Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#4851 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

Odgovor na mail koji sam pisao Auswärtiges Amt po pitanju koliko ljudi ukupno i koliko iz koje drzave moze ici tj koliko termina dijele:

Image
User avatar
amar_ibiza
Posts: 61
Joined: 18/01/2015 15:09

#4852 Re: Viza za Njemacku

Post by amar_ibiza »

Alles-Tamam wrote: 07/12/2021 16:42 Odgovor na mail koji sam pisao Auswärtiges Amt po pitanju koliko ljudi ukupno i koliko iz koje drzave moze ici tj koliko termina dijele:

Image
Pozdrav
Citam Vas cesto ali rijetko pisem,moje pitanje ako imate neku informaciju, sta mozemo ocekivati od nove vlade,da li ce bit olaksanja za dobivanje vize zapadni balkan?na njihovom predizbornom planu kao trebali bi olaksati dolazak radne snage u DE
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4853 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Ova lutrija sigurno nece trajat duze od par mjeseci. Mozda stvarno zele da vide koliko ljudi zeli otici. Mijenjat ce opet nesto 100 %, pa po novom evo traje od jula samo do decembra, ni 5 mjeseci skoro. Opet ce oni nesto mijenjat.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#4854 Re: Viza za Njemacku

Post by Alles-Tamam »

amar_ibiza wrote: 07/12/2021 17:22
Alles-Tamam wrote: 07/12/2021 16:42 Odgovor na mail koji sam pisao Auswärtiges Amt po pitanju koliko ljudi ukupno i koliko iz koje drzave moze ici tj koliko termina dijele:

Image
Pozdrav
Citam Vas cesto ali rijetko pisem,moje pitanje ako imate neku informaciju, sta mozemo ocekivati od nove vlade,da li ce bit olaksanja za dobivanje vize zapadni balkan?na njihovom predizbornom planu kao trebali bi olaksati dolazak radne snage u DE
Moja ocekivanja od nove vlade su ogromna,imamo dvije progresivne partije i SPD.
FDP je poznata po tome da voli slobodno trziste i da ce sigurno sve uraditi da njemacko trziste raste jos vise,sto ujedno znaci da ce trebati i vise ljudi.
Postojeci zakon je dobar ali je i spor,najvaljene su odredjene izmjene zakona ali sacekajmo sutra da svi ministri budu predstavljeni i preuzmu pozicije.
Pravilo zapadnog balkana je trenutno ograniceno do 31.12.2023 i kako ce nakon toga izgledati i da li ce jos uvijek postojati treba jos da se vidi.
User avatar
amar_ibiza
Posts: 61
Joined: 18/01/2015 15:09

#4855 Re: Viza za Njemacku

Post by amar_ibiza »

Taman dobio ugovor i planirao uhvatit termin u decembru kad ova lutrija.
Kakva su vasa misljenja,da li da uradim prekvalifikaciju za neku strucnu skolu pa tu diplomu poslati na nostrifikaciju,pa onda kao kvalifikovana radna snaga trazit vizu,za sve to treba najmanje godina do dvije dana :-)
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4856 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

amar_ibiza wrote: 07/12/2021 17:48 Taman dobio ugovor i planirao uhvatit termin u decembru kad ova lutrija.
Kakva su vasa misljenja,da li da uradim prekvalifikaciju za neku strucnu skolu pa tu diplomu poslati na nostrifikaciju,pa onda kao kvalifikovana radna snaga trazit vizu,za sve to treba najmanje godina do dvije dana :-)
Odi na ausbildung tamo, prije ces tako. Mada skole se upisuju u 8-9 mj sljedece godine tek. I to ako ima mjesta, zavisi. Za to vrijeme polozi B1. Poslije uvodjenja ove lutrije, teze ce se do Njemacke.

Jedino ide lagano i brzo preko plave karte ako si kvalifikovan i ako je trazeno zanimanje.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4857 Re: Viza za Njemacku

Post by Sociolog »

Pozz momci

Izvinite na offuu
Da li je tacno, da su medicinari izuzeti iz ove Lutrije da oni dobivaju vizu u roku 1 mjeseca?

