Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4376 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Semsa Suljakovic wrote: 02/05/2021 14:03 A sta se imas raspravljati sa tipom koji napise da studenti rade za 8 EUR satnicu pa poslije kad skonta da se prosuo, napise da su to studenti iz Makedonije a da je on radio za 8 EUR. Ocima Njemacke nije vidio.
Mislim da ti ipak ne citas najbolje. Ako si vec ti u Njemackoj, trebao bi bar to da bolje radis, ako vec ne shvatas neke stvari zbog nekih drugih razloga u koje ne bi da ulazim. Sve napisano je 100 % istina, hoces li ti povjerovati u to ili ne- aposlutno me ne zanima. :thumbup:
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4377 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

deogest wrote: 02/05/2021 13:17
skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 13:09 Jednostavno, nije istina.

Ta plata je jedino u McDonaldsu. Ja radim isto tako neki bezze posao, pa opet sam u startu cca 1600netto imao. Znam par ljudi sto brzu postu voze sa bonusima imaju cca 1800eur... A oni koji imaju neki priznat zanat i vise, logicno.

U.bolnicama i domovima je to.jos vise. Pri tom ne mislim na ausbildung. To je skolovanje, nije posao. Znam djevojku.koja u Mümchenstiftu radi kao VBL..odradila proznavanje Medicinske iz BiH. Ima sigurno 2800.

Ne znam kakvo je stanje u drugim dijelovima Njemacke, ali u Minhenu prosjek sigurno nije 1300.

Druga je stvar sto su kirije velike pa ti dodje kao da negdje dr imas 1300.
Opet govorim za Minhen, za likove koji dodju iz trecih zemalja, kao sto smo mi. U McD cak zna i manja biti. Radio licno sezonski tu, jedno ljeto, 8 eura za kasom, studentima bilo 5 eura satnica tad.
:lol:
Supljator teski. Studenti koji dolaze iz trecih zemalja da rade u Njemacku moraju dobiti radnu dozvolu od Savezne agencije za rad. Da bi dobio radnu dozvolu moras dostaviti popunjen formular od strane fakulteta u BiH, Makedoniji ili Zimbabwea i formular popunjen od poslodavca sa naznacenom satnicom, datumom od kad do kad radis, gdje radis i sta radis. Satnica ne moze biti manja od Mindestlohna jer onda neces dobiti radnu dozvolu i neces moci raditi maksimalno 3 mjeseca u godini dana kao student iz trecih zemalja.
Ti to ne znas jer si procitao negdje ili cuo od nekoga a veze s vezom nemas. Ne postoji razlika u satnici za studenta i za radnika. 5 EUR satnicu nije mogao imati student iz Makedonije jer ne mozes imati manju satnicu od Mindestlohna.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4378 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Semsa Suljakovic wrote: 02/05/2021 14:18
deogest wrote: 02/05/2021 13:17
skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 13:09 Jednostavno, nije istina.

Ta plata je jedino u McDonaldsu. Ja radim isto tako neki bezze posao, pa opet sam u startu cca 1600netto imao. Znam par ljudi sto brzu postu voze sa bonusima imaju cca 1800eur... A oni koji imaju neki priznat zanat i vise, logicno.

U.bolnicama i domovima je to.jos vise. Pri tom ne mislim na ausbildung. To je skolovanje, nije posao. Znam djevojku.koja u Mümchenstiftu radi kao VBL..odradila proznavanje Medicinske iz BiH. Ima sigurno 2800.

Ne znam kakvo je stanje u drugim dijelovima Njemacke, ali u Minhenu prosjek sigurno nije 1300.

Druga je stvar sto su kirije velike pa ti dodje kao da negdje dr imas 1300.
Opet govorim za Minhen, za likove koji dodju iz trecih zemalja, kao sto smo mi. U McD cak zna i manja biti. Radio licno sezonski tu, jedno ljeto, 8 eura za kasom, studentima bilo 5 eura satnica tad.
:lol:
Supljator teski. Studenti koji dolaze iz trecih zemalja da rade u Njemacku moraju dobiti radnu dozvolu od Savezne agencije za rad. Da bi dobio radnu dozvolu moras dostaviti popunjen formular od strane fakulteta u BiH, Makedoniji ili Zimbabwea i formular popunjen od poslodavca sa naznacenom satnicom, datumom od kad do kad radis, gdje radis i sta radis. Satnica ne moze biti manja od Mindestlohna jer onda neces dobiti radnu dozvolu i neces moci raditi maksimalno 3 mjeseca u godini dana kao student iz trecih zemalja.
Ti to ne znas jer si procitao negdje ili cuo od nekoga a veze s vezom nemas. Ne postoji razlika u satnici za studenta i za radnika. 5 EUR satnicu nije mogao imati student iz Makedonije jer ne mozes imati manju satnicu od Mindestlohna.
Ti si smijesan covjek bgm. Nekima treba i nacrtat. :lol:
komsinica_s_drugog
Posts: 697
Joined: 23/12/2018 19:16

