Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#4751 Re: Viza za Njemacku

Post by printy4911 »

canyon wrote: 12/10/2021 16:39 Mogu li preci granicu sa antigen testom, pozivnim pismom na razgovor za posao iz firme i ovom online prijavom?
Možeš, ali ideš 10 dana u karantin.
vwlover
Posts: 90
Joined: 29/06/2016 21:48

#4752 Re: Viza za Njemacku

Post by vwlover »

Pozdrav,
Ako neko ima iskustva da mi pomogne objasnit sve ovo jer izgleda komplicirano za nekoga ko se tek odlučio za odlazak,možete i privatno ako neko ima vremena al uglavnom,moja srednja škola je metalurški tehničar (glup smjer) imam 3 godine iskustva al ne sviđa mi se i upisao sam vanredno električar i želio bih raditi posao električara (elektroinstalater) .
Najviše me sad zanima šta dalje kad dobijem diplomu,vanredna diploma za elektroinstalatera se ne može nostrificirat? Da li da idem kao nekvalificirana radna snaga al šta onda imam od diplome i ovo što idem vandredno? Da li da idem preko Slovenije npr pa onda čekat stalnu vizu , uglavnom neko da mi kaže šta mi je najbolje po vama a ja ću vidjeti šta mogu od toga jer ne znam šta dalje .
Lp
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4753 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

vwlover wrote: 13/10/2021 13:24 Pozdrav,
Ako neko ima iskustva da mi pomogne objasnit sve ovo jer izgleda komplicirano za nekoga ko se tek odlučio za odlazak,možete i privatno ako neko ima vremena al uglavnom,moja srednja škola je metalurški tehničar (glup smjer) imam 3 godine iskustva al ne sviđa mi se i upisao sam vanredno električar i želio bih raditi posao električara (elektroinstalater) .
Najviše me sad zanima šta dalje kad dobijem diplomu,vanredna diploma za elektroinstalatera se ne može nostrificirat? Da li da idem kao nekvalificirana radna snaga al šta onda imam od diplome i ovo što idem vandredno? Da li da idem preko Slovenije npr pa onda čekat stalnu vizu , uglavnom neko da mi kaže šta mi je najbolje po vama a ja ću vidjeti šta mogu od toga jer ne znam šta dalje .
Lp
Priznat ce ti diplomu, zavisi od pokrajine, ali to ces se nacekati. Mozes preko zakona Zapadnog Balkana, ako ulovis termin isto tako. Bitno je uci u zemlju, kasnije ces mijenjati poslove kao na traci vjeruj mi. A oni traze dosta elektricara svakako.

Prije se moglo otici u Sloveniju, raditi tamo 6 mjeseci i onda predati u njihovoj ambasadi i vrlo brzo otici u Njemacku, medjutim sada to vise nije moguce i moras ponovo iz svoje drzave da apliciras. Ne isplati ti se ici u Sloveniju.
187qrcina
Posts: 45
Joined: 03/10/2020 10:46

#4754 Re: Viza za Njemacku

Post by 187qrcina »

Poz svima, bio sam prije sedmicu dana na terminu u ambasadi (pravilo zapadnog balkana) predao sam sve potrebno i rekao na salteru da u slucaju da cu u slucaju da viza bude odobrena doci i preuzeti licno, zanima me samo da li ce mi ako viza bude odobrena javiti na tel. ili na mail ? i sta u slucaju odbijenice hoce li mi i u tom slucaju oni javiti i kako ? Kad da ocekujem odgovor od prilike ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4755 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Javice ti na tel qrcino :D
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#4756 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Moze li neko pojasniti slijedece:
Jedan od supruznika je dobio ponudu za posao u prosvjeti - drzavna skola - verifikovana diploma u Njemackoj. Moje pitanje je vezano za spajanje porodice, odnosno da li ce prilikom podnosenja zahtjeva za vizu istovremeno podnijeti zahtjev i za bracnog druga i da li on mora imati polozen A1, kao i dvoje djece od 15 i 12 godina ili za spajanje se mora cekati neki period. Oboje smo visokoobrazovani kadrovi.

