Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5676 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

Pozz

Zna li neko kakva je trenutna situacija sa nostrifikacijom diplome? Koje je vrijeme cekanja?


Offtopic:

- Ako neko zeli da radi u Njemackoj - potreban instalater - montazer reklama- Treba da zna malo oko struje nista puno, da se ne boji visine, da zna sta je busilica da ima iskustva u montazama bilo kakvim - Reklame su jednostavne za montirati u principu..
- Ide se na pravilo zapadnog balkana - pozeljno da vec ima termin ..
- vise info PM
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5677 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

sacred000 wrote: 15/08/2022 07:53 Zna li neko kakva je trenutna situacija sa nostrifikacijom diplome? Koje je vrijeme cekanja?
Teško ćeš dobiti konkretniji odgovor na ovo pitanje jer zavisi od mnogo faktora - pokrajina, škola/zvanje i u konačnici službenik koji ti obrađuje dokumente.

Ja sam npr. prošle godine sve završio za nekih cca. pet mjeseci.
Androidracun
Posts: 2
Joined: 17/10/2016 18:47

#5678 Re: Viza za Njemacku

Post by Androidracun »

escobar__ wrote: 15/08/2022 21:19
sacred000 wrote: 15/08/2022 07:53 Zna li neko kakva je trenutna situacija sa nostrifikacijom diplome? Koje je vrijeme cekanja?
Teško ćeš dobiti konkretniji odgovor na ovo pitanje jer zavisi od mnogo faktora - pokrajina, škola/zvanje i u konačnici službenik koji ti obrađuje dokumente.

Ja sam npr. prošle godine sve završio za nekih cca. pet mjeseci.
Koja skola? Mozes li opisati gdje sta kako je islo?
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#5679 Re: Viza za Njemacku

Post by Kio »

Pozdrav ekipa,

Na termin u ambasadi, da li originalne dokumente samo predate na uvid ili i njih morate predati na obradu, pa ih dobijete poslije? Naprimjer, diploma, orginalni ugovor o radu.

Hvala,
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5680 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

sacred000 wrote: 15/08/2022 07:53 Pozz

Zna li neko kakva je trenutna situacija sa nostrifikacijom diplome? Koje je vrijeme cekanja?


Previse uopsteno, koja pokrajina, koje zvanje?
Ja za medicinsku skolu u Bayernu cekam preko 7 mjeseci 🤦‍♀️ U maju bila dopuna :cry:
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#5681 Re: Viza za Njemacku

Post by Jaska111 »

Kio wrote: 16/08/2022 07:57 Pozdrav ekipa,

Na termin u ambasadi, da li originalne dokumente samo predate na uvid ili i njih morate predati na obradu, pa ih dobijete poslije? Naprimjer, diploma, orginalni ugovor o radu.

Hvala,
Samo na uvid.
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#5682 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

Androidracun wrote: 16/08/2022 07:13
escobar__ wrote: 15/08/2022 21:19

Teško ćeš dobiti konkretniji odgovor na ovo pitanje jer zavisi od mnogo faktora - pokrajina, škola/zvanje i u konačnici službenik koji ti obrađuje dokumente.

Ja sam npr. prošle godine sve završio za nekih cca. pet mjeseci.
Koja skola? Mozes li opisati gdje sta kako je islo?
Elektrotehnička škola, a išao preko agencije VBM Agentur München (jer mi je jezik tada bio potanak) (oni posreduju ali ne mogu utjecati na ishod i brzinu obrade podataka). Njihovo bilo 200, sama nostrifikacija 600 eura.

U IHK Fosa me potrefio fin službenik zbog čega sam završio poprilično brzo u poređenju s nekim poznanicima koji su čekali i preko 12 mjeseci.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#5683 Re: Viza za Njemacku

Post by Kio »

Jaska111 wrote: 16/08/2022 09:31
Kio wrote: 16/08/2022 07:57 Pozdrav ekipa,

Na termin u ambasadi, da li originalne dokumente samo predate na uvid ili i njih morate predati na obradu, pa ih dobijete poslije? Naprimjer, diploma, orginalni ugovor o radu.

