Kupovina Kuce u SAD

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#51 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

doboj71 wrote:
Zviz wrote:Nebi se pravio previse pametan oko kredita u USA ali ako samo uzmem u obzir to na 30 godina ili 20, ljudi pa to vam je dug period. Meni sve preko 12 godina zvuci glomazno a ne 20, to vam dodje da bacite pogled nazad u 1993 godinu ili 1983.
Nije toliko bitno.Ima ljudi koji kupuju i plate keshom.Moj je kredit na 15 godina.
Zavisi i gdje kupujes kucu.Nisu iste cijene u kaliforniji, i recimo u upstate NY.Ja sam sebi pravio kucu ,2200 sq ft(oko 200 kvadrata),kostala me oko 140 hiljada.Takva slicna kuca ,da je firma pravi ,bila bi oko 250-300 hiljada.
Ali ja imam dosta rodjaka ,jarana ,brata tako da smo svi radili na kuci .Pomazemo jedni drugima .
Ko ne zna nista da radi oko kuce ,kupi novu kucu ,i ima vecu ratu kredita .

U Danskoj je tesko napraviti kucu sam, jer je to papirologija da ostanes bez zivaca poslje mjesec dana. Svak zna da je jeftinije ako je moguce [po zakonu] sam graditi, bez daljnjeg. Ono sto bi se reklo nesto majstor nesto u vlastitoj reziji. Pa eto i 15 godina se nekako da predeverat, mada nesto narocito unaprijed u vrijeme nemozes planirati, nekad davno se moglo do 5 godina a danas, jedva da mozes predviditi godinu dana unaprijed a da nepricam o 20 ili vise. Mada ovdje u Danskoj ima bisera sa kreditima na kuce. Tacno vidis impulsivnost i iracionalitet kako im sjeva iz glave. Recimo kod nas mozes maks dobiti 80 ili 85% kredita na kucu tj. od cijene, a za ostalo moras sam da pobrines. Znaci preko neke privatne kredit kuce ili da kesiras. Kako je u USA?
Last edited by Zviz on 25/04/2013 00:37, edited 1 time in total.
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#52 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

Ovdje je dosta jednostavno ,bar u mojoj drzavi(NY).Napravis projekat kuce (to uradi arhitekt),opstina odobri ,i dodju 4 puta da kontrolisu radove .kada se iskopaju temelji(provjere dubinu),kada radis zidove i konstrukciju ,kada uradis struju,vodu i kanalizaciju.i postoje finalne inspekcije.Ali je sve pojednostavljeno.
Meni je trebalo 10 mjeseci da zavrsim kucu,od projekta do useljenja.

15 godina izgleda puno ,medjutim ,ako hoces normalno da zivis ,ides na odmor ,manja je rata na duzi period(normalno).
Ali vecinom se ipak kuce isplate nakon 8-9 godina,ili se ljudi presele .Ovo govorim za nas narod ,Amerikanci imaju drukciji odnos prema ovome.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#53 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

doboj71 wrote:Ovdje je dosta jednostavno ,bar u mojoj drzavi(NY).Napravis projekat kuce (to uradi arhitekt),opstina odobri ,i dodju 4 puta da kontrolisu radove .kada se iskopaju temelji(provjere dubinu),kada radis zidove i konstrukciju ,kada uradis struju,vodu i kanalizaciju.i postoje finalne inspekcije.Ali je sve pojednostavljeno.
Meni je trebalo 10 mjeseci da zavrsim kucu,od projekta do useljenja.

15 godina izgleda puno ,medjutim ,ako hoces normalno da zivis ,ides na odmor ,manja je rata na duzi period(normalno).
Ali vecinom se ipak kuce isplate nakon 8-9 godina,ili se ljudi presele .Ovo govorim za nas narod ,Amerikanci imaju drukciji odnos prema ovome.

Kontam kod njih je mozda to vise investicija za zivota ili kako vec. Ali sve u svemu zvuci relativno jednostavno i brzo, mislim za 10 mjeseci to je ipak brzo. Trenutno je kod nas tako, jer su cijene opale pa cak i do 20% na kucama, u nekim dijelovima, da je u skoro u svakom slucaju jeftinije kupiti kucu nego sam pravit. Zvuci naopako ali tako je.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#54 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord »

Ja sam usao u kucu bez da sam ista unaprijed platio. Troskove closinga je platio prodavac. Doduse, placam dodatno osiguranje za FHA kredit sto je $150 mjesecno. Meni je logicnije bilo uzeti kredit na 30 godina sa manjom ratom i kad hocu/mogu platim vise na glavnicu kredita. Nemam nikakve penale ako ranije otplatim kredit. Na ovaj nacin placam manje nego sto bi placao apartman da unajmljujem.
Svako ima svoju logiku kada uzima kredit i koliko hoce da plati za downpayment. Ja vise volim da imam kes nego da njima dajem unaprijed pare.
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#55 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

landlord wrote:Ja sam usao u kucu bez da sam ista unaprijed platio. Troskove closinga je platio prodavac. Doduse, placam dodatno osiguranje za FHA kredit sto je $150 mjesecno. Meni je logicnije bilo uzeti kredit na 30 godina sa manjom ratom i kad hocu/mogu platim vise na glavnicu kredita. Nemam nikakve penale ako ranije otplatim kredit. Na ovaj nacin placam manje nego sto bi placao apartman da unajmljujem.
Svako ima svoju logiku kada uzima kredit i koliko hoce da plati za downpayment. Ja vise volim da imam kes nego da njima dajem unaprijed pare.
nemas penala ako placas obicni kredit,jedino ako uzmes home equity loan ,ja sam zaboravio da sve kazem( na poslu sam :D :D 0.I ja sam svoj stan otplatio za 4 godine (radio dosta vikendom,grijanje ,klime na crno ..).
A potpuno se slazem sa tobom za ekstra placanje ,ja to stalno radim tako .banka ionako uzme vecinu kamate u prve 3-4 godine.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#56 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by IHAVEDREAM »

Zivimo u Mississippi-u..(oficijelno od 2000 godine.)...Kuca ce biti odplacena za par godina sa interesnom kamatom
od 5.75 b% fixirano na 15 godina!
Nas sin je kupio kucu prije mjesec dana...( takodje u Mississippi-u)....Trajanje kredita 15 godina...Fixirana interesna kamata 3.25% ..... :)
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#57 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Šeha »

Landlord: Platio sam "closing" ali nije bilo puno kao prvi put. Oko 2k. Kako god meni se isplatilo jer je kamata niza za skoro 2.5%

Zviz: Jeste, kredit od 30 godina dug ali alternativa je da nekom placas kiriju i bacas pare svaki mjesec (kirija je skoro ista kao cijena kredita.) Ovako barem znas kad otplacujes ratu da je sebi otplacujes. I naravno ne moras cekati tih 30 godina da bi prodao kucu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#58 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

Šeha wrote:Landlord: Platio sam "closing" ali nije bilo puno kao prvi put. Oko 2k. Kako god meni se isplatilo jer je kamata niza za skoro 2.5%

Zviz: Jeste, kredit od 30 godina dug ali alternativa je da nekom placas kiriju i bacas pare svaki mjesec (kirija je skoro ista kao cijena kredita.) Ovako barem znas kad otplacujes ratu da je sebi otplacujes. I naravno ne moras cekati tih 30 godina da bi prodao kucu.

Kontam ja tebe, ali to je vama izvodjivo u smislu, jer nije kao kod nas u Danskoj. Kod nas jedno sto placas rate na kredit tj. finansiranje kuce! A zatim drugo su dodatni troskovi OBLIKATORNI. Pa ako racunas da placas ratu finansiranja 1.100€ mjesecno, nato dodaj jos 850€ ostalih zezancija kao npr. koristenje zemlje! Pa ti ga dodje 1.950€ mjesecno da uzivas u kuci, i kad je otplatis na papiru si samo vlasnik objekta, zemlja je drzavna i mozes se njom koristis a zato sto je mozes koristiti i dalje placas 850€ mjesecno! Znaci millage tax, voda, struja, grijanje, ownership association fee etc. Centralno girjanje nemozes da isljucis, nek jedan susjed nabije 60% vise nego sto su izracunali po kuci, sve ta ekstremna prekoracenja se podjele na druga domacinstva, jedan za sve svi za jednog princip. Kad saberes i odmuzmes, barem u Danskoj mjesecna stanarina kao postanar ne prelazi sa svim troskomvima u prosjeku vise od 900€ tako da je barem kod nas blago receno jeftinije ziviti kao postanar nego kupiti kucu, jer i onako si samo vlasnik kuce, a zemlje nikada! I najgore placas % na vrijednost zemlje svaki mjesec a opstina odredjuje njeju vrijednost - a kad prodajes kucu ta vrijednost parcele nema nista sa kucom, pa ti nemoze ni pomoci na bilo koji nacin, jer samo prodajes kucu. Kad bi ti rekao da ljudi daju od 2.000$ na nadalje mjesecno za kucu [na kredit]. bez osiguranja i nije rijec o vilama nego o kucama sa 170m2 jedno etaznim - prizemne kuce, mozda ces korlutati ocima!