:bih:
User avatar
amar_ibiza
Posts: 61
Joined: 18/01/2015 15:09

#4858 Re: Viza za Njemacku

Post by amar_ibiza »

deogest wrote: 07/12/2021 17:53
amar_ibiza wrote: 07/12/2021 17:48 Taman dobio ugovor i planirao uhvatit termin u decembru kad ova lutrija.
Kakva su vasa misljenja,da li da uradim prekvalifikaciju za neku strucnu skolu pa tu diplomu poslati na nostrifikaciju,pa onda kao kvalifikovana radna snaga trazit vizu,za sve to treba najmanje godina do dvije dana :-)
Odi na ausbildung tamo, prije ces tako. Mada skole se upisuju u 8-9 mj sljedece godine tek. I to ako ima mjesta, zavisi. Za to vrijeme polozi B1. Poslije uvodjenja ove lutrije, teze ce se do Njemacke.

Jedino ide lagano i brzo preko plave karte ako si kvalifikovan i ako je trazeno zanimanje.
Tesko za Ausbildung da idem u DE jer imam porodicu,valjda cekat lutriju pa skontat u medjuvremenu sta i kako
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4859 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

amar_ibiza wrote: 07/12/2021 18:15
deogest wrote: 07/12/2021 17:53

Odi na ausbildung tamo, prije ces tako. Mada skole se upisuju u 8-9 mj sljedece godine tek. I to ako ima mjesta, zavisi. Za to vrijeme polozi B1. Poslije uvodjenja ove lutrije, teze ce se do Njemacke.

Jedino ide lagano i brzo preko plave karte ako si kvalifikovan i ako je trazeno zanimanje.
Tesko za Ausbildung da idem u DE jer imam porodicu,valjda cekat lutriju pa skontat u medjuvremenu sta i kako
Ne znam kako ovdje to mislis. Privatno zavrsit jel? Priznat ce vjerovatno, ali djelimicno, opet ces u 90 % slucajeva morat nesto dodatno polagat ako bude falilo predmeta. Plus bez B2 to zaboravi kao kvalifikovan. Nostrifikacija takodjer kosta i traje, par mjeseci, od 400-800 eura.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4860 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ja sam cekao skoro 2 godine i utekao pred ovo sranje, u novembru 2019. I tad sam mislio kako sam dugo cekao....i jesam, ali sam bar imao zagarantovan termin....

Ovo sad sto rade je uzas....
User avatar
amar_ibiza
Posts: 61
Joined: 18/01/2015 15:09

#4861 Re: Viza za Njemacku

Post by amar_ibiza »

deogest wrote: 07/12/2021 18:19
amar_ibiza wrote: 07/12/2021 18:15
Tesko za Ausbildung da idem u DE jer imam porodicu,valjda cekat lutriju pa skontat u medjuvremenu sta i kako
Ne znam kako ovdje to mislis. Privatno zavrsit jel? Priznat ce vjerovatno, ali djelimicno, opet ces u 90 % slucajeva morat nesto dodatno polagat ako bude falilo predmeta. Plus bez B2 to zaboravi kao kvalifikovan. Nostrifikacija takodjer kosta i traje, par mjeseci, od 400-800 eura.
U tome i jest problem sto vremenski mi treba najmanje godinu za prekvalifikaciju i onda oko 8 mjeseci za nostrifikaciju,b2 nije problem,sad dal u ovom periodu od haman 2 godine mogu dobit na lutriji hajd znaj
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4862 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

amar_ibiza wrote: 07/12/2021 18:27
deogest wrote: 07/12/2021 18:19

Ne znam kako ovdje to mislis. Privatno zavrsit jel? Priznat ce vjerovatno, ali djelimicno, opet ces u 90 % slucajeva morat nesto dodatno polagat ako bude falilo predmeta. Plus bez B2 to zaboravi kao kvalifikovan. Nostrifikacija takodjer kosta i traje, par mjeseci, od 400-800 eura.
U tome i jest problem sto vremenski mi treba najmanje godinu za prekvalifikaciju i onda oko 8 mjeseci za nostrifikaciju,b2 nije problem,sad dal u ovom periodu od haman 2 godine mogu dobit na lutriji hajd znaj
Ma u 2 godine ce oni mijenjat pravila 100 %. Kakogod, tolika zemlja i toliko radne snage treba, a tako tesko doci. U svakoj skoro zemlji u EU imas poslodavca, lagano uzmes termin i predas, ako je sve uredu lagano dobijes vizu. Slovenija, Ceska, Poljska bez ikakvih problema. Jbg.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#4863 Re: Viza za Njemacku

Post by bullmastiff »

Meni viza odobrena 😁... Predao u srijedu, danas javili.... Visokokvalifikovani kadar
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4864 Re: Viza za Njemacku

Post by Sociolog »

bullmastiff wrote: 07/12/2021 22:39 Meni viza odobrena 😁... Predao u srijedu, danas javili.... Visokokvalifikovani kadar
Pozz koja struka ako se moze znati,mozes i na p.p.napisati.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#4865 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

deogest wrote: 28/11/2021 19:41 Sjebano je to sto njima sve vise radne snage treba a sve teze dobiti vizu. Trebali bi napraviti da fino moras dostavit dokaz da imas ugovor i da odes dobijes termin onda. Ovako se 100k ljudi prijavi iz zajebancije bez ugovora uopste i onda im propada i termin kad dodju na red prije.

