Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4251 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Nisu svi Njemci na radnoj vizi, ili?
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4252 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

u-pet-deka wrote: 18/03/2021 16:28 Koja 'budala' pristaje na posao od recimo 1.200 Eura (netto) gdje sve sam mora podmirit pokraj ponude poput te? Jedino ako su stanarine i režije skupa 300 Eura.
Nema tako male plate u DE za puno radno vrijeme ali da i ima opet je bolja od socijale.
Da bi ispunio uslove za socijalu moras ispuniti mnogo uslova a jedno od prvih je da ne smijes imati svoju kucu,stan ili auto,na godisnji odmor mozes zaboraviti a i da mozes automatski ti slijede sankcije,policija istrazuje porijeklo novca itd.... :-)
Bilo koji kucanski aparat ili TV uredjaj ne smijes kupiti bez saglasnosti socijalnih radnika koji te posjecuju takoreci svakodnevno i ulaze ti u stan da bi vidjeli da nisi nesto novo kupio jer u tom slucaju ti mogu ukinuti ili smanjiti socijalu,jednom rijecju ti ljudi se osjecaju kao osobe sa posebnim potrebama jer te cijelo vrijeme neko nadgleda i upravlja sa tvojim zivotom.
Milionima alkosa,neradnika i klosara u Njemackoj se takav zivot svidja jer su se oni jednostavno oprostili od normalnog zivota.

Meni je zao tih ljudi jer niko pri zdravoj svijesti ne bi dopustio da spane na socijalu... :(

p.s. ja jos nikada nisam upoznao nekog naseg covjeka koji je na socijali niti sam kad cuo od nasih ljudi da takvih uopste ima a vjerovatno ima i takvih ali zanemarljiv broj koji je ne veci od stotinu od 5 ili 6 miliona koliko ih trenutno u Njemackoj prima socijalu.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4253 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Nadzornik wrote: 18/03/2021 21:33
u-pet-deka wrote: 18/03/2021 16:28 Koja 'budala' pristaje na posao od recimo 1.200 Eura (netto) gdje sve sam mora podmirit pokraj ponude poput te? Jedino ako su stanarine i režije skupa 300 Eura.
Nema tako male plate u DE za puno radno vrijeme ali da i ima opet je bolja od socijale.
Da bi ispunio uslove za socijalu moras ispuniti mnogo uslova a jedno od prvih je da ne smijes imati svoju kucu,stan ili auto,na godisnji odmor mozes zaboraviti a i da mozes automatski ti slijede sankcije,policija istrazuje porijeklo novca itd.... :-)
Bilo koji kucanski aparat ili TV uredjaj ne smijes kupiti bez saglasnosti socijalnih radnika koji te posjecuju takoreci svakodnevno i ulaze ti u stan da bi vidjeli da nisi nesto novo kupio jer u tom slucaju ti mogu ukinuti ili smanjiti socijalu,jednom rijecju ti ljudi se osjecaju kao osobe sa posebnim potrebama jer te cijelo vrijeme neko nadgleda i upravlja sa tvojim zivotom.
Milionima alkosa,neradnika i klosara u Njemackoj se takav zivot svidja jer su se oni jednostavno oprostili od normalnog zivota.

Meni je zao tih ljudi jer niko pri zdravoj svijesti ne bi dopustio da spane na socijalu... :(

p.s. ja jos nikada nisam upoznao nekog naseg covjeka koji je na socijali niti sam kad cuo od nasih ljudi da takvih uopste ima a vjerovatno ima i takvih ali zanemarljiv broj koji je ne veci od stotinu od 5 ili 6 miliona koliko ih trenutno u Njemackoj prima socijalu.
Mislio sam da je Danska brutalna po istom pitanju, ali ovdje je Njemačka izgleda 'samu sebe' nadmašila. U Danskoj su brutalni kad je u pitanju invalidska penzija, jer ako možeš 15 minuta raditi nemaš pravo. Što se tiče socijale opet je ovisno da li govorimo o samcu, porodici, samohrani roditelji, ali nije tako rigorozno kao u Njemačkoj. Naravno biti vlasnik kuće (postati) ili imati uštedu nije moguće. Putovati isto, ali puste do 14 dana ako zatraziš. Socijala se smanjuje iz godine u godinu, znači sto si duže na socijali sve je manja. Uslov da nebude tako je da radiš 225 sati u godini dok si na socijali, ako ne gratis zaradu prelome preko socijale. Ali ovdje ima nešto između rada i socijale a to je radnička kasa u koju uplaćujes dok radiš - dobrovoljno je i košta fino. Tako da kad ostaneš bez posla imaš pravo dvije godine biti na istoj, primanje u brutto iznosu do 2/3 brutto iznosa plate koju si imao. Uslov je da imaš u godini preko 1.200 sati rada i moraš istu (osiguranje) plaćati dok uzimaš novce iz kase.

