Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

CotSuljakovic

#3951 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic » 06/11/2020 20:33

Knipex wrote:
06/11/2020 20:23
Ovaj forum dobro dođe za informacije,ali mi sami i naše iskustvo i pisanje nismo dovoljno precizni i pouzdani.svaki slučaj je drugačiji pogotovo mi koji ne idemo preko agencija i sl. Na nama se izoštrava novi zakon,koji je inače napisan na 170 stranica.
Što se tiče nivoa znanja njemačkog jezika za srednjoškolske struke ne treba certifikat već morate biti u već provjerenim govornim vještinama za poslodavca,osim regulisanih(certificiranih) struka.o nivou jezika u tom slučaju odlučuje Bundesagentur für Arbeit.
Mada ovaj novi zakon još nisu dobro uvježbali birokrati,najbolje je da se naoružamo znanjem i strpljenjem.
A tebi mogu samo savjetovati da se strpis jer nemas drugog rjesenja. Ja sam prije 10 godina imao probleme sa jednom drugom ambasadom. Predao papire za vizu, nista se nije desavalo. Zovi, salji mailove. Nista i uvijek isti odgovor, u obradi je. Cekao na kraju 3 puta duze nego sto je regulisano njihovim pravilnikom. Mozes samo cekati.

Knipex

#3952 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 06/11/2020 20:42

Hvala.

Nisrin

#3953 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 07/11/2020 00:07

CotSuljakovic wrote:
06/11/2020 20:25
Sinane to je za IT struku bez diplome. Eto gore momak pise da moze i sa srednjom bez jezika a ja sam tebi napisao da ne moze. Mislim tebi nije ni bitno ali da ne bude da sirim dezinformacije. Kad je tek poceo novi zakon nije moglo.
Bez konkretne diplome po novom samo ITevci mogu, ali da ispune prag da je bruto plata preko 4020 EUR i iskustvo min 3-5godina..

I da, imam prijatelje koji su sa VSSom dobili vizu jako brzo sa godisnjom bruto platom 40-42k EUR, ako ne mozes toliko dobiti sa diplomom, onda ne znam stvarno, ne vrijedis ocito... I ja sam VSS pa ne mogu raditi u struci niti bih dobila neku woow platu, posto mi nivo jezika nije C2!! Prekvalifikacija i idemo ispocetka...Nekome nije prepreka jezik nego manjak iskustva itd. Sve zavisi od struke do struke, ali ima ih da rade samo sa engleskim, a nisu IT sektor!

CotSuljakovic

#3954 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic » 07/11/2020 02:03

Pogresnog si citirala i momak nije rekao da ne moze dobiti 40 do 42 hiljade godisnje nego je rekao da ne moze dobiti preko 55000 za Plavu kartu.

ibizza

#3955 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza » 07/11/2020 11:01

Knipex wrote:
06/11/2020 20:23
Ovaj forum dobro dođe za informacije,ali mi sami i naše iskustvo i pisanje nismo dovoljno precizni i pouzdani.svaki slučaj je drugačiji pogotovo mi koji ne idemo preko agencija i sl. Na nama se izoštrava novi zakon,koji je inače napisan na 170 stranica.
Što se tiče nivoa znanja njemačkog jezika za srednjoškolske struke ne treba certifikat već morate biti u već provjerenim govornim vještinama za poslodavca,osim regulisanih(certificiranih) struka.o nivou jezika u tom slučaju odlučuje Bundesagentur für Arbeit.
Mada ovaj novi zakon još nisu dobro uvježbali birokrati,najbolje je da se naoružamo znanjem i strpljenjem.
Znaci, ja kao masinski tehničar, nadjem poslodavca u DE( konekcija preko familije), ne znam jezik/ili eto završim A1 za 2 mjeseca i mogu apliciraju za vizu po novom zakonu?