Po statistickom uredu vjerovatnoca da neko otplati kucu u Danskoj je 1 na prema 4.

2Km od mene zivi jedan, kupio rupu od kuce, ma stala je svetinja na sta je ona kuca licila. Platio 115.000€ i za renovaciju morao da ostkea jos 60.000€ Kuca 148m2 Lokacija bezveze. Opstina procijenila vrijednost zemlje boli glava. Kredit koji ima skoro jednak sta ti posebnim izdatcima. Poslje godine dana vec se hvata za glavu :skoljka: Vijednost kuca u tom kvartu opala za 22,3% od kada je kupio a vrijednost zemljista se podigla za 11,8% kad je kupio te ista i danas :lol: :lol: Ima dvije opcija da suti i trpi ili da bude u minusu. Drzava ubire svoje - sta drugo ocekivati u drzavi gdje da ubijes susjeda bez motiva je niza kazna nego da falscifikujes papir ili zajebes poreznu upravu :mrgreen:

Ljudi ovdje [pogotovo sa tih prostora] su u zadnjih 10tak godina poceli masovno kupovati kuce, ali ako mene pitate vise pokusavaju da impresuju jedni druge, mada su svi propai ko kamen u vodi! Nije mi poznato da je neko uspjeo preko 10 godina otplacivati tu vrstu izdatka. U Danskoj mozes brzo doci do kapitala ako si stedljiv! Ima par caka kako na razne nacine mozes ali ko god kupi kucu nebitno na 10 ili 30 godina taj nema ni za kifle kako treba - osim ako im cjelokupni troskovi oko kuce neprelaze 1/3 skupne plate, neracunajuci odrzavanje - Znaci da domacinstvo donosi netto 9.500$ u kucu, a ako je i auto na kredit ili mozda dva zaboravi ti idu i na odmor na kredit. Ima kod nas neka emisija duplog morala, gdje se ovi sto su u kreditima prijave pa im ko neki eksperti, koji ma je samo stalo da budu na televiziji, ko pomazu kako da se izvuku iz dugova, pa da vidite indijanskih solucija - majko mila tacno covjek nezna jel set-up ili stvarno onaj tamo na TV-ju place od muke. To su slucaji sa 7-8 razlicitih kredita, niti ih placaju niti znaju ni gdje koji kredit imaju - sta ces po zakonu moras moc imati da zivis, pa ako nemas za kredite banka nema nacina da te sankcionise nego samo da te prijavi na crnu listu da neznas placati nazad i to je to ali kamata i dalje kuca pa jednog dana ako. Ali kad kazem duplog morala, svaka epizoda se zavriski kao polu pozitiva sa nekim izlazom, pa nekontas jel hoce da kazu vidi sto je lose biti u ovoj situaciji ili vidi pa nije lose jer ko ima neki izlaz. Gotovo u svakoj epizodi kuca je krivac za brojne druge kredite :D
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#59 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord »

@Zviz - po tome sto si napisao se apsolutno ne ispalti kupiti kucu u Danskoj. Ovde je dosta drugacije. Mi smo se odlucili da kupimo kucu jer nam je nesto malo jeftinije da placamo kredit za 3-sobnu kucu nego da iznajmljujemo dvosoban stan. Pa ti sad vidi gdje je tu logika. I ovde ti nece dati da kupis kucu ako mjesecna rata prelazi trecinu porodicnih prihoda. Mada mislimd a je to sada slucaj, a po pricama ljudi do krize koja je pocela 2008. si mogao i bez papira dobiti kredit za kucu. Ja sma tek preselio ovde 2009. pa ne znam kakva je situacija bila prije.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#60 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

landlord wrote:@Zviz - po tome sto si napisao se apsolutno ne ispalti kupiti kucu u Danskoj. Ovde je dosta drugacije. Mi smo se odlucili da kupimo kucu jer nam je nesto malo jeftinije da placamo kredit za 3-sobnu kucu nego da iznajmljujemo dvosoban stan. Pa ti sad vidi gdje je tu logika. I ovde ti nece dati da kupis kucu ako mjesecna rata prelazi trecinu porodicnih prihoda. Mada mislimd a je to sada slucaj, a po pricama ljudi do krize koja je pocela 2008. si mogao i bez papira dobiti kredit za kucu. Ja sma tek preselio ovde 2009. pa ne znam kakva je situacija bila prije.