I ako neko zna koliko se ceka viza. Moze i u pp.
Hvala
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4757 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Mason74 wrote: 16/10/2021 14:49 Moze li neko pojasniti slijedece:
Jedan od supruznika je dobio ponudu za posao u prosvjeti - drzavna skola - verifikovana diploma u Njemackoj. Moje pitanje je vezano za spajanje porodice, odnosno da li ce prilikom podnosenja zahtjeva za vizu istovremeno podnijeti zahtjev i za bracnog druga i da li on mora imati polozen A1, kao i dvoje djece od 15 i 12 godina ili za spajanje se mora cekati neki period. Oboje smo visokoobrazovani kadrovi.

I ako neko zna koliko se ceka viza. Moze i u pp.
Hvala
Ako ce supruznik dobiti plavu kartu onda ne treba diploma Njemackog jezika, i moze se odmah podnijeti zahtjev za supruznika. Ukoliko nije plava karta (57k bruto plata godisnje) onda mora imati A1 diplomu Njemackog jezika i spajanje ide poslije supruznikove vize I traje oko 6 do 8 mjeseci.
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#4758 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Tango556 wrote: 16/10/2021 21:20
Mason74 wrote: 16/10/2021 14:49 Moze li neko pojasniti slijedece:
Jedan od supruznika je dobio ponudu za posao u prosvjeti - drzavna skola - verifikovana diploma u Njemackoj. Moje pitanje je vezano za spajanje porodice, odnosno da li ce prilikom podnosenja zahtjeva za vizu istovremeno podnijeti zahtjev i za bracnog druga i da li on mora imati polozen A1, kao i dvoje djece od 15 i 12 godina ili za spajanje se mora cekati neki period. Oboje smo visokoobrazovani kadrovi.

I ako neko zna koliko se ceka viza. Moze i u pp.
Hvala
Ako ce supruznik dobiti plavu kartu onda ne treba diploma Njemackog jezika, i moze se odmah podnijeti zahtjev za supruznika. Ukoliko nije plava karta (57k bruto plata godisnje) onda mora imati A1 diplomu Njemackog jezika i spajanje ide poslije supruznikove vize I traje oko 6 do 8 mjeseci.
Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4759 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
[/quote]

Nema na cemu, spajanje je najduza procedura ali se zavrsi i to na kraju.

P.S. Mozes biti turisticki 3 mjeseca bez vize, 6 u toku jedne godine. Doduse ako tu i djeca ukljucena, vjerujem da je teze izvodivo,zbog skole.

Sretno!
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#4760 Re: Viza za Njemacku

Post by Mason74 »

Tango556 wrote: 16/10/2021 22:30 Hvala puno, nadao sam se da je ipak brza procedura.
Nema na cemu, spajanje je najduza procedura ali se zavrsi i to na kraju.

P.S. Mozes biti turisticki 3 mjeseca bez vize, 6 u toku jedne godine. Doduse ako tu i djeca ukljucena, vjerujem da je teze izvodivo,zbog skole.

Sretno!
[/quote]
👍
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#4761 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Pitanjce, neko je na temi napisoa da su pocetkom oktobra podjelili termine za novembar i decembar...ima li neko info,kada se dijele termini za januar?
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#4762 Re: Viza za Njemacku

Post by lucatoni05 »

Ima li neki rok u kojem je ambasada obavezna da javi odgovor za zahtjev, da li je odobreno ili odbijeno?
Jer sam prije 2 mj. predao za Plavu kartu i ispunjeni su bili svi uvjeti, visina plate, diploma, ugovor,.. pa su nakon mjesec dana trazili dopunu, i od toga proslo jos mjesec dana i nista.
Slao sam mail ambasadi u Sarajevo, ali odgovore samo da se zahtjev nalazi uredno u obradi.
Da li ima jos neki mail na koji mogu pisati da provjerim status zahtjeva, osim ovog [email protected] koji je naveden na stranici ambasade Sarajevo?
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4763 Re: Viza za Njemacku

