Kupovina Kuce u SAD

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

drastic

#76 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic » 28/04/2013 04:22

minderpuza wrote:Pa ovako, mislim da se (bar ovdje u Chicagu) trziste nekretnina malo pokrenulo. Ako budem zaista otplacivala kucu do kraja imat cu nekih 62 godine, ali se u tom slucaju bar nadam rijesenom stambenom pitanju. Ako trziste krene, mozda je prodam i ranije pa razgulim odavde, zavisno od toga da li ce djeca imati zelju ili ne zivjeti van USA mada mislim da hoce jer jeeedva cekaju svaki godisnji i put za Sarajevo. Dobra stvar kod nekretnina u USA je sto mozes vidjeti i cijene odnosno istoriju prodaje kuce unazad 15-ak godina. Ja sam svoju realno jeftino platila obzirom da je Chicago u pitanju jer je trebalo uloziti u nju. Zadnji put kad je bila na trzistu prije pada ekonomije prodata je za $400 hiljada a ja sam je uzela za $185 hiljada i ulozila modzda nekih 25-30 hiljada s tim da sam joj podigla vrijednost tim ulaganjem na $248 hiljada. Ovdje vecina amerikanaca su ljudi koji ne znaju skoro nista sami uraditi, nasi ljudi su puno snalazljiviji. Amerikanci vole platiti duplo ali nek je sve vec sredjeno i da ne moraju nista kuckati i popravljati. Ovdje npr. renoviras kuhinju i kupatilo i za cas podignes cijenu. Sto se tice zemlje u Chicagu se to ne isplati jer ako i ima negdje neki komadic zemlje to je preskupo plus zone ne dozvoljavaju gradnju bilo cega vec samo onoga sto je tu vec bilo ili sto ce se uklopiti u izgled naselja u kome se nalazi. Van Chicaga imas zemlje za kupiti na primjere u prigradskim naseljima (suburb) su kuce najcesce jeftinije sa 3x vecom bascom iza kuce. Parcele u Chicagu su obicno standardne jer je sve grid sistem regulisano. Eh sad sa vecom zemljom ide i veci porez, jer je porez obicno na zemlju sa dodatkom na kucu. Uh nadam se da sam malo ovo pojednostavila :D sretno svima koji zele nesto kupiti. Za mene je kuca bila idealno rjesenje jer imam 2 djece poprilicno nemirne tako da nikome ne smetamo svojim skakanjem :D a da budem iskrena stan jednostavno ne volim, mahalsko sam dijete i nekako mi kuca draza. U svakom slucaju, ko je u mogucnosti bolje je kupiti jer se vremenu nadas nekom povratu pa ako svi propadnu nek propadnem i ja, a kad placas kiriju nemas se cemu nadati sto se povrata tice.
bez uvrede ali odakle izvuce tih 248 hiljada
Predpostavljam da ste imali procjenu poslije renovacije ali ne mora znaciti da je renovacija zasluzna za to
Moj sin je kupio kucu prosle godine za 190 hiljada a sada radi refinancing, nova je procjena 260 hiljada a nije nista renovirao. Hocu samo da kazem da je market mrdnuo gore u zadnjih godinu dana
Tako se isto desavalo prije nego je balon pukao zadnji put, ljudi su ulagali u silno renoviranje, a sve sto je trebalo samo sjediti par godina i kesirati
Pogledajte samo kako se procjene vrse (dvije kuce ista area ,jedna sredena kao nova proda se za XX$, druga ce se odmah iza toga moci prodati za isti iznos ako ne i vise) Isto tako kucu mozes pozlatiti ali neces dobiti vise od cijene koju podrzava tvoja area. Jedino u dowside ekonomiji ce pomoci da se lakse proda sredena kuca
edit:
jedino ako dodas kvadraturu mozes reci da si podigao cijenu kuce

drastic

#77 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic » 28/04/2013 04:39

mislis wrote:
drastic wrote:ja sam 3 godine zivio u kuci bez placanja, i na kraju su je uzeli
kako da kupim opet?