To bi najbolje bilo da ko ima ugovor da se rjesava u Njemackoj, ali nista od toga. Cuj termin za vizu na lutriju se dobija, nikad nigdje. :lol:

Isto tako glupost je i to s ugovorom sto su stavili da mora bit original. Einstellungzusage je sasvim dovoljan uz Erklarung s njemackog biroa i to ti je garancija za zaposlenje, jer dosta firmi ima politiku da ne salju ugovore jer uopste nemas dozvolu za rad niti boravak.

Laicki receno, ko bi normalan poslao ugovor nekom liku tamo u trecu zemlju da ga ti potpises a ne zna se ni hoces li doci ni hoce li ti odobrit vizu? :lol:
deogest wrote: 07/12/2021 18:55 Ma u 2 godine ce oni mijenjat pravila 100 %. Kakogod, tolika zemlja i toliko radne snage treba, a tako tesko doci. U svakoj skoro zemlji u EU imas poslodavca, lagano uzmes termin i predas, ako je sve uredu lagano dobijes vizu. Slovenija, Ceska, Poljska bez ikakvih problema. Jbg.
ovo iznad nesto sada sam protiv sebe?
deogest wrote: 07/12/2021 18:19 Ne znam kako ovdje to mislis. Privatno zavrsit jel? Priznat ce vjerovatno, ali djelimicno, opet ces u 90 % slucajeva morat nesto dodatno polagat ako bude falilo predmeta. Plus bez B2 to zaboravi kao kvalifikovan. Nostrifikacija takodjer kosta i traje, par mjeseci, od 400-800 eura.
prestani siriti dezinformacije. ti si dobar primjer nekoga ko prenosi price iz druge ili trece ruke, a bez da ista od toga znas (znas li ijednu iz licnog iskustva?). evo, da te te i tu ispravim odmah, da me ne pitas ponovo gdje grijesis. priznavanje diplome nema veze sa poznavanjem jezika. bukvalno svako iz BiH moze poslati diplomu na priznavanje i navesti da ne zna njemacki uopste. na odobrenje iste poznavanje jezika nece igrati nikakvu ulogu.

samo poslodavac te moze usloviti poznavanjem jezika za rad u struci. sto je u nekim slucajevima drzava (recimo za medicinski kadar), sto je i logicno, jer se radi o situacijama gdje je bliska komunikacija sa dobrim poznavanjem jezika kljucna. za razliku se moze uzeti cijeli IT sektor gdje ce to biti navedeno samo kao pozeljno ili nikako.

zasto bacas ljudima prasinu u oci?
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#4866 Re: Viza za Njemacku

Post by ma_zdra'o »

Da li je moguce dobiti MINT vizu ako imamo ugovor (pozicija el. Inzinjer) sa firmom koja nas posudjuje drugoj firmi, tj.ako nismo direktno vezani za firmu u kojoj cemo raditi vec preko posrednika?

Plata 45k i ugovor na neodredjeno. Plata prelazi granicu za mint profesije. Diploma H+ na anabinu.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4867 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

ma_zdra'o wrote: 08/12/2021 22:13 Da li je moguce dobiti MINT vizu ako imamo ugovor (pozicija el. Inzinjer) sa firmom koja nas posudjuje drugoj firmi, tj.ako nismo direktno vezani za firmu u kojoj cemo raditi vec preko posrednika?

Plata 45k i ugovor na neodredjeno. Plata prelazi granicu za mint profesije. Diploma H+ na anabinu.
A firma koja vas posuđuje je iz Njemačke?