Ovdje moze da ti je kredit 1/2 plate bez nekih vecih poteskoca, jer banke su sebe osigurale na vise nacina, kao prvo das 15 do 20% u kesu, sto neznaci da ti nisi od neke privatne kuce podigo kredit za to sumu, ali banka koja daje za kucu dobije tu sumu iz tvojih ruku. Onda ako kuca ode na licitaciju ti su gubitnik, jer ono sto si otplatio su vec dobili, a na licitacijama kuce ideu za 1/2 originalne cijene pa kako ga god okrenes banka ce dobiti svoju punu sumu. Tako da ovdje za kucu dobiti kredit nije nikakva teskoca. Ovdje daju djeci sa 23 godine kredite za kucu. Problem je sto je trziste previsoko sa cijenema, kad covjek pogleda koliko je kuca na prodaji a da su cijene i dalje u nebu nema logike. Neko se opari, ima neko stavrno umoci dobro ali to je jedan od 10. Grubo receno, otvoreni zatvor, jer kupovina kuce je ko neki simbol da neces micati iz Danske nikad, jer ako je kupis sa 30 god. i na 30 god. dok je otplatis imas 60 god. Recimo ako hoces da imas penziju od cca. 2.800€ mjesecno, moras svaki mjesec da odvojis do 65 god. 2.500kr [cca. 340€] ako pocnes sa 25 godina. Ako sa 29 onda cca. 2.900kr [cca. 390€]. Danci se inace zaduzuju u kredite maksimalno, auta su 90% na kredit od 2-3 godine do 6-7. Namjestaj na kredit. Tehnologija na kredit. Pa cak i putovanja na kredit. Kuca je jednostavno simbol luksuza - zvuci glupo ali je tako. Vile sa bazenima i igralistima su opisi iz prica o princezama i princovima za malu djecu. Ja placam stan od 64,5m2 mjesecno cca. 600€, u samom centru grada koji ima oko 300.000 stanovnika. Prije sam bio u stanu od nepunih 100m2 i mjesecno je kostao oko 780€ ali nije bio skroz u centru ali nesto veci. Za to sumu mozes neku mizernu kucu naci pa da ti je rata 600-700€ ali dok dodas druge obaveze za zemlju slobodno pomnozi za sa 2.

http://www.nybolig.dk/maegler/pages/pro ... pno=101721
Evo sta dobijes za 2 miliona dollara u Danskoj :D
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#61 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy »

landlord wrote:
detroit-mercy wrote: Glede refinancinga, dobio 2.5% na 15 godina a imao sam 5.45 na 30. Nisam imao problema sa refinanciranjem obzirom da je procijenjena vrijednost mnogo veca nego ostatak duga.
2.5% na 15 godina? Super. Cestitam.
Šeha wrote:i pod kojim uslovima?
Ja sam to uradio proslog novembra i proces je bio puno tezi nego dobiti kredit prvi put. Ipak na kraju se isplatilo.
Kamata je sa 6% (30 godina fiksni - placao 5 godina) pala na 3.6% (20 godina fiksni kredit)
Ustedio 5 godina i $150-$200 mjesecno.
Jesi morao ponovo platiti closing kad si radio refinancing?

Mi smo kupili u septembru 2011. sa 4.25% fiksnom kamatnom stopom na 30 godina. Mislim da je jos rano za refinansiranje.
Da morao sam opet da platim closing, oko $1500, medjutim kada uzmes sve u obzir onda se isplati i to dobro.
Glede refinanciranja, to ti ne mogu nista savjetovati jer ti najbolje poznajes svoju finansijsku situaciju. Sada, da li je rano ili ne to je vec druga stvar. Nevjerjujem da ce FED jos dugo drzati ovako niske kamate, obzirom da je ovo istorijsko dno kamata, mislim da one u nekoj bliskoj buducnosti mogu ici samo u jednom pravcu ka gore. Imas u Excel-u mortgage loan calculator, koji ti omogucava da u principu vidis vise scenarija oko refinanciranja. Mada opet, ti najbojlje poznajes svoju finansijsku sitaciju i shodno njoj treba da donosis takve odluke koje imaju implikacije na duzi period.
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#62 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by minderpuza »