Ovdje ima naših na socijali. Ima i onih koji žive isključivo od socijalne penzije, njih je najviše među našima (žene dominiraju) kad govorimo o osobama nad 45 godina starosti.
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#4254 Re: Viza za Njemacku

Post by NelsonM »

Nadzornik wrote: 18/03/2021 21:33
u-pet-deka wrote: 18/03/2021 16:28 Koja 'budala' pristaje na posao od recimo 1.200 Eura (netto) gdje sve sam mora podmirit pokraj ponude poput te? Jedino ako su stanarine i režije skupa 300 Eura.
Nema tako male plate u DE za puno radno vrijeme ali da i ima opet je bolja od socijale.
Da bi ispunio uslove za socijalu moras ispuniti mnogo uslova a jedno od prvih je da ne smijes imati svoju kucu,stan ili auto,na godisnji odmor mozes zaboraviti a i da mozes automatski ti slijede sankcije,policija istrazuje porijeklo novca itd.... :-)
Bilo koji kucanski aparat ili TV uredjaj ne smijes kupiti bez saglasnosti socijalnih radnika koji te posjecuju takoreci svakodnevno i ulaze ti u stan da bi vidjeli da nisi nesto novo kupio jer u tom slucaju ti mogu ukinuti ili smanjiti socijalu,jednom rijecju ti ljudi se osjecaju kao osobe sa posebnim potrebama jer te cijelo vrijeme neko nadgleda i upravlja sa tvojim zivotom.
Milionima alkosa,neradnika i klosara u Njemackoj se takav zivot svidja jer su se oni jednostavno oprostili od normalnog zivota.

Meni je zao tih ljudi jer niko pri zdravoj svijesti ne bi dopustio da spane na socijalu... :(

p.s. ja jos nikada nisam upoznao nekog naseg covjeka koji je na socijali niti sam kad cuo od nasih ljudi da takvih uopste ima a vjerovatno ima i takvih ali zanemarljiv broj koji je ne veci od stotinu od 5 ili 6 miliona koliko ih trenutno u Njemackoj prima socijalu.
Ja sam se relativno nedavno preselila, prije 3g i ne znam nikog naseg na socijali, ali znam da njihovi posebno zene ne vole raditi 40h, uvijek gledaju 20h sedmicno, iako nemaju djece. I sve su na nekim drustvenim naukama, sociolozi, psiholozi. I bgm sam se posvadjala sa jednom curom sto me je napala sto ne pricam njemacki (kad sam vadila plavu kartu), objasnila sam joj da mi njemacki ne treba za posao, i da imaju dovoljno svojih ljudi ne bi nas dovlacili :D ali to mi je jedino neugodno iskustvo da sam imala.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4255 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Ja sam u Hamburgu doživio nešto što u Danskoj nikako ne bi moglo proći. Da radnica za tekom u McD. nije znala beknuti riječ njemačkog jezika. Ja sa mojim skromnim turističkim pokušajem naručiti nešto dok osoba preko teke prekida me i ljubazno me da naručim na engleskom jeziku. Na kraju je upita odakle je; iz Hrvatske, odgovori. Zatim je sugestivno pitam; ali vi govorite njemački, odgovori ne; počinjem učiti za koji dan.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4256 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 12:34 Ja sam u Hamburgu doživio nešto što u Danskoj nikako ne bi moglo proći. Da radnica za tekom u McD. nije znala beknuti riječ njemačkog jezika. Ja sa mojim skromnim turističkim pokušajem naručiti nešto dok osoba preko teke prekida me i ljubazno me da naručim na engleskom jeziku. Na kraju je upita odakle je; iz Hrvatske, odgovori. Zatim je sugestivno pitam; ali vi govorite njemački, odgovori ne; počinjem učiti za koji dan.
Ih kod od nas u Danskoj... :D