sacekaj par godina vidi u koja si doba sa fico score pa probaj mozda ti neko i da kredit
ili ako je kuca bila samo na tebi u slucaju da si ozenjen-a nek ti supruznik samo aplicira ili obrnuto
za tri godine 36 X $ 1 500 si mogao fine pare da ustedis, za 20 % ucesca tako da izbjegnes osiguranje
na kredit i samim tim ako nudis 20 % ucesca imas bolje sanse da dobijes kredit
sretno
gledam reklame od lennar- gradjevinska firma od $ 1500 pa na vise, kljuc u ruke
mozda bi imao bolju sansu da pregovaras direktno sa builderom :P
cak sam neki dan dobio dva ceka na po $300 za nekakav settlement.
ne povjerovati, a ljudi koji uredno placaju godinama nemaju nikakav rabat

IHAVEDREAM

#78 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by IHAVEDREAM » 28/04/2013 22:33

Znam da ce me mnogi opet olajavati , ali moj pojam matematike,
kao( exactne) nepobitne, nauke je nepromjenjiv....(dokazano)..... :cry:

Osobe koje se odluce da koriste kreditne tranzakcije pri kupovini nekretnina (bilo gdje u svijetu,a matematika je nepobtna nauka)....dovoljno je da vladaju matematickim operacija sabirnja i oduzimanja, i dijeljenja i mnozenja)......I sto je najbitnije, da imaju izgradjene radne navike i osjecaj odgovornosti!!!! :)

minderpuza

#79 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by minderpuza » 29/04/2013 05:32

@drastic
U mom slucaju renoviranje je ucinilo svoje, slazem se s'tobom da je komsiluk gdje se kuca nalazi jako bitan, iz tog razloga sam i kupila kucu koju je trebalo renovirati, ali isto tako jedno je kupiti kucu za npr. $180 hiljada u koju trebas uloziti jos cirka 30 a drugo kucu u koju samo uneses stvari. Prijatelj mog zeta radi na procijeni kuca za refinansiranje i vjeruj (bar u Chicagu) da najveci broj poena odnesu nova kupatila i kuhinje iako kupatila opet vise jer kad ga uradis kamenom i stavis jaccuzzi to je nesto sto ostaje i kad bi napustio kucu (u vecini slucajeva).

drastic

#80 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic » 01/05/2013 06:20

minderpuza wrote:@drastic
U mom slucaju renoviranje je ucinilo svoje, slazem se s'tobom da je komsiluk gdje se kuca nalazi jako bitan, iz tog razloga sam i kupila kucu koju je trebalo renovirati, ali isto tako jedno je kupiti kucu za npr. $180 hiljada u koju trebas uloziti jos cirka 30 a drugo kucu u koju samo uneses stvari. Prijatelj mog zeta radi na procijeni kuca za refinansiranje i vjeruj (bar u Chicagu) da najveci broj poena odnesu nova kupatila i kuhinje iako kupatila opet vise jer kad ga uradis kamenom i stavis jaccuzzi to je nesto sto ostaje i kad bi napustio kucu (u vecini slucajeva).
pitaj ti svog prijatelja kada vadi comparable kako zna da su renovirana kupatila ili kuhinje u prodanim kucama?

drastic

#81 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic » 01/05/2013 06:26

to je zbog nepravilnosti u procesu foreclosure :P
nije neki big deal :P za nekoga sto je ostao bez kuce i totalno unistenom kreditnom istorijom
da se razumijemo da je u mene bio takav slucaj, da mi je kredit bio veci od vrijednosti kuce (under water) isto bih
postupila, znam ljude kojima je glavnica 180 hiljada, a kuca ne vrijedi 130, sada, ali oni i dalje uredno placaju
tesko za svariti ali je tako
sretan si da si mogao zivjeti 3 god tako. ovdje serif dodje maximalno do godine dana
bice jer nema mnogo takvih slucajeva[/quote]
glavnica je bila 540000 kuca je prodata za 130000
zaboravio sam reci da su mi dali $5000 za kljuc (valjda da ne napravim kakvu stetu)

melb26sa

#82 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by melb26sa » 01/05/2013 08:36

drastic wrote: glavnica je bila 540000 kuca je prodata za 130000
zaboravio sam reci da su mi dali $5000 za kljuc (valjda da ne napravim kakvu stetu)
Jesi samo ti dobio kredit na 540,000? Nista supruga ili neko drugi? Bas me interesuje koja ti je plata tada bila i sta su kreditni sluzbenici gledali kad su ti dali taj kredit - debt-to-income ratio bi valjda trebao imati jacu ulogu u odlucivanju pri davanju kredita.

