Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
DylanD
Posts: 152
Joined: 02/04/2017 21:04

#4951 Re: Viza za Njemacku

Post by DylanD »

Login77777 wrote: 23/12/2021 20:07
youngstarr wrote: 22/12/2021 23:32

Ugovor od poslodavca ti ne znaci nista iskreno,
Po pravilu bi trebao da imas prije nego predas zahtjev za termin,
Ali evo da ti stavim u perspektivu;

Dijele 400 termina, 150.000 ljudi se prijavilo.
Izracunaj svoje sanse :)
To samo iz BiH 150 000 ili iz svi drzava?
Broj od 150 000 se ne odnosi na BiH, to mediji pogresno prenose. Taj broj se odnosi na ove exyu drzave koji nisu u EU.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4952 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

DylanD wrote: 28/12/2021 10:02
Login77777 wrote: 23/12/2021 20:07

To samo iz BiH 150 000 ili iz svi drzava?
Broj od 150 000 se ne odnosi na BiH, to mediji pogresno prenose. Taj broj se odnosi na ove exyu drzave koji nisu u EU.
Također, u broj ulaze i sve kopije prijava - npr. ti se prijaviš 5 puta da si povećaš šanse (probaš) i dobiješ pet različitih serijskih brojeva.

Nema niko do njemačkih vlasti tačan podatak o broju stvarnih aplikanata. Broj sigurno jeste velik ali da je 150k i to posebno samo za našu zemlju nema šanse.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4953 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

escobar__ wrote: 28/12/2021 10:42
DylanD wrote: 28/12/2021 10:02
Broj od 150 000 se ne odnosi na BiH, to mediji pogresno prenose. Taj broj se odnosi na ove exyu drzave koji nisu u EU.
Također, u broj ulaze i sve kopije prijava - npr. ti se prijaviš 5 puta da si povećaš šanse (probaš) i dobiješ pet različitih serijskih brojeva.

Nema niko do njemačkih vlasti tačan podatak o broju stvarnih aplikanata. Broj sigurno jeste velik ali da je 150k i to posebno samo za našu zemlju nema šanse.
Zar se moze vise puta prijaviti???
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4954 Re: Viza za Njemacku

Post by Sociolog »

skafiskafsnjak wrote: 28/12/2021 11:03
escobar__ wrote: 28/12/2021 10:42

Također, u broj ulaze i sve kopije prijava - npr. ti se prijaviš 5 puta da si povećaš šanse (probaš) i dobiješ pet različitih serijskih brojeva.

Nema niko do njemačkih vlasti tačan podatak o broju stvarnih aplikanata. Broj sigurno jeste velik ali da je 150k i to posebno samo za našu zemlju nema šanse.
Zar se moze vise puta prijaviti???
Pozz momci

Koliko ja znam, ne moze se napraviti imati vise prijava/kopija
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4955 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Sociolog wrote: 28/12/2021 13:39
skafiskafsnjak wrote: 28/12/2021 11:03

Zar se moze vise puta prijaviti???
Pozz momci

Koliko ja znam, ne moze se napraviti imati vise prijava/kopija
Pa i ja kako.sam cuo da ne moze.... On to napisa pa kontam kako sad...
Ovih 150k ce biti citav balkan mozda....
aka Enki
Posts: 87
Joined: 29/04/2021 13:30

#4956 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

Ovih 150 000 prijava je bomba koju je neko izvalio da se ima o cemu razglabati po kafama. Kao po serijskom broju zakljucili. Serijski broj moje prijave je 13 miliona i nesto. Eto 13 miliona se prijavilo i to samo iz BiH. Nova info za kafe.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#4957 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ »

skafiskafsnjak wrote: 28/12/2021 13:42
Sociolog wrote: 28/12/2021 13:39

Pozz momci

Koliko ja znam, ne moze se napraviti imati vise prijava/kopija
Pa i ja kako.sam cuo da ne moze.... On to napisa pa kontam kako sad...
Ovih 150k ce biti citav balkan mozda....
Mislim da možeš napravit prijavu k'o prijavu ali svaka njena kopija ne ulazi u finalni "bubanj" za izvlačenje - dakle džaba praviš. Moguće da i ja griješim, nisam probao ali sam negdje naletio na pisanje o tome (vjerovatno na nekoj od Facebook grupa).

Rekoh ovo čisto zbog brojke od 150k jer je nerealna maksimalno.

