Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5576 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

soul_assassin wrote: 26/07/2022 15:05
sacred000 wrote: 26/07/2022 12:53 Jel ima neko iskustva sa polaganjem A1 ispita na Goethe?
molim vas za malo info iskustva...

jel teze od OSD ? Vjecito pitanje a nikako odgovor da nadjem ...

Koliko se certifikat ceka ako se plati brzi rezultat?
Radio sam pripremu kandidata za oba nivoa, po mom iskustvu je OSD lakši jer su konkretniji zadaci. Takodjer, certifikat se čeka 14 dana od dana polaganja, dok su brzi rezultati već isti dan dostupni.
Hvalaa
A Goethe se ceka certifikat koliko?
Androidracun
Posts: 2
Joined: 17/10/2016 18:47

#5577 Re: Viza za Njemacku

Post by Androidracun »

Ozimician wrote: 17/07/2022 12:18 Ponavljam po ko zna koji put:
Niko nikad nije rekao da je stanje u BIH bolje, nego govorimo da ne treba po svaku cijenu gledati da se ode u Njemačku. Da je 2019. god - ja bih svima rekao - ni sekunde razmišljanja - pravac Njemačka.
Danas u 2022 god. kad je sve otišlo u 3PM, potrebno je dobro izvagati to što imate u BiH i na što dolazite u DE. Također neko reče - to je samo privremeno, snaći ćeš se brzo. Kod 80% ljudi koje znam, to "privremeno" je potrajalo barem 3-4 god. - a život prolazi.

Također neki govore za sistem, zdravstvo i ostalo. To mogu govoriti sve dok se ne susretnu sa tim "sistemom", liste čekanja na doktore su i do 6 mjeseci trenutno, zavisi šta vam treba, ogromna razlika ako ste privatno osigurani i "gesetzlich", itd.

Onda dalje, šta reći o mnogim bilboardima trenutno koji najavljuju tešku zimu, nestašicu plina, moguća isključenja grijanja, itd.
Evo ako meni isključe grijanje na zimu - sigurno se vraćam nazad u BIH.

Naravno, opet ponavljam, taj sistem je i dalje mnogo bolji od ovog što postoji u BIH. I dalje niko ne tvrdi da je bolje u BIH (ni po kojem parametru) - ali neko ko tek dolazi, dobro da izvaga, manje će ga glava boljeti sutra.
...jer je u Bosni klima takva da ti ne treba grijanje...
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#5578 Re: Viza za Njemacku

Post by Kal El »

Baš me zanima šta rade ljudi koji su otišli za DE, kakav ste posao našli?

Svako malo neko od prijatelja/poznanika konta da idu za DE, neki su ostavili dobar posao da bi konobarisali po DE. :run:

Poznajem ovog jednog momka, odličan posao ima ovdje u BiH, ima sprat u kući (ne volim zajednicu, al et), i supruga mu hoće u Njemačku, a beknuti ne znaju njemački, eto sad čekaju intervju. Od sestre mi neka prijateljica sa djecom otišla za suprugom tamo gdje radi, žive u nekakvom stanu sa još jednim trećim likom kojeg ne poznaju.

Na ja...hoffe alles klappt für euch die auswandern möchten.
komsinica_s_drugog
Posts: 690
Joined: 23/12/2018 19:16

#5579 Re: Viza za Njemacku

Post by komsinica_s_drugog »

Situacija kod mene *ebena i komplikovana.
Cekam Defizitbescheid od 3. 1. 2022. g.
B2 polozila 24. 08. 2021. g., sto znaci da nikakve sanse nema da predam za vizu prije isteka godine od polaganja jezika.

Na stranici ambasase, naravno, pise sto svi znamo, koji se certifikati priznaju i da su vazeci samo godinu.
Medjutim neki ljudi me uvjeravaju da B2 polozen u Njemackoj vrijedi trajno.

Ne treba mi se kacit na post neko da mi govori sta pise na stranici ambasade, znam, treba mi neko ko mozda ima iskustvo kao ja, neki savjet, utjehu, rjesenje, jer davljenik se za slamku hvata. A svi koji nisu znali beknuti njemacki dok nisu poceli uciti zbog certifikata znaju da smo krv propisali, pogotovo doci do B2 nivoa.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5580 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Kal El wrote: 28/07/2022 01:00 Baš me zanima šta rade ljudi koji su otišli za DE, kakav ste posao našli?

