Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#4701 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

Ko ne zna popuniti obrazac za vizu ne treba niti da ide u Njemačku. Takvima je čak i ako odu to samo bezgranična patnja. Od loših poslova koje odu raditi do straha da će ih negdje neko nešto priupitati ili da će tamo morati ići i rješavati neke probleme (iako zvanično tamo možete tražiti prevodica ili pomoć).

Radi se o običnom obrascu sa generalijama koje bi svako ko je završio osnovnu školu regularno trebao bez problema popuniti.
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#4702 Re: Viza za Njemacku

Post by AsAmHa »

sabanss wrote: 27/09/2021 07:14 Ko ne zna popuniti obrazac za vizu ne treba niti da ide u Njemačku. Takvima je čak i ako odu to samo bezgranična patnja. Od loših poslova koje odu raditi do straha da će ih negdje neko nešto priupitati ili da će tamo morati ići i rješavati neke probleme (iako zvanično tamo možete tražiti prevodica ili pomoć).

Radi se o običnom obrascu sa generalijama koje bi svako ko je završio osnovnu školu regularno trebao bez problema popuniti.
Naravno uvijek se možete obratiti trustu mozgova na klix forumu(čast izuzetcima), ustvari vjerovatno će ambasade na vas prebaciti svoje nadležnosti.
Naravno, Njemci nas zovu tamo zbog naše daleko poznate inteligencije, inovativnosti i sklonosti rješavanja kompleksnih situacija.
Uvijek sam se pitao kako neko s porodicom , poslom, hobijem, životom generalno može objaviti na hiljade postova o hiljadu dijametralno različitih stvari, na samo jednom forumu.
Zamisli kakav voljni momenat ima čovjek koji želi otići u stranu zemlju a "ne zna" popuniti banalan obrazac.
Ljudi sretno vam i idite pa makar ne znali niti jednu riječ Njemačkog, sve se može samo volja i vjera je najbitnija. U oklini imam toliko primjera gdje su baš takvi ostvarili bolji život sebi i svojim porodicama.
A mudraci ko mudraci....
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4703 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

https://www.klix.ba/biznis/scholz-je-nj ... /komentari
Socijalisti su pobijedili na jučer održanim izborima u Njemačkoj, a glavne teme predizborne kampanje bile su ekonomske, posebno ona o minimalnoj cijeni rada. Znajući usmjerenost naših građana, ali i privrede Njemačkoj, ovi izbori mogli bi imati značajne implikacije i na BiH.

Prvi cilj pobjednika izbora i najvjerovatnijeg kancelara Olafa Scholza je povećanje minimalne cijene rada, odnosno minimalne satnice na 12 eura. Kako je isticano u kampanji, od toga bi najviše profitirale blagajnice u trgovinama, dostavljači paketa i radnici na sličnim pozicijama.
Iskoristit priliku ko moze i fatat se noge odavde
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#4704 Re: Viza za Njemacku

Post by sabanss »

AsAmHa wrote: 27/09/2021 15:37 Naravno uvijek se možete obratiti trustu mozgova na klix forumu(čast izuzetcima), ustvari vjerovatno će ambasade na vas prebaciti svoje nadležnosti.
Naravno, Njemci nas zovu tamo zbog naše daleko poznate inteligencije, inovativnosti i sklonosti rješavanja kompleksnih situacija.
Uvijek sam se pitao kako neko s porodicom , poslom, hobijem, životom generalno može objaviti na hiljade postova o hiljadu dijametralno različitih stvari, na samo jednom forumu.
Zamisli kakav voljni momenat ima čovjek koji želi otići u stranu zemlju a "ne zna" popuniti banalan obrazac.
Ljudi sretno vam i idite pa makar ne znali niti jednu riječ Njemačkog, sve se može samo volja i vjera je najbitnija. U oklini imam toliko primjera gdje su baš takvi ostvarili bolji život sebi i svojim porodicama.
A mudraci ko mudraci....
To su isti oni koji jedva čekaju da dođu na godišnji ovdje, kukaju kako su švabe "ograničeni" i "glupi"?