Znam takve slučajeve i ne vidim problem. Jedino ako vas naša firma ne posuđuje njemačkoj ali u tom slučaju je savjet da ne ideš :D
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4868 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

belfy wrote: 08/12/2021 21:44 prestani siriti dezinformacije. ti si dobar primjer nekoga ko prenosi price iz druge ili trece ruke, a bez da ista od toga znas (znas li ijednu iz licnog iskustva?). evo, da te te i tu ispravim odmah, da me ne pitas ponovo gdje grijesis. priznavanje diplome nema veze sa poznavanjem jezika. bukvalno svako iz BiH moze poslati diplomu na priznavanje i navesti da ne zna njemacki uopste. na odobrenje iste poznavanje jezika nece igrati nikakvu ulogu.

samo poslodavac te moze usloviti poznavanjem jezika za rad u struci. sto je u nekim slucajevima drzava (recimo za medicinski kadar), sto je i logicno, jer se radi o situacijama gdje je bliska komunikacija sa dobrim poznavanjem jezika kljucna. za razliku se moze uzeti cijeli IT sektor gdje ce to biti navedeno samo kao pozeljno ili nikako.

zasto bacas ljudima prasinu u oci?
Ja sam čovjeka shvatio da na vizu može zaboraviti bez poznavanja jezika iako je kvalifikovan?
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#4869 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

sabanss wrote: 09/12/2021 07:35
belfy wrote: 08/12/2021 21:44 prestani siriti dezinformacije. ti si dobar primjer nekoga ko prenosi price iz druge ili trece ruke, a bez da ista od toga znas (znas li ijednu iz licnog iskustva?). evo, da te te i tu ispravim odmah, da me ne pitas ponovo gdje grijesis. priznavanje diplome nema veze sa poznavanjem jezika. bukvalno svako iz BiH moze poslati diplomu na priznavanje i navesti da ne zna njemacki uopste. na odobrenje iste poznavanje jezika nece igrati nikakvu ulogu.

samo poslodavac te moze usloviti poznavanjem jezika za rad u struci. sto je u nekim slucajevima drzava (recimo za medicinski kadar), sto je i logicno, jer se radi o situacijama gdje je bliska komunikacija sa dobrim poznavanjem jezika kljucna. za razliku se moze uzeti cijeli IT sektor gdje ce to biti navedeno samo kao pozeljno ili nikako.

zasto bacas ljudima prasinu u oci?
Ja sam čovjeka shvatio da na vizu može zaboraviti bez poznavanja jezika iako je kvalifikovan?
onda moras procitati ponovo. uopste nije govorio o dobijanju vize, nego o priznavanju diplome.
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#4870 Re: Viza za Njemacku

Post by ma_zdra'o »

sabanss wrote: 09/12/2021 07:34
ma_zdra'o wrote: 08/12/2021 22:13 Da li je moguce dobiti MINT vizu ako imamo ugovor (pozicija el. Inzinjer) sa firmom koja nas posudjuje drugoj firmi, tj.ako nismo direktno vezani za firmu u kojoj cemo raditi vec preko posrednika?

Plata 45k i ugovor na neodredjeno. Plata prelazi granicu za mint profesije. Diploma H+ na anabinu.
A firma koja vas posuđuje je iz Njemačke?

Znam takve slučajeve i ne vidim problem. Jedino ako vas naša firma ne posuđuje njemačkoj ali u tom slučaju je savjet da ne ideš :D
Firma je njemacka. U biti na netu pise da je moguce dobiti vizu samo ako se predje taj prag za mint blue card tj. da plata odgovara struci u kojoj se radi.
Ugl. nadam se da ce proci sve ok...stvarno je stresno i treba mnogo strpljenja.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4871 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

ma_zdra'o wrote: 09/12/2021 18:43 Firma je njemacka. U biti na netu pise da je moguce dobiti vizu samo ako se predje taj prag za mint blue card tj. da plata odgovara struci u kojoj se radi.
Ugl. nadam se da ce proci sve ok...stvarno je stresno i treba mnogo strpljenja.


Druže iz iskustva... Plata navedena kao minimum za blue card je smiješna za IT standarde. Sjećam se da je bilo oko 45k bruto. Ne znam šta bi čovjek uopšte radio u IT branši u Njemačkoj da ima tako nisku platu.

Ukoliko vam firma daje tu platu pa vas iznajmljuje budi uvjeren da uzima minimalno 40-50% na vama. Idi ako ti je jedina opcija, odradi dvije godine i nađi sebi normalan posao. Nadam se također da imaš ispod 45 godina.
User avatar
ma_zdra'o
Posts: 247
Joined: 09/08/2009 03:40

#4872 Re: Viza za Njemacku

Post by ma_zdra'o »

:izet:
sabanss wrote: 09/12/2021 20:46
ma_zdra'o wrote: 09/12/2021 18:43 Firma je njemacka. U biti na netu pise da je moguce dobiti vizu samo ako se predje taj prag za mint blue card tj. da plata odgovara struci u kojoj se radi.
Ugl. nadam se da ce proci sve ok...stvarno je stresno i treba mnogo strpljenja.