#4379 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

deogest wrote: 02/05/2021 12:55
skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 12:51
deogest wrote: 02/05/2021 12:48

Aha, jasta ces, odmah na 3000 neto na pocetku. Pare po granama rastu tamo, cuo sam. :lol:
Sta se ceris? Jel imas kontra argument da ne moze ili sta?
Nemoj da lupas bezveze. Ja sam ti rekao da poznajem osobu koja ima...mislim da je cak i vise. Nisam pitao. Uostalom, nisam nigdje rekao da je odmah... Rekao sam Fachkräfte i PDL. Za oboje treba skolovanje, logicno.
Ne treba kontra argument za tu glupost. Naravno da je moguce, i da ima ljudi, sto je i normalno da napredujes, ali rijec je o onima koji tek odu. Pa ljudi na anerkennung cekaju po godinu dana, a bez toga ces imat platu 3k eura ako ti starci posalju dvije. :lol:

Pa varioci neki imaju i 4k. Nije to poenta ovog.

Ali da pojednostavimo, zapitaj se sto 99 % nijemaca ne radi taj posao i sve ce da ti bude jasno. Mi radimo sve ono sto 99 % ne bi radili ovdje i to je okej, ali treba navesti i biti realan.
Nije meni uvreda da mi kazu perac guzice, ali odmah znam o kakvoj je osobi rijec. Ja sam medicinska sestra, izmedju ostalog u guzice perem, da. Mnogi se smiju i izruguju dok njima ili nekome njihovom ne zatreba guzicu oprat. Tad gledaju u pod.

Plata medicinarima bez Anerkennunga je oko 2000 € bruto, neto s dodacima izadje od 1500 do 1800, zavisi od smjena, vikenda, praznika i sta jos firma daje kao bonuse.
Nakon Anerkennunga neto ide iznad 2000 €.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4380 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

Ouu, sad sam ti pogledao prvi post na klix forumu. Govori o fudbalskom klubu Barcelona kao mi. S kim ja raspravljam.
Vrati se na sportsport forum drug, to je tvoj nivo i po godinama a i mentalno. Ovdje su ipak malo ozbiljnije teme i malo ozbiljniji ljudi koji pokusavaju korisnim informacijama pomoci jedni drugima a ne prenositi price rekla kazala i voditi imaginarne zivote po bespucima internetima.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4381 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Semsa Suljakovic wrote: 02/05/2021 14:27 Ouu, sad sam ti pogledao prvi post na klix forumu. Govori o fudbalskom klubu Barcelona kao mi. S kim ja raspravljam.
Vrati se na sportsport forum drug, to je tvoj nivo i po godinama a i mentalno. Ovdje su ipak malo ozbiljnije teme i malo ozbiljniji ljudi koji pokusavaju korisnim informacijama pomoci jedni drugima a ne prenositi price rekla kazala i voditi imaginarne zivote po bespucima internetima.
I sad naravno svodis citavu ovu raspravu na licnoj osnovi. Tipicno, standardno, bosnjacki. :lol: :thumbup:
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4382 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

Steta nema onog smajlija s kafom i slicnih gluposti kao na sporsport.
Iznio si hrpu gluposti, hrpu lazi i kad si uhvacen u tome koliko lazes i kako veze s vezom nemas, pravis se Englez. To samo govori o kakvom karakteru je rijec.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4383 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

@deogest sta radis u IT?
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4384 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

Semsa Suljakovic wrote: 02/05/2021 14:33 Steta nema onog smajlija s kafom i slicnih gluposti kao na sporsport.
Iznio si hrpu gluposti, hrpu lazi i kad si uhvacen u tome koliko lazes i kako veze s vezom nemas, pravis se Englez. To samo govori o kakvom karakteru je rijec.
Preozbiljno shvatas jedan forum gdje komentarisu totalni anonimci. A sigurno si i fun at parties. :bih:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#4385 Re: Viza za Njemacku