Također, pretpostavljam da serijske brojeve dodjeljuju redoslijedom ali za sve opcije dostupne - dakle i kvalifikovani i nekvalifikovani kadar, detaširani radnici, medicinari i sl., dakle svi ulaze u taj broj pa se nakupi tih 150 hiljada. Uglavnom, za ZB odredbu nema šanse da je bilo 150k ljudi samo iz naše zemlje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4958 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

escobar__ wrote: 28/12/2021 16:05
skafiskafsnjak wrote: 28/12/2021 13:42

Pa i ja kako.sam cuo da ne moze.... On to napisa pa kontam kako sad...
Ovih 150k ce biti citav balkan mozda....
Mislim da možeš napravit prijavu k'o prijavu ali svaka njena kopija ne ulazi u finalni "bubanj" za izvlačenje - dakle džaba praviš. Moguće da i ja griješim, nisam probao ali sam negdje naletio na pisanje o tome (vjerovatno na nekoj od Facebook grupa).

Rekoh ovo čisto zbog brojke od 150k jer je nerealna maksimalno.

Također, pretpostavljam da serijske brojeve dodjeljuju redoslijedom ali za sve opcije dostupne - dakle i kvalifikovani i nekvalifikovani kadar, detaširani radnici, medicinari i sl., dakle svi ulaze u taj broj pa se nakupi tih 150 hiljada. Uglavnom, za ZB odredbu nema šanse da je bilo 150k ljudi samo iz naše zemlje.
Jedan broj pasosa - jedna prijava.

Ma 150 000 mozda za sve zemlje ZB
User avatar
ejjus
Posts: 205
Joined: 23/07/2015 20:52

#4959 Re: Viza za Njemacku

Post by ejjus »

ako se cekalo dvije godine i ako odrade 800 za jedan mjesec, onda mozda negdje oko 20k ljudi, 30k max bez ugovora, 10-15k sa ugovorima minus i oni sto su nostrifikovali diplomu srednje

meni je smijesno kad kazu "ovo je ponizavajuce sta nam rade" i onda se prijavi, pa wtf
User avatar
amar_ibiza
Posts: 61
Joined: 18/01/2015 15:09

#4960 Re: Viza za Njemacku

Post by amar_ibiza »

Pozz raja
Ima li iko da je nostrifikovao diplomu masinske skole,instalater centralnog grijanja,ako ima kako mu je priznata?
Irmela---
Posts: 2
Joined: 29/12/2021 17:43

#4961 Re: Viza za Njemacku

Post by Irmela--- »

Pozdrav dal neko zna moze li se naknadno dostaviti sertifikat o poznavanju Njemackog jezika, imamo termin 11 januara a 21 ispit. Ako je neko imao s tim iskustva
nuki_cika
Posts: 1065
Joined: 06/07/2010 16:19

#4962 Re: Viza za Njemacku

Post by nuki_cika »

Pozdrav :)

Da li neko možda ima iskustva sa agencijom ManPower Group?
Inače agencija se bavi izradom radnih dozvola sa kojima možete raditi i putovati po cijeloj EU, Njemačka, Austrija, čak i Švicarska.Rade radne dozvole na godinu dana i koštaju 2000 eura na nakon čega se dobiva produženje na 5 godina, a poslije trajni status EU građanina.
Ova žena mi je objasnila da se te dozvole rade preko Poljske ili Slovačke u roku od 3 do 6 mjeseci bude gotovo..

Samo ne mogu da nađem nikoga ko je koristio njihove usluge iako je agencija legalna i imaju sjedište i u Sarajevu..

Možda nije loša stvar ako baš ne uspije ovo sranje putem lutrije..?
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#4963 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

ja licno ne znam da postoji neka jedinstvena radna dozvola za cijelu EU, jer je to dikreciono pravo svake drzave da odlucuje o tome. jedino sto mi pada na pamet je da se mozda radi o vozacima kamiona (mozda vazi isto i za autobuske vozace), jer oni kada dobiju dozvolu mogu razvoziti po cijeloj EU, sto je i logicno.

ali taj dio da nakon produzenja dobijes status EU gradjanina mi apsolutno nije jasno sta znaci. gradjanin EU je gradjanin neke od drzava koje su u EU. neciju licnu i pasos moras imati. ja ne znam da postoji EU drzavljanstvo, kao ni licna ili pasos...

