Posts: 4
Joined: 15/02/2013 17:25

#26 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by favourite »

javi seeee, jer i ja planiram gore ići i tražiti posla, pa podijeli iskustvaaaa s nama :-)
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#27 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by dedovic.almir »

Norveškoj predobro za njeno dobro

Vlada Norveške će smanjiti korišćenje svog bogatstva od nafte u nastojanju da izbegne preveliki ekonomski rast koji dovodi do jačanja nacionalne valute.

To posledično pogađa norveške izvoznike.

Ministarstvo finansija te zemlje je ukazalo da će korišćenje prihoda od nafte biti smanjeno za šest milijardi kruna (milijardu dolara) u odnosu na sumu od 122 milijarde kruna (21 milijardu dolara), odobrenu prošle godine za budžet za 2012.

Prema prognozi ministarstva, norveška ekonomija će ove godine ojačati 2,75 odsto i tri odsto u 2013. godini.

Norveška ostvaruje ogroman prihod u svom sektoru nafte, ali već godinama ne troši u zemlji to celokupno bogatstvo iz straha od pregrevanja domaće ekonomije.

Očekuje se da će nezaposlenost u Norveškoj ove godine ostati na nivou od 3,25 odsto, znatno nižem od stope od 10,2 odsto, registrovane u martu u 27-očlanoj Evropskoj uniji.

Ova vest dolazi samo dan nakon što je savetodavno telo švedske vlade upozorilo izvršnu vlast tu zemlje da ima previše novca i da bi morala da malo više troši to bogatstvo.

Izvor: B92
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#28 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Pozdrav,
Evo mene javljam se.
U Norvesku sam dosao u septembru 2011, znaci prije 1 godinu i 7 mjeseci, zena i djeca su dosli iza mene za 3 mjesece, u decembru 2011.
Ovim forumasima sto se interesuju za odlazak u norvesku, neka postavljaju pitanja ili pisu na pp.
Nadam se da uspjeti nekome dati korisne informacije.
Nisam nisto puno pisao po forumu jer se nekako izgubio interes za temu, ali eto, ....
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#29 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by sinuhe »

While money may not buy happiness, it is an important means to achieving higher living standards and thus greater well-being. Higher economic wealth may also improve access to quality education, healthcare and housing.

Household net-adjusted disposable income is the amount of money that a household earns each year after tax. It represents the money available to a household for spending on goods or services. In Norway, the average household net-adjusted disposable income is 30 465 USD a year, higher than the OECD average of 22 387USD.

Household financial wealth is the total value of a household’s financial worth. In Norway, the average household wealth is estimated at 6 197 USD, lower than the OECD average of 36 238 USD. While the ideal measure of household wealth should include real assets (e.g. land and dwellings), such information is currently available for only a small number of OECD countries.

Despite a general increase in living standards across OECD countries over the past fifteen years, not all people have benefited from this to the same extent. In Norway, the income of the top 20% of the population is 52 444 USD a year, whereas the bottom 20% live on 14 142 USD a year.
http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/norway/
denor_vk
Posts: 1
Joined: 18/04/2013 15:31

#30 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by denor_vk »

Legendo...ulio si mi malo nade da je moguće :)))

Ja sam u fazi traženja posla...kao i ti prije 2 godine ;) ....

Imam 2 godine radnog iskustva, 25 godina imam...bečeler sam mašinstva!
Iskustvo sam stekao u firmi u kojoj i danas radim, obrada metala i zavarivanje čeličnih konstrukcija.

Trenutna pozicija mi je CAD konstruktor, poznajem rad u CAD-u, proE-u, Invnetoru, SOLIDU ... itd...
Između ostalog sam informatički pismen i to na visokoj razini, Engleski poznajem odlično, fluidno mogu
komunicirati...nadam se dobrim rezultatima.

Ostvario sam jedan dobar kontakt, i tražili su moje reference...sad kad reference završe svoj dio posla,
onda prelazim dalje, al u međuvremenu ću tražiti druge oglase.

Hvala ti što si uspio i dao vjeru da je moguće ;) Ako imaš kakav posao na raspolaganju da bih mogao aplicirati, šalji :D
User avatar
pinokio04
Posts: 1629
Joined: 01/03/2012 09:51

#31 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by pinokio04 »