Post by deogest »

skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 14:36 @deogest sta radis u IT?
Web developer najvise, trenutno user interface designer za firmu iz Australije.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4386 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

Ovo nije tema gdje se gluposti valjaju nego gdje forumasi pokusavaju doci do korisnih informacija. Nije za lazove i supljatore i djecije fore i forice. Fun at parties, koliko ti je godina, tlinaest?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#4387 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

Njemacka je zemlja mogucnosti, pogotovo za snalazljive. ja vjerujem da ima ljudi koji dodju i na pocetku rade za 1300 EUR, ali mozda im je tada obezbijedjen/placen smjestaj ili neke druge pogodnosti. ja licno nisam upoznao nikoga takvog, a upoznao sam desetine ljudi koji su po prvi put dosli u Njemacku i plate su im obicno bivale od 1500-1700 sa placenim smjestajem. ALI...!

tu sada dolazimo do jos jednog pitanja. za koliko sati rada? i sa koliko isplacivanja na ruke? tu dolazimo opet do toga da u Njemackoj imas izbor, pa cak i sa losom satnicom ostvariti veci netto radeci vise. a za one koji zele ekstremno da rade tu je i nebenjob kao dodatna opcija zarade... oko svih ovih kombinacija mogu da ispricam sto i jednu pricu, ali se uvijek svodi na isti zakljucak - tvoj izbor! jer ima toliko mogucnosti koje mozes da kombinujes...

ja sam recimo u startu odabrao da radim vise, jer je satnica bila losa. cak je bila i ispod Njemacke prosjecne (ovo sto mnogi pricaju iznad da je nemoguce je itekako moguce), ali sam imao placen smjestaj i prevoz, tako da sam izlazio na nekih 1700-1800 EUR sa 200-300 odradjenih sati u mjesecu. dakle, lako je izracunati o koliko mizernoj satnici pricam... godisnji uzimas po volji, ali je neplacen... nikakvih dodataka na platu... ja sam na to pristao iako sam imao preko 1k KM platu u Zenici, jer su to vrata kroz koja sam odlucio proci i vjerovao u sebe... bio sam spreman na tezak pocetak, jer je posao bio vise fizicki, iako dio moje struke.

kako sam se priblizavao cetrdesetoj godini zivota odlucio sam da je vrijeme da se manje i lakse radi, a vise zaradjuje. to je, opet, tezak preokret, jer moras ici u vise placene grane gdje se radi krace i manje... ali, ni oni ti nece ponuditi startu visi od 1700-1800, barem prvih 6 mjeseci dok se ne uvjere ko si i sta si, te znas li raditi taj posao ili ne. ja sam tu uspio pronaci poslodavca koji ce mi dati tih 1700 sa placenim stanovanjem za tih prvih 6 mjeseci probnog rada na cemu sam ja insistirao, te smo se na kraju dogovorili... tu sada vec pricamo o 164 radna sata mjesecno. vec naviknut na prosjecan rad od preko 240 sati mjesecno mi nije bilo tesko da se dokazem, pogotovo sto sam vec bio skoro u potpunosti u svojoj struci.

nakon toga se onda mnogo lakse ide uzvodno, jer si u drustvu ljudi koji se bave tvojom strukom i razmjenjujes price o firmama sa ljudima koji dolaze ili odlaze iz istih te ti se otvara novi dijapazon mogucnosti. od prelaska u drugu firmu, do pregovaranja sa svojom za vecu satnicu, jer imas ponudu za vecu i onda sve ide brze... ne treba ti 3, 6 ili 12 mjeseci dokazivanja u novoj firmi na niskoj plati ili nizem radnom mjestu, nego imas mogucnost da ides u startu na vise i sam pocnes postavljati uslove... od benefita placenog obdanista, teretane, popusta u partneskim firmama/radnjama do bonusa u vidu placenog goriva/sluzbenog auta, placenog/sluzbenog mobitela, isplacivanje urlaub/weinacht -gelda... (ili sta je kome vec bitno)