detroit-mercy

#83 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy » 01/05/2013 17:53

melb26sa wrote:
Jesi samo ti dobio kredit na 540,000? Nista supruga ili neko drugi? Bas me interesuje koja ti je plata tada bila i sta su kreditni sluzbenici gledali kad su ti dali taj kredit - debt-to-income ratio bi valjda trebao imati jacu ulogu u odlucivanju pri davanju kredita.
Ima danas, ali u ta doba prije par godina nije bilo vazno jer su nekretnine rasle i do 10% godisnje tako da je to bilo kao sigurno ulaganje. Onda se je stvorio mjehur koji je pukao prije par godina. Znas kad Michel Douglas u onom filmu kaze "Greed is good.", e taj greed je i zasrao situaciju. Mada, kada malo bolje pogledam, meni je dobro dosao jer sam kupio 2009te :skoljka: .

drastic

#84 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic » 02/05/2013 01:22

melb26sa wrote:
kuca je bila originalno 300000 poslije dva refinancings glavnica se popela na 540000
debt to income ratio mora da se salis, ovdje su beracima jagoda sa $8 satnicom davali $750000 kredite

minderpuza

#85 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by minderpuza » 02/05/2013 16:27

drastic wrote:
minderpuza wrote:@drastic
pitaj ti svog prijatelja kada vadi comparable kako zna da su renovirana kupatila ili kuhinje u prodanim kucama?
Pa prilikom kupovine kuce, banka je dala uslov da se urade neke stvari naprimjer voda u kompletnoj kuci su cijevi zamijenjene. Moj slucaj je bio prilicno jednostavan, jer sam kupila forclosure (ne znam kako se kaze na bosanskom) i ima slike prije i poslije, i ultimatum napismeno od banke koja je prodavala kucu, tako da sam to sve uredno imala prilikom procijene. Da ti pravo kazem isla sam na to da renoviram da bi joj podigla vrijednost, tacnije znala sam u sta ulazim. Kad smo kupili kucu podrum je bio poplavnljen zbog cijevi koje su tokom zime popucale, pa je i tu bilo tovar posla, iako se i dalje slazem s tobom da je market polahko krenuo i da je komsiluk jedna od vaznijih stavki :)

TheMule

#86 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule » 02/05/2013 20:13

drastic wrote:
melb26sa wrote:
kuca je bila originalno 300000 poslije dva refinancings glavnica se popela na 540000
debt to income ratio mora da se salis, ovdje su beracima jagoda sa $8 satnicom davali $750000 kredite
?
Kupio si kucu za 300 hiljada, digo toliko kredita, kako onda da ode na 540? Zasto si refinansiro?

Avetinho

#87 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Avetinho » 03/05/2013 16:45

TheMule wrote:
drastic wrote:
melb26sa wrote:
?
Kupio si kucu za 300 hiljada, digo toliko kredita, kako onda da ode na 540? Zasto si refinansiro?
Ovako ti to ide:

Kupio za 300. Za godinu-dvije-tri vrijednost se popela na 540 (ponuda/potraznja). Covjek otisao u banku, kupio kucu od sebe (refinansiranje), zaduzio se za novu vrijednost kuce i strpao razliku u dzep.

Pare je potrosio, ali kad je balon pukao (ponuda/potraznja) ostala mu je kuca koja, po trzistu, vrijedi 130, i ostao mu je dug u banci od 540 minus koliko je do tada otplatio.

TheMule

#88 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule » 03/05/2013 17:22

Sad vidim sta je mislio. Uzeo 200 i nesto hiljada sebi?

Inace, svidja mi se ono pravilo o autima, ako ga ne mozes otplatiti za 3 godine, ne kupuj. Po mom misljenju, najbolje je ne uzimati nikakav kredit.

detroit-mercy

#89 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy » 03/05/2013 18:46

TheMule wrote:Sad vidim sta je mislio. Uzeo 200 i nesto hiljada sebi?