Svako malo neko od prijatelja/poznanika konta da idu za DE, neki su ostavili dobar posao da bi konobarisali po DE. :run:

Poznajem ovog jednog momka, odličan posao ima ovdje u BiH, ima sprat u kući (ne volim zajednicu, al et), i supruga mu hoće u Njemačku, a beknuti ne znaju njemački, eto sad čekaju intervju. Od sestre mi neka prijateljica sa djecom otišla za suprugom tamo gdje radi, žive u nekakvom stanu sa još jednim trećim likom kojeg ne poznaju.

Na ja...hoffe alles klappt für euch die auswandern möchten.
Seit 2015 u Njemackoj. Zavrsio Ausbildung za medicinskog tehnicara da mogu na intenzivnoj guzove prat i evo aBd godinu fakulteta. Nikad vise Njemacka :mrgreen:
Sancho___9191
Posts: 23
Joined: 10/12/2017 19:56

#5581 Re: Viza za Njemacku

Post by Sancho___9191 »

Pozdrav, dobio sam ponudu za posao internet montera u Njemackoj, blizu Leipziga. Pocetna plata 2250 brutto, s tim da kazu da najkasnike nakon 6 mjeseci slijedi povecanje na 2800 do 3000. Firma radi priznavanje diplome i sve troskove oni snose, za pocetak nude i smjestaj. Zanima me dal ima neko u blizini Leipziga da kaze kakav je zivot tamo, eventualno neko ko radi kao internet monter da opise kakav je posao, koliko tezak. Hvala vam
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5582 Re: Viza za Njemacku

Post by sacred000 »

Sancho___9191 wrote: 28/07/2022 09:15 Pozdrav, dobio sam ponudu za posao internet montera u Njemackoj, blizu Leipziga. Pocetna plata 2250 brutto, s tim da kazu da najkasnike nakon 6 mjeseci slijedi povecanje na 2800 do 3000. Firma radi priznavanje diplome i sve troskove oni snose, za pocetak nude i smjestaj. Zanima me dal ima neko u blizini Leipziga da kaze kakav je zivot tamo, eventualno neko ko radi kao internet monter da opise kakav je posao, koliko tezak. Hvala vam
Bio sam dva puta tamo po par dana, u toj regiji tačnije Riesa.. Istočna Njemačka generalno pusta pogotovo manja mjesta, što se posla tiče ima dosta ali nema ljudi, manje balkanaca, manje plate ali su i manji troškovi, stan se može naći puno jeftinije nego u zapadnoj njemačkoj
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5583 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Sancho___9191 wrote: 28/07/2022 09:15 Pozdrav, dobio sam ponudu za posao internet montera u Njemackoj, blizu Leipziga. Pocetna plata 2250 brutto, s tim da kazu da najkasnike nakon 6 mjeseci slijedi povecanje na 2800 do 3000. Firma radi priznavanje diplome i sve troskove oni snose, za pocetak nude i smjestaj. Zanima me dal ima neko u blizini Leipziga da kaze kakav je zivot tamo, eventualno neko ko radi kao internet monter da opise kakav je posao, koliko tezak. Hvala vam
Idi i ne vracaj se.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#5584 Re: Viza za Njemacku

Post by Olivander »

Kal El wrote: 28/07/2022 01:00 Baš me zanima šta rade ljudi koji su otišli za DE, kakav ste posao našli?

Svako malo neko od prijatelja/poznanika konta da idu za DE, neki su ostavili dobar posao da bi konobarisali po DE. :run:

Poznajem ovog jednog momka, odličan posao ima ovdje u BiH, ima sprat u kući (ne volim zajednicu, al et), i supruga mu hoće u Njemačku, a beknuti ne znaju njemački, eto sad čekaju intervju. Od sestre mi neka prijateljica sa djecom otišla za suprugom tamo gdje radi, žive u nekakvom stanu sa još jednim trećim likom kojeg ne poznaju.