U toku sam refinansiranja, takodje ponovo moram platiti closing, ali izbjegavam ucesce ovaj put jer je vrijednost kuce porasla za oko 20% (Chicago) obzirom da smo kupili forclosure i renovirali (do duse dosta je para ulozeno) dobila sam kamatu od 3.85% na 30 godina. Eh sad da li je pametno uzeti na 10, 15 ili 30 godina to je vec subjektivno. Da sam uzela na 20 placala bi istu ratu koju placam sad sa 5.75 interesom ali sam ipak odlucila da je smanjim. Moras negdje placati pa onda nekako bolje investirati i nadati se nekom boljem vremenu. Kiriju sam placala $1130 za dvosoban stan tako da sad kad refinansiram mjesecno rata+taxa+osiguranje = $1300 :D . Nekako ovo vise vidim kao neku investiciju i volim placati manje. Nek oni sebi skupljaju po $15 - $20 dolara mjesecno meni je lakse kad imam para na racunu :D mada opet kazem da je to subjektivno i da zavisi normalno od osobe do osobe :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#63 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

minderpuza wrote:U toku sam refinansiranja, takodje ponovo moram platiti closing, ali izbjegavam ucesce ovaj put jer je vrijednost kuce porasla za oko 20% (Chicago) obzirom da smo kupili forclosure i renovirali (do duse dosta je para ulozeno) dobila sam kamatu od 3.85% na 30 godina. Eh sad da li je pametno uzeti na 10, 15 ili 30 godina to je vec subjektivno. Da sam uzela na 20 placala bi istu ratu koju placam sad sa 5.75 interesom ali sam ipak odlucila da je smanjim. Moras negdje placati pa onda nekako bolje investirati i nadati se nekom boljem vremenu. Kiriju sam placala $1130 za dvosoban stan tako da sad kad refinansiram mjesecno rata+taxa+osiguranje = $1300 :D . Nekako ovo vise vidim kao neku investiciju i volim placati manje. Nek oni sebi skupljaju po $15 - $20 dolara mjesecno meni je lakse kad imam para na racunu :D mada opet kazem da je to subjektivno i da zavisi normalno od osobe do osobe :)
Koliko godina imas? Jer ako ti je sada recimo 35 god. onda dok je otplatis taman si zrela za starackog doma :D nego reci mi taj grunt na kojem je kuca, pa recimo da je neki manji 'ranch' od 3 duluma, jel ti mozes sjepati zemlju po zelji i prodavati?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#64 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy »

Zviz wrote:
minderpuza wrote:U toku sam refinansiranja, takodje ponovo moram platiti closing, ali izbjegavam ucesce ovaj put jer je vrijednost kuce porasla za oko 20% (Chicago) obzirom da smo kupili forclosure i renovirali (do duse dosta je para ulozeno) dobila sam kamatu od 3.85% na 30 godina. Eh sad da li je pametno uzeti na 10, 15 ili 30 godina to je vec subjektivno. Da sam uzela na 20 placala bi istu ratu koju placam sad sa 5.75 interesom ali sam ipak odlucila da je smanjim. Moras negdje placati pa onda nekako bolje investirati i nadati se nekom boljem vremenu. Kiriju sam placala $1130 za dvosoban stan tako da sad kad refinansiram mjesecno rata+taxa+osiguranje = $1300 :D . Nekako ovo vise vidim kao neku investiciju i volim placati manje. Nek oni sebi skupljaju po $15 - $20 dolara mjesecno meni je lakse kad imam para na racunu :D mada opet kazem da je to subjektivno i da zavisi normalno od osobe do osobe :)
Koliko godina imas? Jer ako ti je sada recimo 35 god. onda dok je otplatis taman si zrela za starackog doma :D nego reci mi taj grunt na kojem je kuca, pa recimo da je neki manji 'ranch' od 3 duluma, jel ti mozes sjepati zemlju po zelji i prodavati?
Jarane, ti ovdje mozes kupiti sta hoces. Evo dosta raje ovdje gdje ja zivim kupuje zemlju, sume, pasnjake na sjeveru :D tamo ti je divljina :D ono za vikendice. 3 duluma nije uopse neka parcela, Danska ti je jedno USA drugo u Danskoj je vjerovatno kao i u Holandiji napuljezalo jedno na drugo a ovdje imas zemlje koliko hoces.
A glede toga da ce sa 65 imati npr. otplacenu kucu, kakve to veze ima. Da renta, sa 65 bi pogledala iza sebe i vidjela da je za kiriju isplatila nekih 300-400 hiljada dollara a ovako ce imati kucu koju ce moci realno gledajuci u Chicagu za 30 godina prodati za minimum 500k. Da ne govorimo o prednostima zivota u kuci u odnosu na stan.
I ne zavaravaj se, godine jako brzo prolaze.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#65 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