Post by Matijevic_Vlado »

ibizza wrote: 17/10/2021 21:38 Pitanjce, neko je na temi napisoa da su pocetkom oktobra podjelili termine za novembar i decembar...ima li neko info,kada se dijele termini za januar?
Pocetkom Decembra. Pise ti na stanici ambasade.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4764 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

lucatoni05 wrote: 18/10/2021 10:23 Ima li neki rok u kojem je ambasada obavezna da javi odgovor za zahtjev, da li je odobreno ili odbijeno?
Jer sam prije 2 mj. predao za Plavu kartu i ispunjeni su bili svi uvjeti, visina plate, diploma, ugovor,.. pa su nakon mjesec dana trazili dopunu, i od toga proslo jos mjesec dana i nista.
Slao sam mail ambasadi u Sarajevo, ali odgovore samo da se zahtjev nalazi uredno u obradi.
Da li ima jos neki mail na koji mogu pisati da provjerim status zahtjeva, osim ovog [email protected] koji je naveden na stranici ambasade Sarajevo?
Mozda da ih zovnes, plava karta bude u roku od 3 radna dana, tako i stoji na stranici ambasade (faq).
michiganac
Posts: 4
Joined: 07/10/2021 18:44

#4765 Re: Viza za Njemacku

Post by michiganac »

Evo ja pokušavam već 1h da ih dobijem na tel. 033/565-380 i gotovo istog momenta mi ubaci autom. sekretaricu na engleskom: "..pls, try later" :-x Dojam, kao da su namjerno isključili ovaj br. Jel' još neko imao ovih problema??

Ali da pitam vas ovdje, možda neko ipak mi pomogne savjetom:

-Jel nije potrebno vaditi nekakvu potvrdu o znanju njem. jezika i "prevoditi" diplomu, ako već imaš Bachelor-diplomu sa bečkog univerziteta (=TU Wien)? I za koji zahtjev treba predati i za koji termin se u tom slučaju treba prijaviti ako ne možeš već direktno/odmah da predaš za 'Blaue Karte', jer poslodavac daje platu od 3000€ bruto?

Dakle, mora li se i pored toga odabrati termin i predati zahtjev za visoko-obrazovane ili ipak samo ovaj za stručnu snagu?!

Hvala lijepo na odgovoru!
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#4766 Re: Viza za Njemacku

Post by Astrix »

Malo čitam cijelu ovu proceduru za termin u ambasadi na njihovoj stranici. Skupljam informacije i gledam kako to ide.

I tamo na onom dijelu gdje se šalju prijave za termin po zakonu za Z.B i vidim da se ta opcija uopće ne može sad odabrati. Jel to zbog toga što su svi termini dodijeljeni do decembra, ako sam dobro shvatio kako to ide? Znači trebalo bi biti moguće opet početkom decembra slati prijave?

Znači online samo pošaljem prijavu i kad dobijem termin idem u ambasadu sa svim dokumentima?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4767 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Da. Cini mi se pocetkom mjeseca otvore..
I ako ugrabis ugrabis.

Ne.znam sta je gore...ovo ili kao.sto sam ja 2 godine cekao :roll:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4768 Re: Viza za Njemacku

Post by Sociolog »

Definitvno potvrdjeno u EU se nece moci bez obje doze vakcine od 1.1.2022.a u Njemacku priznaju samo Modernu Pfixer.

Sputinjik i kinezi nece prihvatiti.

Naza
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#4769 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Sociolog wrote: 26/10/2021 16:37 Definitvno potvrdjeno u EU se nece moci bez obje doze vakcine od 1.1.2022.a u Njemacku priznaju samo Modernu Pfixer.

Sputinjik i kinezi nece prihvatiti.

Naza
Izvor? Johnson i AZ također su na listi:

https://www.schengenvisainfo.com/news/g ... ovishield/
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#4770 Re: Viza za Njemacku

Post by Astrix »

skafiskafsnjak wrote: 26/10/2021 10:18 Da. Cini mi se pocetkom mjeseca otvore..
I ako ugrabis ugrabis.

Ne.znam sta je gore...ovo ili kao.sto sam ja 2 godine cekao :roll:
Ti znači završio sve?

Nije mi najjasnije kako ovo ide sa traženjem poslodavca. Znam da moraš imati ugovor kad se šalje prijava. Jel to poslodavcima normalno da šalju ugovore samo na osnovu CV-a bez da se vidi koga zapošljava, bez razgovora?
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#4771 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Astrix wrote: 28/10/2021 09:40
skafiskafsnjak wrote: 26/10/2021 10:18 Da. Cini mi se pocetkom mjeseca otvore..
I ako ugrabis ugrabis.

Ne.znam sta je gore...ovo ili kao.sto sam ja 2 godine cekao :roll:
Ti znači završio sve?

