Kupovina Kuce u SAD

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#26 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

Nista, ja samo govorim da je glupo povlaciti paralelu izmedju naseg vele grada u Bosni i ovdje u Americi kao i suburban area ovdje i dole, ogromna razlika u strukturi stanovnistva, u zaradi, statusu, kriminalu itd itd.
A ono je najbolje imati i jedno i drugo, ako si u situaciji da si priustis.
:D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#27 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by jefferson »

detroit-mercy wrote:Pravo vrijeme za kupovinu, market je na dnu ili skoro dotakao dno. Ja bogami kupio, cijena sitnica, forclosed property. Kuca je prije cetiri godine placena duplo vise, sub-urbia, naselje srednja klasa zivi. Zelenilo i te pizdarije svuda okolo. Samo da dodam, da je rata malo vise od polovine sto bi platio za dvosoban apartman, ovako za male pare dobije keru od 2000s/f sa dvije garaze. Ja bogami nisam mogao niti htio propustiti ovaku priliku, jer ovo se ne ukazuje svaki dan. Moja preporuka, buy.
Pretpostavljam da si iz Detroita.
Ja cesto idem u Detroit, i mogu samo reci sa srecom! Stvarno ne znam sta ocekivati tu u buducnosti!
dina_m
Posts: 11
Joined: 04/06/2009 21:35

#28 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by dina_m »

Ja sam kucu kupila prije tri godine, i to ispod realne joj cijene i sad kad cijene kucama padaju moja rata je porasla - poskupio porez. I to za $130 mjesecno. Za ovoliku rata kolika mi je sada trenutno bi mogla placati duplo bolju kucu.
A sto se tice racunice u kucama, ja tu nevidim bash nikakvu. Ja za 30 godina, na koliko sam je uzela, moram platiti vise od $300.000, ne racunajuci na to da ce taxa i dalje rasti. U toku tih 30 godina, krov ce se morati najmanje dva puta mijenjati, klima vise puta, sajding vjerovatno jednom, sa vanjske strane morat ce se farbati vise puta..plus za termite..Da ostanem ovdje trebat ce mi jos dodatnih $100.000 za odrzavanje, a za tih 30 godina to ce opet biti stara kuca, stara erija, zalud sto sam ja svoju odrzavala ako i susjedi nisu svoje, doci ce neke nove kuce, novi modeli...a mi crkli da isplatimo ovu nasu koja tada nace vrijediti ni deseti dio od onih para sto bismo trebali dati.
E jedino rahatluk je u kuci veci, prostor i sloboda naravno, iz tog sam je razloga i kupila.
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#29 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

@dina_m
Svaka ti cast ako si naletila na kucu ispod cijene u tom periodu, kazem ako, kad su one bile na kulminaciji svoje vrijednosti na marketu, to ti je bio vrlo dobar potez, period 2004-2006. Sad, tvoja rata da se poveca prekonoci bez nekog ociglednog razloga, sad mi je to malo nelogicno. Obicno rata ostaje ista za tih 30 godina ali Escrow Account koji placas uz ratu se mijenja najcesce ali uglavnom u neznatnim $$$. Bilo bi dobro da ako mozes da provjeris sta je to sto placas najedanput vise $130, to moze biti nesto od Insurance na kucu, lokalne Taxe na zemljiste, Mortgauge Insurance, ili kamata na mortgauge koja moze biti i klizna pored fixne. Jednostavno negdje mora lezati razlog za prekonoci poskupljenje.
Takodjer, vjerovatno znas da ovaj mortgage insurance koji iznosi obicno $50-$100 se brise, ali moras zvati banku kojoj placas i oni ti spreme covjeka koji procijenjuje kucu, ukoliko imas najmanje 20% equity in, tj. tvojih para cisto u njoj.
Eh, sad slazem se da kuca je dodatna obaveza i kao takva nije za svakoga u smislu odrzavanja, ali dosta tog je pokriveno sa Insurance policy koji ti placas uz ratu. Ali karpeti, krecenje, trava, bijela tehnika, termiti, itd itd, to je sve po tebi. Takodjer ako ne zivis u losim klimatskim uslovima i na lokaciji (prekomjerni snijeg ili vlaga), kuca moze potrajati i potrajati uz mali trud i ulaganje sa tvoje strane. Kuca se u svakom slucaju vise isplati u odnosu na rentu gotovo u 99% slucajeva, pogotovo ukoliko si voljna i u mogucnosti da skratis taj period sa 30 godina na 15 ili manje, opet kazem ako si u situaciji. U ovakoj situaciji si definitivno profitirala.