detroit-mercy wrote:
Zviz wrote:
minderpuza wrote:U toku sam refinansiranja, takodje ponovo moram platiti closing, ali izbjegavam ucesce ovaj put jer je vrijednost kuce porasla za oko 20% (Chicago) obzirom da smo kupili forclosure i renovirali (do duse dosta je para ulozeno) dobila sam kamatu od 3.85% na 30 godina. Eh sad da li je pametno uzeti na 10, 15 ili 30 godina to je vec subjektivno. Da sam uzela na 20 placala bi istu ratu koju placam sad sa 5.75 interesom ali sam ipak odlucila da je smanjim. Moras negdje placati pa onda nekako bolje investirati i nadati se nekom boljem vremenu. Kiriju sam placala $1130 za dvosoban stan tako da sad kad refinansiram mjesecno rata+taxa+osiguranje = $1300 :D . Nekako ovo vise vidim kao neku investiciju i volim placati manje. Nek oni sebi skupljaju po $15 - $20 dolara mjesecno meni je lakse kad imam para na racunu :D mada opet kazem da je to subjektivno i da zavisi normalno od osobe do osobe :)
Koliko godina imas? Jer ako ti je sada recimo 35 god. onda dok je otplatis taman si zrela za starackog doma :D nego reci mi taj grunt na kojem je kuca, pa recimo da je neki manji 'ranch' od 3 duluma, jel ti mozes sjepati zemlju po zelji i prodavati?
Jarane, ti ovdje mozes kupiti sta hoces. Evo dosta raje ovdje gdje ja zivim kupuje zemlju, sume, pasnjake na sjeveru :D tamo ti je divljina :D ono za vikendice. 3 duluma nije uopse neka parcela, Danska ti je jedno USA drugo u Danskoj je vjerovatno kao i u Holandiji napuljezalo jedno na drugo a ovdje imas zemlje koliko hoces.
A glede toga da ce sa 65 imati npr. otplacenu kucu, kakve to veze ima. Da renta, sa 65 bi pogledala iza sebe i vidjela da je za kiriju isplatila nekih 300-400 hiljada dollara a ovako ce imati kucu koju ce moci realno gledajuci u Chicagu za 30 godina prodati za minimum 500k. Da ne govorimo o prednostima zivota u kuci u odnosu na stan.
I ne zavaravaj se, godine jako brzo prolaze.
Danska nije uopste gusto naseljena, Holadnija broji jedno 5-6 puta vise stanovnika a jos manja je od Danske. Nego kod nas nije moguce cijepati sam parcelu pa u gruntu biljezit i tako prodavati. Ovdje to samo mogu firme u saradnji sa opstinom, ili kao u vecini slucaja opstna kroz plan prosirenja. Pa pitam jel moguce u USA recimo imas vecu parceli i mozez da komotno bez jednog duluma, pa recimo da odlucis da prodas dulum, znaci da zatrazis podjelu parcele kako bi mogao prodati jedan dio?
User avatar
Nele70
Posts: 51
Joined: 12/04/2011 07:03

#66 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nele70 »

Ja Sam Odavle wrote:
Nele70 wrote:Googlam sa namjerom da prikupim informacije o sistemima suhe gradnje, pa naletih i na ovu temu. Pročitah ove postove, ne nađoh nijednu korisnu informaciju, ali zato nađoh toliku količinu gluposti da mi se je sve okrenulo u kancelariji.
Uz časne izuzetke (a oni će znati na koga mislim), ostali post-ači na ovoj temi, molim vas, molim:
1. Najružnija i najdegutantnija stvar je kada se miješaju dva jezika, a posebno sa namjerom da se time na pogrešan način nekome skrene pažnja na sposobnost komunikacije na dva jezika. Uvrijedilo nekoga to ili ne, većina bosanskih "amerikanaca" odnosno, vaših roditelja nije govorilo pravilno ni maternji jezik, ne govori ga ni sada, to su prenijeli na vas djecu i sada mi, normalan svijet moramo da trpimo ta vaša prenemaganja. PRESTANITE VRIJEĐATI I SVOJ MATERNJI I USVOJENI ENGLESKI JEZIK!!!
2. @bevomill i drugi naprđivači, nema sumnje da je tvoja porodica došla tamo gdje ste iz neke seperuše, ima za vas pjesma jedna, poslaću ti je na pp. Istorija naše zemlje je prežvakana već bezbroj puta, pa da se ne ponavljam. Niko ne spori da je maerika napravila čuda u svakom tehnološkom pogledu, pa tako i u graditeljstvu...ali, ja sad u ovom trenutku pišemovo iz zgrade koja je napravljena negdje oko 1770-te, zidana, sa mramornim predvorjem i izgleda zajebano i sada. Živi sretno sa svojim američkim snom, ali imaj malo pijeteta prema zemlji iz koje dolaziš i ovom narodu ovdje.
Otvori temu "Pravopis i postovi na dva jezika". Onda cu ti ja doci da ti pricam o politici u Kantonu Sarajevo.

