Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
sagitariusZE
Posts: 104
Joined: 28/06/2013 23:22

#5551 Re: Viza za Njemacku

Post by sagitariusZE »

Karikaturist wrote: 17/07/2022 16:17
sagitariusZE wrote: 17/07/2022 16:09

Jelde ne kontas ti poentu ovi postova?
Haj utovaraj prtljag i cuti. :mrgreen:
Ja na godisnjem, nisam lud po suncu raditi 🙈
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#5552 Re: Viza za Njemacku

Post by Login77777 »

Optimus09 wrote: 17/07/2022 14:34
Login77777 wrote: 17/07/2022 11:50

A gdje to ima u gradu stan za te pare? Jos pogotovo s hranom i racunima da bude 1000. jedino u krs stanu star 200 godina mozda.
I da dijelis jednu sobu s bugarima, rumunama itd. Zajednicki wc, kupatilo i kuhinja.
Svaka cast,hranite se zdravije nego Merkelova😀
Ne jedemo svi avokado niti zivimo u tek izgradjenom trosobnom stanu,niti sanjamo o cuvenon Minhenu.
Ko je u BiH robijao 200 sati za 600 KM,snace se.
Bezvezna rasprava,svi koji odu uvijek se mogu vratiti.
Ne jedem ni ja avokado. Ali nije to poenta. Nego prica kako se sa 1000 eura moze platiti stan, racuni i hrana u gradu.
Za to nema sanse. Plati racune ode 200-300 eura. Hrana takodzer otislo sve gore. Znam prije 15 godina kad se ode u Njemacku kupovati bude puna korpa kao sada ni pola korpe. Znaci jedes za 200 eura sigurno mozda ih vise. Znaci to je vec 400-500 eura. I hajd sad trazi stan u gradu za ostali 500-600 eura. :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5553 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Da sumiramo.

Ne dolazite u Deu ako niste inzinjeri ili doktori.

Poyy
belfy
Posts: 7661
Joined: 06/08/2007 09:00

#5555 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

ovdje se taman sakupilo dovoljno materijala da se moze jasno razumjeti gdje nastaje razlika misljenja. ja cu ovdje napraviti jedan poduzi post koji ce ukljucivati samo odgovore na postove dva forumasa da bih pokusao doci do poente. jednog koji je i na nasem jeziku funkcionalno nepismen i drugog koji navikao da se pati mu je to ok i u De. posto toga ima mnogo stavit cu ih u spoiler, pa kome se da citati...

@Optimus09
Spoiler
Show
Optimus09 wrote: 14/07/2022 21:54
Karikaturist wrote: 14/07/2022 19:24 Daj ba nemoj da se lazemo, kakav solidan zivot sa tim parama. Mozes da prezivljavas ali bukvalno. Ali ako je to odskocna daska i ako je neko motivisan da brzo nadje bolje onda daj sta das..
Ako je malo sto mi ostane 700-800 eura svaki mjesec,onda ne znam.
Zivi na selu,sa 1600 eura neto mozes uzivati.
apsolutno netacno. jesi probao zivjeti na selu u Bavarskoj? kako ti ostane 700-800 eura od 1600 neto ako ti za smestaj, hranu i prevoz treba minimalno 1000? stedis na hrani? jer na kiriji i prevozu ne mozes...
Optimus09 wrote: 14/07/2022 22:00 Imas nedjelje,praznike pa i prekovremene ako hoces da isplate.Takodje i nebenjob ko zeli.
Ko zeli da ustedi,ustedice.
Ko je u BiH radio za sicu,njemu ce biti dobro.
1600 eura neces tek tako potrositi.
naravno da ces ih tek tako potrositi jer imas fiksne troskove. nece te zaobici ni RTV taksa. ko zeli da ustedi bilo sta od 1600 eura taj ce, bukvalno, morati da odvaja od usta ili hodati u radnom odjelu da bi izbjegavao kupovati odjecu i obucu.
Optimus09 wrote: 14/07/2022 23:33 Nista,hajde da se svi vratimo,vecina nas radi za 1800-1900 neto.
Optimus09 wrote: 14/07/2022 23:35 Vjerujem da ima,ali daleko vise broji moja skupina😂
Baustela,domovi i kuriri najvise.
ovo je jako lijep opis koji jasno govori sa kojim skupinama se druzis. a, stara narodna kaze: "s kim si - takav si."

Optimus09 wrote: 15/07/2022 00:07
sagitariusZE wrote: 15/07/2022 00:01

Pretpostavljam ne u Bavariju, zavisi od regije negdje i sa 1800, moze solidno izgurati, al sumnjam da ono bas bajno
Bavarija,blize kuci😂
Trenutno 1900,bude puno dodataka.
Ne znam zbilja cemu tolika frka oko plate,ja sam odrastao na selu i radio za malu platu.Meni licno je dobro,mogu ustediti,u BiH nisam mogao.
upravo tako. ti si navikao na tezak i slabo placen rad, pa je sada bilo koja stepenica vise za tebe bolja. opet tezak rad, ali barem skoro prosjecno placen. ja zaista vjerujem da ti mislis da ti je dobro i da uspijes ustediti, jer sada jesi na stepenici vise. ali, moras razumjeti da nemaju svi iste startne pozicije. recimo, ja sam imao bolju startnu, ali startao nize, ali to cu opisati u zavrsnom dijelu posta.
Optimus09 wrote: 16/07/2022 21:49 Haman vi zivite ko bubreg u loju pa vam sve ispod 3000 neto malo🤣
Kad je ko dobio 1600,uvijek postoje dodaci.
13-ta plata,urlaub geld i mjesec dana godisnjeg u BiH vecina moze sanjati.
Svi trebaju probati,u svakom slucaju nesto ce ustediti.
Neki zaboravljaju da vecina u BiH radi jos za 700 KM u prosjeku.
Zajebace se onaj ko ima kucu ili stan i platu 1500 KM.
Najvise idu upravo oni koji nemaju nijedno.
jesi ti ikada dobio 13-u platu ili urlaub geld? ako jesi koliki im je iznos bio? zaboravio si navesti i Weinacht geld na listu... ja imam kucu i imao sam platu oko 1200 - 1300 kad sam otisao. nisam se ni sekunde zahebao...
Optimus09 wrote: 16/07/2022 22:34 Sprdajte se,ko je u BiH uvijek bio na nuli ili dugovima i najednom moze ustediti 1000 maraka,njima je super.
sada upravo dolazimo do tog istog jaza gdje je neko rintacio za male pare, a sada moze da rintaci za nesto vece... i nisi trebao napisati "njima"...
Optimus09 wrote: 17/07/2022 14:34
Login77777 wrote: 17/07/2022 11:50