P.S.
Momentalno, a pogotovo od pocetka ove godine je bio povoljan period za refinansiranje kuce, ukoliko si i da si to iskoristila bila bi ispred XXX amerikanaca u povojljnijoj finansijskoj situaciji, ti i tvoja cjelokupna porodica.
Last edited by corolla02 on 10/06/2009 04:56, edited 1 time in total.
cim
Posts: 18
Joined: 10/06/2009 02:56

#30 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by cim »

@dina_m
rata na mortgage ti moze porasti samo ako ti je kamata klizna, a ako je na 30 godina onda nije klizna.... prema tome neko ti uzima $130 mjesecno
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#31 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by TheMule »

cim wrote:@dina_m
rata na mortgage ti moze porasti samo ako ti je kamata klizna, a ako je na 30 godina onda nije klizna.... prema tome neko ti uzima $130 mjesecno
Rekla je porez se poveco...
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#32 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by corolla02 »

TheMule wrote:
cim wrote:@dina_m
rata na mortgage ti moze porasti samo ako ti je kamata klizna, a ako je na 30 godina onda nije klizna.... prema tome neko ti uzima $130 mjesecno
Rekla je porez se poveco...
Meni takodjer tu nesto ne stima, ne mogu da vjerujem da je taj porez, porez na zemljiste ako mislimo isto, da ode gore prekonoci za $130 sto je 130X12= $1560 godisnje, jedino ako nije ovo placano prije pa sad se neko sjetio napokon, ili mozda @dina_m zivi u Kaliforniji pa tamo gosp. Guvernator :-) nema para, pa naredio drasticno povecanje za duplo!
cim
Posts: 18
Joined: 10/06/2009 02:56

#33 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by cim »

TheMule wrote:
cim wrote:@dina_m
rata na mortgage ti moze porasti samo ako ti je kamata klizna, a ako je na 30 godina onda nije klizna.... prema tome neko ti uzima $130 mjesecno
Rekla je porez se poveco...

jes u pravu si...medjutim kako ce joj se porez povecati ako je vrijednost kuce pala..osim ako nisu izglasali nesto u state or local government.
idi u County Clerk i apliciraj za novu procjenu vrijednosti kuce..jos ce ti se porez i smanjiti...ako je vrijednost kuce pala
User avatar
Nele70
Posts: 51
Joined: 12/04/2011 07:03

#34 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Nele70 »

Googlam sa namjerom da prikupim informacije o sistemima suhe gradnje, pa naletih i na ovu temu. Pročitah ove postove, ne nađoh nijednu korisnu informaciju, ali zato nađoh toliku količinu gluposti da mi se je sve okrenulo u kancelariji.
Uz časne izuzetke (a oni će znati na koga mislim), ostali post-ači na ovoj temi, molim vas, molim:
1. Najružnija i najdegutantnija stvar je kada se miješaju dva jezika, a posebno sa namjerom da se time na pogrešan način nekome skrene pažnja na sposobnost komunikacije na dva jezika. Uvrijedilo nekoga to ili ne, većina bosanskih "amerikanaca" odnosno, vaših roditelja nije govorilo pravilno ni maternji jezik, ne govori ga ni sada, to su prenijeli na vas djecu i sada mi, normalan svijet moramo da trpimo ta vaša prenemaganja. PRESTANITE VRIJEĐATI I SVOJ MATERNJI I USVOJENI ENGLESKI JEZIK!!!
2. @bevomill i drugi naprđivači, nema sumnje da je tvoja porodica došla tamo gdje ste iz neke seperuše, ima za vas pjesma jedna, poslaću ti je na pp. Istorija naše zemlje je prežvakana već bezbroj puta, pa da se ne ponavljam. Niko ne spori da je maerika napravila čuda u svakom tehnološkom pogledu, pa tako i u graditeljstvu...ali, ja sad u ovom trenutku pišemovo iz zgrade koja je napravljena negdje oko 1770-te, zidana, sa mramornim predvorjem i izgleda zajebano i sada. Živi sretno sa svojim američkim snom, ali imaj malo pijeteta prema zemlji iz koje dolaziš i ovom narodu ovdje.
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#35 Re: AW: Kupovina Kuce u SAD