Hvala,
Samo na uvid.
Hvala vam.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5684 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

komsinica_s_drugog wrote: 16/08/2022 09:29
sacred000 wrote: 15/08/2022 07:53 Pozz

Zna li neko kakva je trenutna situacija sa nostrifikacijom diplome? Koje je vrijeme cekanja?


Previse uopsteno, koja pokrajina, koje zvanje?
Ja za medicinsku skolu u Bayernu cekam preko 7 mjeseci 🤦‍♀️ U maju bila dopuna :cry:
Elektrotenhicka skola, pokrajina Baden Wurtemberg - Landkreis Konstanz - "ubrzana" procedura
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5685 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Oh, Bodensee :srce:
Blizu cu i ja, ali kako sve ide tamo za dvije godine nekad :lol:
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5686 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

komsinica_s_drugog wrote: 16/08/2022 14:03 Oh, Bodensee :srce:
Blizu cu i ja, ali kako sve ide tamo za dvije godine nekad :lol:
Ah super :D ja idem u Singen (tu mi je posao, a stan u Gottmadingen), sve imam, super poslodavca sve mi zavrsio i sve placa ali je problem sto se IHK mora cekati ..

Koji posao? Na koji način ideš?
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#5687 Re: Viza za Njemacku

Post by Copper »

sacred000 wrote: 17/08/2022 07:44
komsinica_s_drugog wrote: 16/08/2022 14:03 Oh, Bodensee :srce:
Blizu cu i ja, ali kako sve ide tamo za dvije godine nekad :lol:
Ah super :D ja idem u Singen (tu mi je posao, a stan u Gottmadingen), sve imam, super poslodavca sve mi zavrsio i sve placa ali je problem sto se IHK mora cekati ..

Koji posao? Na koji način ideš?
Ja sam bio blizu u Konstanzu 2019., kada sam iskorisatavo HR pasos, da radim i putujem malo. Pa poslije toga otiso skroz na sjever u Bremen, Kiel i na kraju Esbjerg.
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5688 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

sacred000 wrote: 17/08/2022 07:44
komsinica_s_drugog wrote: 16/08/2022 14:03 Oh, Bodensee :srce:
Blizu cu i ja, ali kako sve ide tamo za dvije godine nekad :lol:
Ah super :D ja idem u Singen (tu mi je posao, a stan u Gottmadingen), sve imam, super poslodavca sve mi zavrsio i sve placa ali je problem sto se IHK mora cekati ..

Koji posao? Na koji način ideš?
Medicinska sestra ili ti na forumskom jeziku peracica guzica ❤
Idem po ubrzanom postupku, nije ironija :lol: Sve imam, kliniku, jezik, uskoro stan, samo Defizitbescheid nikad docekat 🤦‍♀️
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5689 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

komsinica_s_drugog wrote: 17/08/2022 12:07
sacred000 wrote: 17/08/2022 07:44

Ah super :D ja idem u Singen (tu mi je posao, a stan u Gottmadingen), sve imam, super poslodavca sve mi zavrsio i sve placa ali je problem sto se IHK mora cekati ..

Koji posao? Na koji način ideš?
Medicinska sestra ili ti na forumskom jeziku peracica guzica ❤
Idem po ubrzanom postupku, nije ironija :lol: Sve imam, kliniku, jezik, uskoro stan, samo Defizitbescheid nikad docekat 🤦‍♀️
A kod mene nema taj Defizitbescheid, nego samo da je diploma Gleichwertigkeit bar polovicno ali svejedno cekam IHK FOSA da odradi svoj dio posla. kazu 2 mjeseca traje mada nisam siguran koliko istinu govore..
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#5690 Re: Viza za Njemacku

Post by kazo »

Je li neko radio u skorije vrijeme nostrifikaciju diplome za medicinare? Je li bolje ici preko neke agencije ili samostalno zavrsiti?
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5691 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

kazo wrote: 17/08/2022 18:00 Je li neko radio u skorije vrijeme nostrifikaciju diplome za medicinare? Je li bolje ici preko neke agencije ili samostalno zavrsiti?
Ja radim. Vjeruj, bolje ti je sam, evo mene agencija zavlaci godinu dana 🤦‍♀️ Nista od dogovora nisu ispunili.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#5692 Re: Viza za Njemacku