A gdje to ima u gradu stan za te pare? Jos pogotovo s hranom i racunima da bude 1000. jedino u krs stanu star 200 godina mozda.
I da dijelis jednu sobu s bugarima, rumunama itd. Zajednicki wc, kupatilo i kuhinja.
Svaka cast,hranite se zdravije nego Merkelova😀
Ne jedemo svi avokado niti zivimo u tek izgradjenom trosobnom stanu,niti sanjamo o cuvenon Minhenu.
Ko je u BiH robijao 200 sati za 600 KM,snace se.
Bezvezna rasprava,svi koji odu uvijek se mogu vratiti.
e, ovo je jos jedan iskren post vrijedan za procitati da bi se bolje razumjelo sugovornika. naravno da nisi jeo avokado ako si rinatao 200 sati u BiH za 600 KM, bas kao sto sada, po toj istoj matrici razmisljanja, ne mozes ni da sanjas u tom, tebi "cuvenom" Minhenu.
---------------------------------------------------------------------------------------

@sagitariusZE
Spoiler
Show
sagitariusZE wrote: 14/07/2022 23:27
skafiskafsnjak wrote: 14/07/2022 20:20 1600 je premalo svugdje.... Pogotovo sada kada su cijene svega otisle u qrac.
Ali da se dodje..... Sto da ne, nece gladan ostati, to je sigurno. Pa kasnije traziti bolje.
Sta je bolje, ljudi bez diplome ne mogu bolje naci, mogu al nije to neka velika financijska razlika.Pa ev i mi na aerodromu imamo “solidne” plate al ginemo samo tak, a i to si prosjecne plate 1800-1900, za bavariju smijesne pare.. nije bajno u njemackoj kao sto nasi to misle, dobro neko rece nije ovo pocetak 2000tih…realno ko zeli da ide bolje da ganja austriju, plate bara bara s njemackom al jeftiniji stanovi…
sta ti znaci ljudi bez diplome? bez priznate srednje skole? naravno da neko ko je jedva uspio zavrsiti osnovnu skolu ne mogu na bolje, osim ako se u samoj njemackoj ne prekvalifikuju. no, ako nisu srednju skolu uspjeli zavrsiti na svom jeziku onda tesko da ce to uspjeti na njemackom... a sto se tice solidne plate - evo sada sve i jedan Aldi trazi radnike za 14 EUR po satu sa sansom za napredovanje nakon par mjeseci. toliko i o solidnoj plati...
sagitariusZE wrote: 14/07/2022 23:42
Karikaturist wrote: 14/07/2022 23:39 Sta radis na aerodromu Zenicanin?
Utovara prtljaga, moze se brzo napredovati na vise pozicije al opet manjak ljudi pa sve radis, jos sam da mi kazu da letim avion
ne mozes "letit avion" nepismeni druze. mozes letiti u avionu ili upravljati avionom. ali, nemaj brige, ako i sa njima ovako pricas nece ti sigurno dati da "letis avion"...
sagitariusZE wrote: 15/07/2022 00:01
Optimus09 wrote: 14/07/2022 23:54

Da.
Pretpostavljam ne u Bavariju, zavisi od regije negdje i sa 1800, moze solidno izgurati, al sumnjam da ono bas bajno
u Bavarskoj, a ne u Bavariju moj nepismeni prijatelju.
sagitariusZE wrote: 16/07/2022 16:25 :?
komsinica_s_drugog wrote: 16/07/2022 09:07 Ovim proljevima od teskog zivota u Njemackoj se mogu samo smijati :lol:
Svi koji ste namjerili ici i za manje plate ne dajte da vas trolovi obeshrabre, samo grabite naprijed. Njemacka je u svakom pogledu daleko ispred BiH, pa i ako vam bude malo para uvijek mozete naci Nebenjob, on uskoro ide na preko 500 €, a samo par puta mjesecno izletis na taj posao.

Bila sam ja u Njemackoj, placala stan, slala kuci djeci i muzu i zivjela, svaki mjesec putovala ili kuci u BiH ili po Njemackoj, isavsi na razgovore za posao, pa ne da nam je moglo biti 1700 nego sam uspjela i ustedit. I da, bilo i mesa i voca i povrca, slatkisa, grickalica. Islo se na Marienplatz na kafu, na jezera na rucak itd.
Kupovala se odjeca (Orsay, NewYorker itd) djeci, muzu, meni, ne moze skupo, i novi mobitel i polovan autic...
Samo picite :thumbup:
Znaci zivjela si u Minhenu, slala svojima, ustedila, putovala, kupovala i super skupoj prodsvnici newyorker!Wow svaka cast, mozes li ni reci koliko ti je stan warm kostao i koliko stan u m2, koji dio Minhena, jer pretpostavljam da si nesto malo placala?Koliko ti je rata bila za Auto?Ugovor za telefon?Da li si placala rtv taxu, da li si placala rechtschutz?Daj nam taj savjet, jer negdje si morala ustediti il malo placati naspram nas sada?Jer ocigledno mi u Minhenu i regiji sa 1800/1900 prosjecnom platom negdje grijesimo…