gdje si pronasao te informacije?
NostradamusfromBandH
Posts: 32
Joined: 30/11/2021 11:51

#4964 Re: Viza za Njemacku

Post by NostradamusfromBandH »

Da li je neko uspio dobiti posao na osnovu deficitrnog zanimanja VSS, ukoliko može opisati detaljnije o postupku ?
Da bi se dobila radna dozvola potrebno je imati ugovor od poslodavca, da li ste tražili poslove po web oglasima ili lično, po preporuci ? Pozz
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4965 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

belfy wrote: 30/12/2021 20:05 ja licno ne znam da postoji neka jedinstvena radna dozvola za cijelu EU, jer je to dikreciono pravo svake drzave da odlucuje o tome. jedino sto mi pada na pamet je da se mozda radi o vozacima kamiona (mozda vazi isto i za autobuske vozace), jer oni kada dobiju dozvolu mogu razvoziti po cijeloj EU, sto je i logicno.
Plava karta nakon godinu dana ima pravo rada na cijeloj teritoriji EU.

Ovako kao što je opisano s neba pa u rebra je prevara 100% ili nešto zakulisano.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#4966 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

sabanss wrote: 03/01/2022 08:30
belfy wrote: 30/12/2021 20:05 ja licno ne znam da postoji neka jedinstvena radna dozvola za cijelu EU, jer je to dikreciono pravo svake drzave da odlucuje o tome. jedino sto mi pada na pamet je da se mozda radi o vozacima kamiona (mozda vazi isto i za autobuske vozace), jer oni kada dobiju dozvolu mogu razvoziti po cijeloj EU, sto je i logicno.
Plava karta nakon godinu dana ima pravo rada na cijeloj teritoriji EU.

Ovako kao što je opisano s neba pa u rebra je prevara 100% ili nešto zakulisano.
upravo tako. pogotovo ovaj dio da dobija status EU gradjanina. meni nikako nije jasno sta bi to trebalo da znaci...
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#4967 Re: Viza za Njemacku

Post by decko_sa_kovaca »

To sluzi jedino da ti klepi par hiljada eur
inlove
Posts: 15
Joined: 21/09/2012 14:20

#4968 Re: Viza za Njemacku

Post by inlove »

Pozdrav, da li je netko od vas imao iskustva sa "agencijom" GregorianaH doo Osijek?

Naletjeh na nekoj od fb grupa objavu njihovu, traže njegovatelje, potrebno samo osnovno znanje njemačkog jezika, ne treba certifikat za njegovatelja niti eu papiri. U opisu njihovog profila stoji "AGENCIJA ZA KONSULTANTSKE AKTIVNOSTI U VEZI SA POSLOVANJEM I PRONALAŽENJEM POSLA U INOZEMSTVU." Prelistala sam malo i druge objave, nude i poslove u Abu Dabiju konobara, šankera, hostesa i slično. Nešto mi sve to skupa ne zvuči pretjerano pouzdano.

Ima li itko da je imao kontakt s ovom agencijom ili zna za njih?
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#4969 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

inlove wrote: 14/01/2022 13:03 Pozdrav, da li je netko od vas imao iskustva sa "agencijom" GregorianaH doo Osijek?

Naletjeh na nekoj od fb grupa objavu njihovu, traže njegovatelje, potrebno samo osnovno znanje njemačkog jezika, ne treba certifikat za njegovatelja niti eu papiri. U opisu njihovog profila stoji "AGENCIJA ZA KONSULTANTSKE AKTIVNOSTI U VEZI SA POSLOVANJEM I PRONALAŽENJEM POSLA U INOZEMSTVU." Prelistala sam malo i druge objave, nude i poslove u Abu Dabiju konobara, šankera, hostesa i slično. Nešto mi sve to skupa ne zvuči pretjerano pouzdano.