Post by Kal El »

Ne kontam ovakve likove koji pitaju nas u BiH o kupovini kuća u SAD-u...
Ko da im ne postoji google i američki forumi,nego dođu ovdje da se "hvale" kako će kupiti kuće u dijaspori
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#36 Re: AW: Kupovina Kuce u SAD

Post by Kal El »

mislis wrote:znaci ovaj podforum dijaspora postoji samo za domicilne `bosance` da se ispoljavaju po `bosanskoj` dijaspori
nek me neko prosvijetli, pleaseeeeee
Ne,lakše mu je da pita na neki američki forum ili traži na google-u nego da ovdje pita, gdje nema dva il' tri amera.."tjera" ove naše da traže za njega,šta će biti ako nekad bude tražio ovdje majstora za struju..

Evo ti kume
http://bit.ly/17eNWxx
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#37 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Šeha »

Pa veliki broj korisnika klix-a je u dijaspori. Zato smo i dobili podforum (jasno nazvan Dijaspora gdje diskutujemo "... o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.")

Znaci ne krsimo pravila pod-foruma niti bi kome trebali smetati. Ne znam stvarno u cemu je problem i sto ti smeta?
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#38 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Šeha »

mislis wrote:znaci mozemo da se `hvalimo` koliko hocemo i da ne marimo za gramaticke greske pri upotrebi nam materinjeg jezika

sad mi je lakse
fala Seha
Nema na cemu.
A mozemo i zaobici podforume koji ocigledno nisu namjenjeni nama.
Recimo, ja od BH regija posjecujem samo Sarajevo i DIjaspora, na ostale ne idem jer me se ne doticu. Zasto bih isao tamo i nekome prigovarao za nesto sto tamo pise?!

A to da li se hvalimo ili razmjenjujemo misljenja to je subjektivno mozda. Mene recimo interesuju misljenja drugih Bosanaca u USA kako su se snasli, kako su kupili kuce, pod kojim uslovima, kolika im je kamatna stopa... Zanima me jer smo svi mi u manje/vise slicnoj situaciji..

A zar nije lakse zaobici teme koje ti se ne svidjaju nego se prepirati o validnosti istih.

I izvinjavam se na pravopisnim greskama.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#39 Re: AW: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

Kal El wrote:Ne kontam ovakve likove koji pitaju nas u BiH o kupovini kuća u SAD-u...
Ko da im ne postoji google i američki forumi,nego dođu ovdje da se "hvale" kako će kupiti kuće u dijaspori
Šeha wrote:Pa veliki broj korisnika klix-a je u dijaspori. Zato smo i dobili podforum (jasno nazvan Dijaspora gdje diskutujemo "... o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.")