I da sto se nebejob tice, da bi ti dosla do ti 450€ (trenutno), moras raditi sigurno neki 4-5-6 dana zavisno koliko sati! Znaci na tvoj glavni posao tj vollzeit ti radis vecinom 22 dana u mjesecu i na to dodaj ovi 4-5-6 dana od nebejob, et izracunaj koliko dana slobodno u mjesecu imas! To je zivot, posao kuca- kuca posao, ko zeli takav zivot bujrum!Niko ovdje ne govori da se ne treba ici al da je toliko bajno koliko bosnjo prica kad dodje na odmor i nije!Vecinu je stid priznati da je otisao u njemacku a nije mu med i mlijeko…
Bavarska regija, a pogotovo Minhen, nema prosjecnu platu od 1800 - 1900. a gdje gresis? pa, na to mogu samo djelomicno odgovoriti. gresis u pisanju svog maternjeg jezika, a onda gresis u razmisljanju. takve, obicno, i najlakse ubijede da je prosjecna plata u Minhenu 1800 - 1900 i da im treba nebenjob (jer im pokazu njemacke penzionere kako rade isti). ispravi me ako sam sta pogresio.
sagitariusZE wrote: 17/07/2022 10:47
escobar__ wrote: 17/07/2022 09:48 Masa ljudi radi za 1.600 EUR netto i žive sasvim ok - nikakav luksuz ali za početak dovoljno.

Litra dizela u Njemačkoj oko 2 EUR, plata nek je 1.600 EUR.
Litra dizela u Bosni i Hercegovini oko 3.60 KM, plata nek je 1.000, 1.200 KM.

Ulje u propaloj Njemačkoj oko 4 EUR, plata nek je 1.600 EUR.
Ulje u Bosni i Hercegovini isto oko 4, 5 KM (ne znam tačno koliko je), plata nek je 1.200 KM.

Šta vele uhljebi, šta je bolje? [/quote ]

samo baustelci sa placenim smjestajem i prevozom zive ok sa 1600 eur. svi ostali se samo pate.





opet se vracamo na ono - sa kim se druzis? pricati da je samo to ono sto mozes ocekivati je smijesno. ali, ti vec godinama se mucis i razmjenjujes price sa njima i tako ce i da ostane ocigledno...



bolji post ne bih ni sam napisao o ispodprosjecnom radniku u njemackoj... "Prezivit", "et", "corona udarila", "Al", "nasi djevojki", "dodje"... druze, tebi je Njemacka zaista ponudila najbolje sto je mogla i misle samo da ti njemacki jos malo fali... a onda ces da letis avion!

eh, sada da sumiram tesko stecene utiske nakon citanja ove teme i o prepirkama. ajde, prepiranja ce uvijek biti jer svako ima razlicit ugao gledanja, svakako. no, covjek se obicno zapita i ko pise sa druge strane. cisto da bi i sam sigurniji bio, jel?

evo, da iznesem i ja svoju pricu da ne bude da samo procjenjujem tudje...

ja sam u Njemacku dosao na satnicu ispod minimalne i na to sam svjesno pristao jer mi je to ostvarilo brzi dolazak. umjesto da cekam 6-9 mjeseci (koliko se tada cekalo) ja sam vizu dobio za 3. prva godina je bila pakao (o kojem mogu knjigu da napisem). prosao smjestaje koje danas prijateljima pokazujem kao atrakciju. radio 240 - 330 sati mjesecno. vidio vise Njemacke od ijednog njemca i upoznao vise sela od njihovog ministra za komunikacije...

naravno, vecina nasih ljudi ce pristati na to, ali sta onda bude razlika u percepciji nakon toga?

pa, razlika je sto su neki navikli na bolje i svjesni su da su skocili u blato i cupaju se sto prije van istog. dok, drugi nisu. njima je to blato nesto ugodnije od Bosanskog. handri njih Hans isto kao i Mujo, ali! kaze - placa i prekovremeno i vikende... a jos mozes i nebenjob, pa ti i godisnji dadne...

no, sta je tu najveca prepreka da bi jedni i isti bili na istoj deredzi? pa zelja i volja za hebenim ucenjem. mada to njemci dobro rjesavaju i svode nase ljude u suru, sto bi se reklo. ali neko ko je zadnji put pokusao nesto naucuti u osnovnoj skoli tesko da ce jezik brzo savladati, a kao sto je vise puta ponovljeno na temi to je osnov za bilo koji napredak (ako izuzmeno IT).

sada da lagano saradu privodim kraju. svima je lako da provjere koliko kosta smjestaj u kojem dijelu De, bas kao sto mogu da isto provjere i za plate. ona prica o doktorima je smijesna, ali necu da je se doticem iz razloga... sada se barem informacije lakse dijele nego ikada prije.

imam osjecaj da sam zaboravio pomenuti jos stogod, ali ako nadodjem budem napisao.


P.S. nadam se da ce pomenuti dvojac razumjeti sta sam napisao...
ibizza
Posts: 4577
Joined: 05/06/2008 00:46

#5556 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Moja dva druga, 2019. zajedno odu u DE, brza pošta, smještaj malo udaljen od grada, ali jeftin Jedan ide kao apsolvent na Poljoprivrednom faksu, drugi kao pravnik, Master završio. Prvi ima želju da ostane, drugi ima želju da pronađe stelu u BiH i da se zaposli kao pravnik. Prvi odmah kreće sa radom, zalaganjem, dize broj paketa, poslije mjesec dana upisuje kurs , uči jezik...drugi, poslije 3 dana vožnje, odlučuje da se prebaci na sjever Njemačke, kao bolja plata, ovdje tanko. Prelazi u drugi grad, druga firma, radi, ali preko neke stvari, jebe sve živo od Merkel ove do Bakira, poslije 5 mjeseci zakači se sa šefom, pa mijenja firmu i ide u Frankfurt na građevinu, plata 1500 E. Ovaj prvi, poslije 9 mjeseci , došao do B1, mijenja firmu, odlazi iz brze pošte u prehrambenu proizvodnju, poslije 6 mjeseci diplomira u Sarajevu, radi noatrifikaciju diplome i u toj firmi postaje tehnolog, jezik uči, B2 sada. Ovaj drugi još nikada nije upisao kurs, radi i dalje na građevini, plata oko 1800 Eura....kod ovog prvog plata 2.500 do 2.700 Eura.