Druže iz iskustva... Plata navedena kao minimum za blue card je smiješna za IT standarde. Sjećam se da je bilo oko 45k bruto. Ne znam šta bi čovjek uopšte radio u IT branši u Njemačkoj da ima tako nisku platu.

Ukoliko vam firma daje tu platu pa vas iznajmljuje budi uvjeren da uzima minimalno 40-50% na vama. Idi ako ti je jedina opcija, odradi dvije godine i nađi sebi normalan posao. Nadam se također da imaš ispod 45 godina.
Nije it, elektrotehnika je.
Kako god...moze se poslije traziti nesto bolje svakako.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#4873 Re: Viza za Njemacku

Post by Guadalajara »

Ako ne znate njemački jezik iako imate VSS diplomu (el.teh, mašinstvo, građevina-izuzev IT/CS-a) plata će vam biti radnička kao da ste obični radnik. Može se nekako i sa njom preživjeti. Doduše skromno ali šta je 2-3 godine u životu ako će vam poslije biti dobro.

Vezano za nostrifikaciju (prijevod) diploma...
Imaju dva načina i to:

1. kad idete preko naših firmi u inostranstvo
i
2. kad idete preko njemačke firme

Pod 1. Prijevod dokumentacije obavljate u BiH
i
Pod 2. Prijevod dokumentacije obavljate u Njemačkoj

Razlika je u cijeni prijevoda i tome što su jedni ovlašteni u BiH, a drugi u Njemačkoj.

Uglavnom ima baš dosta dokumenata koje morate povaditi na fakultetu (za SSS/KV/VKV ne treba toliko dokumenata. Samo diploma i to je to).

Za VSS
1. Originalni prijepis ocjena
2. Uvjerenje fakulteta o završenom školovanju
3. Validnu diplomu
4. Obrazovni sistem i način studiranja (redovan, vanredni, vanredni na daljinu, na daljinu)
5. Mjesto studiranja i ispitivanja
6. Naučni stepen koji student dobija nakon studiranja (diploma VŠ, fakultetska diploma, master, doktorat)
7. Predmeti obrazovnog programa potrebni za dobijanje diplome
8. Stvarno vrijeme provedeno tokom studija (početak i završetak studija)
9. Obrazovna ustanova je vladina ili privatna
10. Akademska akreditacija obrazovne institucije izdata od strane zvanične institucije za akademsko akreditiranje u državi studiranja
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#4874 Re: Viza za Njemacku

Post by Guadalajara »

sabanss wrote: 09/12/2021 20:46
ma_zdra'o wrote: 09/12/2021 18:43 Firma je njemacka. U biti na netu pise da je moguce dobiti vizu samo ako se predje taj prag za mint blue card tj. da plata odgovara struci u kojoj se radi.
Ugl. nadam se da ce proci sve ok...stvarno je stresno i treba mnogo strpljenja.


Druže iz iskustva... Plata navedena kao minimum za blue card je smiješna za IT standarde. Sjećam se da je bilo oko 45k bruto. Ne znam šta bi čovjek uopšte radio u IT branši u Njemačkoj da ima tako nisku platu.

Ukoliko vam firma daje tu platu pa vas iznajmljuje budi uvjeren da uzima minimalno 40-50% na vama. Idi ako ti je jedina opcija, odradi dvije godine i nađi sebi normalan posao. Nadam se također da imaš ispod 45 godina.
Ganjao državljanstvo i sutra njemačku penziju. ;-)
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#4875 Re: Viza za Njemacku

Post by space_x »

I ja sam počeo ganjati da se ide odavde.Mislio sam prvobitno preko Zapadnog Balkana ali su zakomplikovali.
Šta je sa tim Ausbildungom, jel to neko doškolovanje?
Kako uopšte mogu pronaći te škole koje nude i koji nivo jezika je potreban za Ausbildung?
Imam tu diplomu "prehrambenog tehničara" i da li se može nostrifikovati ta diploma??

Malo sam znunjen, ne znam koji način bi bio najlakši?
Šta vi mislite? :D
Post Reply