Knipex

#3956 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 07/11/2020 12:35

Ibizza:
Ja ne bih da nekog navedem na krivi put.mogu samo reći da onaj ko ima priznatu diplomu srednje škole(ne regulisane struke) ne mora u ambasadi predati certifikat o znanju njemačkog jezika.ako ga poslodavac razumije dovoljno za posao to je ok.
Za sad je ambasada prvi filter za ulazak u njemačku pa se tek onda naši dokumenti procjenjuju tamo u ustanovama i naravno mogu da traže dopunu papira.

Knipex

#3957 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 07/11/2020 13:06

Odlazak u njemačku na rad bez znanja njemačkog jezika (kod njemačkog poslodavca) meni to izgleda malo naivno.
Neko na forumu je pitao za Vorabzustimmung od BA to je dokument koji vam poslodavac treba poslati pogotovo za ubrzani proces ulaska stručnog kadra.to znači da je vaša procjena već odrađena u njemačkoj(jezik,diploma,radno mjesto uslovi).
Najbolje je da sve ovo okrenemo na šalu i vedrinu.meni lično je sad malo smiješno da neki birokrata ocjenjuje moje sposobnosti jer imam dugogodišnje iskustvo u struci + sva potrebna dokumentacija koju sam im predao.

A znamo dobro svi kako se do prije nekog vemena lako odlazilo.

sinan_mali

#3958 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali » 07/11/2020 14:33

Ok ljudi. Hvala!

Ja sam polozio B2 mada mi je znanje jezika barem na nivou C1. U Njemackoj sam zavrsio osnovnu školu i započeo srednju školu. Srednju sam nazalost dovršio u BiH, kao i fakultet. Obe diplome su mi potpuno priznate.
Fakultet mi je ekonomski i teško da će mi početna plata biti i 40.000 bruto. Iako imam radnog uskustva u struci teško je sa ekonomskim fakultetom naći posao u Njemačkoj, ali ne i nemoguće. Već sam neke kontakte ostvario i razgovaro sa potencijalnim poslodavcima. Zato znam i ovo za platu.

Interesovalo me to preko koje kategorije bi išo ako bi našo poslodavca.
Dost toga u vezi tih kategorija je nedorečeno.

vjesticanametli

#3959 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 07/11/2020 21:53

Ko god je skolovan u de ne treba polagati njem🙂 prilozi diplomu u amb i voz....i ko kaze da je prije bilo lakse otici 😂 jes malo sutra

Knipex

#3960 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 07/11/2020 22:29

Živim u bih i znam da je prije par godina bilo lakše otići za de.zakon o ZB potreban bio samo ugovor o stalnom radnom odnosu i papir za stančić.nikakav certifikat jezika ni struka.
Možda je u stvari najlakše na usamljenim srcima naći švabicu Helgu i priženiti se s njom.I onda iz njemačke glasati lagano za političku elitu u bih koja će nam i dalje ovdje zagorčavati.

skafiskafsnjak

#3961 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak » 07/11/2020 23:03

vjesticanametli wrote:
07/11/2020 21:53
Ko god je skolovan u de ne treba polagati njem🙂 prilozi diplomu u amb i voz....i ko kaze da je prije bilo lakse otici 😂 jes malo sutra
Sta mislisn o ovome.
Prof Njemackog i knjizevnosti. Na anabinu h+ . Na Njemackom diploma sama.