da sumiram - mogucnost izbora i licnog zalaganja. naravno da nece svi imati ovakav put. neki ce odabrati kvalitetan ausbildung da bi se napatili tokom istog da bi im poslije bilo bolje, neki ce odabrati raditi vise, neki neku sasvim trecu kombinaciju... neki ce imati problema sa savladavanjem jezika, neki ce traziti radna mjesta gdje se trazi engleski... poenta svega je da imas izbor gdje, sta i kako zelis. da sebi osmislis plan i da se tome posvetis. da osjetis da u sve i jednom momentu drzis svoju sudbinu u svojim rukama i da samo od tebe ovisi kako ce ti biti.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#4388 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

belfy wrote: 02/05/2021 17:18 Njemacka je zemlja mogucnosti, pogotovo za snalazljive. ja vjerujem da ima ljudi koji dodju i na pocetku rade za 1300 EUR, ali mozda im je tada obezbijedjen/placen smjestaj ili neke druge pogodnosti. ja licno nisam upoznao nikoga takvog, a upoznao sam desetine ljudi koji su po prvi put dosli u Njemacku i plate su im obicno bivale od 1500-1700 sa placenim smjestajem. ALI...!

tu sada dolazimo do jos jednog pitanja. za koliko sati rada? i sa koliko isplacivanja na ruke? tu dolazimo opet do toga da u Njemackoj imas izbor, pa cak i sa losom satnicom ostvariti veci netto radeci vise. a za one koji zele ekstremno da rade tu je i nebenjob kao dodatna opcija zarade... oko svih ovih kombinacija mogu da ispricam sto i jednu pricu, ali se uvijek svodi na isti zakljucak - tvoj izbor! jer ima toliko mogucnosti koje mozes da kombinujes...

ja sam recimo u startu odabrao da radim vise, jer je satnica bila losa. cak je bila i ispod Njemacke prosjecne (ovo sto mnogi pricaju iznad da je nemoguce je itekako moguce), ali sam imao placen smjestaj i prevoz, tako da sam izlazio na nekih 1700-1800 EUR sa 200-300 odradjenih sati u mjesecu. dakle, lako je izracunati o koliko mizernoj satnici pricam... godisnji uzimas po volji, ali je neplacen... nikakvih dodataka na platu... ja sam na to pristao iako sam imao preko 1k KM platu u Zenici, jer su to vrata kroz koja sam odlucio proci i vjerovao u sebe... bio sam spreman na tezak pocetak, jer je posao bio vise fizicki, iako dio moje struke.

kako sam se priblizavao cetrdesetoj godini zivota odlucio sam da je vrijeme da se manje i lakse radi, a vise zaradjuje. to je, opet, tezak preokret, jer moras ici u vise placene grane gdje se radi krace i manje... ali, ni oni ti nece ponuditi startu visi od 1700-1800, barem prvih 6 mjeseci dok se ne uvjere ko si i sta si, te znas li raditi taj posao ili ne. ja sam tu uspio pronaci poslodavca koji ce mi dati tih 1700 sa placenim stanovanjem za tih prvih 6 mjeseci probnog rada na cemu sam ja insistirao, te smo se na kraju dogovorili... tu sada vec pricamo o 164 radna sata mjesecno. vec naviknut na prosjecan rad od preko 240 sati mjesecno mi nije bilo tesko da se dokazem, pogotovo sto sam vec bio skoro u potpunosti u svojoj struci.

nakon toga se onda mnogo lakse ide uzvodno, jer si u drustvu ljudi koji se bave tvojom strukom i razmjenjujes price o firmama sa ljudima koji dolaze ili odlaze iz istih te ti se otvara novi dijapazon mogucnosti. od prelaska u drugu firmu, do pregovaranja sa svojom za vecu satnicu, jer imas ponudu za vecu i onda sve ide brze... ne treba ti 3, 6 ili 12 mjeseci dokazivanja u novoj firmi na niskoj plati ili nizem radnom mjestu, nego imas mogucnost da ides u startu na vise i sam pocnes postavljati uslove... od benefita placenog obdanista, teretane, popusta u partneskim firmama/radnjama do bonusa u vidu placenog goriva/sluzbenog auta, placenog/sluzbenog mobitela, isplacivanje urlaub/weinacht -gelda... (ili sta je kome vec bitno)