Post by kazo »

komsinica_s_drugog wrote: 17/08/2022 18:15
kazo wrote: 17/08/2022 18:00 Je li neko radio u skorije vrijeme nostrifikaciju diplome za medicinare? Je li bolje ici preko neke agencije ili samostalno zavrsiti?
Ja radim. Vjeruj, bolje ti je sam, evo mene agencija zavlaci godinu dana 🤦‍♀️ Nista od dogovora nisu ispunili.
E svasta :-) poslao sam pp, da ne smaram ovdje.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#5693 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo-x.com »

Trebao bih nekog sudskog tumaca za njemacki jezik sa eu pecatom pa eto ako ima neko neku preporuku moze i u pp
zona072
Posts: 125
Joined: 01/12/2018 01:21

#5694 Re: Viza za Njemacku

Post by zona072 »

Procedura je ja mislim ista i za SSS i za VSS. Ja sam poslo samostalno svoju VSS diplomu na evaulaciju, jer kao postoji razlika, za srednjoškolsku diplomu je nostrifikacija, a za fakultetsku evaulacija ili kako već. Uglavnom ja ću napisati za VSS (mada je ista procedura i sa SSS).
Diplomu u ruke i na općinski sud u općini gdje ti se nalazi Univerzitet po apostile pečat, poslije toga kod sudskog tumača na prevod diplome na njemački jezik, poslije toga kopiranje i ovjera da se ne salju orginalni dokumenti. Na stranici anabin provjeriti da li vaša diploma uporediva i "priznata", ako stoji H+ to kopirati. Nakon toga stranica ZAB-a i aplikaciona online forma, koja kada se popuni izađe pdf koji treba kopirati i to se sve zajedno šalje na adresu institutcije ZAB u Bonn. Oni kada zaprime dokumentaciju i vide da je sve tu, posalju vam broj banke na koju morate uplatit taxu, za VSS prva taksa je 200 eura i nakon toga kada uplatiš započinje tvoj proces nostrifikacije/evaulacije diplome, koji moze trajati od 1-3 mjeseca i to je to. Proces je jako jednostavan i moja je preporuka da se izbjegnu sve agencije jer se može uštediti, ukoliko kome bude trebalo na tenane im pm :) :)

Die Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) -- ovo na google
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5695 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

komsinica_s_drugog wrote: 17/08/2022 18:15
kazo wrote: 17/08/2022 18:00 Je li neko radio u skorije vrijeme nostrifikaciju diplome za medicinare? Je li bolje ici preko neke agencije ili samostalno zavrsiti?
Ja radim. Vjeruj, bolje ti je sam, evo mene agencija zavlaci godinu dana 🤦‍♀️ Nista od dogovora nisu ispunili.
Kako to sad funkcionise kada sam radis? Moze i pp ali bolje ovdje javno da svi vide.
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#5696 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Rockefeller wrote: 20/08/2022 11:13
komsinica_s_drugog wrote: 17/08/2022 18:15

Ja radim. Vjeruj, bolje ti je sam, evo mene agencija zavlaci godinu dana 🤦‍♀️ Nista od dogovora nisu ispunili.
Kako to sad funkcionise kada sam radis? Moze i pp ali bolje ovdje javno da svi vide.
Na ovoj stranici su sve informacije https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php

Tu nadjes pokrajinu koju zelis, pogledas koji dokumenti trebaju, sve prevedes kod u EU priznatog sudskog tumaca, ovjeris i saljes. U medjuvremenu trazis poslodavca. Cula sam, ali to me ne drzite za rijec da ima poslodavaca voljnih da oni za tebe salju dokumente i da onda ide brze.
Ja sam trazila agenciju zbog moje specivicne situacije, ali nisu mi bili nesto od pomoci, pa se kajem sto nisam sve sama zapocela.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5697 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

komsinica_s_drugog wrote: 20/08/2022 17:30
Rockefeller wrote: 20/08/2022 11:13

Kako to sad funkcionise kada sam radis? Moze i pp ali bolje ovdje javno da svi vide.
Na ovoj stranici su sve informacije https://www.anerkennung-in-deutschland. ... /index.php

Tu nadjes pokrajinu koju zelis, pogledas koji dokumenti trebaju, sve prevedes kod u EU priznatog sudskog tumaca, ovjeris i saljes. U medjuvremenu trazis poslodavca. Cula sam, ali to me ne drzite za rijec da ima poslodavaca voljnih da oni za tebe salju dokumente i da onda ide brze.
Ja sam trazila agenciju zbog moje specivicne situacije, ali nisu mi bili nesto od pomoci, pa se kajem sto nisam sve sama zapocela.
Puno ti hvala.