Ima li itko da je imao kontakt s ovom agencijom ili zna za njih?
Ne vjerujem da su regularni jer najmanje B1 certifikat trazi ambasada. Bez toga ne mozes dobiti vizu, pa te koji pricaju da jezik ne treba odmah krizati kao prevarante. I kakav certifikat za njegovatelja? Treba zavrsena srednja medicinska skola i polozen drzavni ispit.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#4970 Re: Viza za Njemacku

Post by meridiyan »

Nedjelja, 7:00 je sati, Međunarodni aerodrom Tuzla, dovezao sam prijatelja sa porodicom, odlaze za Njemačku, već pola sata sjedim, gledam i svjedočim nestanku jedne kompletne nacije i jedne države.
Dobro jutro BiH, dobro jutro Bakire, Milorade i Dragane, upravo ste otjerali još jednu četveročlanu mladu, perspektivnu,obrazovanu porodicu sa dvoje djece iz BiH.
Dobro jutro lažne patriote, licemjeri i lažni zaštitnici nacionalnih interesa.
Dobro jutro i građanima saučesnicima u ovom svakodnevnom zločinu.
Baš kao i Milorad, Bakir i Čović i građani svojom šutnjom, mrdanjem u stranu, sitnim kratkoročnim ušićarom ubijaju budućnost naše države.
Dobro jutro načelniče i Predsjedavajući , na onaj spisak od 500 manje upisane djece u OŠ"Maglaj" dodajte ovog jutra još dvoje.
Halala dobiti nećete jer tjerate one koji ne žele ići, ali moraju!
I ovog kao i prethodnog, a i narednog jutra BiH trajno i besplatno ustupa Njemačkoj jednog visokoobrazovanog "pečenog" kadra u čije obrazovanje Njemačka nije uložila ni 1 KM, dobit će i jednog radnika sa najdeficitarnijim zanimanjem i gratis još 2 prekrasna građanina koji će graditi društvo države koja im pruža budućnost.
Dobro za vas, a za BiH još jedno tmurno jutro, možda je svjetlo i ugašeno, ali mi to još ne vidimo?

Image
Bakandza
Posts: 2
Joined: 17/01/2022 15:52

#4971 Re: Viza za Njemacku

Post by Bakandza »

Jel slučajno netko zna koliko dugo traje proces dobivanja radne vize za radnike iz BiH koje firma iz BiH salje na rad u njemačku. Jeli u ambasadi ima poseban salter za obradu tih zahtjeva ili i te vize idu na lutriji?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4972 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Bakandza wrote: 17/01/2022 15:59 Jel slučajno netko zna koliko dugo traje proces dobivanja radne vize za radnike iz BiH koje firma iz BiH salje na rad u njemačku. Jeli u ambasadi ima poseban salter za obradu tih zahtjeva ili i te vize idu na lutriji?
Ima neka prednost, Firma dobija Termine. U svakom slucaju brze lakse efikasnije , ja sam isao preko BBM
Flion
Posts: 30
Joined: 25/03/2019 00:44

#4973 Re: Viza za Njemacku

Post by Flion »

Ako mogu da sumiram načine dobijanja radne vize a vi mi potvrdite da li sam dobro shvatio:

1. Zapadni Balkan: potreban ugovor od poslodavca. Njemački je potreban na nivou koji traži poslodavac, ambasada nema dodatnih zahtjeva.
2. IT bez diplome: ugovor o radu min 4260 EUR bruto plata, dokaz o iskustvu min 3 godine rada na relavantnim poslovima, min B1 ili dokaz od firme da nije potreban njemački
3. Stručni kadar (ubrzana procedura): Diploma sa apostil pečatom, Njemački na A2 nivou (Ili B1? nejasno je)
4. Stručni kadar (sa priznatom diplomom): Ugovor o radu, diploma sa apostil pečatom, predsaglasnost agencije za rad, u datom slučaju dokaz o poznavanju njemačkog jezika, ukoliko je isti potreban za zaposlenje (B2 nivo za zaposlenje u zanimanjima zdravstva i njege).
5. Visoka stručna sprema: Predsaglasnost, diploma sa apostil pečatom, dokaz o priznavanju ekvivalentnosti, dokaz o pojedinačnom priznavanju Vašeg visokoškolskog obrazovanja.


Može li neko razjasniti šta je i kako se dobija sljedeće:
- predsaglasnost agencije za rad (da li je to stvar forme, ili se teško dobija)
- dokaz o priznavanju ekvivalentnosti
- dokaz o pojedinačnom priznavanju Vašeg visokoškolskog obrazovanja.
Takođe:
- Ko ima pravo na stručni kadar - ubrzana procedura?
- Da li je (i zašto) za IT bez diplome zaista neophodna plata od 4260 eur? Ne može se dobiti viza kao sistem administrator sa platom od recimo 2500 bruto?