I da imaš i ljude koje švabe zovu zbog inteligencije, inovativnosti i sklonosti rješavanju kompleksnih situacija. Takvima nije problem popuniti obrazac, ne čekaju spajanje porodica i mogu dobiti vizu za manje od tri dana. Samo što takvi više niti na godišnji u BiH ne dolaze...
1bosna
Posts: 81
Joined: 27/10/2011 16:22

#4705 Re: Viza za Njemacku

Post by 1bosna »

lucatoni05 wrote: 26/09/2021 13:33 Ima li neke prijedlog kako naci stan u Minhenu za 1 osobu koja tek treba otici u Njemacku?
Da li ima neka agencija koja bi pomogla, s obzirom da kad gledam na https://www.immobilienscout24.de/ vecinom imaju uvjeti da s evec duze vrijeme boravi, platne liste,... pa je dosta tesko naci stan s obzirom da se ide prvi put
Jos sam nasao i ovu stranicu www.mrlodge.com, koliko vidim njemacka agencija ali su cijene vece u prosjeku nego preko immobilienscout24 pa ako ima jos neko prijedlog bio bi zahvalan
Smjestaj s grupe Gastarbajter, tj. sobe. Nije nesto, ali nude prijavu, pa makar za pocetak.. Preko ove osobe to ide.
https://www.facebook.com/amela.jajic.7

Druge opcije ti mogu biti WG-zimmer, dijelis s drugim osobama.
Treca opcija, da nadjes neki privatni stan gdje ne bi trazili platne nego samo kauciju.. U slabije popularnim gradovima, to se moze naci cesce..
Cetvrta, kao sto neko spominje hosteli ili hoteli s prijavom..
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4706 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Zna li neko mozda koliko se ceka na vizu za visokokvalifikovane, vidim na stranici da pise od 2 do 4 sedmice, desi li se da duze traje ?
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#4707 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

Znate li neku agenciju kod nas da radi korektno i da pomaze pri pronalsku posla u Njemackoj?
Jasno mi je da je sve to cirkus i puno prevare u svemu.
Ako imate neko licno iskustvo da ste uspjeli da mozete uputiti na nekoga ko radi korektno.
U pitanju su elektro poslovi....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4708 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

pelcer224 wrote: 30/09/2021 15:16 Znate li neku agenciju kod nas da radi korektno i da pomaze pri pronalsku posla u Njemackoj?
Jasno mi je da je sve to cirkus i puno prevare u svemu.
Ako imate neko licno iskustvo da ste uspjeli da mozete uputiti na nekoga ko radi korektno.
U pitanju su elektro poslovi....
Elektro?
Pa udji.bola u grupe nase za Deu, vazda se neki poslovi.nude.
Sta ce ti agencija...bar za elektricara to ne treba
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#4709 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

skafiskafsnjak wrote: 30/09/2021 15:45
pelcer224 wrote: 30/09/2021 15:16 Znate li neku agenciju kod nas da radi korektno i da pomaze pri pronalsku posla u Njemackoj?
Jasno mi je da je sve to cirkus i puno prevare u svemu.
Ako imate neko licno iskustvo da ste uspjeli da mozete uputiti na nekoga ko radi korektno.
U pitanju su elektro poslovi....
Elektro?
Pa udji.bola u grupe nase za Deu, vazda se neki poslovi.nude.
Sta ce ti agencija...bar za elektricara to ne treba
Pa u tome i jeste problematika. Sve se svodi da svi koji imaju elektro skolu automatski su i elektricari. Elektrotehnika je sirok pojam. Ja nisam klasicni elektricar za jaku struju i ne zanima me rad na bauselama po 12 sati. Sva ponuda se svodi na to. Ispade svi sa elektro skolama su elektricari. Ocigledno trziste rada ne prepoznaje nista drugo za nas balkance.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4710 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

pelcer224 wrote: 30/09/2021 20:00
skafiskafsnjak wrote: 30/09/2021 15:45

Elektro?
Pa udji.bola u grupe nase za Deu, vazda se neki poslovi.nude.
Sta ce ti agencija...bar za elektricara to ne treba
Pa u tome i jeste problematika. Sve se svodi da svi koji imaju elektro skolu automatski su i elektricari. Elektrotehnika je sirok pojam. Ja nisam klasicni elektricar za jaku struju i ne zanima me rad na bauselama po 12 sati. Sva ponuda se svodi na to. Ispade svi sa elektro skolama su elektricari. Ocigledno trziste rada ne prepoznaje nista drugo za nas balkance.
Pa.jebem ga ja, jel treba da gatam?
Sto ne napises
I varas se, nije sve baustela po 12h
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#4711 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