Njemacka je spustila kriterije u mnogim sferama zivota , a to za MCD je uobicajeno ovdje rade "kolone" Rusa , Rumuna itd drze cijele smjene sa nikakvim znanjem njemackog ...polako naucit ce jezik :-D
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#4257 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

covjek skrenu temu na svoj kurs i vesla li vesla. ova prica nema veze sa vizom...
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#4258 Re: Viza za Njemacku

Post by Scopio »

Nitko normalan ko imalo priča njemački ne radi u McDonald'su jer je plaća za samca 1210€ pa ti preživi sa tim
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4259 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Koja viza? Nema nje više. Riječ je sada svugdje o radnoj dozvoli. Imaš radnu dozvolu 'dobrodošao' si, nemaš nisi. Visa je nešto za turističko putovanje npr. u Izrael i sl.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4260 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Scopio wrote: 19/03/2021 14:45 Nitko normalan ko imalo priča njemački ne radi u McDonald'su jer je plaća za samca 1210€ pa ti preživi sa tim
A Burger King?

A ako dvoje to je 2.420 Eura. Ko invalidska penzija :D
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#4261 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 14:48 Koja viza? Nema nje više. Riječ je sada svugdje o radnoj dozvoli. Imaš radnu dozvolu 'dobrodošao' si, nemaš nisi. Visa je nešto za turističko putovanje npr. u Izrael i sl.
ti bas nemas neko znanje o svemu tome, jel tako? naravno da je viza i jedno i drugo. radna viza, turisticka viza, viza za trazenje posla i sve ostale vize... nastala iz Latinskog od "visum" sto znaci dokument.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4262 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

belfy wrote: 19/03/2021 15:49
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 14:48 Koja viza? Nema nje više. Riječ je sada svugdje o radnoj dozvoli. Imaš radnu dozvolu 'dobrodošao' si, nemaš nisi. Visa je nešto za turističko putovanje npr. u Izrael i sl.
ti bas nemas neko znanje o svemu tome, jel tako? naravno da je viza i jedno i drugo. radna viza, turisticka viza, viza za trazenje posla i sve ostale vize... nastala iz Latinskog od "visum" sto znaci dokument.

Koliko znam BiH državljani imaju slobodno kretanje. Do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana u šengenskom području. Tražeći posao, poslodavac započinje proces zapošljavanja građana koji nisu iz EU, i time proces vezano za neophodne papire, potvrde, autorizacije, prevode i slično. Tako bar ovdje brojni Ukrajinci rade. A sve je to EU.
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#4263 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 16:41
belfy wrote: 19/03/2021 15:49
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 14:48 Koja viza? Nema nje više. Riječ je sada svugdje o radnoj dozvoli. Imaš radnu dozvolu 'dobrodošao' si, nemaš nisi. Visa je nešto za turističko putovanje npr. u Izrael i sl.
ti bas nemas neko znanje o svemu tome, jel tako? naravno da je viza i jedno i drugo. radna viza, turisticka viza, viza za trazenje posla i sve ostale vize... nastala iz Latinskog od "visum" sto znaci dokument.

Koliko znam BiH državljani imaju slobodno kretanje. Do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana u šengenskom području. Tražeći posao, poslodavac započinje proces zapošljavanja građana koji nisu iz EU, i time proces vezano za neophodne papire, potvrde, autorizacije, prevode i slično. Tako bar ovdje brojni Ukrajinci rade. A sve je to EU.
da, lijepo pokazano koliko je tvoje znanje o tome... ali, posto si ti u Danskoj, a za nju vaze skoro ista pravila, pa da te pitam... moze li neko iz BiH doci gore na 15-ak dana da obidje rodbinu, pa ako, usput, nadje posao, zaposliti se i ostati zivjeti u Danskoj?
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4264 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

belfy wrote: 19/03/2021 17:25
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 16:41
belfy wrote: 19/03/2021 15:49
ti bas nemas neko znanje o svemu tome, jel tako? naravno da je viza i jedno i drugo. radna viza, turisticka viza, viza za trazenje posla i sve ostale vize... nastala iz Latinskog od "visum" sto znaci dokument.