Toliko :)
Karikaturist
Posts: 3800
Joined: 20/12/2020 10:03

#5557 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Svugdje se trud na kraju isplati. To je univerzalno pravilo..
sagitariusZE
Posts: 104
Joined: 28/06/2013 23:22

#5558 Re: Viza za Njemacku

Post by sagitariusZE »

belfy wrote: 17/07/2022 18:58 ovdje se taman sakupilo dovoljno materijala da se moze jasno razumjeti gdje nastaje razlika misljenja. ja cu ovdje napraviti jedan poduzi post koji ce ukljucivati samo odgovore na postove dva forumasa da bih pokusao doci do poente. jednog koji je i na nasem jeziku funkcionalno nepismen i drugog koji navikao da se pati mu je to ok i u De. posto toga ima mnogo stavit cu ih u spoiler, pa kome se da citati...

@Optimus09
Spoiler
Show
Optimus09 wrote: 14/07/2022 21:54

Ako je malo sto mi ostane 700-800 eura svaki mjesec,onda ne znam.
Zivi na selu,sa 1600 eura neto mozes uzivati.
apsolutno netacno. jesi probao zivjeti na selu u Bavarskoj? kako ti ostane 700-800 eura od 1600 neto ako ti za smestaj, hranu i prevoz treba minimalno 1000? stedis na hrani? jer na kiriji i prevozu ne mozes...
Optimus09 wrote: 14/07/2022 22:00 Imas nedjelje,praznike pa i prekovremene ako hoces da isplate.Takodje i nebenjob ko zeli.
Ko zeli da ustedi,ustedice.
Ko je u BiH radio za sicu,njemu ce biti dobro.
1600 eura neces tek tako potrositi.
naravno da ces ih tek tako potrositi jer imas fiksne troskove. nece te zaobici ni RTV taksa. ko zeli da ustedi bilo sta od 1600 eura taj ce, bukvalno, morati da odvaja od usta ili hodati u radnom odjelu da bi izbjegavao kupovati odjecu i obucu.
Optimus09 wrote: 14/07/2022 23:33 Nista,hajde da se svi vratimo,vecina nas radi za 1800-1900 neto.
Optimus09 wrote: 14/07/2022 23:35 Vjerujem da ima,ali daleko vise broji moja skupina😂
Baustela,domovi i kuriri najvise.
ovo je jako lijep opis koji jasno govori sa kojim skupinama se druzis. a, stara narodna kaze: "s kim si - takav si."

Optimus09 wrote: 15/07/2022 00:07

Bavarija,blize kuci😂
Trenutno 1900,bude puno dodataka.
Ne znam zbilja cemu tolika frka oko plate,ja sam odrastao na selu i radio za malu platu.Meni licno je dobro,mogu ustediti,u BiH nisam mogao.
upravo tako. ti si navikao na tezak i slabo placen rad, pa je sada bilo koja stepenica vise za tebe bolja. opet tezak rad, ali barem skoro prosjecno placen. ja zaista vjerujem da ti mislis da ti je dobro i da uspijes ustediti, jer sada jesi na stepenici vise. ali, moras razumjeti da nemaju svi iste startne pozicije. recimo, ja sam imao bolju startnu, ali startao nize, ali to cu opisati u zavrsnom dijelu posta.
Optimus09 wrote: 16/07/2022 21:49 Haman vi zivite ko bubreg u loju pa vam sve ispod 3000 neto malo🤣
Kad je ko dobio 1600,uvijek postoje dodaci.
13-ta plata,urlaub geld i mjesec dana godisnjeg u BiH vecina moze sanjati.
Svi trebaju probati,u svakom slucaju nesto ce ustediti.
Neki zaboravljaju da vecina u BiH radi jos za 700 KM u prosjeku.
Zajebace se onaj ko ima kucu ili stan i platu 1500 KM.
Najvise idu upravo oni koji nemaju nijedno.
jesi ti ikada dobio 13-u platu ili urlaub geld? ako jesi koliki im je iznos bio? zaboravio si navesti i Weinacht geld na listu... ja imam kucu i imao sam platu oko 1200 - 1300 kad sam otisao. nisam se ni sekunde zahebao...
Optimus09 wrote: 16/07/2022 22:34 Sprdajte se,ko je u BiH uvijek bio na nuli ili dugovima i najednom moze ustediti 1000 maraka,njima je super.
sada upravo dolazimo do tog istog jaza gdje je neko rintacio za male pare, a sada moze da rintaci za nesto vece... i nisi trebao napisati "njima"...
Optimus09 wrote: 17/07/2022 14:34
Svaka cast,hranite se zdravije nego Merkelova😀
Ne jedemo svi avokado niti zivimo u tek izgradjenom trosobnom stanu,niti sanjamo o cuvenon Minhenu.
Ko je u BiH robijao 200 sati za 600 KM,snace se.
Bezvezna rasprava,svi koji odu uvijek se mogu vratiti.
e, ovo je jos jedan iskren post vrijedan za procitati da bi se bolje razumjelo sugovornika. naravno da nisi jeo avokado ako si rinatao 200 sati u BiH za 600 KM, bas kao sto sada, po toj istoj matrici razmisljanja, ne mozes ni da sanjas u tom, tebi "cuvenom" Minhenu.
---------------------------------------------------------------------------------------