Znaci ne krsimo pravila pod-foruma niti bi kome trebali smetati. Ne znam stvarno u cemu je problem i sto ti smeta?
Koje je to drzava Dijaspora? Na kojem kontinentu? :-) Inozemstvu, inostranstvu, u nekoj drzavi npr. USA, Kanadi, Belgiji etc.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#40 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Avetinho »

Nele70 wrote:Googlam sa namjerom da prikupim informacije o sistemima suhe gradnje, pa naletih i na ovu temu. Pročitah ove postove, ne nađoh nijednu korisnu informaciju, ali zato nađoh toliku količinu gluposti da mi se je sve okrenulo u kancelariji.
Uz časne izuzetke (a oni će znati na koga mislim), ostali post-ači na ovoj temi, molim vas, molim:
1. Najružnija i najdegutantnija stvar je kada se miješaju dva jezika, a posebno sa namjerom da se time na pogrešan način nekome skrene pažnja na sposobnost komunikacije na dva jezika. Uvrijedilo nekoga to ili ne, većina bosanskih "amerikanaca" odnosno, vaših roditelja nije govorilo pravilno ni maternji jezik, ne govori ga ni sada, to su prenijeli na vas djecu i sada mi, normalan svijet moramo da trpimo ta vaša prenemaganja. PRESTANITE VRIJEĐATI I SVOJ MATERNJI I USVOJENI ENGLESKI JEZIK!!!
2. @bevomill i drugi naprđivači, nema sumnje da je tvoja porodica došla tamo gdje ste iz neke seperuše, ima za vas pjesma jedna, poslaću ti je na pp. Istorija naše zemlje je prežvakana već bezbroj puta, pa da se ne ponavljam. Niko ne spori da je maerika napravila čuda u svakom tehnološkom pogledu, pa tako i u graditeljstvu...ali, ja sad u ovom trenutku pišemovo iz zgrade koja je napravljena negdje oko 1770-te, zidana, sa mramornim predvorjem i izgleda zajebano i sada. Živi sretno sa svojim američkim snom, ali imaj malo pijeteta prema zemlji iz koje dolaziš i ovom narodu ovdje.
Otvori temu "Pravopis i postovi na dva jezika". Onda cu ti ja doci da ti pricam o politici u Kantonu Sarajevo.

Ovo je tema o kupovini kuca u dijaspori, genijalac.
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#41 Re: AW: Kupovina Kuce u SAD

Post by Kal El »

@Nele70
Baš tako :)

Svi nešto izigravaju Ekrema Jevrića :mrgreen:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#42 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by ladyblue18 »

@ Kal El i ostali - ako nemate sta raditi na ovom pf-u nemate ni razloga da nekome branite da pise sta hoce, pa makar bilo o uzgajanju ovaca na NZ-u.

Forum nije vasa privatna svojina. Ovo od sada upamtite.
Hvala.
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#43 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Šeha »

Da pokusamo ignorisati ove sto temu o nekretninama u SAD pokusavaju skrenuti na "Pravopis Bosanskog jezika" i da se drzimo teme.

Koliko vas je refinanciralo kredit u zadnjih godinu i pod kojim uslovima?
Ja sam to uradio proslog novembra i proces je bio puno tezi nego dobiti kredit prvi put. Ipak na kraju se isplatilo.
Kamata je sa 6% (30 godina fiksni - placao 5 godina) pala na 3.6% (20 godina fiksni kredit)
Ustedio 5 godina i $150-$200 mjesecno.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#44 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by detroit-mercy »

detroit-mercy wrote:Pravo vrijeme za kupovinu, market je na dnu ili skoro dotakao dno. Ja bogami kupio, cijena sitnica, forclosed property. Kuca je prije cetiri godine placena duplo vise, sub-urbia, naselje srednja klasa zivi. Zelenilo i te pizdarije svuda okolo. Samo da dodam, da je rata malo vise od polovine sto bi platio za dvosoban apartman, ovako za male pare dobije keru od 2000s/f sa dvije garaze. Ja bogami nisam mogao niti htio propustiti ovaku priliku, jer ovo se ne ukazuje svaki dan. Moja preporuka, buy.
Da citiram sam svoj post od prije 3 godine. Cijena danas duplo visa nego sto sam platio 2009 :skoljka: . Trziste nekretnina je poludilo u zadnjih par mjeseci, kuce se postave za prodaju i za par dana odu.
Glede refinancinga, dobio 2.5% na 15 godina a imao sam 5.45 na 30. Nisam imao problema sa refinanciranjem obzirom da je procijenjena vrijednost mnogo veca nego ostatak duga.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#45 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord »

detroit-mercy wrote: Glede refinancinga, dobio 2.5% na 15 godina a imao sam 5.45 na 30. Nisam imao problema sa refinanciranjem obzirom da je procijenjena vrijednost mnogo veca nego ostatak duga.
2.5% na 15 godina? Super. Cestitam.
Šeha wrote:i pod kojim uslovima?
Ja sam to uradio proslog novembra i proces je bio puno tezi nego dobiti kredit prvi put. Ipak na kraju se isplatilo.
Kamata je sa 6% (30 godina fiksni - placao 5 godina) pala na 3.6% (20 godina fiksni kredit)
Ustedio 5 godina i $150-$200 mjesecno.
Jesi morao ponovo platiti closing kad si radio refinancing?

Mi smo kupili u septembru 2011. sa 4.25% fiksnom kamatnom stopom na 30 godina. Mislim da je jos rano za refinansiranje.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#46 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

Zavisi u kojoj banci imas racun(e).Ja sam clan kreditne unije(credit union),i u zadnjih 6 godina uzeo sam 4 kredita od njih,(dva stana ,kuca i refinancing).Nijednom nisam platio closing ,oni uvijek plate .Ali ako isplatim kredit u prvih 5 godina ,onda bi platio closing(klauzula u ugovoru).
Zadnji kredit uzeo prije dva mjeseca ,refinancing, 15 godina ,i 3.4% kamata.
Kamate su sada stvarno povoljne,tko god planira da kupuje ,dobra je situacija za to.
Pokusao sam da ne mjesam puno Bosanski i Engleski ,zbog prigovora . :D :D :D
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#47 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by landlord »

Nisam ni ja platio closing kada sam kupovao kucu, ali sam mislio da mozda moras platiti ponovo closing kada radis refinansiranje.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#48 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by Zviz »

Nebi se pravio previse pametan oko kredita u USA ali ako samo uzmem u obzir to na 30 godina ili 20, ljudi pa to vam je dug period. Meni sve preko 12 godina zvuci glomazno a ne 20, to vam dodje da bacite pogled nazad u 1993 godinu ili 1983.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#49 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

Vjerovatno ne ,ali najbolje normalno provjeri u banci .Oni ti mogu i reci da li ti se isplati refinacirati ,bez obzira sto si kupio kucu prije dvije godine .
Ako ti je dobra kreditna istorija ,imas solidan posao , i nemas previse ostalih dugova ,vjerovatno mozes dobiti povoljniju kamatu.Mozes i vidjeti koji ti je income/ debt ratio,(koliko zaradjujes i trosis).
Pa hebiga ,ako si landlord ,live up to that name. :D
Cini mi se da kreditne unije imaju povoljnije uslove nego banke.
doboj71
Posts: 600
Joined: 21/07/2011 05:20

#50 Re: Kupovina Kuce u SAD

Post by doboj71 »

Zviz wrote:Nebi se pravio previse pametan oko kredita u USA ali ako samo uzmem u obzir to na 30 godina ili 20, ljudi pa to vam je dug period. Meni sve preko 12 godina zvuci glomazno a ne 20, to vam dodje da bacite pogled nazad u 1993 godinu ili 1983.
Nije toliko bitno.Ima ljudi koji kupuju i plate keshom.Moj je kredit na 15 godina.
Zavisi i gdje kupujes kucu.Nisu iste cijene u kaliforniji, i recimo u upstate NY.Ja sam sebi pravio kucu ,2200 sq ft(oko 200 kvadrata),kostala me oko 140 hiljada.Takva slicna kuca ,da je firma pravi ,bila bi oko 250-300 hiljada.
Ali ja imam dosta rodjaka ,jarana ,brata tako da smo svi radili na kuci .Pomazemo jedni drugima .
Ko ne zna nista da radi oko kuce ,kupi novu kucu ,i ima vecu ratu kredita .
Post Reply