Treba li sta priznavati ili je to to.?

vjesticanametli

#3962 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 07/11/2020 23:46

Ne bih znala reci nisam se s tim smarala....ne treba mi iskreno upala sam u nesto 10 od svoje struke tak da🙈👍

@Knipex naDZi stan kad je tako lako 😎 nit vam glasam nit me zanima ....ja samo putujem🚄🛳🚗👍🥂🍷

ibizza

#3963 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza » 08/11/2020 18:46

Knipex wrote:
07/11/2020 12:35
Ibizza:
Ja ne bih da nekog navedem na krivi put.mogu samo reći da onaj ko ima priznatu diplomu srednje škole(ne regulisane struke) ne mora u ambasadi predati certifikat o znanju njemačkog jezika.ako ga poslodavac razumije dovoljno za posao to je ok.
Za sad je ambasada prvi filter za ulazak u njemačku pa se tek onda naši dokumenti procjenjuju tamo u ustanovama i naravno mogu da traže dopunu papira.
Je li u ovom slučaju pričaš o novom ili starom zakonu? Ja sam apliciraju po starom zakonu, prošle godine/januar...ali ovim tempom, doći ću na red nekad za 2 godine :D zato me zanima novi zakon i da li je i po tom osnovu blokirana dodjela radnih viza zbog COVIDa?

Knipex

#3964 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 08/11/2020 20:16

Ibizza
Stari zakon (uredba za zapadni balkan) i dalje vrijedi ali ambasada od početka korona krize niti prima zahtjeve niti izdaje vize za njega.

Novi zakon (stručna radna snaga) je na snazi i ambasada prima zahtjeve od sredine jula,ja lično ne poznajem nikog ko je od ljetos do danas dobio vizu na taj način.i ja očekujem odgovor po tom zakonu.

Na stranici ambasade u sarajevu je sve precizno opisano.

belfy

#3965 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy » 08/11/2020 21:32

vjesticanametli wrote:
07/11/2020 23:46
Ne bih znala reci nisam se s tim smarala....ne treba mi iskreno upala sam u nesto 10 od svoje struke tak da🙈👍

@Knipex naDZi stan kad je tako lako 😎 nit vam glasam nit me zanima ....ja samo putujem🚄🛳🚗👍🥂🍷
ti, zaista, ne bi trebala ovako pricati na ovoj temi. nema potrebe za kurcenjem tamo gde ljudi traze pomoc.

vjesticanametli

#3966 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 08/11/2020 21:45

belfy wrote:
08/11/2020 21:32
vjesticanametli wrote:

ti, zaista, ne bi trebala ovako pricati na ovoj temi. nema potrebe za kurcenjem tamo gde ljudi traze pomoc.
nije tako bas al et nek bude
gdje god sam mogla pomogla sam ali nek mi niko ne prica kako je prije lako bilo i da je baaas et lako naci stan.....ma nije ba nista lako..... imas negdje post moj gdje sam nabrajala i koliko ti para za sta treba :wink:
ma mozda je i lako iz bosne sta ja znam :run:
i vazda prica glasa im neko iz DE ..... ma glasala sam ali vise ne iskreno zaboli me :evil: nek glasaju sebi ako im ne valja et

belfy

#3967 Re: Viza za Njemacku

Post by belfy » 08/11/2020 22:19

vjesticanametli wrote:
08/11/2020 21:45
belfy wrote:
08/11/2020 21:32
vjesticanametli wrote:

nije tako bas al et nek bude
gdje god sam mogla pomogla sam ali nek mi niko ne prica kako je prije lako bilo i da je baaas et lako naci stan.....ma nije ba nista lako..... imas negdje post moj gdje sam nabrajala i koliko ti para za sta treba :wink:
ma mozda je i lako iz bosne sta ja znam :run:
i vazda prica glasa im neko iz DE ..... ma glasala sam ali vise ne iskreno zaboli me :evil: nek glasaju sebi ako im ne valja et
ne znam koliko znas kako je prije bilo. a nije tesko saznati koliko danas kosta stan. ja ti ovo ne pricam iz bosne. da znas koliko ja placam stan rekla bi mi da lazem. no, samo rekoh da ne treba se kurciti na temi gdje ljudi traze pomoc. na ostalim to moze proci, ali mislim da ovdje tome nema mjesta, niti potrebe... zasto bi to iko radio ljudima koji traze pomoc? volio bih da nisam morao pisati ni ovaj odgovor, jer je jasno...

