Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5626 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

rovac13 wrote: 06/08/2022 10:16
Ozimician wrote: 05/08/2022 19:22 Pa šta ti je važnije od prijatelja i familije kad skontaš
Uvo si u pravu.

Ja i sto bi se nekad mozda vratio dole.....tesko jer vecina prijatelja mi je vec gore......a i ostali su u najavi :)

A o financijama je glupo i pricati.
Pa sta imam od prijatelja i familije ako nemam za hljeba. Ne mogu porodicu osnovati, vremenom.se i zdravlje pogorsa...itd
izvrsni direktor
Posts: 9171
Joined: 20/12/2018 16:11

#5627 Re: Viza za Njemacku

Post by izvrsni direktor »

skafiskafsnjak wrote: 06/08/2022 10:19
rovac13 wrote: 06/08/2022 10:16

Uvo si u pravu.

Ja i sto bi se nekad mozda vratio dole.....tesko jer vecina prijatelja mi je vec gore......a i ostali su u najavi :)

A o financijama je glupo i pricati.
Pa sta imam od prijatelja i familije ako nemam za hljeba.
Pa da ti posude, pozovu na rucak...ko ce ti u njemackoj posudit pare da jedes? :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5628 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

izvrsni direktor wrote: 06/08/2022 10:25
skafiskafsnjak wrote: 06/08/2022 10:19

Pa sta imam od prijatelja i familije ako nemam za hljeba.
Pa da ti posude, pozovu na rucak...ko ce ti u njemackoj posudit pare da jedes? :D
Vidis, o tom aspektu nisam razmisljao.
Ima logike :mrgreen:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5629 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

_BataZiv_0809 wrote: 06/08/2022 10:08 Malo vam je prica kompleksaska, no pun intended :zoka:
Nikad.
User avatar
Maharadza
Posts: 16703
Joined: 30/01/2013 15:13

#5630 Re: Viza za Njemacku

Post by Maharadza »

skafiskafsnjak wrote: 06/08/2022 09:07
Rockefeller wrote: 06/08/2022 06:29

nama nema druge nego da idemo nazad, jbg-a nije Njemacka k‘o prije
A BiH napreduje , jos malo roboti ce raditi umjesto nas, a mi cemo.uzivati....

Ako nas ne daj Boze sta zaboli, zvat cemo familiju da budu kraj nas...ne trebamo doktore.
https://www.klix.ba/biznis/poredjenje-c ... /220806020

Šta ovi znaju, "rahatluk" u kriminalno-korumpiranoj i raspaloj BiH nema cijenu... a tek "merak" kada znaš da budućnosti nema, ma ni mastercard to ne može kupit. :skoljka:
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5631 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

Batica je u pravu. Ljudi i kada jedu govna tamo gdje su emigrirali pričaju bajke, jer iako su se riješili malograđanske sredine, nisu se riješili malograđanskog mentaliteta, pa moraju stvari predstavljati boljim nego što objektivno jesu.

Pa i ovdje na forumu je bilo forumaša koji su se redovno mlatili na ovim emigracijskim temama, samo da bi nakon x godina ispričali neku storiju da su se godinama provlačili po šupama.

Potreba da se fotošopiraju životi izvire iz potrebe da se brane lični izbori.

Vrijedi reći da nije puno drugačije ni sa onima koji ostanu ili se vrate. Jednostavno je cijela jedna generacija izluđena pitanjem odlaska.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5632 Re: Viza za Njemacku

Post by moonca »

Zasto je problem zivjeti u 'shupi' vjerujem da se nije mislilo ..doslovno.. ali.. ako je osoba sama. bacati novce na neku 'komociju' i nije neophodno za neko vrijeme , prilagodjavanja u novoj sredini, niti je potrebno kupovati ' bijesna auta' itd....
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5633 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

moonca wrote: 06/08/2022 15:28 Zasto je problem zivjeti u 'shupi' vjerujem da se nije mislilo ..doslovno.. ali.. ako je osoba sama. bacati novce na neku 'komociju' i nije neophodno za neko vrijeme , prilagodjavanja u novoj sredini, niti je potrebno kupovati ' bijesna auta' itd....
Čitaj šta piše, hljeba ti. Nije problem živjeti u šupi, problem je fotošopiranje života.