Na ja...hoffe alles klappt für euch die auswandern möchten.
Od 2019 u Njemackoj. Radio u BiH kao inzinjer elektrotehnike, ovdje nastavio isto tako. Jezik znao nako, ucio u srednjoj, poslije sam jos ucio, snaso se, sve 5. Ali recimo moj slucaj nije kao i kod vecine.
Ali imam prijatelja, komsija mu zivi u Njemackoj i bio u servisu automobila, popravljao svoje auto. I u prici sa gazdom kaze mu da treba automehanicara. Ovaj covjek mu preporuci mog prijatelja, dodje iz Bosne na 7 dana probno, svidi se covjeku i tu i ostane. To je bilo 2015. Nije nikako jezika znao, samo hallo i guten tag. Na pocetku mu bilo tesko skroz, ali kad je naucio da prica i da se sporazumijeva na boljem nivou onda je postalo dosta lakse.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#5585 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

Posle pola godine od dolaska u Njemacku da kazem neke svoje utiske radi ljudi koji trebaju doci ako im moze biti od koristi. Kao prvo nemojte ici u veliki grad tipa Frankfurt, Minhen, Hamburg. Tu sve duplo placate a plate u cijeloj drzavi su manje vise iste . Ti gradovi sluze samo kao protocni bojleri za iskoristavanje razne radne snage sa preskupim kirijama, i gdje je administracija nula gdje ce vam za svaki papir trebati po 2-3 mjeseca. Plata netto 1800-1900e ne donosi nista posebno. Jeftine hrane u Njemackoj o kojoj se prica tamo kod nas to nema. Sve je manje i akcija. 10e ponesete 4 namirnice u kesi koje ce te pojesti s posla kad dodjete kuci. Voće nema ispod 2,99e kilogram sta god da uhvatite. 5e ce te u pekari potrositi a da to nije nista dva tri peciva, plus to nisu pekare kao kod nas, slabo je to sve. Burek 3-4e. Doner 6e. Ne zelim nikom reci nemojte dolaziti, neka svako pokusa i vidi da li je to za njega. Moje misljenje ako ste u godinama 35-40+ i jos porodicni nije vrijedno dolaska kao sto sam i sam. Mislim da nije vrijedno dolaska po svaku cijenu. Govorim o 2022. godini za ljude koji tek trebaju doci i krenuti od nule , ne zanima me sta je nekad bilo i kako je ljudima koji su ovde 20 godina. Nije ovo neka srecna prica, malo je prostora za neki pomak. Budite spremni ds dolazite u jedan neuredjeni sistem, jer je administracija ovdje u fazi raspada posle korone i sa ukrajincima. Jedno su prava na papiru a drugo stvarni zivot. Nisu ni Njemacka ni Bosna 2022. godine neka sreca. Samo idite u manja mjesta. Od velikih gradova nema nista. Racunajte da ce vam inflacija ove zime pojesti jos sigurno 200e od plate i stanovi poskupiti. Vidite i sami po grupama da dosta ljudi zadnjih mjeseci ide i nazad, sto vam je signal da i ovdje nije sjajno da su se mnogi preracunali kad su vidjeli sta su dobili ovde u 2022 u odnosu na ono sto su ostavili u Bosni. Nemam namjeru polemisati ni sa kim, to su moja realna razmisljanja poslije 6 mjeseci iz dobre namjere. Izvagajte dobro pa ko se odluci da dodje nek mu je sretno...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5586 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Ne seri protocni bojleru.
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#5587 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Jesi ga nadrobio.. :izet:
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#5588 Re: Viza za Njemacku

Post by BiBi911 »

Zar ovaj pelcer nije otišao u Tursku i otvorio neku firmu za ne muslimane jer muslimane u Njemackoj ne vole i maštao o nekom mostu da će izgradit
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5589 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Rockefeller wrote: 04/08/2022 23:07 Ne seri protocni bojleru.
Koja klocina :mrgreen:
Nema voca ispod 2.99e, a ja danas kupio 1kg grozdja za 2.49e :mrgreen:

Kakve su to samo lazi i manipulacije :mrgreen:
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#5590 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

pelcer224 wrote: 04/08/2022 20:39 Posle pola godine od dolaska u Njemacku da kazem neke svoje utiske radi ljudi koji trebaju doci ako im moze biti od koristi. Kao prvo nemojte ici u veliki grad tipa Frankfurt, Minhen, Hamburg. Tu sve duplo placate a plate u cijeloj drzavi su manje vise iste . Ti gradovi sluze samo kao protocni bojleri za iskoristavanje razne radne snage sa preskupim kirijama, i gdje je administracija nula gdje ce vam za svaki papir trebati po 2-3 mjeseca. Plata netto 1800-1900e ne donosi nista posebno. Jeftine hrane u Njemackoj o kojoj se prica tamo kod nas to nema. Sve je manje i akcija. 10e ponesete 4 namirnice u kesi koje ce te pojesti s posla kad dodjete kuci. Voće nema ispod 2,99e kilogram sta god da uhvatite. 5e ce te u pekari potrositi a da to nije nista dva tri peciva, plus to nisu pekare kao kod nas, slabo je to sve. Burek 3-4e. Doner 6e. Ne zelim nikom reci nemojte dolaziti, neka svako pokusa i vidi da li je to za njega. Moje misljenje ako ste u godinama 35-40+ i jos porodicni nije vrijedno dolaska kao sto sam i sam. Mislim da nije vrijedno dolaska po svaku cijenu. Govorim o 2022. godini za ljude koji tek trebaju doci i krenuti od nule , ne zanima me sta je nekad bilo i kako je ljudima koji su ovde 20 godina. Nije ovo neka srecna prica, malo je prostora za neki pomak. Budite spremni ds dolazite u jedan neuredjeni sistem, jer je administracija ovdje u fazi raspada posle korone i sa ukrajincima. Jedno su prava na papiru a drugo stvarni zivot. Nisu ni Njemacka ni Bosna 2022. godine neka sreca. Samo idite u manja mjesta. Od velikih gradova nema nista. Racunajte da ce vam inflacija ove zime pojesti jos sigurno 200e od plate i stanovi poskupiti. Vidite i sami po grupama da dosta ljudi zadnjih mjeseci ide i nazad, sto vam je signal da i ovdje nije sjajno da su se mnogi preracunali kad su vidjeli sta su dobili ovde u 2022 u odnosu na ono sto su ostavili u Bosni. Nemam namjeru polemisati ni sa kim, to su moja realna razmisljanja poslije 6 mjeseci iz dobre namjere. Izvagajte dobro pa ko se odluci da dodje nek mu je sretno...
za 6 mjeseci upoznao i Frankfurt i Hambug i Minhen, pa i manja mjesta? aferim. koji posao radis i koje si struke?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5591 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

Androidracun wrote: 28/07/2022 00:19
Ozimician wrote: 17/07/2022 12:18 Ponavljam po ko zna koji put:
Niko nikad nije rekao da je stanje u BIH bolje, nego govorimo da ne treba po svaku cijenu gledati da se ode u Njemačku. Da je 2019. god - ja bih svima rekao - ni sekunde razmišljanja - pravac Njemačka.
Danas u 2022 god. kad je sve otišlo u 3PM, potrebno je dobro izvagati to što imate u BiH i na što dolazite u DE. Također neko reče - to je samo privremeno, snaći ćeš se brzo. Kod 80% ljudi koje znam, to "privremeno" je potrajalo barem 3-4 god. - a život prolazi.

Također neki govore za sistem, zdravstvo i ostalo. To mogu govoriti sve dok se ne susretnu sa tim "sistemom", liste čekanja na doktore su i do 6 mjeseci trenutno, zavisi šta vam treba, ogromna razlika ako ste privatno osigurani i "gesetzlich", itd.

Onda dalje, šta reći o mnogim bilboardima trenutno koji najavljuju tešku zimu, nestašicu plina, moguća isključenja grijanja, itd.
Evo ako meni isključe grijanje na zimu - sigurno se vraćam nazad u BIH.

Naravno, opet ponavljam, taj sistem je i dalje mnogo bolji od ovog što postoji u BIH. I dalje niko ne tvrdi da je bolje u BIH (ni po kojem parametru) - ali neko ko tek dolazi, dobro da izvaga, manje će ga glava boljeti sutra.
...jer je u Bosni klima takva da ti ne treba grijanje...
U Bosni imam odžak i peć na drva. U Njemačkoj nemam ni odžak ni peć.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5592 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 04/08/2022 23:37
Rockefeller wrote: 04/08/2022 23:07 Ne seri protocni bojleru.
Koja klocina :mrgreen:
Nema voca ispod 2.99e, a ja danas kupio 1kg grozdja za 2.49e :mrgreen:

Kakve su to samo lazi i manipulacije :mrgreen:
Evo ja sam u Njemačkoj 3 god i mogu vam reći da se generalno slažem s pričom ovog pelcera. Nemojte se hvatati sad za detalje priče, ali suština je jasna: U 2022. god. nije situacija sjajna nigdje, isplati se otići sad ako ste jako mladi ili ako u BIH rintate za 500KM; u ostalim slučajevima, neće biti lahko. Situacija u 2019. i 2022. god je nebo i zemlja.