@sagitariusZE
Spoiler
Show
sagitariusZE wrote: 14/07/2022 23:27

Sta je bolje, ljudi bez diplome ne mogu bolje naci, mogu al nije to neka velika financijska razlika.Pa ev i mi na aerodromu imamo “solidne” plate al ginemo samo tak, a i to si prosjecne plate 1800-1900, za bavariju smijesne pare.. nije bajno u njemackoj kao sto nasi to misle, dobro neko rece nije ovo pocetak 2000tih…realno ko zeli da ide bolje da ganja austriju, plate bara bara s njemackom al jeftiniji stanovi…
sta ti znaci ljudi bez diplome? bez priznate srednje skole? naravno da neko ko je jedva uspio zavrsiti osnovnu skolu ne mogu na bolje, osim ako se u samoj njemackoj ne prekvalifikuju. no, ako nisu srednju skolu uspjeli zavrsiti na svom jeziku onda tesko da ce to uspjeti na njemackom... a sto se tice solidne plate - evo sada sve i jedan Aldi trazi radnike za 14 EUR po satu sa sansom za napredovanje nakon par mjeseci. toliko i o solidnoj plati...
sagitariusZE wrote: 14/07/2022 23:42

Utovara prtljaga, moze se brzo napredovati na vise pozicije al opet manjak ljudi pa sve radis, jos sam da mi kazu da letim avion
ne mozes "letit avion" nepismeni druze. mozes letiti u avionu ili upravljati avionom. ali, nemaj brige, ako i sa njima ovako pricas nece ti sigurno dati da "letis avion"...
sagitariusZE wrote: 15/07/2022 00:01

Pretpostavljam ne u Bavariju, zavisi od regije negdje i sa 1800, moze solidno izgurati, al sumnjam da ono bas bajno
u Bavarskoj, a ne u Bavariju moj nepismeni prijatelju.
sagitariusZE wrote: 16/07/2022 16:25 :?

Znaci zivjela si u Minhenu, slala svojima, ustedila, putovala, kupovala i super skupoj prodsvnici newyorker!Wow svaka cast, mozes li ni reci koliko ti je stan warm kostao i koliko stan u m2, koji dio Minhena, jer pretpostavljam da si nesto malo placala?Koliko ti je rata bila za Auto?Ugovor za telefon?Da li si placala rtv taxu, da li si placala rechtschutz?Daj nam taj savjet, jer negdje si morala ustediti il malo placati naspram nas sada?Jer ocigledno mi u Minhenu i regiji sa 1800/1900 prosjecnom platom negdje grijesimo…

I da sto se nebejob tice, da bi ti dosla do ti 450€ (trenutno), moras raditi sigurno neki 4-5-6 dana zavisno koliko sati! Znaci na tvoj glavni posao tj vollzeit ti radis vecinom 22 dana u mjesecu i na to dodaj ovi 4-5-6 dana od nebejob, et izracunaj koliko dana slobodno u mjesecu imas! To je zivot, posao kuca- kuca posao, ko zeli takav zivot bujrum!Niko ovdje ne govori da se ne treba ici al da je toliko bajno koliko bosnjo prica kad dodje na odmor i nije!Vecinu je stid priznati da je otisao u njemacku a nije mu med i mlijeko…
Bavarska regija, a pogotovo Minhen, nema prosjecnu platu od 1800 - 1900. a gdje gresis? pa, na to mogu samo djelomicno odgovoriti. gresis u pisanju svog maternjeg jezika, a onda gresis u razmisljanju. takve, obicno, i najlakse ubijede da je prosjecna plata u Minhenu 1800 - 1900 i da im treba nebenjob (jer im pokazu njemacke penzionere kako rade isti). ispravi me ako sam sta pogresio.
sagitariusZE wrote: 17/07/2022 10:47

eh, sada da sumiram tesko stecene utiske nakon citanja ove teme i o prepirkama. ajde, prepiranja ce uvijek biti jer svako ima razlicit ugao gledanja, svakako. no, covjek se obicno zapita i ko pise sa druge strane. cisto da bi i sam sigurniji bio, jel?

evo, da iznesem i ja svoju pricu da ne bude da samo procjenjujem tudje...

ja sam u Njemacku dosao na satnicu ispod minimalne i na to sam svjesno pristao jer mi je to ostvarilo brzi dolazak. umjesto da cekam 6-9 mjeseci (koliko se tada cekalo) ja sam vizu dobio za 3. prva godina je bila pakao (o kojem mogu knjigu da napisem). prosao smjestaje koje danas prijateljima pokazujem kao atrakciju. radio 240 - 330 sati mjesecno. vidio vise Njemacke od ijednog njemca i upoznao vise sela od njihovog ministra za komunikacije...

naravno, vecina nasih ljudi ce pristati na to, ali sta onda bude razlika u percepciji nakon toga?

pa, razlika je sto su neki navikli na bolje i svjesni su da su skocili u blato i cupaju se sto prije van istog. dok, drugi nisu. njima je to blato nesto ugodnije od Bosanskog. handri njih Hans isto kao i Mujo, ali! kaze - placa i prekovremeno i vikende... a jos mozes i nebenjob, pa ti i godisnji dadne...

no, sta je tu najveca prepreka da bi jedni i isti bili na istoj deredzi? pa zelja i volja za hebenim ucenjem. mada to njemci dobro rjesavaju i svode nase ljude u suru, sto bi se reklo. ali neko ko je zadnji put pokusao nesto naucuti u osnovnoj skoli tesko da ce jezik brzo savladati, a kao sto je vise puta ponovljeno na temi to je osnov za bilo koji napredak (ako izuzmeno IT).

sada da lagano saradu privodim kraju. svima je lako da provjere koliko kosta smjestaj u kojem dijelu De, bas kao sto mogu da isto provjere i za plate. ona prica o doktorima je smijesna, ali necu da je se doticem iz razloga... sada se barem informacije lakse dijele nego ikada prije.

imam osjecaj da sam zaboravio pomenuti jos stogod, ali ako nadodjem budem napisao.