Koliko znam BiH državljani imaju slobodno kretanje. Do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana u šengenskom području. Tražeći posao, poslodavac započinje proces zapošljavanja građana koji nisu iz EU, i time proces vezano za neophodne papire, potvrde, autorizacije, prevode i slično. Tako bar ovdje brojni Ukrajinci rade. A sve je to EU.
da, lijepo pokazano koliko je tvoje znanje o tome... ali, posto si ti u Danskoj, a za nju vaze skoro ista pravila, pa da te pitam... moze li neko iz BiH doci gore na 15-ak dana da obidje rodbinu, pa ako, usput, nadje posao, zaposliti se i ostati zivjeti u Danskoj?
Može. Ovisno o kojoj profesiji ili poslu je riječ. Imamo brdo kategorizacija tkz. pozitivna lista, brza lista, pa cak ako poslodavac nudi visoko primanje i sl. Zahtjev se riješi u roku od 30 dana a košta oko 1.200 KM.
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#4265 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 18:14
belfy wrote: 19/03/2021 17:25
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 16:41


Koliko znam BiH državljani imaju slobodno kretanje. Do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana u šengenskom području. Tražeći posao, poslodavac započinje proces zapošljavanja građana koji nisu iz EU, i time proces vezano za neophodne papire, potvrde, autorizacije, prevode i slično. Tako bar ovdje brojni Ukrajinci rade. A sve je to EU.
da, lijepo pokazano koliko je tvoje znanje o tome... ali, posto si ti u Danskoj, a za nju vaze skoro ista pravila, pa da te pitam... moze li neko iz BiH doci gore na 15-ak dana da obidje rodbinu, pa ako, usput, nadje posao, zaposliti se i ostati zivjeti u Danskoj?
Može. Ovisno o kojoj profesiji ili poslu je riječ.
e, pa u Njemackoj ne moze. da bi dobio posao u Njemackoj moras imati/dobiti radnu vizu sa vec potpisanim ugovorom sa poslodavcem ako si ispod akademskog nivoa (dakle do srednje skole ili majstora - SSS/VK) ili imati/dobiti takozvani plavi karton ako si VSS, pa tada imas 6 mjeseci da nadjes posao, ali tada dogovorena plata igra ulogu... radna viza moze biti prije rijesena ako spadas u profesije medicinskog ili pomocnog medicinskog osoblja, ali i tada moras imati vizu. ona se brze rjesava, ali je svejedno moras cekati...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4266 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

belfy wrote: 19/03/2021 18:46
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 18:14
belfy wrote: 19/03/2021 17:25

da, lijepo pokazano koliko je tvoje znanje o tome... ali, posto si ti u Danskoj, a za nju vaze skoro ista pravila, pa da te pitam... moze li neko iz BiH doci gore na 15-ak dana da obidje rodbinu, pa ako, usput, nadje posao, zaposliti se i ostati zivjeti u Danskoj?
Može. Ovisno o kojoj profesiji ili poslu je riječ.
e, pa u Njemackoj ne moze. da bi dobio posao u Njemackoj moras imati/dobiti radnu vizu sa vec potpisanim ugovorom sa poslodavcem ako si ispod akademskog nivoa (dakle do srednje skole ili majstora - SSS/VK) ili imati/dobiti takozvani plavi karton ako si VSS, pa tada imas 6 mjeseci da nadjes posao, ali tada dogovorena plata igra ulogu... radna viza moze biti prije rijesena ako spadas u profesije medicinskog ili pomocnog medicinskog osoblja, ali i tada moras imati vizu. ona se brze rjesava, ali je svejedno moras cekati...
Njemačka posla. Kao treba ali i ne. To je moj zaključak ako je tako kako si obrazložila.
belfy
Posts: 7665
Joined: 06/08/2007 09:00

#4267 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 18:48
belfy wrote: 19/03/2021 18:46
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 18:14