skafiskafsnjak wrote: 30/09/2021 20:28
pelcer224 wrote: 30/09/2021 20:00
Pa u tome i jeste problematika. Sve se svodi da svi koji imaju elektro skolu automatski su i elektricari. Elektrotehnika je sirok pojam. Ja nisam klasicni elektricar za jaku struju i ne zanima me rad na bauselama po 12 sati. Sva ponuda se svodi na to. Ispade svi sa elektro skolama su elektricari. Ocigledno trziste rada ne prepoznaje nista drugo za nas balkance.
Pa.jebem ga ja, jel treba da gatam?
Sto ne napises
I varas se, nije sve baustela po 12h
Ne varam se. Iza mene su mjeseci trazenja posla, imam priznatu i diplomu od strane IHK Fosa. Svaki kontakt za posao se na kraju svodio, da imas elektrotehnicku skolu tvoj posao je posao elektricara nudimo ti na baustelu radit struju. Ja nisam za jaku struju ni zavrsio niti sam radio tako nesto. Neka znaju ljudi da ih sa elektrtehnickom skolom bez obzira na smjerove aposlutno svi vide kandidate samo kao elektricara na nekoj bausteli. Tako je kako je. Svako zna svoje sta mu je ciniti.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4712 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Okej, ti znas ko sta radi u Deu :thumbup:
lostaroundhere
Posts: 26
Joined: 26/09/2018 18:47

#4713 Re: Viza za Njemacku

Post by lostaroundhere »

Pozdrav raja, kako ste.
Završio sam elektrotehničku školu i našao sam par poslodavca u DE gdje bi radio kao elektricar. Diplomu nisam nostrifikovao pa ne mogu uzeti termin kao kvalifikovana radna snaga.
Moje pitanje glasi: mogu li ja uzeti termin preko ZB i napisati da ću raditi kao pomoćni električar ili mogu samo kao pomocni radnik jer mislim ako napišem samo električar odbit će me jer to spada u kvalifikovanu radnu snagu. Molim vas da mi objasnite.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#4714 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

pelcer224 wrote: 30/09/2021 20:38
skafiskafsnjak wrote: 30/09/2021 20:28

Pa.jebem ga ja, jel treba da gatam?
Sto ne napises
I varas se, nije sve baustela po 12h
Ne varam se. Iza mene su mjeseci trazenja posla, imam priznatu i diplomu od strane IHK Fosa. Svaki kontakt za posao se na kraju svodio, da imas elektrotehnicku skolu tvoj posao je posao elektricara nudimo ti na baustelu radit struju. Ja nisam za jaku struju ni zavrsio niti sam radio tako nesto. Neka znaju ljudi da ih sa elektrtehnickom skolom bez obzira na smjerove aposlutno svi vide kandidate samo kao elektricara na nekoj bausteli. Tako je kako je. Svako zna svoje sta mu je ciniti.
mozda ti ja mogu pomoci. imas pp.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4715 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Ljudi dali danas termine i za decembar i novembar, bilo 3 minute, od toga 2 minute nije stranica radila zbog malog hostinga, naletilo 100k ljudi hahahaha smijeha
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#4716 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

deogest wrote: 06/10/2021 13:46 Ljudi dali danas termine i za decembar i novembar, bilo 3 minute, od toga 2 minute nije stranica radila zbog malog hostinga, naletilo 100k ljudi hahahaha smijeha
Koliko dodjele termina za jedan mjesec?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4717 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

ibizza wrote: 06/10/2021 13:57
deogest wrote: 06/10/2021 13:46 Ljudi dali danas termine i za decembar i novembar, bilo 3 minute, od toga 2 minute nije stranica radila zbog malog hostinga, naletilo 100k ljudi hahahaha smijeha
Koliko dodjele termina za jedan mjesec?
Posto su davali za 2 mj, vjerovatno su davali 1000 komada tako nesto, inace jos manje. Ma nisu normalni sta rade, stranica im nije radila, citam da ljudi psuju, 80 % ih nije uspjelo zakzati ni s Autofill chrome extenzijom.
AsAmHa
Posts: 31
Joined: 01/01/2017 19:16

#4718 Re: Viza za Njemacku

Post by AsAmHa »