Ni na forumu ni van istog nisam još sreo čovjeka koji kaže, jebi ga, teško je, trenutno živim u šupi, ali borim se i vjerujem da će biti bolje. Nego je to uvijek post-hoc storija kojom se, opet, hvali svojim križnim putem.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5634 Re: Viza za Njemacku

Post by moonca »

n+1 wrote: 06/08/2022 15:34
moonca wrote: 06/08/2022 15:28 Zasto je problem zivjeti u 'shupi' vjerujem da se nije mislilo ..doslovno.. ali.. ako je osoba sama. bacati novce na neku 'komociju' i nije neophodno za neko vrijeme , prilagodjavanja u novoj sredini, niti je potrebno kupovati ' bijesna auta' itd....
Čitaj šta piše, hljeba ti. Nije problem živjeti u šupi, problem je fotošopiranje života.

Ni na forumu ni van istog nisam još sreo čovjeka koji kaže, jebi ga, teško je, trenutno živim u šupi, ali borim se i vjerujem da će biti bolje. Nego je to uvijek post-hoc storija kojom se, opet, hvali svojim križnim putem.
Nije ni to problem.. mozda nama kao chitaocu izgleda fotoshopiran... iskustva i ochekivanja su indvidualna.... i da, lakshe je nakon nekog vremena napisati. bilo je takvih i takvih situacija.. sto je normalno. rjeshavaju se u 'letu'..
mnoge poznate osobe su nakon 30 i + godina objavile. da , radili smo to i to.. u rudniku, kopali kanale itd.. pnr samo ... tada se to smatra pohvalno. na pochetku karijere bi bila stranputica.. tako shto napisati.. :-)
NediM17
Posts: 21509
Joined: 05/11/2009 11:49

#5635 Re: Viza za Njemacku

Post by NediM17 »

Mozhes li nam ti opisati svoj pochetak u OmeriKi, je li biJo tezhak, jesi li zhivjela u shupici, kol'ko si sad' uspjeshna i tako?
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5636 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

Ne može, napisat će za 30 godina.
NediM17
Posts: 21509
Joined: 05/11/2009 11:49

#5637 Re: Viza za Njemacku

Post by NediM17 »

"ona radi u rudniku i zivot joj nije lak,
i zato ne voli, ne voli muziku,
ona voli ritam jak".
:lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5638 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Maharadza wrote: 06/08/2022 15:02
skafiskafsnjak wrote: 06/08/2022 09:07

A BiH napreduje , jos malo roboti ce raditi umjesto nas, a mi cemo.uzivati....

Ako nas ne daj Boze sta zaboli, zvat cemo familiju da budu kraj nas...ne trebamo doktore.
https://www.klix.ba/biznis/poredjenje-c ... /220806020

Šta ovi znaju, "rahatluk" u kriminalno-korumpiranoj i raspaloj BiH nema cijenu... a tek "merak" kada znaš da budućnosti nema, ma ni mastercard to ne može kupit. :skoljka:
Iskreno, usrali su sa cijenama... Mislim.na Njemacke.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5640 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Image
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5641 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

Greška. Brisati.
belfy
Posts: 7565
Joined: 06/08/2007 09:00

#5642 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 06/08/2022 15:34
moonca wrote: 06/08/2022 15:28 Zasto je problem zivjeti u 'shupi' vjerujem da se nije mislilo ..doslovno.. ali.. ako je osoba sama. bacati novce na neku 'komociju' i nije neophodno za neko vrijeme , prilagodjavanja u novoj sredini, niti je potrebno kupovati ' bijesna auta' itd....
Čitaj šta piše, hljeba ti. Nije problem živjeti u šupi, problem je fotošopiranje života.

Ni na forumu ni van istog nisam još sreo čovjeka koji kaže, jebi ga, teško je, trenutno živim u šupi, ali borim se i vjerujem da će biti bolje. Nego je to uvijek post-hoc storija kojom se, opet, hvali svojim križnim putem.
mozda nisi sreo van foruma, ali da to nisi vidio na forumu? ajde, da se malo ogranicimo, posto ovdje se prica o dijaspori.. nisi vidio nigde takve price na podforumu Dijaspora? odes samo stranicu ili dvije unazad i stoji tamo moj upis, a prije toga i puno drugih, sto na ovoj temi, sto na Austrijskoj...
Karikaturist
Posts: 3658
Joined: 20/12/2020 10:03

#5643 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Stani, znaci u FRA treba 4000 eura za zivot..
To je puno vise od onih magicnih 1600. Necemo Fra vise spominjati :D
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5644 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

belfy wrote: 06/08/2022 20:40
n+1 wrote: 06/08/2022 15:34

Čitaj šta piše, hljeba ti. Nije problem živjeti u šupi, problem je fotošopiranje života.