Niko vam ne govori da vam za preseljenje treba najmanje 5-6000KM (morate platiti 3 kirije unaprijed + opremiti stan). Obratite pažnju i na to.

Njemačka je po svim parametrima bolja država nego BiH; ali daleko od savršenstva kakvim je većina ljudi doživljava, pogotovo nakon korone i Ukrajine.

Ja lično znam nekoliko ljudi koji su se ovog ljeta vratili za stalno iz Njemačke za BiH, dobili su u BIH poslove za 1500- 2000KM i vratili su se.
Tamo su imali oko 2000-2500€ netto. Pa eto ako vam plata u BIH kojim slučajem zahvata navedeni iznos - s preseljenjem u Njemačku ćete se pokajati 100%.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5593 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

De ba odvadi jebote :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5594 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 05/08/2022 02:11
skafiskafsnjak wrote: 04/08/2022 23:37

Koja klocina :mrgreen:
Nema voca ispod 2.99e, a ja danas kupio 1kg grozdja za 2.49e :mrgreen:

Kakve su to samo lazi i manipulacije :mrgreen:
Evo ja sam u Njemačkoj 3 god i mogu vam reći da se generalno slažem s pričom ovog pelcera. Nemojte se hvatati sad za detalje priče, ali suština je jasna: U 2022. god. nije situacija sjajna nigdje, isplati se otići sad ako ste jako mladi ili ako u BIH rintate za 500KM; u ostalim slučajevima, neće biti lahko. Situacija u 2019. i 2022. god je nebo i zemlja.

Niko vam ne govori da vam za preseljenje treba najmanje 5-6000KM (morate platiti 3 kirije unaprijed + opremiti stan). Obratite pažnju i na to.

Njemačka je po svim parametrima bolja država nego BiH; ali daleko od savršenstva kakvim je većina ljudi doživljava, pogotovo nakon korone i Ukrajine.

Ja lično znam nekoliko ljudi koji su se ovog ljeta vratili za stalno iz Njemačke za BiH, dobili su u BIH poslove za 1500- 2000KM i vratili su se.
Tamo su imali oko 2000-2500€ netto. Pa eto ako vam plata u BIH kojim slučajem zahvata navedeni iznos - s preseljenjem u Njemačku ćete se pokajati 100%.
Samo ti nazad, izvoli.
Cak ces dobiti kauciju nazad, znaci bar 4000km . Pun ko brod u BiH.

Odvadi ljudino.... Koliko god lose bilo, dole.je gore. Meni svaki mjesec ostane 1000eur, a ne stedim uopste. Da stedim, bilo bi bar 200-300 vise. Situacija je sada ne tako dobra, a nece ostati zauvijek tako. A u BiH je gore i gore vazda... Da ne pricamo.o drugim aspektima zivota, suvisno je.....

Da sam sa zenom u BiH imao 3000KM mjesecno, mozda i ne bih otisao....ali cinjenica je da vecina ljudi nema to i da su kucna primanja mjesecno.do 1500-2000 . Da ne spominjem.stranke i sranja ostala...

Ali ako ti smatras da je situscija u Deu losa, najlakse ti se vratiti... Bujrum.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#5595 Re: Viza za Njemacku

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 05/08/2022 09:04
Ozimician wrote: 05/08/2022 02:11

Evo ja sam u Njemačkoj 3 god i mogu vam reći da se generalno slažem s pričom ovog pelcera. Nemojte se hvatati sad za detalje priče, ali suština je jasna: U 2022. god. nije situacija sjajna nigdje, isplati se otići sad ako ste jako mladi ili ako u BIH rintate za 500KM; u ostalim slučajevima, neće biti lahko. Situacija u 2019. i 2022. god je nebo i zemlja.

Niko vam ne govori da vam za preseljenje treba najmanje 5-6000KM (morate platiti 3 kirije unaprijed + opremiti stan). Obratite pažnju i na to.