Pozz raja
Ja imam par pitanja, pa svaki odgovor, savjet, sugestija bi dobro došla
U pitanju smo ja i moja supruga. Ona je mr.phr
Magistar farmacije sa 2 godine staža kod privatnika
A ja sam mr.sc. Magistar društvenih nauka
Konkretnije završio sam defektoliški fakultet u Tuzli, specijalnost mi je sluh i govor, dakle oštećenja sluha i govora kod djece i odraslih, dijagnostika, rehabilitacija, edukacija.. Malo neobično zanimanje ali eto
Oboje smo po starom sistemu završili ne po bolonji.
Ono što me zanima, da li priznaju navedene struke u skandinavskim zemljama, i na koji način se prijaviti, pokušati se prijaviti za posao u navedenim zemljama, da li je uopšte moguće
Napominjem da smo slabi sa engleskim jezikom
Da li ići u ambasadu norveske, svedske danske u Sarajevu i traziti informacije..
Ako neki ima iskustva da pomogne sa informacijama, uputama., :run:
Odakle da krenem
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#32 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

kreni od jezika, prvo tvoje struke. Nema sansi, ni teoretskih, ti kao stranac, cak ni nakon 20 godina ucenja jezika, neces govoriti norveski kao norvezanin. a to je posao gdje se trazi bas jezik. imaju slovo i glas ø koje ti nikada neces znati reci kao oni, imaju cudne naglaske i izgovore, imaju dijalekata milionm, imaju 2 sluzbena jezika, itd...

drugo, sve struke koje imaju veze sa medicinom su pod posebnim rezimom ucenja jezika, imaju teze testove i dodatne, kao uslov da se prijave u svoju struku. a to znaci, u slucaju gospodje jedno 4-5 godina ucenja jezika.

engleski se podrazumijeva, a vi ste jos pored svega u strukama gdje se striktno trazi norveski, i to direktan kontakt sa ljudima.


iskreno, mislim da nemate sansi :cry:


sto se samog priznavanja diploma tice, u biti se priznaje vecina nasih fakulteta bez ikakvih problema, ali medicina, pravo i rad sa djecom - obrazovanje traze dodatne testove, vise jezika, specifican rjecnik ... itd, zavisno od struke.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#33 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Mislim da je "uglavnomja" upravu u vezi magistra farmacije ili defektologa, bez norveskog tesko, a bez engleskog nema sanse. Ovdje je dosla dosta ljudi iz srbije, medicinske struke i dole su negdje ucili jezik, trazili i nasli posao i sada su ovdje. ja sam upoznap jednu zenu iz beograda, radi u apoteci u mjesu gdje ja zivim, dole ucila jezika, nasla posao i to je to.
Ovo za posjete ambasadi, mislim da nema smisla.
Ja sam recimo dobio posao sa znanjem engleskog, imao 3 poziva za intervju, na dva bio, na treci nisam isao jer sam prije prihvatio ponudu, ali ja sam tehnicke struke i cim sa dosao ovdje odmah sam poceo uciti jezik, kurs, ....
U svakom slucaju, treba pokusavati, ali mislim da je jezik preduslov.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#34 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ljuspica »

Jel jos uvijek skupa karta za Oslo iz Sarajeva?Mislim ova avionska? Kakva je situacija sa cetrotransom?Vozi li bus za Oslo, a cijena povratne kolika je?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#35 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

direkt let sa norwegian (samo juni, juli, august, mozda 1-2 leta kasnije) je najbrza varijanta

trenutno stanje ti je da je u junu ekstra jeftino za gore cca 120 km, ali je povratak skup, do augusta, onda je jeftino cca 100 km

evo ti link

http://www.norwegian.no/fly/lavpris/?D_ ... &rnd=89632

kliknes na neste måned = sljedeci mjesec ili prethodni forrige måned



zatim, druga varijanta, ako ti ne odgovara povratak ukucaj momondo

http://www.momondo.com/multicity/?Searc ... e&NA=false


stimas datume i provjeravas

turkish airline je skroz ok, let traje 7-8 sati sa jednim presjedanjem u istambulu, cijena od 300 eur pa navise, povratna.

ovdje biraj samo povratne varijante jer cesto znaju biti jeftinije nego jednosmjerne :D

na norvwegian nema veze povratna ili ne, cijena je po letu.

za bus ne znam ni koliko kosta ni koliko traje, ali to je :run:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#36 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ljuspica »

uglavnomja wrote:direkt let sa norwegian (samo juni, juli, august, mozda 1-2 leta kasnije) je najbrza varijanta

trenutno stanje ti je da je u junu ekstra jeftino za gore cca 120 km, ali je povratak skup, do augusta, onda je jeftino cca 100 km

evo ti link

http://www.norwegian.no/fly/lavpris/?D_ ... &rnd=89632

kliknes na neste måned = sljedeci mjesec ili prethodni forrige måned



zatim, druga varijanta, ako ti ne odgovara povratak ukucaj momondo

http://www.momondo.com/multicity/?Searc ... e&NA=false


stimas datume i provjeravas

turkish airline je skroz ok, let traje 7-8 sati sa jednim presjedanjem u istambulu, cijena od 300 eur pa navise, povratna.

ovdje biraj samo povratne varijante jer cesto znaju biti jeftinije nego jednosmjerne :D

na norvwegian nema veze povratna ili ne, cijena je po letu.