Ni na forumu ni van istog nisam još sreo čovjeka koji kaže, jebi ga, teško je, trenutno živim u šupi, ali borim se i vjerujem da će biti bolje. Nego je to uvijek post-hoc storija kojom se, opet, hvali svojim križnim putem.
mozda nisi sreo van foruma, ali da to nisi vidio na forumu? ajde, da se malo ogranicimo, posto ovdje se prica o dijaspori.. nisi vidio nigde takve price na podforumu Dijaspora? odes samo stranicu ili dvije unazad i stoji tamo moj upis, a prije toga i puno drugih, sto na ovoj temi, sto na Austrijskoj...
Evo vratih se tri stranice nazad da pročitam tvoj post, koji sam istina propustio, jer ovu temu ne čitam redovno. Vidim da pišeš kako si prošao sito i rešeto u Njemačkoj. Međutim, rekao bih da se tvoj post savršeno uklapa u obrazac koji sam ranije opisao. Ima li možda neki post iz tog perioda u kome ti pišeš kako prolaziš sito i rešeto? Čisto sumnjam. Sjećam se tvoje krilatice, otprilike iz tog perioda, "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Bit će da ipak nije tu bilo bolje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5645 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Kao sto ne treba fotosopirati zivot u Deu, isto tako ne treba onaj u BiH

:bih:
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5646 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

skafiskafsnjak wrote: 07/08/2022 00:34 Kao sto ne treba fotosopirati zivot u Deu, isto tako ne treba onaj u BiH

:bih:
Naravno, pitanje odlaska/povratka je toliko polarizovano, da se odrasli ljudi ponašaju kao djeca kada se dotaknu istog.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31500
Joined: 16/04/2011 18:46

#5647 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

n+1 wrote: 07/08/2022 00:35
skafiskafsnjak wrote: 07/08/2022 00:34 Kao sto ne treba fotosopirati zivot u Deu, isto tako ne treba onaj u BiH

:bih:
Naravno, pitanje odlaska/povratka je toliko polarizovano, da se odrasli ljudi ponašaju kao djeca kada se dotaknu istog.
Svaki pocetak je za vecinu tezak.
Moj prijatelj se u Sarajevo preselio pa se patio.dok se nije snasao....da ne pricam o Njemackoj.
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5648 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

skafiskafsnjak wrote: 07/08/2022 00:40
n+1 wrote: 07/08/2022 00:35

Naravno, pitanje odlaska/povratka je toliko polarizovano, da se odrasli ljudi ponašaju kao djeca kada se dotaknu istog.
Svaki pocetak je za vecinu tezak.
Moj prijatelj se u Sarajevo preselio pa se patio.dok se nije snasao....da ne pricam o Njemackoj.
Nesumnjivo jeste. Svi koji su se selili znaju da je tako. Što je razlog više da se smanji riba kada se priča o ovim stvarima. Ljudi su zaista počeli vjerovati da će doživjeti epifaniju samo ako odsele, jer slušaju bajke kako su negdje drugdje kuće od čokolade, a prozori od marmelade. Dok je istina da ćeš biti isčupan iz korijena, pa ja l' će se primiti, ja l' neće.

Mi imamo, prije svega, epidemiju emigracije.
belfy
Posts: 7565
Joined: 06/08/2007 09:00

#5649 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

n+1 wrote: 07/08/2022 00:27
belfy wrote: 06/08/2022 20:40

mozda nisi sreo van foruma, ali da to nisi vidio na forumu? ajde, da se malo ogranicimo, posto ovdje se prica o dijaspori.. nisi vidio nigde takve price na podforumu Dijaspora? odes samo stranicu ili dvije unazad i stoji tamo moj upis, a prije toga i puno drugih, sto na ovoj temi, sto na Austrijskoj...
Evo vratih se tri stranice nazad da pročitam tvoj post, koji sam istina propustio, jer ovu temu ne čitam redovno. Vidim da pišeš kako si prošao sito i rešeto u Njemačkoj. Međutim, rekao bih da se tvoj post savršeno uklapa u obrazac koji sam ranije opisao. Ima li možda neki post iz tog perioda u kome ti pišeš kako prolaziš sito i rešeto? Čisto sumnjam. Sjećam se tvoje krilatice, otprilike iz tog perioda, "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Bit će da ipak nije tu bilo bolje.
krilatice si se odlicno sjetio i ona bas jeste iz tog perioda. ne mogu da se sjetim da li sam negdje detaljnije pisao, ali jesam davao krace odgovore. elem, kada govorim da se proslo kroz sve ujedno i ne mislim da nije bilo bolje. ja sam, ipak, otisao kao relativno stariji i nije nimalo lako se dokazivati iznova i iznova, kao ni seliti pocesto, a sto je neminovna posljedica mijenjanja firmi. jer, vec sam rekao prije da sam ja svjesno pristao na dolazak u losu firmu kao potkvalifikovan jer sam znao da mi je to najbrzi put za odlazak. no, isto tako sam bio siguran da cu moci to brzo promijeniti i sebi to zadao kao cilj.