da sumiram - mogucnost izbora i licnog zalaganja. naravno da nece svi imati ovakav put. neki ce odabrati kvalitetan ausbildung da bi se napatili tokom istog da bi im poslije bilo bolje, neki ce odabrati raditi vise, neki neku sasvim trecu kombinaciju... neki ce imati problema sa savladavanjem jezika, neki ce traziti radna mjesta gdje se trazi engleski... poenta svega je da imas izbor gdje, sta i kako zelis. da sebi osmislis plan i da se tome posvetis. da osjetis da u sve i jednom momentu drzis svoju sudbinu u svojim rukama i da samo od tebe ovisi kako ce ti biti.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4389 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

irac300 wrote: 02/05/2021 12:15 Kakva je procedura za Njemacku, ako sklopis brak sa npr. hrvatskim drzavljaninom koji radi tamo? Moze li se zaobici ambasada kod spajanja porodice?
Dojdes u Njemacku i sve sredis za mjesec dva , bez ambasade. Cak bracni drug ( hrv. drz) ne mora ni raditi. Mislim da je pozeljno imati radi ugovor , moja rodica je tako dovela muza nije ni dana radila i muz je dobio vizu na 5 god.

Sada je prije mjesec dva jedan poznanik ozenio Hrvaticu, i takodjer sve sredio u Nj.

:-D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#4390 Re: Viza za Njemacku

Post by irac300 »

TDK-90 wrote: 02/05/2021 21:54
irac300 wrote: 02/05/2021 12:15 Kakva je procedura za Njemacku, ako sklopis brak sa npr. hrvatskim drzavljaninom koji radi tamo? Moze li se zaobici ambasada kod spajanja porodice?
Dojdes u Njemacku i sve sredis za mjesec dva , bez ambasade. Cak bracni drug ( hrv. drz) ne mora ni raditi. Mislim da je pozeljno imati radi ugovor , moja rodica je tako dovela muza nije ni dana radila i muz je dobio vizu na 5 god.

Sada je prije mjesec dva jedan poznanik ozenio Hrvaticu, i takodjer sve sredio u Nj.

:-D
E to mi je trebalo. Sad jos moram da ubijedim prijateljicu. :mrgreen: Hvala.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4391 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

skafiskafsnjak wrote: 01/05/2021 22:24
TDK-90 wrote: 01/05/2021 21:57
Ma i ja sam u Bayernu cini mi se najgora pokrajina u zap. Njem. najmanje place najsupli zivot.
Cuo sam da u Stuttgart i Frankfurt ne traze toliko "Paketare" navodno dobri su uvjeti tamo i ne napustaju posao lako
Place najmanje ? Gdje ti radis?
Nisu najmanje... Ali u odnosu plata/troskovi jesu male, ako si na to mislio..
Moje iskustvo je da sam poceo raditi u fabrici Lager/Logisik 2014 placa je bila : 1124,- Eura netto I Steuerklasse.

Sada imam cca 1750,- :cry: plate su kod nas fiksne , ne po satu vec mjesecna plata je tolika i tolika bio februar bio August. Ima puno takvih firmi i tako zaobidju i Mindestlohn.
Je li malo to- definitivno jeste , ali i u ovakvu fabriku i sa ovim placama mole ljudi da dodju i da ih prime za stalno :shock: ... skoro su primili muza i zenu iz Brckog - radili prije za jos manje u restoranu :-)

Ali sta je tu je , meni je fabrika dala garanciju za posao , tada je trebala radna dozvola ( hr. drz)
i tu ostadoh jer imam stancic u tom mjestu -(okolina Rosenheim mali apartman 21 qm) .
Tada sam uzeo najmanji i najjeftiniji stan , a mogao sam birati ..... medjutim vec 2015 a pogotovo 2016 nema vise smjestaja ni za lijeka ( Rumuni , Bugari, Hrvati, Poljaci, Bosanci i naravno izbjegli su dosli u ogromnom broju).... inace sve oko Minhena cca 70- 100 km je "poklopljeno"

Landshut i tamo dalje na istok nije toliko ;-)

Ovdje su plate uobicajene za obicne radnike 1300,- Eura , stan bilo selo bio grad je vec za 60 qm 800 - 900 kalt

eto to je iz mog ugla.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#4392 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Čitajući ove postove o primanjima u Njemačkoj, sticem utisak, kada bi se u BiH podigao minimalca na 1000 KM, da bi se jedno 150 hiljada vratilo nazad :shock:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4393 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