Može. Ovisno o kojoj profesiji ili poslu je riječ.
e, pa u Njemackoj ne moze. da bi dobio posao u Njemackoj moras imati/dobiti radnu vizu sa vec potpisanim ugovorom sa poslodavcem ako si ispod akademskog nivoa (dakle do srednje skole ili majstora - SSS/VK) ili imati/dobiti takozvani plavi karton ako si VSS, pa tada imas 6 mjeseci da nadjes posao, ali tada dogovorena plata igra ulogu... radna viza moze biti prije rijesena ako spadas u profesije medicinskog ili pomocnog medicinskog osoblja, ali i tada moras imati vizu. ona se brze rjesava, ali je svejedno moras cekati...
Njemačka posla. Kao treba ali i ne. To je moj zaključak ako je tako kako si obrazložila.
ne znam kako si razumio da "treba ili ne". TREBA! i ja nisam zensko. nisi mi se valjda zbog toga poceo javljati na PP?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4268 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

:lol:

Udaj se u Dansku, macane :mrgreen:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4269 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

belfy wrote: 19/03/2021 19:17
u-pet-deka wrote: 19/03/2021 18:48
belfy wrote: 19/03/2021 18:46

e, pa u Njemackoj ne moze. da bi dobio posao u Njemackoj moras imati/dobiti radnu vizu sa vec potpisanim ugovorom sa poslodavcem ako si ispod akademskog nivoa (dakle do srednje skole ili majstora - SSS/VK) ili imati/dobiti takozvani plavi karton ako si VSS, pa tada imas 6 mjeseci da nadjes posao, ali tada dogovorena plata igra ulogu... radna viza moze biti prije rijesena ako spadas u profesije medicinskog ili pomocnog medicinskog osoblja, ali i tada moras imati vizu. ona se brze rjesava, ali je svejedno moras cekati...
Njemačka posla. Kao treba ali i ne. To je moj zaključak ako je tako kako si obrazložila.
ne znam kako si razumio da "treba ili ne". TREBA! i ja nisam zensko. nisi mi se valjda zbog toga poceo javljati na PP?

Poslao samo link. Ovdje ne. Skroz druga pravila. Kao što sam napisao u P.P. hrpa RTV radnika iz Banja Luke se zaposlilo kod jednog od glavnih distributera interneta, tv i sl.
Last edited by u-pet-deka on 19/03/2021 19:23, edited 2 times in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4270 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Sad si poceo i muskarce barit bezobraznice :lol:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#4271 Re: Viza za Njemacku

Post by u-pet-deka »

Rockefeller wrote: 19/03/2021 19:22 Sad si poceo i muskarce barit bezobraznice :lol:
Imam frau i kinder.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4272 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 19:22
Rockefeller wrote: 19/03/2021 19:22 Sad si poceo i muskarce barit bezobraznice :lol:
Imam frau i kinder.
To nema nikakve veze.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#4273 Re: Viza za Njemacku

Post by Nadzornik »

u-pet-deka wrote: 19/03/2021 19:22
Rockefeller wrote: 19/03/2021 19:22 Sad si poceo i muskarce barit bezobraznice :lol:
Imam frau i kinder.
A imas li obraza... :D
Krava bez nogu
Posts: 19
Joined: 14/04/2013 08:54

#4274 Re: Viza za Njemacku

Post by Krava bez nogu »

hhz
Anaaaaa
Posts: 5
Joined: 02/11/2020 14:35

#4275 Re: Viza za Njemacku

Post by Anaaaaa »

Cao svimaa
Moze li mi se neko javiti u pp za par pitanja mimo ovog sto cu sada pitati?
A neko ako moze da mi odgovori sto se tice vize za strucni kadar, da li je moguce predavati za tu vizu ako je osoba zavrsila gimnaziju? Posto naravno uglavnom je ako si za kuhara, predas za vizu i i donosis ugovor vezan za poslove oko kuhanja itd...
Ali sta za one sa gimnazijom? Postoji li ikakav posao za osobe sa gimnazijom sto se tice donosenja ugovora na dan termina, postoji li ijedan posao za Gimnaziju a da moze pod tu vrstu vize? Hvalaa unaprijed
Post Reply