Inace, svidja mi se ono pravilo o autima, ako ga ne mozes otplatiti za 3 godine, ne kupuj. Po mom misljenju, najbolje je ne uzimati nikakav kredit.
Zasto ne uzimati, danas imas kompanija koje ti nude 0% na kupovinu novog auta, ili izmedju 2-3% kamatu za kupovinu kuce. Znaci ti si zato da iskesiras npr 25 hiljada za auto, umjesto da uzmes na credit bez kamate bez ucesca ili uz kamatu od nekih 2 procenta :D . Krediti su OK ako znas koliko uzeti i ako is disciplinovan u placanju, ako ti se guzica rasiri previse pa onda kredit za ovo, kredit za ono, e onda si donji.

landlord

#90 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord » 03/05/2013 18:49

TheMule wrote: Inace, svidja mi se ono pravilo o autima, ako ga ne mozes otplatiti za 3 godine, ne kupuj. Po mom misljenju, najbolje je ne uzimati nikakav kredit.
Odakle ti ovo pravilo da ako ne mozes auto otplatiti za 3 godine da ga ne uzimas?
Zasto bi ja otplacivao ranije kredit na auto koje sam kupio na 5 godina sa 0% kamatom?

detroit-mercy

#91 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy » 03/05/2013 18:50

landlord wrote:
TheMule wrote: Inace, svidja mi se ono pravilo o autima, ako ga ne mozes otplatiti za 3 godine, ne kupuj. Po mom misljenju, najbolje je ne uzimati nikakav kredit.
Odakle ti ovo pravilo da ako ne mozes auto otplatiti za 3 godine da ga ne uzimas?
Zasto bi ja otplacivao ranije kredit na auto koje sam kupio na 5 godina sa 0% kamatom?
Ma i meni nije jasno odakle raja izvlaci ove informacije ili kalkulacije.

TheMule

#92 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule » 03/05/2013 19:02

landlord wrote:
Ovo pravilo je nesto cega se drze ljudi koji kupuju malo skuplja auta radi hobija. Recimo kupis novog Mustanga sa velikim motorm, i svim ostalim cakama, izadje skoro $40, i samo ga vozis ponekad, i to ljeti, garaziras zimi. Njega ne mozes kupiti sa 0% kamatom, a i da mozes, na to se pravilo ne odnosi. Vec se odnosti na to da bi trebo biti u stanju da ga otplatis za 3 godine, ako nemozes, onda to nije za tebe, vrlo jednostavno.

TheMule

#93 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule » 03/05/2013 19:11

detroit-mercy wrote:

Zasto ne uzimati, danas imas kompanija koje ti nude 0% na kupovinu novog auta, ili izmedju 2-3% kamatu za kupovinu kuce. Znaci ti si zato da iskesiras npr 25 hiljada za auto, umjesto da uzmes na credit bez kamate bez ucesca ili uz kamatu od nekih 2 procenta :D . Krediti su OK ako znas koliko uzeti i ako is disciplinovan u placanju, ako ti se guzica rasiri previse pa onda kredit za ovo, kredit za ono, e onda si donji.
Zato sto je glupost pristati ne toliki dug, bila kamata 0% ili 3%. Dug je dug. Stvari s poslom se uvjek mogu naglo promjeniti, ako nemas pare da to brzo kupis, zasto kupovati i otplacivati 30 godina? Sta je slijedece? Hajmo kupiti helikopter i privatni avion i pistu na 100 godina kredita, nek djeca otplacuju? Jednostavno, mislim da se zaduzivanje treba izbjegavati, osim u neizbjeznim situacijama i pametnim investicijama, recimo tehnicko-orijentisan fakultet koji ce dati rezultate odmah po zavrsetku.