P.S. nadam se da ce pomenuti dvojac razumjeti sta sam napisao...
Profesore, sve ste upravu, vasem postu se nema sta dodati.Slazem se sa svakom napisanom rijeci.Budite mi pozdravljeni.I naravno ako Vam trebaju instrukcije u vezi pravopisa njemackoj jezik, slobodno mi se javite putem privatne poruke, da Vas naucim kako se pise „Weinnachtsgeld“ i „Urlaubsgeld“, pa da mozes “glumiti” profesora i za njemacki jezik 😀

Samo jedna stvar me zanima, kolika je prosjecna plata u Minhenu, ako samo gledamo stanovnike koji su tu na osnovu radne vize? 2300, 2200 netto?
Last edited by sagitariusZE on 18/07/2022 00:54, edited 5 times in total.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5559 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

:lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5560 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Evo u Minkenu ste siromasni ako.ste sami i zaradjujete 1500 evrica :mrgreen:

https://ru.muenchen.de/2022/134/Neue-Ar ... uro-102353
belfy
Posts: 7661
Joined: 06/08/2007 09:00

#5561 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

sagitariusZE wrote: 18/07/2022 00:22
belfy wrote: 17/07/2022 18:58 ovdje se taman sakupilo dovoljno materijala da se moze jasno razumjeti gdje nastaje razlika misljenja. ja cu ovdje napraviti jedan poduzi post koji ce ukljucivati samo odgovore na postove dva forumasa da bih pokusao doci do poente. jednog koji je i na nasem jeziku funkcionalno nepismen i drugog koji navikao da se pati mu je to ok i u De. posto toga ima mnogo stavit cu ih u spoiler, pa kome se da citati...

@Optimus09
Spoiler
Show
apsolutno netacno. jesi probao zivjeti na selu u Bavarskoj? kako ti ostane 700-800 eura od 1600 neto ako ti za smestaj, hranu i prevoz treba minimalno 1000? stedis na hrani? jer na kiriji i prevozu ne mozes...


naravno da ces ih tek tako potrositi jer imas fiksne troskove. nece te zaobici ni RTV taksa. ko zeli da ustedi bilo sta od 1600 eura taj ce, bukvalno, morati da odvaja od usta ili hodati u radnom odjelu da bi izbjegavao kupovati odjecu i obucu.





ovo je jako lijep opis koji jasno govori sa kojim skupinama se druzis. a, stara narodna kaze: "s kim si - takav si."




upravo tako. ti si navikao na tezak i slabo placen rad, pa je sada bilo koja stepenica vise za tebe bolja. opet tezak rad, ali barem skoro prosjecno placen. ja zaista vjerujem da ti mislis da ti je dobro i da uspijes ustediti, jer sada jesi na stepenici vise. ali, moras razumjeti da nemaju svi iste startne pozicije. recimo, ja sam imao bolju startnu, ali startao nize, ali to cu opisati u zavrsnom dijelu posta.



jesi ti ikada dobio 13-u platu ili urlaub geld? ako jesi koliki im je iznos bio? zaboravio si navesti i Weinacht geld na listu... ja imam kucu i imao sam platu oko 1200 - 1300 kad sam otisao. nisam se ni sekunde zahebao...



sada upravo dolazimo do tog istog jaza gdje je neko rintacio za male pare, a sada moze da rintaci za nesto vece... i nisi trebao napisati "njima"...



e, ovo je jos jedan iskren post vrijedan za procitati da bi se bolje razumjelo sugovornika. naravno da nisi jeo avokado ako si rinatao 200 sati u BiH za 600 KM, bas kao sto sada, po toj istoj matrici razmisljanja, ne mozes ni da sanjas u tom, tebi "cuvenom" Minhenu.
---------------------------------------------------------------------------------------

@sagitariusZE
Spoiler
Show

sta ti znaci ljudi bez diplome? bez priznate srednje skole? naravno da neko ko je jedva uspio zavrsiti osnovnu skolu ne mogu na bolje, osim ako se u samoj njemackoj ne prekvalifikuju. no, ako nisu srednju skolu uspjeli zavrsiti na svom jeziku onda tesko da ce to uspjeti na njemackom... a sto se tice solidne plate - evo sada sve i jedan Aldi trazi radnike za 14 EUR po satu sa sansom za napredovanje nakon par mjeseci. toliko i o solidnoj plati...



ne mozes "letit avion" nepismeni druze. mozes letiti u avionu ili upravljati avionom. ali, nemaj brige, ako i sa njima ovako pricas nece ti sigurno dati da "letis avion"...



u Bavarskoj, a ne u Bavariju moj nepismeni prijatelju.



Bavarska regija, a pogotovo Minhen, nema prosjecnu platu od 1800 - 1900. a gdje gresis? pa, na to mogu samo djelomicno odgovoriti. gresis u pisanju svog maternjeg jezika, a onda gresis u razmisljanju. takve, obicno, i najlakse ubijede da je prosjecna plata u Minhenu 1800 - 1900 i da im treba nebenjob (jer im pokazu njemacke penzionere kako rade isti). ispravi me ako sam sta pogresio.



eh, sada da sumiram tesko stecene utiske nakon citanja ove teme i o prepirkama. ajde, prepiranja ce uvijek biti jer svako ima razlicit ugao gledanja, svakako. no, covjek se obicno zapita i ko pise sa druge strane. cisto da bi i sam sigurniji bio, jel?

evo, da iznesem i ja svoju pricu da ne bude da samo procjenjujem tudje...