@TDK-90

To je bas lose...pa 1300 u Deu je kao 600 KM u BiH... Za ta pare ne bih dolazio u Deu.... I 1700 nakon nekoliko godina je premalo
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4394 Re: Viza za Njemacku

Post by Bloo »

ibizza wrote: 02/05/2021 22:27 Čitajući ove postove o primanjima u Njemačkoj, sticem utisak, kada bi se u BiH podigao minimalca na 1000 KM, da bi se jedno 150 hiljada vratilo nazad :shock:
Neki nisu otisli primarno zbog novaca... :mrgreen:
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#4395 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza »

Bloo wrote: 02/05/2021 22:36
ibizza wrote: 02/05/2021 22:27 Čitajući ove postove o primanjima u Njemačkoj, sticem utisak, kada bi se u BiH podigao minimalca na 1000 KM, da bi se jedno 150 hiljada vratilo nazad :shock:
Neki nisu otisli primarno zbog novaca... :mrgreen:
Neki, to je max 20%, ogromna vecina otisla je zbog para...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4396 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

ibizza wrote: 02/05/2021 22:27 Čitajući ove postove o primanjima u Njemačkoj, sticem utisak, kada bi se u BiH podigao minimalca na 1000 KM, da bi se jedno 150 hiljada vratilo nazad :shock:
U bosni nije problem mala placa nego otrovna atmosfera i nesposobnost vlasti da adekvatno reaguje na potrebe ekonomije i drustva.

Na zalost 1000,- KM u BiH ne bi u ovakvom stanju vratilo nikog :-?
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#4397 Re: Viza za Njemacku

Post by Semsa Suljakovic »

ibizza wrote: 02/05/2021 22:27 Čitajući ove postove o primanjima u Njemačkoj, sticem utisak, kada bi se u BiH podigao minimalca na 1000 KM, da bi se jedno 150 hiljada vratilo nazad :shock:
Ne bi se niko vratio nazad. Ove plate koje spominjemo su sve najmanje plate i poslovi za koje nije potrebno skoro nikakvo znanje. To ti je ekvivalent kao sto kolega napisa 600 maraka u BiH.
Sa bh papirima ces tesko dobiti vizu sa tim ugovorom.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4398 Re: Viza za Njemacku

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 22:35 @TDK-90

To je bas lose...pa 1300 u Deu je kao 600 KM u BiH... Za ta pare ne bih dolazio u Deu.... I 1700 nakon nekoliko godina je premalo
Pa ne znam bas. Ako sam dobro shvatila covjek radi kao „Paketar“ - pretpostavljam nesto s paketima u skladistu. Ako je to pozicija za NKV, eventualno sa polozenim za viljuskara, onda se plata cini dobrom.

@TDK-90 ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4399 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

hadzinicasa wrote: 02/05/2021 22:46
skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 22:35 @TDK-90

To je bas lose...pa 1300 u Deu je kao 600 KM u BiH... Za ta pare ne bih dolazio u Deu.... I 1700 nakon nekoliko godina je premalo
Pa ne znam bas. Ako sam dobro shvatila covjek radi kao „Paketar“ - pretpostavljam nesto s paketima u skladistu. Ako je to pozicija za NKV, eventualno sa polozenim za viljuskara, onda se plata cini dobrom.

@TDK-90 ?
Ja radim kao nekvalifikovan. Start mi bio 1600.... 1300 je vala malo al.et.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#4400 Re: Viza za Njemacku

Post by hadzinicasa »

skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 22:47
hadzinicasa wrote: 02/05/2021 22:46
skafiskafsnjak wrote: 02/05/2021 22:35 @TDK-90

To je bas lose...pa 1300 u Deu je kao 600 KM u BiH... Za ta pare ne bih dolazio u Deu.... I 1700 nakon nekoliko godina je premalo
Pa ne znam bas. Ako sam dobro shvatila covjek radi kao „Paketar“ - pretpostavljam nesto s paketima u skladistu. Ako je to pozicija za NKV, eventualno sa polozenim za viljuskara, onda se plata cini dobrom.

@TDK-90 ?
Ja radim kao nekvalifikovan. Start mi bio 1600.... 1300 je vala malo al.et.
Ne znam je li x12 ili x13 :)

A i mene zanemari, mi u At imamo 14 plata :D
<3
Post Reply