BiH viza

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#1 BiH viza

Post by hitman05 »

Procitao sve o BiH vizama, njihovom dobivanju itd. Uzeo obrasce, proucio itd. Prije nego sto pisem ambasadama, da pitam, mozda neko vec zna. Znaci interesuje me kako se dobiva BiH viza, turisticka ili neka druga, ako je neko od clanova foruma upoznat sa tim, bio bih zahvalan kad bi podjelio svoje iskustvo sa tim. (Onaj koji trazi vizu je sa dalekog istoka, Taiwan).

Unaprijed hvala
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: BiH viza

Post by hitman05 »

E raja, treba mi neki dobar pravnik/odvjetnik, koji zna te karafeke oko zakona i precice :)
Znaci treba mi pomoc oko dobivanja BiH vize (naravno za stranog drzavljanina), sklapanje braka sa stranom drzavljankom i kako dobiti BiH drzavljansto. Znam, znam cit'o dvaput sve zakone, znam sve...a u stravi ne znam nista :) nisam pravnik, a puno toga ima oprecnog, u jednom ovako u drugom onako. Znam da ste vi fina raja i da cete mi pomoci :) znaci ako ste sta culi, naculi itd o nekom, javite mi pa da provjerim, zagustilo je :)

Pozz svi forumasima :)
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#3 Re: BiH viza

Post by melb26sa »

Za BIH vizu, ti pises pismo poziva - ja taj i taj sa adresom tu i tu pozivam toga i toga, datum rodjenja, pasos broj, adresa ta i ta u posjet kod mene u periodu tom i tom. Obavezujem se pokriti sve troskove navedene osobe (pa navedi sta pokrivas: boravak, ishranu, hitne medicinske slucajeve).

U mjestu tom i tom, dana tog i tog.

Pismo se onda nosi na odjel za strance da ga oni protokoliraju a ti jos donosis dokumentaciju - zaposlenje, onaj papir od prebivalista (sto se dobiva uz licnu) i sto god jos imas.

Sto se tice vjencanja - najbolje je otici u opstinu Centar jer oni cesto imaju vjencanja gje je jedno Bosanac/ka a drugo stranac http://centar.ba/?jezik=bos&x=4&y=86&z= ... 4bde781524

Sto se tice drzavljanstva ne ide tako lako - prvo moras prijaviti boravak stranca po osnovu braka, radi se i medicinski pregled svake godine (5 godina) prije nego se moze dobiti drzavljanstvo. Mozda da kontaktiras forumasicu LA80 jer je njen muz imao boravak u BiH.
Evo zakon:
http://mupks.ba/?jezik=bos&x=2&y=60
Post Reply