Uspio rezervisati termin danas, prvi put iz prvog pokušaja.
Presudne stvari; dobra konekcija,aktiviran autofil i koristiti copy -paste opciju,otvoren samo jedan link ambasade.
U suštini jednimo što sam ja kucao su oni simboli na kraju, za potvrdu i tu sam se iskreno najviše zadržao, da ih dešifrujem kakvi već budu.
Vjerovatno sam prije svega imao puuuuno sreće al bilo kako bilo.
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#4719 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

deogest wrote: 06/10/2021 13:58
ibizza wrote: 06/10/2021 13:57

Koliko dodjele termina za jedan mjesec?
Posto su davali za 2 mj, vjerovatno su davali 1000 komada tako nesto, inace jos manje. Ma nisu normalni sta rade, stranica im nije radila, citam da ljudi psuju, 80 % ih nije uspjelo zakzati ni s Autofill chrome extenzijom.
Sitno je to pravo...minimalno 10 hiljada ljudi pokusava uhvatiti par stotina termina. :run:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4720 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

AsAmHa wrote: 06/10/2021 13:59 Uspio rezervisati termin danas, prvi put iz prvog pokušaja.
Presudne stvari; dobra konekcija,aktiviran autofil i koristiti copy -paste opciju,otvoren samo jedan link ambasade.
U suštini jednimo što sam ja kucao su oni simboli na kraju, za potvrdu i tu sam se iskreno najviše zadržao, da ih dešifrujem kakvi već budu.
Vjerovatno sam prije svega imao puuuuno sreće al bilo kako bilo.
Da citam da je bas konekcija jaca trebala, 90 % na Telecomu oni prvi paketi nisu uspjeli napravit, jednostavno kad refreshujes stranica upadne kao da nema interneta. Na WiFi ni ne pomisljaj, samo Lan.

Ugl, smijesno je ovo sto rade realno. Prvo su ljudi cekali po 2-3 godine na termin, pa im to propadalo zbog korone nakon toliko cekanja a poslodavci otkazivali. Sad ovo daju 3 min, 2 minute stranica ne radi.

Glupani znaju da ce naletit 100k ljudi a ne mogu jaci hosting stavit. :lol:
printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#4721 Re: Viza za Njemacku

Post by printy4911 »

deogest wrote: 06/10/2021 14:05 Ugl, smijesno je ovo sto rade realno. Prvo su ljudi cekali po 2-3 godine na termin, pa im to propadalo zbog korone nakon toliko cekanja a poslodavci otkazivali. Sad ovo daju 3 min, 2 minute stranica ne radi.

Glupani znaju da ce naletit 100k ljudi a ne mogu jaci hosting stavit. :lol:
Ne da je smiješno, već jedan teški oblik iživljavanja nad građanima BiH. Lakše je Palestincima proći kroz onaj zid sa bodljikavom žicom i na teritoriji pod kontrolom Izraela dobiti posao. Uostalom ovo je i dvodecenijski oblik diskriminacije ako uzmemo u obzir da građani BiH sa hrvatskom putovnicom jednostavno samo treba da se pojave u Njemačkoj i da nađu posao. Do 2011. nije se moglo nikako putovati preko Šengen granice. Prođe život dok nam se nešto riješi. Bojim se da će ono što je nas bosance trlo da se prenese na našu djecu, Optimistička pretpostavka za ulazak u EU je 2030. Haloo!

Ja bih da pitam Dodika, Bakira, Komšiča i napose Turkovićku, kakav je zaboga ovo odnos njemačke administracije prema građanima BiH koje oni predstavljaju. Čovića se nema šta pitati ... njegovi su viša rasa.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4722 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Ja ne znam jesam li ja lud ili sta , ali termina uvijek ima, bar za kategoriju visokoobrazovanih i plava karta. Ne znam je li mi pricamo o istim. Ne vidim nikakvu diskriminaciju, ovaj ZB zakon je olaksica ali je teze doci do vize jer je veci "bazen" ljudi a ogranicen broj viza daju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4723 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

@Tango556 gdje ti zivis :mrgreen:
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#4724 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

skafiskafsnjak wrote: 07/10/2021 11:13 @Tango556 gdje ti zivis :mrgreen:
Imas drug slobodne termine 13.10 i 18.10
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#4725 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Tango556 wrote: 07/10/2021 12:10
skafiskafsnjak wrote: 07/10/2021 11:13 @Tango556 gdje ti zivis :mrgreen:
Imas drug slobodne termine 13.10 i 18.10
ma ovdje se uglavnom prica o terminima za nekvalifikovane ... podrazumjeva se da za plavu kartu ide brze :D
Post Reply