Edit:
Naravno, iskesirati na auto 25 hiljada je pravi potez ako imas tonu para. Zasto bacati pare na kamate? Jos bolji potez bi bio kupiti isti model koji je star 1 godinu i platiti 15-20 hiljada za njeg, naravno ako nisi blizu miliona u banci, onda je i novo ok :D
Jedina prednost kamate od 0% je sto bi mogo uloziti tih 20tak hiljada na berzu, ali i tu je veliki rizik, a mali dobitak. Ili mozda drzavni bond, pa da uberes 1-2% kamate za tih 5 godina, ako volis take stvari?

landlord

#94 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord » 03/05/2013 20:54

TheMule wrote: Edit:
Naravno, iskesirati na auto 25 hiljada je pravi potez ako imas tonu para. Zasto bacati pare na kamate? Jos bolji potez bi bio kupiti isti model koji je star 1 godinu i platiti 15-20 hiljada za njeg, naravno ako nisi blizu miliona u banci, onda je i novo ok :D
Jedina prednost kamate od 0% je sto bi mogo uloziti tih 20tak hiljada na berzu, ali i tu je veliki rizik, a mali dobitak. Ili mozda drzavni bond, pa da uberes 1-2% kamate za tih 5 godina, ako volis take stvari?
Vidi, do nedavno sam tragao za autom. I mislios am tako uzeti do godinu staro auto, ali kad skontam da polovno auto ne mogu uzeti sa 0% kamate vec sa kamatom od 2% u najboljem slucaju, i da cijene polovnog auta nisu znacajno nize (govorim ovde o porodicnom autu, ne o sportskim autima) onda mi je bilo logicnije kupiti novo auto.
Sto se kredita tice kao sto Detroit-mercy rece dobro dodju ako znas kako sa njima i da se ne zaleces i ne uzimas previse. Pa neces cekati 5 godina da skupis pare da kupis auto? Ili cekati 30 godina da skupis pare pa da kupis kucu?
A to da treba biti oprezan i imati lovu u steku u slucaju gubitka posla u tome se slazem sa tobom. Isto tako i da si u apartmanu morao bi ga nekako placati. Ja sam gledao kad sam kupovao kucu da mi rata ne prelazi puno cifru koju sam placao za apartman.

Naravno da trebas prvo zavrsiti skole i ulagati u sebe. To je na prvom mjestu. Tek poslije toga dolaze ove druge stvari. Posao, kucu, auto ti mogu oduzeti, ali kad imas znanje to nosis sa sobom.

minderpuza

#95 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by minderpuza » 03/05/2013 20:58

landlord wrote:
Vidi, do nedavno sam tragao za autom. I mislios am tako uzeti do godinu staro auto, ali kad skontam da polovno auto ne mogu uzeti sa 0% kamate vec sa kamatom od 2% u najboljem slucaju, i da cijene polovnog auta nisu znacajno nize (govorim ovde o porodicnom autu, ne o sportskim autima) onda mi je bilo logicnije kupiti novo auto.
Sto se kredita tice kao sto Detroit-mercy rece dobro dodju ako znas kako sa njima i da se ne zaleces i ne uzimas previse. Pa neces cekati 5 godina da skupis pare da kupis auto? Ili cekati 30 godina da skupis pare pa da kupis kucu?
A to da treba biti oprezan i imati lovu u steku u slucaju gubitka posla u tome se slazem sa tobom. Isto tako i da si u apartmanu morao bi ga nekako placati. Ja sam gledao kad sam kupovao kucu da mi rata ne prelazi puno cifru koju sam placao za apartman.

Naravno da trebas prvo zavrsiti skole i ulagati u sebe. To je na prvom mjestu. Tek poslije toga dolaze ove druge stvari. Posao, kucu, auto ti mogu oduzeti, ali kad imas znanje to nosis sa sobom.
:thumbup:

TheMule

#96 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule » 03/05/2013 21:40

landlord wrote:

To je u redu, ali nema veze s onim sto sam ja govorio. Ono pravilo je samo pravilo opreza kojim se vode ljudi iskusni u uzimanju auta. To je fino sto si ti naso povoljnu ponudu, ali pitanje je: da te natjeraju da otplatis u okviru 3 godine, da li bi mogo to uraditi? Ako je odgovor "da" - u redu, ako je odgovor "ne" -onda je to prevelik zalogaj za tebe. To je to. Nije to uklesano u kamenu, ne moras se voditi tim pravilom, ali ja da. :)

detroit-mercy

#97 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy » 03/05/2013 21:49

TheMule wrote:
detroit-mercy wrote:

Zato sto je glupost pristati ne toliki dug, bila kamata 0% ili 3%. Dug je dug. Stvari s poslom se uvjek mogu naglo promjeniti, ako nemas pare da to brzo kupis, zasto kupovati i otplacivati 30 godina? Sta je slijedece? Hajmo kupiti helikopter i privatni avion i pistu na 100 godina kredita, nek djeca otplacuju? Jednostavno, mislim da se zaduzivanje treba izbjegavati, osim u neizbjeznim situacijama i pametnim investicijama, recimo tehnicko-orijentisan fakultet koji ce dati rezultate odmah po zavrsetku.