za bus ne znam ni koliko kosta ni koliko traje, ali to je :run:
odakle ti je direktan let?pitala sam IZ SARAJEVA.....sta podrazumjevas pod preskupom kartom?nista te nisam razumjela, nisi jasan....hvala tebi na odgovoru ali nisi jasan....odakle se leti? Ja trazim IZ SARAJEVA, moze i iz Splita ili Zadra? Ali prema tebi ako je cijena karte u 1 smjeru 120km a povratak skup sta ti to znaci'Da je povaratk 10000 KM? Pojasni? Pitala sam za povratnu kartu koliko vazi povratna?Jel vazi 1 mjesec, 2 mjeseca 1 godina????

edit: aha sad sam vidjela iz Sarajeva je 120KM za Norvesku a iz Norevske je skupo za Sarajevo...pa nista onda mogu trazit za Zadar ili Spliz iz Norveske ili Rim....
Last edited by ljuspica on 20/05/2013 17:10, edited 1 time in total.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#37 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by JOINT_1921 »

HAhahaha, covjek se potrudi, mlada napada... PMS ???
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#38 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ljuspica »

Hahahha ispalo tako da napadam hahhaah a nije stvarno nenapadam, samo sam u zurbi napisala aahahahah
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#39 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

:brmbrm:


:D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#40 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

split i dubrovnik su skuplji od sarajeva,

zadar je podaleko ... i ima zeza sa prtljagom, dodatnim troskovima itd ... par uera za ovo za ono skupi se 20+30 eurica u sekundi.


ako imas vremena zabavi se momondom, isprobaj sve kombinacije datuma, mozda ispadne nesto za manje para.
kakojetamo
Posts: 12
Joined: 17/05/2010 10:48

#41 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by kakojetamo »

Za clana @tudoriv
odgovorio sam na pp, ali nesto nece da idu ove odlazne poruke, nemam pojma sta je
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#42 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

kakojetamo wrote:Za clana @tudoriv
odgovorio sam na pp, ali nesto nece da idu ove odlazne poruke, nemam pojma sta je

šefe, ako ti stoji poruka u outbox-u znaci da lik nije dolazio na forum ili nije vidio da ima poruku ili nije htio da otvori ... uglavnom, nije do tebe :)
User avatar
Capajebo
Posts: 20751
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#43 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by Capajebo »

Da li ima neka kafana ili mjesta gdje se nasi okupljaju u Bergenu,Stavangeru ili Oslu?ili neka nasa radnja?
sto je skupo
Posts: 122
Joined: 25/05/2013 10:08

#44 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by sto je skupo »

Kakve su sanse za rad na crno u Norveskoj i koliko se krecu plate za neke fizicke poslove,imam neke ponude pa da vidim je li suplja prica ili je konkretno.Hvala.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#45 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ElDzidziIbnDzo »

sto je skupo wrote:Kakve su sanse za rad na crno u Norveskoj i koliko se krecu plate za neke fizicke poslove,imam neke ponude pa da vidim je li suplja prica ili je konkretno.Hvala.
Nikakve.
Igrom slučaja znam neke momke iz srednje Bosne koji rade ovdje na crno kod lika iz Bosne,fizicke poslove,plata im 2500 maraka.Znaci lik guli im kozu sa ledja i placa im toliko.
Doduse oni kazu da je njima dobro jer dole ne bi imali nista,a njemu itekako dobro,jer bi nekoga drugog morao da plati minimalno 3 puta skuplje da ide regularnim putem.

Eto.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#46 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

ElDzidziIbnDzo wrote:
sto je skupo wrote:Kakve su sanse za rad na crno u Norveskoj i koliko se krecu plate za neke fizicke poslove,imam neke ponude pa da vidim je li suplja prica ili je konkretno.Hvala.
Nikakve.
Igrom slučaja znam neke momke iz srednje Bosne koji rade ovdje na crno kod lika iz Bosne,fizicke poslove,plata im 2500 maraka.Znaci lik guli im kozu sa ledja i placa im toliko.
Doduse oni kazu da je njima dobro jer dole ne bi imali nista,a njemu itekako dobro,jer bi nekoga drugog morao da plati minimalno 3 puta skuplje da ide regularnim putem.

Eto.
a sa toliko para, ako se mora placati smjestaj (mislim na sobicu u kolektivu) ostane toliko para da covjek nije gladan. plus sto zivi u strahu da ga nece uhvatiti.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#47

Post by Šveđanin »

Te pare u norveškoj su životarenje. :)

Ko ih je zaposlio, neki naš?


Edit: vidim jeste.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#48 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by ElDzidziIbnDzo »

Placen im je smjestaj i hrana.
Doduse njih 10 u jednoj sobi,ko sardine.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#49 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by uglavnomja »

ElDzidziIbnDzo wrote:Placen im je smjestaj i hrana.
Doduse njih 10 u jednoj sobi,ko sardine.
onda je vec malo drugacije :)

osim tih sardina :run:
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#50 Re: Ima li neko iz Norveske?

Post by In_side »

:D ko je u Oslu da pijemo kafu dok ovoga sunca ima :staima:
Post Reply