vjesticanametli

#3968 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 08/11/2020 23:10

Znam ja to o stanovima....ni moj nije jeftin ....sve zavisi gdje i s kim zivis 8) eh to kurcenje nije tako vec odg na ono vezano za glasanje a sigurno sam pogurala vise raje na ovoj temi od tebe....pozz i uzivaj

valjuga

#3969 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga » 09/11/2020 00:21

vjesticanametli wrote:
08/11/2020 23:10
Znam ja to o stanovima....ni moj nije jeftin ....sve zavisi gdje i s kim zivis 8) eh to kurcenje nije tako vec odg na ono vezano za glasanje a sigurno sam pogurala vise raje na ovoj temi od tebe....pozz i uzivaj
Eo i mene je pogurala jbg što jes jes.
I da ti javim da su me promaknuli u šefa a ni jezik ne znam...WTF,doduše radim po holandiji često a tamo fala k...u ide engleski.
Poyyy
Kad neš da se javiš.

vjesticanametli

#3970 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 09/11/2020 06:11

Suti ba :mrgreen: e ako si sef onda cestitam :thumbup: cujemo se :)

Nisrin

#3971 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 09/11/2020 09:17

Zavisi od zanimanja i posla, ljudi su i prije regulative za ZB odlazili sa diplomom skole raditi taj posao za koji su skolovani... sad je olaksano i tom smislu da se moglo i bez konkretne diplome!
A da se dugo ceka, itekako ceka... Bilo je ocekivano da ce biti velika potraznja za vizama, ali 2godine cekati i dobro inlose placen posao je njihov propust!

Da je tesko naci stan- jeste, i to ovisi gdje si, jesi li u nekoj zabiti ili metropoli, tako i cijene formiraju...a opet sve u skladu sa mogucnostima!
Dijelimo vidjenja, razmisljanja i vlastita iskustva kao vodic nekome, a ne kao univerzalnu istinu, jer svi imamo razlicito iskustvo u De, manje-vise!

I neko je nesto pitao za ekonomiju, znam 3 djevojke koje rade u struci sa B2 znanjem jezika, nije im toliko bitno znanje jezika da je perfekt, koliko da se zna taj posao raditi, a imale su iskustva od prije i dobile su dosta dobre plate!
Plavi kartu logicno ne dobiju svi, ne moze svako preko 53k imati odmah, ali u tom slucaju ako si na nekih 40k daju vizu za VSS koju dobijes relativno brzo! A s druge dtrane ITevci bez faxa dobiju preko 53k odmah, ali ne mogu Plavu kartu cak ni na iskustvo... sta je tu je...

ibizza

#3972 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza » 09/11/2020 11:38

Nisrin wrote:
09/11/2020 09:17
Zavisi od zanimanja i posla, ljudi su i prije regulative za ZB odlazili sa diplomom skole raditi taj posao za koji su skolovani... sad je olaksano i tom smislu da se moglo i bez konkretne diplome!
A da se dugo ceka, itekako ceka... Bilo je ocekivano da ce biti velika potraznja za vizama, ali 2godine cekati i dobro inlose placen posao je njihov propust!

Da je tesko naci stan- jeste, i to ovisi gdje si, jesi li u nekoj zabiti ili metropoli, tako i cijene formiraju...a opet sve u skladu sa mogucnostima!
Dijelimo vidjenja, razmisljanja i vlastita iskustva kao vodic nekome, a ne kao univerzalnu istinu, jer svi imamo razlicito iskustvo u De, manje-vise!