Edit:
Jarane, pricamo o normalnoj raji, znaci hoces da vozis auto od nekih 20tak hiljada, znaci prosjecno. Ti bi radije iskesirao lovu nego uzeo kredu. Hebiga, meni je to nelogicno, prvo dajes cash za nesto sto cim si izvukao iz prodavnice vise ne vrijedi koliko je vrijedilo, drugo imas nelikvidnu stvar u rukama, u slucaju nevolje treba ti lova za businessa, za kuce, za kurvaluk, za ne daj boze ti treba prvo da prodas sklopociju a obicno u takvim situacijama si donji. Ostanes bez posla, sta ti vrijedi isplaceno auto, mozes ga na belegiju, Ostanes bez posla sa autom na kredu, vratis ga banci i nikome nista ako ne mozes placati a cash ti je i dalje u rukama. Glede kuce i tu se ne slazem, koliko ti treba da skupis lovu za kucu plus svo to vrijeme moras negdje zivjetio odnosno placati stan. Mislim, ne prica se ovdje o 4-5 hiljada dolara, koliko normalnom insanu treba da skupi 200-300 hiljada kes love da bi platio kucu :-) .

Lacrosse

#98 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Lacrosse » 08/05/2013 00:57

Da li je iko kupio condo a da nije zazalio?
Generalno ne znam gdje cu biti sljedecih par godina kontao sam uzeti nesto sto mogu brzo odplatiti, nije mi bitno da zaradim koliko da se moze lako prodati kasnije, condo je u pola cijene u poredenju s kucama gdje zivim, ali mi se ne svidja sto nisi vlasnik zemljista i sto imas svaki mjesec condo association fee's. Kontam ima li racunice da ako zivim ovdje dvije godine na istoj lokaciji da li da uopste kupujem nesto ili da nastavim rentati... jedini razlog sto bih kupio nesto je porez jer condo ako rentas ne vodi se kao trosak, dok ako kupis kucu ili condo, imas pravo na dodatne porezne povlastice, povrat interesa, vodis se kao domacinstvo, itd.

doboj71

#99 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 » 08/05/2013 01:31

ja sam stanovao u kondu do februara '13.Tu sam proveo 7 godina .Isplati se jer nemas odrzavanja kao kod kuca ,a ipak imas nesto svoje .Kupio sam jos jedan prije dvije godine koji sada rentam.
Ovaj prvi sam prodao ,jer sam napravio kucu ,pa preselio u kucu.
Kada ga rentas mozes prikazati neke troskove ,ako krecis ,radis struju ,grijanje ,...Ako je na kredit imas kamatu koja ulazi u tvoje troskove .
Meni je bilo dobro jer sam ga isplatio brzo ,tako da me kostalo 350 da stanujem (odrzavanje ,takse,struja).
Ja mislim da je dobra investicija ,bar ovdje kod nas -NY.
Nemas puno problema kao kad rentas kuce.

Lacrosse

#100 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Lacrosse » 08/05/2013 01:58

Ja zivim u turistickom kraju tako da je klauzula u condo ugovorima da se ne moze condo rentati, mozes ga samo kupiti i koristiti. Ne dozvoljavaju rentanje jer bi onda ljeti turisti prolazili kroz naselje a to drugim stanarima smeta. Inace su condo oko 150 hiljada a kuce oko 300 hiljada. Mene interesuje da li je tesko prodati condo jer ako ga ja ne koristim a ne mogu ga rentati moram ga prodati... inace gdje sam je jako dobra zona za penzioniranje i ima jako mnogo penzionera koji dolaze zivjeti ali racuna da je taj populus slaba musterija.

Post Reply