Ovo je tema o kupovini kuca u dijaspori, genijalac.
`ta ćeš ti pričat o politici u kantonu, koji si ti faktor? Niko nije spomenuo kanton ni politiku, nego to vaše k..čenje na dva polovična jezika...Opet podvlačim, čast izuzecima, ali uglavnom odete polupismeni, vratite se neotesani. K`o Amerika neka zemlja, 1% bogati, 9% kulturni i urbani, 90% redneckovi. Koga boli k.... za vaše landlord, mortagage i ostalo. Prišla je tako meni ljetos gospođa u Vase Miskina, iz aviona se vidi da je naša "gospoja" i pita me na engleskom, još neki "vejoming" akcenat, gdje će naći mjenjačnicu. I ja joj odgovaram na našem, ali ona uporno nastavlja sa pitanjima i podpitanjima na engleskom...šta je htjela postići nikad mi neće biti jasno. E sad neznam odakle si ti "rodijak", ali ima par kota u gradu gdje se ljeti ispijaju kafe u baštama, i u dokolici se kad prolaze ove grupe "another mortagage to visit homeland" turista, podvikuje "ruljak"! Vjerovao ili ne, većina vas se okrene. Tako ruljak, hajd vozdra i nemoj me više peglat, nego kad dođeš ti u tu kantonalnu politiku, pa udri. Evo pohapsilo ovo po federaciji, ima mjesta.
User avatar
Nele70
Posts: 51
Joined: 12/04/2011 07:03

#67 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nele70 »

mislis wrote:znaci ovaj podforum dijaspora postoji samo za domicilne `bosance` da se ispoljavaju po `bosanskoj` dijaspori
nek me neko prosvijetli, pleaseeeeee

"da se ispoljavaju" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#68 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord »

@nele70 - Dok nisam otisao iz BiH i meni je bilo smijesno i cudno da ljudi pocnu zaboravljati svoj jezik i ubacivati neke engleske rijeci. Medjutim, kada sam dosao ovde i meni se to pocelo desavati. Jednostavno kada ne koristis svoj jezik svakodnevno i kad si izlozen stranom jeziku neke rijeci ti je lakse reci na engleskom. Ne iz razloga da bi se neko pravio pametan vec jednostavno struktura recenice je drugacija i nekad samo neku frazu prevedes bukvalno. Ja sam se na pocetku salio na taj nacin, ali jednostavno ne koristenjem maternjeg jezika dolazi do takvih stvari.
Nije mi jasno zasto tebi toliko to smeta?
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#69 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

"odete pulupismeni".
Dijete drago ,dok sam ja zavrsavao srednju skolu,ti si vjerovatno jos piskio u gace i igrao se u pjesku.
Da sada ne pominjem rat i Armiju.
Tema nije za tebe ,idi ti negdje pij kafu i govori da ovako vise ne moze ,a nas pusti da na miru.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#70 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Keiko »

U vrijeme kada je vecina ljudi otisla iz BiH, pojam stambenog kredita na primjer nije ni postojao u nasem okruzenju tako da nije cudno da vecina koristi izraz 'mortgage' jer je specificna vrsta kredita. Zatim, licno ne znam 'nasu' rijec za 'equity' jer je vjerovatno nikad nisam cula ni na jednom jeziku osim Engleskom.

Nikad mi nece biti jasno zasto ljudi koji nisu ta famozna dijaspora zalaze na ovaj podfofum osim naravno da pljuju I omalovazavaju one kojima je podforum namijenjen. :-)
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#71 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

Pio bi on kaficu ,ali ako roditelji daju 2-3 markice . :D
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#72 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by drastic »

ja sam 3 godine zivio u kuci bez placanja, i na kraju su je uzeli
kako da kupim opet?
User avatar
Nele70
Posts: 51
Joined: 12/04/2011 07:03

#73 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nele70 »

doboj71 wrote:"odete pulupismeni".
Dijete drago ,dok sam ja zavrsavao srednju skolu,ti si vjerovatno jos piskio u gace i igrao se u pjesku.
Da sada ne pominjem rat i Armiju.
Tema nije za tebe ,idi ti negdje pij kafu i govori da ovako vise ne moze ,a nas pusti da na miru.
@doboj71- Dobojlija, ovo 71 je valjda godište, tako da sam malo stariji od tebe. Nije mi jasno čemu poveznica sa ratom i Armijom, ti si kao ekskluzivno branio domovinu, a ja sam po tvom podrumaš. Malo paušalno procjenjuješ za nekog sa "srednjom školom". Jesi li ti iz Grapske slučajno? Kako se ono kaže kod vas-Bolje babi teke zane!!! Ti si mi najdraži :lol:

@landlord-Prijatelju, moji se komentari se i ne odnose na ljude kojima se "omakne", nego na one koji se stalno "omiče" i koji onako napadno poturaju te amerikanizme, valjda da bi nešto dokazali. Moj prijatelj, arhitekta, živi skoro 20 godina u New Yorku ima uzrečicu "nice, čovječe, nice", ali to je sve, a ne svaka druga "awsome", however" ili najjača koju sam čuo: "Jal se kod vas tipiraju konobari?" Molim te, znamo o čemu pričamo.

Dalje, neko apostrofira da je znanje stranog jezika privilegija u kojoj mi ne uživamo...Baš????

Naravno da je postojao pojam stambenih kredita, i prije rata, a i neposredno poslije, ali je trebalo neko vrijeme da se ponudi kao proizvod tržištu.

Toliko od mene, vidim da vam dižem pritisak, a i vikend je, odoh ispijati kafu na vikendici i govoriti kako ovo nemože više ovako...živi mi bili, malo sam se šalio. :-D :-D :-) :-)











j
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#74 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by minderpuza »

Pa ovako, mislim da se (bar ovdje u Chicagu) trziste nekretnina malo pokrenulo. Ako budem zaista otplacivala kucu do kraja imat cu nekih 62 godine, ali se u tom slucaju bar nadam rijesenom stambenom pitanju. Ako trziste krene, mozda je prodam i ranije pa razgulim odavde, zavisno od toga da li ce djeca imati zelju ili ne zivjeti van USA mada mislim da hoce jer jeeedva cekaju svaki godisnji i put za Sarajevo. Dobra stvar kod nekretnina u USA je sto mozes vidjeti i cijene odnosno istoriju prodaje kuce unazad 15-ak godina. Ja sam svoju realno jeftino platila obzirom da je Chicago u pitanju jer je trebalo uloziti u nju. Zadnji put kad je bila na trzistu prije pada ekonomije prodata je za $400 hiljada a ja sam je uzela za $185 hiljada i ulozila modzda nekih 25-30 hiljada s tim da sam joj podigla vrijednost tim ulaganjem na $248 hiljada. Ovdje vecina amerikanaca su ljudi koji ne znaju skoro nista sami uraditi, nasi ljudi su puno snalazljiviji. Amerikanci vole platiti duplo ali nek je sve vec sredjeno i da ne moraju nista kuckati i popravljati. Ovdje npr. renoviras kuhinju i kupatilo i za cas podignes cijenu. Sto se tice zemlje u Chicagu se to ne isplati jer ako i ima negdje neki komadic zemlje to je preskupo plus zone ne dozvoljavaju gradnju bilo cega vec samo onoga sto je tu vec bilo ili sto ce se uklopiti u izgled naselja u kome se nalazi. Van Chicaga imas zemlje za kupiti na primjere u prigradskim naseljima (suburb) su kuce najcesce jeftinije sa 3x vecom bascom iza kuce. Parcele u Chicagu su obicno standardne jer je sve grid sistem regulisano. Eh sad sa vecom zemljom ide i veci porez, jer je porez obicno na zemlju sa dodatkom na kucu. Uh nadam se da sam malo ovo pojednostavila :D sretno svima koji zele nesto kupiti. Za mene je kuca bila idealno rjesenje jer imam 2 djece poprilicno nemirne tako da nikome ne smetamo svojim skakanjem :D a da budem iskrena stan jednostavno ne volim, mahalsko sam dijete i nekako mi kuca draza. U svakom slucaju, ko je u mogucnosti bolje je kupiti jer se vremenu nadas nekom povratu pa ako svi propadnu nek propadnem i ja, a kad placas kiriju nemas se cemu nadati sto se povrata tice.
doboj71
Posts: 598
Joined: 21/07/2011 05:20

#75 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

ZA tvoj info ,ja sam iz Doboja ,a imam dosta prijatelja iz Grapske .A posto ti znas za grapsku ,i znas sta se sve tamo desilo ,i ti si vjerovatno iz okoline.kazes ode na vikendicu ,pa vjerovatno imas i kucu ili stan.
Zato mi nije jasno sta ti trebaju ovakvi postovi?podforum je dijaspora ,a imate stotine drugih tema da se javljate .
Post Reply