I neko je nesto pitao za ekonomiju, znam 3 djevojke koje rade u struci sa B2 znanjem jezika, nije im toliko bitno znanje jezika da je perfekt, koliko da se zna taj posao raditi, a imale su iskustva od prije i dobile su dosta dobre plate!
Plavi kartu logicno ne dobiju svi, ne moze svako preko 53k imati odmah, ali u tom slucaju ako si na nekih 40k daju vizu za VSS koju dobijes relativno brzo! A s druge dtrane ITevci bez faxa dobiju preko 53k odmah, ali ne mogu Plavu kartu cak ni na iskustvo... sta je tu je...
Ja npr. radim 8 godina sa VSS-om (ekonomista), imam jako dobar CV, multinacionalke su u pitanju, ali ne pomisljam traziti posao sa tom sturkom u DE. Idem na srednju masinsku skolu-kontam lakse cu upasti , pa onda poslije 1-2 godine, kad naucim dobro jezik, zaganjati posao ekonomiste. Lijepi snovi :D

ibizza

#3973 Re: Viza za Njemacku

Post by ibizza » 09/11/2020 11:39

Knipex wrote:
08/11/2020 20:16
Ibizza
Stari zakon (uredba za zapadni balkan) i dalje vrijedi ali ambasada od početka korona krize niti prima zahtjeve niti izdaje vize za njega.

Novi zakon (stručna radna snaga) je na snazi i ambasada prima zahtjeve od sredine jula,ja lično ne poznajem nikog ko je od ljetos do danas dobio vizu na taj način.i ja očekujem odgovor po tom zakonu.

Na stranici ambasade u sarajevu je sve precizno opisano.
ma sve iscitao milion puta, ali si me malo zbunio sa postom, pa sam se bio ponadao :D :thumbup:

Nisrin

#3974 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 09/11/2020 14:15

ibizza wrote:
09/11/2020 11:38

Ja npr. radim 8 godina sa VSS-om (ekonomista), imam jako dobar CV, multinacionalke su u pitanju, ali ne pomisljam traziti posao sa tom sturkom u DE. Idem na srednju masinsku skolu-kontam lakse cu upasti , pa onda poslije 1-2 godine, kad naucim dobro jezik, zaganjati posao ekonomiste. Lijepi snovi :D
To je steta sa toliko iskustva ne raditi ovdje taj posao (mada im se sistemi razlikuju ali svejedno, znanje je znanje), polozi barem B2, cisto da se sporazumjevas i razumijes sta ti govore... Bolju ces i platu imati sa ekonomijom...
Recimo ja sam drustveni smjer i da radim u struci ILi da radim sta sam radila u Bosni moram znati jezik perfektno, doslovno bez greske pisati i izrazavati se, sto je malo nemoguce u kratkom vremenskom roku postici, ali nude Ausbildunge... Takodjer, znam jednu djevojku iz Bosne je dosla bez znanja jezika, isla na kurs i zavrsila B2, onda je isla na par dodatnih obuka i radila je kao certificirani racunovodja ovdje...
I odmah da kazem, da sam ispala luda da nisam u Bosni isla na B2, narsvno da se to znanje ne moze porediti s onim sto te doceka u De, ali onda samo nastavis... Puno bi laksi zivot bio, nego u Njemackoj od 0 krenuti :) (Krenula sam od B1, ali i to je nula) :thumbup:

Knipex

#3975 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex » 09/11/2020 18:36

Malo je stupidno tvrditi da je B1 nula.Može biti ako se uči i polaže u istočnom drvaru.nego ta provokatorska priča na forum dolazi iz iste glavuše pod više nickova.

Za sve koji će svoju diplomu srednje škole priznavati u njemačkoj iz bosne se odradi sve za oko 3 mjeseca.kada sam poslao dokumentaciju poštom u dojč lani u instituciju za priznavanje diploma,dobio sam uz odgovor i kontakt osobe na bosanskom jeziku sa kojom sam se mogao informisati za moj proces priznanja.(mada sam i tad mogao u vezi toga na njemačkom bez puno problema kontaktirati).

Znači ne treba vam nešto posebno ni advokat ni prevodilac a pogotovo nakaradni savjeti sa foruma.

Post Reply