Završio srednju elektrotehničku školu, diplomirao arhitekturu (nisam mnogo radio u struci, više radio komercijalu), razmišljam na koji način najlakše dobiti vizu.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4974 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

:thumbup:
aka Enki
Posts: 87
Joined: 29/04/2021 13:30

#4975 Re: Viza za Njemacku

Post by aka Enki »

Flion wrote: 17/01/2022 23:08 Ako mogu da sumiram načine dobijanja radne vize a vi mi potvrdite da li sam dobro shvatio:

1. Zapadni Balkan: potreban ugovor od poslodavca. Njemački je potreban na nivou koji traži poslodavac, ambasada nema dodatnih zahtjeva.
2. IT bez diplome: ugovor o radu min 4260 EUR bruto plata, dokaz o iskustvu min 3 godine rada na relavantnim poslovima, min B1 ili dokaz od firme da nije potreban njemački
3. Stručni kadar (ubrzana procedura): Diploma sa apostil pečatom, Njemački na A2 nivou (Ili B1? nejasno je)
4. Stručni kadar (sa priznatom diplomom): Ugovor o radu, diploma sa apostil pečatom, predsaglasnost agencije za rad, u datom slučaju dokaz o poznavanju njemačkog jezika, ukoliko je isti potreban za zaposlenje (B2 nivo za zaposlenje u zanimanjima zdravstva i njege).
5. Visoka stručna sprema: Predsaglasnost, diploma sa apostil pečatom, dokaz o priznavanju ekvivalentnosti, dokaz o pojedinačnom priznavanju Vašeg visokoškolskog obrazovanja.


Može li neko razjasniti šta je i kako se dobija sljedeće:
- predsaglasnost agencije za rad (da li je to stvar forme, ili se teško dobija)
- dokaz o priznavanju ekvivalentnosti
- dokaz o pojedinačnom priznavanju Vašeg visokoškolskog obrazovanja.
Takođe:
- Ko ima pravo na stručni kadar - ubrzana procedura?
- Da li je (i zašto) za IT bez diplome zaista neophodna plata od 4260 eur? Ne može se dobiti viza kao sistem administrator sa platom od recimo 2500 bruto?

Završio srednju elektrotehničku školu, diplomirao arhitekturu (nisam mnogo radio u struci, više radio komercijalu), razmišljam na koji način najlakše dobiti vizu.
Mogu ti ja napisati za dokaz o priznavanju ekvivalentnosti i dokaz o pojedinacnom priznavanju.
Ako si zavrsio fakultet na nekom od fakulteta koji za tvoj studijski smjer imaju H+ oznaku na stranici https://anabin.kmk.org/anabin.html ne treba ti dokaz o pojedinacnom priznavanju, a dokaz o priznavanju ekvivalentnosti je ta oznaka H+. To su ti uglavnom svi drzavni fakulteti u BiH.
Ako je oznaka H+- onda ti treba dokaz o pojedinacnom priznavanju. Tad diplomu saljes u Njemacku u odgovarajucu instituciju. To ti je ako je diploma sa akreditovanog privatnog fakulteta u BiH. Da bi dobio to, privatni fakultet mora posjedovati akreditaciju tokom tvog cijelog skolovanja na njemu.
Ja bih na tvom mjestu trazio posao sa arhitekturom mada ces malo teze naci posao u birou za projektovanje ali nije nemoguce. Ili bih trazio posao kao bautechnicker ili bauleiter u gradjevinskim firmama jer i arhitekte mogu to raditi. Samo sto bi radio u izvodjenju radova(gradjevinac a ne arhitekta).
To je ako trazis posao kod privatnika. Ako trazis posao na "budzetu" u Njemackoj onda moras i nostrifikovati diplomu, ne treba za vizu ali ne mozes dobiti posao bez toga. Ali ovo te vjerovatno i ne interesuje.
Predsaglasnost ti firma mora obezbijediti od savezne agencije za rad.
Predsaglasnost je provjera da li ima EU gradjanina na birou koji bi mogli to raditi. Za plavu kartu je to mislim ukinuto a ako nije skroz onda eu gradjani nemaju svakako prednost ako tebe firma hoce jer je izmijenjen zakon prije dvije godine.
Ovo za IT 2500 EUR ne znam ali mislim da ne mozes. Mozes probati i sa Austrijom. Kod njih je malo drugacije ali najbitnije od svega je poslodavca naci.
Post Reply