Nije mi najjasnije kako ovo ide sa traženjem poslodavca. Znam da moraš imati ugovor kad se šalje prijava. Jel to poslodavcima normalno da šalju ugovore samo na osnovu CV-a bez da se vidi koga zapošljava, bez razgovora?
Pa 21. vijek je. Ima video poziv. Osim toga obično te provjeravaju i ogromna većina se zaposli preko neke preporuke, od naših ljudi koji već rade gore i slično.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4772 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Astrix wrote: 28/10/2021 09:40
skafiskafsnjak wrote: 26/10/2021 10:18 Da. Cini mi se pocetkom mjeseca otvore..
I ako ugrabis ugrabis.

Ne.znam sta je gore...ovo ili kao.sto sam ja 2 godine cekao :roll:
Ti znači završio sve?

Nije mi najjasnije kako ovo ide sa traženjem poslodavca. Znam da moraš imati ugovor kad se šalje prijava. Jel to poslodavcima normalno da šalju ugovore samo na osnovu CV-a bez da se vidi koga zapošljava, bez razgovora?
Jahy zavrsio ja 2019 ahah. A predao 2017 ccc.

Ma ne moras imati ugovor...nacedes samo koji je posao. Kad dobijes termin, onda moras ugovor imati.

Sto.se tice dobijanja ugovora...ne znam, ali normalna je situacija da odes na razgovor...pretpostavljam da neki dobiju i bez toga al et.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#4773 Re: Viza za Njemacku

Post by Astrix »

skafiskafsnjak wrote: 28/10/2021 10:07
Astrix wrote: 28/10/2021 09:40

Ti znači završio sve?

Nije mi najjasnije kako ovo ide sa traženjem poslodavca. Znam da moraš imati ugovor kad se šalje prijava. Jel to poslodavcima normalno da šalju ugovore samo na osnovu CV-a bez da se vidi koga zapošljava, bez razgovora?
Jahy zavrsio ja 2019 ahah. A predao 2017 ccc.

Ma ne moras imati ugovor...nacedes samo koji je posao. Kad dobijes termin, onda moras ugovor imati.

Sto.se tice dobijanja ugovora...ne znam, ali normalna je situacija da odes na razgovor...pretpostavljam da neki dobiju i bez toga al et.
Inače jeste normalno ali mislim da se sad ne može tek tako otići koliko čujem zbog ograničenja svih pa vraćaju nazad. A i to je skoro kao kockanje jer šta znaš hoće li ti poslije taj posao upaliti.
michiganac
Posts: 4
Joined: 07/10/2021 18:44

#4774 Re: Viza za Njemacku

Post by michiganac »

Imam diplomu o završenom faksu u Austriji, i već sam predao dokumenta u ambasadi bez potvrde o znanju njemačkog. Uspio sam prethodno da ih dobijem na telefon i rekli su mi da ta potvrda nije neophodna u slučaju kad već imam završen faks na njemačkom govornom području. Također, žena koja mi je preuzela dokumenta u ambasadi je isto potvrdila. Međutim, danas sam dobio mejl sa zahtjevom da im ipak pošaljem + CV (tj. Lebenslauf), iako CV tamo na onim Info-listovima o vizama nije naznačen kao dokument koji je neophodan da bi se dobila viza.. :roll:

Da li je neko imao sličan problem, i zbog čega traže CV?!
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4775 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

michiganac wrote: 02/11/2021 16:13 Imam diplomu o završenom faksu u Austriji, i već sam predao dokumenta u ambasadi bez potvrde o znanju njemačkog. Uspio sam prethodno da ih dobijem na telefon i rekli su mi da ta potvrda nije neophodna u slučaju kad već imam završen faks na njemačkom govornom području. Također, žena koja mi je preuzela dokumenta u ambasadi je isto potvrdila. Međutim, danas sam dobio mejl sa zahtjevom da im ipak pošaljem + CV (tj. Lebenslauf), iako CV tamo na onim Info-listovima o vizama nije naznačen kao dokument koji je neophodan da bi se dobila viza.. :roll:

Da li je neko imao sličan problem, i zbog čega traže CV?!
Traze CV ponekad, ne sekiraj se samo posalji I sve ce biti ok. Neces imati problema
Post Reply