tako da, od samog dolaska jeste bilo bolje u odnosu na ono kod nas. kod nas bi jos uvijek plutao na istom bez posebne sanse za neki osjetniji napredak, dok sam ovdje od tog boljeg znao da se moze do jos boljeg i do cega se relativno brzo i doslo, ali sa svakim korakom prema gore vidis da ima jos mjesta za jos bolje. daklem, iz sadasnje perspektivne ono bolje po dolasku je gore nego sada, ali iz one perspektive kada sam tek dosao jeste bilo bolje u odnosu na ono gdje sam bio i u tom trenutku se nisam imao na sta zaliti. time ona krilatica sasvim stoji za onaj period. da me danas pitas vise ne bih rekao ni da je kod nas ljepse...
User avatar
n+1
Posts: 6922
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5650 Re: Viza za Njemacku

Post by n+1 »

belfy wrote: 07/08/2022 09:32
n+1 wrote: 07/08/2022 00:27

Evo vratih se tri stranice nazad da pročitam tvoj post, koji sam istina propustio, jer ovu temu ne čitam redovno. Vidim da pišeš kako si prošao sito i rešeto u Njemačkoj. Međutim, rekao bih da se tvoj post savršeno uklapa u obrazac koji sam ranije opisao. Ima li možda neki post iz tog perioda u kome ti pišeš kako prolaziš sito i rešeto? Čisto sumnjam. Sjećam se tvoje krilatice, otprilike iz tog perioda, "ovdje je bolje, kod nas je ljepše". Bit će da ipak nije tu bilo bolje.
krilatice si se odlicno sjetio i ona bas jeste iz tog perioda. ne mogu da se sjetim da li sam negdje detaljnije pisao, ali jesam davao krace odgovore. elem, kada govorim da se proslo kroz sve ujedno i ne mislim da nije bilo bolje. ja sam, ipak, otisao kao relativno stariji i nije nimalo lako se dokazivati iznova i iznova, kao ni seliti pocesto, a sto je neminovna posljedica mijenjanja firmi. jer, vec sam rekao prije da sam ja svjesno pristao na dolazak u losu firmu kao potkvalifikovan jer sam znao da mi je to najbrzi put za odlazak. no, isto tako sam bio siguran da cu moci to brzo promijeniti i sebi to zadao kao cilj.

tako da, od samog dolaska jeste bilo bolje u odnosu na ono kod nas. kod nas bi jos uvijek plutao na istom bez posebne sanse za neki osjetniji napredak, dok sam ovdje od tog boljeg znao da se moze do jos boljeg i do cega se relativno brzo i doslo, ali sa svakim korakom prema gore vidis da ima jos mjesta za jos bolje. daklem, iz sadasnje perspektivne ono bolje po dolasku je gore nego sada, ali iz one perspektive kada sam tek dosao jeste bilo bolje u odnosu na ono gdje sam bio i u tom trenutku se nisam imao na sta zaliti. time ona krilatica sasvim stoji za onaj period. da me danas pitas vise ne bih rekao ni da je kod nas ljepse...
Pa dobro, nećemo valjda koncept "boljeg" svesti na mogućnost profesionalnog napredovanja? Valjda je jasno samo po sebi da u većoj ekonomiji čovjek ima više profesionalnih prilika. No, ako mu je opći kvalitet života opao, to još uvijek nije bolje, nego u najboljem slučaju ima potencijal da postane bolje.

Podsjetit ću te da si prije tri stranice napisao kako si po dolasku u Njemačku prošao pakao (tvoj izraz). Ako je pakao bolji od onog što si imao u Zenici, kako je onda izgledao tvoj život u Zenici? Pitam najprije zbog toga što si barem deceniju na temi Zeničani pisao da nema boljeg grada, te si na svaku kritiku istom imao spreman kontraargument da stvari uopće nisu tako loše. A, eto, sada odjednom je pakao Njemačke još uvijek bolji od života koji si zdušno branio u gradu kojeg si zdušno branio.

Možda po dolasku u Njemačku ipak nisi prošao križni put? Ili pak život u Zenici nije bio onakav kakvim si ga predstavljao?

A ima i treća opcija, doduše. Ona da braniš svoje životne izbore, gdje god se našao.
Post Reply