Nadam se da ces ubrzo dobiti ono sto trazis :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5698 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#5699 Re: Viza za Njemacku

Post by Arslan_11 »

Evo nakon 9 mjeseci kratki review Njemacke. Dosao preko DHL, radio 3,5 mjeseca, mali grad blizu Dusseldorfa. Znam jezik i nakon 3,5 mjeseca poceo raditi posao koji sam i u BiH radio, tacnije u controllingu. Nemam fax ali sam dobio preporuku od firme iz BiH. Radim vec 4 mjeseca i ljudi su mi skratili probni rad, tako da sam sada za stalno prinljen. Moja preporuka svima, koliko god teško i djelovalo nemoguće. Jezik, jezik i samo jezik. Drugacije te gledaju i kada trazis stan, kada mijenjas vozacku, u opstini, pa i na razgovoru za posao.
Dosta nase raje zapne na nekom "lošijem" poslu samo zbog jezika.
Ima svega ovdje, pogotovo u velikim gradovima, pa cak i u malim. Puno raje koja je doslovno pukla :( nisu agresivni i sl. al tegoba gledati. Dosta alkosa ima. Vecinu ih vidis ako koristis javni prevoz, a ja jos ne ganjam auto, polako.
Dosta naših ljudi nece da mijenja posao zbog straha od tzv. Zustimmunga, tj osobrenja agencije za rad. Jer ti je po pravilu zapadnog balkana viza vezana za jednog poslodavca, ali ako nadjes bolji posao ne pravi niko probleme.

Stan je da prostite jebada, 3 platne liste svi traze. Ja sam imao sreće da sam uletio u stan iz kojeg je izlazio nas cova.

Sjevernije mozda manje plate, ali stanovi mnogo jeftiniji. U DHL npr. satnica je za 1 eur veća u Minhenu nego u Duisburgu.

Najgore je ostaviti porodicu dole i cekati spajanje.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5700 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Arslan_11 wrote: 23/08/2022 17:46 Evo nakon 9 mjeseci kratki review Njemacke. Dosao preko DHL, radio 3,5 mjeseca, mali grad blizu Dusseldorfa. Znam jezik i nakon 3,5 mjeseca poceo raditi posao koji sam i u BiH radio, tacnije u controllingu. Nemam fax ali sam dobio preporuku od firme iz BiH. Radim vec 4 mjeseca i ljudi su mi skratili probni rad, tako da sam sada za stalno prinljen. Moja preporuka svima, koliko god teško i djelovalo nemoguće. Jezik, jezik i samo jezik. Drugacije te gledaju i kada trazis stan, kada mijenjas vozacku, u opstini, pa i na razgovoru za posao.
Dosta nase raje zapne na nekom "lošijem" poslu samo zbog jezika.
Ima svega ovdje, pogotovo u velikim gradovima, pa cak i u malim. Puno raje koja je doslovno pukla :( nisu agresivni i sl. al tegoba gledati. Dosta alkosa ima. Vecinu ih vidis ako koristis javni prevoz, a ja jos ne ganjam auto, polako.
Dosta naših ljudi nece da mijenja posao zbog straha od tzv. Zustimmunga, tj osobrenja agencije za rad. Jer ti je po pravilu zapadnog balkana viza vezana za jednog poslodavca, ali ako nadjes bolji posao ne pravi niko probleme.

Stan je da prostite jebada, 3 platne liste svi traze. Ja sam imao sreće da sam uletio u stan iz kojeg je izlazio nas cova.

Sjevernije mozda manje plate, ali stanovi mnogo jeftiniji. U DHL npr. satnica je za 1 eur veća u Minhenu nego u Duisburgu.

Najgore je ostaviti porodicu dole i cekati spajanje.
Kontroling cega?
Post Reply