ja sam u Njemacku dosao na satnicu ispod minimalne i na to sam svjesno pristao jer mi je to ostvarilo brzi dolazak. umjesto da cekam 6-9 mjeseci (koliko se tada cekalo) ja sam vizu dobio za 3. prva godina je bila pakao (o kojem mogu knjigu da napisem). prosao smjestaje koje danas prijateljima pokazujem kao atrakciju. radio 240 - 330 sati mjesecno. vidio vise Njemacke od ijednog njemca i upoznao vise sela od njihovog ministra za komunikacije...

naravno, vecina nasih ljudi ce pristati na to, ali sta onda bude razlika u percepciji nakon toga?

pa, razlika je sto su neki navikli na bolje i svjesni su da su skocili u blato i cupaju se sto prije van istog. dok, drugi nisu. njima je to blato nesto ugodnije od Bosanskog. handri njih Hans isto kao i Mujo, ali! kaze - placa i prekovremeno i vikende... a jos mozes i nebenjob, pa ti i godisnji dadne...

no, sta je tu najveca prepreka da bi jedni i isti bili na istoj deredzi? pa zelja i volja za hebenim ucenjem. mada to njemci dobro rjesavaju i svode nase ljude u suru, sto bi se reklo. ali neko ko je zadnji put pokusao nesto naucuti u osnovnoj skoli tesko da ce jezik brzo savladati, a kao sto je vise puta ponovljeno na temi to je osnov za bilo koji napredak (ako izuzmeno IT).

sada da lagano saradu privodim kraju. svima je lako da provjere koliko kosta smjestaj u kojem dijelu De, bas kao sto mogu da isto provjere i za plate. ona prica o doktorima je smijesna, ali necu da je se doticem iz razloga... sada se barem informacije lakse dijele nego ikada prije.

imam osjecaj da sam zaboravio pomenuti jos stogod, ali ako nadodjem budem napisao.


P.S. nadam se da ce pomenuti dvojac razumjeti sta sam napisao...
Profesore, sve ste upravu, vasem postu se nema sta dodati.Slazem se sa svakom napisanom rijeci.Budite mi pozdravljeni.I naravno ako Vam trebaju instrukcije u vezi pravopisa njemackoj jezik, slobodno mi se javite putem privatne poruke, da Vas naucim kako se pise „Weinnachtsgeld“ i „Urlaubsgeld“, pa da mozes “glumiti” profesora i za njemacki jezik 😀

Samo jedna stvar me zanima, kolika je prosjecna plata u Minhenu, ako samo gledamo stanovnike koji su tu na osnovu radne vize? 2300, 2200 netto?
upravo tako moj nepismeni prijatelju. i ja se sa tobom slazem. samo moras obratiti paznju vise na citanje prijatelju. tvoja nepismenost je ono cega se najmanje doticem. neko moze ofulati slovo, ali rijec i recenicu ne. no, vjerujem da nisi morao guglati ove rijeci da bi me pokusao ispraviti. ovako nikad neces "letit avion". cudo je da nisi uvidio da svaku recenicu pocinjem malim slovom... doduse, mozda i nije. elem, kao sto rekoh: s kim si - takav si. tako si dobio i adekvatno navijanje sa tribina.

a sada nesto bez zahebancije. ako ste spremni negdje da sjednemo i da vam pokusamo naci nesto bolje od rintacenja na aerodromu i razbacivanja kofera tu sam. mozemo i na njemackom ili engleskom ako vam je maternji zakrzljao ili ga ne poznajete dovoljno. ako vam ponos to dozvoli, naravno...
User avatar
Optimus09
Posts: 3054
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5562 Re: Viza za Njemacku

Post by Optimus09 »

Kakva ti je to usporedba,kao da smo se poceli dijeliti na kaste😂
Ali opet sit gladnog ne razumije.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5563 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

A kakve veze jbt jezik ima i s cim?

@sagitariusZE ev ti prilike :mrgreen:
belfy
Posts: 7661
Joined: 06/08/2007 09:00

#5564 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Optimus09 wrote: 19/07/2022 04:48 Kakva ti je to usporedba,kao da smo se poceli dijeliti na kaste😂
Ali opet sit gladnog ne razumije.
sta si zelio reci sa ovim?
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5565 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Da li neko zna od vas šta je tačno Präsentzkraft to mi piše u ugovoru zanima me da li traže u ambasadi za to B1 il ne u ugovoru piše da je dovoljan a2. Termin po zapadnoj balkanskoj odredbi dobije
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#5566 Re: Viza za Njemacku

Post by Grom0X »

Ima li neko da je u Mannheim-u, moze da mi se javi na pp?
Hvala
sagitariusZE
Posts: 104
Joined: 28/06/2013 23:22

#5567 Re: Viza za Njemacku

Post by sagitariusZE »

@belfy ako se najmanje dotices mog pravopisa, zasto onda odgovaras na moj post!?Tri puta si citirao moj post i svaki put si me ispravio u vezi pravopisa, a nigdje nisi konkretno odgovario na moj post, na stranu te pravopisne greske!Sta sam ja to pogresno rekao, s ozbirom da mi nisi odgovorio na moje pitanje koja je prosjecna plata u Minhenu!?Nije ovo forum nastavnika bosanskog jezika.Ti ocito nisi skontao sta ja zelim reci sa svojim post-om u vezi realne slike, kako je raditi u njemackoj!Al et vidim da sam te uvrijedio sto negativno pricam o tvojoj novoj domovini.