Njemačka je po svim parametrima bolja država nego BiH; ali daleko od savršenstva kakvim je većina ljudi doživljava, pogotovo nakon korone i Ukrajine.

Ja lično znam nekoliko ljudi koji su se ovog ljeta vratili za stalno iz Njemačke za BiH, dobili su u BIH poslove za 1500- 2000KM i vratili su se.
Tamo su imali oko 2000-2500€ netto. Pa eto ako vam plata u BIH kojim slučajem zahvata navedeni iznos - s preseljenjem u Njemačku ćete se pokajati 100%.
Samo ti nazad, izvoli.
Cak ces dobiti kauciju nazad, znaci bar 4000km . Pun ko brod u BiH.

Odvadi ljudino.... Koliko god lose bilo, dole.je gore. Meni svaki mjesec ostane 1000eur, a ne stedim uopste. Da stedim, bilo bi bar 200-300 vise. Situacija je sada ne tako dobra, a nece ostati zauvijek tako. A u BiH je gore i gore vazda... Da ne pricamo.o drugim aspektima zivota, suvisno je.....

Da sam sa zenom u BiH imao 3000KM mjesecno, mozda i ne bih otisao....ali cinjenica je da vecina ljudi nema to i da su kucna primanja mjesecno.do 1500-2000 . Da ne spominjem.stranke i sranja ostala...

Ali ako ti smatras da je situscija u Deu losa, najlakse ti se vratiti... Bujrum.
Ja sam napomenuo svakako da je Njemačka bolja od BiH. Ja lično imam tu sreću da mogu raditi home office - pa sam zapravo pola vremena u BIH, pola u Njemačkoj. Drugi aspekti života me i tjeraju u BIH, finansijski sam na strani Njemačke itekako. :lol:
Karikaturist
Posts: 3647
Joined: 20/12/2020 10:03

#5596 Re: Viza za Njemacku

Post by Karikaturist »

Kako se zdusno brani Njemacka na ovom forumu, Merkel bi bila sretna. :mrgreen:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#5597 Re: Viza za Njemacku

Post by Mr.Sojic »

Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:20 Kako se zdusno brani Njemacka na ovom forumu, Merkel bi bila sretna. :mrgreen:
Nije bolja ni Austrija, paprika 1.80€ 🤣🤣

Seve je zakon, Afrika-Paprika🤣
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5598 Re: Viza za Njemacku

Post by Tango556 »

Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:20 Kako se zdusno brani Njemacka na ovom forumu, Merkel bi bila sretna. :mrgreen:
Oci vade odmah cim nesto kazes :skoljka: :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5599 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 05/08/2022 09:18
skafiskafsnjak wrote: 05/08/2022 09:04

Samo ti nazad, izvoli.
Cak ces dobiti kauciju nazad, znaci bar 4000km . Pun ko brod u BiH.

Odvadi ljudino.... Koliko god lose bilo, dole.je gore. Meni svaki mjesec ostane 1000eur, a ne stedim uopste. Da stedim, bilo bi bar 200-300 vise. Situacija je sada ne tako dobra, a nece ostati zauvijek tako. A u BiH je gore i gore vazda... Da ne pricamo.o drugim aspektima zivota, suvisno je.....

Da sam sa zenom u BiH imao 3000KM mjesecno, mozda i ne bih otisao....ali cinjenica je da vecina ljudi nema to i da su kucna primanja mjesecno.do 1500-2000 . Da ne spominjem.stranke i sranja ostala...

Ali ako ti smatras da je situscija u Deu losa, najlakse ti se vratiti... Bujrum.
Ja sam napomenuo svakako da je Njemačka bolja od BiH. Ja lično imam tu sreću da mogu raditi home office - pa sam zapravo pola vremena u BIH, pola u Njemačkoj. Drugi aspekti života me i tjeraju u BIH, finansijski sam na strani Njemačke itekako. :lol:
Koji ba aspekti? Napeta situacija, kako politicka tako i zivotna, zdravstvo.nase...?

Mene jedino mogu povuci prijatelji i famiilija... Nista vise.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#5600 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Karikaturist wrote: 05/08/2022 09:20 Kako se zdusno brani Njemacka na ovom forumu, Merkel bi bila sretna. :mrgreen:
Isto tako je Bake sretan , naravno zbog druge strane :bih: :thumbup:
Post Reply