Naravno mozemo na kafu, nije problem, pretpostavljam ti castis jer tvoja je plata 2500+ netto :) a pricati cemo na mom losem bosanskom jeziku jer ti ocito ne znas jezik drzave u kojoj zaradjujes pare.
belfy
Posts: 7661
Joined: 06/08/2007 09:00

#5568 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

sagitariusZE wrote: 20/07/2022 13:30 @belfy ako se najmanje dotices mog pravopisa, zasto onda odgovaras na moj post!?Tri puta si citirao moj post i svaki put si me ispravio u vezi pravopisa, a nigdje nisi konkretno odgovario na moj post, na stranu te pravopisne greske!Sta sam ja to pogresno rekao, s ozbirom da mi nisi odgovorio na moje pitanje koja je prosjecna plata u Minhenu!?Nije ovo forum nastavnika bosanskog jezika.Ti ocito nisi skontao sta ja zelim reci sa svojim post-om u vezi realne slike, kako je raditi u njemackoj!Al et vidim da sam te uvrijedio sto negativno pricam o tvojoj novoj domovini.

Naravno mozemo na kafu, nije problem, pretpostavljam ti castis jer tvoja je plata 2500+ netto :) a pricati cemo na mom losem bosanskom jeziku jer ti ocito ne znas jezik drzave u kojoj zaradjujes pare.
skoro da si sve dobro rekao, ali ocigledno ne sve dobro i razumio. nisam samo tebi odgovorio, nego i tvom kolegi. naravno da ja castim. i ne samo to. organizujem i cjelodnevno druzenje o mom trosku gdje cemo obici malo i Minhen da ti pokazem i neke dijelove da prosiris vidike, a gratis dobijes moju zivotnu pricu ako mi ispricas svoju. jel posteno?

ako si zaista iskren posalji neki vid kontakta u PM da se cujemo, pa da i to organizujemo.
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5569 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Mimaa0 wrote: 20/07/2022 11:20 Da li neko zna od vas šta je tačno Präsentzkraft to mi piše u ugovoru zanima me da li traže u ambasadi za to B1 il ne u ugovoru piše da je dovoljan a2. Termin po zapadnoj balkanskoj odredbi dobije
?
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5570 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Mimaa0 wrote: 20/07/2022 11:20 Da li neko zna od vas šta je tačno Präsentzkraft to mi piše u ugovoru zanima me da li traže u ambasadi za to B1 il ne u ugovoru piše da je dovoljan a2. Termin po zapadnoj balkanskoj odredbi dobije
?
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#5571 Re: Viza za Njemacku

Post by Olivander »

CItam komentare pojedinih ljudi koji su u Njemackoj i ne mogu da se zacudim njihovom pesimizmu i losim savjetima. Moj savjet je ko god moze da dodje ovamo da mu je to 100 puta bolja opcija od ostanka u Bosni. Ali, neko ko dodje treba da shvati da ne moze da se zadovolji sa nekim bezveznim poslom koji je izabrao za pocetak nego da nauci dobro jezik i da trazi neki bolji posao. Samo tako se moze uspjet. Na pocetku ces mozda raditi za 1500 eura platu ali ako se trudis i guras mozes dogurati i do puno vece plate. Navodim primjer kolege koji radi sa mnom i kojeg sam ja doveo u Njemacku. Dosao da radi za neto platu od 1600 eura. Toliko mu ponudili, njemu bilo OK i pristao i dosao. Za godinu dana jer je jako pametan i vrijedan momak dostigao je platu 2300 eura. Veliki pomak. Da napomenem da radi kao elektricar. I kaze nisam se pokajao ni sekunde. Ima sad i svakakvih slucajeva, zavisi i od struke i svega, naravno i mjesta gdje se nalazis. Nije naravno ista kirija za stan u Stuttgartu i Minhenu i nekim manjim mjestima.
Ko god ima pitanja ili bilo sta da ga interesuje za njemacku nek se slobodno javi...
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#5572 Re: Viza za Njemacku

Post by Olivander »

Mimaa0 wrote: 21/07/2022 08:31
Mimaa0 wrote: 20/07/2022 11:20 Da li neko zna od vas šta je tačno Präsentzkraft to mi piše u ugovoru zanima me da li traže u ambasadi za to B1 il ne u ugovoru piše da je dovoljan a2. Termin po zapadnoj balkanskoj odredbi dobije
?
Mislim da ti za to treba A2, jer je to kao nekakav pomocnik u njezi starijih osoba. Ali ako bi kasnije se skolovao dalje cini mi se da treba B1 ili cak B2.
Nisam siguran...
Mimaa0
Posts: 24
Joined: 10/01/2020 00:28

#5573 Re: Viza za Njemacku

Post by Mimaa0 »

Olivander wrote: 21/07/2022 16:08
Mimaa0 wrote: 21/07/2022 08:31

?
Mislim da ti za to treba A2, jer je to kao nekakav pomocnik u njezi starijih osoba. Ali ako bi kasnije se skolovao dalje cini mi se da treba B1 ili cak B2.
Nisam siguran...

Imam A2 položen, šefica je svakako u ugovoru napisala da je Obavljen razgovor i da je A2 dovoljno da imam


Nadam se da neću imat problema u ambasadi i da ću uspjet dobiti vizu


Svakako hvala Vam na odgovoru
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5574 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

Jel ima neko iskustva sa polaganjem A1 ispita na Goethe?
molim vas za malo info iskustva...

jel teze od OSD ? Vjecito pitanje a nikako odgovor da nadjem ...

Koliko se certifikat ceka ako se plati brzi rezultat?
soul_assassin
Posts: 90
Joined: 20/07/2009 17:04

#5575 Re: Viza za Njemacku

Post by soul_assassin »

sacred000 wrote: 26/07/2022 12:53 Jel ima neko iskustva sa polaganjem A1 ispita na Goethe?
molim vas za malo info iskustva...

jel teze od OSD ? Vjecito pitanje a nikako odgovor da nadjem ...

Koliko se certifikat ceka ako se plati brzi rezultat?
Radio sam pripremu kandidata za oba nivoa, po mom iskustvu je OSD lakši jer su konkretniji zadaci. Takodjer, certifikat se čeka 14 dana od dana polaganja, dok su brzi rezultati već isti dan dostupni.
Post Reply